Malerlav 1704-1885, Odense

Afskrift af register til lavsprotokol
Maler 1704-1885, Odense
© Lotte BrændegaardHvid www.virgo-fyn.dk

Albjerg, … - mesterstykke kasseret 5.12.1842, III 44 (svend i Svendborg)
Alexandersen, Peder – i Forbundt 1.1.1847, svend 24.6.1848, II 45 (søn af Alexander Pedersen i Rostrup)
Anderschou, Henrik – født ca 1835, i lære 1.1.1849, svend 3.1.1853, II 61 (søn af sejlmager J. Anderschou)
Andersen, Anders Christian – født 11.11.1863, svend 19.4.1881, III 111
Andersen, Andreas Peder – født i Odense, i lære Paaske 1833, II 15
Andersen, Carl Christian – født i Odense, i lære Paaske 1830, svend 1.4.1834, II 12, mesterstykke 17.1.1846, mester 23.3.1846, III 46 (søn af smaahandler Knud Andersen)
Andersen, Carl Christian Ferdinand – i lære Paaske 1839, svend 24.6.1844, II 24, mesterstykke 27.1.1851, mester 28.3.1851, III 51 (søn af skomager Andersen i Odense)
Andersen, Frits Edvard – i lære Paaske 1849, svend 18.4.1854, II 68, mesterstykke 24.2.1860 (søn af enke Karen Andersen)
Andersen, Niels – svend 27.3.1883, III 112
Andersen, Rasmus – født i Gislev Holme, i lære 29.9.1802, svend 8.4.1806, I 70
Andersen, Vilhelm – i lære 29.9.1845, svend 22.4.1851, II 39 (søn af skrædder K. Andersen)
Andersen, Vilhelm – svend 29.9.1857, II 75
Andreasen, Carsten – i lære i Assens 29.9.1802, ny lære i Odense Paaske 1806, I 67 (søn af Andreas Carstensen i Odense)
Anholm, Petter – født i Aabenraa, i Forbundt Paaske 1765, I 21, svend 13.10.1766, I 22
Appelbye, Hans Christian – født i Odense, i lære 24.6.1823, svend 8.4.1828, I 103, mesterstykke 2.1.1836, mester 21.3.1836, III 40 (søn af vognmand Hans Abelbye)
Bagger, Vilhelm – født i Fravde, i lære Paaske 1833, II 13, kontrakten hævet (søn af skolelærer Carl Christian Bagger)
Balslev, Rasmus – svend 29.9.1857, II 75 (søn af snedker Peder Trolle Balslev i Verninge)
Bardram, Georg – i lære 24.6.1843, svend 24.6.1848, II 45 (søn af afdøde Bardram i Odense)
Bardram, Ludvig – i lære 24.6.1833, svend 2.1.1838, II 13 (søn af murer Hans Bardram i Odense)
Beck, Carl Adolph – født i Odense, i lære Paaske 1834, svend 2.4.1839, II 23, mesterstykke 30.3.1849, III 49, mester 14.5.1849, III 50
Behrends, August Frederik – mesterstykke 3.1.1848, III 47, mester 19.2.1848, III 48 (lært i København)
Berg, Carl Alexander – født i København, svend 1857, II 75
Berg, Jacob Christian Ludvig Jacobsen – i lære 24.6.1790, I 48, mesterstykke 24.2.1802, mester i Bogense 17.3.1802, III 29 (søn af degn Jacob Berg i Nørre Aaby)
Bertelsen, Lars – født 11.2.1831 i Ørslev, svend 3.1.1853, II 66 (søn af Bertel Jeppesen)
Bierlich, Frits Vilhelm – født 29.12.1823 i Hundslev, Rynkeby Sogn, svend 25.3.1845, II 36 (søn af sadelmager Bierlich)
Bildhugger, Herman Jantzen – født i København, svend 1.10.1731, I 5, mester 28.12.1739, III 12
Binov, Johannes – i lære Paaske 1810, I 80 (søn af afdøde balletmester Binov)
Birch, Frederik Vilhelm – født 28.3.1831 i Nyborg, svend 30.9.1850, II 55 (søn af købmand Peder Birch)
Biørnøe, Morten – i lære i Faaborg 13.10.1801, I 66 (døvstum og forældreløs)
Bjerring, Hans Frederik – svend 5.4.1831, II 8 (plejefader malermester Niels Jacobsen)
Bless, Peter – i lære 29.9.1843, svend 29.9.1847, II 41 (søn af hattemager C. Bless i Kerteminde)
Boeberg, Christian Adolph – i Forbundt Paasken 1842, svend 29.9.1843, II 31, mesterstykke 15.2.1853, III 55, mester 22.3.1853, III 56
Boldermann, Carl – i lære Paaske 1828, svend 9.4.1833, II 3 (søn af musikus Georg Boldemann i Tranekær)
