Odense - Skt. Hans Landsogn, Fredens kirke, 1920-1924, fødte

Afskrift af kirkebog

Fødte 1920-1924, Odense - Skt. Hans Landsogn - Fredens Kirke, Odense herred, Odense Amt

Copyright © Lotte Brændegaaard Hvid www.virgo-fyn.dk

År/dato måned/db. dato, måned, år/barnets navn/ faders erhverv/faders navn/ faders sted/moder erhverv/moders navn/moders sted/

1920, 1107, 03101920, Svend Ove Larsen, søn af tømrer Edvard Larsen og Esther Jensine Petersen, Helenevej 8
1920, 1808, 03101920, Hans Karl Nielsen, søn af arbejdsmand Niels Christian Nielsen og Caroline Amalie Dorthea Nielsen, Skibhusene
1920, 1002, 03101920, Kaj Verner Christensen, søn af bager Alfred Valdemar Christensen og Petra Jensine Petersen, St. Hansgade 24
1920, 3008, 03101920, Carl Oscar Rasmussen, søn af Anna Marie Rasmussen, Henriettevej 82
1919, 2610, 03101920, Ejner Evald Mikkelsen, søn af arbejdsmand Laurits Kristian Mikkelsen og Hansine Marie Hansen, Damhusvej 95
1918, 0505, 03101920, Poul Jespersen, søn af arbejdsmand Niels Jespersen og Kristofine Konradine Petersen, ’Jægershaab’, Kerteminde Landevej
1920, 0409, 03101920, Arnold Jespersen, søn af arbejdsmand Niels Jespersen og Kristofine Konradine Petersen, Skibhusene
1920, 0609, 03101920, Niels Erik Andersen, søn af arbejdsmand Hans Christian Andersen og Marie Jacoba Ditlevsen, Thorkildsgade 29
1920, 3008, 03101920, Viggo Gerner Hansen, søn af overportør Anders Christian Hansen og Kristine Nikoline Jensen, Henriettevej 79
1920, 0209, 10101920, Preben Kaas Egense, søn af postassistent Frederik Hansen Egense og Anna Margrethe Kaas, Kanalvej 58
1920, 1008, 10101920, Poul Hansen, søn af arbejdsmand Rasmus Christian Hansen og Anna Otta Thorsen, Skibhusvej 130
1920, 1207, 10101920, Henry Nelleman Madsen, søn af arbejdsmand Emil Christian Madsen og Hertha Amalie Gertrude Kjølby, St. Hansgade 21
1919, 1608, 21111919, Viggo Petersen, søn af kommunelærer Søren Petersen og Ingeborg Sørensen Thorbek, Nørrevænget 14. Navneændring af 10.9.1948 til Viggo Thorbek-Petersen  
1920, 1607, 17101920, Niels Werner Anders Nielsen, søn af smed Hans Nielsen og Olivia Johanne Andersen, Nørrealle 6
1920, 1609, 17101920, Niels Christian Petersen, søn af bogbinder Niels Alfred Petersen og Christiane Petrine Marie Johansen, Grøndals Alle 23
1920, 0807, 17101920, Holger Andreas Jensen, søn af formand Andreas Hansen Jensen og Maren Kirstine Hansen, Nørrebro 112 D
1920, 0806, 24101920, Svend Aage Larsen, søn af billedskærer Lars Johan Larsen og Marie Amalie Hansen, Marienlystgade 10
1920, 1805, 24101920, Knud Sidney Weel Madsen, søn af repræsentant Peter Weel Madsen og Olga Lovise Larsen, Slotsvej 5. Navneændring ved adoption af 22.6.1938 til Knud Sidnye Rud, adoptivsøn af tandlæge Gustav Elmqvist Jensen Rud og Olga Lovise Larsen, af ’Liselund’, Hjallese
1920, 0309, 31101920, Harald Reinholt Christensen, søn af arbejdsmand Mads Christian Marius Christensen og Marie Kirstine Hansen, Enighedsvej 40. Navneændring af 15.3.1945 til Harald Reinholt Retsby
1920, 1602, 07111920, Villy Christian Andersen, søn af lagerarbejderske Edele Margrethe Elisabeth Andersen, Skibhusvej 153
1920, 0908, 07111920, Erik Hartvig Hansen, søn af syerske Anna Margrethe Kathrine Nielsen og kemigraf Aage Vilhelm Hansen, Vilhelminevej 8
1920, 2709, 31101920, Karl Ulrich Bjerg, søn af kusk Anders Laurits Jensen Bjerg og Kristine Marie Sofie Jensen, 37, St. Hansgade 16
1920, 0210, 21111920, Edward Werner Larsen, søn af arbejdsmand Lars Peder Larsen og Petra Laura Pedersen, 36, Skibhusvej 119 2. sal
1920, 0310, 13021921, Karl Robert Petersen, søn af skibsbygger Peter Petersen og Marie Nierlich, 25, Skibhusvej 217 A stuen
1920, 0910, 26121920, Karl Kristian Knudsen, søn af arbejdsmand Kristjan Axel Knudsen og Anna Avgusta Meier, 30, Helenevej 26 2. sal
1920, 1810, 02011921, Kaj Emil Nielsen, søn af arbejdsmand Hans Peter Nielsen og Anna Else Magdalene Madsen, 26, Enighedsvej 13 1. sal
1920, 2410, 04111920, Erik Hillebrandt Christensen, søn af købmand Regnar Peder Hillebrandt Lund Christensen og Karen Julie Ingeborg Nielsen, 32, Ny Kongevej 6
1920, 2610, 05121920, Arvid Poul Jens Jørgensen, søn af arbejdsmand Hans Jørgensen og Anna Christiansen, 40, Skibhusvej 83
1920, 2710, 05121920, Peder Henning Rasmussen, søn af lagerarbejder Hans Peder Rasmussen og Maren Duelette Dorthea Rasmussen, 34, Skibhusvej 91
1920, 2810, 17071921, Herløv Henrik Christian Møller, søn af nitter Georg Christian Møller og Jutta Petrine Ludovica Jensen, 24, Lundsvej 34 1. sal
1920, 2910, 01111920, Sophus Emil Rasmussen, søn af fabriksarbejderske Mary Elisabeth Rasmussen, 21, Henriettevej 57
1920, 1410, Udøbt dreng, søn af væver Jaroslav Fransisek Grundt og Elna Kristine Kristensen, 21, Astrupvej 2
1920, 2407, 14111920, Knud Henrik Nielsen, søn af arbejdsmand Henrik Nielsen og Anna Kristine Larsen, Damhusvej 86
1920, 0808, 14111920, Peter Edvard Hjernø Nielsen, søn af bogbinder Hjernø Nielsen og Anna Nielsine Petrine Caroline Petersen, Marienlystgade 33
1920, 1009, 21111920, Mogens Kjeld Rasmussen, søn af maskinmester Rasmus Marius Rasmussen og Helma Constance Dagmar Hansen, Dr. Olgasvej 10
1920, 1509, 21111920, Alvad Egon Finn Hansen, søn af kontordame Erna Frederikke Marie Hansen, Grøndals Alle 2
1920, 0510, 22111920, Hans Carlo Valdemar Nielsen, søn af Alma Olga Nielsen, Vestrealle, ’ Birkely’
1920, 2708, 12121920, Poul Helmer Jensen, søn af smed Christian Frederik Jensen og Olga Petrea Hansen, St. Hansgade 75
1920, 0111, 13031921, Egon Beese Nielsen, søn af lagerarbejder Niels Laurits Nielsen og Kirstine Marie Beese, 30, St. Hansgade 6 stuen. Navneændring af 1.2.1968 til Egon Besse
1920, 0511, 03121920, Valgert Harry Petersen, søn af dugmager Harry Nicolaj Vilhelm Petersen og Marie født Petersen, 19, Skibhusvej 109 1. sal
1920, 0811, 26121920, Poul Møller Poulsen, søn af banearbejder Niels Julius Poulsen og Emma Adolfine Jørgensen, 27, Øster Allé, Villa ’Sola’
1920, 1211, 28031921, Kjeld Peter Jørgensen, søn af slagteriarbejder Lars Peter Jørgensen og Ellen Elisa Ingrid Evert, 23, Skibhusvej 71
1920, 1411, 05121920, Børge Villy Almind Nielsen, søn af husassistent Anne Kristiane Nielsen, 23, Skibhusvej 71
1920, 1511, 16111920, Viggo Helmuth Johansen, søn af montør Rasmus Johansen og Hansine Christensen, 45, Astrupvej 24 stuen
1920, 1911, 30011921, Ernst Viggo Christiansen, søn af nitter Axel Charles Christiansen og Petra Katrine Pedersen, 33, Lundsvej 34 stuen
1920, 1911, 24031921, Find Kjølhede, søn af ingeniør Axel Kjølhede og Else Harriet Bagger, 28, Ny Kongevej 43 stuen
1920, 2211, 22031921, Kurt Ejvind Augustinus, søn af maler Johan Martin Augustinus og Emilie Mathea Louise Schnohr, 25, Mogensensvej 2 1. sal
1920, 2511, 28031921, Erik Nielsen, søn af bandagist Hjalmar Henrik Marius Nielsen og Christa Edith Kjælby, 24, Thorkildsgade 10 1. sal
1920, 2611, 27021921, Arne Egon Jensen, søn af drager Christen Jensen og Josefine Karoline Hansen, 41, Marienlystgade 28
1920, 1012, 06051921, Knud Rasmus Knudsen, søn af arbejdsmand Anders Peder Knudsen og Marie Jakobsen, 38, Thorkildsgade 17 stuen
1920, 1412, 23101921, Frode Algreen, søn af cigarmager Axel Peter Algreen og Ingeborg Larsen, 38, Thorkildsgade 27
1920, 2612, 02011921, Mogens Kjølby Thomsen, søn af former Henrik Juul Holger Møller Thomsen og Ellen Sophie Kjølby, 33, Skibhusvej 79 1. sal. Navneændring af 8.3.1943 til Mogens Ejvang
1920, 2612, 20021921, Svend Fremlev Petersen, søn af lagerarbejder Knud Valdemar Petersen og Nielsine Christine Schrøder, 23, Skibhusene
1919, 2810, 15121919, Werner Hansen, søn af arbejdsmand Marius Emil Hansen og Karoline Amalie Petersen, Grøndals Alle 3
1921, 0101, 05111921, Leon Trotzsky Adriansen, søn af maskinsnedker Karl Ferdinand Adriansen og Agnes Nielsine Bodil Helene Petersen, 20, Marienlystgade 1. Navneændring af 17.3.1954 til Leon Adriansen
1921, 1801, 27021921, Poul Poulsen Becker, søn af fabrikant Poul Joseph Becker og Kristine Pouline Poulsen, 28, Skibhusvej 90
1921, 1901, 20031921, Svend Helge Andersen, søn af tømrer Jens Gustav Andersen og Ane Kathrine Poulsen, 24, Kanalvej 76
1921, 2501, 14021921, Helmer Christensen, søn af montør Charles Osvald Marius Christensen og Dagny Judith Jensen Mose, 22, Margrethevej 11
1921, 2501, 04021921, Gudmund Erling Peter Pedersen, søn af arbejderske Anna Sofie Petrea Pedersen, 17, Skibhusvej 151
1921, 2601, 27061921, Poul Christian Lilja Hansen, søn af bogholder Peter Valdemar Hansen og Anna Cecilie født Lilja, 38 Damhusvej 109
1921, 3101, 24091922, Kjeld Eriksen Jæger, søn af arbejdsmand Sørvald Johannes Hansen Jæger og Kristiane Eriksen, 29, Hørdumsgade 13. Navneændring af 1.12.1932 til Kjels Andersen
1920, 1804, 27021921, Frantz Peter Seir Petersen, søn af frasepareret husbestyrerinde Jenny Wilkens Pedersen, St. Hansgade 12 og maskinarbejder Carl Christian Petersen, sammesteds
1920, 1710, Dreng, søn af tyende Karen Sofie Larsen, Harrestrupvej 33 stuen, Timotheus Sogn, København
1921, 0502, 07081921, Jonny Kratholm, søn af fabriksarbejderske Vanda Charlotte Kratholm, 25, St. Hansgade 7
1921, 0802, 24031921, Kai Hansen, søn af skibstømrer Hans Ditlev Hansen og Elisabeth Jørgine Kirstine Larsen Bernekilde, 40, Viktoriagade 6
1921, 1402, 13031921, Kaj Marius Andersen, søn af chauffør Anders Christian Andersen og Camilla Marie Sørensen, 27, Ny Kongevej 4
1921, 1702, 19061921, Harald Hansen, søn af vikler Alfred Hans Michael Hansen og Jensine Kirstine Jacobsen, 28, Johannevej 9
1921, 1802, 01051921, Aage Rasmus Kjærby Christiansen, søn af murersvend Bernhard Emil Christiansen og Elvine Nielsen, 24, St. Hans Tværgade 4
1921, 2402, 22041921, Mogens Palle Søltoft Grønlund, søn af cand. pharm. Lauritz Grønlund og Alvilde Christine Christiansen, 30, Skibhusvej 59
1921, 2602, 24031921, Gudmund Hindse Jørgensen, søn af snedker Rasmus Hindse Jørgensen og Johanne Margrethe Larsen, 20, Stenbachsvej 4
1920, 2005, 14021921, Svend Arne Guldfeldt Madsen, søn af mejerist Jørgen Madsen og Karen Marie Nielsine Nielsen Guldfeldt, St. Hansgade 1
1921, 0503, 20031921, Carl Knud Valdemar Kühsen, søn af ingeniør Karl Heinrich Hermann Christian Vilhelm Kühsen og Inna Elise Henriette Arff, 26, Skibhusvej 226, 1.
1921, 0503, 16051921, Harry Ernst Hansen, søn af tjenestepige Elna Andersen, 23, St. Hansgade 10, st. og tjenestekarl Peter Marius Hansen, af Ørbæk
1921, 2003, 17041921, Erik Holger Bent Frantsen, søn af maskinarbejder Adolf Peter Laurits Frantsen og Marie Kirstine Rasmussen, 27, Johannevej 13, st.
1921, 2003, 08051921, Erik Wagn Nielsen, søn af arbejdsmand Ejnar Nielsen og Olga Victoria Hansen, 22, Skibhusvej 121, 2.
1921, 2103, 10041921, Villy Holger Christian Poulsen, søn af maskinarbejder Holger Christian Poulsen og Amalie Laurine Hansen, 25, St. Hansgade 18, 2.
1921, 2103, 01051921, Karl Marius Petersen, søn af arbejdsmand Laurits Anton Petersen og Sophie Caroline Caspersen, 28, Kanalvej 136, 1.
1921, 2603, 05061921, Viggo Harry Hansen, søn af blikkenslager Niels Peder Hansen og Karna Else Marie Hein, 28, Skibhusvej 84, 1.
1921, 2001, 10041921, Svend Aage Matthias Sønnichsen, søn af maskinarbejder Carl Emil Juno Sønnichsen og Paula Marie Henriette Jensen, Eggertsvej 8, Sørup Sogn, Svendborg
1919, 1211, 10041921, Karl Heinz Jonasson, søn af skibsbygger Karl Johann Jonasson og Martha Elsa Markus, 22, Lundsvej 24
1920, 2908, 17041921, Helmer Larsen, søn af malermester Thorvald Christian Larsen og Olga Cathrine Mortensen, Damhusvej 104
1906, 2011, 03041921, Niels Jørgen Thorkild Walther Petersen, søn af handelsmand Hans Peter Petersen og Maren Kirstine Jørgensen, St. Hans Landsogn
1921, 0404, 28091924, Vagn Walter Falkenberg Pedersen, søn af formand Peder Møller Pedersen og Caroline Marie Petersen, 38, Skibhusvej 108. Navneændring af 1.3.1940 til Vagn Walter Falkenberg
1921, 0504, 12061921, Kaj Larsen, søn af maskinarbejder Marius theodor Alfred Larsen og Magda Nielsen, 24, Hørdumsgade 26, 1.
1921, 0704, 25091921, Kjeld Henry Otto Frederiksen Nielsen, søn af enke, stripperske Karen Emilie Jespersen født Nielsen, 42, ’Emiliesminde’ Lundsvej og nitter Otto Andreas Frederiksen, Flensborg
1921, 1004, 12061921, Helge Thomas Christian Jensen, søn af skibstømrer Hans Marius Jensen og Marie Christine Nielsen, 30, Skibhusvej 119 over gaarden
1921, 1204, 12061921, Karl Hildur Magnus Pedersen, søn af arbejdsmand Rasmus Edvard Pedersen og Karen Nicoline Petersen, 32, Skibhusene
1921, 1304, 25031923, Bernhard Marius Nissen Schramm, søn af husbestyrerinde Ellen Emilie Frederikke Hansen, 22, Skibhusvej 153, 2. og arbejdsmand Paul Nissen Schramm
1921, 1404, 29051921, Peter Aage Pedersen, søn af arbejdsmand Niels Ludvig Pedersen og Ella Harriet Olsen, 25, Damhusvej 97
1921, 1504, 31071921, Erich Albert Hansen, søn af arbejdsmand Carl Peter Hansen og Kamilla Regine Christiansen, 23, St. Hansgade 45 st.
1921, 2304, 22051921, Hans Stokholm Nielsen, søn af inspektør Jens Christian Nielsen og Anna Christine Petersen, 27, ’Ejerslyst’ Ruggaardsvej
1921, 2404, 07081921, Otto Langsted, søn af maskinpasser Carl Laurits Langsted og Anna Marie Hansen, 36, Paradisvej 14
1921, 2604, 17071921, Martin Andersen, søn af skibstømrer Carl Martin Simon Andersen og Mathilde Franciska Diderichsen, 31, Lundsvej 30 st.
1921, 2904, 24051921, Knud Karlo Hansen, søn af frasepareret fabriksarbejderske Carla Marie Valborg Andersen født Hansen, 26, Skibhusvej 153 st.
1921, 1105, 16101921, Willy Svelmøe Hansen, søn af snedker Herman Holger Hansen og Astrid Margrethe Elisabeth Johansen, 22, Damhusvej 95, 1.
1921, 1205, 10071921, Karl Aage Sørensen, søn af arbejdsmand Frederik Sørensen og Kristine Marie Hansen, 34, Enighedsvej 14, 1.
1921, 3005, 01061921, Knud Ejnar Andersen, søn af fabriksarbejderske Ellen Mathilde Nielsen, 16, Helenevej 16 og Frits Edvard Andersen, af Odense
1921, 3105, 26061921, Møller Jakob Jørgensen, søn af postkører Hans Christian Jørgensen og Maren Jørgine Jørgensen, 40, Skibhusvej 191
1919, 2808, 12061921, Willy Jonasson, søn af skibsbygger Wilhelm Jonasson og Jensine Martine Ryberg, 34, Lundsvej 26
1921, 0406, 03071921, Erik Hansen, søn af regnskabsfører Poul Gudmand Hansen og Kristine Jakobine Hansen, 25, Gl. Annasholme Alle 6, 1.
1921, 0706, 03071921, Mogens Koborg Johansen, søn af malermester Johan Valdemar Johansen og Gerda Marie Eriksen Koborg, 32, Damhusvej 95
1921, 1706, 24071921, Carlo Schmidt Hansen, søn af arbejdsmand Jens Peder Hansen og Anna Kathrine Marie Jensen, 24, Skibhusene
1921, 1806, 19061921, Mogens Christian Andersen, søn af granithugger Peter Martin Andersen og Marie Kirstine Christensen, 32, Hørdumsgade 3
1921, 1906, 04091921, Eli Christensen, søn af elektrisitetsarbejder Rasmus Jørgen Christensen og Anna Marie Nielsine Carstensen, 31, Helenevej 24
1921, 1906, Dreng, søn af fotograf Laurids Anton Herman Peter Schou og Agnes Katrine Jørgensen, 33, Dronning Olgasvej 28, 1.
1921, 2306, 21081921, Aage Pedersen, søn af smedemester Marius Camillo Pedersen og Karen Marie Frederiksen, 34, Skibhusvej 149, 1.
1921, 2706, 12071921, Paul Tage Jørgensen, søn af fabriksarbejderske Else Marie Nielsen, 19, Damhusvej 67, 1. og ungkarl, fabriksarbejder Karl Max Jørgensen, Lumby
1921, 0206, 02061921, Arthur Rasmussen, søn af tjenestepige Ingeborg Amalie Rasmussen, Jydsk Fødselsanstalt, St. Johannes Sogn, Aarhus
1921, 0707, 04091921, Erik Jensen, søn af arbejdsmand Niels Johannes Jensen og Petrea Helene Jensen, 33, Hørdumsgade 22, 1.
1921, 0907, 21081921, Ernhard Ernst Gotlieb Nielsen, søn af mekaniker Ernhard Ludvig Hannibal Gudmund Nielsen og Frieda Minna Lisbeth Ganick, 21, Henriettevej 90, 1.
1921, 1007, 07081921, Poul Hansen, søn af arbejdsmand Johannes Hansen og Karen Henrikke Rasmussen, 21, Nørrebro 114, 2.
1921, 1007, 07081921, Jørgen Kristian Johansen, søn af arbejdsmand Niels Andreas Johansen og Karen Vilhelmine Jespersen Dybmose, 21, Korup Skov
1921, 1307, 01011922, Carl Christian Skjoldborg Jensen, , søn af gartner Jens Harald Rejnald Jensen og Anna Pedersen, Gartneriet ’Sømose’
1921, 1307, 18091921, Niels Arne Larsen, søn af arbejdsmand Hans Kristian Larsen og Laurine Augusta Rasmussen, 31, Ruggaardsvej 1, 3.
1921, 2607, 13111921, Laurits Gustav Jacobsen, søn af cigarmager Niels Jacob Jacobsen og Mathilde Jensen, 30, Helenevej 20 stuen
1921, 2707, 21081921, Arne Veien, søn af fyrbøder Carl Veien og Erna Johanne Henriette Madsen, 18, Henriettevej 97
1921, 2807, 07081921, Helge Mogens Christiansen, søn af husassistent Emma Katrine Karoline Johanne Christiansen, 18, St. Hansgade 61 og Børge Albert Martinus Mortensen, af Ærøgade 38. Navneændring af 2.5.1935 til Helge Mogens Mortensen
1921, 0305, 14081921, Kjeld Hansen, søn af husassistent Anna Johanne Hansen, 21, Rigshospitalet, København. Navneændring ved adoption af 16.4.1926 Kjeld Jørgensen, søn af smedemester Jørgen Maxius Jørgensen og Dagmar Christine Jensen, af Østrup
1921, 1008, 09101921, Hans Erik Ostermann Gjerum, søn af mejerist Edvard Pheiffer Ostermann Gjerum og Laura Pedersen, 31, St. Hansgade 1 stuen
1921, 1408, 06111921, Svend Helmuth Laursen, søn af forkarl Laurits Laursen og Henriette Nielsine Laurine Kristine Høgsted, 30, ’Sommerlyst’ Skibhusvej
1921, 1908, 25091921, Aage Gunnar Nielsen, søn af arbejdsmand Niels Christian Nielsen og Caroline Amalie Dorthea Nielsen, 29, Skibhusene
1921, 2008, 27081921, Gustav Luther, søn af former Emil Robert Gustav Luther og Jensine Marie Jensen, 38, Skibhusvej 151 stuen
1921, 2108, 23101921, Herluf Seerup, søn af murer Søren Karl Thorvald Seerup og Ingeborg Marie Hansen, 21, Skibhusvej 206 stuen
1921, 2208, 30101921, Karl Henrik Jensen, søn af købmand Harald Jensen og Valborg Andersen, 29, Skibhusvej 125, 1.
