Odense - Korsløkke, 1909-1921, fødte

Afskrift af kirkebog
Fødte 1909-1921, Odense - Korsløkke sogn, Odense herred, Odense Amt
Copyright © Lotte Brændegaaard Hvid www.virgo-fyn.dk

 

År/dato,måned/begravelses dato, måned/navn/erhverv/alder/sted/født/søn,datter af/efterlevende

 

1909, 2702, 07051909, Rasmus Rasmussen, søn af husejer Rasmus Peder Rasmussen og Christiane Eriksen, Ejby
1909, 2702, 09051909, Svend Aage Hansen, søn af arbejdsmand Hans Peder Hansen og Nielsine Christine Frederikke Marie Sørensen, ’Solbakken’, Vor Frue Landsogn
1909, 0504, 26051909, Carl Georg Wetke, søn af husejer, træarbejder Jens Peder Wetke og Ottomine Marie Pedersen, 35, Ejby
1909, 0702, 06041909, Otto Vilhelm Georg Nielsen, søn af tømrer Lars Kristian Nielsen og Gerda Marie Jørgensen, Ejby Mark
1909, 0407, 08081909, Knud Kristian Madsen, søn af gaardejer Kristian Møller Madsen og Maren Kirstine Andersen, 26, Ejby Mark
1909, 1602, 01081909, Ole Olsen, søn af købmand Alfred Emil Olsen og Ingeborg Kristine Rasmussen, 29, Ejby Mølle
1909, 1509, 08051910, Gunnar Aage Ingvar Rasmussen, søn af husejer Emil Karl Nikolaj Rasmussen og Kirstine Marie Nielsen, 39, ’Solvang’, Ejby
1909, 1709, 13021910, Georg Ægidius Viero Petersen, søn af gasværksarbejder Hans Pedersen og Martha Pedersen, 27, ’Nyborghus’, Nyborg Landevej
1909, 2209, 21111909, Erik Gunnar Hansen, søn af forpagter Hans Marius Vilhelm Hansen og Anna Larsen, 29, Avlskovgaard
1910, 2301, 24031910, Knud Christian Mikkelsen, søn af smedesvend Knud Christian Mikkelsen og Maren Christine Mikkelsen født Mortensen, 29, ’Landlyst’, Ejby
1910, 0802, 01051910, Emil Laursen Christensen, søn af drænmester Vilhelm Christensen og Mette Katrine Johanne Laursen, 24, Ejby
1909, 2401, 13021910, Niels Juel Lindberg Jensen, søn af tømrer Anton Jensen og Larsine Petrine Jeppesen, 36, ’Atlantis’, Nyborg Landevej
1910, 2702, 20031910, Svend Børge Pedersen, søn af maskinist Hans Peter Pedersen og Augusta Nielsine Johanne født Winberg, 34, Ejby. Navneændring 9.5.1959 til Svend Børge Winberg
1910, 0203, 24031910, Aage Gunnar Hangaard, søn af arbejdsmand Peder Christian Jensen Hangaard og Emilie Marie Hanberg, 22, ’Nyborghus’
1910, 1803, 10041910, Hans Laurits Hansen, søn af tjenestepige Vilhelmine Amalie Andersen, 22, født i Fraugde Sogn og barnefader røgter Hans Hansen, Blangstedgaard
1910, 2503, 03081910, Kaj Just Christensen, søn af maskinmester Christian Christensen og Bodil Kirstine Madsen, 32, ’Aldershaab’
1910, 1602, 27021910, Svend Aage Jørgensen, søn af tjenestepige Johanne Laurine Rasmussen, 19, født i Dalum Sogn og arbejdsmand Jens Jørgensen
1910, 0804, 18091910, Frits Nellemann Kruuse, søn af hestehandler Frits Nellemann Kruuse og Gerda Margrete Jørgensen, 25, Villa ’Arendal’
1910, 2904, 05061910, Svend Evald Nielsen, søn af tømrermester Anders Nielsen og Katrine Karoline Nielsen, 39, ’Landlyst’, Ejby
1910, 0305, 19061910, Henry Hygum Olsen, søn af mælkekusk Laurits Martinsen Olsen og Mette Cathrine Hygum, 27, Ejby
1910, 0406, 18111910, Knud Larsen, søn af teglværksarbejder Poul Larsen og Anna Mathilde Madsen, 34, ’Atlantis’
1910, 2701, 13061910, Eli Holger Hansen, søn af arbejdsmand Marius Kristian Hansen og Sofie Elmine Olsen, 30, Frederiksgade 5
1910, 1706, 10071910, Erik Oskar Pedersen, søn af handelsgartner Peder Pedersen og Karen Jensen, 29, Lilliendal, Ejby. Navneændring 13.12.1946 til Erik Oskar Mogaard
1910, 2006, 31071910, Johannes Henrik Hansen, søn af husejer og murer Hans Christian Hansen og Ane Kirstine Hansen, 42, Ejby Mark
1910, 2406, 07081910, Axel Pauli Nielsen, søn af vognmand Morten Nielsen og Karoline Kirstine Johansen Pauli, 38, Odense Dampteglværk
1910, 0707, 15071910, Edmund Gunner Knudsen, søn af mælkehandler Laurits Frederik Knudsen og Larsine Katarina Marie Kingo Hansen, 25, ’Bakkely’, Nyborg Landevej
1910, 1807, 31071910, Sofus Emil Larsen, søn af tjenestepige Maren Jørgine Louise Larsen, født i Fjelsted, 24, Ejby Mark
1910, 0608, 28081910, Tage Sigfred Larsen, søn af gartner Lars Larsen og Mette Marie Hansen, 33, ’Eliselund’, Ejby Mark
1910, 1308, 21081910, Alfred Frederik Rasmussen, søn af husholderske Amalie Mathilde Frederikke Frederiksen, født i Kerteminde, 30, ’Hella Nova’, Nyborg Landevej og barnefader Hans Rudolf Rasmussen paa Romsø
1910, 2408, 09101910, Jens Madsen, søn af gaardejer Kristian Møller Madsen og Maren Kirstine født Andersen, 27, Ejby Mark
1910, 2608, 08011911, Hans Hjalmar Hansen, søn af husejer Jørgen Hansen og Amalie Caroline født Mortensen, 35, Biskorup
1910, 210, 02041911, Urban Leo Boye Busch, søn af maler Rudolph Busch og Jenny Cicilie Laubertine Hansen, 38, ’Solbakken, Nyborg Landevej
1910, 1310, 08011911, Heints Herløv Clausen, søn af murer Johannes Reinhold Clausen og Valborg Helene Larsen, 26, Ejby gl. Mejeri
1910, 1310, 12041911, Poul Johan Clausen, søn af kolportør Jens Clausen og Elka Kamilla Jørgensen, 34, ’Solbakken’, Nyborg Landevej
1910, 1110, Dreng, søn af Ane Katrine Abelone Madsen, 27, for tiden i huset hos skomager Hans Henrik Hansen Heldager, Tved Sogn
1910, 2011, 15011911, Kaj Vermund Laurits Andersen, søn af købmand Axel Johannes Andersen og Maren Kirstine Larsen, 21, Ejby
1910, 2612, 02091912, Peter Bjørn Lausten Jensen, søn af arbejdsmand Johan Peter Lausten Jensen og Sidsel Marie Nielsen, 26, ’Bøgekilde’
1910, 2212, 22011911, Johannes Børge Jensen, søn af Anna Kirstine Frederikke Jensen (gift med chauffør Valdemar Oluf Hemmingsen). Navneændring af 27.5.1908 til Johannes Børge Hemmingsen
1911, 0403, 02041911, Arne Johannes Jørgensen, søn af arbejdsmand Søren Jørgensen og Mary Kirstine Jørgensen født Hansen, 28, ’Lykkenshus’, Nyborg Landevej
1911, 0403, 31031911, Henrik Johan Felix Leth – Jessen, søn af mejerist Peder Leth – Jessen og Karen Kirstine Rasmussen, 31, ’Bøgekilde’
1911, 2804, 02071911, Svend Albert Wetke, søn af husejer Jens Peder Wetke og Ottomine Marie Pedersen, 39, Ejby Mark. Navneændring 22.2.1980 til Sven Albert Wetche
1911, 0805, 05061911, Niels Svend Aage Nielsen, søn af husejer Hans Nielsen og Laura Marie Kirstine Hansen, 37, Ejby
1910, 1010, 21051911, Otto Aksel Knudsen, søn af møllersvend Hans Knudsen og Johanne Marie født Hansen, 38, Ejby Mark
1911, 2305, 27081911, Erik Olsen, søn af købmand Alfred Emil Olsen og Ingeborg Kirstine Rasmussen, 32, Ejby Mølle
1911, 0306, 03061911, Hans Alfred Hansen, søn af arbejdsmand Hans Peter Hansen og Nielsine Kristine Frederikke Marie Sørensen, 32, ’Solbakken’
1911, 0707, 06081911, Carl Christian Lange, søn af kreaturhandler Anton Lange og Anna Kathrine Marie Caroline Petersen, 21, Ejby Mark
1910, 2512, 16071911, Alfred Vilhelm Anderschou, søn af støberiarbejder Alfred Anderschou og Signe Petersen, Rødegaardsvej 3, Odense
1911, 2208, 17091911, Hans Peter Madsen, søn af arbejdsmand Marius Nielsen Madsen og Vilhelmine Kristine Frederikke Eriksen, 27, Nyborg Landevej 222
1911, 3108, Dreng, søn af ekspeditrice Alma Julie Laura Amalie Larsen, ’Bøgekilde’. Født i København
1911, 0909, 22101911, Aksel Scheby Modal, søn af husejer og vejmand Rasmus Knudsen Modal og Abelone Kirstine Andersen Scheby, 44, Killerup
1911, 2409, 15101911, Hans Hansen, søn af murer Hans Christian Hansen og Anna Sofie Larsen, 25, Ejby
1911, 0310, 10031912, Karl Kristian Richard Madsen, søn af arbejdsmand Knud Christian Madsen og Karoline Rasmussen, 37, ’Ensomhed’, Ejby Mark
1911, 2010, 19111911, Christian Johannes Clausen, søn af tjenstepige Karen Karoline Johanne Nielsen, 18, Ejby og barnefader landpostbud Thorvald Balthacar Clausen, Gislev
1911, 1610, 10031912, Niels Peter Andersen, søn af teglværksarbejder Christen Carl Frederik Vilhelm Andersen og Dorthea Kristine Jørgensen, 36, ’Ensomhed’, Ejby Mark
1911, 2510, 13111911, Svend Peter Hansen, søn af husejer Mads Hansen og Maren Dorthea Kristensen, 41, Ejby Mark
1911, 2610, 17121911, Poul Andersen, søn af gaardejer Niels Jensen Andersen og Nicoline Jørgensen Nonnemann, 29, Biskorup
1912, 1101, 08041912, Axel Thorvald Hansen, søn af fodermester Rasmus Hansen og Jenssine Marie Olsen, 31, Ejby
1912, 0502, 10031912, Viktor Immanuel Larsen, søn af snedkermester Laurits Peder Marius Larsen og Nielsine Nielsen, 29, Nyborg Landevej 174
1912, 2102, 08041912, Hans Martin Hygum Olsen, søn af mælkekusk Laurits Martinus Olsen og Mette Cathrine Hygum, 29, Nyborg Landevej 172
1912, 0303, 03031912, Erik Mørck Christensen, søn af gaardejer Christian Simon Christensen og Ida Vilhelmine født Mørck, 27, Egegaard, Biskorup. Navneændring 7.8.1942 til Erik Mørck-Christensen
1912, 1803, -, Karl Johannes Jakobsen, søn af væver og husejer Jacob Peter Jakobsen og Anna Kirstine Jensen, 35, Ejbyvej no 2
1912, 2303, 23031912, Svend Ricard Andersen, søn af husmand Axel Frandsen Andersen og Berta Marie Kirstine født Larsen, 29, Ejby Mark
1912, 0104, 28041912, Herman Johannes Bølling, søn af fabrikarbejderske Anna Kirstine Bølling, Ejby. Navneændring af 22.6.1912 adoption til Herman Johannes (Bølling) Andreasen, adoptivforældre gasværksarbejder Hans Peter Andreasen og Jensine Laurine født J…