Bondo, Simon Christian – født i Svendborg, i lære 24.6.1831, svend 14.11.1835, II 8, mesterstykke 8.2.1844, III 45, mester 25.4.1844, III 46 (plejefader kirkeværge og farver Hempel)
Borch, Hans Christian – født i Svendborg, mesterstykke 22.11.1759, III 20, mester 9.1.1760, III 20 (lært i København)
Borch, Simon Peder Hansen – svend i Nyborg 29.7.1784, I 41 (søn af maler Hans Christian Borch i Nyborg)
Brantzen, Hans Ulrik Adolph – i Forbundt i Odense 24.6.1828, svend 8.10.1828, II 2 (lært i Faaborg, søn af afdøde … Brantzen)
Brems, Niels Jørgen – født ca 1802, i lære i Svendborg Paaske 1818 (?), I 96 (søn af enken Anne Kirstine Brems)
Breum, Hans Ove Christian – i lære i Faaborg Paaske 1835, svend 21.4. 1840, II 18
Brochmann, Jens Sørensen – født i Odense, i Forbundt 1.1.1835, svend 29.9.1835, II 17
Bruun, Niels – født i København, i lære 29.9.1754, I 17
Buchholtz, Jens Vilhelm Alexander – i lære Paaske 1840, svend 29.9.1843, II 32 (søn af afdøde … Buchholtz)
Burchardt, Søren – født i Bogense, i lære i Faaborg 29.9.1795, I 57
Busch, Johannes – fra Bøvling, svend 25.4.1856, II 74, mesterstykke 25.3.1856, III 61, mester 29.4.1856, III 62
Busch, Nicolai – i Rudkøbing, laugsmester 13.4.1741, III 13
Bøgh, Arent Nicolaisen – svend 14.4.1741, I 8 (lært hos faderen Nicolai Bøgh i Rudkøbing)
Bøgild, Thor Ib Schierbeck – født i Nyborg, svend 1843, II 32 (søn af maler Anders Bøgild)
Carsten(sen), Lars – i lære 29.9.1802, I 69 (stedfader snedker Carsten Andersen i Odense)
Carstensen, Andreas Christian – født 1814 i Nyborg, svend 29.9.1833, II 11, mesterstykke 12.1.1843, mester 10.3.1843, III 45 (søn af maler Carstensen)
Carstensen, Carl – født 10.10.1826 i Odense, svend 25.4.1848, II 44 (søn af murer Carsten Andersen)
Carstensen, Carsten – i lære i Assens 29.9.1802, ny lære i Odense Paaske 1806, I 67 (søn af Andreas Carstensen i Odense)
Christensen, Christian – født i Odense, i Forbundt 29.9.1845, svend 6.4.1847, II 40 (søn af gartner Christen Christensen)
Christensen, Hans Christian – født i Assens, i lære Assens 24.6.1794, I 54 (søn af Christen Hansen)
Christensen, Hans Christian – i lære i Faaborg 29.9.1788, I 46, mesterstykke 2.1.1810, mester i Faaborg 14.1.1810, III 31 (søn af husholderske Anne Margrethe Hansdatter paa Holckenhavn)
Christensen, Hans Christian – svendetegning paabegyndes 2.1.1815, I 82 (været ved malerproffesionen i ca 10 aar)
Christensen, Hans Friis – svend 29.9.1858, II 77
Christensen, Ingvard Christian – svend 9.4.1833, II 11 (søn af afdøde malermester Christensen)
Christensen, Jens – i lære Paaske 1855, II 74 (søn af arbejdsmand Christen Jensen)
Christensen, Julius – i lære Paaske 1847, svend 13.4.1852, II 59 (plejefader N. J. Trolleborg)
Christensen, Peder – født i Køng, i lære i Assens 20.5.1759, I 19, svend 25.4.1764, I 20
Christensen, Peder – svend 17.4.1827, II 2 (søn af afdøde maler … Christensen i Faaborg)
Christiansen, Hans Peder Poul – i lære 24.6.1846, svend 30.9.1850, II 46 (søn af Poul Christian Severinsen i Brylle)
Claudi, Johan Carl Cromer – svend 2.1.1851, II 55, mesterstykke 13.3.1860, mester 14.4.1860, III 66 (søn af malermester Claudi i Odense)
Claudi, Rasmus – født ca 1804 i Odense, svend 24.6.1823, i 102, mesterstykke 2.10.1827, III 37, mester 14.12.1827, III 38 (lært hos faderen afdøde … Claudi)
Clausen, Christian – i lære 1.1.1853, svend 24.6.1856, II 62 (søn af smaahandler Claus Mortensen)
Clemmensen, Lars Christian – svend Paaske 1857, II 75