1921, 0109, 30101921, Evald Iversen, søn af husassistent Edith Marie Iversen, 17, Lunds Tværvej 4
1921, 0409, 09101921, Poul Jørgensen, søn af postbud Jørgen Christian Jørgensen og Maren Kathrine Rasmine Nielsen, 24, Enighedsvej 3 stuen
1921, 0509, 16101921, Preben Willumsen Larsen, søn af konditor Hans Martin Willumsen og Olga Jørgensen, 24, St. Hansgade 50 stuen. Navneændring af 14.12.1923 til Preben Villumsen
1921, 0509, 16101921, Johannes Pedersen, søn af arbejdsmand Viggo Pedersen og Cathrine Marie Nielsen, 31, St. Hansgade 19, 1.
1921, 1109, 06111921, Hans Christian Karl Weiglin, søn af fabriksarbejderske Kamilla Ottosen, 18, Helenevej 20, 2. og sømand Karl Vilhelm Weiglin, af Marienlystgade 27
1921, 1609, 19021922, Hans Henrik Køhl Hansen, søn af brænderiarbejder Henrik Køhl Hansen og Sofie Larsine Larsen, 29, Helenevej 24 stuen
1921, 1609, 17091921, Vilhelm Carl Wolke, søn af cigarsorterer Carl Johan Olaf Wolke og Julie Johanne Hansine Nielsen, 24, Thorkildsgade 27, 1.
1921, 2109, 26031922, Arne Kristensen, søn af smed Rasmus Christoffer Hansen Christensen og Kirsten Edvardsen, 32, Skibhusvej 78 stuen. Navneændring af 9.12.1944 til Arne Christensen
1921, 2309, 27111921, Niels Johannes Lindskov Rasmussen, søn af snedker Rasmus Valdemar Rasmussen og Anna Marie Cathrine Simonsen, 35, Thorkildsgade 14 stuen
1921, 2409, 06111921, Robert Johan Nielsen, søn af arbejdsmand Alfred Nielsen og Dagny Jensine Mathiasen, 34, Damhusvej 6, 2.
1921, 2909, Dødfødt dreng, søn af møllersvend Jens Peder Frandsen og Sara Eleonora Hansen, 25, Kanalvej 146
1921, 3009, Dødfødt dreng, søn af fiskehandler Ludvig Rasmussen og Mathilde Jensine Rasmussen, 39, Henriettevej 74
1921, 0110, 04121921, Rudy Berens Petersen, søn af tømrermester Robert Peder Villiam Petersen og Elise Kirstine Larsen, 29, Kanalvej 118
1921, 0609, 23101921, Orla Emil Sundahl, søn af arbejdsmand Hans Peter Emil Sundahl og Ellen Jensen, Fabersgade 13
1921, 1810, 13111921, Kjeld Petersen, søn af malersvend Valdemar Laurits Christian Petersen og Sigrid Vilhelmine Hansen, 24, ’Højvang’ Lundsvej
1921, 1910, Dødfødt dreng, søn af landmand Carl Christian Thrane og Marie Møllegaard, 31, Damhusvej 56
1921, 2010, 04121921, Knud Hans Paulsen, søn af drejermester Peter Christian Paulsen og Ellen Johanne P..lke, 23, Henriettevej 9 stuen
1921, 2810, 08011922, William Michelsen, søn af lagerformand Albert Villiam Michelsen og Johanne Marie Christensen, 31, Døckerslundvej 19
1921, 0111, 01111921, Paul Kristensen, søn af gaardbestyrer Lars Kristensen og Karoline Rasmine Larsen, 26, Astrupgaard, Astrupvej. Navneændring af 8.1.1965 til Erik Hartvig Krogh-Andersen
1921, 0411, 23071922, Manfred Petersen, søn af rigger Magnus Albert Petersen og Hedevig Anna Elisabeth Schuster, 23, Lunds Tværvej 6 stuen
1921, 0411, 18121921, Henry Peter Wøllekær Laursen, søn af fabriksarbejderske Therese Marie Laursen, 20, Henriettevej 86
1921, 1611, 18121921, Arne Weiglin, søn af drejer Adolf Ulrik Frederik Weiglin og Karen Marie Clausen, 21, Marienlystgade 27, 1.
1921, 1611, 05031922, Jens Jørgen Valdemar Kristiansen, søn af arbejdsmand Valdemar Kristiansen og Jensine Marie Jensen, 25, St. Hansgade 33, 1.
1921, 1611, 01011922, Max Normann Jørgensen, søn af arbejderske Elise Margrethe Nielsen, 17, Thorkildsgade 12 stuen og arbejdsmand Lars Peder Kolbems Jørgensen, af Sortebrødrestræde 1, Odense
1921, 1811, 08011922, Niels Edvard Rasmussen, søn af snedkersvend Knud Johannes Rasmussen og Anna Kathrine Rasmussen, 26, Skibhusene
1921, 2011, 12031922, Oluf Peder Marius Thønnings, søn af lagerekspedient Nikolaj Thønnings og Ingeborg Johanne Laursen, 21, Paradisvej 6, 1.
1921, 2111, 2105 1922, Kaj Henning Bjerg, søn af kusk Anders Laurits Bjerg og Christine Maria Sofie Jensen, 40, St. hansgade 16 stuen
1921, 2211, 19031922, Aage Jørgensen, søn af smed Hans Jørgen Jørgensen og Ane Kathrine Jensen, 26, Nørre Allé 8 stuen
1921, 2911, 09041922, Henry Aage Lund, søn af arbejderske Andrea Sørine Hansen, 27, Henriettevej 46, 1. og smed Christian Peter Lund, Dronningensgade 4b
1921, 2911, 26021922, Svend Aage Nikolajsen, søn af kusk Kristian Nikolajsen og Sofie Helene Larsen, 24, St. Hansgade 69 stuen
1921, 0310, 23111921, Hans Møller Christensen, søn af Jenny Christine Christensen, 21 Rigshospitalet, København og arbejdsmand Frederik Thorvald Hansen, af Damhusvej 68. Navneændring af 6.6.1936 til Hans Møller Hansen
1921, 2911, Dødfødt dreng, søn af glasmager Robert Magnus Pedersen og Lydia Eckert, 28, Enighedsvej 42, 1.
1921, 1112, 13041922, Svend Aage Thomsen, søn af murersvend Theodor Thomsen og Anna Vilhelmine Katrine Andersen, 30, Skibhusvej 125, 2.
1921, 1312, 12051922, Poul Kaj Steffensen, søn af snedker Hans Steffensen og Emmy Kirstine Petersen, 36, Skibhusene
1921, 1312, 06021922, Poul Pedersen, søn af husholderske Meta Andrea Angelica Mary Christensen, 23, Skibhusene og cyklesmed Alfred Poul Pedersen, Skibhusene
1921, 1412, 19031922, Vagn Larsen, søn af maler Thorvald Christian Larsen og Olga Cathrine Mortensen, 32, Damhusvej 104, 2.
1921, 1412, 17021922, Erik Otto Thorsen, søn af kurvemager Axel Marius Kristian Thorsen og Rosa Pauline Amalie Møller, 28, Henriettevej 46 stuen
1921, 1412, 13081922, Henry Axel Nielsen, søn af havnearbejder Jørgen Peter Nielsen og Anna Nielsine Hein, 25, Paradisvej 18, 1.
1921, 2512, 02071922, Thorbjørn Bregnholm Hansen, søn af fyrbøder Kai Christian Jespersen Hansen og Anna Marie Laura Lovise Larsen, 29, Marienlystgade 14 stuen
1922, 0201, 11061922, Villy Henrik Nielsen, søn af maskinarbejder Ejnar Henry Nielsen og Maren Hansine Henriksen, Damhusvej 6, 1.
1922, 1701, 02071922, Aksel Beese Nielsen, søn af lagerarbejder Niels Laurits Nielsen og Kirstine Marie Beese, St. Hansgade 6
1922, 1901, 22031922, Leif Henning Høgstrøm Olsen Jensen, søn af expeditrice Martha Ragnhild Rasmussen, Grøndals Alle 16. Navneændring af 23.3.1929 til Leif Henning Klebo. MRR nu gift med gift med maskinarbejder Anton Carl Jensen
1922, 2301, 05021922, Peder Karlo Vinding Jensen, søn af tekstilarbejder Søren Ingemann Jensen og Anna Rasmussen, Damhusvej 102
1922, 2401, 26031922, Poul Kaj Iversen, søn af arbejdsmand Axel Iversen og Mariane Rasmussen, St. Hansgade 13
1922, 2501, 25061922, Hjalmar Ivar Piepgras Sørensen, søn af arbejdsmand Niels Kjær Sørensen og Emilie Vilhelmine Piepgras, Astrupdamhuset
1921, 1709, 22091922, Jørgen Rasmussen, søn af strygerske Agnes Kirstine Marie Rasmussen, Aarhus, Sct. Johannes Sogn, Jydsk Fødselsanstalt
1922, 0802, 23021922, Johannes Thorkild Børge Hansen, søn af maskinsnedker Otto Andreas Julius Hansen og Mariane Hansine Hansen, Skibhusvej 131
1922, 1202, 19031922, Poul Carl Baagøe Hansen, søn af pølsemager Thorkild Baagøe Hansen og Caroline Normandine Frederiksen Flindt, Skibhusvej 90
1922, 1302, 22021922, Kaj Bargmann Grønvig, søn af arbejdsmand Peter Johannes Bargmann Grønvig og Rasmine Kirstine Christensen, Gl. Annasholms Alle 13
1922, 1302, 30071922, Valdemar Lykke Thygesen, søn af slagtersvend Lars Peter Thygesen og Karen Christiane Nielsen, Hørdumsgade 20
1922, 2502, 30071922, Elmer Morten Vennerstrøm Mogensen, søn af smed Jens Knudsen Mogensen og Anna Marie Vennerstrøm Jørgensen, St. Hansgade 26
1922, 0203, 13081922, Alix Olsen, søn af forretningsbud Peter Rasmus Olsen og Cathinka Amalie Rasmussen, 35, Skibhusvej 145
1922, 0403, 09071922, Jørgen Viggo Karlsen, søn af maskinformer Niels Peter Karlsen og Laura Kristine Mortensen, 29, St. Hansgade 12
1922, 0903, 30071922, Aksel Frode Klyver Harder, søn af mejerist Oskar Frode Klyver Harder og Anna Katrine Cesilie Nielsen, 26, St. Hans Tværgade
1922, 2003, 10091922, Knud Gorm Lilja Hansen, søn af bogholder Peter Valdemar Hansen og Anna Cicilie Lilja, 39, Damhusvej 109
1922, 2303, 07051922, Niels Folmar Sørensen, søn af arbejdsmand Thomas Peter Sørensen og Maren Kirstine Nielsen, 33, Skibhusene
1922, 2503, 11061922, Kaj Hans Kristian Nielsen, søn af typograf Henrik Vilhelm Nielsen og Mary Ulrikke Nielsen, 30, Grøndals Alle 1
1922, 2603, 10021924, Just Ejvind Jørgensen, søn af arbejdsmand Georg Frederik Vilhelm Jørgensen og Mary Otilie Knudsen, 24, Helenevej 24
1922, 2803, 25061922, Ejgil Kronberg Pedersen, søn af tekstilarbejder Harald Frederik Kronberg Pedersen og Mary Johanne Marie Carla Larsen, 21, ’Birkely’, Lundvej
1919, 1909, 16091922, Jørgen Werner Grønlund, søn af cand. pharm. Lauritz Grønlund og Alvilde Kristine født Christensen, Skibhusvej 59
1907, 2911, 02041922, Sigurd Bendt, søn af slagter Mads Christian Bendt og Ane Christensen, Lundsvej
1922, 0204, 17041922, Harry List, søn af skomager Holger Peter Christian List og Mariette Nicolette Sofie Jensen, 22, Helenevej 1
1922, 0504, 29031936, Gunnar Pedersen, søn af maskinpasser Ernst Theodor Kristian Pedersen og Bodil Kirstine Jørgensen, 36, St. Hansgade 68
1922, 0704, 30041922, Svend Aage Carlsen, søn af landmand Kristian Vilhelm Carlsen og Maren Larsine Kirstine Larsen, 24, St. Hansgade 43
1922, 0804, 11061922, Helge Edelhardt Jørgensen, søn af arbejderske Andrea Katrine Jørgensen, 23. Navneændring ved adoption af 18.12.1922 til Helge Edelhardt Larsen, søn af banearbejder Hans Christian Larsen og Karen Marie Jørgensen, Thorkildsgade 15
1922, 1604, 02071922, Svend Aage Jørgensen, søn af søfyrbøder Knud Marius Jørgensen og Olga Cathrine Hansen, 32, Grøndals Alle 2
1922, 1904, 30071922, Knud Arne Feld, søn af slagtermester Niels Andreas Johannes Hansen Feld og Marie Henriksen, 25, Dronning Olgasvej 19
1922, 2104, 04061922, Jens Aage Jensen, søn af lagerarbejder Arthur Karl Jensen og Karen Marie Mikkelsen, 29, Kong Georgsvej
1922, 2204, 05061922, Evald Børge Otto Bülow, søn af stemmemester Valdemar Christian Bülow og Jakobine Laura Petra Hansen, 30, Skibhusvej 219
1922, 2704, 30071922, Knud Anders Weber, søn af maskinarbejder Hans Albrecht Weber og Anna Kirstine Knudsen, 27, Nørre Alle 16
1922, 1304, Dreng, søn af Vanda Charlotte Kratholm, Rynkeby Mark og Sogn
1922, 0305, 01101922, Holger Harry Suse Hansen, søn af fabriksarbejderske Ingeborg Johanne Elisabeth Suse, 19, Damhusvej 106 og ungkarl, skrædder Svend Harry Justesen Hansen. Navneændring af 22.3.1971 til Holger Harry Suse
1922, 1005, Dødfødt dreng, søn af chauffør Søren Christian Valdemar Henriksen og Carla Dorthea Henriette Jensen, 32, St. Hansgade 18
1922, 1305, Dødfødt dreng, søn af købmand Anton Peter Christian Berg og Agnes Petrine Wermuth, 36, Skibhusvej 96
1922, 1505, 05061922, Villy Christian Jørgensen, søn af maskinarbejder Christian Frederik Jørgensen og Charlotte Cathrine Kirstine Nielsen, 30, Grøndals Alle 19
1922, 1705, 27081922, Svenn Christhofh Hupfeldt, søn af maskinmester Thorvald Jacob Vilhelm Hupfeldt og Herdis Jøsefsdottir, 26, Skibhusvej 93
1922, 1705, 13081922, Freddy Aage Petersen, søn af tjenestepige Ella Dorothea Pedersen, 20, Lundsvej 28 og urmager Henry Aage Petersen, Bogense
1922, 1705, 23071922, Evald Brinck, søn af bogholder Sigurd Evald Albert Brinck og Emma Larsine Christine Larsen, 33, Dronning Olgasvej 8
1922, 2105, 22061922, Aage Marius Neumann Jensen, søn af arbejdsmand Laurits Vilhelm Neumann Jensen og Frida Rasmine Albertine Rasmussen, 23, Store Slotsvej 12
1922, 2805, 13081922, Poul Helge Nielsen, søn af drager Rasmus Christian Nielsen og Agnes Marie Kirstine Nicolajsen, 28, Thorkildsgade 26
1922, 3105, 17091922, Harry Kristian Nielsen, søn af fyrbøder Kristian Valdemar Nielsen og Elna Henriette Pedersen, 22, St. Hansgade 22
1922, 0803, 02071922, Axel Felix Adolf Meinke, søn af ingeniør Ludvig Hugo Carl Meinke og Friederike Christine Gertrud Schutzler, Odense Klinik
1922, 2905, 02071922, Henning Jensen, søn af arbejdsmand Søren Peter Jensen og Maren Kristensen, Skibhusvej 204
1922, 0306, 06081922, Harry Fischer, søn af snedker Peter Severin Nyborg Fischer og Jenny Elise Nielsen, 28, Astrupvej 6. Navneændring af 18.12.1987 til Harry Nielsen
1922, 0506, 02071922, Hilmar Ingvard Hansen, søn af savskærer Anders Hansen og Ellen Andrea Hansen, 27, Paradisvej 14
1922, 0606, 29101922, Gunnar Carl August Holm, søn af tjenestepige Olga Kristine Natalie Haakonson, 20, Lunds Tværvej 10 og maskinarbejder Harald Carl Alfred Holm
1922, 1106, 13081922, Egon Rasmussen, søn af vognmand Jens Sofus Laurits Rasmussen og Ellen Valborg Smith, 23, Astrupvej 2
1922, 1606, 06081922, Karl Edvard Nielsen, søn af husbestyrerinde Nicoline Caroline Clara Hansen, 30, Skibhusene og bestyrer Niels Christian Nielsen, af Skibhusene
1922, 1806, 09071922, Svend Aage Madsen, søn af kusk Niels Viktor Madsen og Thyra Dagmar Jensen, 26, Ruggaards Landevej 1
1922, 2106, 29101922, Kaj Thorkild Joakim Jensen, søn af væver Johannes Martin Jensen og Anna Jørgine Holm, 35, Damhusvej 87
1922, 2306, 30071922, Willy Rask, søn af smed Viggo Rask og Thora Sofie Pedersen, 23, Thorkildsgade 19
1922, 2001, 26021922, Poul Dyhrberg, søn af ingeniør Jens Dyhrberg og Helga Caroline Høyer Jensen, Victoriagade 10, St. Hans Landsogn
1922, 0307, 06081922, Holger Christian Hansen, søn af bogbinder Emil Viggo Hansen og Alma Rasmine Andersen, 30, Annasholm Allé 2 stuen
1922, 0607, 23071922, Kjeld Rosengaard Rasmussen, søn af repræsentant Hans Laurits Rosengaard Rasmussen og Maren Kirstine Mortensen, 24, Damhusvej 73 stuen. Navneændring af 3.5.1956 til Kjeld Rosengaard
1922, 1007, 20081922, Knud Erik Rosenkjær Hansen, søn af købmand Hans Jesper Hansen og Karen Rosenkjær, 30, Dronning Olgasvej 24
1922, 1407, 03091922, Folmer Eigil Christensen, søn af bager Alfred Valdemar Christensen og Petra Jensine Petersen, 27, St. Hansgade 24, 2. Navneændring af 26.3.1961 til Folmer Eigil Fur
1922, 2007, 20081922, Kurt Laurits Thomsen, søn af arbejdsmand Laurits Marinus Thomsen og Agnes Ingeborg Pedersen, 29, Skibhusvej 153, 2.
1922, 2607, 03091922, Egon Karl Jensen, søn af arbejdsmand Jens Karl Thorvald Jensen og Karen Margrethe Pedersen, 21, Skibhusvej 174, 1.
1922, 3007, 25091922, Edvard Nommels, søn af maskinarbejder Edvard Grieg Nommels og Astrid Elisabeth Jensen, 31, Døckerslundsvej 17 kg
1922, 0208, 29041923, Kurt Emil Svelmøe Hansen, søn af snedker Herman Holger Hansen og Astrid Margrethe Elisabeth Johansen, 23, Damhusvej 95
1922, 0608, 10091922, Hans Erik Hansen, søn af lærer Knud Hansen og Sophie Hruschka, 29, ’Solvang’ Lundsvej
1922, 1108, 10051923, Hans Martin Hansen, søn af brødkusk Frederik Martin Hansen og Anna Margrethe Pedersen, 41, Mogensensvej 4
1922, 1308, 27081922, Karl Borgermann, søn af husassistent Christine Marie Nielsen, 30, ’Elm’ Vester Alle og ungkarl Karl Christensen Borgermann
1922, 1608, 10091922, Laurits Weiglin Pedersen, søn af arbejdsmand Valdemar Pedersen og Agnes Mathilde Weiglin, 22, Mosegaard. Navneændring af 1.5.1958 til Laurits Weiglin
1922, 1808, 01101922, Jørgen Victor Nielsen, søn af husassistent Benta Marie Johanne Nielsen, 127, Damhusvej 74
1922, 2808, 01101922, Andreas Jacobsen (tvilling), søn af gartner Peder Jacobsen og Anine Henriette Nielsen, 23, Mosegaard
1922, 2808, 01101922, Niels Peder Jacobsen (tvilling), søn af gartner Peder Jacobsen og Anine Henriette Nielsen, 23, Mosegaard
1922, 2908, 11011925, Jørgen Henrik Hansen, søn af syerske Christiane Hansen, 28, Skibhusvej 153
1922, 3008, 08101922, Knud Børge Hansen, søn af tjenestepige Lilli Rask, 19, Thorkildgade 19 og arbejdsmand Christian Nielsen Hansen, af Føns Ørslev Sogn
1922, 1304, 30071922, Tage Rosendal Nielsen, søn af forretningsfører Sofus Thorvald Nielsen og Dagny Petersen, f.t. Højbo, Monbergsvej. Navneændring af 17.6.1987 til Tage Rosendal
1922, 1506, 01101922, Carl Valdemar Daus, søn af mekaniker Friedrich Wilhelm Ernst Daus og Inger Margrethe Mathiesen, Skibhusvej 110b
1922, 2504, 05061922, Knud Eigil Jensen, søn af arbejdsmand Jørgen Kristian Jensen og Meta Kathrine Hansen, Frankfri, Brylle Sogn
1922, 0109, 24091922, Hans Jørgen Pedersen, søn af købmand Magnus Pedersen og Marie Jørgensen, 24, Damhusvej 104
1922, 0409, 31121922, Karl Gustav Petersson, søn af skibsbygger Vilhelm August Petersson og Wilhelmine Frøhlich, 33, Nørre Alle 10
1922, 1709, 08101922, Johan Christian Frederik Wildt-Andersen, søn af kommunelærer Laurits Wildt-Andersen og Kathrine Marie Henssel, 30, Viktoriagade 8
1922, 1909, 12111922, Villy Arne Christensen, søn af arbejdsmand Vilhelm Valdemar Christensen og Carla Pouline Christensen, 25, Astrupvej 28
1922, 1909, 14101922, Richard Madsen, søn af forgylder Rikard Marius Madsen og Eva Louise Jensine Hansen, 28, Grøndals Alle 10
1922, 2409, 26111922, Jørgen Rasmus Larsen, søn af skibsværftsarbejder Frederik Ferdinand Larsen og Rasmine Kristine Leonora Møller, 29, Skibhusene
1922, 2509, 17121922, Knud Tage Pedersen, søn af kommunearbejder Niels Ludvig Pedersen og Ella Harriet Olsen, 27, Damhusvej 97
1922, 1010, 26111922, Poul Vagner Nielsen, søn af typograf Jens Carl Nielsen og Emma Elise Severine Nielsen, 21, Henriettevej 9, 2.