1912, 1404, 27051912, Gudmund Buhl, søn af værkfører Johan Konrad Buhl og Anna Augusta Elvika Ifvarsson, 25, Nyborg Landevej 184
1912, 1305, 06101912, Johannes Knud Emil Harald Kops, søn af arbejdsmand Victor Johan Henrik Kops og Karen Marie Andersen, 43, Gillestedhus
1912, 1705, 16061912, Holger Konrad Nielsen, søn af tømrermester Anders Nielsen og Katrine Karoline Nielsen, 41, ’Landlyst’, Nyborg Landevej 186
1912, 1505, Dreng, søn af frasepareret Marie Dorthea Skov født Johansen, 32, Svendborg Fattiggaard
1912, 0307, 16031913, Gunnar Asbjørn Staal Jensen, søn af gartner Niels Jensen og Anna Marie Jensen, 27, Villa ’Aurora’, Nyborg Landevej
1912, 2807, 18081912, Rasmus Thorvald Hansen, søn af arbejdsmand Peder Hansen og Dagmar Marie Hansen, 20, Ejby Mark
1912, 0208, 01091912, Aksel Laurits Nielsen, søn af gaardejer Anders Laurits Nielsen og Anna Sofie født Nielsen, 36, ’Slagebro’
1912, 0908, 15091912, Rasmus Christian Jespersen, søn af arbejdsmand Knud Christian Jespersen og Sofie Hansen, 33, Ejerslykkevej
1912, 0707, Dreng, søn af Anna Marie Kristine Petersen, 19, Stegsted
1912, 1509, 27101912, Otto Møller Regnar Nyrnberg Andersen, søn af kusk Karl Theodor Andersen og Rasmine Rasmussen Nyrnberg, 20, Ejerslykkevej
1910, 0801, 15091912, Harald Kristoffersen, søn af arbejdsmand Kristian Herman Kristoffersen og Rasmine Petra Larsen
1912, 2509, 15101912, Harald Magnus Olsen, søn af arbejdsmand Kristian Frederik Vilhelm Olsen og Ane Rasmine Hansen, 31, Nyborg Landevej
1912, 2509, 24111912, Kaj Valdemar Hansen, søn af tjenestepige Laura Martine Clausen, 21, Ejerslykkevej. Navneændring 18.1.1964 til Kaj Valdemar Bovien
1912, 0810, 08101912, Bøge Johannes Regnar Larsen, søn af tjenestepige Emma Augusta Larsen, 22, Ejerslykkevej
1912, 1110, 24111912, Aage Holch Pålsson, søn af pottemager Aage Marinus Pålsson og Rigmor Martine Hansen, 21, Nyborg Landevej 176
1912, 1310, 10111912, Verner Pedersen, søn af gartner Peder Pedersen og Karen Jensen, 32, Lilliendal
1912, 1510, 1804 1913, Kaj Christian Larsen, søn af tjenestepige Mathilde Hansine Larsen, 18, Lykkenshus, Nyborg Landevej 120
1912, 1811, 15121912, Carlo Christian Albrechtsen, søn af mursvend Arthur Christian Albrechtsen og Anna Marie Asmussen, 18, Ejby
1912, 1912, 02021913, Odlando Vilhelm Westerskouv Grønning, søn af mekaniker Christian Ludvig Hansen Grønning og Christine Margrethe Sørensen, 34, Nyborg Landevej 110
1912, 2412, 24041913, Harry Jul Madsen, søn af arbejdsmand Knud Christian Madsen og Karoline Rasmussen, 38, ‘Ensomhed’, Ejby Mark
1912, 2612, 12051913, Vagn Knudsen, søn af handelsrejsende Charles Aurelius Knudsen og Kamilla Petra Hansen, 28, Villa ’Arendal’
1913, 0301, 04051913, Gunny Anton Lange, søn af slagtermester Anton Lange og Anna Katrine Marie Caroline Petersen, 23, Ejby
1913, 1001, 13041913, Viktor Emanuel Hangaard, søn af arbejdsmand Peder Christian Jensen Hangaard og Emilie Marie Handberg, 25, Nyborg Landevej 122
1913, 2601, 21031913, Svend Ejner Jørgensen, søn af formand Hans Vilhelm Jørgensen og Laurine Katrine Hansen, 40, Ejby Mark
1913, 3101, 31081913, Alfred Leonard Petersen, søn af arbejdsmand Frederik Tscherning Petersen og Johanne Margrethe Frandsen, 37, Afholdshjemmet, Ejby
1913, 0602, Dreng, søn af arbejdsmand Christen Hole Christensen og Ane Marie Bensine Johansen, 25, Ejby
1913, 1302, Dødfødt dreng, søn af husejer Jørgen Hansen og Amalie Karoline Mortensen, 37, Biskorup
1913, 0203, 04051913, Hans Børge Hansen, søn af gasværksarbejder Hans Ludvig Hansen og Petra Kamilla Jørgensen, 30, ’Ejbyhus’, Ejby
1911, 0905, 16031913, Hans Ingemann Staal Jensen, søn af gartner Niels Jensen og Ane Marie født Jensen, Godthaabsvej 410, Vanløse Sogn, København
1913, 1803, 01051913, Carl Alfred Andreas Hansen, søn af tjenestepige Edelline Kirstine Emilie Pedersen Møller, 21 - født i København og tjenestekarl Karen Kristian Hansen, Smidstrup
1913, 3103, 27041913, Eli Lønborg Pedersen, søn af blikkenslagermester Morten Pedersen og Kathrine Pedersen, 29, Nyborg Landevej 178
1913, 2004, 01061913, Ejnar Alfred Larsen, søn af gartner Lars Larsen og Mette Marie Hansen, 36, ’Eliselund’, Ejby Mark
1913, 0502, 26021913, Karl Verner Villy Christensen, søn af Maren Rasmine Christensen, 19, Rigshospitalet, København
1913, 2805, 09111913, Vilhelm Alfred Aurentius Larsen, søn af arbejdsmand Poul Larsen og Anna Mathilde Madsen, 37, Nyborg Landevej 108
1913, 0706, 05101913, Søren Gudmund Sabro Madsen, søn af bestyrer Mads Peter Madsen og Anna Margrethe Pedersen, 40, Ejby Mølle
1913, 1006, -, Karl Frede Jørgensen, søn af husejer Hans Peter Jørgensen og Johanne Kristine Andersen, 19, Nyborg Landevej 450
1913, 0807, 31081913, Hans Olav Poulsen, søn af gaardejer Poul Christian Poulsen og Else Johanne Christiansen, 31, Biskorup
1913, 0507, l5041915, Wilfred Rasmussen, søn af skrædder Alfred Julius Rasmussen og Camilla Marie Andersen, 27, Nyborg Landevej 212
1913, 2607, 28091913, Ferdinand Aage Hansen, søn af fodermester Rasmus Hansen og Jensine Marie Olsen, 43, Ejby Mark
1913, 0308, 14091913, Ernst Pauli Nielsen, søn af vognmand Morten Nielsen og Karoline Kirstine Johansen Pauli, 41, Nyborg Landevej 116
1913, 0808, 31081913, Edmund Hans Jørgen Johansen, søn af bødker Johannes Peder Johansen og Anna Cathrine Knudsen, 23, Nyborg Landevej 106b
1913, 1908, 21091913, Valdemar Adam Nielsen, søn af tømrersvend Niels Jørgen Nielsen og Johanne Kirstine Jørgensen, 27, ’Sommerlyst’
1913, 0405, Dreng, søn af Sørine Kristine Buhl, Nylandsvej no 6 1., Frederiksberg Kommune, København. Har formentlig ophold hos sin moder enkefru Buhl, Høll, pr. Børkop
1913, 1109, 19101913, Niels Robert Agerholm Hansen, søn af slagtermester Rasmus Peter Hansen og Elna Kamilla Jakobsen, 28, Nyborg Landevej 220
1913, 1809, 08111913, Jarl Steenbach, søn af proprietær Carl Steenbach og Ebba Henriette Anna Lemvigh, 25, Blangstedgaard
1913, 3008, 26101913, Svend Aage Kristian Jørgensen, søn af arbejdsmand Jørgen Kristian Jørgensen og Johanne Marie Rasmussen, 22, Nyborg Landevej 114 A
1912, 2110, 09111913, Svend Harry Rasmussen, søn af Anne Mathilde Rasmussen – født i Agernæs, Krogsbølle Sogn
1913, 0611, 07121913, Poul Carl Christian Vilhelmsen, søn af murer Carl Christian Vilhelmsen og Laura Andrea Kathrine Andersen, 18, Ejby
1913, 1611, 01011914, Poul Børge Larsen, søn af gaardejer Svend Aage Larsen og Maren Katrine Nielsen, 23, Avlskovgaard
1914, 0101, 22021914, Edvard Laurits Petersen, søn af arbejdsmand Niels Marius Pedersen og Kristine Vilhelmine Jensen, 33, Nyborg Landevej 106
1914, 1301, 13041914, Thorvald Emil Hansen, søn af husejer Jørgen Hansen og Amalie Karoline Mortensen, 38, Biskorup
1914, 1701, 10041914, Gunner Karlo Lorentzen, søn af smed Nicolai Lorentzen og Inger Kirstine Vilhelmine Petersen, 25, Ejby no 12
1914, 2401, 02041914, Harry Jul Madsen, søn af arbejdsmand Knud Christian Madsen og Karoline Rasmussen, 37, ’Ensomhed’
1914, 0902, 29031914, Christian Richard Jespersen, søn af arbejdsmand Knud Kristian Jespersen og Sofie Hansen, 35, Ejerslykkevej
1914, 0902, 31051914, Carl Henry Hansen Haas, søn af arbejdsmand Johannes Henrik Hansen Haas og Martha Kirstine Rasmussen, 26, Nyborg Landevej 108
1914, 3103, 01061914, Leon Harry Levin, søn af købmand Philip Leon Levin og Dagmar Jensen, 27, Korslykkegaard. Navneændring 2.12.1934 til Leon Levin
1914, 2504, 14061914, Niels Harry Johannes Eriksen, søn af mælkekusk Jakob Johannes Eriksen og Rasmine Jakobine Marie født Hansen, 33, Nyborg Landevej 172
1914, 0905, 09081914, Peter Christian Vierø Petersen, søn af gasværksarbejder Hans Petersen og Martha Petersen, 32, Ejerslykkevej
1911, 3103, 26071914, Herman Adolf Christensen, søn af arbejdsmand Christen Hole Christensen og Ane Marie Bendtine Johansen
1914, 1408, 07091914, Svend Hansen, søn af arbejdsmand Marius Kristian Hansen og Sofie Elmine Olsen, 34, Ejby Mølle
1914, 0510, 20061915, Kaj Ludvig Jørgensen, søn af smed Jørgen Ludvig Jørgensen og Inger Kirstine Rasmussen, 29, Moselund
1914, 1110, 07031915, Jens Leo Poulsen, søn af gaardejer Anders Christian Poulsen og Johanne Sofie Knudsen, 25, Biskorup
1913, 0407, 20061915, Poul Villy Jørgensen, søn af smed Jørgen Ludvig Jørgensen og Inger Kirstine Rasmussen, 29, Moselund
1914, 0311, 05011915, Preben Steenbach, søn af kammerjunker Carl Steenbach og Ebba Anna Henriette Lemvigh, 26, Blangstedgaard
1914, 1111, 31011915, Børge Stendahl Hansen, søn af teglmester Hans Oluf Hansen og Olga Abelone Hansen, 25, Nyborg Landevej 114 3.
1914, 2811, 22041917, Villy Rye Admeralie Helmer, søn af inkassator Rye Alex Helmer og Petrine Emilie Petersen, 35, Nyborg Landevej 104 2.
1914, 2611, 13051915, Børge Christian Staal Jensen, søn af gartner Niels Jensen og Ane Marie Jensen, 30, Nyborg Landevej 338
1914, 0712, 05041915, Aage Rasmussen, søn af skrædder Alfred Julius Rasmussen og Camilla Marie Rasmussen, 29, Nyborg Landevej 212
1915, 0101, Dødfødt dreng, søn af maskinformer Hans Christian Frederiksen og Trine Jensine Hansen, 41, Nyborg Landevej 216
1915, 0901, 14021915, Eigil Børge Larsen, søn af tømrer Jens Larsen og Kristine Maria Thomsen, 20, Nyborg Landevej 102 2.