Cohen, Harald Emil – i lære Paasken 1835, svend 21.4.1840, II 17 (søn af kateket Assor Daniel Cohen)
Cohen, Louis Isach – født i Horsens, svend 29.9.1840, II 26
Copmann, Peter – i lære i Faaborg 1.6.1805, svend Paaske 1812, I 75 (søn af byskriver Peter Copmann i Rudkøbing)
Dahl, Vilhelm Frederik – i lære i Odense Paasken 1821, I 101 (søn af skrædder Steener Dahl i Nyborg)
Dahlin, Conrad – svend 3.5.1768, I 25 (broder til maler Niels Dahlin i Odense)
Dahlin, Edvard Lassenius – i Forbundt Paaske 1780, I 36, svend 21.4.1781, I 38
Dahlin, Frederik Poulsen – svend 16.7.1785, I 42 (søn af maler Niels Dahlin)
Dahlin, Ludvig Lundfeldt Nielsen – i Forbundt Paaske 1782, I 39, svend 30.12.1782, I 40, mesterstykke 12.4.1790, mester 6.6.1791, III 26 (søn af maler Niels Dahlin i Odense)
Dahlin, Niels – i lære 7.5.1734, I 6
Dahlin, Niels Poulsen – født i Svendborg, i lære Paaske 1743, I 9, laugsmester i Odense 15.9.1755, III 19, var rejst fra Odense 22.1.1772, III 23, 24 (søn af Poul Larsen Dahlin)
Damsen, Mikkel – svend 29.9.1818, I 93
Danielsen, Jonas – født i Fredericia, svend 1843, II 31 (søn af graver Vilhelm Danielsen)
Daugstrup, Mads – svend 14.4.1813, I 82 (søn af afdøde … Daugstrup)
Demant, Henrik Frederik – i lære i Assens 1817, I 93 (farbroder tjener Johan Demant paa Frederiksgave)
Dichmann, Carl Vilhelm – i lære Paaske 1847, svend Paaske 1852, II 42, mesterstykke 2.1.1857, III 62, mester 17.2.1857, III 63 (søn af afdøde Dichmann i Odense)
Dændler, … - blikkenslager, laugsmester i Malerlauget 3.1.1817, III 34
Ebling, Hans Christian Steffen – født i Fredericia, svend 24.6.1841, II 29
Ebling, Johan Jacob – svend 1844, II 34 (søn af sergeant Ebling i Fredericia)
Eichert, Johan Christian – af Taasinge Gods, i lære i Faaborg 24.6.1817, I 86, mesterstykke 24.2.1835, mesterstykket kasseret 27.3.1835, III 39
Eidorf, Søren – i Forbundt 10.4.1811, I 81 (søn af afdøde Eidorf i Odense)
Eilersen, Christian – født 20.6.1834 i Lumby, svend 25.1.1855, II 70 (søn af husmand Eiler Christiansen)
Emmeluth, Ludvig Vilhelm – født paa Juelsberg, svend 3.1.1842, II 29 (søn af skovrider Emmeluth)
Eriksen, Anders Lumbye – født i Højby, i Forbundt 29.9.1853, svend 30.9.1854, II 69 (søn af snedker Erik Pedersen)
Eriksen, Hans Jørgen – født 19.7.1825 i Odense, svend 25.3.1845, II 35 (søn af forvalter Jens Eriksen)
Eriksen, Hans Peder – født i Odense, svend 12.12.1856, II 74
Eriksen, Niels Peder – født ca 1827 i ’Rødebek’, i lære 1.1.1845, svend 3.1.1848, II 43 (søn af skovfoged Erik Jensen i Bukkerup)
Erslev, Peder – i lære Paaske 1840, svend 25.3.1845, II 36 (søn af vejbetjent Erslev)
Erslev, Vilhelm Emil – født i Odense, svend 5.7.1851, II 58 (søn af vejbetjent Erslev i Odense
Eskildsen, Frode – svend 10.10.1881, III 111
Falck, Carl Frederik August – i lære Paaske 1823, svend 8.4.1828, I 102 (søn af musikus Christian Falck i Tranekær)
Feldt, Christian – født ca 1800, opholdende sig paa Vestergaard, Langeland, i lære i Svendborg 29.9.1819, I 95
Felsing, Christian Diderik – født 10.4.1829 i Odense, svend 29.9.1847, II 42 (søn af værtshusholder Christian Felsing)
Feø, Mathias Jacobsen – født i Fredericia, i Forbundt Paaske 1838, svend 2.4.1839, II 23
Fich, Andreas Ernst Jacobsen – i lære Paaske 1773, I 30, svend 24.6.1778, I 33, mesterstykke 9.11.1789, mester 5.1.1790, III 26 (søn af Jacob Fich)
Fich, Andreas Hartvigsen – i lære Paaske 1806, I 76 (søn af væver Hartvig Christian Fich i Allerslev)
Fich, Frederik Ferdinand – født i Svendborg, svend 13.4.1841, II 28