1922, 3110, 26121922, Knud Elmer Jørgensen, søn af gangpige Thora Marie Nielsen, 26, St. Hansgade 51 og portør Peter Jørgensen, Kommunehospitalet, København
1922, 2302, 20111922, Johannes Karlo Hasselstrøm, søn af smed Niels Karl Villiam Hesselstrøm og Rasmine Kirstine Nielsen, boende Nørre Alle 16, 1.
1922, 1011, 10121922, Sven Amdi, søn af mejerist Karl Frede Jensen Amdi og Ellen Lovise Simonsen, 26, Viktoriagade 9
1922, 1311, 28011923, Tonny Kurt Hansen, søn af husassistent Olga Nielsine Valborg Hansen, 16, Lundsvej 36
1922, 1711, 28011923, Mogens Thorsten Larsen, søn af vognmandskusk Jørgen Laurits Larsen og Bertha Kristine Marie Christensen, 26, Dronning Olgasvej 8
1922, 2611, 26121922, Peter Johannes Claudius Knudsen, søn af arbejdsmand Kristjan Axel Knudsen og Anna Avgusta Meier, 32, Enighedsvej 40, 2.
1922, 2711, 2041923, Kai Christensen, søn af montør Charles Osvald Marius Christensen og Dagny Judith Jensen Mose, 24, Margrethevej 11
1922, 3011, 14011923, Poul Erik Nielsen, søn af maskinarbejder Niels Alfred Nielsen og Anne Hansine Andersen, 27, Skibhusvej 114
1922, 0212, 07011923, Henning Behrens Jensen, søn af kasserer Eigil Henry Jensen og Anna Gjørtz Behrens, 24, Gamle Annasholms Alle 12
1922, 0312, 02041923, Paul Erik Christiansen, søn af Dagmar Charlotte Frederiksen, 19, Damhusvej 59 og Christian August Christiansen, af Enggade 3
1922, 0312, 04121922, Kristian Larsen, søn af tjenestepige Elna Henriette Larsen, 22, Skibhusvej 90 over gaarden
1922, 0312, 04021923, Rasmus Johannes Petersen, søn af arbejdsmand Rasmus Christian Petersen og Karen Marie Juliussen, 35, Aalykkegaarden
1922, 1512, 19031923, Rye Tage Eskildsen, søn af frasepareret fabriksarbejderske Astrid Nielsen født Pedersen, 34, Vilhelminevej 1 og tømrer Peter Kristian Eskildsen. Navneændring af 27.5.1963 til Rye Tage Højland
1922, 2112, 11031923, Bengt Krohr Pedersen, søn af drejer Peder Jakobsen Pedersen og Marie Hansine Petrine Hansen, 23, Damhusvej 45
1922, 2712, 04031923, Kaj Johansen, søn af slagter Vilhelm Johansen og Martha Jørgine Nielsen, 23, Skibhusvej 84
1921, 0112, 04021922, Svend Aage Hedemand, søn af arbejdsmand Kristen Møller Kristensen Hedemand og Hansine Kristine Henriksen, af Skibhusvej 149 bagbygningen
1922, 3010, 01121922, Poul Erik Larsen, søn af Mary Nicoline Johanne Andersen, Grønnemose, Rørup Sogn
1923, 0301, 03061823, Aksel Christian Henriksen, søn af arbejdsmand Hans Henriksen og Antonie Marie Andersen, 26, Nørrebro 112
1923, 0801, 04031923, Svend Erhardt Hansen, søn af møller Jens Hansen og Andrea Petrine Rasmussen, 38, Skibhusene
1923, 2501, 24061923, Helge William Simonsen, søn af telefontekniker Markvard Arthur Frithjof Jørgen Simonsen og Nekla Nathalie Roed, 31, Aalykkealle 15
1923, 2801, 08031923, Otto Verner Malling Nielsen, søn af kusk Karl Edvard Nielsen og Doris Nielsine Marie Hansen, 34, Damhusvej 9
1923, 3001, 11031923, Poul Christian Nielsen, søn af arbejdsmand Niels Christian Nielsen og Caroline Amalie Dorthea Nielsen, 30, Skibhusene
1923, 102, 16121923, Svend Nielsen, søn af ekspeditrice Elna Elisabeth Nielsen, 28, Henriettevej 2 og bager Karl Nielsen, Sdr. Boulevard 38
1923, 0102, 25021923, Asger Vinding Jensen, søn af tekstilarbejder Søren Ingemann Jensen og Anna Rasmussen, 29, Damhusvej 102
1923, 0502, 11031923, Svend Aage Rasmussen, søn af blikkenslagermester Ferdinand Frits Rasmussen og Sophie Cecilie Marie Thrane, 39, Viktoriagade 13
1923, 1102, 10051923, Rasmus Jørgen Peter Jakobsen, søn af husbestyrerinde Karoline Marie Skavenborg, 25, Grøndals Alle 17 og banehaandværker Jakob Jørgen Jakobsen
1923, 1502, 29031923, Erik Hansen, søn af handelsgartner Hans Peter Hansen og Karoline Kjærskov, 37, ’Bakkehuset’ Skibhusene
1923, 1702, 02041923, Renald Ingvardt Jensen, søn af vikler Ingvard Christian Theodor Jensen og Elly Maria Carlsen, 23, Skibhusvej 136
1923, 1702, 29041923, Carl Gunnar Sannemand Christiansen, søn af cyklehandler Marius Sannemand Christiansen og Julie Gerda Kristine Hansen, 41, Prinsesse Maries Alle 8
1923, 1802, 28101923, Helge Frede Jespersen, søn af arbejdsmand Niels Jespersen og Kristofine Conradine Petersen, 35, Skibhusene
1923, 1802, Dreng, søn af arbejdsmand Ejner Ludvig Nielsen og Katrine Elisabeth Mikosz, Damhusvej 86
1923, 1902, 10061923, Svend Erik Madsen, søn af læstefabrikant Harald Madsen og Emma Nicoline Pedersen, 38, Ny Kongevej 1
1923, 2302, 17061923, Mogens Johannes Jensen, søn af arbejdsmand Hans Frederik Christian Jensen og Maren Laurine Sofie Nielsen, 30, Helenevej 24
1923, 2402, 15041923, Hans Edvard Larsen, søn af møllebygger Edvard Larsen og Ester Jensine Petersen, 29, Helenevej 8. Navneændring af 27.12.1972 til Hans Edvard Bønnerup-Larsen
1923, 2802, 06051923, Børge Hansen, søn af skibstømrer Hans Ditlev Hansen og Elisabeth Jørgine Kirstine Larsen Bernekilde, 42, Hørdumsgade 19
1923, 1702, 18031923, Eigil Johannes Sønderskov Petersen, søn af arbejdsmand Peter Marius Petersen og Mette Marie Andrea Hansine Nielsen, 37, Skibhusvej 109
1920, 3108, 18031923, Harald Martin Jonasson, søn af skibsbygger Peter Jonasson og Anna Pouline Alvine Eleonora Køllner, Lundsvej 24
1908, 2909, 25031923, Carl Henry Petersen, søn af slagterarbejder Carl Gotfred Petersen og Elna Johanne Henriksen, Enighedsvej 6
1922, 1009, 14111922, Vagn Erik Hansen, søn af Olivia Marie Hansen, St. Knuds Sogn – i pleje Grøndals Alle 11
1922, 2411, Dreng, søn af tekstilarbejder Viktor Evald Sigfred Andersen og Marie Kirstine Jønsson, Klokagervej 40, Hjørring
1923, 0503, 29031923, Erik Nielsen, søn af snedkermester Lars Kristian Nielsen og Margrethe Kristine rude, 26, Skibhusvej 93
1923, 0603, 15041923, Kjeld Peter Jørgensen, søn af slagtersvend Lars Peter Jørgensen og Ellen Elisa Ingrid Evert, 30, Baumgartens Alle 3, 2.
1923, 1303, 27041923, Poul Reinau, søn af dekoratør Otto Jokum Reinau og Laura Springborg, 28, Dronning Olgasvej 10
1923, 1503, 22071923, Erik Burckarth Andersen, søn af slagtermester Marius Sofus Nikolai Andersen og Marie Pouline Larsen, 44, Kanalvej 68
1923, 1803, 16091923, Preben Madsen, søn af handelsrejsende Johanne Ludvig Madsen og Anna Elisabeth Hansen, 26, Døckerslundsvej 4
1923, 2103, 14091923, Karlo Helmuth Denis Christiansen, søn af arbejdsmand Karl Peter Christiansen og Alma Nilsson, 38, Damhusvej 74
1923, 2203, 08041923, Poul Hansen, søn af arbejdsmand Karl Anton Hansen og Karen Marie Johnsen, 34, Skibhusvej 69
1923, 2303, 05081923, Kurt Trøjgaard Nielsen, søn af fyrbøder Henrik Nielsen og Anna Kristine Larsen, 35, Damhusvej 86
1923, 2403, 29041923, Kurt Immanuel Leiberg Christiansen (tvilling), søn af skibsbygger Aage Mathias Christiansen og rosa Leiberg, 23, ’Virkelyst’ Vilhelminevej
1923, 2403, 29041923, Knud Erik Leiberg Christiansen (tvilling), søn af skibsbygger Aage Mathias Christiansen og rosa Leiberg, 23, ’Virkelyst’ Vilhelminevej
1923, 2903, 05081923, Hans Frede Nielsen, søn af arbejdsmand Hans Peter Nielsen og Frederikke Marie Katrine Knudsen, 23, Damhusvej 94
1923, 2903, 13051923, Verner Børge Clausen, søn af fabriksarbejderske Hilda Viola Clausen, 19, Marienlystgade 47
1923, 0304, 29061924, Ronald Poul Jensen, søn af fraskilt syerske Anne Elise Karoline Olsen født Jensen, 39, Skibhusvej 157, 1. og arbejdsmand Hans Peder Marius Carl Graff. Navneændring til Ronald Poul Graff
1923, 0304, 25111923, Paul Maar Hansen, søn af husassistent Sigrid Marie Andersen, 22, Damhusvej 14 og maskinarbejder Anton Marius Hansen. Stedfader klejnsmed Johannes Marius Jensen, Damhusvej 13. Navneændring af 4.8.1956 til Paul Maar Jensen
1923, 0804, 27051923, Jørgen Jørgensen, søn af typograf Hans Christian Andreas Jørgensen og Emilie Eleonora Vilhelmine Rasmussen, 33, Skibhusvej 112
1923, 1204, 24041923, Svend Aage Pedersen, søn af bryggeriarbejder Adolf Wilhelm Pedersen og Martha Johanne Andersen, 36, Skibhusene
1923, 2504, 17061923, Gunner Mikkelsen, søn af havnearbejder Laurits Kristian Mikkelsen og Hansine Marie Hansen, 37, Helenevej 24
1923, 2604, 01071923, Ivan Greger Larsen, søn af fabriksarbejderske Martha Marie Hansen, 19, Damhusvej 45 og chauffør Johannes Theodor Larsen, Østergade 4, Odense
1923, 2604, 09091923, Orla Puch Nielsen, søn af montør Edvard Nielsen og Astrid Henriette Puch, 27, Damhusvej 7, 2.
1923, 0305, Dødfødt dreng, søn af husassistent Henriette Johanne Madsen, 24, ’Ejerslyst’ Rugaardsvej
1923, 0305, 05081923, Eigil Nørby Nielsen, søn af smed Poul Ludvig Nielsen og Gudrun Margrethe Bjerg, 19, St. Hans Landsogn
1923, 0905, 03061923, Kaj Ove Petersen, søn af slagtermester Hans Peter Petersen og Mary Margrethe Andersen, 24, Gl. Annasholms Alle 7
1923, 1605, 21091924, Andreas Adolf Hinrichsen, søn af stemmer Heinrich Hinrichsen og Agnes Minna Habermann, 42, Nørre Alle 24
1923, 1805, 26121923, Kurt Helge Madsen, søn af husassistent Betty Birgitte Augusta Madsen, 19, Skibhusene. Navneændring af 8.3.1929 til Kurt Helge Mikkelsen, stedson af snedkersvend Niels Bertrand Mikkelsen og husassistent Betty Birgitte Augusta Madsen
1923, 1905, 12081923, Knud Beese Nielsen (tvilling), søn af lagerarbejder Niels Laurits Nielsen og Kirstine Marie Beese, 32, Helenevej 11. Navneændring af 19.10.1992 til Knud Beese
1923, 1905, 12081923, Erik Beese Nielsen (tvilling), søn af lagerarbejder Niels Laurits Nielsen og Kirstine Marie Beese, 32, Helenevej 11
1923, 2605, Dreng, søn af husassistent Erna Mathilde Bjørner, 19, Døckerslundsvej 17
1923, 2905, 01071923, Børge Andersen, søn af baadebygger Carl Christian Andersen og Else Eleonora Elisabeth Hansen, 20, Viktoriagade 7
1923, 0906, 12091923, Arne Svend Nielsen, søn af bryggeriarbejder Niels Harald Svend Nielsen og Mary Hansen, 26, Thorkildsgade 12
1923, 1106, 23091923, Johannes Ulrik Larsen, søn af husholderske Maren Katrine Nielsen, 31, Enighedsvej 42 og arbejdsmand Laurits Ulrik Larsen, Enighedsvej 42
1923, 1306, 15071923, Carl Johan Hansen, søn af murersvend Julius Hansen og Mary Kristine Petersen, 36, Damhusvej 19
1923, 1406, 02091923, Bent Egon Petersen, søn af slagteriarbejder Peter Lausen Petersen og Nielsine Christine Rasmussen, 42, Mogensensvej 20
1923, 1506, -, Jack Robert Sandberg Holst, søn af stemmer Viggo Sandberg Jensen Holst og Mette Pedersen, 35, Lundsvej 26
1923, 1606, 29071923, Caj Erik Iver Jensen, søn af slagteriarbejder Søren Karlo Iver Jensen og Sofie Honoré, 19, Skibhusene
1923, 1806, 25111923, Jørgen Gunner Hansen, søn af arbejdsmand Erik Hansen og Laura Cathrine Christensen, 39, St. Hansgade 2
1923, 1806, 05081929, Hans Erik Svendsen, søn af forvalter Vilhelm Svendsen og Anna Kathrine Sørensen, 24, Aalykke Alle 8.Navneændring af 31.3.1987 til Hans Erik Ortving
1923, 1906, 26081923, Mogens Erik Larsen, søn af snedker Niels Laurits Larsen og Melita Eleonora Amalie Jensen, 37, Damhusvej 113
1923, 2406, 29071923, Jørgen Kristian Aaderup, søn af forretningsbestyrer Kristian Frederik Aaderup og Marie Anne Catharina Oehlers, 30, Stenbacksvej 2
1923, 2506, 22071923, Aksel Gunnar Rasmussen, søn af arbejdsmand Hans Peder Rasmussen og Maren Duelette Dorthea Rasmussen, 37, Skibhusvej 91
1923, 2706, 26121923, Harri Bendt, søn af husassistent Agnes Barbara Bendt, 16, Lundsvej
1923, 2706, 05081923, Svend Preben Christensen Larsen, søn af mekaniker Anton Larsen og Anna Viola Alexandrine Margaritha Christensen, 21, ’Thorslund’ Rugaardsvej
1923, 2906, 26081923, Kaj Ernst Lykkegaard, søn af kobbersmed Magnus Kristian Louis Nielsen Lykkegaard og Hansine Marie Amalie Zachariassen, 26, Margrethevej 1
1923, 0107, 04111923, Børge Larsen, søn af smed Lavrits Frederik Larsen og Dagmar Christine Kjær, 23, Helenevej 9
1923, 0507, 12081923, Tage Emil Hansen, søn af købmand Rasmus Martinus Hansen og Karen Marie Pedersen, 42, Kanalvej 98
1923, 0907, 18081923, Poul Henning Vahlgreen Jakobsen, søn af husassistent Ester Valborg Vahlgreen, 27, Annasholms Allé 6, 2. og tagstensarbejder Aage Johannes Jakobsen, af Bogense
1923, 1007, 23091923, Helge Tage Peter Jensen, søn af stripperske Helga Elly Dagny Oda Jespersen, 19, ’Emiliesminde’ Lundsvej og lagerist Svend Aage Jensen, af Monbergsvej 1
1923, 1207, 12081923, Bendt Holmer Jørgensen, søn af chauffør Hans Marcus Jørgensen og Ella Marie Sofie Holmer, 20, Enighedsvej 14. Navneændring af 28.5.1957 til Bendt Holmer
1923, 1907, 09091923, Erik Ole Hansen, søn af arbejdsmand Hans Ole Hansen og Elna Marie Andersen, 24, Astrupvej 26, 2.
1923, 2307, 26081923, Werner Rasmussen, søn af arbejdsmand Svend Oskar Rasmussen og Augusta Cecilie Hansen, 21, Damhusvej 57, 1.
1923, 2407, 02091923, Jørgen Nielsen, søn af avlsbruger Aksel Nielsen og Rasmine Marie Pedersen, 26, Skibhusene, Pilealle 2
1923, 2607, 02091923, Knud Christian Madsen, søn af snedkersvend Marius Christian Sofus Madsen og Martha Nielsen, 35, Villa ’Højvang’ Lundsvej
1923, 3107, 14101923, Gunner Christensen, søn af arbejdsmand Peter Christensen og Elna Gunhilda Christiansen, 23, Thorkildsgade 3, 1.
