Rynkeby, 1903-1919, fødte

Afskrift af kirkebog
Fødte 1903-1919, Rynkeby sogn, Bjerge herred, Odense Amt
Copyright Lotte Brændegaard Hvid www.virgo-fyn.dk

1903, 0103, 09041903, Verner Andersen, søn af husejer og træskomager Anders Kristian Andersen og Karen Petrine Larsen, 33, i Brabæk
1903, 2803, 03051903, Karl Lavrits Nielsen, søn af husejer og smed Niels Nielsen og Marie Larsen, 28, i Urup
1903, 2803, 08051903, Martin Harald Hansen, søn af husejer Hans Marius Hansen og Johanne Marie født Madsen, 31, paa Rynkeby Mark
1903, 0704, 08051903, Johannes Ingemann Olesen, søn af stationsbestyrer Ole Peter Olesen og Maren født Larsen, 32, paa Rynkeby Mark
1903, 1004, 01061903, Karl Riktor Hansen, søn af gaardejer Anton Benjamin Marius Hansen og Anne Marie født Nielsen, 25, paa Urup Mark
1903, 1505, 26071903, Svend Ejner Hansen, søn af husejer Lars Hansen og Ida Karlson, 37, Urup Mark
1903, 2106, 26071903, Ejner Alfred Jakobsen, søn af træskomager Lars Peder Jakobsen og Trine Vilhelmine Andersen, 20, i Rynkeby
1903, 2606, 09081903, Johannes Larsen, søn af husejer Hans Larsen og Hansine Andrea Knudsen, 29, paa Urup Mark
1903, 3006, 26071903, Kaare Emil Trojel, søn af apotheker Hans Jørgen Vilhelm Trojel, København og Nanna Trojel født Lie, 32 f. t. boende i Rynkeby
1903, 0707, 09081903, Herman Metho Reinhold Bendt, søn af husejer og arbejdsmand Lavrits Bendt og Mette Kirstine Katinka Rasmine Povlsen, 29, paa Urup Mark
1903, 1207, 23081903, Johannes Herman Hansen, søn af væver Hans Hansen og Maren Petroline Madsen, 38, i Rynkeby
1903, 1907, Dødfødt dreng, søn af huslejer, arbejdsmand Frans Aksel Adamsen og Marie Nielsen, 29, paa Skovsbo Mark (Bøgeskov)
1903, 0208, 27091903, Peder Kristian Rasmussen, søn af husejer Peder Rasmussen og Maren Hansine Rasmussen, 24, paa Rynkeby Mark
1903, 0211, 29111903, Johannes Torvald Rasmussen, søn af Erikka Kristine Eriksen, 23, i Rynkeby og ungkarl Hans Rasmussen, i Kerteminde (oph. hos Kr. R. i R.)
1903, 1011, 01011904, Lars Johansen Jensen, søn af gaardejer Jens Peder Jensen og Cicilie Johansen, 28, i Rynkeby
1903, 1012, 3101 1904, Johannes Pedersen, søn af husmand Niels Pedersen og Katinka Amalie Petrea Rasmussen, 29, paa Hundslev Mark
1903, 2105, -, Karl Kristian Pedersen, søn af Karen Pedersen, af Gersø, Skeby Sogn og tyende Rasmus Pedersen, af Rynkeby Sogn
1903, 2712, 14021904, Niels Emil Sørensen, søn af arbejdsmand Søren Anton Peder Rasmus Sørensen og Sofie Frederikke Andersen, 32, paa Rynkeby Mark
1904, 0401, 31011904, Mads Larsen Rasmussen, søn af indsidder Karl Martin Rasmussen og Lavra Sørine Larsen, 23, Urup Mark
1904, 1801, 13031904, Niels Valdemar Hansen, søn af hjulmand og bestyrer Jens Peder Hansen og Sofie Kristensen, 33, i Urup By
1904, 1806, 17071904, Gunnar Larsen, søn af bager Hans Lavrits Larsen og Maren Dortea født Hansen, 38, i Rynkeby By
1904, 2407, 11091904, Niels Jørgen Christian Larsen, søn af gaardejer Jens Larsen og Karen Wilhelmine født Kristiansen, 22, i Rynkeby By
1904, 2507, 11091904, Anders Lavrits Hansen Rasmussen, søn af husbestyrer Niels Rasmussen og Anna Marentine født Hansen, 24, paa Rynkeby Mark
1904, 1408, 11091904, Anders Martin Andersen, søn af Povlline Kirstine Andersen, 24, paa Rynkeby Mark
1904, 3112, 05031905, Tomas Teodor Lavrits Bjørn, søn af møllersvend Lars Kristian Bjørn og Marta Dortea Marie Larsen, 31, i Rynkeby By
1904, 2011, -, Dreng, søn af tjenestepige Jenny Marie Hansen, 20, Trøstrup Mark og tjenestekarl Vilhelm Jensen, for tiden dragon i Odense
1904, 1812, Dreng, søn af Hansine Dorthea Acker, 18, i Frørup og ungkarl Daniel Pedersen Jung, af Hjorthøj
1905, 0102, 19031905, Poul Jørgensen, søn af gaardmand Søren Jørgensen og Anne Marie født Nielsen, 40, i Tvinde By
1905, 0102, Dødfødt dreng, søn af arbejdsmand Lars Kristian Rasmussen og Dorthea Marie født Frederiksen, paa Rynkeby Mark
1905, 1402, 11041905, Preben Julius Gregers Ahlefeldt-Laurvig-Bille, søn af greve Frederik Preben Ahlefeldt-Laurvig-Bille og Eleonore Sofie Ahlefeldt Bille født komtesse Bille Brahe Selby, Skovsbo
1905, 1105, 18061905, Harald Hansen, søn af huslejer Hans Hansen og Johanne Marie født Nielsen, 42, Skovsbo Mark, Bøgeskov
1905, 0307, Dødfødt dreng, søn af mølleejer Hans Peder Hansen og Mette Kathrine Hansen, 35, Skovsbo Mølle
1905, 0607, 13081905, Aksel Herluf Eriksen, søn af smed Ole Didrik Eriksen og Karen Kirstine Hansen, 22, i Rynkeby By
1905, 0109, 22101905, Povl Leo Bendt, søn af møllerkusk Lavrits Bent og Mette Kirstine Katinka Rasmine Povlsen, 31, paa Urup Mark
1905, 1012, 04031906, Ejner Hansen, søn af husmand og tømrer Karl Marius Hansen og Petra Kristine Rasmine Marie født Rasmussen, 28, i Urup By
1906, 0601, 18031906, Lavrits Marinus Kristiansen, søn af husejer Kristen Kristiansen og Johanne Marie Jensen, 36, paa Rynkeby Mark
1906, 0102, 29041906, Jens Lavrits Kristoffersen, søn af fodermester Niels Kristian Kristoffersen og Hanne Frederikke Jensen, 24, paa Rynkeby Mark
1906, 1405, 08071906, Rasmus Lindberg Hansen, søn af malkerøgter Lavrits Peder Kristian Hansen og Anna Dortea Larsen, 21, paa Rynkeby Mark
1906, 1806, 05081906, Johannes Pedersen, søn af maler og husejer Mathinus Pedersen og Maren Hansine Hansen, 31, i Rynkeby By
1906, 2807, 16091906, Hans Thorvald Hansen Rasmussen, søn af husbestyrer, forpagter Niels Rasmussen og Anna Marentine født Hansen, 26, paa Rynkeby Mark
1906, 0508, 16091906, Rasmus Jakobsen, søn af husejer og skrædder Jakob Jakobsen og Nielsine Frederikke Karlsen, 34, i Rynkeby By
1906, 0408, 23091906, Kristian Otte Hansen, søn af gaardejer Niels Peder Hansen og Kristine født Jørgensen, 39, paa Urup Mark
1906, 1209, 21101906, Frederik Rasmussen, søn af gaardbestyrer Karl Martin Rasmussen og Laura Sørine Larsen, 26, paa Urup Mark
1906, 1309, 04111906, Karl Johannes Nielsen, søn af murer og husejer Jørgen Johannes Nielsen og Marentine Jensen, 29, paa Rynkeby Mark
1906, 2109, 04111906, Peder Karl Pedersen, søn af husejer Niels Pedersen og Kathinka Amalie Petrea Rasmussen, 32, paa Hundslev Mark
1906, 1310, 06011907, Alexander Pedersen, søn af husejer og bødker Anders Kristian Pedersen og Povlline Nielsen, 28, i Urup By
1906, 1412, 20011907, Kristian Holger Torvald Henriksen, søn af husejer Frederik Henriksen og Anna Marie Kirstine Larsen, 31, paa Rynkeby Mark
1906, 1912, 03021907, Torkild Rasmussen, søn af gaardejer Hans Valdemar Rasmussen og Katrine Marie Frederiksen, 29, paa Tvinde Mark
1906, 3012, 30121906 Svend Julius Jakobsen, søn af husejer Lars Peder Jakobsen og Trine Vilhelmine Andersen, 24, paa Rynkeby Mark
1907, 0701, 17021907, Ernst Nikolaj Jørgensen, søn af gaardejer Jens Peder Jørgensen og Jensine Knudsen, 24, paa Urup Mark
1906, 2712, 28121906, Karl Erhard Rasmus Nielsen, søn af Ina Sofie Charlotte Jakobsen, Bramstrup, Nørre Lydelse Sogn og tjenestekarl Hans Peter Nielsen, Bramstrup
1907, 2004, 20051907, Ejner Alfred Møller, søn af husejer Niels Peder Møller og Maren Kirstine Fransen, 29, Hundslev Mark
1907, 2704, 23061907, Kristian Larsen, søn af husejer Niels Kristian Larsen og Johanne Dortea Andersen, 33, Brabæk
1907, 1205, 12051907, Jens Peder Sørensen, søn af huslejer og arbejdsmand Søren Anton Peder Rasmus Sørens og Sofie Frederikke født Andersen, 36, Rynkeby Mark
1907, 1205, 26051907, Hans Henrik Hansen, søn af husejer Lars Kristian Hansen og Lavra Katrine Larsen, 22, Rynkeby By
1907, 1305, 23061907, Ejnar Jeppesen, søn af hjulmand Karl Kristian Jeppesen og Karen Marie Tomsen, 28, Rynkeby Mark
1907, 0606, 14071907, Torvald Kristian Povlsen, søn af arbejdsmand Jens Peder Povlsen og Jakobine Marie Kirstine Jakobsen, 24, i Rynkeby By
1907, 1006, 21071907, Ejnar Emanuel Hansen, søn af gaardejer Anton Benjamin Marius Nielsen og Ane Marie Nielsen, 29, paa Urup Mark
1907, 0907, 18081907, Herluf Rasmussen, søn af maskinarbejder Hans Jørgen Rasmussen og Frederikke Louise Korneliussen, 24, paa Rynkeby Mark
1907, 1507, 18081907, Johannes Larsen, søn af gaardejer Jens Larsen og Karen Vilhelmine født Kristiansen, 25, i Rynkeby By
1907, 2107, 29091907, Hans Erhard Klausen, søn af gaardejer Rasmus Klausen og Maren Katrine født Rasmussen, 33, i Urup By
1907, 0409, 13101907, Rasmus Karl Jeppesen, søn af snedker og husejer Lars Kristian Jeppesen og Ane Marie Jakobsen, 40, i Rynkeby By
1907, 0410, 22121907, Johannes Kristian Frederik Bendt, søn af husejer og møllerkusk Lavrits Bent og Mette Kirstine Katinka Rasmine Povlsen, 33, paa Urup Mark
1907, 1310, 17111907, Kai Mouritz Lindekilde Jensen, søn af proprietær Jens Peter Jensen og Kristine Hansen Lindekilde, 25, Urupgaard, Rynkebygaard
1907, 2211, 12011908, Ernst Thorkild Andersen, søn af husejer og træskomager Anders Kristian Andersen og Elisabeth Andersen, 25, i Brabæk
1907, 0312, 26011908, Svend Ove Juel Jensen, søn af husejer Jens Jensen og Hanne Jensine Jensen, 35, paa Hundslev Mark
1908, 2002, 03051908, Georg Skov Jensen, søn af Emma Larsen, 20, datter af husmand Jørgen Sørensen Larsen, Urup Mark og tjenestekarl Lavrits Jensen, i Revninge. Navneændring 29.5.1915 til Georg Skov Frederiksen. EL gift med murer Hans Chr. Frederiksen
1908, 2203, 22031908, Karl Sørensen, søn af huslejer, arbejdsmand Søren Anton Peder Rasmus Sørensen og Sofie Frederikke Andersen, 37, Rynkeby Mark
1908, 3103, 10051908, Herman Rudolf Jensen, søn af snedker, husejer Jens Lavrits Jensen og Mette Hansine Larsen, 37, i Rynkeby By
1908, 0604, 10051908, Svend Julius Jakobsen, søn af husmand Lars Peder Jakobsen og Trine Vilhelmine Andersen, 25, Rynkeby Mark
1908, 0804, 10051908, Jens Kristian Hansen, søn af lejehusmand Niels Peter Hansen og Dorthea Marie Jakobsen, 30, Rynkeby Mark
1908, 2104, 21061908, Svend Ove Nielsen, søn af gaardejer Niels Kristian Nielsen og Karen Dorthea hansen,39, Rynkeby Mark
1908, 0205, 14061908, Aage Grundal Nielsen, søn af Jenny Marie Hansen, 23, opholder sig hos røgter Lavrits Hansen, Alléhuset, Rynkeby Mark og Niels Kristian Nielsen, f.t. infanterist i Odense
