Handskemagerlav 1715-1857, Assens

Afskrift af register til lavsprotokol
Handskemager 1715-1857, Assens
© Lotte BrændegaardHvid www.virgo-fyn.dk

…, Niels – i lære 7.2.1796, III 11 (af Byens fattige Børn)
Andersen, Christen – født i Assens, i lære 8.2.1717, II 1
Andersen, Henrich – i lære 28.3.1718, svend 26.5.1720, II 3 (søn af Anders Hansen)
Andersen, Jørgen – født i Assens, i lære 3.10.1735, II 7
Andersen, Ole – i lære Paaske 1745, II 9 (søn af Anders Olsen)
Andreasen, Hans – i lære 27.6.1791, III 9, svend 24.6.1797, III 12 (søn af Andreas Jensen)
Andreasen, Jens – i lære 24.6.1781, III 6, svend 21.6.1787, III 8, mesterstykke 24.6.1797, 12, mester 31.7.1797, III 12 (søn af Andreas Jensen)
Andreasen, Rasmus – i lære 10.10.1778, III 5 (søn af rytter Andreas Jacobsen)
Arlethz, Johan Diderik – i Forbundt, Paaske 1785, III 7, svend 16.10.1786, III 7 (søn af Carl Arlethz af Slesvig)
Barfoed, Christian Mathiasen – i lære 4.10.1788, III 9, svend 29.3.1796, III 11
Bech, Hans Jensen – i lære 16.10.1786, III 7, svend 3.10.1792, III 9
Bech, Jeppe Pedersen – i lære 7.10.1793, III 9, svend 6.10.1800, III 13 (søn af afdøde Peder Bech)
Brandt, Nicolai Hansen – i Forbundt, Paaske 1794, III 10, svend 22.4.1795, III 11
Bremer, Christian Eriksen – i lære Fastelavn 1794, III 10 (søn af Erik Bremer)
Breum, Christian – i lære 11.12.1793, III 9, svend 16.2.1801, III 13 (søn af betjent Breum)
Bruun, Erik Rasmussen – indskreven 24.2.1768, svend 6.5.1768, III 4
Bruun, Hans Rasmussen – født i Assens, svend 26.5.1757, III 2, mesterstykke 2.2.1762, mester 5.4.1762, III 3 (lært hos faderen Rasmus Bruun)
Bruun, Hans Rasmussen – svend 20.5.1811, III 14, mester 15.4.1818, III 14 (i lære hos faderen Rasmus Bruun)
Bruun, Peder Rasmussen – født i Assens 17.12.1803, mester 10.6.1843, III 16 (søn af handskemager Rasmus Hansen Bruun)
Bruun, Rasmus Hansen – 7.2.1780, III 6, svend 3.6.1782, III 6, mesterstykke 2.4.1788, mester 4.10.1788, III 8 (lært hos faderen Hans Bruun)
Bruun, Rasmus Hansen – født i Assens, i lære 30.9.1720, II 3, svend 28.5.1725, II 4, mester 14.5.1735, I 6 (søn af Hans Rasmussen Bruun)
Bruun, Rasmus Simon – svend 29.3.1842, III 16 (lært hos plejefaderen R. Bruun)
Brygmand, Hans Jochum – i Forbundt 14.10.1793, III 10, svend 13.10.1794, III 10
Christensen, Christen – født i København, i lære 29.9.1741, II 8
Christensen, Christian – mester 4.10.1749, I 11
Christensen, Hans Jørgen – født i ’Brunsbydel’ i Ditmarsken, i lære 3.10.1735, II 7
Christensen, Nicolai – i lære 1.10.1784, III 7, svend 26.4.1791, III 9
Christensen, Peder – født i Assens, i lære 24.6.1796, III 12, svend 22.3.1803, III 13
Christiansen, Jørgen – født 1754, svend 16.9.1775, III 5
Christophersen, Bertel – i lære 9.1.1791, III 9, svend 29.3.1796, III 11 (søn af Christopher Bertelsen)
Christophersen, Rasmus – i lære Fastelavn 1796, III 11 (søn af Christopher Bertelsen)
Clausen, Rasmus Christian – født i Assens, i lære 7.10.1769, III 5, svend 11.10.1777, III 5, mester 18.3.1783, III 6