1915, 2701, 22021915, Svend Aage Christensen, søn af arbejdsmand Christian Hole Christensen og Anna Marie Bensine Johansen, 27, Ejby
1915, 2701, 30011916, Harry Larsen, søn af arbejdsmand Poul Larsen og Anna Mathilde Madsen, 39, Nyborg Landevej 108
1915, 0102, 01041915, Otto Hansen, søn af elektricitetsværksbestyrer Anders Valdemar Hansen og Elna Olesen, 23, Killerup
1915, 1202, 18041915, Hans Rudolf Børge Hansen, søn af fabriksarbejder Hans Peter Hansen og Nielsine Kristine Frederikke Marie Sørensen, 35, Ejby
1915, 1702, 23051915, Poul Olsen, søn af købmand Alfred Emil Olsen og Ingeborg Kirstine Rasmussen, 36, Ejby Mølle
1915, 2402, 24021915, Erik Rasmussen, søn af fabriksarbejder Laurits Martin Rasmussen og Dagmar Susanne Axelsen, 28, Kirkegade 3
1915, 2402, 24021915, Kaj Rasmussen, søn af fabriksarbejder Laurits Martin Rasmussen og Dagmar Susanne Axelsen, 28, Kirkegade 3
1915, 2002, 08071923, Johannes Valdemar Johansen, søn af arbejdsmand Valdemar Johansen og Anna Dorthea Nielsen, 28, Ejby
1915, 1203, 18041915, Carl Aage Classen Hansen, søn af arbejdsmand Valdemar Sophus Hansen og Anna Johanne Classen, 24, Ejby Mark
1915, 2603, 06061915, Hans Jeppe Madsen, søn af vognmand Kristian Møller Madsen og Maren Kirstine Andersen, 32, Ejby Mark
1915, 2603, 02051915, Hans Verner Pedersen, søn af bager Peder Valdemar Pedersen og Anna Johanne Pedersen, 21, Nyborg Landevej 122
1915, 0304, 09051915, Hans Martin Jørgensen, søn af husejer Hans Peder Jørgensen og Kristine Andersen, 20, Nyborg Landevej 450
1915, 0704, 13051915, Johannes Pedersen, søn af gartner Peder Pedersen og Karen Jensen, 34, Lilliendal
1915, 1504, 15041915, Otto Erik Nielsen, søn af gaardejer Anders Laurits Nielsen og Anna Sofie Nielsen, 38, Slagebro
1915, 0306, 22081915, Carl Christian Jørgensen, søn af forretningsbestyrer Jørgen Christian Jørgensen og Elly Hansen, 21, Nyborg Landevej 214
1915, 0706, 09061915, Ejner Emil Clausen, søn af murermester Johannes Reinhold Clausen og Valborg Helene født Larsen, 31, Ejerslykkevej
1915, 2406, 05091915, Karl Aage Juhl, søn af slagtermester Karl Juhl og Anna Mathilde Madsen, 29, Ejby
1915, 0107, 12091915, Ernst Jakob Jørgensen, søn af arbejdsmand Niels Alfred Jørgensen og Marie Cisilie Clausen, 36, Ejerslykkevej
1915, 1907, 14081915, Kaj Møller, søn af vognmand Ivar Petersen Møller og Agnes Stokkeby Petersen, 25, Nyborg Landevej
1915, 2607, 12091915, Johan Clausen, søn af lærer Andreas Clausen og Ingeborg Møller, 27, Hunderupvej 54, Odense
1915, 3107, 29081915, Aksel Peter Jensen, søn af arbejdsmand Vilhelm Christian Martin Jensen og Anna Marie Hansine Jensen, 19, Kirkegade, Ejby
1915, 0909, 17101915, Karl Gerhard Jørgensen, søn af malermester Jørgen Jørgensen og Anna Marie Kristensen Stovgaard, 41, Nyborg Landevej 176
1915, 2509, 17101915, Hans Peter Christian Eriksen, søn af mælkekusk Jakob Johannes Eriksen og Rasmine Jakobine Marie Hansen, 34, Nyborg Landevej 172
1915, 2809, 14111915, Richard Jensen Hangaard, søn af maler Johannes Jensen Hangaard og Elisabeth Marie Andrea Susanne Petersen, 22, Ejerslykkevej
1915, 0708, Dreng, søn af tjenestepige Nielsine Christine Hansen, St. Jørgensgade 141, Odense
1915, 1410, 13061916, Knud Johannes Petersen, søn af arbejdsmand Emanuel Ferdinand Petersen og Anne Sørine født Knudsen, 35
1915, 2910, 09011916, Svend Aage Holmer, søn af hestehandler Alfred Emil Holmer og Nanna Marie født Nielsen, 26, Nyborg Landevej 118
1915, 0612, 05031916, Arne Tage Hansen, søn af arbejdsmand Marius Kristian Hansen og Sofie Elmine Olsen, 36, Ejby Mølle
1915, 1412, 23011916, Børge Engelhardt Mose Rasmussen, søn af mursvend Hans Rasmussen og Hilma Laurentia Petersen, 29, Nyborg Landevej 106
1915, 2312, 04041916, Hans Robert Anders Kleiner, søn af arbejdsmand Peter Hansen Kleiner og Karen Marie Rasmussen Aaskov, 26, Nyborg Landevej 338
1915, 2412, 30121915, Svend Jul Georg Jensen, søn af arbejdsmand Jens Knud Christian Jensen og Anna Adolfine Marie Pedersen, 38, Nyborg Landevej 222
1916, 2501, 09041916, Kynde Henry Laurids Hansen, søn af arbejdsmand Mads Laurits Hansen og Frede Malvine Nielsen, 23, Nyborg Landevej 114 A 3.
1916, 2304, 26121916, Niels Ejlskov Jeppesen, søn af teglmester Peter Ejlskov Emil Jeppesen og Marie Katarine Puch, 26, Nyborg Landevej 112 1.
1916, 2604, 12061916, Theodor Charles Petersen, søn af tjenestepige Marie Jensen Hangaard, 19 - født i Rødding pr. Skive
1916, 1905, 02071916, Christian Larsen, søn af gaardejer Svend Aage Larsen og Maren Kathrine Nielsen, 26, Avlskovgaard
1916, 2105, 21011917, Ove Pedersen, søn af arbejdsmand Hans Kristian Petersen og Marie Kristiane Jeppesen, 28, Nyborg Landevej 122
1916, 2805, 13081916, Børge Anton Larsen, søn af arbejderske Matilde Hansine Larsen, 22
1916, 0606, 20081916, Ingvard Ludvig Hansen, søn af gasværksarbejder Hans Ludvig Hansen og Petra Kamilla Jørgensen, 33, Nyborg Landevej 226
1916, 0107, 05111916, Kai Kristian Rasmussen, søn af fabriksarbejder Laurits Martin Rasmussen og Dagmar Susane Akselsen, 29, Kirkegade no 3
1916, 0607, 09081916, Oskar Christian Jørgensen, søn af arbejdsmand Hans Peter Jørgensen og Johanne Kristine Andersen, 22, Nyborg Landevej 450
1916, 2307, 29091930, Ejler Kristoffer Valentin Hansen, søn af fabrikarbejderske Meta Theodora Charlotte Katrine Eriksen, 32, Nyborgvejen 106 og barnefader arbejdsmand Elisius Peter Hansen
1913, 3012, 12011914, Otto Christian Dichmann Carlsen, søn af arbejdsmand Christen Carlsen og Johanne Marie Petersen Dichmann, St. Jørgensgade
1916, 2806, 15071916, Knud Dichmann Carlsen, søn af tjenestepige Elne Louise Dichmann Carlsen, 22 og barnefader arbejdsmand Carl Frank Ludvigsen
1912, 3110, 15101916, Viktor Mouritzen, søn af væver Albert Mouritsen og Clara Marie Nielsen, Odense St. Hans Landsogn
1916, 3110, 03121916, Thorvald Ebbesen Petersen, søn af telefonarbejder Ulrik Peder Thorvald Petersen og Kristine Marie Nielsen Hede, 30, Ejby Mark
1916, 0611, 26121916, Hans Peter Andreasen, søn af tjenestepige Marie Katrine Andreasen, 21 - født i Odense
1916, 0711, 11011917, Antio Larsen, søn af arbejdsmand Poul Larsen og Anna Mathilde Madsen, 41, Nyborg Landevej 108 K
1916, 0709, 05111916, Aksel Monrad, søn af gaardbestyrer Aksel Harald Monrad og Katinke Marie Nielsine Jørgensen, 24, af Thorupgaard, Durup, Gislum Herred
1916, 0212, 14011917, Helge Rasmussen, søn af stentrykker Valdemar Rasmussen, 29 og Else Marie Christiansen, 29, Nyborgvejen 102 1.
1914, 0511, 27121914, Villiam Ebbesen Petersen, søn af arbejdsmand Ulrik Peder Thorvald Petersen og Kristine Marie Nielsen Hede, i Stige
1916, 1412, 31121916, Carl Erik Hørning Nielsen, søn af kobbersmed Frederik Laurentzius Nielsen, 34 og Agnes Henriette Jensen Hørning, 30, Ejerslykkevej. Navneændring 28.6.1962 til Carl Erik Hørning
1916, 1812, 14031917, Frantz Werner Kähler, søn af væver Carl Kähler, 35, og Anne Marie Claudine Petersen, 30, Nyborgvejen 226
1916, 3112, 11051917, Hans Ove Poulsen, søn af gaardejer Anders Christian Poulsen, 35, og Johanne Sofie Knudsen, 27, af Biskorup
1917, 1001, 06041917, Olav Rosenlund Hansen, søn af handelsgartner Thorvald Rosenlund Hansen, 29 og Birtha Marie Louise Nielsen, 28, Ejby Mark
1917, 0201, -, Leo Zielnik, søn af polsk arbejderske Marya Zielnik, 23. Født i Sidzina i Halizien
1917, 2802, 02031917, Kristian Otto Frederik Hansen, søn af fodermester Rasmus Hansen, 46 og Nielsine Marie Olsen, 46, af Ejby, Frue Landsogn
1917, 2501, Dreng, søn af Nora Marie Meta Mikkelsen, Stensby, Skamby Sogn
1917, 3005, 26061917, Harry Eigil Jørgensen, søn af kusk Peter August Jørgensen, 31 og Aleksandra Lektonia, 32, Nyborgvejen 110
1917, 0606, 150419231917, Valter Kongstad Rasmussen, søn af skrædermester Alfred Julius Rasmussen, 37, og Kamilla Maria født Andersen, 31, Nyborgvejen 212
1917, 0606, 16061917, Børge Hansen (tvilling), søn af arbejdsmand Mads Lauritz Hansen, 25 og Frida Malvine Nielsen, 23, Nyborgvejen 114
1917, 0606, 16061917, Kaj Hansen (tvilling), søn af arbejdsmand Mads Lauritz Hansen, 25 og Frida Malvine Nielsen, 23, Nyborgvejen 114
1905, 1607, 10061917, Svend Helmuth Juel Viborg, søn af skrædder Niels Juel Viborg og Thora Nicoline Andersen, Nyborgvejen
1917, 1108, 06101918, Svend Egil Saabye Jørgensen, søn af husholderske Ida Jørgine Henriksen, 26, af Ejby i Odense, Vor Frue Landsogn og murer Laurits Christian Jørgensen, Ejby
1917, 0309, 04111917, Svend Helmuth Jørgensen, søn af murer Hans Peter Jørgensen, 27 og Marie Sofie Margrethe Hansen, 18, af Blangsted
1917, 0809, 17091917, Svend Aage Herman Madsen, søn af textilarbejder Hans Jørgen Madsen, 25 og Laurentine Kathrine Marie Nielsen, 27, af Ejby Mark
1917, 1309, 04111917, Olaf Haakon Larsen, søn af gaardejer Svend Aage Larsen og Maren Kathrine Nielsen, 27, Avlskovgaard
1917, 1809, 07041918, Christian Egon Juul Viborg, søn af tjenestepige Anna Karina Viborg, 18, Odense Vor Frue Landsogn
1917, 2011, 21111917, Niels Laurids Larsen, søn af snedker Niels Laurids Larsen, 31 og Melitta Eleonora Amalie Jensen, 31, af Biskorup Mark
1917, 2511, 30121917, Arne Mortensen, søn af mejerist Martin Anders Mortensen, 27 og Martha Kirstine Madsen, 21, Nyborgvejen 104 2., Frue Landsogn
1917, 2112, 24021918, Aksel Helmuth Nyrnberg Andersen, søn af arbejdsmand Carl Theodor Andersen, 31 og Rasmine Nyrnberg, 27, Nyborgvejen 106
1917, 0712, 20011918, Erik Møller, søn af gaardejer Søren Vilhelm Møller, 33 og Anna Marie Hansen, 29, af Killerup
1917, 0912, 30011918, Carl Aage Andersen, søn af formand Christian Andreas Andersen, 26 og Olga Andrea Laurine Rasmussen, 23, Blangsted
1917, 1511, Dreng, søn af tjenestepige Anna Elise Margrethe Larsen, St. Jørgensgade 191
1918, 2801, 28041918, Hans Frederik Aleksander Klausen, søn af urmager Georg Albert Theodor Alexander Klausen, 41 og Karen Sofie Johansen, 29, Nyborgvejen 212
1918, 0402, 26041918, Børge Jørgensen, søn af arbejdsmand Johannes Jørgensen, 25 og Maren Frederikke Kathrine Hansen, 28, Ejby Mark
1918, 1603, 05051918, Erik Ernborg, søn af postexpedient Harald Ernborg, 32 og Martha Johanne Nielsen, 26, Nyborgvejen 188
1918, 0204, 10111918, Valther Petersen, søn af entreprenør Rasmus Vilhelm Petersen, 36 og Anna Kathrine Laura Andersen, 26, Nyborgvejen 176. Navneændring 26.3.1945 til Valther Børmark
1918, 0505, 03101920, Poul Jespersen, søn af arbejdsmand Niels Jespersen, 50 og Kristofine Konradine Petersen, 30, Jægershaab