1908, 1905, 21061908, Holger Christian Rasmussen, søn af husejer Rasmus Mathias Rasmussen og Marie Kirstine født Nielsen, 33, Hundslev
1908, 1407, 23081908, Bernhard Olaf Eriksen, søn af husejer og smed Ole Didrik Eriksen og Karen Kirstine født Hansen, 25, i Rynkeby By
1908, 1309, 18101908, Henry Otto Madsen, søn af sadelmager, husejer Rasmus Madsen og Helga Petra Emilie Hammerich, 40, i Rynkeby By
1908, 1809, 18101908, Karl Kristian Larsen, søn af tømrer Hans Peder Lavrits Larsen og Anne Kirstine Petrine født Nøjesen, 38, paa Rynkeby Mark
1908, 0111, 13121908, Olaf Johannes Jensen, søn af sognefoged og gaardejer Jens Peder Jensen og Cicilie født Johansen, 33, i Rynkeby
1908, 2911, 27121908, Karl Wilhelm Hansen, søn af husmand Lars Kristian Hansen og Lavra Katrine Larsen, 23, paa Rynkeby Mark
1908, 1212, 31011909, Kristian Ingvard Andersen, søn af gaardejer Niels Kristian Andersen og Nielsine Nielsen, 31, Hundslev Mark
1908, 2312, 14021909, Viktor Juel Hansen Rasmussen, søn af husbestyrer, forpagter Niels Rasmussen og Anna Marentine Hansen, 29, Rynkeby Mark
1909, 0201, 14031909, Karl Hansen, søn af gaardejer Rasmus Hansen og Karen Dortea Madsen, 30, Rynkeby Mark
1909, 0601, 31011909, Ernst Bendtsen, søn af husejer Karl Wilhelm Marius Bendtsen og Marie Petrine Thomsen Smidt, 33, i Rynkeby By
1909, 2501, 02051909, Lars Kristian Ejner Pedersen, søn af arbejdsmand Rasmus Pedersen og Ane Katrine Hansen, 23, paa Hundslev Mark
1909, 0702, 28031909, Karl Alfred Kristiansen, søn af arbejdsmand Johan Frederik Kristiansen og Johanne Marie Kristine Kristensen, 46, Rynkeby Mark
1909, 1202, 08041909, Frode Refstrup, søn af gaardejer Peder Pedersen Refstrup og Gudrun født Nielsen, 26, i Rynkeby By
1909, 1502, 08041909, Laurits Andersen, søn af Johanne Rasmine Andersen, 21, paa Hundslev Mark og maskinarbejder Hans Hansen, i Rynkeby
1909, 0503, 05031909, Karl Sørensen, søn af lejehusmand Søren Anton Peder Rasmus Sørensen og Sofie Frederikke Andersen, 38, paa Rynkeby Mark
1909, 2903, 02051909, Hans Lavrits Ejnar Olsen, søn af Anna Sofie Olsen, 20, hos faderen arbejdsmand Hans Hansen, Bøgeskov og tjenestekarl Peter Elias Nielsen, Harndrup
1909, 1304, 20051909, Karl Ludvig Pedersen, søn af husmand Niels Lavrits Pedersen og Karen Kirstine Jeppesen, 30, Urup Mark
1909, 2405, 18071909, Jens Ove Mogens Povlsen, søn af fodermester Marinus Povlsen og Karen Marie Olsen, 26, Allehuset
1909, 2506, 18071909, Karl Jensen Vester, søn af fodermester Kristen Johannes Jensen Vester og Jakobine Kristiane Frederikke Hansen, 22, Rynkeby Mark
1909, 1807, 15081909, Alfred Marius Andersen, søn af husmand Anders Andersen og Marie Sofie Hansine Hansen, 38, Rynkeby Mark
1909, 2707, 26091909, Niels Martin Rasmussen, søn af husmand Peder Rasmussen og Maren Hansine Rasmussen, 30, Rynkeby Mark
1909, 2008, 14111909, Jørgen Bichel, søn af læge Peder Kristian Henrik Biechel og læge Anna Margrete Jørgensen, 32, Kristiansminde
1909, 1209, Dødfødt dreng, søn af husmand, tømrermester Rasmus Jensen og Karen Rasmussen, 34, paa Urup Mark
1909, 1609, 24101909, Karl Marius Jensen, søn af husmand Niels Jørgen Jensen og Anne Marie Petra Hansen, 35, Rynkeby Mark
1909, 1709, 07111909, Gunnar Hansen, søn af husejer og tømrer Karl Marius Hansen og Petra Kristine Rasmine Marie Rasmussen, 31, i Urup By
1909, 1602, -, Dreng, søn af tjenestepige Cicilie Pedersen, 24, St. Jørgens Forstad 11 .., Vor Frue Sogn, Odense
1909, 0311, 3004 1917, Hans Peter Nygaard Hansen, søn af Ana Johanne Hansen, 23, (datter af gaardejer Anders Peder Hansen, Heslegaard, Turup Sogn), opholdende sig hos jordemoder Katrine Rasmussen, Rynkeby Mark og gaardbestyrer Hans Peder Andersen, Hesle. Navneændring til Hans Peter Nygaard Andersen. AJH gift med gaardbestyrer Hans Peder Andersen, Hesle
1909, 0112, 16011910, Torkild Johannes Pedersen, søn af Gerda Cicilie Hansen, paa Rynkeby Mark og ungkarl Peder Pedersen, af Birkende
1910, 2701, 13031910, Viggo Alfred Rasmussen, søn af husmand Rasmus Mathias Rasmussen og Marie Kirstine Nielsen, 36, Hundslev, Kølstrup Sogn
1910, 0703, 17041910, Herman Jakobsen, søn af husmand Lars Peder Jakobsen og Trine Vilhelmine Andersen, 27, Rynkeby Mark
1910, 1803, 19061910, Helge Adler Jørgensen, søn af maler Niels Peter Marius Jørgensen og Nielsine Johanne Karlsen, 24, Hundslev Mark
1910, 2303, Dødfødt dreng, søn af husmand Henrik Andersen og Nielsine Kristine født Jensen, 38, Hundslev Nymark
1910, 2503, 10041910, Frederik Berga Langfred Rasmussen, søn af cykelhandler Frederik Martin Rasmussen og Anna Marie Rasmussen, 29, opholdende sig hos jordemoder Katrine Rasmussen, i Rynkeby
1910, 1705, 05061910, Antonius Hansen Hartmann, søn af arbejdsmand, røgter Karl Hansen Hartmann og Kirsten Larsen, 28, Allehuset, Rynkeby Mark
1910, 3004, 19061910, Karl Emanuel Andersen, søn af gaardejer Niels Kristian Andersen og Nielsine Nielsen, 32, Hundslev Mark
1910, 0406, 07081910, Karl Ejnar Petersen, søn af gartner Rasmus Pedersen og Anna Vilhelmine Kristiansen, 25, i Tvinde By
1910, 0906, 31071910, Ejnar Kristensen, søn af skovfoged Hans Kristensen og Elmine Albertine Olsdotter, 38, Grydstrup Skov
1910, 3006, 06071910, Peter Magnus Pedersen, søn af gaardejer Lavrits Kristian Pedersen og Maren Jørgensen, 35, Tvinde Mark
1910, 1107, 25091910, Hans Karl Sørensen, søn af huslejer Søren Anton Peter Rasmus Sørensen og Sofie Frederikke født Andersen, 39, Rynkeby Mark
1910, 2007, 29071910, Laurits Johannes Hansen, søn af skrædder Anders Kristian Hansen og Anna Marie Kristine Andersen, 27, i Rynkeby By
1910, 2108, 23101910, Niels Arne Karl Harry Pedersen, søn af Karen Sofie Kirstine Pedersen, 23, Allehusene, Rynkeby Mark (tjener røgter Karl Hartmann) og tjenestekarl Niels Nielsen, Vissenbjerg Møllegaard. Navneændring til Niels Arne Karl Henry Larsen. KSKP gift ed arbejdsmand Hans Christian Edmund Larsen
1910, 0707, 14081910, Jens Aage Andersen, søn af Anna Sørensen, Aarhus, Herluf Trollesgade 23 og smedesvend Niels Peter Andersen
1910, 1109, 06111910, Charles Marinus Dybdal Knudsen, søn af huslejer Peder Knudsen og Petra Vilhelmine Larsen, 20, paa Urup Mark
1910, 1609, 02101910, Johannes Gunnar Larsen, søn af Laura Christine Larsen, i Ellebæk, Nørre Højrup Sogn
1910, 0805, 04121910, Axel Christian Nielsen, søn af Andrea Kirstine Nielsen, Odense, St. Knuds Sogn
1910, 0412, -, Udøbt dreng, søn af husmand Jens Peder Povlsen og Jakobine Marie Kirstine født Jakobsen, 28, i Rynkeby By
1910, 3112, 25011911, Hans Anders Hansen, søn af røgter Jens Hansen og Anna Kirstine Hansen, 24, Allehusene, Rynkeby Mark
1910, 0411, -, Dreng, søn af Jørgine Katrine Madsen, Bogense
1911, 1804, 01101911, Henrik Bichel, søn af læge Peter Kristian Henrik Bichel og læge Anna Margrete Bichel født Jørgensen, 33, Kristiansminde, Rynkeby Mark
1911, 1904, 25051911, Helge Leo Rasmussen, søn af husmand Hans Rasmussen og Anna Katrine Jakobsen, 28, Urup Mark
1910, 0210, -, Niels Marius Otto Jensen, søn af Ane Marie Pedersen, Skiftemose, Ullerslev Sogn
1911, 1005, 05061911, Niels Lavrits Grønholt, søn af arbejdsmand Kristian Larsen Grønholt og Agnes Johanne Sørensen, 26, Urup Mark
1911, 1705, 16071911, Regner Knudsen, søn af uddeler i Rynkeby Sogns Brugsforening Peder Hansen Knudsen og Frederikke Jørgensen, 38, i Rynkeby
1911, 2206, 23071911, Ejner Peter Jørgensen, søn af landmand, forpagter Hans Kristian Jørgensen og Petra Marie født Frederiksen, 24, Hundslev Nymark
1911, 1907, 27081911, Lars Thomas Rasmussen, søn af Mette Hansine Rasmussen, 28, paa Rynkeby Mark og gaardbestyrer Martin Peder Thomsen, Tofthøj Mark Gadbjerg Sogn
1911, 2707, 19091911, Thyge Rasmussen, søn af maskinfabrikant og husejer Rasmus Theodor Rasmussen og Inger født Lykkegaard, 25, paa Rynkeby Mark
1911, 1008, 15101911, Svend Kristensen, søn af fodermester Aksel Bernhard Kristensen og Ane Katrine Andersen, Rynkeby
1911, 1408, 15101911, Anders Nikolaj Nielsen, søn af husbestyrer Niels Peder Nielsen, 31 og Nikoline Jørgensen Glad, 34, Urup Mark. Navneændring 5.3.1941 til Anders Nikolaj Ringsmose
1911, 2008, 15101911, Aksel Hartvig Hansen, søn af murer Jens Kristian Hansen, 24 og Anna Marentine Pedersen, 22, Urup
1911, 1309, 05051911, Viggo Rasmussen, søn af maskinbygger Hans Jørgen Rasmussen, 31 og Frederikke Louise Korneliussen, 28, Rynkeby Mark
1911, 2610, 05051911, Mads Kristian Jensen, søn af tømrer og husejer Rasmus Jensen, 43 og Karen født Rasmussen, 36, Urup Mark
1911, 3112, 14041912, Otto Kristian Pedersen, søn af bødker og husejer Anders Kristian Petersen, 46 og Pauline Nielsen, 33, Urup By
1912, 0801, 29021912, Jens Kristensen, søn af malkerøgter Lars Kristian Kristensen, 35 og Mette Sofie født Daugaard, i Allehusene, Rynkeby Mark
1912, 1801, 30031912, Povl Jørgen Rasmussen, søn af gaardmand Hans Valdemar Rasmussen, 38 og Katrine Marie Frederiksen, 35, Tvinde Mark
1912, 0802, 04041912, Niels Martin Rasmussen, søn af statshusmand Peder Rasmussen, 31 og Maren Hansine Rasmussen, 32, Rynkeby Mark
1912, 1302, 04041912, Peter Otto Kristian Hansen, søn af husmand Anders Hansen, 42 og Anne Marie Andersen, 40, i Rynkeby
1887, 0610, 07121887, Hans Peter Hansen, søn af Johanne Karoline Hansen, i Overkærby, Drigstrup Sogn og tjenestekarl Peder Pedersen
1912, 2903, 02061912, Aage Johannes Hansen, søn af husejer og skrædder Anders Kristian Hansen, 28 og Anna Marie Kristine Andersen, 28, i Rynkeby
1912, 0304, 19051912, Kristian Jørgensen, søn af gaardejer Hans Jørgen Jørgensen, 37 og Margrete Knudsen, 28, paa Urup Mark
1912, 1904, 02061912, Rasmus Sigurd Nielsen, søn af husmand Rasmus Lavrits Nielsen, 27 og Anna Elisabeth Nielsen, 29, Tvinde
1912, 1505, 02061912, Anders Peter Nørbo Jensen, søn af Anna Oline Nielsine Andersen Nørbo, Sct. Knuds Sogn, Odense og tjenestekarl Hans Peter Jensen
1912, 1706, 21071912, Niels Kristian Axel Knudsen, søn af smed og husejer Waldemar Peter Alfred Knudsen, 26 og Johanne Marie Kirstine født Hansen, 24, i Tvinde By