Fich, Martin Zirach Jacobsen – i Forbundt 1.1.1791, I 50, svend 13.4.1792, I 51, mesterstykke 17.11.1798, mester 1.12.1798, III 27 (søn af Jacob Ditlev Fich)
Fich, Niels Ernst Frederik – født ca 1795 i Odense, mesterstykke 30.9.1818, mester i Odense 17.12.1818, III 35 (der stod 1878 må være skrivefejl)
Fich, Sophus Gottlieb Johan – i lære i Odense Paaske 1825, I 104 (søn af maler Andreas Fich i Svendborg)
Fogh, Niels Peder – født ca 1786 i Odense, svend 8.4.1806, I 65, mesterstykke 30.9.1818, mester i Svendborg 17.12.1818, III 35 (der stod 1878 må være en skrivefejl), (søn af birkedommer Hans Christian Fogh ved Rosenholt Birk)
Frandsen, Andreas Nicolai – født ca 1815, i lære Paaske 1820, I 99 (søn af spisevært Jens Frandsen)
Frandsen, Vilhelm – i lære 29.9.1832, svend 29.9.1836, II 10 (fader bogbinder Frederik Schrøder)
Frisch, Christian – født i Nyborg, svend 28.3.1837, II 20
Fønss, Hans Peder Larsen – i lære 24.6.1788, I 45, svend 24.6.1793, I 52 (søn af skrædder Lars Hansen i Assens)
Faaborg, Knud Graae – født ca 1786 i Odense, i lære i Faaborg 1.1.1799, I 64, mesterstykke 25.3.1816, III 33, mester 13.4.1816, III 34 (søn af afdøde pastor Henning Faaborg, Avernakø)
Getreuer, Christian Peter (Peder) Johansen – i lære 16.4.1722, I 3, svend 12.4.1728, I 4 (i lære hos faderen Johan Zachariasen Getreuer i Odense)
Getreuer, Christian Philip Zachariassen – medstifter af Lauget 6.2.1704, III 2
Getreuer, Johan Daniel Johansen – i lære 17.1.1709, svend 30.11.1713, I 1, mesteraar 16.12.1718, i 2 (søn af maler Johan Zachariassen i Odense)
Getreuer, Johan Jacob Christiansen – svend 16.12.1718, I 2 (lært i 6 aar hos faderen Christian Zachariasen i Odense)
Getreuer, Johan Zachariassen – medstifter af Lauget 6.2.1704, III 2
Getreuer, Zacharias Philip Christiansen – i lære 6.2.1704, mesteraar 17.1.1709, I 1, mester 19.2.1710, III 2, 6 (søn af maler Christian Zachariasen i Odense)
Giedde, Henrik – i Forbundt i Faaborg 1.1.1830, svend 2.1.1831, II 7 (søn af toldbetjent Giedde i Faaborg)
Gierahn, Johan Vilhelm – svend 10.4.1849, II 47, mesterstykke 3.2.1854, III 57, mester 21.2.1854, III 60 (lært hos faderen malermester Gierahn i Odense)
Gierahn, Peder Christian – født ca 1798 i København, mesterstykke 2.10.1827, mester 14.12.1827, III 37 (lært i Odense)
Gierahn, Rasmus Christian – svend 29.9.1845, II 36, mesterstykke 25.2.1852, III 54, mester 2.4.1852, III 55 (søn af malermester Gierahn i Odense)
Gierstendorff, Frederik – svend 28.6.1790, I 47 (lært hos faderen nu afdøde Isach Gierstendorff i Odense)
Gierstendorff, Isach Johansen – i lære 29.9.1752, I 15, mesteraar 14.5.1764, I 21, mester 2.5.1767, III 21 (søn af Johan Gierstendorph i Odense)
Gitz, Rudolph – indskreven til svendestykke 6.4.1860, II 78
Gronnemann, Petter – i lære Paaske 1834, svend 2.4.1839, II 16 (søn af musikus H. Gronnemann)
Grønlund, Rasmus Larsen – i lære 24.6.1795, I 58 (søn af degn Lars Grønlund i Tommerup)
Habermand, Jens Groth – født i Haarby, i lære i Assens 2.1.1753, I 16, svend 31.5.1759, I 18
Hag, Christian Simonsen – født i Sønder Broby, i lære 29.9.1741, I 9, svend 9.10.1747, I 12 (søn af Simon Philip Hag i Vejle)
Halberg, Diderik Hellegaard – født i København, i lære 29.9.1745, I 10, 12, svend 10.4.1754, I 16 (søn af Oluf Knudsen, Halberg)
Hammer, Martin – i lære 2.1.1848, svend 30.9.1852, II 56 (morbroder guldsmed Arentzein i Faaborg)
Hansen, … - i lære 1.5.1885, II 78 (søn af arbejdsmand Jens Hansen)