1918, 1506, 07071918, Wilmar Alfred Jensen, søn af arbejdsmand Vilhelm Christian Martin Jensen, 26 og Anna Marie Hansine Jensen, 22, Kirkegade, Ejby
1918, 2206, 08071918, Oskar Johannes Jørgensen, søn af arbejdsmand Hans Peder Jørgensen, 35 og Johanne Kristine Andersen, 24, Nyborgvejen 450
1918, 1107, 11081918, Hans Christian Andersen, søn af handelsgartner Carl Christen Andersen, 27 og Christiane Vilhelmine Jensen, 27, Nyborgvejen 232
1918, 1707, 01091918, Regner Johannes Clausen, søn af murermester Johannes Rejnhold Clausen, 37 og Valborg Helene Larsen, 31, Nyborgvejen 220
1918, 2607, 01091918, Johannes Johnsen, søn af arbejdsmand Andreas Johnsen, 41 og Karen Marie Ovidia Christiansen, 37, af Blangsted
1918, 2707, Dreng, søn af mælkekusk Carl Ejner Henry Christiansen, 28 og Christiane Henriksen, 28, Ejby
1918, 0609, 13101918, Peder Pedersen, søn af mekaniker Hans Peder Pedersen, 26 og Kamilla Louise Karstensen, 28, Nyborgvejen 114
1918, 1310, 24111918, Hans Peter Kristian Eriksen, søn af mælkekusk Jakob Johannes Eriksen, 37 og Rasmine Jakobine Marie Hansen, 37, Nyborgvejen 172 stuen
1918, 0208, 29091918, Harry Edvard Sørensen, søn af fabrikarbejderske Sørine Marie Sørensen, 18, Dannebrogsgade 28
1918, 0411, 12011919, Jens Elias Rehoff Petersen, søn af arbejdsmand Martin Oskar Petersen, 26 og Martha Kirstine Clausen, 25, Nyborgvejen 220
1918, 0711, 03121918, Carl Aksel Hansen Haas, søn af arbejdsmand Johan Henrik Hansen Haas, 39 og Martha Kirstine Rasmussen, 31, Nyborgvejen 212
1918, 1112, 20121918, Carl Marius Nielsen, søn af agent Rasmus Jørgen Nielsen, 40 og Anna Elise Marie Andersen, 30, Gillestedhus
1918, 2611, 05011919, Niels Harry Stilund Pedersen, søn af arbejdsmand Kristian Albert Pedersen, 25 og Karen Marie Rasmussen, 20, Landlyst, Nyborgvejen. Navneændring 13.5.1931 til Niels Harry Stilund
1918, 2212, 27041919, Erik Villiam Andreasen, søn af arbejdsmand Rasmus Peder Andreasen, 28 og Anne Ornholt, 31, Ejbygyden
1918, 1711, 04011919, Alf Rasmussen, søn af Henriette Charlotte Rasmussen, f.t. Nyborgvejen 114
1919, 2601, Dødfødt dreng, søn af gaardejer Anders Christian Poulsen, 37 og Johanne Sofie Knudsen, 29, Biskorup
1919, 2602, 07041919, Carl Aage Andreasen, søn af tjenestepige Marie Cathrine Andreasen, 23, Ejbygyden
1919, 2802, 09061919, Aksel Feldborg Andersen, søn af arbejdsmand Christian Andersen, 32 og Anna Petrea Jørgensen, 30, Kirkegade, Ejby
1919, 2503, 21041919, Arne Marinus Jørgensen, søn af arbejdsmand Johannes Jørgensen, 26 og Maren Frederikke Kathrine Hansen, 29, Kirkegade, Ejby
1919, 2603, 25051919, Johannes Villars Lohmann Hansen, søn af gaardejer Johannes Hansen, 38 og Valborg Sofie Lohmann, 28, Mosegaard, Ejby
1919, 0505, 01061919, Aage Pedersen, søn af arbejdsmand Hans Pedersen, 25 og Elna Kirstine Emilie Hansen, 24, Ejby
1919, 0805, 01061919, Peder Ejnar Pedersen, søn af arbejdsmand Kristian Pedersen, 32 og Marie Christine Nielsen, 25, Kirkegade, Ejby
1919, 0906, 23071919, Poul Flemming Hansen, søn af cyklehandler Anders Valdemar Hansen, 37 og Elna Olesen, 27, Killerup
1919, 0806, 27071919, Helge Johannes Pedersen Faarvang, søn af papirarbejder Morten Pedersen Faarvang, 37 og Mathilde Caroline Andersen, 27, Nyborgvejen 114
1919, 1907, 19071919, Lars Albrekt Johansen (tvilling), søn af arbejdsmand Johannes Valdemar Johansen, 34 og Ane Dorthea Nielsen, 32 Ejbygyden
1919, 1907, 19071919, Ole Peder Johansen (tvilling), søn af arbejdsmand Johannes Valdemar Johansen, 34 og Ane Dorthea Nielsen, 32 Ejbygyden
1919, 1907, 14091919, Frede Erling Kortegaard, søn af gartner Kristen Peter Kristensen Kortegaard, 35 og Marie Nellemann, 33, Blangsted
1919, 3107, 21091919, Hans Alfred Holmer, søn af hestehandler Alfred Holmer, 50 og Nanna Marie Nielsen, 30, Killerup
1919, 1308, 07091919, Orla Carl Hansen, søn af savskærer Mads Laurits Hansen, 27 og Frede Malvine Nielsen, 25, Nyborgvej 114a
1919, 2508, 21091919, Helmuth Børge Staal Jensen, søn af gartner Niels Jensen, 41 og Ane Marie Jensen, 34, Nyborgvejen 338
1919, 0609, 28091919, Ivar Christian Vilhelmsen, søn af murer Carl Christian Vilhelmsen, 29 og Laura Andrea Cathrine Andersen, 25, Svendborgvejen
1919, 1409, 15091919, Ejner Bahl (tvilling), søn af smed Karl Frederik Nicolaj Bahl, 37 og Johanne Kamilla Mortensen, 35, Svendborgvejen
1919, 1409, 15091919, Frede Bahl (tvilling), søn af smed Karl Frederik Nicolaj Bahl, 37 og Johanne Kamilla Mortensen, 35, Svendborgvejen
1919, 1909, 22091919, Hans Nielsen, søn af arbejdsmand Nicolai Jansen Nielsen, 27 og Martha Kirstine Jørgensen, 26, Nyborgvejen 228
1919, 1909, 19091920, Arne Villy Larsen, søn af snedker Niels Laurids Larsen, 33 og Melitta Eleonora Amalie Jensen, 33, Biskorup Mark
1905, 2909, 21091919, Thomas Peter Cornelius Knudsen, søn af malermester Carl Knudsen og Sørine Jensine Margrethe Sørensen, Ejerslykkevej
1919, 0310, 16111919, Olaf Poulsen, søn af fabriksarbejder Poul Martin Poulsen, 27 og Ingeborg Kirstine Nielsen, 26, Ejby
1919, 0610, 07121919, Erik Harry Johnsen, søn af arbejdsmand Andreas Johnsen, 42 og Karen Marie Ovidia Kristiansen, 38, Blangsted
1919, 0910, 07121919, Flemming Asger Hørning Nielsen, søn af kobbersmed Frederik Laurentzius Nielsen, 37 og Agnes Henriette Jensen Hørning, 33, Ejerslykkevej. Navneændring 22.6.1962 til Flemming Asger Hørning
1919, 2311, 04041920, Ejner Jakob Sørensen, søn af bestyrer Christian Peter Sørensen, 32 og Astrid Marie Knudsen, 22, Nyborgvejen 283
1919, 2411, 05121919, Helmuth Valter Rasmussen, søn af Dagmar Rasmussen, Bagergade 19, Vor Frue Sogn, Svendborg. Adoptivbevilling 18.9.1920 til Helmuth Valter Hansen, søn af kusk Hans Jørgen Hansen og Ane født Jensen
1920, 2101, 02051920, Gunner Bertram Andreasen, søn af gasværksarbejder Jens Peter Andreasen, 26 og Mette Cecilie Jørgensen, 24, Ejby
1920, 2201, 21031920, Hans Martin Kjeldsen, søn af husmand Kristen Ho… Kjeldsen, 32 og Anna Nielsen, 27, Blangsted
1915, 0807, 04021920, Egon Harry Nielsen, søn af agent Rasmus Jørgen Nielsen og Anna Elise Marie Andersen, nu boende i Gillestedhus
1920, 0202, 14031920, Edvard Jørgensen, søn af fyrbøder Laurits Jørgensen, 33 og Astrid Thora Andersen, 34, Nyborgvejen 446
1920, 0302, 07031920, Svend Aage Rasmussen, søn af arbejdsmand Hans Jørgen Rasmussen, 39 og Anna Kirstine Madsen, 36, ’Ensomhed’ Ejby Mark
1920, 0803, 04041920, Werner Hjul Hansen, søn af havebrugskandidat Poul Martinus Hansen, 30 og Jensine Andersen, 29, Ejerslykkevej
1920, 2703, 30041920, Svend Aage Nielsen, søn af arbejdsmand Jørgen Peter Marius Nielsen, 34 og Kristiane Laurentine Kristensen, 28, Ejerslykkevej
1920, 0604, 06041920, Martin Vilhelm Pedersen, søn af mælkehandler Carl Rasmus Pedersen, 30 og Maren Vilhelmine Petrine Poulsen, 25, Ejerslykkevej
1919, 2312, 25041920, Poul Frederik Eriksen, søn af arbejdsmand Marius Eriksen, 34 og Maren Kirstine Olsen, 22, Neder Holluf
1920, 2504, 04071920, Harry Hansen, søn af syerske Petra Andrea Pedersen, 31, Nyborgvejen 102 og møllebygger Mads Peter Hansen, Boltinggaards Skov, Ringe Sogn
1920, 2604, 22061920, Hans Aage Mikkelsen, søn af tjenestepige Laurentine Jørgine Hansine Mikkelsen, 19, Ejby. Navneændring til Hans Aage Mikkelsen Bistrup
1920, 2303, 02051920, Poul Lange, søn af slagtermester Frits Lange og Nielsine Rasmine Nielsen, Odense Dampteglværk
1920, 0705, 06061920, Svend Stilund Pedersen, søn af arbejdsmand Kristian Albert Pedersen, 27 og Karen Marie Rasmussen, 22, Nyborgvejen 186. Navneændring 13.5.1931 til Svend Stilund
1920, 0905, 27061920, Erik Aaskov Olesen, søn af arbejdsmand Hans Laurids Olesen, 36 og Rasmine Rasmussen Aaskov, 25, ’Solhjem’ Svendborgvejen
1920, 2905, 15081920, Svend Aage Andersen, søn af lagerarbejder Adolf August Vilhelm Andersen, 33 og Marie Pouline Rasmussen, 36, Svendborgvejen
1920, 2806, 08081920, Hans Rasmussen, søn af stentrykker Valdemar Rasmussen, 32 og Else Marie Christiansen, 32, Nyborgvejen 102
1920, 1607, 08081920, Morten Ingolf Jensen, søn af fodermester Vilhelm Jensen, 27 og Elvine Mortensen, 23, Biskorup
1920, 1707, 05091920, Anders Christian Møller Madsen, søn af gaardejer Jes Holger Møller Madsen, 29 og Marentine Kamilla Bøgh Hansen, 28, Ejby
1920, 2107, 24101920, Axel Villy Pedersen Faarvang, søn af papirarbejder Morten Pedersen Faarvang, 39 og Mathilde Caroline Andersen, 28, Nyborgvejen 114 A
1920, 1108, 19091920, Magnus Pedersen, søn af arbejdsmand Niels Ole Pedersen, 36 og Adelheid Valborg Naamansen, 33, Biskorup Mark
1920, 1308, 26091920, Richard Foldborg Andersen, søn af arbejdsmand Kristian Andersen, 33 og Anna Petra Jørgensen, 31, Kirkegade, Ejby
1920, 1708, 17081920, Orla Carl Hansen, søn af savskærer Mads Laurits Hansen, 28 og Frede Malvine Nielsen, 26, Nyborgvejen 114a
1920, 0609, 07111920, Poul Otto Drevs Christensen, søn af smed Anton Drevs Christensen, 29 og Ane Marie Kathrine Rasmussen, 23, Dampteglværkets Hus, Nyborgvejen
1920, 2709, 24101920, Børge Eyvind Rasmussen, søn af arbejdsmand Anders Kristen Rasmussen, 36 og Anna Karoline Marie Kristiansen, 25, Ejby
1920, 0610, 19121920, Olaf Joakim Herik Petersen, søn af arbejdsmand Martin Oskar Petersen, 28 og Martha Kirstine Clausen, 27, Nyborgvejen 220
1920, 0910, 09011921, Svend Aage Christiansen, søn af stationsarbejder Anders Peter Christiansen, 25 og Laura Jensen, 24, Nyborgvejen 122
1920, 2210, 16061921, Kaj Aage Poulsen, søn af gaardejer Anders Christian Poulsen, 39 og Johanne Sofie Knudsen, 31, Biskorup
1920, 2410, 12121920, Hilmer Hassing, søn af slagter Hans Christian Hassing, 41 og Ebba Cathrine Mortensen, 23, Nyborgvejen 176
1920, 1211, 02011921, Thorkild Rosenlund Hansen, søn af gartner Thorvald Rosenlund Hansen, 33 og Birtha Marie Louise Nielsen, 32, Ejby Mark
1920, 0212, 02011921, Erhardt Jørgensen, datter af snedker Johannes Anton Jørgensen, 24 og Laura Emilie Nielsen, 21, Kirkegade
1921, 0501, 28031921, Kjeld Petersen, søn af blikkenslager Carl Alexander Petersen, 39 og Johanne Marie Nicoline Eriksen, 46, Svendborgvejen
1911, 1702, 13021921, Christian Berger Pedersen, søn af Olga Johanne Marie Pedersen, København, Garnisons Sogn
1912, 1708, 13021921, Villy August Sandager, søn af Astrid Elisabeth Sandager, København, Fredens Sogn
1913, 2510, 13021921, Niels Jørgen Petersen, søn af Olga Johanne Marie Petersen, København, Fredens Sogn
1914, 0412, 13021921, Oskar Danemand Jørgensen, søn af arbejdsmand Axel Johan Christian Jørgensen og Mariane Marie Jacobsen, Skørringe Sogn, Fuglse Herred