1912, 2906, 22091912, Jens Stær Nielsen, søn af huslejer, arbejdsmand Niels Peder Nielsen, 31 og Johanne Dortea Knudsen, 25, Rynkeby Mark
1912, 1910, 08121912, Vagn Andersen, søn af førstelærer og kirkesanger Axel Andersen, 34 og Ellen Michelsen Kelstrup, 27, Rynkeby Mark
1912, 2912, 21031913, Valdemar Sigmund Andersen, søn af gaardmand Niels Kristian Andersen, 43 og Nielsine Nielsen, 35, Hundslev Mark
1913, 0701, Dødfødt dreng, søn af gaardejer Julius Hansen, 38 og Trine Kirstine Hansen, 30, Rynkeby Mark
1913, 0901, 20031913, Uffe Rasmussen, søn af maskinbygger Rasmus Theodor Rasmussen, 30 og Inger Lykkegaard, 27, Rynkeby Mark
1913, 1002, 09031913, Egon Louis Thobo-Carlsen, søn af Johanne Rasmussen, 19, opholder sig hos jordemoder Katrine Rasmussen, Rynkeby Mark og marcipanfabrikant Hans Laurits Thobo Carlsen, 31, Odense
1913, 1503, 20041913, Svend Aage Nielsen, søn af fodermester Hans Nielsen, 32 og Anna Rasmine Nielsen, 25, Rynkeby Mark
1913, 2005, 29061913, Niels Peder Sigfred Nielsen, søn af gaardmand Hans Nielsen, 32 og Gerta Marie Larsen, 33, Urup
1913, 1106, 11061913, Peter Sigfred Lauritsen, søn af røgter Jens Lauritsen, 28 og Louise Vilhelmine Thyra Andersen, 24, Allehusene
1913, 1406, 13071913, Emil Poul Sigfred Hansen, søn af husmand Hans Hansen, 32 og Laurine Cathrine Jensen, 32, Urup Kohave
1913, 0107, 21091913, Jens Georg Nielsen (tvilling), søn af husejer Niels Peder Nielsen, 33 og Nikoline Jørgensen Glad, 36, Urup Mark. Navneændring 5.3.1941 til Jens Georg Ringsmose
1913, 0107, 21091913, Martin Ingvard Nielsen (tvilling), søn af husejer Niels Peder Nielsen, 33 og Nikoline Jørgensen Glad, 36, Urup Mark. Navneændring 5.3.1941 til Martin Ingvard Ringsmose
1913, 1407, 17081913, Johannes Rasmussen, søn af slagter og husejer Jørgen Peder Rasmussen, 44 og Sidsel Marie Bolette Hansen, 34, Rynkeby
1913, 0808, 21091913, Kaj Magnus Madsen, søn af sadelmager og husejer Rasmus Madsen, 51 og Helga Petra Emilie Hammerik, 45, Rynkeby
1913, 1310, 16111913, Ejnar Marius Nielsen, søn af murer, husejer Jørgen Johannes Nielsen, 38 og Marentine Jensen, 36, Rynkeby Mark
1913, 0811, 07121913, Axel Hartvig Hansen, søn af murer Jens Christian Hansen, 26 og Anna Marentine Pedersen, 24, Urup
1913, 1611, 21121913, Karl Otto Nielsen, søn af husmand Niels Christian Nielsen, 36 og Karen Dorthea Møller, 35, Rynkeby Mark
1913, 2211, 11011914, Svend Rasmussen (tvilling), søn af gaardejer Hans Valdemar Rasmussen, 40 og Katrine Marie Frederiksen, 36, Tvinde Mark
1913, 2211, 11011914, Knud Rasmussen (tvilling), søn af gaardejer Hans Valdemar Rasmussen, 40 og Katrine Marie Frederiksen, 36, Tvinde Mark
1913, 0312, -, Udøbt dreng, søn af gaardejer Julius Hansen, 39 og Trine Kirstine Hansen, 31, Rynkeby Mark
1914, 1001, 08031914, Helge Sigurd Jensen, søn af husmand Jens Jensen, 46 og Hanne Jensine Jensen, 41, Hundslev Mark
1914, 1201, 08031914, Harald Rudolf Eriksen, søn af smed, husejer Ole Didrik Eriksen, 38 og Karen Kirstine Hansen, 30, Rynkeby
1914, 0402, 29031914, Regner Klausen, søn af gaardejer Rasmus Klausen, 47 og Maren Kathrine Rasmussen, 40, Urup
1914, 1202, 23041914, Sigmund Elmer Madsen, søn af arbejdsmand Marius Christian Madsen, 37 og Maria Andersen, 28, Hundslev Mark
1914, 2202, 10041914, Harry Jørgensen, søn af forpagter Niels Marius Jørgensen, 28 og Gerta Marie Larsen, 27, Urup Mark
1914, 2302, 24041914, Axel Jakob Jørgen Jakobsen, søn af husmand Lars Peder Jakobsen, 40 og Trine Vilhelmine Andersen, 31, Rynkeby Skov
1914, 2502, 05041914, Vagn Andersen, søn af førstelærer og kirkesanger Axel Andersen, 35 og Ellen Michelsen Kelstrup, 29, Rynkeby Skole
1914, 0603, 06031914, Svend Martin Larsen, søn af karetmager Alfred Julius Larsen, 26 og Ingeborg Kristine Kristiansen, 21, Urup Mark
1914, 0604, 10051914, Ejnar Johannes Andersen, søn af gaardmand Niels Kristian Andersen, 44 og Nielsine Nielsen, 36, Hundslev Mark
1914, 2602, 13041914, Axel Christian Pedersen, søn af Alminda Julie Rasmine Pedersen [bager Valdemar Gundesen-Møllers fraseparerede hustru], Kerteminde
1914, 1204, 19071914, Mads Christian Madsen, søn af fodermester Jens Peter Madsen, 32 og Emilie Othilia Olsson, 33, Rynkeby Mark
1914, 2804, 07061914, Laurits Johannes Poulsen, søn af husmand Jens Peter Poulsen, 28 og Jakobine Marie Kirstine Jakobsen, 31, Rynkeby
1914, 0205, 21061914, Hans Christian Rasmussen, søn af husmand og murer Frederik Kristian Rasmussen, 32 og Anna Lovise Kristine Andersen, 28, Tvinde Mark
1914, 0305, 21061914, Peter Albert Nielsen, søn af husmand Rasmus Laurits Nielsen, 29 og Anna Elisabeth Nielsen, 31, Tvinde Mark
1914, 1005, 10051914, Anders Pedersen, søn af bødker Anders Christian Pedersen, 48 og Pouline Nielsen, 36, Urup
1914, 1305, -, Dreng, søn af arbejdsmand Peder Goldek 26, og Francizka Szaja, 28, Hundslev Mark
1914, 1305, 31051914, Laurentius Jensen, søn af arbejdsmand Laurits Jørgen Jensen, 26 og Anna Marie Pedersen, 22, Urup Mark
1914, 1306, 02081914, Kaj Gunnar Jensen, søn af tømrer og husejer Rasmus Jensen, 46 og Karen Rasmussen, 39, Urup Mark
1914, 1607, 24011915, Niels Otto Christensen, søn af proprietær Anders Peter Christensen, 27 og Jørgine Markussen Therkelsen Nyborg, 26, Skovsbo
1914, 0608, 13091914, Lavrits Nielsen, søn af husmand Karl Kristian Nielsen, 29 og Maren Dorthea Hansen, 28, Hundslev Mark
1914, 3008, 30051915, Ahrent Ahrentzen, søn af bestyrer af Rynkeby Elektricitetsværk Harald Jørgen Elisius Melsing Ahrentzen, 28 og Maren Eduardine Hansine Knudsen, 29, Rynkeby
1914, 3009, 08111914, Argon Ringskær Petersen, søn af mejeribestyrer Rasmus Petersen, 31 og Maren Kristine Hansen, 24, Urup
1914, 1110, 08111914, Steffen Aage Hansen, søn af Marie Magdalene Nielsen, 20, opholdende sig hos faderen husmand Hans Marius Nielsen, Rynkeby Mark og tjenestekarl Rasmus Martin Hansen, 19, i Fraugde
1914, 1410, 22111914, Anders Aage Kristoffer Jeppesen, søn af hjulmand Karl Kristian Jeppesen, 38 og Karen Marie Thomsen, 36, Rynkeby (Mark)
1914, 0611, 20121914, Karl Jørgensen, søn af gaardejer Hans Jørgen Jørgensen, 39 og Margrete Knudsen, 30, Urup Mark
1914, 2411, 31011915, Niels Aagaard Nielsen, søn af forpagter Rasmus Peder Nielsen, 33 og Petra Kristine Jensen, 30, Rynkeby Mark
1914, 1112, 14031915, Henry Johannes Jensen, søn af husejer Hans Laurits Jensen, 28 og Jensine Pederline Nielsen, 25, Hundslev Mark
1915, 0501, 21021915, Jens Johannes Hansen, søn af husmand Lars Kristian Hansen, 36 og Laura Kathrine Larsen, 29, Rynkeby Mark
1915, 0501, 07031915, Henry Madsen, søn af Karen Marie Hansen, 19, opholdende sig hos faderen husmand Jens Hansen, Rynkeby og tjenestekarl Hans Marius Madsen, 24, af Nørre Søby (f.t. infanterist i Næstved)
1915, 0803, -, Dreng, søn af arbejderske Marie Kriemierz, 21, opholdende sig hos husmand Karl Antonius Hansen, Rynkeby og tjenestekarl Hans Christian Nielsen, 26, Egeskov
1915, 1503, 13051915, Niels Theodor Børge Emanuel Petersen, søn af karetmager Niels Martin Oluf Petersen, 22 og Astrid Vilhelmine Eithz, 20, Rynkeby Mark
1915, 2303, 25041915, Olav Rasmussen, søn af maskinbygger Rasmus Theodor Rasmussen, 32 og Inger Lykkegaard, 29, Rynkeby Mark
1915, 0504, 23051915, Martin Pedersen, søn af boelsmand Peder Kristian Pedersen, 31 og Karen Nielsen, 26, Hundslev Mark
1915, 1404, 13061915, Anders Viggo Hansen, søn af husejer og skrædder Anders Kristian Hansen, 31 og Anna Marie Kristine Andersen, 31, Rynkeby
1915, 1504, 30051915, Harry Marius Nielsen, søn af arbejdsmand Hans Nielsen, 34 og Anna Rasmine Nielsen, 27, Hundslev Mark. Adoption 27.2.1933 Harry Marius Thygesen, adopteret af fisker Caspar Thygesen og Thora Marie Nielsen, Kerteminde
1915, 1605, 27061915, Frode Kristensen, søn af boelsmand Ole Skyum Kristensen, 30 og Sara Marie Kristensen, 29, Bøgeskov
1915, 3105, 04071915, Johannes Kristian Nielsen, søn af husejer Niels Peder Nielsen, 35 og Nikoline Jørgensen Glad, 38, Urup Mark. Navneændring 5.3.1941 til Johannes Kristian Ringsmose
1915, 0507, 08081915, Hans Evald Andersen, søn af gaardmand Niels Kristian Andersen, 46 og Nielsine Nielsen, 38, Hundslev Mark
1915, 0908, 19091915, Bernhard Hansen, søn af murer og husejer Hans Peder Hansen, 36 og Karen Marie Knudsen, 38, Rynkeby
1915, 1208, 17101915, Niels Børge Pedersen, søn af bødker Anders Christian Pedersen, 50 og Pouline Nielsen, 37, Urup
1915, 0309, 05031916, Kaj Aage Andersen, søn af bagersvend Hans Christian Andersen, 21 og Natalie Hansen, 22, Tvinde Mark
1915, 1209, 28111915, Jens Peder Godskesen, søn af murer Christen Godskesen, 24 og Anna Nielsine Hansen, 29, Hundslev Mark
1915, 0212, 09011916, Reinhard Martin Larsen, søn af karetmager Alfred Julius Larsen, 27 og Ingeborg Kristine Kristiansen, 23, Urup Mark
1915, 1012, 09011916, Henry Johannes Hansen, søn af husmand Karl Marius Hansen, 25 og Maren Larsen, 23, Rynkeby
1915, 1312, 23011916, Poul Evald Lindekilde Jensen, søn af proprietær Peter Jensen, 39 og Kristine Hansen Lindekilde, 33, Urupgaard
1915, 2312, 06021916, Arne Christian Juhl Rasmussen, søn af husmand Hans Rasmussen, 37 og Anna Katrine Jakobsen, 32, Urup Mark
1916, 0201, 02041916, Aksel Jørgensen, søn af gaardejer Niels Marius Jørgensen, 30 og Gerta Marie Larsen, 29, Urup Mark
1916, 1701, 19031916, Rasmus Kristian Knudsen, søn af husmand Knud Laurits Knudsen, 33 og Jenny Hansine Jensen, 29, Bøgeskov
1916, 0502, 09041916, Niels Aksel Louis Hansen, søn af husmand Hans Christian Laurits Hansen, 39 og Anna Marie Hansine Carlsen, 38, Hundslev Mark
1916, 1502, 02041916, Anders Ove Andersen, søn af gaardejer Niels Gerhard Andersen, 26 og Agnes Hansine Jensen, 27, Rynkeby
1916, 0204, 09071916, Johannes Jakobsen, søn af husmand Lars Peter Jakobsen, 42 og Trine Vilhelmine Andersen, 33, Rynkeby Skov
1916, 1804, 12061916, Børge Andersen, søn af førstelærer og kirkesanger Axel Andersen, 37 og Ellen Michelsen Kelstrup, 31, Rynkeby Skole
1916, 2204, 04061916, Peter Pedersen, søn af husmand Niels Peder Pedersen, 26 og Ane Kathrine Madsen, 39, Bøgeskov