Hansen, … - i lære 9.4.1757, I 18 (søn af degnen Jørgen Hansen i Vævlinge)
Hansen, Albert Georg Falbe – i lære Paaske 1867, svend 1.1.1861, II 76 (søn af prokurator J. J. Hansen)
Hansen, Anders – i lære Paaske 1849, svend 3.1.1853, II 66 (søn af Anne Marie Rasmussen)
Hansen, Christen – i Middelfart, svend 13.4.1841, II 28
Hansen, Christian – i Forbundt 29.9.1830, svend 29.9.1832, II 9
Hansen, Christian Falck – født i Odense, i lære Paasken 1837, svend 29.9.1841, II 21 (søn af Charlotte Falck Hansen)
Hansen, Christian Frederik – i lære i Assens 29.9.1817, I 87 (jfr. Chr. F. Nielsen), (søn af toldbetjent Hans Nielsen i Assens)
Hansen, Dorus Andreas – dødt 22.7.1827 i Nyborg, svend 14.4.1846, II 37 (søn af sergeant Hans Hansen)
Hansen, Ernst – i lære 1.1.1853, svend 1.1.1856, II 64 (søn af skibsbygger A. Hansen)
Hansen, Frederik Carl Christian – svend 27.3.1883, III 112
Hansen, Hans Carl – svend Paaske 1857, II 75
Hansen, Hans Georg Demant – født i Nyborg, svend 30.9.1839, II 25
Hansen, Hans Mikkel – født 6.11.1862 i Sønder Aaby, svend 10.4.1881, III 111
Hansen, Hans Peder – født i Odense, i lære Paaske 1842, svend 2.1.1846, II 37, mesterstykke 25.2.1852, III 54, mester 2.4.1852, III 55 (søn af gartner C. Hansen)
Hansen, Harald – svend Paaske 1856, II 73 (søn af skolelærer Hansen i Koelbjerg)
Hansen, Johan – født 1.4.1833 i Nyborg, svend 13.4.1852, II 60 (søn af murersvend Christian Hansen)
Hansen, Johan Frederik – i lære Paaske 1773, I 29, svend 12.4.1777, i 32 (søn af Hans Frederiksen)
Hansen, Jørgen – svend Paaske 1857, II 75 (søn af høker Hans Jørgensen)
Hansen, Lars – i lære i Assens 1814, I 83 (søn af gaardmand Hans Pedersen i Hygind)
Hansen, Lars Bøtcher – i lære 29.9.1797, I 61 (søn af degn Henrik Hansen i Aasum)
Hansen, N. C. – svendestykke ikke antaget Paaske 1821, I 98, svendestykke antaget 29.4.1821, I 99 (lært i Nyborg)
Hansen, Niels – indskreven til svendestykke 20.6.1860, II 78
Hansen, Sophus Emil – i lære Paaske 1854, svend 29.9.1857, II 72
Hansen, Valdemar Eskild Lambertus – født 15.9.1831 i Kølstrup, svend 30.9.1850, II 55 (søn af skomager Søren Vilhelm Hansen)
Hansted, Christian Julius – født i Nyborg, svend 1.4.1834, II 14
Hansted, Theodor Peder – født 9.5.1826 i Nyborg, svend 25.3.1846, II 37 (søn af materialskriver Peder Christensen Hansted)
Hansted, Vitalis Johannes Christian – født i Nyborg, svend 29.9.1838, II 23
Hanstrøm, Erik – i lære Paaske 1803, I 73 (broder urmager C. F. Hanstrøm i Odense)
Harboe, Jens Ludvig – i lære Paaske 1850, svend 7.3.1853, II 55, mesterstykke 28.2.1861, mester 25.3.1861, III 67 (søn af urmager Ph. Harboe i Kerteminde)
Harder, Claus Johansen – medstifter af Lauget 6.2.1704, III 2
Harder, Jacob Johansen – i Svendborg, medstifter af Lauget 6.2.1704, III 2
Harder, Jørgen Frederik – svend 1844, II 33 (søn af skrædder Carl Frederik Harder i Bogense)
Hardt, August – født 6.6.1863 i Bogense, svend 19.4.1881, III 111
Hasselbach, H. P. C. – indskreven til svendestykke 27.12.1859, II 78
Hauptmann, Christian Julius Leo – født i Odense, svend 1843, II 31, mesterstykke 2.4.1850, mester 10.4.1850, III 50 (lært i Svendborg)
Heitmann, Ole Møller Poulsen – født 30.4.1822 i Nyborg, svend 2.1.1843, II 30 (søn af afdøde kompagnikirurg Heitmann)
Henningsen, Jens – født i Odense, i lære i Nyborg 22.4.1772, I 28
Henriksen, Carl Ferdinand – født 1815 i Odense, svend 29.9.1833, II 11 (lært hos faderen malermester Henriksen i Fredericia)