1922, 1710, 18101922, Niels Karl Jacobsen (tvilling), søn af agent Jacob Peter Jacobsen og Agnes Seksta Rasmussen Glue, af Helenevej 22
1922, 1710, 18101922, Berndt Holger Jacobsen (tvilling), søn af agent Jacob Peter Jacobsen og Agnes Seksta Rasmussen Glue, af Helenevej 22
1923, 0308, 16091923, Svend Aage Rasmussen, søn af maskinmester Rasmus Marius Rasmussen og Hilma Constance Dagmar Hansen, 32, Dronning Olgasvej 10
1923, 0308, 18111923, Gert Preben Voss, søn af skibsbygger Othar Villie Voss og Anna Sigrid Hansen, 23, Lunds Tværvej 8
1923, 0508, 02091923, Paul Christian Fahlmann Larsen, søn af portør Paul August Larsen og Johanne Jensine Jensen, 29, Damhusvej 10
1923, 0508, 02091923, Eigil Bent Pedersen, søn af arbejdsmand Holger Pedersen og Caroline Petrosine Berthe Pedersen, 25, Døckerslundsvej 30
1923, 0708, 07101923, Poul Wagner Madsen, søn af montør Jørgen Frederik Kristian Madsen og Mary Mathilde Oline Jacobine Knudsen, 28, Damhusvej 98
1923, 1108, 23091923, Aksel Gregers Christoffersen, søn af skibsbygger Søren Herman Christoffersen og Ester Karen Kirstine Mortensen Østergaard, 22, Skibhusvej 149
1923, 1308, 09091923, Carl Erik Kjeld Rasmussen, søn af lagerforvalter Einer Henry Johannes Rasmussen og Anna Gertrude Vilhelmine Jensen, 25, Skibhusvej 133
1923, 1708, Dødfødt dreng, søn af gaardejer Carl Christian Thrane og Marie Møllegaard, 33, Damhusvej 56
1923, 1808, 01061924, Kaj Arne Helge Christensen, søn af arbejderske Karen Sigrid Nielsen, 29, Grøndals Alle 9 og arbejdsmand Jakob Christian Christensen, Grøndals Alle 9
1923, 2008, 23091923, Kai Henni Munkebo, søn af kolonialhandler Niels Anton Hansen Munkebo og Ella Theodora Madsen, 32, Skibhusvej 230
1923, 3008, 07101923, Svend Aage Hansen, søn af fabrikarbejderske Hansine Regine Frederikke Knudsen, 22, St. Hansgade 55 og maskinarbejder Evald Hansen, at St. Hansgade 22
1923, 3108, 26121923, Christian Villy Karlsen, søn af former Niels Peter Karlsen og Laura Kristine Mortensen, 30, St. Hansgade 12
1923, 0409, 14101923, Helge Nielsen, søn af arbejdsmand Carl Christian Nielsen og Marie Kirstine Jørgensen, 34, Kanalvej 110
1923, 0709, 28101923, Hans Georg Laurits John Sørensen, søn af arbejdsmand Anders Sørensen og Agnes Rigmor Elvira Jensen, 22, Lunds Tværvej 4a
1923, 0809, 17021924, Aksel Vinther Andersen, søn af maskinpasser Carl Vinther Andersen og Emma Jørgine Andreasen, 37, Grøndals Alle 5
1923, 0909, 04111923, Kurt Vejen Madsen, søn af kedelpasser Jesper Vejen Madsen og Karen Marie Jensen, 35, ’Frihedminde’ Lundsvej
1923, 1209, 02121923, Egon Knudsen, søn af slagter Christian Knudsen og Jenny Amalie Mathilde Larsen, 29, Skibhusvej 112
1923, 1406, 21101923, John David Karlsson, søn af kobbersmed Gustav Verner Karlsson og Martha Johanne Sigfrede Hansen, af St. Hansgade 1
1923, 0210, 09121923, Edmund Vilhelm Neumann Jensen, søn af sømand Laurits Vilhelm Neumann Jensen og Frida Rasmine Albertine Rasmussen, 24, Store Slotsvej 12. Navneændring af 1.4.1968 til Edmund Vilhelm Neumann
1923, 0410, 25111923, Tage Christian Berg Christensen, søn af slagter Christian Berg Christensen og Esther Karoline Helene Nielsen, 25, Astrupvej 9. Navneændring af 17.2.1969 til Tage Berg
1923, 0410, 18111923, Aage Gutten Larsen, søn af maler Laurits Emanuel Larsen og Astrid Jensen, 25, Damhusvej 17
1923, 0410, 04111923, Holger Grønnemose Hansen, søn af købmand Niels Christian Hansen og Olga Elisabeth Johansen, 30, Skibhusvej 98
1923, 0610, 24021924, Kaj Marius Pedersen, søn af enke, husholderske Marta Kirstine født Rasmussen, 36, Thorkildsgade 28 og arbejdsmand Rasmus Marius Pedersen, af Thorkildsgade 28
1923, 1910, 11111923, Hans Villy Iversen, søn af arbejdsmand Axel Iversen og Mariane Rasmussen, 26, Skibhusvej 112
1923, 2510, 15111923, Thorkild Verner Nielsen, søn af arbejdsmand Kristian Nielsen og Andrea Kirstine Sofie Christiansen, 41, Skibhusvej 151
1923, 2610, 30121923, Holger Tilsted Hansen, søn af textilarbejder Ejner Emil Hansen og Ane Marie Petersen Tilsted, 24, Henriettevej 64
1923, 0403, 09031923, Gunnar Richard Andreasen, søn af arbejdsmand Axel Valdemar Andreasen og Kamilla Bertha Louise Rasmussen, af Damhusvej 88
1923, 1109, 02121923, Arne Kurt Hansen, søn af Petra Bolette Dorthea Jørgensen og gaardmand Peder Mathias Nielsen. Adoptivforældre murer Hans Otto Hansen og Frederikke Alsing, Skibhusvej 124
1923, 0511, 26121923, Knud Kjærgaard Nielsen, søn af maskinarbejder Charles August Frederik Nielsen og Ellen Augusta Kjærgaard, 28, Lunds Tværvej 10
1923, 1111, 02121923, Poul Henry Ejby Christiansen, søn af lokomotivfører Hans Heinrich Christiansen og Sørine Marie Alma Pedersen, 30, Ny Kongensvej 12
1923, 2311, 06011924, Erik Lindegaard Sørensen, søn af bager Niels Marius Sørensen og Elisabeth Jensine Lindegaard Knudsen, 34, Paradisvej 19
1923, 2511, 20011924, Helge Rask, søn af smed Viggo Rask og Thora Sofie Pedersen, 24, Hørdumsgade 21
1923, 2711, 26121923, Carl Kurt Svendsen, søn af tarmmester Carl Frederik Christian Robert Svendsen og Dagny Mariane Petersen, 24, Hørdumsgade 12
1923, 1705, Dreng, søn af Mary Johanne Bendt, Rynkeby Mark og Sogn
1923, 1912, 13011924, Kaj Aage Sørensen, søn af søfyrbøder Gotfred Andreas Sørensen og Emmy Caspersen, 20, Damhusvej 96
1923, 1912, 05011924, Arne Jensen, søn af fabrikarbejderske Asta Kamilla Marie Jensen, 20, ’Sommerlyst’ Skibhusene og barbermester Svend Aage Vilhelm Larsen, af Odense. Navneændring af 2.2.1934 til Arne Larsen
1923, 2212, 29061924, Herluf Aage Piepgras Sørensen, søn af arbejdsmand Niels Kjær Sørensen og Emilie Vilhelmine Piepgras, 41, Astrup Damhus
1923, 2412, 21041924, Hilmer Olsen, søn af arbejdsmand Charles Edvard Olsen og Gerda Andrea Pedersen, 32, Damhusvej 67
1923, 1309, 08031924, Georg Nielsen, søn af matros Georg Harald Nielsen og Mary Nielsen født Rasmussen, Kanalvej 126
1924, 1701, 20031924, Niels Verner Nielsen, søn af slagter Marinus Nielsen og Maren Petrine Pedersen, 35, Baumgartens Alle 3
1924, 2401, 03081924, Erik Henssel Treldal, søn af maskinarbejder Olaf Christian Ejler Treldal og Anne Katrine Henssel, 40, Lundsvej 32
1924, 2801, 03061924, Erik Seir Petersen, søn af maskinarbejder Anders Carl Kristian Petersen og Jenny Pedersen, 31, St. Hansgade 12
1924, 3101, 27041924, Helge Sigurd Hansen, søn af arbejdsmand Karl Sigurd Hansen og Carla Helene Mathilde Pedersen, 20, ’Birkely’ Lundsvej
1924, 3101, 17041924, Svend Johan Andersen, søn af handelsrejsende Niels Kristjan Andersen og Alma Maria Christiane Sørensen, 38, Nørrebro 112 D. Navneændring af 8.5.1940 til Svend Johan Jargin
1923, 0203, 21031923, Erik Niels Schrøder (tvilling), søn af husassistent Karoline Marie Nielsen Schrøder, Lumby Sogn og arbejdsmand Peder Viktor Andersen, af Skibhusvej 404. Navneændring af 11.11.1936 til Erik Niels Andersen
1924, 0402, 21091924, Peter Mathiesen, søn af skibsbygger Charles Peter Erik Lars Mathiesen og Bolette Mary Sørensen, 29, Skibhusvej 149
1924, 1202, navngivet 11121924, Ivan Adriansen, søn af snedkermester Karl Ferdinand Adriansen og Agnes Nielsine Bodil Helene Petersen, 24, Døckerslundsvej 23
1924, 1402, 16031924, Niels Aage Jørgensen, søn af husassistent Anna Viggoline Jørgensen, 23, Thorkildsgade 1 og ungkarl og elektriker Niels Rasmus Hansen Nielsen, Overstræde 1. Navneændring til Niels Aage Nielsen
1924, 1502, 06031924, Peder Alfred Nielsen, søn af husassistent Valborg Jakobine Nielsen, 19, Baumgartens Alle 1 og ungkarl, mejerist Rasmus Alfred Pedersen, af Taarup pr. Beldringe. Navneændring af 25.5.1929 til Peder Alfred Andersen
1924, 1602, 06041924, Ivar Immanuel Häggman, søn af nitter Niels Lorens Häggman og Caroline Madsen, 36, Skibhusvej 217
1924, 2002, 29031924, Bjørn Folmer Langhorn, søn af kaptain Sigurd Langhorn og Anna Marie Nielsen, 41, ’Hvide Hus’ Skibhusene
1924, 2202, Dødfødt dreng, søn af arbejderske Anna Marie Jensen, 25, Helgasminde Rugaardsvej
1924, 0303, 09061924, Kurt Herman Holm Hansen, søn af bagersvend Rudolf Emil Hansen og Erna Mathilde Bjerg, 17, St. Hansgade 16
1924, 0603, 03051924, Kaj Gotfred Nielsen, søn af arbejdsmand Hans Frederik Nielsen og Ella Maren Hansen, 22, Enighedsvej 6
1924, 1803, 09111924, Erik Kai Jensen, søn af arbejdsmand Vilhelm Frederik Jensen og Vanda Charlotte Kratholm, 28, Døckerslundsvej 9
1924, 2003, 17041924, Oluf Guldborg Roholdt Hansen, søn af kusk Marius Ferdinand Hansen og Mathilde Augusta Klassen, 29, Skibhusvej 191
1924, 2103, 07091924, Erling Jørgensen, søn af chauffør Svend Egede Jørgensen og Ellen Nielsine Johansen Reiflin, 25, Helenevej 20
1924, 2103, 25051924, Bent Jakob Poul Jørgensen, søn af blikkenslagersvend Jakob Peter Jørgensen og Agnes Olavia Doloris Kristiansen, 30, Skibhusvej 85
1924, 2403, 08061924, Niels Børge Feld, søn af slagtermester Niels Andreas Johanne Hansen Feld og Marie Henriksen, 27, Dr. Olgasvej 19
1924, 2403, 16051924, Anders Tage Larsen, søn af maskinarbejder Peter Anton Larsen og Anne Hansine Kristensen, 42, Skibhusvej 200
1924, 2503, 14091924, Kristian Becker Edal, søn af stenfisker Kristian Peder Larsen Edal og Valborg Lovise Christine Hansen, 20, Kanalvej 64
1924, 2703, 16051924, Børge Ricard Eskesen, søn af arbejdsmand Vagn Eskesen og Anna Marie Catrine Nielsen, 25, Marienlystgade 44
1924, 3003, 11041924, Villy Herman Nielsen, søn af chauffør Frits Einar Erhard Magnus Nielsen og Astrid Johanne Marie Larsen, 35, Helenevej 20
1924, 0604, 06071924, Niels Børge Larsen, søn af tømrer Valdemar Johannes Christian Simon Larsen og Anna Dorthea Petrine Andreasen, 31, Marienlystgade 36
1924, 1604, 13071924, Jørgen Jørgensen, søn af kelner Thorvald Alfred Jørgensen og Ingeborg Karoline Kathrine Jensen, 26, Skibhusvej 108
1924, 2503, 30051924, Helmuth Larsen, søn af husassistent Gerda Marie Larsen – i pleje hos konditor Christian Jacoksen og Dagmar født Nielsen, Dr. Olgasvej 46
1924, 0505, 29061924, Jørgen Winther Hansen, søn af chauffør Niels Laurits Winther Hansen og Martha Christine Jørgensen, 34, St. Hansgade no 39
1924, 0605, 20061924, Svend Erik Willaing Jensen, søn af lærer Anton Marius Jensen og Marie Caroline Carlsen, 41, Damhusvej 5
1924, 0705, 20071924, Kaj Theodor Mortensen, søn af smed Hans Marker Marius Hakon Mortensen og Rigmor Kirstine Pedersen, 22, Skibhusvej 59
1924, 0805, 13071924, Christian Frederik Jørgensen, søn af smedesvend Christian Frederik Jørgensen og Charlotte Cathrine Kirstine Nielsen, 31, Grøndals Alle 19
1924, 2005, Dreng, søn af tjenestepige Ellen Margrethe Rasmussen, 21, Villa ’Nødebo’, Vester Alle
1924, 2505, 10081924, Erik Thorvald Benjaminsen, søn af frasepareret Kirsten Marie Hansen født Benjaminsen, 36, Havehuset bag Karantænehuset
1924, 2605, 22061924, Ejner Simon Hansen, søn af snedkersvend Sofus Gustav Hansen og Johanne Chrestine Johansen, 24, St. Hansgade 14
1924, 2705, 29061924, Peter Marius Brormand Christensen, søn af bagermester Sofus Johannes Christensen og Ane Marie Hansen, 44, Skibhusene
1924, 0605, 15061924, Rasmus Juel Bent Nielsen, søn af chauffør Einer Nielsen og Martha Rasmine Johanne Hansen, af St. Hansgade no 50
1924, 0706, 20071924, Knud Stente Scheuer Nielsen, søn af kreaturhandler Lars Kristian Stente Nielsen og Ane Marie Scheuer, 19, Dronning Olgasvej 14
1924, 0906, 09061924, Børge Andersen, søn af fabriksarbejderske Ingeborg Agnete Rasmussen, 25, Damhusvej 89 og tømrer Erik Andersen, Hunderupvej 102
1924, 0906, 13071924, Poul Edvard Skjerning Knudsen, søn af arbejdsmand Johannes Skjerning Knudsen og Hilda Augusta Andersen, 18, Damhusvej 119
1924, 1006, 13071924, Harry Erik Albert Engman, søn af skibsbygger Erich Robert Emanuel Engman og Maria Frederike Johanna Streich, 25, Nørre Alle 18
1924, 1306, 20071924, Andreas Christensen, søn af kusk Niels Christian Frederik Nicolai Christensen og Frederikke Marie Jensen, 30, Damhusvej 85
1924, 1306, 17081924, Preben Hartvig Pedersen, søn af slagteriarbejder Anton Pedersen og Karen Kirstine Andersen, 37, Døckerslundsvej 15
1924, 1706, 10081924, Ove Helmuth Hansen, søn af husassistent Valborg Dusigne Hansen, 20, St. Hansgade 89. Navneændring af 18071929 (adoption) til Ove Helmuth Andersen, søn af husmand Anders Peter Vilhelm Andersen og Marie Vilhelmine Nielsen, af Nislev
1924, 1806, 28071924, Niels Marius Knudsen, søn af arbejdsmand Kristjan Axel Knudsen og Anna Avgusta Meier, 34, Enighedsvej 40
1924, 2106, 10081924, Thorvald Bendt Andersen, søn af sømand Niels Thorvald Bernhard Andersen og Ida Petersen, 29, Marienlystgade 46
1924, 2606, 01071924, Per Christian Wad, søn af havearkitekt Poul Peter Jensen Wad og Anna Karola Olsson, 36, Sømosegaard Tolderlundsvej
1924, 0602, 20071924, Erik Christian Jensen, søn af chauffør Marius Christian Jensen og Alma Olga Nielsen, af Gl. Annasholms Alle 12
1924, 0307, 10081924, Svend Aage Rasmussen (tvilling), søn af forvalter Rasmus Peter Rasmussen og Edith Johanne Christine Thanner, 23, Rugaardsvej
1924, 0307, Dreng (tvilling, død), søn af forvalter Rasmus Peter Rasmussen og Edith Johanne Christine Thanner, 23, Rugaardsvej
1924, 0307, 03081924, Erling Anker Emil Bertelsen, søn af arbejdsmand Niels Martin Frederik Bertelsen og Anna Ditlevsen, 20, Thorkildsgade 10
1924, 0507, 21091924, Hans Vilhelm Lohse Nielsen, søn af maskinformer Vilhelm Peter Martin Nielsen og Maren Kathrine Lohse, 32, Helenevej 3
1924, 1107, 31081924, Ernst Frederik Mogens Madsen, søn af arbejdsmand Christian Edvin Madsen og Kirstine Marie Nielsen, 33, Henriettevej 88
1924, 1507, 10081924, Carl Cardel, søn af husassistent Carla Cardel, 16, Marienlystgade 4. Navneændring af 18.6.1929 (adoption) til Carl Augustinus Larsen, søn af filehugger Holger Augustinus Larsen og Marie Kirstine Jørgensen, af Tværgade 7
1924, 1707, 17081924, Niels Erik Pedersen, søn af kommunearbejder Niels Ludvig Pedersen og Ella Harriet Olsen, 29, Damhusvej 97
1924, 1907, 28121924, Byrial Sander Frederiksen, søn af rejsende Karl Marius Frederiksen og Antonia Hansine Louise Sander, 28, Skibhusvej 117
1924, 2707, 31081924, Mogens Olsson, søn af tekstilarbejder Karl Oskar Olsson og Marga Bæk Jørgensen, 27, Store Slotsvej 3
1924, 0306, 17081924, Helge Hansen, søn af tjenestepige Anna Dorthea Hansen, Fælledvej 13 – i pleje hos nitter Axel Charles Christiansen, Lundsvej 34
1924, 0707, 31081924, Harry Edvind Hansen, søn af formand Hans Carl Hansen og Anna Sofie Dorthea Larsen, Døckerslundsvej 21
1924, 0208, 23111924, Verner Preben Olsen, søn af forretningsbud Peter Rasmus Olsen og Cathinka Amalie Rasmussen, 38, Skibhusvej 145
1924, 0208, 21091924, Aage Victor Larsen, søn af arbejdsmand Kaj Ejner Larsen og Hertha Kathrine Nielsen, 24, Baumgarten Alle 4a
1924, 1108, 14091924, Hans Frederik Arum, søn af toldassistent Osvald Aage Richardt Arum og Ella Johanne Larsen, 32, Ny Kongenvej 43
1924, 1608, 23091924, Egon Theodor Christiansen, søn af skibstømrer Arthur Christian Christiansen og Frieda Dorothea Kathrina Sørensen, 25, Skibhusene
1924, 2508, 11011925, Mac Elm Jespersen, søn af landbruger Carl Martin Jespersen og Laurense Katharine Laursen Stougaard, 30, ’Astruphuset’
1924, 2508, 21091924, Preben Juul Kjær, søn af repræsentant Niels Juul Sørensen Kjær og Rigmor Karen Dorthea Hansen, 34, ’Solvang’ Rugaardsvej
1924, 1608, 14091924, Tage Christiansen, søn af husassistent Lavra Dorthea Madsine Margrethe Halvorsen, Møllerhuse, Assens Købstad og skræddersvend Kristen Christoffer Christiansen
1924, 0109, 19101924, Helmer Jørgensen, søn af snedkersvend Jørgen William Jørgensen og Karen Marie Kristine Mortensen, 23, Astrupvej 2
1924, 0109, 10051925, Daniel Junker Jensen, søn af slagteriarbejder Søren Karlo Iver Jensen og Sofie Honoré, 21, Skibhusene
1924, 0209, 12111924, Osvald Hilmer Skov, søn af snedker Jens Alfred Skov og Magna Christiane Christiansen, 20, Grøndals Alle 27
1924, 1009, 16111924, Erik Gorm Jensen, søn af strikkerske Poula Emilie Margrethe Dinesen, 17, Henriettevej 94 og mekaniker Holger Christian Gorm Jensen
1924, 1009, 12101924, Egon Johansen, søn af snedkersvend Rasmus Karl Anton Johansen og Abelone Kristine Pedersen, 38, Damhusvej 71
1924, 1509, 26101924, Børge Aage Bentzen, søn af glarmestersvend Svend Aage Bentzen og Karen Rigmor Andersen, 21, Døckerslundsvej 7
1924, 1609, 10111924, Carl Ejler Christensen, søn af husassistent Ingeborg Jørgine Marie Christensen, 20, Nørre Alle 14. Navneændring af 30.3.1931  til Carl Ejler Hansen, søn af fodermester Ejnar Kristian Hansen og Ingeborg Jørgine Marie Christensen
1924, 1709, 19101924, Knud Villiam Niels Laursen, søn af skibskonstruktør Henrik Peder Christian Laursen og Gudrun Laura Johanne Olsen, 27, Skibhusvej 224
1924, 1709, 15031931, Eyvind Hundtofte Rasmussen, søn af slagteriarbejder Aage Kristian Hundtofte Rasmussen og Elfride Auguste Katharina David, 26, Skibhusvej 124
1924, 1809, 20091924, Svend Aage Lilholt, søn af husassistent Marie Caroline Lorentzen Lilholt, 24, ’Højbo’ Monbergsvej
1924, 2109, 07031926, Børge Frederik Hansen, søn af tobaksarbejderske Ella Jenny Hansen, 27, Damhusvej 63
1924, 2309, 19101924, Erik Edelhardt Christensen, søn af lagerforvalter Edelhardt Nikolai Fritjof Christensen og Jenny Marie Nielsen, 23, Skibhusvej 156. Navneændring af 27.9.1961 til Erik Kellvig
1924, 2909, 26101924, Harry Münster Berg, søn af købmand Anton Peter Christian Berg og Agnes Petrine Wermuth, 39, Skibhusvej 96
1924, 2909, 14121924, Poul Anker Sørensen, søn af maskinpasser Georg Sørensen og Erna Frederikke Marie Hansen, 22, Grøndals Alle 2
1924, 0504, Dreng, søn af Laura Johanne Sørensen, Holmriis, Vellev Sogn, Houlbjerg Herred
1924, 2005, 26101924, Poul Christian Bonde, søn af husassistent Christine Bonde, af Enighedsvej 17 1.
1924, 0210, 30111924, Oskar Petersen, søn af bogbinder Niels Alfred Petersen og Christiane Petrine Marie Johansen, 37, Grøndals Alle 23
1924, 0310, 23111924, Knud Helge Hansen, søn af snedker Marius Christian Hansen og Anna Sofie Knudsen, 29, Rugaardsvej 1
1924, 0610, 25011925, Knud Wiberg Pedersen, søn af husassistent Elna Kirstine Pedersen, 21, ’Højbo’ Monbergsvej
1924, 0810, 23111924, Kaj Aage Granly Hansen, søn af repræsentant Hjalmar Granly Hansen og Ane Kirstine Julie Larsen, 23, Mogensensvej 2
1924, 0910, 16111924, Erik Augustinus, søn af urmager Alvild Henrik Adolph Augustinus og Hedevig Kathrine Margrethe Nielsen, 22, St. Slotsvej 4
1924, 2110, 03051925, Ove Bahr Sørensen, søn af expeditrice Alma Kathrine Petersen, 24, ’Højbo’ Monbergsvej Navneændring af 21.4.1928 (adoption) til Ove Bahr Sørensen, søn af fabriksarbejder Søren Kristian Sørensen og Ingeborg Marte Bahr, Dronningensgade99
1924, 0303, 16111924, Aage Verner Dines Nielsen, søn af snedker Aksel Kristian Verner Nielsen og Ingeborg Ragnhild Hansen, St. Hansgade 2
1924, 0111, 11011925, Otto Fabricius, søn af præst Lorentz Peter Fabricius og Else Elisabeth Julie Lindhardt, 24, Nørrevænget 18
1924, 0511, 12071925, Aksel Munkebo Jensen, søn af havnearbejder Hans Frederik Christian Jensen og Maren Laurine Sofie Nielsen, 31, Helenevej 24
1924, 0811, 16111924, Oluf Qvitzau Nielsen, søn af murer Thorvald Nielsen og Kathrine Charlotte Bothilde Mortensen, 37, St. Hansgade 44
1924, 1011, 18051925, Knud Lindholm Rasmussen, søn af tømrer Carl Julius Rasmussen og Hanne Christine Christoffersen, 35, Holmehusvej
1924, 1111, 26121924, Børge Schmidt, søn af snedker Christian Schmidt og Inga Harriet Mathisen Clausen, 22, Rugaardsvej 77
1924, 2111, 08021925, Benny Levin, søn af tjener Arthur Leopold Levin og Hansine Margrethe Jensen, 30, ’Solvang’ Rugaardsvej
1924, 2211, 01021925, Bent Gerløv Andersen, søn af telefonarbejder Hans Christian Andersen og Martine Kirstine Christensen, 27, St. Hans Tværgade 4 Navneændring af 1.8.1950 til Bent Gerløv Pilsmark
1924, 1712, 25011925, Ernst André Nielsen, søn af fabriksarbejderske Valborg Sørine Nielsen, 18, St. Hansgade 22. Navneændring af 7.11.1931 til Ernst André Pedersen, søn af stedfader former Robert Villiam Pedersen og fabriksarbejderske Valborg Sørine Nielsen
1924, 0712, 08031925, Anders Poul Andersen, søn af arbejdsmand Peder Thorvald Andersen og Anna Karoline Lavrine Sofie Pedersen, 31, St. Hansgade 20
1924, 1112, 10041925, Peder Christensen Pedersen, søn af slagtersvend Svend Pedersen og Laura Marie Petrine Petersen, 25, St. Hansgade 91
1924, 1212, 23011938, Villy Petersen, søn af møller Ludvig Otto Petersen og Anna Kirstine Hansen, 30, Marienlystgade 46
1924, 1812, 01021925, Villy Petersen, søn af cigarmager Christian Valdemar Marius Petersen og Rasmine Bæk Jørgensen, 29, Kanalvej 104
1924, 2312, 25011925, Hans Erik Andersen, søn af badeassistent Svend Aage Andersen og Anna Linnea Gustavsson, 28, Stenbæksvej 4
1924, 2712, 22021925, Poul Rossing Nielsen, søn af styrmand Sophus Nielsen og Roma Rossing, 20, Skibhusvej 220
1920, 2102, 03101920, Gudrun Oluffa Poula Larsen, datter af fabriksarbejderske Mary Johanne Marie Carla Larsen, Skibhusvej 182
1920, 2407, 03101920, Edith Sigrid Larsen, datter af mekaniker Carl Alfred Larsen og Laurine Martine Madsen, Enighedsvej 24
1920, 1808, 03101920, Edna Johansen, datter af remissearbejder Jørgen Eiler Johansen og Karen Marie Dorthea Johansen, Viktoriagade 13
1920, 2607, 10101920, Irena Ulla Rasmussen, datter af lagerarbejder Aage Hjalmar Rasmussen og Petra Jørgine Frederikke Pedersen, Skibhusvej 145
1920, 1206, 10101920, Bodil Ingeborg Rasmussen, datter af kommunelærer Niels Mathias Rasmussen og Margrethe Elisabeth Jørgensen, Skibhusvej 202
1920, 1906, 10101920, Gerda Wænnerstrøm Rasmussen, datter af skibstømrer Carl Rasmussen og Henrikka Wænnerstrøm, Skibhusvej 221
1920, 2307, 10101920, Gurli Andrea Sørensen, datter af handelsgartner Anders Christian Sørensen og Karen Amalie Thygesen, ’Flowerhill’ Døckerslundsvej
1920, 2708, 10101920, Marlitt Løkke Olsen, datter af bud Peter Rasmus Olsen og Cathinka Amalie Rasmussen, Skibhusvej 145
1920, 2408, 10101920, Agnes True Larsen, datter af savskærer Lars Larsen og Else Marie Sørensen, Skibhusvej 82
1920, 1104, 17101920, Inger Margrethe Hansen, datter af bager Svend Bernhard Hansen og Ellen Rigmor Michelsen, Thorkildsgade 6
1920, 2908, 17101920, Bodil Mejer, datter af lagerist Svend Trøst Mejer og Karen Bodil Hansen Hasselbo, Kanalvej 60
1920, 1108, 17101920, Asta Marie Madsen, datter af maskinsnedker Niels Kristian Madsen og Johanne Kirstine Pedersen, St. Hansgade 31
1920, 0701, 17101920, Inge Gerda Christensen, datter af arbejdsmand Bertel Theodor Christensen og Antonette Maren Kirstine Thorn, Skolegade 2
1919, 0511, 17101920, Jonna Agnes Adriansen, datter af maskinsnedker Karl Ferdinand Adriansen og Agnes Nielsine Bodil Helene Petersen, Marienlystgade 1
1920, 1609, 24101920, Jenny Pedersen, datter af fabriksarbejderske Edith Valborg Andersen, Damhusvej 14 og slagtersvend Vilhelm Andreas Petersen, af Aarup
1919, 2708, 24101920, Tove Pedersen, datter af fabriksarbejderske Karen Sofie Dorthea Jensen, Henriettevej 76 og mekaniker Adolf Severius Pedersen, Henriettevej 76
1920, 2708, 24101920, Ruth Nancy Nielsen, datter af slagteriarbejder Niels Jørgen Nielsen og Mine Petersen, Thorkildsgade 33, 1.