1916, 1307, 13021921, Svend Aage Jørgensen, søn af arbejdsmand Axel Johan Christian Jørgensen og Mariane Marie Jakobsen, Odense Frue Sogn
1921, 1101, 05031921, Carlo Børge Aaskov Møller, søn af Anne Kirstine Rasmussen (Aaskov), Odense St. Hans Sogn og arbejdsmand Anders Carlo Henrik Møller
1921, 0703, 10071921, Rasmus Harry Pedersen, søn af arbejdsmand Niels Christian Pedersen, 35 og Dora Marie Hansen, 33, Biskorup Mark
1914, 0506, 09091914, Harry Emanuel Pedersen, søn af blikkenslager Niels Peder Pedersen og Agnes Marie Laurine Nielsen, nu Nyborgvejen 216
1915, 1607, 20011916, Viggo Pedersen, søn af Niels Peder Pedersen og Agnes Marie Laurine Nielsen, nu Nyborgvejen 216
1921, 2805, 26061921, Svend Aage Nielsen, søn af kusk Nikolai Jensen Nielsen, 29 og Martha Kirstine Jørgensen, 28, Nyborgvejen 228
1921, 0206, 21081921, Kurt Gunner Olsen, søn af skomager Sophus Christian Olsen, 51 og Sine Vilhelmine Thorsen, 39, Nyborgvejen 128
1921, 0507, 05121921, Vagn Jensen, søn af elektriker Vilhelm Anders Jensen, 28 og Kirstine Jensine Hansen, 27, Kirkegade 1
1921, 1806, 31071921, Knud Poul Nielsen, søn af arbejdsmand Niels Kristoffer Nielsen og Gerby Marie Rasmussen, Ejby Bygade
1921, 1108, 04091921, Alf Nis Faxø, søn af montør Peter Emil Faxø, 25 og Karen Johanne Alfride Jensen, 23, Ejerslykkevej
1921, 2008, 18121921, Hans Carl Villy Møller, søn af fabriksarbejderske Marie Alvilde Franciska Ingeborg Hansen, 19, Nyborgvejen 112 og vikler August Møller
1921, 2109, 20111921, Ejnar Olsen, søn af forpagter Karl Georg Olsen, 31 og Karen Christine Hansen, 26, Rosengaard
1909, 1501, 09051909, Anna Emilie Nielsine Tønners, datter af landpostbud Lars Christian Tønners og Caroline Jørgine Jensen, Rødegaardsvej no 23
1909, 0204, 09051909, Carla Helene Larsen, datter af snedker Laurits Peder Marius Larsen og Nielsine Nielsen, Ejby
1909, 1804, 23051909, Gerda Hansine Pedersen, datter af arbejdsmand Hans Marius Pedersen og Eline Petræa Binau, Ejby Mark
1909, 3005, 04071909, Edith Verona Johanne Kirstine Hansen, datter af arbejdsmand Hans Christian Hansen og Marie Laurentine Justine Kristofa Hansen, 28, ’Hella Nova’, Nyborg Landevej
1909, 0406, 25071909, Anna Cathrine Madsen, datter af arbejdsmand Knud Christian Madsen og Caroline Rasmussen, 34, ’Ensomhed’, Ejby Mark
1909, 2504, 04071909, Ester Margrethe Hansen, datter af arbejdsmand Rasmus Julius Hansen og Agnes Margrethe Petersen, 22, Ejby
1909, 2608, 31101909, Ella Kathrine Hansen, datter af arbejdsmand Hans Ludvig Hansen og Petra Kamilla Jørgensen, 27, Ejby Mark
1909, 0109, 24101909, Anna Gudrun Cathrine Hansen, datter af gaardejer Carl Ludvig Hansen og Nielsine Rasmussen, 24, Killerup
1909, 1906, 25071909, Anna Olivia Marie Larsen, datter af bogbinder Anders Larsen og Marie Nicoline Madsen, Georgsgade 43, Vor Frue Sogn
1909, 0604, 10101909, Augusta Jenssigne Marie Sørensen, datter af tjenestepige Anna Marie Sørensen Falkenstrøm - født paa Ejby Mark 1890, Ejby Mark
1909, 2409, 27091909, Ellen Hansen, datter af Christiane Nielsine Nielsen, Vikelsø, Østrup Sogn og tjenestekarl Herman Hansen, Blangstedgaard, Odense Vor Frue Landsogn
1910, 0501, 03041910, Nanny Dorthea Frandzen, datter af arbejdsmand Niels Peter Frandzen og Carla Cyrilla Henninga Larsen, 22, ’Solbakken’
1909, 1909, 09011910, Astrid Hortensia Christensen, datter af arbejdsmand Christen Hole Christensen og Ane Marie Bendtsine Johansen, 22, Ejby
1909, 2712, 24031910, Ingeborg Poulsen, datter af gaardejer Poul Kristian Poulsen og Else Johanne Christiansen, Biskorup
1904, 0312, 15071905, Ellen Signe Bertha Christensen, datter af faktor Carl Johan Christian Christensen og Maren Mathilde født Pedersen, Tværgade 2, Odense
1910, 2402, 17041910, Elna Agerholm Hansen, datter af bagermester Rasmus Peter Hansen og Elna Kamilla Jakobsen, 24, Ejby
1910, 0903, 03071910, Carla Marie Wetke, datter af husejer, træarbejder Jens Peder Wetke og Ottomine Marie Pedersen, 38, Ejby
1910, 1703, 05061910, Ester Kirstine Larsen, datter af cigararbejder Otto Larsen og Kristine Jensen, 28, ’Godthaab’
1910, 0104, 08051910, Rosa Viola Edith Pedersen, datter af arbejdsmand Johan Peder Pedersen og Ellen Marie Haakonsen, 24, Ejby gamle Mejeri
1910, 1404, 01051910, Ella Johanne Hansen, datter af Jensine Marie Albertine Hansen – født i Seden 1889 og ungkarl Albert Thomsen, i Orte Sogn
1910, 0705, 12061910, Hansine Christine Andersen, datter af teglbrænder Kristen Karl Frederik Vilhelm Andersen og Dorthea Kirstine Jørgensen, 34, Ejby Mark
1910, 1005, 10071910, Ellen Kirstine Marie Madsen, datter af Laurentine Katrine Marie Nielsen, 19, Ejby Mark og ungkarl Anders Rasmussen, Godthaabsgade 9 B, Odense
1910, 1605, 26061910, Ester Christensen, datter af gaardejer, landbrugskandidat Anders Marinus Christensen og Martha Møller, 26, Ejbygaard
1910, 0407, 17071910, Ellen Mary Margrethe Elisabeth Hansen, datter af teglværksarbejder Hans Kristian Hansen og Marie Laurentine Justine Christofa Hansen født Hansen, 29, Ejby
1910, 2004, 28061910, Anna Marie Pedersen, datter af Johanne Pedersen, 22, Oustrup Mark, Egtved Sogn
1910, 1406, 31071910, Elna Kirstine Hansen, datter af gaardejer Lars Jeppe Hansen og Anna Johanne Mathiasen, Kallerupgaard
1910, 0105, 07051910, Gerda Henningsen, datter af lagerarbejder Jørgen Henningsen og Marie Lauritsen, født Agergaard, Esbjerg
1909, 0608, 25091910, Edel Johanne Larsen, datter af arbejdsmand Thorvald Larsen og Marie Sofie Frederikke Jensen, 21, ’Atlantis’
1910, 0210, 23101910, Clara Kirstine Larsen, datter af snedker Viggo Larsen og Olga Hansine Marie Hansen, 21, Nyborg Landevej
1910, 1311, 03021911, Marie Louise Mørck Christensen, datter af gaardejer Christian Simon Christensen og Ida Vilhelmine Mørck, 25, Egegaard, Biskorup. Navneændring kgl. bevilling 20.11.1943 til Marie Louise Mørck
1910, 0812, 25061911, Rita Eleonora Nielsen, datter af slagter Oskar Marinus Nielsen og Nikoline Pedersen, 25, ’Laurits Minde’, Ejby
1910, 1512, 17041911, Inger Sofie Hansen, datter af arbejdsmand Anders Martin Hansen og Anna Jørgine Andersen, 27, ’Jægerhaab’
1910, 2311, 18121810, Ella Kirsten Marie Jørgensen, datter af arbejdsmand Hans Jørgen Paulus Jørgensen og Karen Kirstine Hansen, Valdemarsgade 10, Odense
1910, 2712, 26041911, Ellen Bertha Johansen, datter af arbejdsmand Johannes Valdemar Johansen og Ane Dorthea Nielsen, 26, Ejby
1911, 1202, 13041911, Karen Edith Andersen, datter af gaardejer Anders Jørgen Andersen og Maren Hansine Knudsen, 47, ’Ejerslykke’, Ejby
1911, 2802, 23041911, Karen Agnete Hansen, datter af gaardejer Carl Ludvig Hansen og Nielsine Rasmussen, 25, Killerup
1911, 2803, 30041911, Julie Cathrine Nyrnberg Andersen, datter af mælkekusk Carl Theodor Andersen og Rasmine Rasmussen Nyrnberg, 20, Ejby
1911, 3003, 09041911, Marie Margrethe Nitalia Andersen, datter af teglværksarbejder Laurits Peter Andersen og Anna Marie Hansine Antomine Hansen, 42, Ejby Mark
1911, 0805, 09071911, Ingeborg Kamilla Hansen, datter af arbejdsmand Hans Ludvig Hansen og Petra Kamilla Jørgensen, 28, Ejby Mark
1911, 1104, 11061911, Emilie Anna Frandzen, datter af arbejdsmand Niels Peter Frandzen og Carla Cyrilla Heminga Larsen, 23, Nyborg Landevej 122
1911, 2205, 02071911, Emma Cathrine Juhl, datter af slagter Carl Juhl og Anna Mathilde Madsen, 25, Ejby
1911, 2305, 27081911, Ellen Olsen, datter af købmand Alfred Emil Olsen og Ingeborg Kirstine Rasmussen, 32, Ejby Mølle
1911, 1206, 06081911, Carla Marie Frandsen, datter af arbejdsmand Niels Peter Frandsen og Rasmine Hansine Rasmussen, 33, Ejbyvej no 2
1911, 2001, 23071911, Gurli Margrethe Langhoff Bøge, datter af Ellen Johanne Petrine Langhoff, 21, ’Bakkedal’, Nyborg Landevej og sergent K. A. Bøge, København
1911, 0808, 15101911, Edith Kirstine Hangaard, datter af teglværksarbejder Peder Christian Jensen Hangaard og Emilie Marie Handberg, 24, ’Solbakken’, Nyborg Landevej
1911, 2808, 15101911, Ellen Hedevig Andersen, datter af arbejdsmand Hans Peter Andersen og Katrine Marie Iversen, 36, Ejby Mark
1911, 1209, 07041912, Viola Anna Jensine Madsen, datter af bestyrer Mads Peter Madsen og Anna Margrethe Petersen, 38, Ejby Mølle. Navneændring 15.4.1958 til Ola Anne Jensine Madsen
1911, 2909, 04101911, Gurli Rasmussen, datter af stentrykker Valdemar Rasmussen og Else Marie Christiansen, 23, ’Aldershaab’, Nyborg Landevej
1911, 0410, 28011912, Maren Katrine Andersen, datter af gaardejer Rasmus Andersen og Marie Rasmine Andreasen, 31, ’Tornbjergstedet’
1911, 1311, 04021912, Magda Kirstine Jørgensen, datter af husejer, arbejdsmand Hans Peter Jørgensen og Johanne Kristine Andersen, 17, Nyborg Landevej no 450
1911, 1411, 11121911, Petra Johanne Dichmann Carlsen, datter af arbejdsmand Christen Carlsen og Johanne Marie Petersen Dichmann, 39, Nyborg Landevej no 110
1911, 1412, 18021912, Olga Hansen, datter af arbejdsmand Karl Hansen og Nielsigne Hansen, 29, Ejby
1911, 1712, 03031912, Ingeborg Margrete Vierø Hansen, datter af gasværksarbejder Hans Pedersen og Martha Pedersen, 29, Ejerslykkevej
1912, 0701, 09111913, Olivia Inger Larsen, datter af teglværksarbejder Poul Larsen og Anna Mathilde Madsen, 36, ’Atlantic’, Odense
1912, 2001, 18101912, Karla Larsen, datter af arbejdsmand Thorvald Larsen og Marie Sofie Frederikke Jensen, 23, Nyborg Landevej 212
1912, 2701, -, Pige, datter af slagter Herman Marius Mithmann og Harriet Viktoria Ingeborg Duck, 26, Nyborg Landevej 118
1912, 0502, 21041912, Erna Christine Mikkelsen, datter af smedesvend Knud Christian Mikkelsen og Maren Kristine Mortensen, 21, ’Ejerslyst’, Nyborg Landevej no 228
1912, 2802, 26051912, Inge Meta Felicia Schougaard Ingwersen, datter af direktør Christen Linde Schougaard Ingeversen og Ellen Margrete født Franck, 35, Villa ’Arendal’, Odense
1912, 1703, 31031912, Anna Marie Margrethe Hansen, datter af Eleonora Caecilie Marie Jürgensen, 23, Gillestedhus og (gift med og barnets fader) arbejdsmand Julius Hansen, af Krogsbølle
1912, 1803, -, Edith Kristine Jakobsen, datter af væver, husejer Jacob Peter Jakobsen og Anna Kirstine Jensen, 35, Ejbyvej no 2
1912, 0304, 12051912, Astrid Karen Kristine Jørgensen, datter af arbejdsmand Rasmus Jørgensen og Sigrid Birgitte Kamm, 25, ’Skovly’, Blangstedgaard
1912, 0304, 29121912, Julie Augusta Hansen, datter af arbejdsmand Marius Christian Hansen og Sofie Elmine Olsen, 32, Ejby Mølle