Henriksen, Hans – født i ’Siold’ Sjøel (?) i Gentofte, i lære i Assens 24.6.1761, I 19, svend 25.12.1766, I 23
Henriksen, Hans – født i Vævlinge, i lære Paaske 1832, svend 5.4.1836, II 12 (søn af tømmermand Henrik Hansen)
Henriksen, Hans Christian – født i Assens, i lære i Assens 30.5.1746, I 11
Henriksen, Henrik – født i Flensborg, mester stykke 6.2.1815, mester i Odense 20.3.1815, III 33
Henriksen, Henrik Johan – født i Fredericia, svend 30.9.1846, II 38 (søn af maler Henriksen)
Henriksen, Julius – svend 29.9.1838, II 23 (søn af afdøde malermester Henriksen i Fredericia)
Henriksen, Mathias – svend 28.4.1746, I 10 (lært i Odense)
Hermann, Adolph Milius Theodor – født i Odense, i lære 24.6.1839, svend 24.6.1845, II 26
Hjelmberg, Lars Frederik – født ca 1781 i Sverige, mesterstykke 25.6.1806, mesterstykket kasseret 6.8.1806, III 31, nyt mesterstykke 11.2.1816, III 33 og 30.9.1818, III 35, mester i Odense 17.2.1818, III 35 (lært i Gothenborg i Sverige)
Hjort, Gregers Nielsen – i lære i Nyborg 1786, I 42, svend 4.4.1791, I 50 (søn af degn Niels Nyekirch Hjort i Svindinge)
Hjort, Hans Christian Frederik – svend 1842, mesterstykke 2.1.1852, III 52, mester 2.4.1.1852, III 53 (lært i Flensborg)
Hjort, Hans Christopher – født i Odense, i lære 29.9.1844, svend 30.9.1850, II 53 (søn af kammager J. Hjort)
Hjort, Peder – i lære 29.9.1847, svend 24.6.1853, II 65 (søn af kammager J. Hjort)
Holm, Johan Henrik – i lære 1838, svend 27.12.1842, II 29 (søn af afdøde smed Carl Holm)
Hunderup, Peder Sophus – i lære Paaske 1842, II 33 (farbroder skræddersvend Johan Frederik Hunderup)
Hvalsøe, Carl – i lære Paaske 1839, svend Paaske 1844, II 25 (plejefader farver Simon Hempel)
Hvid (Hviid), Christian Andersen – i lære 19.4.1719, I 2, svend 16.4.1722, I 3, bødebetaling 10.3.1723, I 4, mesterstykke 21.2.1738, III 10, mester 23.6.1738, III 11
Hviid, Ivar – svend Paaske 1856, II 74 (søn af bager A. Hviid)
Hylsebeck, Peder Frederik – født 27.8.1826 i Ærøskøbing, svend 14.4.1846, II 37 (søn af skomager Carl Christopher Joachim Hyldebeck)
Hyvardt, Johan – i Rudkøbing, laugsmester 24.4.1741, III 13
Hørliin, Bertel – mesterstykke 3.1.1802, mesterstykke kasseret 31.1.1802, III 28, mester 23.8.1802, III 30, 133 (lært i Karlskrona)
Høvedschou, Michael Rasmussen – i Forbundt i Odense Paaske 1808, I 77 (lært ved Dahlin ved Gyldensten)
Høxbroe, Niels Christopher – født i Nyborg, svend 24.6.1838, II 22 (søn af sergeant Høxbroe)
Haastrup, Claus Holm – svend 31.1.1810, I 77 (lært i Faaborg)
Iversen, Peder – i Svendborg, laugsmester 27.4.1741, 14 (maaske identisk med nedenstaaende)
Iversen, Peder – svend 27.6.1719, I 3 (maaske identisk med ovenstaaende), (lært i 6 aar hos faderen Iver Pedersen i Faaborg)
Jacobsen, Andreas – svend 13.4.1823, I 102 (lært i Faaborg)
Jacobsen, Niels – i lære 24.6.1794, I 56, mesterstykke 18.11.1801, mester 7.12.1801, III 28 (søn af Jacob Nielsen)
Jacobsen, Rasmus Carl Christian – født 17.3.1827 i Odense, svend 29.9.1847, II 42 (søn af sømand Jacob Rasmussen)
Jantzen, Niels Christian – født i Kerteminde, i lære Paaske 1840, svend 24.6.1844, II 26 (søn af urmager C. G. Jantzen)
Jensen, Andreas Nicolai – født ca 1875, i lære Paaske 1820, I 99 (jfr. Andreas Nicolai Frandsen), (søn af spisevært Jens Frandsen)
Jensen, Conrad – svend 8.10.1773, I 31
Jensen, Frands – i lære 29.9.1817, I 89 (jfr. Frands Nicolaisen), (søn af pottemager Jens Nicolaisen)
Jensen, Hans – i lære 1.1.1856, svend 24.6.1859, II 72 (søn af husmand Jens Jensen i Skovby, Vissenbjerg Sogn)