1920, 1002, 07111920, Hedvig Marie Køhl Hansen, datter af arbejdsmand Henrik Køhl Hansen og Sofie Larsine Larsen, Helenevej 24
1920, 1609, 07111920, Ellen Mathilde Rohde Pedersen, datter af chauffør Jens Rohde Pedersen og Andrea Caroline Andersen, Damhusvej 91
1920, 2709, 24101920, Annelisa Ahasverussen Døssing, datter af bogholder Aage Valdemar Døssing og Elisabeth Ahasverussen, 27, Hørdumsgade 2, 1.
1920, 2809, 05121920, Tine Pedersen, datter af kusk Peder Jensen Pedersen og Laura Kristine Jakobsen, 36, Jess Jensens Ægeksport, Ruggaardsvej
1920, 2909, 03121920, Elin Hedevig Ingeborg Røygaard, datter af maskinarbejder Axel Randa Røygaard og Mariane Sørensen, 37, Helenevej 12
1920, 3009, 24101920, Ragna Kathrine Larsen, datter af arbejdsmand Hans Christian Larsen og Karen Marie Hintsesen, 35, Damhusvej 65
1920, 0510, 20111920, Emma Marie Maud Lohmann Hansen, datter af portør Hans Christian Lohmann Hansen og Emmy Sexta Rasmussen, 20, Enighedsvej 42
1920, 0610, 21111920, Karla Marie Larsen, datter af smed Johannes Larsen og Olga Josephine Michaeline Jørgensen, 25, Skibhusvej 153
1920, 1310, Pige (død), datter af overtoldbetjent Axel Kristian Petersen og Anne Karoline Birkholm, 44, St. Hansgade 11
1920, 2410, 04111920, Margrete Hillebrandt Christensen, datter af købmand Regnar Peter Hillebrandt Lund Christensen og Karen Julie Ingeborg Nielsen, 32, Ny Kongevej 6
1920, 3110, 17071921, Henny Kirstine Vennerstrøm Mogensen, datter af smed Jens Knudsen Mogensen og Anna Marie Vennerstrøm Jørgensen, 25, St. Hansgade 26
1917, 1710, 30101917, Gudrun Jørgine Nielsen, datter af arbejdsmand Henrik Nielsen og Anna Kristine Larsen, Damhusvej 86
1920, 0702, 14111920, Tove Irma Eicke Nielsen, datter af handelsmand Frits Nikolai Laurits Nielsen og Johanne Kathrine Sine Hansen, Skibhusvej 71
1920, 2904, 21111920, Ruth Hansen, datter af syerske Erna Marie Nielsen, Paradisvej 26 og cigarmager Georg Herman Hansen, af St. Hans Landsogn
1920, 2010, Pige, datter af Karen Ingeborg Madsen, Bladstrup i Hjadstrup Sogn og tjenestekarl Karl Hansen
1917, 1906, 23111920, Henny Margrethe Karoline Nielsen, datter af chauffør Carl Peter emanuel Nielsen og Maren Sophie Hansen, Skibhusvej 153 stuen
1920, 2409, 28111920, Else Jensen, datter af gaardbestyrer Peter Christian Jensen og Laura Mathilde Hansen, ’Mosegaard’ St. Hans Landsogn
1920, 0611, 17041921, Ruth Irene Larsen, datter af kusk Aksen Frederik Larsen og Otalie Rosalie Theodora Bech, 24, Thorkildsgade 8, 1.
1920, 0811, 27021921, Bodil Gerda Nielsen, datter af arbejdsmand Laurids Rasmus Nielsen og Thyra Andersen, 33, Villa ’Vera’ Skibhusvej 199
1920, 2411, 12121920, Martha Irmgard Pedersen, datter af smed Carl Sophus Henrik Pedersen og Martha Schadow, 34, Skibhusvej 225 stuen
1920, 2911, 05051921, Lizzie Marie Bjørnsen Hansen, datter af montør Nikolaj Bjørnsen Hansen og Karen Johanne Borring-Andersen, 25, Skibhusvej 87, 2.
1920, 2911, 24031921, Inger Margrethe Hansen, datter af kusk Valdemar Hansen og Martha Jørgine Rasmussen, 25, Skibhusvej 97
1920, 3011, 13021921, Edel Ingeborg Marie Jørgensen, datter af blikkenslager Jakob Peter Jørgensen og Agnes Olavia Doloris Kristiansen, 26, Skibhusvej 85, 1.
1920, 1509, 26121920, Grethe Minna Pedersen, datter af væver Axel Pedersen og Anna Christine Marie Hansen, St. Hansgade 45
1918, 2706, 03121920, Esther Inger Britta Røygaard, datter af maskinarbejder Axel Randa Røygaard og Mariane Sørensen, Helenevej 12
1920, 0112, 12121920, Elise Pouline Jensen, datter af maskinsnedker Otto Jensen og Adamine Johanne Sofie Larsen, 27, Damhusvej 89
1920, 0112, 11091921, Magda Christine Nielsen, datter af snedker Lauritz Peter Fridthiof Nielsen og Anna Cathrine Bondesen, 35, Astrupvej 32. Navneændring af 28.11.1856 til Magda Christine Blakkilt
1920, 0312, 18011921, Ellen Rasmine Hansen, datter af handelsmand Andreas Hansen og Marie Karoline Knudsen, 40, Villa ’Rena’ Døckerslundsvej
1920, 0812, 10041921, Ane Grethe Madsen, datter af forgylder Rikard Marius Madsen og Eva Lovise Jensine Hansen, 26, Grøndalsalle 10
1920, 1112, 22051921, Sonja Malka Lomaz, datter af buntmager Gecel Lieb Lomaz og Kirsten Sofie Hansen, 22, Dr. Olgasvej 28 stuen
1920, 1212, 2101921, Else Berthe Maria Larsen, datter af montør Carl Elfred Theodor Larsen og Martha Sophie Hansen, 29, Skibhusvej 63 stuen
1920, 1312, Pige (død), datter af fabriksarbejderske Eva Marie Auvgusta Andersen, 20, Damhusvej 119, 1.
1920, 1512, 06021921, Grethe Kristine Hansen, datter af grovsmed Ejnar Hansen og Else Marie Svenningsen, 31, Damhusvej 109 K
1920, 1812, 07041921, Ella Vinther Andersen, datter af maskinpasser Carl Vinther Andersen og Emma Jørgine Andreasen, 35, Astrupvej 6, 1.
1920, 1912, 02011921, Kirsten Marie Pouline Gottland, datter af glassliber Carl Arthur Frandz Gottland og Kirstine Madsen, 26, Hørdumsgade 11
1920, 2212, 13021921, Karen Margrethe Nielsen, datter af typograf Henrik Vilhelm Nielsen og Mary Ulrika Nielsen, 28, Grøndalsalle 1
1920, 2312, 09101921, Lillian Augusta Anny Hartwig (tvilling), datter af slagtersvend August Herman Vilhelm Hartwig og Anna Marie Frederikke Rasmussen, 35, Thorkildsgade 18
1920, 2312, 09101921, Ethel Anna Hartwig (tvilling), datter af slagtersvend August Herman Vilhelm Hartwig og Anna Marie Frederikke Rasmussen, 35, Thorkildsgade 18
1920, 2412, 13021921, Gerda Elisabeth Carlsson, datter af arbejdsmand Edvardt Carlsson og Maren Sophie Pedersen, 39, Thorkildsgade 25
1920, 3112, 13021921, Helen Bodil Andersen, datter af arbejdsmand Gorritz Marius Andersen og Ellen Steensen, 29, Skibhusvej 98
1920, 0805, 06011921, Ruth Harriet Jørgensen, datter af Elisabeth Fredrikke Dorch Lund, Vindegade 127 og produkts…, ungkarl Henning Hartvig Jørgensen, Vindegade 127. Navneændring af 16.8.1972 til Ruth Dorch Jørgensen
1920, 3008, 16011921, Inger Charlotte Hansen, datter af syerske Christiane Hansen, 27, Skibhusvej 153
1921, 1801, 17041921, Villi Grethe Christensen, datter af arbejdsmand Niels Christian Fredrik Nicolai Christensen og Frederikke Marie Jensen, 27, Damhusvej 85
1921, 2001, 13031921, Ellen Andersine Månsson, datter af arbejdsmand Ola Månsson og Johanne Elisabeth Dagmar Petra Espensen, 24, Skibhusvej 128
1921, 2001, 24071921, Erna Eris Nielsen, datter af arbejdsmand Carl Nielsen og Karen Marie Hansen, 43, Hørdumsgade 24
1921, 2201, 03071921, Grete Dorthea Jensen, datter af arbejdsmand Marius Anton Jensen og Laura Mathilde Jespersen, 24, Enighedsvej 40
1921, 2301, 28031921, Maja Bothilda Frederikke Lykkegaard, datter af kobbersmed Magnus Kristian Louis Nielsen Lykkegaard og Hansine Marie Amalie Zachariassen, 23, Margrethevej 1
1921, 2801, 20031921, Viola Sylvia Jakobsen, datter af tekstilarbejder Axel Emanuel Rikard Jakobsen og Nina Christine Elisabeth Pedersen, 20, Thorkildsgade 3
1921, 3101, 27021921, Inger Marie Hvid, datter af skomager Valdemar Hvid og Ragnhild Laurine Jørgensen, 24, Thorkildsgade 1
1921, 3101, 24031921, Emmy Margrethe Jakobsen, datter af købmand Thorvald Peter Valdemar Jakobsen og Gjertrud Marie Mogensen, 26, Skibhusvej 84
1921, 0402, 20031921, Edel Ruth Karla Dinesen, datter af cigarmagerske Mary Kirstine Dinesen, 19, Henriettevej 94
1921, 0702, 12061921, Anny Irene Jensen, datter af arbejdsmand Laurits Valdemar Jensen og Else Marie Andrea Andersen, 20, Paradisvej 9
1921, 0802, 25031921, Inger Johanne Jacobsen, datter af arbejdsmand Jacob Peter Jacobsen og Agnes Seksta Rasmussen Glue, 29, Helenevej 22
1921, 0902, 11091921, Thyra Marion Jensen, datter af arbejdsmand Hans Peter Olaf Jensen og Mariane Kathrine Hansen, 33, Helenevej 18
1921, 1102, 27021921, Gurli Elise Søborg Madsen, datter af mekaniker Knud Søborg Madsen og Lilly Christiansen, 20, Marienlystgade 16
1921, 1402, 19061921, Grethe Henny Andersen Dalager, datter af smed Rens Vilhelm Andersen Dalager og Dorothea Juliane Andersen, 41, St. Hansgade 77
1921, 1502, 27091921, Karen Cathrine Hansen, datter af arbejdsmand Karl Valdemar Hansen og Olga Cathrine Andersen, 32, Damhusvej 8
1921, 2402, 16051921, Ruth Tove Alma Marcussen, datter af stripperske Alma Thyra Elvira Nielsen, 25, ’Emiliesminde’ Lundsvej og montør Christian Emanuel Marcussen, af Odense
1921, 2602, 24031921, Doris Gurli Jørgensen (tvilling), datter af snedker Rasmus Hindse Jørgensen og Johanne Margrethe Larsen, 20, Stenbachsvej 4. Navneændring af 19.4.1995 til Doris Gurli Hindse Jørgensen
1921, 2602, 28031921, Ellen Marie Jensen, datter af inkassator Hans Jensen og Petrine Apolline Rasmussen, 41, Enighedsvej 15
1921, 2702, 20031921, Grete Larsen, datter af arbejdsmand Johan Frederik Larsen og Hansine Dorthea Christensen, 28, Grøndals Alle 20
1921, 0103, 08051921, Ella Eleonora Christiansen Skov, datter af typograf Rasmus Theodor Christiansen Skov og Helga Eleonora Emma Jørgensen, 20, St. Hans Tvergade 4, 1. Navneændring af 7.8.1987 til Ella Skov
1921, 0503, 10041921, Edel Petersen, datter af kontorist Carl Gustav Cornelius Petersen og Magdalene Dyveke Jørgine Vildborg Nielsen, 21 Skibhusvej 133
1921, 0503, 01051921, Eva Kindberg Nielsen, datter af handelsgartner Magnus Johannes Kindberg Nielsen og Dorthea Kristine Klausen, 30, Skibhusvej 123 stuen. Navneændring af 25.7.1960 til Eva Kindberg
1921, 0503, 28031921, Grethe Irene Kjælby, datter af maler Frederik Valdemar Edvard Kjølby og Klara Frederikke Jensen, 25, St. Hansgade 15, 1.
1921, 2103, 02041921, Edith Emilie Dorthea Strupeit, datter af matros Karl Fritz Hugo Strupeit og Helga Maria Olivia Hansen, 23, Mogensensvej 1 stuen
1921, 1503, 22051921, Sonja Agnethe Madsen, datter af arbejdsmand Mads Henrik Madsen og Anne Matthilde Hansen, 39, Henriettevej 97
1921, 1803, 12061921, Grethe Edel Larsen, datter af blikkenslager Axel Julius Larsen og Christine Jørgensen, 24, Enighedsvej 27, 1.
1921, 1803, 28031921, Rigmor Karen Poulsen, datter af arbejdsmand Poul Karl Poulsen og Mary Johanne Bolette Hansen, 28, Kanalvej 110 stuen
1921, 1903, 04091921, Rosa Olivia Jensen, datter af skibstømrer Hans Vilhelm Jensen og Anna Marie Elisabeth Lorenz, 19, Lunds Tværvej 10 stuen
1921, 2403, 08051921, Grethe Kaarby, datter af styrmand Niels Jensen Kaarby og Ella Marie Jacobsen, 22, Nørrebro 112
1921, 2603, 05051921, Inger Andrea Julie Dyrendal Rosenlund, datter af fornikler Carl Henrik Dyrendal Rosenlund og Rasmine Andrea Andersen, 42, Helenevej 18 stuen
1921, 2703, 26061921, Lilly Sonja Hansen, datter af arbejdsmand Olof Hansen og Inga Hansine Marie Svendsen, 29, Lunds Tværvej
1921, 2803, 16051921, Ebba Jørgine Christensen, datter af bagermester Sofus Johannes Christensen og Ane Marie Hansen, 41, Skibhusene
1921, 2903, 24041921, Elsa Irine Sofia Mitts, datter af arbejdsmand Johannes Hermansson Mitts og Mary Margrethe Christence Kvist, 32, St. Hansgade 17, 1.
1921, 0204, 02041921, Inger Rigmor Madsen, datter af kusk Niels Viktor Madsen og Thyra Dagmar Jensen, 25, Ruggaardsvej 1, 3.
1921, 0304, 22041921, Martha Marie Rasmussen, datter af blikkenslager Ferdinand Frits Rasmussen og Sophie Cecilie Marie Thrane, 37, Viktoriagade 13 stuen
1921, 0504, 11091921, Else Nielsen, datter af arbejdsmand Anders Laurits Marius Nielsen og Maren Petrine Andersen, 37, Henriettevej 94 stuen
1921, 0504, 17041921, Martha Christa Madsen, datter af snedker Marius Christian Sofus Madsen og Martha Nielsen, Lundsvej
1921, 0804, 19061921, Ingeborg Marie Larsen, datter af skibsværftarbejder Frederik Ferdinand Larsen og Rasmine Kristine Leonora Møller, 28, Skibhusene
1921, 1104, 23041921, Else Marie Hansen, datter af fabriksarbejder Hans August Hansen og Olga Alexandrine Rasmussen, 21, Damhusvej 57
1921, 1104, 26061921, Nelly Marie Christiansen, datter af skibsbygger Frederik Christiansen og Caroline Amalie Didrichsen, 23, Nørre Alle 8, 1.
1921, 1404, 04091921, Ebba Eleonora Damsted, datter af arbejdsmand Mads Christian Damsted og Mariane Sofie Justesen, 29, Kanalvej 112, 1.
1921, 1404, 03071921, Elga Elisabeth Dupont Dam, datter af lagerforvalter Jaques Ludvig Dupont Dam og Kristiane Klausine Hansen, 24, Annasholms Alle 6, 3.
1921, 1804, 12061921, Else Lang Petersen, datter af vikler Kristian Vilhelm Andreas Petersen og Anna Marguerite Hansen, 24, Skibhusvej 153, 1.
1921, 1904, 23101921, Grede Jørgensen, datter af cigarmagerske Ellen Nielsine Johansen Reiflin, 22, Helenevej 22, 2. og chaufør Svend Egede Jørgensen
1921, 2004, 08051921, Gerda Nielsen, datter af snedkermester Lars Kristian Nielsen og Margrethe Kristine Rude, 24, Skibhusvej 93 stuen. Navneændring af 7.11.1984 til Gerda Rude
1921, 2004, 10071921, Else Herdis Irene Nielsen, datter af arbejdsmand Hans Peder Nielsen og Frederikke Marie Katrine Knudsen, 21, Damhusvej 94, 1.
1921, 2304, 19061921, Elsa Bjerg Nielsen, datter af fabriksarbejderske Gudrun Margrethe Bjerg, 17, St. Hansgade 16 stuen og Poul Ludvig Nielsen, af Hørdumsgade 24
1921, 2404, Pige (død), datter af købmand Georg Henrik Hudlebusch Hansen og Ingeborg Christine Knudsen, 29, Hørdumsgade 19 stuen
1921, 2904, 24071921, Elly Christine Sørensen, datter af arbejdsmand Anton Sørensen og Bertha Christine Nielsen, 32, Skibhusene
1921, 105, 29051921, Eva Møller Hedemand, datter af arbejdsmand Jens Kristian Møller Kristensen Hedemand og Helene Kirstine Larsen, 30, Skibhusene
1921, 0205, 03071921, Inger Harriet Elisabeth Sørensen, datter af tømrer Frands Kristian Sørensen og Frederikke Elisabeth Christensen, 37, Skibhusene
1921, 0405, 04051921, Fanny Kristine Hansen, datter af husassistent Karen Marie Louise Hansen, 17, Damhusvej 59 stuen og matros Axel Sørensen, af Odense
1921, 0605, 31121921, Gerda Helene Petersson, datter af skibsbygger Wilhelm August Petersson og Wilhelmine Fröhlich, 31, Nørre Alle 10, 1.
1921, 1205, 17071921, Lillian Elisabeth Gjerløff Simonsen, datter af telegrafformand Markverd Arthur Frithjof Jørgen Simonsen og Nehla Nathalie Rold, 30, Aalykkealle 15, 1.
1921, 1305, 18091921, Rosa Carla Rasmussen, datter af arbejdsmand Rasmus Johannes Rasmussen og Marie Magdalene Prinasholm, 28, Skibhusene
1921, 1505, 12061921, Paula Pedersen, datter af arbejdsmand Holger Pedersen og Caroline Petrosine Berthe Pedersen, 23, Villa ’Rena’ Døckerslundsvej
1921, 1905, 26061921, Jenny Grethe Nielsen, datter af maskinarbejder Niels Alfred Nielsen og Anna Hansine Andersen, 26, Skibhusvej 81, 1.
1921, 2505, 10071921, Anna Kirstine Nicoline Brandt, datter af arbejdsmand Johannes Peter Christian Brandt og Bertha Marie Petersen, 27, Døckerslundsvej 28, 1.
1921, 1705, Dødfødt pige, datter af tapetserer Valdemar Petersen og Valborg Marie Jørgensen, 25, Grøndals Alle 14
1920, 1303, 15051920, Ida Kirstine Jensen, datter af slagteriarbejder Ingvardt Christian Theodor Jensen og Elly Marie Carlsen, Skibhusvej 196
1921, 0806, 17071921, Elisa Rasmussen, datter af montør Christian Rasmussen og Petræa Annette Hansine Petersen, 37, Marienlystgade 30 stuen
1921, 0806, 10071921, Grethe Marie Hansen, datter af tekstilarbejder Hans Peter Hansen og Karen Marie Knudsen, 28, St. Hansgade 50
1921, 1006, 13111921, Elinor Jensen, datter af chauffør Peder Jensen og Eleonora Kirstine Jensen, 32, Hørdumsgade 19, 1. Navneændring af 14.2.1963 til Susanne Elinor Jensen
1921, 1006, 11091921, Kætty Grete Lykkegaard, datter af snedkersvend Niels Gustav Haakon Nielsen Lykkegaard og Mary Andrea Kirstine Andersen, 29, Skibhusvej 131
1921, 1406, 28081921, Inger Gaarde, datter af sparekassefuldmægtig Viggo Christian Petersen Gaarde og Heltborg Probst, 21, Hørdumsgade 5, 1.
1921, 1606, 23101921, Gerda Johanne Zilmer, datter af skorstensfejer Georg Henry Zilmer og Johanne Rasmine Hansen, 30, Paradisvej 5
1921, 1706, 04091921, Else Antonie Hansen, datter af husassistent Valborg Christine Larsen, 19, skibhusene og maskinarbejder Søren Kristian Hansen, Skibhusene
1921, 1706, Dødfødt pige, datter af arbejdsmand Jens Peder Hansen og Anna Kathrine Marie Jensen, 24, Skibhusene
1921, 2406, 07081921, Erna Mathea Lohse Nielsen, datter af former Vilhelm Peter Martin Nielsen og Maren Kathrine Lohse, 29, Helenevej 3
1921, 2406, 26121921, Martha Marie Christensen, datter af arbejdsmand Bertel Theodor Christensen og Antonette Maren Kirstine Thorn, 30, Skolegade 2
1921, 2406, 21081921, Anny Bern Jørgensen, datter af skrædder Niels Senius Jørgensen og Karen Marie Andrea Bern, 28, Skibhusvej 117, 1. …
1921, 2406, 30061921, Ingrid Hansen, datter af statsbanetelegrafarbejder Karl Anton Hansen og Karen Marie Johnsen, 33, Skibhusvej 69, 1.
1921, 2606, 04091921, Grethe Carla Thorvaldsen, datter af arbejdsmand Johannes Valdemar Thorvaldsen og Karen Rasmine Nielsen, 29, Skolegade 12, 1.