1916, 2205, 18061916, Niels Verner Pedersen, søn af fodermester Karl Marius Jakob Pedersen, 29 og Abelone Maren Dorthea Jensen, 30, Tvinde
1916, 0206, 23071916, Hans Jørgen Pedersen, søn af karetmager Niels Martin Oluf Petersen, 23 og Vilhelmine Eithz, 22, Rynkeby Mark
1916, 1906, 16071916, Svend Schmidt, søn af smedemester Anton Peder Johansen Schmidt, 27 og Margrethe Kristoffersen, 25, Rynkeby
1916, 2206, 16071916, Povl Erik Larsen, søn af murersvend Aage Herluf Larsen, 22 og Anne Marie Hansen, 22, Hundslev Mark
1916, 0107, 17091916, Harry Eyvind Andersen, søn af Dagmar Johanne Nielsen, 19, opholdende sig hos faderen gaardmand og murer Jørgen Johannes Nielsen, Bøgeskov og landvæsenselev Jens Andersen, 21, Rønninge Søgaard
1916, 0307, -, Udøbt dreng, søn af fodermester Karl Frederik Valdemar Frandsen, 32 og Marie Sofie Hansine Jensen, 25, Hundslev Mark
1916, 1207, -, Dødfødt dreng, søn af arbejdsmand Peder Pedersen, 28 og Maren Andrea Mortensen, 33, Rynkeby Mark
1916, 2907, 03091916, Ingvard Sofus Grønholdt, søn af husmand Christian Larsen Grønholdt, 27 og Agnes Johanne Sørensen, 31, Urup Mark
1916, 0209, 08101916, Johannes Larsen, søn af forpagter Søren Kristian Larsen, 37 og Karen Johanne Kathrine Jørgensen, 30, Tvinde
1916, 2109, 05111916, Henry Westergaard, søn af husmand Christen Westergaard Nielsen, 29 og Elise Kirstine Johanne Jensen, 24, Bøgeskov
1916, 0809, -, Dødfødt dreng, søn af gaardejer Julius Hansen, 42 og Trine Kirstine Hansen, 34, Rynkeby Mark
1916, 2209, 26111916, Harry Klausen, søn af gaardejer Rasmus Klausen, 49 og Maren Kathrine Rasmussen, 43, Urup
1916, 1511, 26121916, Hans Laurits Hansen, søn af husmand Anders Hansen, 46 og Anne Marie Andersen, 45, Rynkeby Mark
1917, 0901, 08051917, Svend Aage Poulsen, søn af husmand Jens Peter Poulsen, 31 og Jakobine Marie Kirstine Jakobsen, 33, Rynkeby Mark
1917, 0102, 11031917, Svend Aage Lund, søn af fodermester Carl Lund, 26 og Maren Elisabeth Nielsen, 22, Rynkeby Mark
1917, 0702, 05041917, Ejner Kristensen, søn af gaardejer Ole Skyum Kristensen, 31 og Sara Marie Kristensen, 31, Bøgeskov
1917, 1402, 05041917, Holger Immanuel Nielsen, søn af husejer Niels Peder Nielsen, 36 og Nikoline Jørgensen Glad, 39, Urup Mark. Navneændring 5.3.1941 til Holger Immanuel Ringsmose
1917, 2302, 22041917, Hans Olaf Hansen, søn af gaardejer Hans Marius Hansen, 23 og Karoline Frederikke Jensen, 24, Rynkeby Mark
1917, 0603, 06051917, Hans Børge Andersen, søn af gaardmand Anders Andersen, 47 og Ingeborg Simonsen, 28, Rynkeby Mark
1917, 0704, 01071917, Niels Gunnar Hansen Rasmussen, søn af boelsmand Niels Rasmussen, 41 og Anne Marentine Hansen, 37, Rynkeby Mark
1917, 1004, 28051917, Niels Peder Larsen, søn af husmand Niels Kristian Larsen, 28 og Karoline Martine Nielsen, 30, Hestehaven
1917, 1404, -, Dødfødt dreng, søn af bestyrer Anders Thorvald Andersen, 26 og Karen Kirstine Larsen, 23, Urup
1917, 2304, 09091917, Karl Osvald Jørgensen, søn af fodermester Christian Reinhold Jørgensen, 33 og Ellen Kirstine Larsen, 37, Urup
1917, 2304, 10061917, Jens Aage Emanuel Lauritsen, søn af fodermester jens Lauritsen og Louise Vilhelmine Thyra Andersen, Skovsbo
1917, 0906, 15071917, Arne Christian Juhl Rasmussen, søn af husmand Hans Rasmussen, 40 og Anna Kathrine Jakobsen, 34, Urup Mark
1917, 1006, 15071917, Svend Aage Larsen, søn af Olga Alfrida Sophie Larsen, 23, opholder sig hos broderen karetmager Alfred Larsen, Urup Mark og tjenestekarl Eigil Amandus Thelin, Gurrehus, Tikøb Sogn. Navneændring 14.5.1931 til Svend Aage Larsen Andreasen. OASL gift med tømrermester Andreas Peder Andreasen
1917, 1806, 15071917, Johannes Henriksen, søn af maskinbygger Henrik Christian Henriksen, 30 og Karoline Amalie Christensen, 36, Rynkeby
1917, 1906, 15071917, Kristian Mikael Larsen, søn af boelsmand Hans Marius Laurits Larsen, 28 og Maren Kirstine Hansen, 29, Urup Mark
1917, 0607, 19081917, Peter Rasmussen, søn af slagter og gaardmand Jørgen Peder Rasmussen, 48 og Sidsel Marie Bolette Hansen, 38, Rynkeby Mark
1917, 0311, 02121917, Willy Verner Larsen, søn af karetmager Alfred Julius Larsen, 29 og Ingeborg Kristine Kristiansen, 25, Urup Mark
1917, 0411, 02121917, Aage Christiansen, søn af Karen Sofie Hansen, 21, opholder sig hos faderen tømrer Hans Johan Hansen, Rynkeby Mark og tjenestekarl Hans Peter Christiansen, 19, Rynkeby Mark
1918, 0801, 13011918, Hans Henrik Kühnel, søn af husmand Josef Kühnel, 30 og Margrethe Sørensen, 30, Bøgeskov
1918, 2601, 17031918, Kaj Kristian Olsen, søn af Agnes Julie Alfrida Rasmussen, 10, opholder sig hos faderen husmand Lars Christian Rasmussen, Rynkeby Mark og tjenestekarl August Christian Olsen, 19, Rynkeby
1918, 0202, 03031918, Eyvind Andersen, søn af førstelærer og kirkesanger Axel Andersen, 39 og Ellen Michelsen Kelstrup, 33, Rynkeby Skole. Navneændring 23.8.1944 til Eyvind Alvits
1918, 2301, 31011918, Anders Christian Jauert, søn af tjenestepige Jonassine Laurine Johansen Jauert, Jysk Fødselsanstalt, St. Johannes Sogn, Aarhus
1918, 1603, 19051918, Børge Jakobsen, søn af husmand Lars Peter Jakobsen, 44 og Trine Vilhelmine Andersen, 35, Rynkeby Skov
1918, 0802, 03031918, Johannes Alfred Knudsen, søn af Anna Katrine Knudsen, 26, Vellinge, Bederslev Sogn
1918, 1404, 07071918, Niels Rasmus Jørgensen, søn af gaardejer Stefan Ludvig Jørgensen, 35 og Pedernille Marie Pedersen Top, 25, Urup
1918, 0505, 17051918, Thorvald Herman Jørgensen, søn af Meta Agnete Jørgensen, 18, opholdende sig hos husejerske Karen Hansen, Rynkeby og tjenestekarl Otto Karlsen, 24, Næsbyhoved Broby Sogn
1918, 2405, 07071918, Valdemar Kristian Mikkelsen, søn af Marie Pedersen, 22, opholdende sig hos fodermester jens Jørgen Sørensen, Rynkeby og tjenestekarl Peter Eberthard Mikkelsen, 23, Brockdorf, Stubberup Sogn
1918, 0806, 20101918, Niels Marius Andersen, søn af fodermester Anders Andersen, 38 og Karolina Emilia Pedersdotter, 35, Hundslev Mark
1918, 1604, 26051918, Asger Pedersen, søn af gaardejer Peder Johannes Pedersen og Karen Marie Anne Øvlisen, Urup
1918, 1607, 01091918, Thorvald Johannes Hansen, søn af husmand Viggo Ernst Hansen, 33 og Maria Wowzianova, 28, Bøgeskov
1918, 2207, 18081918, Hans Marius Schmidt, søn af smedemester Anton Peder Johansen Schmidt, 29 og Margrete Kristoffersen, 27, Rynkeby. Navneændring ved adoption 23.12.1919 til Hans Marius Schmidt Jørgensen. Adopteret af incassator Gerhardt Jørgensen og Ane Kirstine Kristoffersen, af København
1918, 0908, 15091918, Erik Gunnar Sørensen, søn af fabrikarbejderske Anna Marie Kristine Frandsen, 19, opholdende sig hos faderen husmand Jørgen Christian Frandsen, Hundslev Mark og garversvend Oluf Sophus Sørensen, 21, St. Jørgensgade, Odense
1918, 0409, 13101918, Torkild Erik Andersen, søn af gaardmand Niels Christian Andersen, 49 og Nielsine Nielsen, 40, Hundslev Mark
1918, 0710, 20101918, Niels Henry Hansen, søn af forpagter Hans Peder Hansen, 36 og Karoline Mathilde Petersen, 27, Lykkegaard
1918, 2208, 29091918, Arne Karl Grønholdt, søn af husmand Christian Larsen Grønholdt, 29 og Agnes Johanne Sørensen, 33, Urup Mark
1918, 2109, 26011919, Niels Juul Andersen, søn af Ane Cathrine Clausen, 19, opholder sig hos faderen gaardejer Rasmus Klausen, Urup og tjenestekarl Knud Christian Andersen, 30, Urup
1918, 0810, 24111918, Gunner Bøge Pedersen, søn af husmand og havebruger Erhardt Frederik Pedersen, 30 og Karen Christensen, 31 Bøgeskov
1918, 1810, 30101918, Alfred Christian Pedersen, søn af savskærer Peder Johannes Pedersen, 42 og Marie Kirstine Jørgensen, 42, Urup Mark
1918, 1906, 20101918, Harry Viggo Christiansen, søn af Maren Kirstine Johanne Christiansen, St. Knuds Sogn, Odense – i pleje hos husmand Markus Nielsen, Brabæk
1918, 0111, 12111918, Arne Andersen, søn af husmand Anders Thorvald Andersen, 28 og Karen Kristine Larsen, 25, Urup Mark
1918, 1411, 15121918, Johannes Anton Hansen, søn af husmand og fodermester Karl Antonius Hansen, 30 og Veronica Stefancyzk, 27, Rynkeby
1918, 1911, 06041919, Hans Edvard Rasmussen, søn af arbejdsmand Otto Rasmussen, 22 og Sofie Frederikke Hansen, 19, Rynkeby
1918, 2112, -, Dødfødt dreng, søn af fodermester Jens Lauritsen, 32 og Louise Vilhelmine Thyra Andersen, 29, Skovsbo
1918, 0908, 13081918, Knud Henrik Sørensen, søn af forvalter Rasmus Henrik Sørensen og Anna Augusta Sophie Knudsen, Skovsbo
1918, 0312, -, Døde udøbt dreng, søn af gaardejer Rasmus Clausen og Maren Cathrine Rasmussen, Urup
1919, 1401, 23021919, Karl Aage Nielsen, søn af gaardejer Hans Martin Nielsen, 40 og Rasmine Jensine Damsgaard Jensen, Bremerskovgaard, Urup Mark
1919, 1501, 23021919, Axel Martinus Bæk, søn af arbejdsmand Jens Pedersen Bæk, 35 og Kirsten Marie Poulsen, 34, Alléhuset, Rynkeby Mark
1919, 2001, 06041919, Arne Johannes Hansen, søn af gaardejer Hans Marius Hansen, 25 og Karoline Frederikke Jensen, 26, Urup
1919, 2101, 11051919, Poul Marius Godskesen (tvilling), søn af murer Christen Godskesen, 27 og Anna Nielsine Hansen, 32, Hundslev Mark
1919, 2901, 21091919, Arne Thune Højberg, søn af friskolelærer Sigurd Højberg, 27 og Christine Naomi Nielsen, 29, Friskolen, Hundslev Mark
1919, 2802, 26031919, Hans Valdemar Hansen, søn af uddeler Thorvald Valdemar Hansen, 23 og Kristiane Marie Kristiansen, 22, Urup
1919, 1303, 20041919, Gunnar Jensen, søn af forpagter Lauritz Jensen, 39 og Anna Nielsine Stefania Steffensen, 28, Tvinde
1919, 0704, 29051919, Eigil Arne Nielsen, søn af husmand Hans Peder Nielsen, 25 og Karen Marie Hansen, 24, Humble Mark
1919, 1004, 11051919, Arly Frede Jensen, søn af arbejdsmand Peter Jensen, 24 og Anna Johanne Pedersen, 24, Grydstrup
1919, 0605, 27071919, Poul Frederik Pedersen, søn af Anna Pedersen, 18, opholder sig hos faderen husmand Niels Pedersen, Urup Mark
1919, 0605, 29051919, Kaj Argon Kühnel, søn af husmand Josef Kühnel, 31 og Margretha Sørensen, 32, Bøgeskov
1919, 0305, 29061919, Hans Hansen, søn af husmand Peder Christian Hansen, 34 og Marie Caroline Andersen, 24, Hundslev Mark
1919, 1808, 19101919, Karl Marius Poulsen, søn af husmand Jens Peter Poulsen, 34 og Jakobine Marie Kirstine Jakobsen, 36, Alléhuset, Rynkeby Mark