Jensen, Hans – i Nyborg, medstifter af Lauget 6.2.1794, III 2
Jensen, Hans Ove Vilhelm Alfred – svend Paaske 1861, II 78
Jensen, Jacob – i lære 29.9.1859, II 77 (søn af tømrersvend Jens Jacobsen)
Jensen, Jacob Hansen – i lære 1.1.1870, I 78 (stedsøn (?) af garver Jørgen Netter i Odense)
Jensen, Jens – svend i Nyborg 4.5.1776, I 32
Jensen, Jens Jacob – i lære Paaske 1835, svend 30.9.1839, II 17 (søn af skibsfører Hans Peder Jensen i Bogense)
Jensen, Ole – i lære 24.6.1852, svend 29.3.1853, II 65
Jensen, Vilhelm – født ca 1835, i lære 1844, svend 29.9.1849, II 51, mesterstykke 2.1.1857, III 62, mester 17.2.1857, III 63 (søn af sadelmager P. C. Jensen)
Jeppesen, Jens – i lære 24.6.1785, I 43, svend 28.6.1790, I 47 (søn af skrædder Jesper Andersen i Odense)
Jerichou, Jens Adolph – i lære Paaske 1830, II 6, kontrakten ophævet grundet sygdom (søn af afdøde … Jerichou)
Jespersen, Knud – i Svendborg, laugsmester 27.4.1741, III 14
Jessen, Jørgen – i Forbundt Paasken 1766, I 21, svend 13.10.1766, I 22 (malersøn fra Aabenraa)
Johansen, Hans Jørgen – i lære 24.6.1810, I 79, kontrakten ophævet da familien rejste til København 30.11.1810 (søn af Johan Vilhelm Johansen i Odense)
Johansen, Joh. Theodor – svend 24.6.1857, II 75
Jørgensen, …  i lære 24.6.1735, I 6 (søn af sergeant Jørgen Andersen i Odense)
Jørgensen, … - i lære 9.4.1757, I 18 (søn af degnen Jørgen Hansen i Vævlinge)
Jørgensen, Anders – født i København, i lære 24.6.1823, svend 8.4.1828, I 103, mesterstykke 27.3.1835, III 39, mesterstykke kasseret 11.5.1835, III 40
Jørgensen, Anders – i Faaborg, medstifter af Lauget 6.2.1704, III 2
Jørgensen, Carl Christian Thorvald – svend 27.3.1883, III 112
Jørgensen, Jørgen Christian – født 14.8.1824 i Myhre, svend 25.3.1845, II 35 (søn af gartner R. Jørgensen)
Karpe, Niels Nielasen – født i Assens, i lære i Assens 31.3.1739, I 8, svend 23.4.1746, I 10
Kiembert, Andreas Bertelin – født i Assens, i lære i Assens 20.5.1752, I 14, svend 31.5.1759, I 18
Kingo, Jørgen Salomon – født paa landet, i Forbundt 1.1.1836, svend 2.1.1837, II 19 (søn af afdøde maler Kingo)
Kingo, Salomon Jørgensen – i lære 29.9.1797, I 60, ny lære 10.3.1804, svend 8.4.1806, I 74 (søn af skrædder Jørgen Kingo i Gislev)
Kjersgaard (Kjærsgaard), Niels Peder Jørgensen – født 27.8.1831, svend Januar 1850, II 51 (søn af overkonstabel Jørgen Nielsen i Fredericia)
Klinck, Rasmus Henrik Julius – i lære Paaske 1836, svend 1.1.1841, II 18, mesterstykke 18.1.1849, III 48, mester 30.3.1849, III 49 (søn af skomager Johan Andreas Klinch)
Klingenberg, Rasmus Olsen – i lære i Faaborg Paaske 1781, I 38, svend 10.4.1787, I 45 (søn af skomager Ole Rasmussen i Faaborg)
Knoblauch, Frederik – i lære Paaske 1853, svend Paaske 1858, II 67 (søn af afdøde drejermester Knoblauch)
Knudsen, Christian Andreas – svend 27.3.1883, III 112
Knudsen, Iver Lindegaard – i lære 24.6.1849, svend 24.6.1853, II 66, mesterstykke 3.1.1860, III 65, mester 21.3.1860, III 66 (søn af snedker Iver Knudsen i Odense)
Knudsen, Niels – i lære 1.1.1812, I 81 (søn af Knud Nielsen i Stenstrup)
Koch, Claus Hansen – i lære 31.5.1759, I 19, svend 25.12.1766, II 23, laugsmester i Assens 28.4.1772, III 23 (i lære hos faderen Hans Henrik Koch i Assens)
Koch, Hans Henrik – i Assens, laugsmester 7.1.1745, III 16
Koch, Julius Eriksen – i lære 29.9.1739, I 7, svend 7.1.1745, I 10 (søn af Erik Mogensen Koch)
Kock, Claus Hansen – i lære 31.5.1759, I 19, svend 25.12.1766, I 23, laugmester i Assens 28.4.1772, III 23 (i lære hos faderen Hans Henrik Kock i Assens)