1921, 1801, 09081921, Bodil Handberg Larsen, datter af snedker Aage Johannes Oluf Larsen og Elly Kristine Jørgine Andersen født Handberg, Horsens, Frelsers Sogn
1921, 0507, 07081921, Grete Hansine Frederiksen, datter af bagermester Karl Marius Frederiksen og Ebba Kirstine Nielsen, 20, Skibhusvej 101 stuen
1921, 0507, 31071921, Anita Hansen, datter af kontorassistent Jens Gorm Oehlerich Hansen og Asta Marie Elisa Poulsen, 21, Skibhusvej 226, 1.
1921, 1007, 04091921, Dagny Kirstine Nordenlund, datter af tjenestepige Agnes Johanne Nordenlund, 19, Damhusvej 55 stuen
1921, 1907, 21081921, Annelise Christoffersen, datter af skibsbygger Søren Herman Christoffersen og Ester Karen Kirstine Mortensen Østergaard, 20, Henriettevej 84
1921, 2007, 11121921, Bodil Gerda Pedersen, datter af syerske Margrethe Levine Pedersen, 38, Skibhusvej 117 over gaarden
1921, 2507, 05111921, Ebba Elise Larsen, datter af smed Poul Marius Larsen og Petra Kirstine Petrine Hansen, 27, Hørdumsgade 24
1921, 2107, 21081921, Gonda Maria Elfrida Engman, datter af skibsbygger Erik Robert Emanuel Engman og Maria Friederike Johanna Streich, 22, Nørre Alle 18 stuen
1921, 2807, 17061923, Ellen Margrethe Jensen, datter af arbejdsmand Hans Frederik Christian Jensen og Maren Sofie Laurine Nielsen, 28, Astrupvej 12, 1.
1921, 2907, 04091921, Karen Elisa Jensen, datter af arbejdsmand Jens Markvard Jensen og Karen Elisabeth Jensen, 19, Damhusvej 13, 2.
1915, 3103, 06051915, Elly Esther Jørgensen, datter af tjenestepige Elisa Marie Jørgensen, 19, Hans Tausensgade og kontorist Geist (tysker)
1915, 3103, 06051915, Elly Esther Jørgensen, datter af adoptivforældre rørlægger Karl Christian Jørgensen og Madsine Marie født Andersen, Enighedsvej 12, 1.
1921, 0608, 28081921, Grethe Vera Nielsen, datter af arbejdsmand Jens Kristian Nielsen og Kristiane Alfrida Jørgensen, 19, Skibhusvej 130 over gaarden
1921, 0708, 04091921, Ragnhild Alice Petersen, datter af modelsnedker Niels Christian Petersen og Kirstine Marie Nielsen, 32, Skibhusvej 67 stuen
1921, 1308, 11091921, Gurli Elvira Møller, datter af skomager Carl Nielsen Møller og Mary elfrida Rasmussen, 27, Døckerslundvej
1921, 1808, 09101921, Doris Inge Ellinor Mikkelsen, datter af snedker Niels Bertrand Mikkelsen og Inger Marie Petersen, 28, Skibhusene
1921, 2908, 06111921, Inger Dyred Jacobsen, datter af savskærer Carl Martin Jacob Holger Jacobsen og Anna Petrea Marie Dyred, 31, Damhusvej 55, 1.
1921, 0109, 04121921, Margrethe Nielsen, datter af arbejdsmand Peder Kristian Nielsen og Karen Nielsine Jensen, 34, Damhusvej 92, 1.
1921, 0509, 16101921, Emmy Johansen, datter af smed Rasmus Karl Anton Johansen og Abelone Krestine Pedersen, 35, Damhusvej 71 stuen
1921, 0809, 02041922, Ellen Margrethe Andersen, datter af husbestyrerinde Elna Katrine Sørensen født Sørensen, 24, Ny Kongevej 4, 1. og arbejdsmand Johannes Andersen
1921, 1009, 30041922, Esther Elly Hansen, datter af arbejdsmand Erik Hansen og Laura Cathrine Christensen, 38, St. Hansgade 2 stuen
1921, 1609, 07051922, Tove Elvira Nielsen, datter af bogbinderske Jenny Sofie Marie Johansen, 22, Skibhusvej 151 stuen og skibstømrer Jens Peter Nielsen, Juelsgade 2
1921, 2109, 16101921, Jenny Johnsen, datter af maskinarbejder Jørgen Marius Julius Johnsen og Johanne Marie Pedersen, 36, Ny Kongevej 2, 1.
1921, 2609, 26121921, Inga Elisabeth Knudsen, datter af arbejdsmand Jens Ingemann Knudsen og Johanne Elisabeth Riis, 27, Damhusvej 13, 1.
1921, 1410, 22011922, Ingeborg Nielsen, datter af fabriksarbejder Martin Sofus Nielsen og Gudrun Christine Jørgensen, 21, Enighedsvej 42 stuen
1921, 1910, 20111921, Ellen Hanna Lydia Holmelund, datter af piskemager Kaj Hilmer Bent Nielsen Holmelund og Martha Sofie Jensine Hansen, 25, Ruggardsvej 1 stuen
1921, 2010, 26121921, Minna Astrid Mortensen, datter af skrædder Johannes Laurits Mortensen og Astrid Kamilla Petersen, 24, Skibhusvej 95, 1.
1921, 2710, 04121921, Inger Edith Andersen, datter af husassistent Elfrida Laurentine Valborg Andersen, 22, Skib K. B. 122 og styrmand Wilhelm Heinrich Robert Genz. Navneændring af 4.10.1938 til Inger Edith Genz
1921, 2910, 30041922, Laura Marie Jensen, datter af savskærer Søren Laurids Jensen og Ane Marie Johnsen, 39, Thorkildsgade 28 stuen
1921, 0511, 26121921, Lilly Harriet Hansen (tvilling) datter af overportør Anders Kristian Hansen og Kristine Nikoline Jensen, 35, Henriettevej 79
1921, 011, 26121921, Ella Matha Hansen (villing) datter af overportør Anders Kristian Hansen og Kristine Nikoline Jensen, 35, Henriettevej 79
1921, 011, 26121921, Ellen Marie Philipsen, datter af repræsentant Anton Philipsen og Vera Veien, 20, Henriettevej 62
1921, 1311, 01011922, Ruth Sofie Pedersen, datter af chauffeur Johannes Pedersenog Anna Marie Christiansen, 18, Grøndals Allé 2, 1.
1921, 1611, 08011922, Maren Mathilde Pedersen, datter af bryggeriarbejder Adolf Vilhelm Pedersen og Mertha Johanne Andersen, 36, Skibhusene
1921, 2911, 30071922, Rosa Mikkelsen, datter af havnearbejder Laurits Kristian Mikkelsen og Hansine Marie Hansen, 36, Helenevej 24
1921, 0212, 12111922, Ketty Lykke Møller, datter af arbejdsmand Georg Christian Møller og Jutta Petrine Ludovica Jensen, 26, Lundsvej 34, 1.
1921, 0212, 09041922, Elinor Knudsen, datter af slagter Christian Knudsen og Jenny Amalie Mathilde Larsen, 27, Kanalvej 92, 1.
1921, 0312, 15011922, Jensine Margit Larsen, datter af arbejdsmand Ejner Theodor Larsen og Kristine Marie Mikkelsen, 26, Damhusvej 28, 1.
1921, 0512, 28071922, Jonna Bay Hansen, datter af kusk Harry Regner Leonhard Hansen og Jensine Magdalene Bay, 36, Damhusvej 13, 1.
1921, 0812, 08011922, Magna Ketty Knak, datter af handelsrejsende Søren Madsen Knak og Anna Karoline Christensen, 40, Henriettevej 93, 1.
1921, 1012, 04101936, Else Ingrid Guldfeldt Madsen, datter af mejerist Jørgen Madsen og Karen Marie Nielsine Nielsen Guldfeldt, 28, St. Hansgade 1
1921, 1412, 30041922, Karen Edel Julia Nielsen, datter af fyrbøder Henrik Nielsen og Anne Kristine Larsen, 33, Damhusvej 86 stuen
1921, 1712, 26021922, Karla Jensine Pedersen, datter af husholderske Kamilla Louise Pedersen, 18, St. Hansgade 91, 1.
1922, 0201, 04031922, Hedvig Knudsen, datter af arbejdsmand Kristian Axel Knudsen, f. 1888 og Anna Avgusta Meier, f. 1890, Enighedsvej 40
1922, 0501, 06081922, Rigborg Kirstine Marie Jacobine Jacobsen, datter af arbejdsmand Carl Christian Jacobsen, f. 1892 og Andrea Caja Andersen, f. 1891, Skibhusvej 109
1922, 1101, 16021922, Karna Marie Larsen, datter af arbejdsmand Laurits Ulrik Larsen, f. 1887 og Andersine Hansen, f. 1888, St. Hansgade 15
1922, 1201, 05021922, Irma Ellinor Pedersen, datter af Anna Mathilde Pedersen, f. 1900, Astrupvej 8 og slagtersvend Knud Vilhelm Poulsen, Nørregade 68. Navneændring af 28.7.1930 til Irma Ellinor Jensen, datter af maskinarbejder Poul Valdemar Jensen og Anna Mathilde Pedersen
1922, 1601, 02041922, Solveig Charly Hansine Sørensen, datter af arbejdsmand Anders Sørensen, f. 1898 og Agnes Rigmor Elvira Jensen, f. 1900, Lunds Tvervej 4
1922, 1601, 13041922, Esther Møller Povlsen, datter af banearbejder Niels Julius Povlsen, f. 1885 og Emma Adolfine Jørgensen, f. 1893, ’Sola’ Øster Alle
1922, 1601, 30011922, Grethe Hansen, datter af tjenestepige Ellen Margrethe Karoline Hansen, f. 1902, Mogensensvej 4
1922, 1801, -, Kæte Adriansen, datter af maskinsnedker Karl Ferdinand Adriansen, f. 1894 og Agnes Nielsine Bodil Helene Petersen, f. 1900, Døckerslundsvej
1922, 2001, 26021922, Lilian Solvejg Sørensen, datter af isolatør Viggo Vilhelm Emil Sørensen, f. 1876 og Marie Kirstine Hansine Rasmussen, f. 1889, Døckerslundsvej 13
1922, 2101, 12031922, Ellen Karen Marie Nielsen, datter af lagerarbejder Frederik Albert Nielsen, f. 1890 og Rosalia Kirstine Jensine Petrine Pedersen, f. 1894 Skibhusvej 145
1922, 2401, 12031922, Inge Edel Rasmussen, datter af bogholder Ejner Henry Johannes Rasmussen, f. 1899 og Anna Gertrude Vilhelmine Jensen, f. 1898, Skibhusvej 133
1922, 3101, 26021922, Ingrid Edith Hansen, datter af snedkersvend Sofus Gustav Hansen, f. 1892 og Johanne Christine Johansen, f. 1895, St. Hansgade 14
1922, 3101, 26031922, Erna Gudrun Roholdt Hansen, datter af kusk Marius Ferdinand Hansen, f. 1890 og Matilde Augusta Klassen, f. 1894, Skibhusvej 191
1917, 0306, 10011922, Esther Rigmor Jørgensen, datter af murerarbejdsmand Georg Frederik Vilhelm Jørgensen og Mary Otilie Knudsen, Helenevej 24
1919, 1507, 10011922, Dora Mary Jørgensen, datter af murerarbejdsmand Georg Frederik Vilhelm Jørgensen og Mary Otilie Knudsen, Helenevej 24
1922, 0802, 13041922, Kristine Oddershede, datter af fedevarerhandler Thorvald Knudsen Oddershede, f. 1894 og Kristiane Marie Jørgine Jakobsen, f. 1894, Skibhusvej 126
1922, 1002, 19051922, Gunvor Elisabeth Kristensen, datter af købmand Lars Theodor Kristensen, f. 1893 og Ruth Olga Helfred Elisabeth Petersen, f. 1896, Hørdumsgade 9
1922,1602, 26031922, Inger Missle Kirkegaard, datter af vognmand Peder Mortensen Kirkegaard, f. 1888 og Karen Kirstine Olsen, f. 1892, Nørrebro 112 f
1922, 1702, 19031922, Grete Johanne Kristensen, datter af lagerarbejder Niels Henrik Kristensen, f. 1894 og Ane Dorthea Andersen, f. 1893, St. Hansgade 38
1922, 1902, 30041922, Hanne Kamph, datter af drejer Johannes Ellis Marius Kamph, f. 1888 og Johannes Kirstine Petersen, f. 1882, Thorkildsgade 28
1922, 2402, 06081922, Elise Katrine Madsen, datter af maskinsnedker Niels Kristian Madsen, f. 1883 og Johanne Kirstine Pedersen, f. 1894, St. Hansgade 31
1922, 0203, 05061922, Grethe Edel Friis-Pedersen, datter af regnskabsfører Ejnar Richard Friis-Pedersen og Emilie Cecilia Hansine Andrea Christensen Borgermann, 26, Villa ’Elm’, Vester Alle
1922, 0203, 07051922, Ebba Elise Jørgensen, datter af arbejdsmand Hans Jørgensen og Anna Christiansen, 41, Skibhusvej 83
1922, 0303, 17041922, Ellen Margrethe Petersen, datter af købmand August Petersen og Anna Dorthea Kirstine Jensen, 29, Viktoriagade 14
1922, 0603, 09071922, Gurli Voss, datter af skibsbygger Othar Villie Voss og Anna Sigrid Hansen, 22, Lunds Tværvej 8
1922, 1003, 23041922, Marie Kirstine Hansen, datter af formand Hans Carl Hansen og Anna Sophie Dorthea Larsen, 34, Døckerslundsvej 21
1922, 1703, 06081922, Ellen Ingeborg Hillebrandt Christensen, datter af købmand Regnar Peder Hillebrandt Lund Christensen og Karen Julie Ingeborg Nielsen, 33, Ny Kongevej 6
1922, 1903, 20081922, Gerda Jensen, datter af maskinarbejder Jens Christian Jensen og Marie Hansine Andersen, 27, Kanalvej 106
1922, 2003, 25051922, Bodil Kristine Hjernø Nielsen, datter af bogbinder Hjernø Nielsen og Anna Nielsine Petrine Caroline Petersen, 40, Marienlystgade 33
1922, 2703, 25061922, Clara Elise Andersen, datter af arbejdsmand Henrik Marius Andersen og Agnes Henriksen, 26, Skibhusvej 153
1922, 3003, 13041922, Tove Celia Petersen, datter af slagtermester hans Peter Petersen og Mary Margrethe Andersen, 23, Gl. Annasholms Alle 7
1921, 1012, 13041922, Lilli Johanne Holme Nielsen, datter af Theodora Frederikke Nielsen, H. C. Andersensgade 85, for tiden Viktoriagade 32
1922, 0104, 30071922, Irene Nielsen, datter af enke, arbejderske Hansine Clara Nielsen født Hansen, 33, Lunds Tværvej 4 stuen
1922, 0304, 16071922, Eline Johanne Jonasson, datter af skibsbygger Wilhelm Jonasson og Jensine Martine Ryberg, 36, Lundsvej 26
1922, 0604, 19051922, Karen Kratholm, datter af tjenestepige Ester Francisca Kratholm, 22, St. Hansgade 7. Navneændring af 8.9.1925 (adoption) til Karen Nielsen, datter af husmand Peder Christian Fabricius Nielsen og Marie Fabricius Jensen, af Møborg Sogn
1922, 0904, 08101922, Else Sørine Månsson, datter af arbejdsmand Ola Månsson og Johanne Elisabeth Dagmar Petra Espensen, 25, Skibhusvej 128
1922, 1204, 02071922, Kate Katrine Margrethe Nielsen, datter af smed Oskar Johannes Nielsen og Carla Henningsen, 30, Lundsvej 36
1922, 1904, 14051922, Maja Irene Hansen, datter af slagtersvend Karl Johan Hansen og Johanne Elise Rasmine Scheuer, 27, Willemosgade 3, Skibhusene
1922, 2004, 05061922, Else Pedersen, datter af fabrikant Laurits Pedersen og Annina Helene Kirstine Andersen, 30, Skibhusvej 81
1922, 2604, 02071922, Inge Vibeke Poulsen datter af politibetjent Villy Knud Poulsen og Inger Kristine Hansen Rendboe, 27, Henriettevej 91
1922, 0205, 03061922, Inger Olivia Larsen, datter af maskinarbejder Thorvald Larsen og Maren Jensine Hansen, 25, Damhusvej 102
1922, 2505, 16071922, Karen Margrethe Koll, datter af skibsbygger Karl Peter Heinrich Koll og Kamilla Marie Jensen, 29, Nørre Alle 22
1922, 2205, Pige (død 15/7 22), datter af fyrbøder Hans Christian Andersen og Marie Jacoba Ditlevsen, 23, Thorkildsgade 29
1922, 2705, 24081922, Else Kathrine Petersen, datter af husholderske separeret Jenny Vilkens født Pedersen, 29, St. Hansgade 12 og maskinarbejder Anders Carl Kristian Petersen
1922, 0206, 25061922, Maja Ellen Christoffersen, datter af vand- og gasmester Aksel Christoffersen og Anna Mariane Dorthea Jensen, 22, Skibhusvej 80
1922, 0406, 22101922, Saaffi Johanne Elisabeth Kristiansen, datter af syerske Elna Elisabeth Kristiansen, 17, Damhusvej 109 og murersvend Carlo Alfred Svendsen, af Haraldsgade 9. Navneændring af af 2.6.1936 til Sophy Johanne Elisabeth Svendsen
1922, 0406, 26091922, Gurli Ellen Karen Røygaard, datter af maskinarbejder Axel Randa Røygaard og Mariane Sørensen, 39, Helenevej 12
1922, 0606, Pige, datter af arbejdsmand Johan Korzglowski og Maetha Lokcik, 36, Korup Skov
1922, 1206, 27081922, Henny Jørgensen, datter af snedkersvend Jørgen William Jørgensen og Karen Marie Kristine Mortensen, 21, Astrupvej 2
1922, 1406, 23071922, Inge Jacobsen, datter af bogholder Carl Johannes Jacobsen og Carla Anna Vilhelmine Jørgensen, 25, Ny Kongevej 37
1922, 2406, 11021923, Inge Annine Dorthea Larsen, datter af husassistent Valborg Lovise Christine Hansen, 18, Skibhusvej 153 stuen og stenfisker Kristian Peder Larsen Edal. Navneændring af 23.1.1929 til Inge Annine Dorthea Edal
1922, 2706, 01101922, Tove Astrid Eggertsen, datter af arbejdsmand Jens Matthias Eggertsen og Thora Amalie Kristensen, 35, St. Slotsvej 6
1922, 0107, 13081922, Elly Maren Marie Madsen, datter af malermester Kristian Magnus Madsen og Asta Rigmor Augusta Hansen, 34, Døckerslundsvej
1922, 1607, 27081922, Grethe Maren Marie Rasmussen, datter af overportør Rasmus Alfred Rasmussen og Anna Cathrine Rasmussen, 27, Villa ’Svea’, Ny Kongevej 23, 1.
1922, 2607, 20081922, Ellen Johansen, datter af remisearbejder Jørgen Eiler Johansen og Karen Marie Dorthea Johansen, 26, Viktoriagade 13, 1.