1919, 2208, 30111919, Peder Johannes Pedersen, søn af gartner Rasmus Pedersen, 35 og Anna Vilhelmine Kristiansen, 34, Tvinde Mark
1919, 1010, Dreng, søn af husmand og murer Mads Klemmensen, 34 og Kristine Marie Jensen, 30, Urup Mark
1903, 1302, 29031903, Hansine Vilhelmine Hansen, datter af husmand Anders Hansen og Marie Lovise født Jørgensen, 43, paa Urup Mark
1903, 1802, 15031903, Ingrid Hansen, datter af gaardejer Erik Simon Hansen og Karen Sofie Nielsen, 27, midlertidig boende paa Rynkeby Mark (egentlige bopæl i Hundslev, Kølstrup Sogn)
1903, 2602, 09041903, Inger Kirstine Rasmussen, datter af husejer og maskinfabrikant Jakob Rasmussen og Mette Kristiansen, 43, paa Rynkeby Mark
1903, 0803, 03051903, Ellen Johanne Pedersen, datter af husejer og bødker Anders Kristian Pedersen og Povlline Nielsen, 25, i Urup By
1903, 1103, 26041903, Dora Marie Nielsen, datter af husejer og murer Jørgen Johannes Nielsen og Marentine Jensen, 26, paa Rynkeby Mark
1903, 0104, 17051903, Olga Johanne Nielsen, datter af husejer Peder Nielsen og Sofie Nielsen, 44, paa Rynkeby Mark
1903, 2504, 11061903, Sigrid Jensen, datter af husejer, maskinfabrikant Anders Jensen og Kirstine Marie født Hansen, 29, i Rynkeby By
1903, 0307, 23081903, Valborg Kirstine Hansen, datter af husejer og tømrer Hans Johan Hansen og Anne Kirstine Rasmussen, 33, i Rynkeby By
1903, 0607, 27091903, Ellen Kamilla Kristensen, datter af gaardejer Kristen Peder Kristensen og Johanne Kirstine Hansen, 34, i Urup By
1903, 0809, 08091903, Døbt uden navn, datter af handelsmand og slagter Avgust Ferdinand Gerveg og Jørgine Kristine Jørgensen, 28, i Hundslev By
1903, 2011, 03011904, Eli Wiberg, datter af læge Julius Josias Wiberg og Mariane Sofie Frederikke født …sen, paa Kristiansminde
1903, 2011, 01041904, Marie Klausen (tvilling), datter af gaardejer Rasmus Klausen og Maren Katrine Rasmussen, 30, i Urup By
1903, 2011, 01041904, Helene Klausen (tvilling), datter af gaardejer Rasmus Klausen og Maren Katrine Rasmussen, 30, i Urup By
1903, 1912, 17011904, Gudrun Rasmussen, datter af gaardejer Hans Waldemar Rasmussen og Katrine Marie Frederiksen, 26, Tvinde Mark
1903, 2112, -, Pige, datter af Kathrine Kristine Kristiansen, 21, paa Rynkeby Mark
1904, 0402, 13031904, Oline Katrine Hansen, datter af huslejer Anders Hansen og Anne Marie Andersen, 32, paa Rynkeby Mark
1904, 1303, 17041904, Elna Sørine Hansine Rasmussen, datter af indsidder Hans Rasmussen og Anne Katrine Jakobsen, 21, paa Urup Mark
1904, 1703, 17041904, Sigrid Kristine Rasmussen, datter af Gertrud Kirstine Rasmussen, 27, paa Rynkeby Mark – hos husmand Anders Hansen, Rynkeby
1904, 2104, 03071904, Anne Margrethe Kristiansen, datter af husejer Kristen Kristiansen og Johanne Marie født Jensen, 34, paa Rynkeby Mark
1904, 0305, 19061904, Anna Margrete Pedersen, datter af husejer Niels Lavrits Pedersen og Karen Kirstine født Jeppesen, 25, paa Urup Mark
1904, 0505, 11091904, Erna Theodora Andersen, datter af murer Hans Kristian Andersen og Johanne Marie Hansine Povlsen, 27, i Rynkeby By
1904, 0905, 03071904, Inger Martine Nielsen, datter af husejer, murer Jørgen Johannes Nielsen og Marentine Jensen, 27, paa Rynkeby Mark
1904, 2905, 24071904, Erna Karita Marie Hansen, datter af husejer og tømrer Karl Marius Hansen og Petra Kristine Rasmine Marie Rasmussen, 27, i Urup By
1904, 2206, 31071904, Marie Kristine Hansen, datter af arbejdsmand Niels Peder Hansen og Dorthea Marie Jakobsen, 27, Alléhuset, Rynkeby Mark
1904, 1507, -, Dødfødt pige, datter af husmand Niels Peder Møller og Maren Kirstine Fransen, 26, paa Hundslev Mark
1904, 2007, 11091904, Marry Katinka Rasmussen, datter af husmand Rasmus Kristian Rasmussen og Marie Katinka Rasmussen, 33, i Rynkeby By
1904, 1308, 11091904, Gudrun Margrete Madsen, datter af husejer og sadelmager Rasmus Madsen og Helga Petra Emilie født Hammerich, 36, i Rynkeby By
1904, 1709, 30101904, Helga Katrine Jakobsen, datter af husejer og træskomager Lars Peder Jakobsen og Trine Vilhelmine Andersen, 22, Rynkeby Mark
1904, 1412, 05021905, Karen Larsen, datter af husejer Niels Kristian Larsen og Johanne Dortea Andersen, 31, i Brabæk
1904, 2512, 05021905, Julie Margrete Andersen, datter af fodermester Anders Kristian Andersen og Maren Anne Marie Kristiane Pedersen, 22, i Rynkeby By
1905, 0303, 24041905, Anna Marie Jensine Hansen, datter af arbejdsmand Lars Hansen og Abelone Marie født Termansen, 32, i Brabæk, Urup Mark
1905, 1804, 14051905, Anna Jørgine Sofie Larsen, datter af husmand Hans Larsen og Hansine Andrea Knudsen, 30, paa Urup Mark
1905, 3004, 12061905, Karen Jensen, datter af tømrer Rasmus Jensen og Karen Rasmussen, 30, paa Urup Mark
1905, 0505, 18061905, Kristine Pedersen, datter af husejer Niels Lavrits Pedersen og Karen Kirstine født Jeppesen, 26, paa Urup Mark
1905, 0905, 12061905, Helga Dortea Rasmussen, datter af gaardbestyrer Karl Martin Rasmussen og Lavra Sørine Larsen, 24, paa Urup Mark
1905, 2206, 23071905, Ellen Bodil Rasmussen, datter af gaardejer Hans Valdemar Rasmussen og Katrine Marie Frederiksen, 28, Tvinde Mark
1905, 1107, 27081905, Ellen Marie Møller, datter af husmand Niels Peder Møller og Maren Kirstine Frandsen, 27, paa Hundslev Mark
1905, 2708, 08101905, Ester Marie Hansen, datter af husmand Marius Hansen og Johanne Marie Madsen, 34, paa Rynkeby Mark
1905, 2109, 19111905, Agnes Valborg Sørensen, datter af arbejdsmand Søren Anton Peder Rasmus Sørensen og Sofie Frederikke født Andersen, 34, paa Rynkeby Mark
1906, 0601, 25021906, Inger Jensen, datter af maskinbygger Anders Jensen og Kirstine Marie Hansen, 31, Rynkeby By
1906, 3101, 18031906, Johanne Katrine Hansen, datter af husmand, væver Hans Hansen og Maren Petroline Madsen, 40, i Rynkeby By
1905, 0811, -, Pige, datter af Karen Marie Olsen, Blegdamsgade 38, 1. baggaarden, St. Johannes Sogn
1906, 1003, 16041906, Ellen Margrete Nielsen, datter af husmand Niels Kristian Nielsen og Karen Dortea Møller, 28, paa Rynkeby Mark
1906, 0303, 20051906, Erna Hansine Klausen, datter af gaardmand Rasmus Klausen og Maren Katrine Rasmussen, 32, i Urup By
1906, 2204, 08071906, Anna Oline Hansen, datter af huslejer Niels Peder Hansen og dortea Marie Jacobsen, 28, paa Rynkeby Mark
1906, 0105, 27051906, Agnete Larsen, datter af bager og gaardejer Hans Lavrits Larsen og Maren Dortea Hansen, 40, i Rynkeby By
1906, 0605, 08071906, Ingrid Helene Madsen, datter af husejer og sadelmager Rasmus Madsen og Helga Petra Emilie Hammerich, 38, Rynkeby By
1906, 2206, 05081906, Jenny Emilie Hansen, datter af husejer og tømrer Hans Johan Hansen og Ane Kirstine Rasmussen, 36, i Rynkeby By
1906, 2706, 04081906, Astrid Kristoffersen, datter af Lavra Kirstine Hansen, 23, paa Urup Mark og tjenestekarl Jens Martin Kristoffersen, i Store Viby
1906, 2908, 07101906, Agnes Hansine Eriksen, datter af smed Ole Didrik Eriksen og Karen Kirstine Hansen, 23, i Rynkeby
1906, 0709, 11111906, Rasmine Marie Kirstine Rasmussen, datter af arbejdsmand Hans Rasmussen og Anna Katrine Jakobsen, 23, paa Urup Mark
1906, 2009, 04111906, Marta Jensine Kristiansen, datter af husmand Johan Frederik Kristiansen og Johanne Marie Kristine Kristensen, 43, paa Rynkeby Mark
1906, 1711, 26121906, Gerda Pedersen, datter af gaardmand Peder Madsen Pedersen og Karen Dortea Helene Larsen, 41, i Rynkeby By
1906, 0112, 28031907, Kathrine Marie Andersen, datter af Andrea Jensine Andersen, 18, tjener gaardmand Anton Benjamin Marius Hansen, Urup Mark og tjenestekarl Karl Andersen, i Langtved, tjener gaardmand Hans Jensen i Langtved
1906, 0712, 20011907, Dortea Kirstine Rasmussen, datter af slagter og husejer Jørgen Peder Rasmussen og Sidsel Marie Bolette Hansen, 27, i Rynkeby By
1907, 0502, 28031907, Marta Johanne Nielsen, datter af gaardmand Hans Nielsen og Gerta Marie Larsen, 26, Urup By
1907, 2303, 21041907, Margrete Hansen, datter af sognepræst Otto Kristian Hansen og Ida Egidia Bennetzen, 28, Rynkeby By. Navneændring 22.10.1914 til Margrete Dahn
1907, 2603, 26051907, Ellen Jensen, datter af tømrer og husejer Rasmus Jensen og Karen Rasmussen, 32, Urup Mark
1907, 3003, 20051907, Erna Hansen, datter af tømrer og husejer Karl Marius Hansen og Petra Kristine Rasmine Marie Rasmussen, 29, i Urup By
1907, 0906, 04081907, Marta Marie Rasmussen, datter af murer Frederik Kristian Rasmussen og Anna Louise Kristine Andersen, 21, Tvinde Mark
1907, 0308, 15091907, Olga Marie Jensen, datter af Kristiane Matilde Jensen, 28, paa Rynkeby Fattiggaard og tjenestekarl Karl lavrits Nielsen, fra Allerup
1907, 0708, 09081907, Marie Kristine Hansen, datter af husejer Anders Hansen og Anne Marie Andersen, 36, paa Urup Mark
1907, 0609, 05071908, Rigmor Jensen, datter af maskinbygger Anders Jensen og Marie Jensen, 33, i Rynkeby By
1907, 0809, 27101907, Else Christiane Hansen, datter af møller Hans Peder Hansen og Mette Katrine Ottesen, 38, Skovsbo Mølle
1905, 2509, 27101907, Esther Andersen, datter af Mariane født Andersen (bagersvend Julius Pedersens fraseparerede hustru), St. Knuds Sogn, Odense
1907, 2410, 26121907, Nielsine Helene Nielsen, datter af huslejer, arbejdsmand Hans Alfred Nielsen og Mette Marie født Jensen, 30, i Rynkeby By
1907, 2910, 08121907, Marie Hansen, datter af husmand Jens Olaf Hansen og Ane Kristine Marie Nielsen, 23, paa Hundslev Mark. Hos plejeforældrene tømrer Rasmus Nielsen og hustru, i Rynkeby
1907, 1212, 26011908, Else Kirstine Rasmussen, datter af gaardbestyrer Karl Martin Rasmussen og Lavra Sørine Larsen, 27, Urup Mark
1907, 2512, 09021908, Julie Vilhelmine Nielsen, datter af husejer og murer Jørgen Johannes Nielsen og Marentine Jensen, 30, paa Rynkeby Mark
1908, 1801, 0504, Anna Gerda Povlsen, datter af fodermester Marinus Povlsen og Karen Marie Olsen, 25, i Allehuset
1908, 1402, 05041908, Ingrid Marie Nielsen, datter af gaardmand Hans Nielsen og Gerta Marie Larsen, 27, i Urup By