Eriksen, Christian Bremer – i lære Fastelavn 1794, III 10 (søn af Erik Bremer)
Frederiksen, Jochum – i Forbundt 14.10.1793, III 10, svend 13.10.1794, III 10
Gangel, Henrich – i Forbundt 14.10.1793, III 10, svend 13.10.1794, III 10
Geschke, Frederik August – født 13.12.1827, mester 14.12.1857, III 17 (lært i Stargaard i Pommern)
Hansen, Anders – mester 28.3.1718, I 3
Hansen, Jacob – født i Assens, i lære 8.2.1717, II 2, svend 30.9.1722, II 4, mester 14.5.1735, I 6
Hansen, Mads – i lære 11.10.1780, III 6
Henriksen, Jørgen – i lære 29.9.1795, II 11 (søn af Henrich Christophersen)
Humle, Christian Vestesen – i lære 1725, II 5
Jensen, Lars – svend 18.2.1719, II 3
Jensen, Niels – i lære 10.10.1778, III 5, svend 10.10.1785, III 7 (søn af afdøde Jens Danielsen i Assens)
Johansen, Peder – mester 19.9.1740, I 9
Josephsen, Vincentz Schmidt – i lære 21.6.1776, III 5, svend 27.12.1784, III 6, mesterstykke 18.5.1785, III 7, mester 9.10.1787, III 8
Jørgensen, Christian – mester i Bogense 6.2.1775, III 5
Jørgensen, Lars Hansen – mester 20.4.1818, III 14
Kylling, Erik Hansen – i lære 10.4.1792, III 9, svend 8.4.1798, III 12, mesterstykke 21.4.1810, III 14, mesterstykke godkendt 24.4.1810, III 14 (søn af Hans Jensen Kylling)
Larsen, Lars – mester 25.6.1718, I 3
Lorentzen, Poul – mesterstykke 16.7.1785, III 7, mesterstykke godkendt 20.8.1785, III 7
Mathiasen, Johan Gert – født i Assens, i lære 25.11.1726, II 5, svend 25.11.1732, II 6 (søn af Mathias Thomasen)
Meier, Jens Peder – født 21.1.1813, i lære 2.1.1825, III 15, svend 2.1.1832, III 15, mester 1.11.1847, 16 (søn af skomager Peder J. Meier)
Mortensen, Hans Henrik Thomas – 9.10.1751, III 1, svend 1.3.1756, III 2 (i lære hos farbroderen Ulrich Thomsen)
Nielsen, Christian – født ca 1752, 26.2.1770, svend 2.3.1772, III 5 (lært hos faderen Niels Nielsen)
Nielsen, Marcus – 12.10.1763, III 3, svend 9.10.1766, III 3 ( i lære hos faderen Niels Nielsen)
Nielsen, Niels – født i Harreslev, Skaaby Sogn, i lære Jul 1796, III 12
Nielsen, Niels – mester 13.6.17356, i 7
Nielsen, Søren Anker – født ca 1745 i Assens, 4.2.1761, III 3, svend 5.3.1764, III 3, mesterstykke 13.9.1768, III 4, mester 8.1.1770, III 5 (lært hos faderen Niels Nielsen)
Paterman, Hans Christiansen – født i Assens, i lære 21.6.1776, III 5, svend 3.6.1782, III 6
Pedersen, Jacob Pouli – i lære Fastelavn 1800, III 12, svend 7.10.1807, III 13 (søn af Peder Andersen)
Pedersen, Jens – i lære 8.10.1785, III 7, ny lære 5.11.1787, III 8 (søn af Peder Jensen)
Schmidt, Joseph Zentz – i lære 11.1.1803, III 13, svend 6.1.1809, III 13 (stedsøn af Mathias Jacobsen)
Sørensen, Peder – født i Odense, i lære ?.7.1787, III 8, svend 27.12.1791, 9
Thommesen, Ulrich – mester 24.10.1718, i 3
Varming, Johan Christian – fra Aabenraa, i Forbundt 1767, svend 1.7.1767, III 4
Velberg, Poul Nielsen – lært i Odense, mesterstykke 11.10.1777, mester 8.12.1777, III 5
Væde, Thomas Thommesen – mesterstykke 16.2.1767, mester 24.2.1768, III 4, borgerskab 19.9.1768, III 4