1921, 0111, 06081922, Roma Marna Emilie Lykke Hansen, datter af arbejder Einer Vilhelm Jacob Hansen og Vitha Johanne Amanda født Jensen, 22, Rigshospitalet, København Ø
1922, 2206, 13081922, Inge Ruth Jensen, datter af kedelpasser Otto Jensen og Valborg Petra Marie Johanne Hansen, 22, Paradisvej 7
1922, 1204, 12041922, Lilly Andersen, datter af skibstømrer Carl Christian Andersen og Else Eleonora Elisabeth Hansen, Faaborg
1922, 0408, 10091922, Inge Lillian Rasmussen, datter af skibstømrer Laurits Rasmussen og Dagmar Marie Jensen, 28, St. Hans Tværgade 4
1922, 0908, 05111922, Gerda Johanne Jensen, datter af formand Andreas Hansen Jensen og Maren Kirstine Hansen, 37, Nørrebro 112
1922, 1708, 27081922, Inge Margrethe Jørgensen, datter af handelsrejsende Laurits Magnus Jørgensen og Marie Katrine Hansen, 28, Paradisvej 4. Navneændring af 28…1931 (adoption) til Inge Margrethe Skrøder, datter af arbejdsmand Asmus Hansen Skrøder og Margrethe Johanne Nerve, af Aabenraa
1922, 1908, 10091922, Inge Solveig Hansen, datter af mekaniker Carl Christian Oscar Hansen og Karla Johanne Peterhäusel, 28, ’Juelsminde’, Ruggaardsvej
1922, 3108, 22071923, Lissa Christensen, datter af arbejdsmand Niels Christian Frederik Nicolai Christensen og Frederikke Marie Jensen, 29, Damhusvej 85
1922, 3108, 15101922, Anna Margrethe Larsen, datter af arbejdsmand Lars Peder Larsen og Marie Jensine Pedersen, 31, Damhusvej 100
1922, 1309, 18031923, Thyra Martha Jonasson, datter af skibsbygger Peter Jonasson og Anna Pauline Eleonore Alvine Køllner, 40, Lundsvej 24
1922, 1609, 12111922, Ellis Vibeke Pfefferkom, datter af maskinarbejder Ejner Ernst Pfefferkom og Mary Johanne Kristiane Larsen, 23, Thorkildsgade 18
1922, 2109, 26111922, Else Irene Jensen, datter af tømrer Johannes Jensen og Karen Margrethe Jensen, 25, Skibhusvej 90
1922, 2509, 29101922, Ruth Kirstine Jensen, datter af snedkersvend Rasmus Carl Christian Jensen og Helga Hilma Hansen, 26, Skibhusvej 109
1922, 3009, 13111922, Kamma Elisabeth Nielsen, datter af slagtersvend Niels Jørgen Nielsen og Mine Petersen, 29, Enighedsvej 42
1922, 1210, 12111922, Ellen Gurli Hansen, datter af barbermester Oskar Hansen og Caroline Christine Hansen, 24, Skibhusvej 112
1922, 1410, 06021925, Varna Elvira Antonia Jensen, datter af matros Jørgen Anton Jensen og Louise Susanne Kristiane Madsen, 34, Skibhusvej 128
1922, 2310, 12111922, Grethe Elisabeth Rasmussen, datter af vikler Søren Christian Rasmussen og Inger Marie Larsen, 22, Grøndals Alle 16
1922, 2310, 25031923, Celia Mathilde Jensen, datter af arbejdsmand Hans Peter Olaf Jensen og Mariane Kathrine Hansen, 33, Helenevej 18
1922, 2610, 10121922, Kirsten Agnete Larsen, datter af arbejdsmand Hans Christian Edmund Larsen og Karen Sofie Kirstine Pedersen, 35, ’Birkely’, Vester Alle
1922, 3010, 26111922, Gerda Bytofte, datter af underværkfører Henrik Peter Bytofte og Karla Marie Karlsen, 25, Enighedsvej 24
1922, 0510, 12111922, Grete Andersen, datter af montør Karl Manfred Andersen og Ebba Kirstine Kamilla Jørgensen, 26, Næsbyhoved, Næsbyhovedbroby Sogn
1922, 0111, 28011923, Amalie Marie Sønnichsen, datter af maskinarbejder Carl Emil Juno Sønnichsen og Paula Marie Henriette Jensen, 23, ’Thorslund’, Ruggaardsvej
1922, 0611, 04021923, Else Birthe Andersen, datter af maskinarbejder Johannes Valdemar Andersen og Ester Karoline Vilhelmine Christensen, 26, Grøndals Alle 7
1922, 1011, 07011923, Else Holtzkämper, datter af arbejdsmand Rasmus Christian Holtzkämper og Kamilla Hansen Jæger, 28, Hørdumsgade 13
1922, 1211, 18021923, Ella Margrethe Hansen, datter af snedkersvend Hans Kristian Hansen og Martha Marie Magdalene Larsen, 29, Skibhusvej 133
1922, 1511, 26121922, Elly Hougaard Bilidt, datter af bestyrer Niels Hougaard Mortensen Bilidt og Ingeborg Ernestine Andersen, 35, ’Thorslund’ I, Ruggaardsvej
1922, 1711, 17111922, Lilly Irine Holbech Jensen, datter af tjener Niels Holbech Jensen og Margrethe Cecilie Schmidt, 27, Thorkildsgade 30
1922, 2311, 28011923, Ella Anna Coordt Andersen, datter af skibsværftsarbejder Carl Mourits Harald Viktor Andersen, og Anna Hansine Christine Jensen, 29, Lundsvej 36
1922, 2411, 04021923, Marie Stougaard, datter af boghandler Alfred Stougaard og Johanne Matilde Hansen, 30, Aalykke Alle 15
1922, 2611, 26121922, Esther Bæk Jørgensen, datter af fabriksarbejderske Agnes Jensine Karenline Jørgensen, 19, Thorslundshus, Aalykkeskoven og glasmager Oscar Bæk Jørgensen, Kanalvej 104
1922, 2911, 04021923, Edith Møller Hedemand, datter af husassistent Hansine Kristine Henriksen, 26, Skibhusvej 149 over gaarden og arbejdsmand Kristen Møller Kristensen Hedemand
1922, 2908, Pige, datter af arbejdsmand Max Erik Ejner Jørgensen og Anna Karoline Knudsen, 24, ’Langagergaard’ Højby Sogn, Aasum Herred
1922, 2108, 17121922, Zenia Nielsen, datter af kogejomfru Grethe Nielsen, Amtssygehuset, Ansgar Sogn. Navneændring af 12.7.1927 (adoption) til Zania Sverbæk, datter af tjener Niels Marius Sverbæk og Frederikke Nielsine Jacobsen, Damhusvej 13
1922, 1012, Pige (død), datter af tjenestepige Mathilde Jensen, 23, Aalykkegaards Alle 15
1922, 1512, 18031923, Helga Nielsen, datter af arbejdsmand Anders Laurits Marius Nielsen og Maren Petrine Andersen, 39, Henriettevej 94
1922, 1812, 06051923, esther Hansine Andersen, datter af arbejdsmand Peder Thorvald Andersen og Anna Karoline Laurine Sofie Pedersen, 29, St. Hansgade 20
1922, 2012, 11031923, Norma Lilian Johansen, datter af husassistent Camilla Marie Kirstine Frederikke Johansen, 19, Damhusvej 104 og montør William Morten Madsen, af Skulkenborg 34. Navneændring til Norma Lilian Madsen
1922, 2112, Dødfødt pige, datter af skrædder Hans Peter Christian Simonsen og Martha Nielsine Rasmussen, 22, Helenevej 18
1922, 2212, 04031923, Ruth Helen Henriksen, datter af malersvend Niels August Henriksen og Olga Elisabeth Petersen, 29, St. Hansgade 57
1922, 2612, 11021923, Else Margrethe Paulsen, datter af drejermester Peter Christian Paulsen og ellen Johanne Polke, 24, Henriettevej 9
1922, 3112, 24061923, Henny Irma Nielsen, datter af maskinarbejder Ejnar Henry Nielsen og Maren Hansine Henriksen, 28, Damhusvej 6
1921, 2712, 28011923, Anna Viola Jørgensen, datter af Albert Jørgensen og anna Dorthea Backmann, St. Knuds Sogn. I pleje Skibhusvej 157
1922, 2310, 28011923, Erna Marie Lund Hansen, datter af chauffør Jens Erik Kai Lund Hansen og Gunhold Thomsen, Thorkildsgade 29
1922, 1006, 04021923, Rita Meyer Pedersen, datter af Elisabeth Pedersen, 32, af Grøndals Alle 14
1923, 0301, 21021923, Grethe Adda Jensen, datter af væver Hans Peter Oluf Jensen og Ingeborg Karoline Jakobsen, 39, Hørdumsgade 17
1923, 0601, 02041923, Edith Kirstine Pedersen, datter af arbejdsmand Viggo Pedersen og Catrine Marie Nielsen, 32, St. Hansgade 19
1923, 1301, Dødfødt pige, datter af savskærer Søren Laurids Jensen og Ane Marie Johnsen, 40, Thorkildsgade 28
1923, 1801, 11031923, Anna Elisabeth Paulsen, datter af snedkersvend Holger Albert Paulsen og Esther Kamilla Andersen, 25, Damhusvej 85
1923, 2001, 06041924, Inge Elita Ploug, datter af mælkehandler Hans Christian Ploug og Johanne Christensen, 35, Skibhusvej 109
1923, 2101, 25031923, Helen Kirsten Bieler Aaskov, datter af repræsentant Hans Peder Karlius Emil Aaskov og Clara Christine Laurine Bieler, 23, Gl. Annasholms Alle 1. Navneændring af 10.10.1969 til Helen Kirsten Bieler Eskesen Aaskov
1923, 2801, 08041923, Edith Ingeborg Plovstrup, datter af skomagermester Anders Peter Plovstrup og Ingeborg Holt, 36, Henriettevej 98
1923, 3101, 15041923, Else Rena Veber, datter af bagermester Carl Christian Veber og Martha Kathrine Pedersen, 33, Skibhusvej 71
1922, 1312, 25021923, Thea Bodil Soltoft, datter af politibetjent Ernst Vilhelm Soltoft og Käthe Hedevig Szrajbrowski, Nørre Alle 14, stuen. Navneændring af 18.7.1962 til Thea Bodil Soltoft-Jakobsen
1923, 0402, 04031923, Margit Henny Petersen, datter af maskinsnedker Peter Oscar Petersen og Karen Ida Lilly Emilie Jespersen, 20, ’Emiliesminde, Lundsvej
1923, 0602, 11031923, Edel Rasmussen, datter af mælkehandler Johannes Rasmussen og Karen Oline Nielsen, 31, Skibhusvej 150
1923, 0902, 11031923, Eri Sonja Prutz Petersen, datter af arbejdsmand Hans Laurits Prutz Petersen og Dagmar Marie Kirstine Nielsen, 27, Enighedsvej 25
1923, 1902, Dødfødt pige, datter af husassistent Christine Bonde, 21, Enighedsvej 17
1923, 2302, 01071923, Else Nielsen, datter af arbejdsmand Martin Sofus Nielsen og Gudrun Christine Jørgensen, 22, Grøndals Alle 2
1923, 2502, 13051923, Grethe Emmy Seerup, datter af murer Søren Karl Thorvald Seerup og Ingeborg Marie Hansen, 23, Skibhusvej 206
1923, 2602, 13051923, Edel Johansen, datter af smed Rasmus Karl Anton Johansen og Abelone Kristine Pedersen, 36, Damhusvej 71
1922, 2601, 30011922, Lissie Margaritha Christensen Larsen, datter af mekaniker Anton Larsen og Anna Viola Alexandrine Margaritha Christensen, af ’Thorslund’, Rugaardsvej
1923, 303, 27041923, Inga Hansen, datter af snedker Henry Johannes Hansen og Karen Marie Sophie Rasmussen, 23, Margrethevej 3
1923, 0703, 02041923, Ebba Anine Jørgensen, datter af repræsentant Hans Christian Jørgensen og Anna Magdalene Frandsen, 32, ’Mikdal’ Skibhusene
1923, 0903, 21051923, Elfride Marie Helene Christiansen, datter af skibstømrer Arthur Christian Christiansen og Frieda Dorothea Katharina Sørensen, 23, Skibhusene
1923, 0903, 26081923, Aase Therese Scheuer Hansen, datter af blikkenslager Georg Martinus Hansen og Gyda Ketty Mariane Sabine Scheuer, 21, Dronning Olgasvej 14
1923, 1003, 29041923, Rosa Johanne Kirstine Dinesen, datter af husassistent Poula Emilie Margrethe Dinesen, 16 og mekaniker Holger Christian Gorm Jensen, af Georgsgade. Navneændring til Rosa Johanne Kirstine Jensen
1923, 1103, 29031923, Lilly Steen Rasmussen, datter af ekspedient Carl Steen Julius Rasmussen og Anna Marie Rasmine Andersen, 30, Enighedsvej 33
1923, 1203, 08041923, Eva Misle Jørgensen, datter af husassistent Ingeborg Viola Hildugard Jørgensen, 20, Damhusvej 67
1923, 1803, 03061923, Henny Inge Ruth Lorentzen, datter af maskinmester Holger Elvinus Lorentzen og Karla Longhi, 22, Døckerslundsvej 23
1923, 2003, 15041923, Karen Margrethe Willaing Jensen, datter af lærer Anton Marius Jensen og Marie Caroline Carlsen, 40, Skibhusvej 115
1923, 2303, 24061923, Gudrun Nielsen, datter af piskemager Ellenhard Marinius Johan Laurits Nielsen og Marie Magdalene Larsen, 28, St. Hansgade 43
1923, 2403, 12081923, Tove Ragnhild Nielsen, datter af syerske Ingeborg Ragnhild Hansen, 22, St. Hansgade 2 og snedker Axel Christian Verner Nielsen, af Ny Kongensgade 23
1923, 2903, Ruth Agnes Andreasen, datter af motorpasser Harry Hans Andreasen og Marie Fediw, 23, Skibhusvej 115
1922, 2411, 06051923, Ellen Benny Nielsen, datter af tjener Villiam Christian Nielsen og Erna Harriet Nielsen født Nielsen, f.t. Skibhusvej 224
1923, 0104, 07071923, Anna Christensen, datter af elektricitetsarbejder Rasmus Jørgen Christensen og Anna Marie Nielsine Carstensen, 32, Træhuset ved ’Hanneberg’, Damhusvej
1923, 1804, 08061923, Edel Harriet Elisabeth Petersen, datter af lagerarbejder Niels Peter Petersen og Marie Katrine Johansen, 31, Damhusvej 74
1923, 2004, 19081923, Edith Ella Nielsen, datter af cigarsorterer Viggo Gustav Nielsen og Karla Margrethe Nielsen, 24, Henriettevej 89
1923, 2204, 12081923, Gudrun Nielsen, datter af maskinsnedker Anton Peter Nielsen og Anna Alice Rigmor Vilhelmine Gerda Sørensen, 32, Johannevej 9
1923, 2304, 10061923, Inga Elisabeth Hemmingsen, datter af ingeniør Axel Evald Hemmingsen og Hilda Johansen, 23, Skibhusvej 224
1923, 2604, Dødfødt pige, datter af slagter August Herman Vilhelm Hartwig og Anna Marie Frederikke Rasmussen, 37, Baumgartens Alle 1
1923, 2604, 27041923, Maja Puch Nielsen (tvilling), datter af montør Edvard Nielsen og Astrid Henriette Puch, 27, Damhusvej 7. Navneændring af 13.5.1975 til Maja Puch
1923, 105, 21071923, Minni Gemma Jensen, datter af husassistent Karen Margrethe Jensen, 19, Skibhusvej 128
1923, 0305, 02091923, Norma Margit Jørgensen, datter af kusk Lars Peter Kolbeen Jørgensen og Elise Margrethe Nielsen, 18, Thorkildsgade 12
1923, 0605, 17061923, Grethe Caja Jacobsen, datter af arbejdsmand Carl Christian Jacobsen og Andrea Caja Andersen, 32, Viktoriagade 32
1923, 1305, 03061923, Edel Gudrun Johansen, datter af arbejdsmand Jørgen Kristian Johansen og Karen Kirstine Hansen, 23, Grøndals Alle 17
1923, 1705, 24061923, Gudrun Christensen, datter af tjenestepige Johanne Kirstine Christensen, 26, Rugaardsvej 1 og gaardejer Laurits Peter Plinius Jensen, af …mose, Søby Sogn. Navneændring af 1.5.1937 til Gudrun Jensen
1923, 2205, 19081923, Sylvia Rasmussen, datter af smed Hans Ejnar Rasmussen og Ingeborg Margrethe Henriksen, 33, Lundsvej 38
1923, 2505, 03021924, Grethe Elinor Michelsen, datter af formand Albert Villiam Michelsen og Johanne Marie Christensen, 32, Døckerslundsvej 19
1923, 0306, 29071923, Ellen Grevelund Christiansen, datter af toldpakhusarbejder Carl Christian Grevelund Christiansen og Maria Katrine Olsen, 29, Skibhusvej 145
1923, 0506, Pige (død 24/6), datter af fabriksarbejder Andreas Max Sørensen og Dagmar Skovstrøm, 19, Vilhelminevej 9
1923, 0606, 21101923, Jytte Pedersen, datter af slagtersvend Svend Pedersen og Laura Marie Petrine Petersen, 24, Grøndals Alle 1
1923, 1006, 15071923, Inge Dorthea Kirstine Poulsen, datter af sømand Lars Christian Poulsen og Frida Olga Olsen, 30, Nørrebro 112
1923, 2106, 05081923, Nelly Frederiksen, datter af bagermester Karl Marius Frederiksen og Ebba Kirstine Nielsen, 22, Skibhusvej 101
1923, 2206, 12081923, Inga Marie Andersen, datter af chauffør Anders Kristian Andersen og Camilla Marie Sørensen, 29, Ny Kongevej 4
1923, 2306, 02121923, Lydia Hansine Nielsen, datter af arbejdsmand Peder Kristian Nielsen og Karen Nielsine Jensen, 37, Enighedsvej 42
1923, 2406, 26081923, Lilly Mary Rasmussen, datter af arbejdsmand Jørgen Peter Rasmussen og Karen Cecilie Christiansen, 22, Holmehusvej 15
1923, 2506, 15071923, Anna Margrethe Thrane Rosengreen, datter af brændselshandler Peder Seminus Rosengreen og Ingeborg Elsine Thrane, 33, Skibhusvej 115
1923, 0307, 22071923, Margit Henny Nielsen, datter af ekspedient Niels Marius Ludvig Nielsen og Anna Hedevig Pedersen, 33, Hørdumsgade 8, 1.
1923, 0407, 28061925, Ellen Bonde Zarecki, datter af arbejdsmand Jozef Zarecki og Anne Kirstine Nielsen født Bonde (tidligere gift Jensen), 34, Helenevej 22, 2.
1923, 1407, 02091923, Eva Ruth Larsen, datter af maskinarbejder Thorvald Larsen og Maren Jensine Hansen, 26, Damhusvej 102, 1.
1923, 1606, 09091923, Elly Kirstine Fillip Hansen, datter af befragter Poul Filip Hansenog Dagmar Nielsine Daugaard Hansen, 23, ’Hasselbo’, Kanalvej
1923, 1807, 16121923, Gerda Margrethe Jensen, datter af arbejdsmand Jens Karl Thorvald Jensen og Karen Margrethe Pedersen, 22, Skibhusvej 126 stuen
1923, 2107, 19081923, Ebba Balsby Pedersen, datter af snedker Jens Andreas Pedersen og Martine Thomsen, 37, Skibhusene
1923, 2607, 19081923, Ellen Elisabeth Bruun Nielsen, datter af murerformand Martin Andreas Nielsen og Anna Johanne Olsen, 25, Annasholms Allé 6, 2.
1923, 0801, 12081923, Eva Agnes Henriksen, datter af nitter Rasmus Henriksen og Thora Marie Johansen, Lunds Tværvej 4a, 1.
1923, 0408, 26081923, Henny Irma Clausen, datter af fabriksarbejderske Inga Ellen Agnes Gudrun Prytz Pedersen, 18, Enighedsvej 9 og Carl Christian Sigvard Clausen, af Klostervej 23
1923, 1308, 23121923, Gunda Vandkilde, datter af specielarbejder Eigil Vandkilde og Ane Margrethe Hansine Jensen, 24, Damhusvej 8
1923, 1708, 20101923, Anne Kirstine Koborg Johansen, datter af malermester Johan Valdemar Johansen og Gerda Marie Eriksen Koborg, 34, Damhusvej 95. Navneændring af 4.7.1967 til Anne Kirstine Koborg
1923, 1808, 07101923, Annie Pedersen, datter af ostehandler Jens Pedersen og Agnes Hansen, 22, Dronning Olgasvej 32
1923, 2108, 07101923, Inger Margrethe Larsen, datter af arbejdsmand Hans Kristian Larsen og Karen Marie Hintsesen, 38, Damhusvej 65
1923, 2308, 25101923, Aase Thomsen, datter af murer Theodor Thomsen og Anna Vilhelmine Katrine Andersen, 32, Skibhusvej 125
1909, 2505, 23091923, Laura Helga Jensen, datter af blikkenslager Valdemar Frederik Jensen og Sexta Laura Clausen, af Nørre Alle 2
1923, 0209, 14101923, Aase Mary Larsen, datter af pølsemager Lars Christian Larsen og Anna Marie Knudsen, 22, Skibhusvej 132
1923, 0809, 23031924, Irma Eleonora Andersen, datter af arbejdsmand Hans Peter Georg Andersen og Erna Emilie Jønsson, 20, Kanalvej 86. Navneændring af 17.11.1925 (adoption) til Irma Eleonora Jønsson, datter af tjener Oscar Hjalmar Jønsson og Jenny Martine Pedersen, af Hjørring
1923, 1009, 28101923, Ruth Jensen, datter af tømrer Georg Oskar Ingvard Jensen og Astrid Petrine Andersen, 28, Damhusvej 4
1923, 1909, 0101923, Dora Marie Pedersen, datter af arbejdsmand Rasmus Edvard Pedersen og Karen Nicoline Petersen, 35, ’Hedvigslund’
1923, 2009, 09111923, Esther Karna Månsson, datter af arbejdsmand Ola Månsson og Johanne Elisabeth Dagmar Petra Espensen, 27, Skibhusvej 128
1923, 2509, 05111923, Annie Hansen, datter af arbejdsmand Karl Valdemar Hansen og Olga Cathrine Andersen, 35, Damhusvej 8
1923, 2609, 16121923, Nora Sylvia Hansen, datter af arbejdsmand Kristian Frederik Holger Hansen og Anne Johanne Petrine Andersen, 31, Gl. Annasholms Alle 4
1923, 2709, 16121923, Astrid Marie Andersen, datter af arbejdsmand Henrik Marius Andersen og Agnes Henriksen, 27, Skibhusvej 153
1923, 2409, 14101923, Aase Ruth Andersen, datter af arbejderske Karla Marie Elisa Kristine Hansen, 22, St. Hansgade 14 og former Rasmus Christian Andersen, af St. Hansgade 14
1923, 0701, 15041923, Roma Irene Larsen, datter af fabriksarbejderske Gusrun Valborg Larsen, Rigshospitalet, København
1923, 0410, 30101923, Nitta Inge Mariane Røygaard, datter af maskinarbejder Axel Randa Røygaard og Mariane Sørensen, 40, Helenevej 12
1923, 0510, 18111923, Ella Margrethe Jensen, datter af snedker Carl Jens Peder Jensen og Anna Kristine Nielsen, 45, Mogensensvej 22
1923, 0510, 18111923, Tove Rigmor Hansen, datter af overkelner Charles Hansen og Inger Kirstine Schrøder, 19, Ny Kongevej 18
1923, 2210, 26101924, Nina Rita Rasmussen, datter af fiskehandler Ludvig Rasmussen og Mathilde Jensine Rasmussen, 41, Henriettevej 74
1923, 2310, 16031924, Erna Louise Aulkjær Andersen, datter af portner Morten Laurids Andersen og Gertrude Sophie Frederikke Hansen, 37, Skolegade 2
1923, 2310, 06011924, Aase Julie Marie Eriksen, datter af fabriksarbejderske Else Kathrine Erna Larsen, 18, Baumgartens Alle 3 og væver Christian Eriksen, Marienlystgade 31 f.t. soldat. Navneændring af 8.5.1931 til Aase Julie Marie Pedersen, datter af stedfader arbejdsmand Aage Valdemar Pedersen, Vindelvej 15 og fabriksarbejderske Else Kathrine Erna Larsen
1923, 2310, 09121923, Gunhild Johanne Cecilie Rasmussen, datter af snedkermester Knud Johannes Rasmussen og Anna Kathrine Rasmussen, 28, Skibhusene
1923, 2510, 02121923, Inga Rasmine Rasmussen, datter af arbejdsmand Rasmus Johannes Rasmussen og Marie Magdalene Prindsholm, 31, Helenevej 20