1908, 1604, 28051908, Anine Marie Rasmussen, datter af arbejdsmand Lars Kristian Rasmussen og Dortea Marie født Frederiksen, 36, paa Rynkeby Mark
1908, 2904, 10051908, Esther Sofie Larsen, datter af gaardmand Hans Larsen og Marie Henriksen, 33, paa Urup Mark
1908, 1105, 08061908, Eli Rasmussen, datter af gaardmand Hans Valdemar Rasmussen og Katrine Marie Frederiksen, 31, paa Tvinde Mark
1908, 1106, 02081908, Mary Johanne Andersen, datter af arbejdsmand Anders Peder Andersen og Ane Helene Rasmine Jensen, 35, i Hannesborg Skov
1908, 1306, 04101908, Margrete Hansen, datter af gaardmand Niels Peder Hansen og Kristine født Jørgensen, 41, Urup Mark
1908, 1407, 23081908, Annine Rasmine Johanne Knudsen, datter af Gerda Andersen, 22, hos husmand Peder Nielsen, Rynkeby Mark og ungkarl Hans Knudsen, Øster Hæsinge Sogn og By
1908, 1207, 06091908, Erna Margrete Rasmussen, datter af murer og husejer Frederik Kristian Rasmussen og Anna Louise Christine Andersen, 22, Tvinde Mark
1908, 2908, 18101908, Severine Marie Hansen, datter af husejer Anders Hansen og Anne Marie Andersen, 37, Urup Mark
1908, 0709, 18101908, Rasmine Marie Kirstine Rasmussen, datter af husmand Hans Rasmussen og Anna Katrine Jakobsen, 25, Urup Mark
1908, 1809, 15111908, Dagny Jensen, datter af husejer og tømrer Rasmus Jensen og Karen født Rasmussen, 33, paa Urup Mark
1908, 2509, 01111908, Astrid Elisabeth Rasmussen, datter af Marie Kirstine Jakobsen, 22, hos jordemoder Katrine Rasmussen, Rynkeby Mark og Niels Kristian Rasmussen, Tving, Fraugde Sogn
1908, 2210, 29111908, Anna Margrete Hansen, datter af husmand Hans Johan Hansen og Anne Kirstine Rasmussen, 38, i Rynkeby
1909, 0501, 28021909, Agnes Karla Hansen, datter af bolsmand Hans Martin Hansen og Anna Petrea Mortensen, 34, paa Urup Mark
1909, 2701, 28031909, Ellen Marie Knudsen, datter af brugsforeningsuddeler Peder Hansen Knudsen og Frederikke Jørgensen, 35, i Rynkeby By
1908, 2410, -, Pige, datter af Anna Camilla Jørgensen, af Ny Hesselager, Hesselager Sogn og tjener Rudolf Antonissen, af Brahetrolleborg
1909, 1302, 20051909, Amanda Bartoline Nielsen, datter af arbejdsmand Hans Alfred Nielsen og Mette Marie Jensen, 31, paa Rynkeby Mark
1909, 2202, 08041909, Helene Marie Nielsen, datter af husmand Niels Kristian Nielsen og Karen Dortea Møller, 31, Rynkeby Mark
1909, 0203, 08041909, Gunnil Margrete Povlsen, datter af husmand Jens Peder Povlsen og Jakobine Marie Kirstine Jakobsen, 26, i Rynkeby
1909, 2303, 09051909, Agnete Johanne Kristiansen, datter af husmand Kristen Kristiansen og Johanne Marie født Jensen, 39, paa Rynkeby Mark
1909, 2803, -, Dødfødt pige, datter af husmand Niels Peder Møller og Maren Kirstine Fransen, 31, Hundslev Mark
1909, 2204, 13061909, Else Marie Jørgensen, datter af gaardejer Jens Peter Jørgensen og Jensine Knudsen, 26, paa Urup Mark
1909, 2504, 13061909, Erna Klausen, datter af gaardejer Rasmus Klausen og Maren Katrine Rasmussen, 35, i Urup
1909, 2904, 01081909, Gurli Lykke Carlsen, datter af banearbejder Olaf Carlsen og Anna Marie Larsen, 28, Tvinde By
1909, 0604, -, Pige, datter af fyrbøder Frits Marius Nielsen og Martha Elisabeth Sørensen, Dronningensgade 35 A, Christians Sogn, København
1909, 2105, 24051909, Ella Margrete Hansen, datter af husmand Jens Hansen og Anne Larsen, 38, i Rynkeby By
1909, 2505, 18071909, Karen Marie Hansen, datter af husmand Niels Kristian Hansen og Maren Larsen, 34, i Brabæk
1909, 1506, 18071909, Astrid Sofie Jensen, datter af indsidder Anton Peder Jensen og Sofie Karoline Rasmussen, 34, i Urup
1909, 2106, 01081909, Ellen Marie Nielsen, datter af malermester Niels Peder Nielsen og Maren Kirstine født Rasmussen, 25, paa Tvinde Mark
1909, 2806, 29081909, Karen Marie Hansen, datter af lejer Anders Lavrits Hansen og Anna Kirstine Andersen, 21, paa Rynkeby Mark
1909, 3006, 29081909, Elna Sigrid Nielsen, datter af husmand, murer Jørgen Johannes Nielsen og Marentine Jensen, 32, paa Rynkeby Mark
1909, 0308, 26091909, Anna Margrete Nielsen Skov, datter af husmand Johannes Sakarias Nielsen Skov og Marie Nielsen, 27, paa Tvinde Mark
1909, 2409, 07111909, Ella Helene Bendt, datter af husejer, møllerkusk Lavrits Bendt og Mette Kirstine Katinka Rasmine Povlsen, 35, Urup Mark
1909, 3110, 31101909, Helene Hansen, datter af mølle og gaardejer Hans Peder Hansen og Mette Katrine Ottesen, 39, Skovsbo Mølle, Rynkeby
1909, 0611, 13021910, Gudrun Marie Pedersen, datter af husejer og bødker Anders Kristian Pedersen og Povlline født Nielsen, 31, i Urup By
1909, 0911, 16011910, Elise Marie Eriksen, datter af smed og husejer Ole Didrik Eriksen og Karen Kirstine Hansen, 26, i Rynkeby By
1909, 0212, 23011910, Dortea Boline Pedersen, datter af bestyrer Anders Valdemar Pedersen og Anna Marie Knudsen, 27, i Rynkeby By
1910, 0601, 27021910, Sigrid Johanne Larsen, datter af gaardforpagter Søren Kristian Larsen og Karen Johanne Katrine Jørgensen, 24, i Tvinde
1910, 0701, 24031910, Marie Rasmussen, datter af gaardejer Hans Valdemar Rasmussen og Katrine Marie Frederiksen, 32, paa Tvinde Mark
1910, 2101, 27021910, Agnes Larsen, datter af husejer Anders Larsen og Anne født Andersen, 44, paa Urup Mark
1910, 2201, 20031910, Ester Elisabeth Larsen, datter af gaardejer Hans Larsen og Marie Henriksen, 34, paa Urup Mark (Bremerskovgaard)
1910, 2201, 24031910, Anna Katrine Hansen, datter af gaardejer Anton Benjamin Marius Hansen og Ane Marie Nielsen, 32, Urup Mark
1910, 0102, 24031910, Karen Marie Brunbjerg Klemmensen, datter af murer Mads Klemmensen og Kristine Marie Jensen, 20, paa Urup Mark
1910, 0302, 08051910, Ellen Oline Olsen, datter af fodermester Anders Martin Olsen og Mette Katrine Nielsen, 26, Rynkeby
1910, 2701, 28031910, Rosa Gertrud Nikoline Pedersen, datter af Maren Karoline Ploug, 25, af Verninge Sydmark og ungkarl Kristian Julius Pedersen, Verninge Sydmark
1910, 2003, 19061910, Else Bernharddine Lauesen, datter af malkerøgter Kristen Lauesen og Nielsine Karoline Kristine født Andersen, 30, Allehuset
1910, 2904, 19061910, Karen Nielsine Møller, datter af husmand Niels Peder Møller og Maren Kirstine født Frandsen, 32, Hundslev Mark
1910, 1305, 14081910, Helga Kamilla Nielsen, datter af gaardmand Hans Nielsen og Gerta Marie Larsen, 30, i Urup
1910, 2405, 28081910, Ingeborg Marie Kristensen, datter af arbejdsmand Aksel Bernhard Kristensen og Ane Katrine Andersen, 22, i Rynkeby By
1910, 3007, 25091910, Ingrid Rasmine Nielsen, datter af malermester, husejer Niels Peder Nielsen og Maren Kirstine født Rasmussen, 26, Tvinde Mark
1910, 0608, -, Dødfødt pige, datter af gaardbestyrer Karl Martin Rasmussen og Laura Sørine Larsen, 30, Urup Mark
1910, 1608, 25091910, Karen Rigmor Nielsen, datter af forpagter Rasmus Peter Nielsen og Petra Kristine Jensen, 26, Rynkeby Mark
1910, 3008, 23101910, Elna Kirstine Knudsen, datter af Emma Marie Madsen, 17, opholder sig hos faderen sadelmager Rasmus Madsen, i Rynkeby By og tjenestekarl Knud Marius Knudsen, Klintebjerg
1910, 1809, 23101910, Marta Kirstine Hansen, datter af husmand Anders Hansen og Anne Marie født Andersen, 39, Rynkeby By
1910, 2009, 16101910, Frida Refstrup, datter af gaardejer Peder Pedersen Refstrup og Gudrun født Nielsen, 28, i Rynkeby By
1910, 2709, 20111910, Klara Elise Rasmussen, datter af husmand, murer Frederik Kristian Rasmussen og Anna Lovise Kristine Andersen, 24, Tvinde Mark
1910, 2810, 04121910, Karen Marie Rasmussen, datter af husmand Peder Rasmussen og Maren Hansine Rasmussen, 31, paa Rynkeby Mark
1910, 0711, 08011911, Magda Pedersen, datter af husmand, fodermester Karl Marius Jakob Pedersen og Abelone Marie Dortea Jensen, 24, i Tvinde
1910, 2011, 08011911, Magda Marie Madsen, datter af Emma Kirstine Marie Bøjesen, 24, opholder sig hos enke Mette Marie Bøjesen født Pedersen, Urup og ungkarl Jakob Madsen, Dalby
1911, 1701, 22031911, Gertrud Marie Hansen, datter af gaardejer Rasmus Hansen og Karen Dortea født Madsen, 32, Rynkeby Mark
1911, 0102, 07051911, Ella Hansen, datter af tømrer, husmand Karl Marius Hansen og Petra Kristine Rasmine Marie født Rasmussen, 33, Urup By
1911, 1702, 19031911, Berta Marie Hansen, datter af statshusmand Lars Kristian Hansen og Lavra Katrine født Larsen, 26, Rynkeby Mark
1911, 0203, -, Udøbt pige, datter af lejehusmand Niels Peder Nielsen og Johanne Dortea født Knudsen, 24, Rynkeby Mark
1911, 1403, 07051911, Lavra Bendtsen, datter af arbejdsmand Karl Vilhelm Marius Bendtsen og Marie Petrine Thomsen Schmidt, 37, Bøgeskov
1911, 1007, 24091911, Gerda Kristine Langeskov Roth, datter af fodermester Kristian Roth og Anne Kirstine født Hansen, 35, Hundslev Mark
1911, 1809, 29101911, Ingeborg Nielsen Skov, datter af husejer Johannes Zakarias Nielsen Skov, 35 og Marie Nielsen, 29, Tvinde Mark
1911, 2309, 29101911, Elna Hansine Margrete Hansen, datter af arbejdsmand Karl Marius Hansen, 21 og Maren Larsen, 19, i Rynkeby
1911, 2609, 15101911, Gudrun Hildegard Sofie Goberg, datter af tjenestepige Paula Alvilda Johanne Goberg, 23, opholder sig hos røgter Lars Kristian Kristensen, Allehusene og gørtlersvend Aksel Knudsen, Oluf Bagersgade, Odense
1911, 2409, 12111911, Maren Kirstine Andersen, datter af gaardejer Niels Kristian Andersen, 42 og Nielsine Nielsen, 34, Hundslev Mark
1911, 2510, 10121911, Gudrun Kirstine Andersen, datter af arbejdsmand Niels Peder Andersen, 25 og Anna Sørensen, 28, Kallundborghuset, Urup Mark
1911, 0411, 17121911, Ellen Betty Jeppesen, datter af syerske Ane Kirstine Jeppesen, 23, hos skrædder Kristian Hansen, i Rynkeby og elektriker Johan Nielsen
1911, 1111, 01011912, Else Johanne Hansen, datter af husejer Hans Marius Hansen, 36 og Johanne Marie Madsen, 40, Rynkeby Skov
1911, 0612, 21011912, Lavra Hansine Kirstine Hansen, datter af bolsmand Hans Martin Hansen, 36 og Ane Petrea Mortensen, 37, paa Urup Mark
1912, 2401, 04041912, Gerda Kamilla Jeppesen, datter af hjulmand Karl Kristian Jeppesen, 36 og Karen Marie Thomsen, 32, af Rynkeby Mark
1912, 2701, 24031912, Dagny Jensen, datter af arbejdsmand Lavrits Jørgen Jensen, 24 og Anna Marie Pedersen, 20, Urup Mark