1912, 0505, 23061912, Else Marie Lange, datter af slagter Frits Lange og Nielsine Rasmine Nielsen, 23, Nyborg Landevej 226
1912, 0606, 25081912, Rigmor Laursen Christensen, datter af drænmester Vilhelm Christensen og Mette Katrine Johanne Laursen, 26, Ejby
1912, 0805, 13041913, Ellen Bertha Johansen, datter af arbejdsmand Johannes Valdemar Johansen og Anne Dorthea Nielsen, 25, ’Palnatokehus’, St. Jørgens Mark
1912, 1906, 15091912, Claudine Marie Christoffersen, datter af arbejdsmand Christian Herman Christoffersen og Rasmine Petrea Larsen, 28, Ejby. Navneændring 25.9.1986 til Marie Christoffersen
1912, 1207, 02091912, Magda Pouline Lausten Jensen, datter af arbejdsmand Johan Peter Lausten Jensen og Sidsel Marie Nielsen, 28, ’Bøgekilde’, Odense
1912, 108, 26121912, Gudrun Vera Rasmussen, datter af cigarmager Rasmus Laurits Rasmussen og Else Kristine Boisen, 21, Nyborg Landevej 212
1912, 0308, 06101912, Esther Marie Thomasine Lorentzen, datter af smed Nikolaj Lorentzen og Inger Kirstine Vilhelmine Petersen, 23, Ejby
1912, 2609, 24111912, Dagny Agerholm Hansen, datter af bagermester Rasmus Peter Hansen og Elna Kamilla Jakobsen, 27, Nyborg Landevej 220
1912, 2409, Dødfødt pige, datter af tømrer Lars Christian Nielsen og Gerda Marie Jørgensen, 31, Nyborg Landevej 281
1912, 3009, 26121912, Else Katrine Jørgensen, datter af murer Niels Laurits Jørgensen og Dorthea Kirstine Mortensen, 38, ’Laurits Minde’, Nyborg Landevej 224
1912, 1610, 08121912, Anna Kristine Frandsen, datter af arbejdsmand Niels Peter Frandsen og Rasmine Hansine Rasmussen, 34, Ejby
1912, 3110, 15121912, Dagny Margrethe Nielsen, datter af arbejdsmand Søren Nielsen og Anna Kirstine Jensen Hangaard, 29, ’Aldershaab’, Nyborg Landevej 102
1912, 0611, 08121912, Edith Margrete Larsen, datter af hønseriejer Jakob Harald Julius Larsen og Kirsten Karoline Marie Sørensen, 30, Ejerslykkevej
1913, 0203, 18051913, Alfrida Marie Hansen, datter af fabriksarbejder Hans Peter Hansen og Nielsine Kristine Marie Frederikke Sørensen, 36, ’Solbakken’, Nyborg Landevej 122
1913, 0105, 20071913, Harriet Elise Lange, datter af slagter Frits Lange og Nielsine Rasmine Nielsen, 24, Nyborg Landevej 226
1911, 1001, 05021911, Erna Hansen, datter af Thora Johanne Hansen, Kjerteminde By og Sogn
1913, 2905, 20071913, Marie Johanne Rasmussen, datter af snedker Niels Kristian Rasmussen og Johanne Marie Hansen, 25, Kirkegade no 1
1913, 1201, 01061913, Helga Viola Sulejma Hansen, datter af bager Johannes Hansen og Selma Axeline Amalie Holgersen, Odense, Vor Frue Sogn
1913, 0306, 26101913, Rigmor Irene Pedersen, datter af arbejdsmand Peder Pedersen og Laurine Andersen, 36, Kirkegade 11, Ejby
1913, 2206, 20081916, Anna Nielsine Ingeborg Pedersen, datter af frasepareret Kirstine Marie Hansen, 33, ’Jægershaab’, Vor Frue Landsogn og arbejdsmand Sofus Severinus Pedersen
1913, 2606, 17081913, Johanne Boline Rasmussen, datter af arbejderske Dagmar Frederikke Rasmussen, 37, Ejby
1913, 2407, 08031914, Ruth Margrethe Staal Jensen, datter af gartner Niels Jensen og Ane Marie Jensen, 28, Nyborg Landevej 336
1913, 1308, 13081913, Ada Hansen, datter af elektricitetsværksbestyrer Anders Valdemar Hansen og Elna Olesen, 22, Killerup
1913, 1508, 14091913, Herdis Elisabeth Jørgensen, datter af malermester Jørgen Jørgensen og Ane Marie Christensen Stovgaard, 39, Nyborg Landevej 176
1913, 2408, 12101913, Sigrid Cathrine Pedersen, datter af arbejdsmand Eliot Marius Pedersen og Nielsine Rasmussen, 19, Nyborg Landevej 122
1913, 2808, 09111913, Inger Irene Andersen, datter af arbejdsmand Marius Peter Andersen og Anna Marie Dorthea Berntsen, 37, Nyborg Landevej
1913, 2109, 09111913, Edith Sørine Jørgensen, datter af arbejdsmand Niels Alfred Jørgensen og Marie Cecilie Clausen, 34, Ejerslykkevej
1913, 1409, 21091913, Valborg Dürkopp Christensen, datter af smed Christian Johannes Christensen og Emma Rosalie Dürkopp, 27, Nyborg Landevej 114 A
1913, 1108, 05101913, Ester Marie Christensen, datter af Johanne Christine Mathilde Madsen, København, Teglgaardsstræde 2, Vor Frue Sogn og maskinarbejder Julius Teodor Christensen,
1913, 2211, 18101914, Laura Larsen, datter af arbejdsmand Thorvald Larsen og Marie Sofie Frederikke Jensen, 25, Nyborg Landevej 212
1913, 2211, 15021914, Elna Cathrine Wetke, datter af træarbejder Jens Peder Wetke og Ottemine Marie Pedersen, 41, ’Ejershaab’, Kirkegade
1913, 0712, 01011914, Karen Marie Johansen, datter af arbejdsmand Johannes Valdemar Johansen og Anna Dorthea Nielsen, 27, St. Jørgens Mark
1913, 2912, 01021914, Else Emilie Nielsen, datter af smedemester Niels Peter Nielsen og Kirstine Emilie Petersen, 37, Killerup
1914, 0601, 01021914, Mary Nielsine Hansen, datter af kusk Rasmus Elias Augustinus Hansen og Johanne Marie Cicilie Jespersen, 28, Nyborg Landevej 174
1914, 0102, 13081914, Else Olsen, datter af købmand Alfred Emil Olsen og Ingeborg Kirstine Rasmussen, 34, Ejby Mølle
1914, 0402, 29031914, Gudrun Christine Larsen, datter af bagermester Christen Larsen og Anna Kristine Pedersen, 24, Nyborg Landevej 220
1914, 2703, 28061914, Lilly Harriet Pedersen, datter af arbejdsmand Anders Eduard Pedersen og Mine Kristine Andersen, 32, Nyborg Landevej 222
1914, 0204, 26041914, Else Margrethe Nielsen, datter af tømrermester Anders Nielsen og Katrine Karoline Nielsen, 43, Nyborg Landevej 186
1914, 0904, 01061914, Lindis Pedersen, datter af typograf Carl Pedersen og Ane Marie Kirstine Møhl, 26, Villa ’Finish’, Odense
1914, 2504, 07061914, Dagny Lohse Andersen, datter af teglværksarbejder Carl Frederik Vilhelm Andersen og Kirstine Andersen Toft, 35, Nyborg Landevej 218
1914, 2005, 21021915, Ellen Irma Faxøe, datter af smed Karl Marius Faxøe og Karoline Amalie Franciska Adriansen, 22, Nyborg Landevej 106, 3.
1914, 1406, 09081914, Edith Helene Nyrnberg Andersen, datter af arbejdsmand Karl Theodor Andersen og Rasmine Nyrnberg Rasmussen, 23, Ejerslykkevej
1914, 1906, 13091914, Anny Rasmussen, datter af husholderske Dorthea Boline Rasmussen, 25, Nyborg Landevej 102 (født i Rolfsted Sogn 1888)
1914, 0304, 28061914, Anna Kathrine Sonne Jensen, datter af murer Peder Anton Sonne Jensen og Aurelia Josefine Karoline Christine Gravesen, Nyborg Landevej 182
1914, 2801, 05071914, Else Marie Christine Jørgensen, datter af arbejdsmand Peter August Jørgensen og Alexandra Jeremias Lektonen, Ejby
1914, 0906, 26071914, Inge Martha Johanne Hansen, datter af maskinarbejder Peder Rasmus Hansen og Edel Marie Marentine Larsen, Nyborg Landevej 70
1914, 2607, 20091914, Aase Cathrine Lange, datter af kreaturhandler Anton lange og Anna Kathrine Marie Caroline Petersen, 24, Ejby
1914, 2308, 11101914, Maren Ellen Andersen, datter af gaardejer Rasmus Andersen og Rasmine Marie Andreasen, 34, Tornbjergstedet, St. Jørgens Mark
1914, 2408, 17021915, Gudrun Frederikke Madsen, datter af fabriksarbejderske Mathilde Hansine Larsen, 20, Nyborg Landevej 120
1914, 0606, 25081914, Evelyn Marie Deodata Hansen, datter af tjenestepige Frede Malvine Nielsen, Odense, Vor Frue Sogn og savskærer Mads Laurits Hansen
1914, 2508, 29091914, Else Katrine Marie Jørgensen, datter af murer Niels Laurits Jørgensen og Dorthea Christine Mortensen, 40, Nyborg Landevej 224, 1.
1914, 0809, 26101914, Ester Johanne Andersen, datter af gaardejer Niels Jensen Andersen og Nicoline Andersen født Nonnemann, 32, Biskorup
1914, 2411, 24111914, Cecilie Jensen, datter af arbejderske Karen Marie Larsen, 46, Bøgekilde
1914, 2711, 09121914, Nelly Nielsen, datter af arbejdsmand Niels Peter Nielsen og Ane Nielsine Petersen, 34, Nyborg Landevej 122
1915, 0501, 28021915, Marie Kirstine Sørensen, datter af arbejdsmand Erik Nissen Sørensen og Trine Knudsen, 28, Nyborg Landevej 212
1915, 1001, 21021915, Karen Kirsten Rasmine Larsen, datter af gaardejer Svend Aage Larsen og Maren Kathrine Nielsen, 24, Avlskovgaard
1915, 1601, 18041915, Else Jørgensen, datter af landmand Mads Peter Jørgensen og Jenny Vilhelmine Nielsine Nielsen, 27, Øghave
1915, 0302, 24051915, Inga Marie Rasmussen, datter af arbejdsmand Peter Gudmund Olaf Rasmussen og Hansigne Kirstine Henriksen, 28, Bøgekilde
1915, 0502, 13061915, Ellen Margrete Ingwersen, datter af direktør Christen Linde Schougaard Ingwersen og Ellen Margrethe Franck, 38, Ejby Mark
1915, 2202, Dødfødt pige, datter af glasværksarbejder Hans Ludvig Hansen og Petra Kamilla Jørgensen, 32, Ejby
1915, 1504, -, Pige, datter af slagtermester Herman Marius Methmann og Harriet Viktoria Ingeborg Duch, 29, Nyborg Landevej 118
1915, 0106, 11071915, Ingrid Katinka Andreasen, datter af arbejdsmand Rasmus Peder Andreasen og Anna Ornholt, 27, Ejby
1915, 2007, 29081915, Lilly Marie Andreasen, datter af gasværksarbejder Jens Peter Andreasen og Mette Cecilie Jørgensen, 19, Ejby
1915, 2408, 10101915, Edith Johanne Madsen, datter af arbejdsmand Hans Jørgen Madsen og Laurentine Katrine Marie Nielsen, 24, Ejby Mark
1915, 3108, 03101915, Ellen Margrethe Vilhelmsen, datter af murer Karl Kristian Vilhelmsen og Laura Andrea Andersen, 21, Ejby
1915, 3008, 26091915, Johanne Margrethe Olivia Andersen, datter af arbejdsmand Christian Andreas Andersen og Olga Andrea Laurine Rasmussen, 20, Ejby
1915, 2109, 14111915, Edna Knudsen, datter af mælkekusk Laurits Frederik Knudsen og Larsmine Katarina Marie Kingoe Hansen, 30, Nyborg Landevej 170
1915, 2309, 24101915, Ellen Gurli Rasmussen, datter af stentrykker Rasmus Christian Rasmussen og Elna Kristine Nielsen, 29, Nyborg Landevej 102
1913, 1003, 24101915, Margrethe Ketty Dyveke Eriksen, datter af arbejderske Meta Theodora Charlotte Cathrine Eriksen, Nyborg Landevej 106
1915, 2011, 21041916, Anna Marie Nielsen, datter af arbejdsmand Jørgen Kristian Nielsen og Martha Marie Jensen, 25, Nyborg Landevej 178
1915, 1512, 27041916, Eli Marie Poulsen, datter af gaardejer Anders Christian Poulsen og Johanne Sofie Knudsen, 26, Biskorup
1916, 1501, 14051916, Grethe Iris Andersen, datter af lagerist Adolf August Vilhelm Andersen og Marie Pauline Rasmussen, 32, Kirkegade, Ejby
1916, 2501, 21041916, Karla Laura Hansen, datter af arbejdsmand Rasmus Elias Augustinus Hansen og Johanne Marie Cicilie Jespersen, 30, Nyborg Landevej 174
1916, 1603, 14051916, Karen Esther Nyrnberg Andersen, datter af maskinarbejder Carl Theodor Andersen og Rasmine Nyrnberg, 25, Ejerslykkevej
1916, 2903, 08041923, Irene Nathalie Madsen, datter af snedkersvend Valdemar Nikolaj Madsen og Rasmine Nielsine Clausen, 24, boende Nyborg Landevej 114, 2.