1923, 2610, 16121923, Erna Elvira Madsen, datter af snedkersvend Niels Kristian Madsen og Johanne Kirstine Pedersen, 29, St. Hansgade 31
1923, 3110, 25121923, Anne-Lise Nonbo Andersen, datter af bageribestyrer Karl Andersen og Louise Marie Mortensen, 31, Skibhusvej 87
1923, 3110, 03121923, Ruth Kirstine Skov Christiansen, datter af kontrolassistent Lars Christiansen og Marie Rasmine Petrine Rasmussen Skov, 32, Kanalvej 80
1923, 0111, 16031924, Grethe Ellinor Jensen, datter af arbejdsmand Laurits Valdemar Jensen og Else Marie Andrea Andersen, 23, Paradisvej 9
1923, 1011, 03021924, Gurli Fleckner, datter af cigarmager Bernhard Fleckner og Mathilde Jørgine Jørgensen, 25, St. Hansgade 25
1923, 1511, 16121923, Grethe Irena Johansen, datter af smed Jørgen Thomas Johansen og Marie Andersen, 39, St. Hansgade 26
1923, 1611, 06011924, Kirsten Margrethe Fabricius, datter af præst Lorents Peter Fabricius og Else Elisabeth Julie Lindhardt, 23, Skibhusvej 199
1923, 2211, 06041924, Anna Karina Kindberg Nielsen, datter af handelsgartner Magnus Johannes Kindberg Nielsen og Dorthea Kristine Klausen, 33, Skibhusvej 123
1918, 1101, 23121923, Elinor Vandkilde, datter af arbejderske Ane Margrethe Hansine Jensen, Absalonsgade 22 og nitter Eigil Vandkilde
1920, 2204, 23121923, Roma Vandkilde, datter af nitter Eigil Vandkilde og Ane Margrethe Hansine Jensen, Absalonsgade 22
1923, 312, 30121923, Else Marie Lykke Petersen, datter af smedesvend Holger Christian Henrik Petersen og Anna Ingeborg Andersen, 25, Astrupvej 30
1923, 0912, 03021924, Erna Margrethe Andersen, datter af lagerformand Peder Johannes Andersen og Oline Dorthea Madsen, 27, Mogensensvej 24
1923, 1312, 02031924, Anna Jørgine Johanne Abildgaard, datter af arbejdsmand Carl Henrik Heimdal Mikkelsen Abildgaard og Elna Henriette Larsen, 23, Helenevej 18
1923, 1812, 16031924, Agnes Poulsen (tvilling), datter af arbejdsmand Poul Karl Poulsen og Mary Johanne Bolette Hansen, 31, Kanalvej 110
1923, 1812, 16031924, Gurli Poulsen (tvilling), datter af arbejdsmand Poul Karl Poulsen og Mary Johanne Bolette Hansen, 31, Kanalvej 110
1923, 1812, 1003 1924, Lilly Norma Svelmøe Hansen, datter af snedker Herman Holger Hansen og Astrid Margrethe Elisabeth Johansen, 24, Astrupvej 12
1923, 1912, 27011924, Yelva Else Nommels, datter af maskinarbejder Edvard Grieg Nommels og Astrid Elisabeth Jensen, 32, Enighedsvej 40
1923, 2412, 28061925, Clara Emmy Jørgine Jensen, datter af væver Johannes Martin Jensen og Anna Jørgine Holm, 36, Damhusvej 87
1923, 2512, 27101924, Edna Jørna Marion Jensen, datter af sømand Jørgen Anton Jensen og Louise Susanne Kristiane Madsen, 35, Skibhusvej 128
1923, 2612, 04051924, Kirsten Elfride Kristensen, datter af smedesvend Rasmus Christoffer Hansen Kristensen og Kirsten Edvardsen, 34, Skibhusvej 78
1924, 1101, 16031924, Ruth Oda Birk Hansen, datter af fyrbøder Jens Christian Edvard Hansen og Sofie Katrine Marie Hansen, 33, ’Birk’ Døckerslundsvej
1924, 2201, 29061924, Inge Irene Sundahl, datter af arbejdsmand Hans Peter Emil Sundahl og Ellen Jensen, 22, Damhusvej 47
1923, 1012, 17021924, Eva Johanne Cecilie Clausen, datter af arbejdsmand Carl Frederik Johannes Clausen og Karen Marie Larsen, Vestergade 79
1923, 0203, 02031923, Else Marie Schrøder (tvilling), datter af husassistent Karoline Marie Nielsen Schrøder, Lumby Sogn og arbejdsmand Peder Viktor Andersen, af Skibhusvej 404. Navneændring af 11.11.1936 til Else Marie Andersen
1923, 1209, 09031924, Else Bøjsen, datter af arbejdsmand Harald Otto Bøjsen og Astrid Antonie Martinussen, af Skibhusene
1924, 0602, 30031924, Edel Anna Grethe Nielsen, datter af fabriksarbejderske Betty Charlotte Nielsen, 24, Paradisvej 5
1924, 1102, Pige, datter af former Jens Marius Larsen og Viktoria Menzfeldt, 25, Skibhusvej 119
1924, 1402, 13071924, Grethe Ruth Hansen, datter af maskinsnedker Alfred Rasmus Kristen Hansen og Ingrid Julie Jørgensen, 22, Johannevej 5
1924, 1502, 10081924, Maren Elisabeth Petersen, datter af arbejdsmand Rasmus Christian Petersen og Karen Marie Juliussen, 36, Aalykkegaarden. Navneændring af 2.5.1964 til Elisabeth Petersen
1924, 1902, 09061924, Else Møller Hedemand, datter af arbejdsmand Jens Kristian Møller Kristensen Hedemand og Helene Kirstine Larsen, 33, Skibhusene
1924, 2502, 23031924, Ellinor Irena Hansen, datter af arbejdsmand Hans August Hansen og Olga Alexandrine Rasmussen, 24, Damhusvej 57
1924, 0603, 27071924, Elly Inge Madsen, datter af forgylder Rikard Marius Madsen og Eva Lovise Jensine Hansen, 29, Grøndals Alle 10
1924, 0903, 11051924, Henny Ena Hede Poulsen, datter af vikler Henry Poulsen og Helga Hansen, 25, Henriettevej 90
1924, 1303, Dødfødt pige, datter af arbejdsmand Emil Christian Madsen og Hertha Amalie Gertrude Kjølby, 41, St. Hansgade 21
1924, 2403, 25051924, Aase Inger Kirkegaard, datter af vognmand Peder Mortensen Kirkegaard og Karen Kirstine Olsen, 31, Nørrebro 112f
1924, 2603, 27041924, Agnes Elisabeth Sørensen, datter af arbejdsmand Anton Sørensen og Bertha Christine Nielsen, 36, Skibhusene
1924, 2803, 26041924, Karen Johanne Marie Hansen, datter af skibsbygger Hans Martin Hansen og Anna Marie Madsen, 19, Margrethevej 11
1924, 0704, 25051924, Gerda Elvira Nielsen, datter af cigararbejder Jens Kristian Rasmus Minor Nielsen og Cecilie Marie Hansen, 24, Skibhusvej 118
1924, 1204, 18051924, Ellinor Kirstine Andersen, datter af maler Charles Emanuel Andersen og Mary Marie Jensen, 27, Paradisvej 16
1924, 1804, 10051925, Inge Johanne Jakobsen, datter af husbestyrerinde Karoline Marie Skavenborg, 27, Grøndals Alle 17 og banehaandværker Jakob Jørgen Jakobsen, af Grøndals Alle 17
1924, 2004, 29061924, Lilian Mortensen, datter af prokurist Einer Christian Mortensen og Ebba Frandsen, 20, Vilhelminevej
1924, 2404, 26121924, Sonja Gurli Hansen, datter af fabriksarbejderske Amanda Cathrine Hansen, 20, Enighedsvej 40. Navneændring til Gurli Hansen
1924, 2804, 26101924, Ingrid Signe Baunsgaard Nielsen, datter af husassistent Karen Marie Emilie Nielsen, 19, Henriettevej 87 og snedker Kaj Adolf Nielsen, af Grøndals Alle
1924, 2804, 19101924, Lilly Nielsen, datter af snedkermester Lauritz Peter Fridthiof Nielsen og Anna Cathrine Bondesen, 38, Astrupvej 32
1924, 0601, 18051924, Ellen Elisabeth Mortensen, datter af syerske Hansine Petronelle Mortensen, 33, Vestre Stationsvej 32
1924, 0403, 01061924, Zenia Kathrine Jørgensen, datter af arbejdsmand Kaj Marius Jørgensen og Anna Hansen, 23, af Marienlystgade 22
1924, 0105, 25061926, Karen Margrethe Jensen, datter af tjenestepige Inger Vilhelmine Jensen, 22, Villa ’Nødebo’, Vester Alle
1924, 0105, 13071924, Poula Jensine Reinholdt, datter af arbejdsmand Poul Reinholdt og Hansine Petrea Hansen, 37, Kanalvej 100
1924, 0405, 20051924, Karen Jytte Augustinus, datter af maler Johan Martin Augustinus og Emilie Mathea Louise Schnohr, 29, Dronning Olgasvej 44
1924, 0605, 22061924, Helene Merethe Nielsen, datter af arbejdsmand Rasmus Karl Frederik Nielsen og Anna Sonesson, 41, Grøndals Alle 21
1924, 0605, 26101924, Gurli Ella Olsen, datter af malersvend Johan Poul Olsen og Agnes Petrea Eriksen, 33, Skibhusvej 106
1924, 0705, 07051924, Gerda Fischer (tvilling), datter af maskinpasser Niels Peter Fischer og Karla Rasmine Hansen, 24, Kanalvej 78
1924, 0705, 07091924, Inga Fischer (tvilling), datter af maskinpasser Niels Peter Fischer og Karla Rasmine Hansen, 24, Kanalvej 78
1924, 1205, 06071924, Ruth Lund, datter af arbejdsmand Povl Pedersen Lund og Margrethe Henriette Hansen, 24, Korup Skovhus
1924, 1505, 09061924, Tove Margrethe Larsen, datter af husassistent Hansine Larsen, 21, St. Hansgade 55
1924, 1505, 15061924, Ruth Maja Jensen, datter af smed Niels Frede Jensen og Anna Mathilde Valborg Larsen, 33, St. Hansgade 39
1924, 2005, 27071924, Ellen Marie Jensen, datter af tekstilarbejder Christian Alexander Jensen og Maren Gerda Andersen, 27, Kanalvej 144
1924, 2105, 27071924, Tove Helga Eline Larsen, datter af lokomotivfyrbøder Peder Ludvig Larsen og Anna Marie Eleonora Frederikke Andersen, 26, ’Thorslund’ Rugaardsvej
1924, 2105, 10081924, Grethe Christensen, datter af tjenestepige Anna Johanne Christensen, 25, Viktoriagade 14
1924, 2205, 17081924, Ebba Nielsen, datter af smed Oskar Johannes Nielsen og Karla Henningsen, 32, Helenevej 9
1924, 2305, 03081924, Dorit Elna Nielsen, datter af nitter Niels Marius Andreas Nielsen og Astrid Kirstine Frederikke Andersen, 36, Lundsvej 28
1924, 2705, 27071924, Inge Henriksen, datter af møllersvend Henrik Alfred Henriksen og Ella Helene Albertsen, 30, Rugaardsvej 1
1924, 2805, 06081924, Ingeborg Margrethe Rasmussen, datter af tjenestepige Anna Marie Jensen, 22, Villa ’Nøddebo’ Vester Alle
1924, 2805, 17081924, Ellis Edith Poulsen, datter af arbejdsmand Lars Christian Poulsen og Frida Olga Olsen, 31, Nørrebro 112 over gaarden
1924, 2905, 26061924, Ruth Margrethe Nielsen, datter af arbejdsmand Laurits Rasmus Nielsen og Thyra Andersen, 37, Helenevej 20
1924, 3105, 19101924, Norma Irene Rasmussen, datter af cigarmagerske Maren Kirstine Vilhelmine Rasmussen, 20, Henriettevej 74. Navneændring af 2.7.1929 til Norma Irene Jensen, datter af smed Albert Otto Jensen og Maren Kirstine Vilhelmine Rasmussen
1924, 3105, 07091924, Else Lykke Larsen, datter af skibssmed Poul Marius Larsen og Petra Kirstine Petrine Hansen, 30, Hørdumsgade 24
1924, 3105, 06071924, Agathe Karoline Solvejg Røsling, datter af chauffør Søren Marius Gersdorf Røsling og Roma Astrid Solvejg Jakobsen, 17, Thorkildsgade 5. Navneændring til Solvejg Røslind
1924, 2703, 06071924, Ane Elise Augusta Schrøder, datter af Klara Marie Kirstine Schrøder, Rynkeby Mark. Navneændring af 12.2.1926 (adoption) til Ane Lis Hansen, datter af maler Jens Peter Hansen og Betty Eleonora Olga Andersen, af ’Frihedsminde’, Lundsvej
1924, 0206, 06071924, Bodil Marie Christensen, datter af skibstømrer Hans Rasmus Christensen og Alma Lillia Nielsen, 24, Vilhelminevej 7
1924, 0906, 09061924, Edna Andersen, datter af fabriksarbejderske Ingeborg Agnete Rasmussen, 25, Damhusvej 89 og tømrer Erik Andersen, Hunderupvej 102
1924, 1506, 03081924, Elly Tove Jensen, datter af fyrbøder Otto Jensen og Valborg Petra Marie Johanne Hansen, 23, Paradisvej 9
1924, 1806, 27071924, Ninna Marie Nielsen, datter af købmand Niels Jacobsen Nielsen og Anna Sofie Rasmussen, 38, Skibhusvej 186
1924, 2006, 19051925, Tove Myttle Lila Brita Christensen Andersen, datter af husassistent Ester Marie Sofie Andersen, 21, ’Nøddebo’ Vester Alle
1924, 2106, 03081924, Ruth Inge Petersen, datter af barber Peter Hjalmar Petersen og Nora Mathilde Frandsen, 22, Damhusvej 13
1924, 2306, 24081924, Erna Elisa Hjorth, datter af arbejdsmand August Peter Hjorth og Louise Charlotte Amalie Pedersen, 24, Skibhusvej 111
1924, 2906, 23111924, Nina Elisabeth Christensen, datter af bagersvend Alfred Valdemar Christensen og Petra Jensine Petersen, 29, St. Hansgade 24. Navneændring til Nina Elisabeth Fur
1924, 2906, 10081924, Inger Marie Hansen, datter af husassistent Olga Maren Kirstine Hansen, 23, Skibhusene
1924, 1605, 03081924, Sonja Maren Larsen, datter af cigarmagerske Franciska Concordia Larsen, Ansgar Sogn
1924, 0107, 26101924, Vanda Dorothea Kirstine Petersen, datter af rigger Magnus Albert Petersen og Hedevig Anna Elisabeth Schuster, 26, Lunds Tværvej 6
1924, 0207, 03081924, Inge Marie Christensen, datter af arbejderske Olga Elise Petersen, 20, ’Nøddebo’ Vester Alle og værktøjsmager Anders August Christensen
1924, 0407, 24081924, Dagny Karla Johansen, datter af bryggeriarbejder Karl Vilhelm Johansen og Anna Cathrine Christensen, 27, Hørdumsgade 2
1924, 0607, 13071924, Hansa Viktoria Larsen, datter af serveringsjomfru Ane Kristine Larsen, 23, ’Nøddebo’ Vester Alle. Navneændring af 14.3.1931 (adoption) til Hansa Viktoria Svendsen, datter af malersvend Axel Martin Vilhelm Svendsen og Mary Filippa Jørgensen, af Svendborg
1924, 0607, 28091924, Any Lydia Irene Jensen, datter af arbejdsmand Hans Peter Olaf Jensen og Mariane Kathrine Hansen, 35, Helenevej 18
1924, 1007, 07121924, Elsebeth Marie Nielsen, datter af syerske Helga Elisabeth Nielsen, 20, Kanalvej 108 og arbejdsmand Laurits Marius Hansen. Navneændring af 25.9.1938 til Elsebeth Marie Hansen
1924, 1207, 03081924, Tove Gurli Skipper Knudsen, datter af bybud Sophus Hermann Knudsen og Mary Kirstine Justesen Skipper, 22, Skibhusvej 127
1924, 1207, 02111924, Henny Nielsen, datter af forretningsmand G...ster Nielsen og Edith Catharina Højgaard, ’Nøddebo’ Vester Alle
1924, 1407, 24081924, Esther Hillegard Jensen, datter af pølsemager Ingvard Christian Theodor Jensen og Elly Maria Carlsen, 24, Skibhusvej 114
1924, 3107, 28081924, Elly Gurli Jensen, datter af formand Andreas Hansen Jensen og Maren Kirstine Hansen, 39, Nørrebro 112d
1924, 1108, 05101924, Jytte Jensen, datter af buffist Karen Andrea Jensen, 27, ’Nøddebo’ Vestre Alle
1924, 1208, 07091924, Aase Paulsen, datter af drejer mester Peder Christian Paulsen og Ellen Johanne Polke, 26, Henriettevej 9
1924, 1808, 12101924, Inger Tillegreen, datter af lagerforvalter Frederik Vilhelm Tillegreen og Karla Marie Holm, 26, Prinsesse Maries Alle 12
1924, 2108, 28091924, Sonia Cooke, datter af engelsk marine maskinmester Stanley Georg Cooke og Mary Franciska Nielsen, 24, Marienlystgade 32
1924, 2308, 14061925, Ragnhild Dorthea Andersen, datter af lagerarbejderske Edele Margrethe Elisabeth Andersen, 26, Skibhusvej 153
1924, 2608, 14101924, Ella Margrethe Pedersen, datter af bryggeriarbejder Adolf Vilhelm Pedersen og Martha Johanne Andersen, 39, Lunds Tværvej 20
1924, 2407, 21091924, Else Handberg Larsen, datter af snedker Aage Johannes Oluf Larsen og Elly Kristine Jørgine Handberg, af Dronningensgade 75
1924, 0109, 06071926, Ulla Carla Laura Hartvig, datter af slagter August Hermann Wilhelm Hartvig og Anna Marie Frederikke Rasmussen, 38, Baumgartens Alle 1
1924, 1809, 09111924, Gerda Dorthea Hvid, datter af skomager Valdemar Hvid og Ragnhild Laurine Jørgensen, 28, Thorkildsgade 1
1924, 2109, 22011925, Inge Jørgensen, datter af fabriksarbejder Karl Max Jørgensen og Else Marie Nielsen, 22, Bøgevænget 21
1924, 2209, 26121924, Inge Jensen, datter af snedker Rasmus Carl Christian Jensen og Helga Hilma Hansen, 28, Skibhusvej 109
1924, 2509, 07121924, Conny Christoffersen, datter af snedkersvend Niels Peter Christoffersen og Marie Kristine Isaksen, 23, Damhusvej 109
1924, 2709, 29091924, Anna Vibeke Mærsk-Møller, datter af maskinchef og ingeniør Johanne Peter Mærsk-Møller og Anna Dora Jalgermann, 33, Vestre Alle 8
1924, 3009, 23111924, Tove Kathrine Kongsted Jessen, datter af arbejdsmand Christian Jessen og Ingeborg Helene Petersen, 23, Kanalvej 84
1924, 0110, 08021925, Alice Margrethe Nielsen, datter af cigarsorterer Viggo Gustav Nielsen og Karla Margrethe Nielsen, 25, Henriettevej 89
1924, 0210, 26121924, Elna Voss, datter af skibsbygger Othar Villie Voss og Anna Sigrid Hansen, 24, Lunds Tværvej 8
1924, 0310, 21121924, Grethe Jytte Nielsen, datter af paalæggerske Tama Camilla Elisabeth Nielsen, 18, Damhusvej 109
1924, 0310, 13041925, Lilly Sofie Marie Nielsen, datter af drager Rasmus Christian Nielsen og Agnes Marie Kirstine Nicolajsen, 31, Thorkildsgade 26
1924, 0410, 09111924, Birthe Jensen, datter af maskinmester Kai Marius Aage Rasmus Jensen og Ellen Dorthea Petrea Albrechtsen, 36, Skibhusvej 213
1924, 0910, 28121924, Grethe Birk Nielsen, datter af husjomfru Helga Nielsen, 25, ’Høibo’ Monbergsvej. Navneændring af 25.12.1924 (adoption) til Grethe Birk Nielsen, datter af togbetjent Carl Georg Nielsen og Olga Helene Andreasen, Assens
1924, 910, 1512 1824 adoption, Grethe Birk Nielsen, datter af togbetjent Carl Georg Nielsen og Olga Helene Andreasen, Assens
1924, 1410, 16111924, Gerda Lykke Petersen, datter af repræsentant Carl Gustav Cornelius Petersen og Magdalene Dyveke Jørgine Vilberg Nielsen, 24, Skibhusvej 114
1924, 1410, 07121924, Ruth Elinor Hansen, datter af mekaniker Evald Hansen og Hansine Regine Frederikke Knudsen, 23, Hørdumsgade 17
1924, 1410, 09111924, Ruth Gurli Johansen, datter af arbejdsmand Jørgen Kristian Johansen og Karen Kirstine Hansen, 24, Kanalvej 100
1924, 1610, 18011925, Elisabeth Nielsen, datter af snedker Mads Jakob Nielsen og Laura Kristine Poulsen, 38, Skibhusvej 198
1924, 2110, 17031925, Ruth Mikkelsen, datter af havnearbejder Laurits Kristian Mikkelsen og Hansine Marie Hansen, 39, Helenevej 24
1924, 2510, 08021925, Tove Ena Jørgensen, datter af slagter Albert Jørgensen og Emilie Kirstine Dorthea Knudsen, 26, Baumgartens Alle 4a
1924, 2810, 01011925, Tove Holbech Tømmerup, datter af repræsentant Peter Holbech Tømmerup og Ragnhild Harriet Christiane Augusta Elvira Petersen, 21, Aalykkealle 25
1924, 0905, Pige, datter af Karla Inger Lily Becher Nielsen, Tagesminde, Gjentofte, Gjentofte Sogn
1924, 0811, 14061925, Olga Qvitzau Nielsen, datter af murer Thorvald Nielsen og Kathrine Charlotte Bothilde Mortensen, 37, St. Hansgade 44
1924, 1811, 25011925, Anna Elisabeth Østergaard, datter af kontorchef Alfred Østergaard og Martha Kirstine Nielsen, 39, Vestre Alle 8. Navneændring af 29.3.1979 til Lise Østergaard
1924, 2111, 21061925, Ruth Algreen, datter af cigarmager Axel Peter Algreen og Ingeborg Larsen, 42, Thorkildsgade 27
1924, 2611, 26121924, Ulla Prins Arden, datter af skibssmed Holger Villiam Prins Arden og Julie Ambrosia Pedersen, 22, Henriettevej 80
1924, 2811, 24071924, Doris Ulla Madsen, datter af væver Niels Christian Morten Madsen og Anna Caroline Christine Marie Poulsen, 33, Aalykkeskoven
1924, 1007, 28121924, Elinor Sander Frederiksen, datter af karuselejer Karl Marius Frederiksen og Antonia Hansine Louise Sander, Korup Sogn ved Slukefter
1924, 1512, 25011925, Ruth Hansen, datter af syerske Johanne Cecilie Jensen, 17, ’Højbo’ Monbergsvej og mejerist Niels Julius Hansen, af Tved Sogn, Mols
1924, 2012, 01021925, Nacey Vanda Nielsen, datter af slagter Niels Jørgen Nielsen og Mine Petersen, 31, Enighedsvej 42
1924, 2512, 09061925, Ellen Mine Gjerdrum, datter af ugift husassistent Anna Johanne Olsen, 23, Dronning Olgasvej 3. Navneændring af 9.5.1925 (adoption) til Ellen Mine Gjerdrum, datter af slagtermester Julius Andreas Gjerdrum og Valborg Augusta Vilhelmine Rask Andersen, Snapind
1924, 2512, 22021925, Else Hansen, datter af arbejdsmand Hans Kristian Hansen og Kirstine Pedersen, 32, Prinsesse Maries Alle 34
1924, 2512, 01021925, Inge Edel Gudrun Hansen, datter af snedker Peder Hansen og Camilla Kirstine Rasmussen, 31, Damhusvej 92
1924, 2712, 01021925, Rigmor Ruth Djurhuus Hansen, datter af smedesvend Aleksander Johannes Djurhuus Hansen og Astrid Ingeborg Hansen, 20, Damhusvej 88
1924, 2812, 23081925, Karla Elsa Anna Jonasson, datter af skibsbygger Wilhelm Jonasson og Jensine Martine Ryberg, 39, Lundsvej 26. Navneændring af 15.8.1991 til Karla Ryberg
1924, 2912, 21061925, Yonna Lagerda Neess, datter af arbejdsmand Christian Fedder Waager Neess og Edith Minna Emilie Andersen, 22, Grøndals Alle 5
1924, 3112, 14061925, Lilli Harriet Pedersen, datter af husassistent Anna Lilly Larsen, 22, Damhusvej 49
1924, 3112, 28061925, Else Ingrid Sørensen, datter af arbejdsmand Carl Marinus Sørensen og Anna Christine Rasmussen, 37, Skibhusvej 106