1912, 2801, 10031912, Ellen Margrete Jakobsen, datter af husmand Lars Peder Jakobsen, 38 og Trine Vilhelmine Andersen, 29, paa Rynkeby Mark
1912, 1102, 24031912, Dorthea Kirstine Povlsen, datter af husmand Jens Peder Povlsen, 26 og Jakobine Marie Kirstine født Jakobsen, 29, i Rynkeby
1912, 1302, 20021912, Marie Nielsen, datter af Anna Rasmine Nielsen, 24, opholdende sig hos tømrer Rasmus Nielsen, Hundslev Mark og tjenestekarl Hans Nielsen, 30, Hundslev
1912, 1902, 04041912, Ellen Elisabeth Andersen, datter af Natalie Hansen, 19, opholdende sig hos faderen husmand Jens Hansen, i Rynkeby og bagerlærling Hans Kristian Andersen, 18, i Rynkeby
1912, 0104, 02061912, Sigrid Larsen, datter af fodermester Karl Marius Larsen, 22 og Ane Oline Kirstine født Andersen, 22, Rynkeby Mark
1912, 0304, 19051912, Marie Jørgensen, datter af gaardejer Hans Jørgen Jørgensen, 37 og Margrete Knudsen, 28, paa Urup Mark
1912, 1104, 05051912, Ingeborg Eleonora Larsen, datter af fodermester Jens Lavrits Larsen, 26 og Maren Hansine Kristiane Johansen, 23, Urup By
1912, 1404, 02061912, Mette Else Andersen, datter af husejer og træskomager Anders Kristian Andersen, 43 og Elisabeth Andersen, 30, Brabæk
1912, 3004, 28071912, Johanne Hansen, datter af gaardejer Rasmus Hansen, 38 og Karen Dortea Madsen, 33, Rynkeby Mark
1912, 1005, 14071912, Else Marie Jeppesen, datter af arbejdsmand Frederik Julius Jeppesen, 27 og Anne Marie Grunddal, 30, af Rynkeby Mark
1912, 1905, 14071912, Ingeborg Elisabet Møller, datter af husmand Niels Peder Møller, 37 og Maren Kirstine Frandsen, 34, Hundslev Mark
1912, 0307, 11081912, Johanne Larsen, datter af bolsmand Niels Kristian Larsen, 42 og Johanne Dortea Andersen, 38, i Brabæk
1912, 2607, 08091912, Erna Hansen, datter af murer og husejer Hans Peder Hansen, 33 og Karen Marie født Knudsen, 35, Rynkeby
1912, 0308, 01091912, Martha Edith Tornøe Ahrentsen, datter af bestyrer af Rynkeby Elektricitetsværk Harald Elisius Jørgen Melsing Ahrentsen, 26 og Maren Eduardine Hansine Knudsen, 26, Rynkeby
1912, 1908, 13101912, Inger Fransiska Madsen, datter af landpostbud Frants Martin Madsen, 26 og Amanda Augusta Andrea Karlsson, 28, Tvinde
1912, 0609, 10111912, Edith Hansen, datter af Johanne Rasmine Andersen, 25, opholder sig hos stiffaderen husmand Niels Peder Madsen, Hundslev Mark og bagersvend Laurits Johannes Hansen, 20, Mesinge
1912, 0210, -, Dødfødt pige, datter af arbejdsmand Hans Jørgen Larsen, 26 og Karen Kirstine Nielsen, 20, Skovsbo
1912, 0111, 29121912, Helene Kathinka Pedersen, datter af husejer Niels Pedersen, 45 og Kathinka Amalie Petrea Rasmussen, 38, Hundslev Mark
1912, 1111, 26121912, Anna Margrethe Hansen, datter af husmand Lars Kristian Hansen, 33 og Laura Kathrine Larsen, 27, Rynkeby Mark
1912, 2811, 02021913, Else Margrethe Godskesen, datter af murer Christen Godskesen, 21 og Anna Nielsine Hansen, 26, Hundslev Mark
1913, 1801, 13041913, Ellen Kirstine Sofie Andersen, datter af Andrea Jensine Andersen, 24, opholder sig hos faderen husmand Henrik Andersen, Rynkeby Skov og ungkarl Anders Jakob Hansen Aamose, 23, Mullerup Mark, Flødstrup Sogn
1913, 2101, 23011913, Elna Elisabeth Jensen, datter af arbejdsmand Hans Laurits Jensen, 26 og Jensine Pederline Nielsen, 23, Rynkeby Mark
1913, 0702, 16031913, Martha Marie Elisabeth Hansen, datter af arbejdsmand Karl Marius Hansen, 22 og Maren Larsen, 20, Urup Mark
1913, 1703, 01051913, Herdis Refstrup, datter af gaardejer Peder Pedersen Refstrup, 31 og Gudrun født Nielsen, 30, Rynkeby
1913, 3003, 29081915, Albine Marie Nielsen (tvilling), datter af arbejdsmand Hans Alfred Nielsen, 35 og Mette Marie Jensen, 35, Urup Mark
1913, 3003, 30031915, Agnes Eleonora Nielsen (tvilling), datter af arbejdsmand Hans Alfred Nielsen, 35 og Mette Marie Jensen, 35, Urup Mark
1913, 0604, 18051913, Klara Hedvig Jensen, datter af gaardejer Andreas Jensen, 29 og Olivia Marie født Olsen, 28, Rynkeby
1913, 2304, -, Døde udøbt pige, datter af arbejdsmand Niels Jensen Sørensen, 34 og Johanne Marie Petra Rasmussen, 30, Bøgeskov
1913, 3005, 27071913, Ellen Margrete Larsen, datter af gaardejer Hans Larsen, 36 og Marie Henriksen, 38, Bremerskovgaard
1913, 2206, 27071913, Gudrun Mathilde Møller, datter af husmand Niels Peder Møller, 38 og Maren Kirstine Frandsen, 35, Hundslev Mark
1913, 1907, 17081913, Anna Henrika Andersen, datter af sortererske paa Dalum Papirfabrik Maren Kirstine Andersen, 26, opholder sig hos faderen husmand Henrik Andersen, Rynkeby Skov og arkitekt Haakon Biørckholm, 27, f. t. Amerika
1913, 2409, 16111913, Martha Kirstine Hansen, datter af forpagter Hans Peder Hansen, 32 og Karoline Mathilde Petersen, 22, Lykkegaard
1913, 1005, -, Pige, datter af separeret Martha Elisabeth Nielsen født Hansen Sørensen, Borgergade 41, 2. baghuset, St. Pauls Sogn, København
1913, 1110, 26121913, Ellen Gerda Sørensen, datter af huslejer Søren Anton Peter Rasmus Sørensen, 35 og Sofie Frederikke født Andersen, 42, Rynkeby Mark
1913, 2710, 21121913, Erna Margrethe Rasmussen, datter af statshusmand Peder Rasmussen, 33 og Maren Hansine født Rasmussen, 34, Rynkeby Mark
1913, 1011, 26121913, Elna Marie Larsen, datter af arbejdsmand Hans Jørgen Larsen, 27 og Karen Kirstine Nielsen, 21, Urup Mark
1913, 1311, 14121913, Betty Marie Larsen, datter af forpagter Søren Kristian Larsen, 34 og Karen Johanne Kathrine Jørgensen, 28, Tvinde
1913, 1411, 11011914, Margrete Jensen, datter af Anna Johanne Pedersen, 19, opholder sig hos faderen gaardmand Rasmus Pedersen, Grydstrup og tjenestekarl Jens Peter Jensen, 18, Avnslev Nederby
1914, 0701, 08031914, Edith Helene Madsen, datter af landpostbud Frants Martin Madsen, 28 og Amanda Augusta Andrea Karlsson, 29, Tvinde
1914, 1501, 04041914, Else Marie Madsen, datter af tjenestepige Emilie Kirstine Knudsen, 17, opholder sig hos husmand Peter Nielsen, Rynkeby Mark og fodermester Marius Kristian Madsen, 22, Marslev
1914, 0103, 26041914, Gertrud Marie Madsen, datter af arbejdsmand Karl Marius Madsen, 27 og Martha Pedersen, 25, Rynkeby Mark
1914, 2503, 27041914, Ruth Larsen, datter af fodermester Jørgen Peter Larsen, 24 og Sofie Hansen, 30, Rynkeby
1914, 2404, 07061914, Anna Marie Bendtsen, datter af arbejdsmand Karl Vilhelm Marius Bendtsen, 35 og Marie Petrine Thomsen Schmidt, 40, Urup Mark, Kallundborghuset
1914, 0605, 05071914, Elna Marie Pedersen, datter af gartner Rasmus Pedersen, 29 og Anna Vilhelmine Kristiansen, 29, Tvinde Mark
1914, 0905, 07061914, Irma Augusta Theodora Lauritsen, datter af røgter Jens Lauritsen, 28 og Louise Vilhelmine Thyra Andersen, 25, Skovsbo
1914, 1806, 19071914, Marie Hansen, datter af fodermester Karl Antonius Hansen, 26 og Veronica Stefanzyk, 23, Rynkeby
1914, 1007, 04101914, Esther Pedersen, datter af husmand Niels Pedersen, 47 og Kathinka Amalie Petrea Rasmussen, 40, Hundslev Mark
1914, 1907, 30081914, Hilleborg Antonie Rasmussen, datter af husmand Hans Rasmussen, 37 og Anna Kathrine Jakobsen, 31, Urup Mark
1914, 1706, 06081914, Esther Lund, datter af tjenestepige Maren Marie Hansine Lund, Langeskov, Rønninge Sogn og tjenestekarl Niels Jensen
1914, 0608, 13091914, Else Nielsen, datter af husmand Karl Kristian Nielsen, 29 og Maren Dorthea Hansen, 28, Hundslev Mark
1914, 2408, 18101914, Ella Hansen, datter af arbejdsmand Hans Christian Hansen, 28 og Benedikte Kristine Andersen, 23, Grydstrup
1914, 2708, 27091914, Sigrid Marie Nielsen, datter af husmand Niels Peder Nielsen, 33 og Johanne Dortea Knudsen, 28, Rynkeby Mark
1914, 0510, 25121914, Lilly Herdis Frederiksen, datter af brygger Søren Frederiksen, 25 og Sofie Larsen, 22, Middelfart
1914, 1310, 15111914, Mary Rasmussen, datter af slagter og gaardmand Jørgen Peder Rasmussen, 45 og Sidsel Marie Bolette Hansen, 35, Rynkeby Mark
1914, 1710, 06121914, Elna Margrete Hansen, datter af husmand Anders Hansen, 44 og Anne Marie Andersen, 43, Rynkeby Mark
1914, 2410, 22111914, Marie Kirstine Hansen, datter af tjenestepige Karla Emilie Hansen, 20, opholder sig hos husejer og tømrer Hans Johan Hansen, Rynkeby Mark og agent Kristen Valdemar Pedersen, 32, Fangel Sogn
1914, 0911, 01011915, Marie Elisabeth Jensen, datter af sognefoged og gaardejer Jens Peder Jensen, 37 og Cicilie født Johansen, 39, Rynkeby
1914, 1912, 21031915, Gudrun Hansine Pedersen, datter af fodermester Karl Marius Jakob Pedersen, 28 og Abelone Maren Dorthea Jensen, 28, Tvinde
1914, 2512, 14031915, Rosa Marie Julie Madsen, datter af tjenestepige Hansine Christine Madsen, 24, opholder sig hos moderen husejerske Marie Christine Pedersen, Urup og vognmandsmedhjælper Svend Aage Marius Jørgensen, 25, Roskilde, f.t. husar paa Amager
1915, 1202, 30051915, Ingeborg Hansen, datter af gaardejer Rasmus Hansen, 41 og Karen Dortea Madsen, 36, Rynkeby Hestehave
1915, 1203, 13051915, Dagny Margrethe Hansen, datter af forpagter Hans Peder Hansen, 33 og Karoline Mathilde Petersen, 24, Lykkegaard, Rynkeby Mark
1915, 2803, 13051915, Ester Marie Pedersen, datter af boelsmand Peder Pedersen, 29 og Marie Kirstine Laursen, 29, Rynkeby Mark
1915, 2803, 11071915, Rigmor Marie Kirstine Henriksen, datter af husmand Frederik Henriksen, 43 og Anne Marie Kirstine Larsen, 40, Rynkeby Mark
1915, 1405, 27061915, Ester Jensen, datter af boelsmand Lauritz Jensen, 36 og Anna Nielsine Stefania Steffensen, 24, Rynkeby Mark
1915, 2905, 11071915, Marie Ottilia Olsen, datter af arbejdsmand Christian Harald Rasmus Olsen, 36 og Emma Kirstine Marie Bøjesen, 28, Urup
1915, 3105, 25071915, Ida Rasmussen (tvilling), datter af husmand Lars Peder Rasmussen, 23 og Jørgine Hansine Kamilla Pedersen, 28, Bøgeskov
1915, 3105, 25071915, Gunnil Rasmussen (tvilling), datter af husmand Lars Peder Rasmussen, 23 og Jørgine Hansine Kamilla Pedersen, 28, Bøgeskov
1915, 0606, -, Dødfødt pige, datter af husmand Peder Pedersen, 27 og Maren Andrea Mortensen, 32, Rynkeby
1915, 1007, 22081915, Martha Marie Nielsen, datter af husmand Hans Laurits Nielsen, 33 og Anna Kirstine Andersen, 30, Rynkeby Mark