1916, 1804, -, Pige, datter af skomager Niels Peter Nielsen og Ane Nielsine Petersen, 35, Nyborg Landevej 122
1916, 2404, 12061916, Inger Mathilde Kirstine Schmidt, datter af afdelingschef Jens Larsen Schmidt og Martha Marie Møller, 26, København (Odense Dampteglværk, Ejby)
1916, 2604, 18061916, Ellen Edith Larsen, datter af gartner Lars Larsen og Marie Hansen, 39, Eliselund, Ejby Mark
1916, 0305, -, Pige, datter af bager Kristen Larsen og Anna Kristine født Pedersen, 26, Nyborg Landevej 220
1916, 0505, 20061916, Elna Mathilde Hangaard, datter af arbejdsmand Peder Kristian Jensen Hangaard og Emilie Marie Handberg, 28, Nyborg Landevej 338
1916, 0605, 12061916, Ketty Viola Hassfeld Jørgensen, datter af skomager Carl Jørgensen og Anna Hansine Karola Hassfeld, 27, Nyborg Landevej 222
1916, 2405, 16071916, Karen Nikolajsen Esbjerg, datter af forsøgslærer Niels Kristian Nielsen Esbjerg og Ellen Kirstine Bønløkke Nikolajsen, 35, Blangstedgaard
1916, 2407, 17091916, Maggi Helene Andersen, datter af teglværksarbejder Christian Carl Frederik Vilhelm Andersen og Kristine Andersen Toft, 38, Nyborg Landevej 218
1916, 2907, 03091916, Anna Nielsine Marie Petrine Jørgensen, datter af kusk Johannes Jørgensen og Maren Frederikke Katrine Hansen, 27, Dania, Ejby Mark
1915, 0512, 13081916, Julie Elena Dichmann Carlsen, datter af arbejdsmand Christen Carlsen og Johanne Marie Petersen Dichmann, St. Jørgensgade 65, Odense
1916, 0909, 20101918, Ketty Nanny Jørgensen, datter af smed Jørgen Ludvig Jørgensen og Inger Kirstine Jørgensen født Rasmussen, 30, Ejby
1916, 1109, Dødfødt pige, datter af kærnemager Hans Christian Frederiksen og Trine Jensine Hansen, 43, Nyborg Landevej 212
1916, 0710, 09041917, Valborg Kamilla Hansen Haas, datter af arbejdsmand Johannes Henrik Hansen Haas og Martha Kirstine Rasmussen, 8, Ejby
1916, 2710, 14011917, Aase Buhl, datter af værkfører Johan Konrad Buhl og Elvira Augusta Ifvarsson, 32, Nyborg Landevej 184
1916, 3010, 20051917, Else Margrethe Staal Jensen, datter af gartner Niels Jensen og Ane Marie Jensen, 32, Nyborg Landevej 338
1916, 0311, 31121916, Inge Valborg Pedersen, datter af boelsmand Niels Pedersen og Anna Marie Kirstine Hansen, 26, Blangstedgaardvej, Ejby Mark
1916, 1211, 31121916, Agnes Marie Johanne Poulsen, datter af skrædder Thorvald Stanley Frederik Poulsen og Kristine Hansine født Rasmussen, 20, Ejby no 5
1916, 2011, 28011917, Else Frederikke Johnsen, datter af arbejdsmand Andreas Johnsen, 39 og Karen Marie Ovidia Christiansen, 35, af Blangsted
1916, 1710, 03121916, Asta Marie Fahlmann Larsen, datter af mejerist Lars Jørgen Larsen og Martha Andrea Kathrine Olsen, Odense St. Knuds Sogn
1916, 2012, 08071917, Kamma Johanne Pedersen, datter af gartner Niels Carl Pedersen, 25 og Ida Hansine Frederiksen, 23, St. Jørgens Mark
1916, 2112, 18031917, Helfred Kirstine Andersen, datter af arbejdsmand Kristian Andersen, 30 og Anna Petrea Jørgensen, 27, af Ejby
1916, 2612, Døde udøbt pige, datter af fabriksarbejderske Karen Johanne Rasmussen, 19, Kirkegade, Ejby
1917, 2001, 14121918, Ellen Rita Lausten Jensen, datter af arbejdsmand Johan Peder Lausten Jensen, 49 og Sidsel Marie Nielsen, 33, Blangstedgaardvej, Ejby
1917, 0302, 11031917, Anna Marie Andersen, datter af lagerarbejder Adolf August Vilhelm Andersen, 29 og Marie Pouline Rasmussen, 33, ’Ejershaab’, Kirkegade, Ejby
1917, 0402, 03061917, Gudrun Ester Larsen, datter af tømrer Jens Larsen, 28 og Kristine Marie Thomsen, 22, Nyborgvejen 102
1917, 1802, 03031917, Ane Karoline Johansen, datter af arbejdsmand Johannes Valdemar Johansen, 32 og Anna Dorthea Nielsen, 30, Nyborgvejen (Ejbygyden)
1917, 1103, 04051917, Emmy Rasmussen, datter af teglværksarbejder Hans Jørgen Rasmussen, 36 og Anna Kirstine Madsen, 33, af Ejby Mark
1917, 0304, 03041917, Rigmor Juhl, datter af slagtermester Karl Juhl, 34 og Anna Mathilde Madsen, 31, af Ejby
1917, 0304, 28051917, Ruth Kathrine Hansen, datter af syerske Anna Kirstine Petrine Mikkelsen, 21, Ejby og mejerist Carl Sofus Hansen, af Kværndrup. Navneændring ved adoption 30.10.1928 til Ruth Kathrine Andersen datter af Thorkild Laurids Andersen og Anna Kirstine Petrine Mikkelsen, Ejby
1917, 1104, 20051917, Martha Olivia Hansen, datter af fabriksarbejder Hans Peter Hansen, 41 og Nielsine Kristine Frederikke Marie Sørensen, 38, af Ejby
1917, 1604, 03061917, Rose Edith Elisabeth Knudsen, datter af savskærer Andreas Knudsen, 24 og Sofie Karoline Hansen, 27, Nyborgvejen 114a
1917, 1604, 01071917, Aase Andreasen, datter af gasværksarbejder Rasmus Peter Andreasen, 26 og Anna Ornholt, 29, af Ejby
1917, 2404, 30091917, Tove Harrits Windt, datter af isolatør Harting Andreas Windt, 24 og Johanne Vilhelmine Marie Larsen, 22, Nyborgvej 112, 2.
1917, 2704, 29071917, Edith Emilie Hansen, datter af arbejdsmand Jørgen Hansen, 40 og Amalie Karoline Mortensen, 42, af Biskorup
1917, 1205, 24061917, Else Vibeke Samsøe, datter af gaardejer Jens Jørgen Samsøe, 32 og Mary Bolette Kathrine Gyldenbjerg, 29, Koruplund, Biskorup
1917, 0306, 01071917, Nielsine Marie Nielsen Godske, datter af arbejdsmand Peter Sofus Nielsen Godske, 27 og Maren Kirstine Nielsen, 28, Kirkegade, Ejby
1907, 1706, 10061917, Nina Ellinor Viborg, datter af skrædder Niels Juel Viborg og Thora Nicoline Andersen, Nyborgvejen
1917, 0704, 15071917, Ellen Hansen, datter af tjenestepige Betty Kathrine Nielsen og møllerkusk Lars Jørgen Hansen, Nyborgvejen 114
1915, 1010, 29071917, Erna Margrethe Jespersen, datter af arbejdsmand Niels Jespersen og Kristofine Konradine Pedersen, St. Jørgens Forstad
1917, 0907, 29071917, Sigrid Vraa Jensen, datter af førstelærer Jens Søren Jensen, 43 og Rasmine Pedersen, 40, Ejby Skole
1917, 2007, 19081917, Alma Kathrine Nielsen, datter af gaardmand Anders Laurits Nielsen, 49 og Anna Sofie født Nielsen, 41, af Stagebro, Odense Vor Frue Landsogn
1917, 0908, 02091917, Edith Margrethe Nielsen, datter af arbejdsmand Jørgen Peter Marius Nielsen, 32 og Kristiane Laurentine Kristensen, 25, Nyborgvejen 220
1917, 1608, -, Elisabeth Petersen, datter af arbejdsmand Harald Nikolaj Balnius Pedersen, 30 og Emilie Charlotte Nielsen, 31, Nyborgvejen 106
1917, 2308, 23091917, Anna Meta Rask Windt, datter af tømrer Rasmus Kristian Rask Windt, 29 og Kirstine Hansen, 29, Nyborgvejen 112
1917, 0309, 25111917, Ebba Nikoline Lorentzen, datter af kedelsmed Nikolaj Lorentzen, 33 og Inger Kirstine Vilhelmine Petersen, 28, Nyborgvejen 114a
1917, 1009, 12101917, Ellen Karoline Andersen, datter af gaardejer Hans Alexander Andersen, 27 og Hedevig Elisabeth Kristensen, 21, af Killerup
1917, 2109, 14101917, Elly Kirstine Classen Hansen, datter af fodermester Valdemar Sofus Hansen, 30 og Anna Johanne Classen, 26, Ejby Mark
1917, 0911, 02121917, Inge Cecilie Buch, datter af sognepræst i Odense Vor Frue Landsogn Vilhelm Henrik Buch, 41 og Kamilla Kristine Madsen, Kildeby, 38, af Neder Holluf
1917, 1611, 16121917, Esther Hjeil Hansen, datter af forsøgsassistent Poul Martinus Hansen, 27 og Jensine Andersen, 27, Blangstedgaards Mølle
1918, 0302, Dødfødt pige, datter af murer Rasmus Rasmussen, 41 og Anna Petrine Jørgensen, 35, Ejerslykkevej
1917, 2910, -, Pige, datter af Erna Marie Nielsen, St. Knuds Sogn, Odense
1918, 0303, -, Pige, datter af Jenny Marie Petersen, Jordemoderboligen, Lumby Mark, Nørre Lyndelse Sogn
1918, 1703, 12051918, Astrid Elise Albrechtsen, datter af murer Arthur Christian Albrechtsen, 25 og Anna Marie Asmussen, 23, Ejby
1918, 1803, 07041918, Karla Grethe Lange, datter af slagter Fritz Lange, 30 og Nielsine Rasmine Nielsen, 28, Nyborgvejen 226
1918, 2403, 23061918, Gudrun Jensine Andreasen, datter af arbejdsmand Jens Peter Andreasen, 24 og Mette Cecilie Jørgensen, 22, af Ejby
1918, 0304, 26051918, Ellen Agnete Kjeldsen, datter af husmand Kristen Hokser Kjeldsen, 30 og Anna Nielsen, 25, af Blangsted
1918, 0604, 05051918, Emma Elise Poulsen, datter af arbejdsmand Poul Martin Poulsen, 26 og Ingeborg Kirstine Nielsen, 24, paa St. Jørgens Mark
1918, 0904, 02061918, Edith Bodil Nielsen, datter af arbejdsmand Johannes Laurits Nielsen, 30 og Anna Kirstine Pedersen, 31, Nyborgvejen 114
1918, 2605, 30061918, Esther Hansen, datter af gartner Rasmus Hansen, 35 og Marentine Christensen, 43, af Blangsted
1918, 2304, 09061918, Rosa Margrethe Larsen, datter af snedkermester Laurits Peter Marius Larsen og Nielsine Nielsen, Nyborgvejen
1918, 2206, 08071918, Olga Kristine Jørgensen, datter af arbejdsmand Hans Peder Jørgensen, 35 og Johanne Kristine Andersen, 24, Nyborgvejen 450
1918, 0407, 01091918, Ellen Rigmor Wohlgren Nielsen, datter af arbejdsmand Jens Vilhelm Nielsen, 28 og Petra Valentine Ingrid Larsen, 25, Nyborgvejen 106 B
1918, 1208, 06101918, Eva Marie Dissing, datter af gaardejer Martin Nikolaj Dissing, 27 og Else Marie Nielsen, 27, Villa ’Alpha’, Nyborgvejen
1918, 1808, 29091918, Marie Kirstine Hedevig Hansen, datter af savskærer Mads Laurits Hansen, 27 og Frede Malvine Nielsen, 24, Nyborgvejen 114a
1918, 0110, 10111918, Agnete Jørgensen, datter af gaardejer Mads Peder Jørgensen, 34 og Jenny Vilhelmine Nielsine Nielsen, 31, af Ejby
1918, 0910, 08121918, Edith Marie Kleiner, datter af teglværksarbejder Peter Hansen Klejner, 28 og Karen Marie Rasmussen Aaskov, 29, Nyborgvejen 338
1918, 1410, 09031919, Gurli Louise Jacobsen, datter af garver Gotfred Jacobsen, 23 og Olga Emilie Andersen, 21, Nyborgvejen 216 over gaarden
1918, 2011, 26011919, Klara Gurli Madsen, datter af arbejdsmand Hans Jørgen Madsen, 26 og Laurentine Kathrine Marie Nielsen, 28, af Ejby Mark
1919, 0102, 06041919, Kirsten Marie Larsen, datter af gaardejer Svend Aage Larsen, 30 og Maren Kathrine Nielsen, 27, af Avlskovgaard
1919, 0602, 23031919, Johanne Marie Larsen, datter af landbrugskonsulent Lars Hansen Larsen, 28 og Ragnhild Jørgensen, 29, Nyborgvejen 188
1919, 0403, 06041919, Astrid Jørgensen, datter af arbejdsmand Marius Jørgensen, 37 og Metta Kamilla Andersen, 39, Nyborgvejen 218
1919, 0703, 01061919, Aase Pedersen, datter af gartner Niels Carl Pedersen, 28 og Ida Hansine Frederiksen, 25, af Øghave
1919, 3003, 01061919, Emma Kristine Larsen, datter af fodermester Jens Peder Larsen, 34 og Dorthea Marie Larsen Storm, 35, Gillestedgaard
1919, 0507, 07091919, Vera Elise Hansen, datter af fabriksarbejder Hans Peter Hansen, 43 og Nielsine Kristine Frederikke Marie Sørensen, 40, Ejby
1919, 2307, 26101919, Ruth Solvejg Pedersen, datter af arbejdsmand Arthur Johannes Pedersen, 22 og Karen Munch, 22, Nyborgvejen 122
1919, 1302, 10081919, Minna Carla Marie Kähler, datter af væver Carl Kähler og Anne Marie Claudine Pedersen, Odense Ansgars Sogn
1919, 2008, 07121919, Ellen Kristiane Rasmussen, datter af arbejdsmand Niels Kristian Rasmussen, 31 og Anna Abelone Pedersen, 25, ’Bøgekilde’
1918, 2706, 31081919, Solvejg Rili Emma Vibeke, datter af agent Ove Hansen Vibeke og Rasline Josefine Hansen, ’Bøgekilde’
1907, 0112, 21091919, Else Marie Camilla Knudsen, datter af malermester Carl Marius Knudsen og Sørine Jensine Margrethe Sørensen, Ejerslykkevej
1919, 0509, 26101919, Elise Aagaard Andersen, datter af gaardejer Hans Aagaard Andersen, 26 og Agnes Mikaeline Otta Madsen Jervelund, 29, Killerup
1919, 2809, Dødfødt pige, datter af gasværksarbejder Hans Ludvig Hansen, 34 og Petra Kamilla Jørgensen, 37, Kirkegade
1919, 1310, 07121919, Inge Marie Jensen, datter af arbejdsmand Vilhelm Christian Martin Jensen, 28 og Anna Marie Hansine Jensen, 23, Kirkegade
1919, 1810, 07121919, Dagmar Rasmine Andersen, datter af arbejdsmand Christian Andreas Andersen, 28 og Olga Andrea Laurine Rasmussen, 27, Blangsted
1919, 2410, 07121919, Inger Margrethe Larsen, datter af husejer Jakob Harald Julius Larsen, 38 og Kirsten Karoline Marie Sørensen, 37, Ejerslykkevej
1919, 0611, 04071920, Inger Margrethe Højer Pedersen, datter af arbejdsmand Anton Julius Højer Pedersen, 28 og Anna Jørgensen, 30, Nyborgvejen 216
1919, 1511, 11011920, Poula Vilhelmine Poulsen, datter af skrædermester Thorvald Stanley Frederik Poulsen, 29 og Kristine Hansine Rasmussen, 23, Kirkegade 5
1919, 1711, 26121919, Elin Jul Larsen, datter af arbejdsmand Karl Larsen, 23 og Hansine Jørgensen, 24, Nyborgvejen 114, 3.