1915, 1107, 08081915, Elna Margrete Andersen, datter af arbejdsmand Niels Peder Andersen, 29 og Anna Sørensen, 31, Rynkeby
1915, 1907, -, Pige, datter af andenlærer Frants Christian Winther og Kristine Larsen, Rynkeby
1916, 0601, 05031916, Anna Marie Nielsen, datter af husmand Rasmus Laurits Nielsen, 30 og Anna Elisabeth Nielsen, 32, Tvinde Mark
1916, 1601, 20021916, Ellen Dortea Hansen, datter af husmand og fodermester Karl Antonius Hansen, 27 og Veronica Stefanzyk, 25, Rynkeby
1916, 0504, 19051916, Gudrun Irene Hansen, datter af gaardejer Laurits Peter Christian Hansen, 37 og Anna Dorthea Larsen, 31, Urup Mark
1916, 2805, 23071916, Elna Dorthea Rasmussen, datter af statshusmand Peder Rasmussen, 35 og Maren Hansine født Rasmussen, 37, Rynkeby Mark
1916, 1306, 02071916, Ingrid Petersen, datter af bolsmand Peder Kristian Pedersen, 32 og Karen Nielsen, 28, Hundslev Mark
1916, 3006, 06081916, Ingrid Katrine Christensen, datter af maskinarbejder Christian Victor Christensen, 27 og Rigmor Aurora Ottilia Anna Carlsson, 25, Rynkeby
1916, 2207, 24091916, Gudrun Marie Hansen, datter af forpagter Hans Peder Hansen, 34 og Karoline Mathilde Petersen, 25, Lykkegaard, Rynkeby Mark
1916, 1209, 29101916, Asta Nielsen, datter af malermester, husejer Niels Peder Nielsen, 35 og Maren Kirstine Rasmussen, 32, Tvinde Mark
1916, 2310, 17121916, Edith Hansen, datter af husmand Hans Vilhelm Hansen, 26 og Inger Florentine Ellen Mine Nielsen, 22, Bøgeskov
1916, 712, 14011917, Kirstine Aagaard, datter af uddeler Hans Madsen Aagaard, 28 og Johanne Kathrine Pedersen Top, 27, Urup
1916, 1807, 10121916, Astrid Margrete Marie Jakobsen, datter af tjenestepige Marie Dorthea Jakobsen og ungkarl Karl Julius Jensen. Navneændring 15.8.1918 til Astrid Margrete Marie Jensen
1917, 0901, 10011917, Julie Elisa Poulsen, datter af husmand Jens Peter Poulsen, 31 og Jakobine Marie Kirstine Jakobsen, 33, Rynkeby Mark
1917, 2201, 11031917, Maren Hansen, datter af husmand Julius Hansen, 28 og Hansine Nielsen, 31, Rynkeby Mark
1917, 1002, 29041917, Edith Elise Nielsen, datter af arbejdsmand Hans Peder Nielsen, 23 og Karen Marie Hansen, 21, Hundslev Mark
1917, 1402, 28051917, Kirsten Rasmussen, datter af maskinbygger Rasmus Theodor Rasmussen, 34 og Inger Lykkegaard, 31, Rynkeby Mark
1917, 1502, 15041917, Maren Johanne Rasmine Jensen, datter af Ane Kristiane Hansen, 20, opholder sig hos fodermester Laurits Olsen, Hundslev Mark og sømand Jens Anders Worm Jensen, 23, p.t. soldat ved Marinen i København
1917, 2302, 25031917, Elna Elisabeth Jensen, datter af husmand Hans Laurits Jensen, 30 og Jensine Pederline Nielsen, 27, Hundslev Mark
1917, 1903, 08071917, Ely Madsen, datter af sadelmager Johannes Marius Madsen, 25 og Elna Ingeborg Larsen, 20, Nymarken
1917, 2603, 17051917, Helene Margrete Andersen, datter af gaardmand Niels Kristian Andersen, 47 og Nielsine Nielsen, 39, Hundslev Mark
1917, 1404, -, Udøbt pige, datter af bestyrer Anders Thorvald Andersen, 26 og Karen Kirstine Larsen, 23, Urup
1917, 2303, -, Pige, datter af Martha Vilhelmine Rasmussen, Hjorslev, Otterup Sogn og tjenestekarl Marius Rasmussen, Skeby Sogn
1917, 0305, -, Dødfødt pige, datter af forpagter Rasmus Peder Nielsen, 36 og Petra Kristine Jensen, 32, Rynkeby Mark
1917, 1206, 29071917, Astrid Kristine Nielsen, datter af banearbejder Hans Laurits Nielsen, 35 og Anna Kirstine Andersen, 33, Rynkeby Mark
1917, 2506, 09091917, Esther Nielsen, datter af husmand Karl Christian Nielsen, 32 og Maren Dorthea Hansen, 31, Hundslev Mark
1917, 0505, 10061917, Esther Johanne Hansen, datter af Marie Hansen, Birkende
1917, 1507, 02091917, Else Brandt, datter af godsejer Morten Karl Vilhelm Brandt, 32 og Karen Marie Schmiegelow, 29, Skovsbo
1917, 0208, 07101917, Gudrun Kristine Hansen, datter af husmand Peter Kristian Hansen, 32 og Marie Karoline Andersen, 22, Hundslev Mark
1917, 2709, 28101917, Karen Viktoria Christensen, datter af cyklefabrikant Christian Victor Christensen, 28 og Rigmor Aurora Ottilia Anna Carlsson, 26, Rynkeby
1917, 0610, 18111917, Erna Marie Hansen, datter af uddeler Thorvald Valdemar Hansen, 22 og Kristiane Marie Kristiansen, 21, Urup
1917, 1210, 25111917, Gudrun Elisabeth Nielsen, datter af husmand Rasmus Laurits Nielsen, 32 og Anna Elisabeth Nielsen, 34, Tvinde Mark
1917, 1910, 02121917, Karen Hansine Nielsen, datter af gaardejer Hans Martin Nielsen, 39 og Rasmine Jensine Damsgaard Jensen, 36, Bremerskovgaard
1917, 2110, 25111917, Olga Jensen, datter af fodermester Jens Jensen, 25 og Sofie Mortensen, 19, Kallundborghuset, Urup Mark
1917, 3010, 30121917, Anna Louise Rasmussen (tvilling), datter af husmand og murer Frederik Kristian Rasmussen, 36 og Anna Lovise Kristine Andersen, 31, Tvinde Mark
1917, 3010, 30121917, Else Christine Rasmussen (tvilling), datter af husmand og murer Frederik Kristian Rasmussen, 36 og Anna Lovise Kristine Andersen, 31, Tvinde Mark
1917, 3110, 09121917, Karen Else Jensen, datter af landmand Svend Ludvig Jensen, 27 og Johanne Jørgensen, 22, Rynkeby Mark
1917, 1912, 03021918, Minna Jensen, datter af boelsmand Lauritz Jensen, 38 og Anna Nielsine Stefania Steffensen, 26, Rynkeby Mark
1918, 1901, 24031918, Magda Ragnhild Hansen, datter af bolsmand Hans Martin Hansen, 42 og Anna Petrea Mortensen, 43, Urup Mark
1918, 2701, 28031918, Bertha Elisabeth Andersen, datter af arbejdsmand Niels Peter Andersen, 31 og Anna Sørensen, 34, Rynkeby
1914, 2806, 0302 1918, Iris Esther Olsen, datter af arbejder Rasmus Peter Olsen og Olga Vilhelmine Petersen, Getsemane Sogn, København
1918, 0103, 21071918, Esther Andersen (tvilling), datter af husmand Hans Christian Andersen, 24 og Natalie Hansen, 25, Rynkeby Mark
1918, 0103, 21071918, Mathilde Andersen (tvilling), datter af husmand Hans Christian Andersen, 24 og Natalie Hansen, 25, Rynkeby Mark
1918, 1003, 12051918, Gurli Margrethe Jensen, datter af tømrer og husmand Rasmus Jensen, 50 og Karen Rasmussen, 43, Urup Mark
1918, 1905, 07071918, Gudrun Nielsine Knudsen, datter af husmand Knud Laurits Knudsen, 35 og Jenny Hansine Jensen, 32, Bøgeskov
1918, 0806, 07071918, Astrid Lund, datter af fodermester Carl Lund, 27 og Maren Elisabeth Nielsen, 23, Rynkeby Mark
1918, 2006, 28071918, Dagny Pedersen, datter af bolsmand Peder Christian Pedersen, 34 og Karen Nielsen, 29, Hundslev Mark
1918, 2506, 21071918, Elna Dorthea Rasmussen, datter af statshusmand Peder Rasmussen, 37 og Maren Hansine født Rasmussen, 39, Rynkeby Mark
1918, 2905, -, Pige, datter af Alma Marie Andersen, Viby, Viby Sogn
1918, 1107, 18081918, Marie Refstrup, datter af proprietær Peder Pedersen Refstrup, 36 og Gudrun Nielsen, 35, Urupgaard
1918, 1207, 25081918, Ruth Hansen, datter af husmand Hans Vilhelm Hansen, 28 og Inger Florentine ellen Mine Nielsen, 23, Bøgeskov
1918, 1907, 18081918, Ellen Bakmand Hansen, datter af slagter og husejer Peder Bakmand Hansen, 27 og Anna Knudsen, 21, Rynkeby
1918, 2110, 01011919, Rigmor Rasmussen, datter af gaardejer Hans Valdemar Rasmussen, 45 og Katrine Marie Frederiksen, 41, Tvinde Mark
1918, 3010, 01121918, Anna Edith Larsen, datter af boelsmand Hans Marius Laurits Larsen, 30 og Maren Kirstine Hansen, 30, Urup Mark
1918, 2311, 26121918, Ellen Henriksen, datter af maskinbygger Henrik Christian Henriksen, 31 og Karoline Amalie Christensen, 37, Rynkeby
1918, 2112, 22121918, Maren Kirstine Vestergaard Nielsen, datter af husmand Christen Westergaard Nielsen, 31 og Elise Kirstine Johanne Jensen, 26, Bøgeskov
1919, 2001, -, Dødfødt pige, datter af gaardejer Julius Hansen, 44 og Trine Kirstine Hansen, 36, Rynkeby Mark, Mosegaard
1919, 2101, 11051919, Esther Kirstine Godskesen (tvilling), datter af murer Christen Godskesen, 27 og Anna Nielsine Hansen, 32, Hundslev Mark
1919, 1002, 21041919, Esther Gudrun Hansen, datter af arbejdsmand Rasmus Martin Hansen, 24 og Marie Magdalene Nielsen, 24, Rynkeby Mark
1919, 2102, 21041919, Ellen Madsen, datter af forpagter Søren Madsen, 26 og Olga Margrete Hansen, 24, Rynkeby
1919, 2503, 29061919, Agnes Margrethe Hansen, datter af husmand Alfred Marius Hansen, 22 og Marta Oline Mathiasen, 22, Rynkeby Hestehave
1919, 0604, 18051919, Erna Elisabeth Minna Jørgensen, datter af murer Jørgen Jørgensen, 36 og Anna Kirstine Rasmussen, 31, Rynkeby Mark
1919, 0804, 12041919, Karen Marie Rasmussen, datter af husmand Rasmus Peter Rasmussen, 38 og Hansine Amalie født Rasmussen, 37, Grydstrup
1919, 2204, 06071919, Elisabeth Knudsen, datter af snedker Hans Kristian Thomsen Knudsen og Petrea Elisabeth Madsen, Oluf Bagersgade 43, Odense (midlertidigt opholdssted hos slagter …mand Hansen, Rynkeby)
1919, 0805, 15061919, Edith Kristine Larsen, datter af Ane Kirstine Larsen, 18, opholder sig hos faderen husmand Kristian Blangstrup Larsen, Grydstrup og tjenestekarl Alfred Pedersen, 22, Thisted
1919, 0506, 27071919, Esther Rigmor Nielsen, datter af gaardmand Jørgen Johannes Nielsen, 43 og Marentine Jensen, 42, Bøgeskov
1919, 2506, 31081919, Else Marie Jensen, datter af tømrer og husmand Rasmus Jensen, 51 og Karen Rasmussen, 44, Urup Mark
1919, 3006, 14091919, Karen Emilie Nielsen, datter af sognepræst Niels Peter Nielsen, 43 og Ingeborg Emilie Olsen, 29, Rynkeby Præstegaard
1919, 0107, 03081919, Ellen Hansen, datter af gaardejer Laurits Peter Christian Hansen, 40 og Anna Dorthea Larsen, 35, Urup Mark
1919, 1207, 31081919, Emmy Irma Larsen, datter af karetmager Alfred Julius Larsen, 31 og Ingeborg Christine Christiansen, 26, Urup Mark
1919, 0708, 21091919, Magny Irene Andersen, datter af gaardmand Anders Andersen, 49 og Ingeborg Simonsen, 30, Rynkeby Mark
1919, 2508, 28091919, Mary Kristine Nielsen, datter af gaardejer Niels Peder Nielsen, 39 og Nikoline Jørgensen Glad, 42, Urup Mark. Navneændring 5.3.1941 til Mary Kristine Ringsmose
1919, 2808, 21091919, Ebba Karita Olsen, datter af arbejdsmand Christian Harald Rasmus Olsen, 40 og Emma Kirstine Marie Bøjesen, 32, Urup
1919, 0910, -, Pige, datter af arbejdsmand Hans Christian Andersen, 26 og Natalie Hansen, 26, Rynkeby