1919, 111, 07121919, Bodil Marie Carlsen, datter af skatteinspektør Carl Emil Carlsen og Anna Margrethe Madsen Jervelund, Benediktsgade 14
1919, 0912, Dødfødt pige, datter af gaardejer Hans Rasmussen Hansen og Valborg Anna Frederikke Ploug, 26, Biskorup
1920, 2501, 07031920, Kathrine Møller, datter af gaardejer Søren Vilhelm Møller, 35 og Anna Marie Hansen, 32, Killerup
1920, 0302, 07031920, Rigmor Nielsen, datter af arbejdsmand … Henry Nielsen, 27 og Sigrid Marie Bengta Rasmussen, 34, Nyborgvejen 114 A
1920, 1403, 01041920, Ellen Weiglin Persson, datter af gasværksarbejder Peter Weiglin Persson, 26 og Gertrud Marie Kathrine Hansen, 23, Ejbygyden
1920, 1803, 18041920, Bodil Hedvig Hansen, datter af tjenestepige Karen Vilhelmine Hansen, 18, Nyborgvejen 456
1920, 1004, 04071920, Inger Kathrine Hansen Haas, datter af arbejdsmand Johannes Henrik Hansen Haas, 40 og Martha Kirstine Rasmussen, 32, Nyborgvejen 212
1920, 1504, 20061920, Else Margrethe Pedersen (tvilling), datter af gartner Peder Pedersen, 40 og Karen Jensen, 39, ’Lilliendal’ Svendborgvejen
1920, 1504, 20061920, Anna Elise Pedersen (tvilling), datter af gartner Peder Pedersen, 40 og Karen Jensen, 39, ’Lilliendal’ Svendborgvejen
1920, 2205, 08081920, Margrethe Hansine Klausen, datter af urmager Georg Albert theodor Aleksander Klausen, 43 og Karen Sofie Johansen, 32, Nyborgvejen 212
1920, 1206, 26121920, Inger Elise Larsen, datter af arbejdsmand Poul Larsen, 50 og Anna Mathilde Madsen, 44, Nyborgvejen 108
1920, 1206, 29071920, Annemargrethe Jensen, datter af tjener Rudolf Carl Jensen, 22 og Gerda Margrethe Elomine Marie Jørgensen, 20, Nyborgvejen Dampteglværkets Hus
1920, 2806, 08081920, Grethe Rasmussen, datter af stentrykker Valdemar Rasmussen, 32 og Else Marie Christiansen, 32, Nyborgvejen 102
1920, 2906, 13081922, Gudrun Anna Marie Jørgensen, datter af husholderske Ida Jørgine Henriksen, 29, Ejby og murer Laurids Christian Jørgensen, Ejby
1920, 2004, 04071920, Nanny Ruth Kähler, datter af væver Carl Kähler og Anne Marie Claudine Petersen, Nyborgvejen 226
1920, 1807, 05091920, Janna Marie Andreasen, datter af arbejdsmand Rasmus Peder Andreasen, 22 og Anna Ornholt, 32, Nyborgvejen 328
1920, 0208, 05091920, Paula Marie Nielsen, datter af kusk Kristen Nielsen, 37 og Karen Marie Jørgensen, 30, Ejby Mark
1920, 1008, 08071923, Else Anna Johansen, datter af arbejdsmand Johannes Valdemar Johansen, 35 og Ane Dorthea Nielsen, 33, Ejby
1920, 1508, 12091920, Edel Mary Fahlmann Larsen, datter af mejerist Lars Jørgen Larsen, 27 og Martha Andrea Katrine Olsen, 25, Ejerslykkevej
1920, 2709, 05101920, Rosa Viola Jensen, datter af fodermester Jens Knud Christian Jensen, 40 og Amanda Clemmensen, 36, Ejby
1920, 0110, 24101920, Erna Agathe Christensen, datter af arbejdsmand Marius Christensen og Marie Kristine Nielsen, 26, Ejbygyden
1920, 0310, 24101920, Agnete Christine Christensen, datter af lærer Marinius Christensen, 34 og Maren født Nielsen, 29, Svendborgvejen
1920, 1310, 13101920, Ellen Marie Larsen, datter af Karen Margrethe Larsen, 28, Ejerslykkegaard
1920, 3010, 14111920, Erna Kristine Metzsch, datter af arbejdsmand Karl Julius Metzsch, 26 og Petra Andrea Hansen, 22, Ejbygyden
1920, 2311, 26121920, Karla Marie Hansen, datter af gasværksarbejder Hans Ludvig Hansen, 36 og Petra Kamilla Jørgensen, 38, Kirkegade
1920, 0312, 23091921, Gerda Højer Pedersen, datter af arbejdsmand Anton Julius Høier Pedersen, 29 og Anna Jørgensen, 31, Nyborgvejen 216
1920, 0612, Dødfødt pige, datter af arbejdsmand Andreas Johnsen, 43 og Karen Marie Ovidia Christiansen, 39, Blangsted
1920, 2912, 23011921, Thora Lilly Mortensen, datter af mejerist Martin Anders Mortensen, 30 og Martha Kirstine Madsen, 23, Nyborgvejen 104, 2.
1921, 0701, Døde udøbt pige, datter af arbejdsmand Thorvald Larsen, 35 og Marie Sofie Frederikke Jensen, 32, Gillestedhus
1921, 1901, 06031921, Lilly Margrethe Kirstine Madsen, datter af banearbejder Otto Axel Adolf Madsen, 25 og Emmy Angela Larsen, 19, Ejby Mark
1921, 2501, 24031921, Edel Poulsen, datter af tømrer Anders Gervig Poulsen, 29 og Thora Kristine Amalie Petersen, 28, Nyborgvejen 226
1921, 2501, 21081921, Dagmar Ruth Staal Jensen, datter af gartner Niels Jensen, 42 og Ane Marie Jensen, 36, Krogsagergaard, Nyborgvejen 336
1921, 0602, 13031921, Inger Lilly Madsen, datter af arbejdsmand Viggo Martin Madsen, 23 og Hansine Hansen, 30, St. Jørgens Mark
1921, 2602, 27031921, Minna Kathrine Eriksen, datter af mælkehandler Jakob Johannes Eriksen, 40 og Rasmine Jakobine Marie Hansen, 40, Nyborgvejen 172
1921, 1603, 07041921, Ellen Sofie Jensen, datter af arbejdsmand Vilhelm Christian Martin Jensen, 29 og Anna Marie Hansine Jensen, 25, Kirkegade
1921, 0703, 27031921, Edith Nielsen Vig, datter af forstander Jens Vig og Andrea Jensine Nielsen Munk, Seden
1920, 2712, -, Lilli Margarith Helen Pedersen, datter af arbejdsmand Niels Peder Pedersen og Anna Emilie Hansen, Odense St. Knuds Sogn
1921, 1904, 25091921, Ruth Gurli Madsen, datter af snedkersvend Valdemar Nicolai Madsen, 33 og Rasmine Nielsine Clausen, 31, Nyborgvejen 222
1921, 0505, 26111922, Ruth Wahlgren Nielsen [tvilling], datter af arbejdsmand Jens Vilhelm Nielsen, 31 og Petra Valentine Ingrid Larsen, 28, Nyborgvejen 106 B
1921, 0505, 26111922, Tove Wahlgren Nielsen [tvilling], datter af arbejdsmand Jens Vilhelm Nielsen, 31 og Petra Valentine Ingrid Larsen, 28, Nyborgvejen 106 B
1921, 1305, 19061921, Inga Marie Kortegaard, datter af planteskoleejer Kristian Peter Kristensen Kortegaard, 37 og Marie Nellemann, 36 Blangsted
1921, 2505, 14081921, Camilla Hansen, datter af maskinarbejder Hans Peter Hansen, 45 og Nielsine Kristine Frederikke Marie Sørensen, 42, Ejby
1921, 3004, 05061921, Inge Birgit Larsen, datter af fabriksbestyrer Anders August Julius Larsen og Thora Rasmussen, Nørregade 19, Odense
1921, 2507, 09101921, Else Marie Lohmann Hansen, datter af gaardejer Johannes Hansen, 40 og Valborg Sofie Lohmann, 30, Mosegaard, Ejby
1921, 3007, 21081921, Viola Gudrun Hansen, datter af lagerarbejder Aage Christian Hansen, 19 og Helga Amanda Jørgensen, 19, Kirkegade
1921, 0909, Dødfødt pige, datter af gaardejer Jes Holger Møller Madsen, 30 og Marentine Kamilla Bøg Hansen, 29, Ejby
1921, 0410, 05061922, Gudrun Viola Eriksen, datter af arbejdsmand Peter Juul Eriksen, 31 og Karoline Rasmine Rasmussen, 29, ’Ensomhed’ Ejby Mark
1921, 2510, 11121921, Emmy Bruus Olesen, datter af barber Peder Olesen, 22 og Thora Elisabeth Bruus, 23, Nyborgvejen 224. Navneændring 29.1.1934 til Emmy Bruus
1921, 0611, Dødfødt pige, datter af fodermester Vilhelm Jensen, 28 og Elvine Mortensen, 25, Biskorup
1921, 1305, -, Rosa Carla Rasmussen, datter af arbejdsmand Rasmus Johannes Rasmussen og Marie Magdalene Prindsholm, Odense St. Hans Landsogn
1921, 1611, 13081922, Else Margrethe Jørgensen, datter af husholderske Ida Jørgine Henriksen, 31, Ejbygyden og murer Laurits Christian Jørgensen, Ejbygyden