Kruse, Johannes Thecenius Svinton – fra Nordborg, Als, i lære 29.9.1845, svend 30.9.1850, II 53
Krüger, Daniel Herman Henrik – født ca 1791 i Hamborg, mesterstykke 9.4.1822, mester 25.5.1822, III 36 (lært i Hamborg)
Krüger, Joachim Hansen – svend 2.1.1851, II 55, mesterstykke 3.1.1860, III 65, mester 10.5.1860, III 66 (lært hos faderen malermester Krüger i Odense)
Købner, Harry – jøde, født i Odense, i lære Paaske 1828, svend 24.6.1831, II 3
Lange, Hans Henrik – født i Odense, i lære Paaske 1836, svend 13.4.1841, II 27 (søn af kurvemager Niels Henning Lange)
Lange, Jesper Henrik – i Faaborg, laugsmester 24.4.1741, III 13
Lange, Johan Jespersen – i Forbundt 24.6.1767, svend 20.1.1768, I 24, laugsmester i Faaborg 21.2.1781, I 37, III 25 (søn af maler Jesper Lange i Faaborg)
Lange, Søren Læssøe Jespersen – i Forbundt Paaske 1781, svend 21.5.1781, I 39 (lært hos faderen Jesper Lange i Faaborg)
Langhoff, Axel Fritz – født i Odense, i lære 29.9.1827, svend 29.9.1831, II 5, mesterstykke 14.2.1842, III 43, mester 13.4.1842, III 44 (søn af brandinspektør Hans Langhoff)
Larsen, Christen – i lære 10.11.1749, svend 23.12.1754, I 13
Larsen, Frederik Christian Rudolph – født 3.3.1833 i Kerteminde, svend 29.3.1853, II 65 (søn af Andreas Morten Larsen)
Larsen, Frederik Vilhelm – født 22.6.1830 i Nyborg, svend 10.4.1849, II 47 (søn af skomager Jørgen Larsen)
Larsen, Henrik – svend 24.6.1857, II 75
Larsen, Johan – i lære 24.6.1803, I 72
Larsen, Johan Conrad – født i Odense, i lære 24.6.1827, svend 5.4.1831, II 5 (søn af afdøde … Larsen i Odense)
Larsen, Theodor Vilhelm Julius – født i Nyborg, svend 3.10.1834, II 16 (søn af forhenværende købmand Erik Larsen)
Lefoli, Andreas Johansen – i lære i Faaborg 29.9.1784, I 41 (død 1788), (søn af skipper Johan Daniel Lefoli i Faaborg)
Lehn, Gerog Vilhelm – født 11.10.1813, svend 7.10.1833, II 11, mesterstykke 9.9.1839, III 42 (søn af skytte Lehn ved Brahetrolleborg)
Leihammer, Johannes – forhen i Amsterdam, begærer sig optaget i Lauget 4.6.1744, III 15, mester 6.7.1744, III 16
Leisner, Frederik Joachim Vilhelm – i lære 24.6.1828, svend 9.4.1833, mesterstykke 31.1.1842, II 43, mester 29.3.1842, III 44 (søn af løjtnant … Leisner i Odense)
Lemming, Jacob Lerche – født i Odense, i lære i Nyborg Paaske 1774, I 31, svend 23.2.1780, I 35 (søn af R. Lemming)
Lind, Peder Vilhelm – i lære 29.9.1842, svend 14.4.1846, II 30 (søn af afdøde … Lind i Odense)
Lindegaard, Jens Christian – født 5.1.1828 i Svendborg, svend 2.1.1847, II 39 (søn af skomager Mathias Jensen Lindegaard)
Lindegaard, Johannes Peder – født 2.10.1830 i Svendborg, svend 1848, II 46 (søn af akomager Mathias Jensen Lindegaard)
Longelse, Peder – i lære Paaske 1838, svend Paaske 1843, II 31 (søn af vagtmester Longelse i Odense)
Ludvig, Henrik Johansen – i lære i Bogense 29.9.1802, I 68 (søn af skrædder Johan Henrik Ludvig i Bogense)
Lund, Carl Bertelin – født i Odense, svend 2.1.1841, II 26
Lund, Julius – i lære 1.1.1840, svend 24.6.1842, II 25 (søn af skomager Libert Lund i Odense)
Lund, Peder Jørgensen – i lære 1735, svend 21.3.1742, I 9, mester 13.5.1745, III 16
Løngreen, Carl – i lære Paaske 1845, svend 2.8.1850, II 52 (søn af maler J. C. Løngreen)
Løngreen, Rasmus – i lære Paaske 1825, svend 13.4.1830, I 106, mesterstykke 9.2.1838, mesterstykke kasseret 9.4.1838, nyt mesterstykke 29.9.1838, III 41, mester 10.11.1838, III 42(søn af smedemester Niels Løngreen)
Magnus, Christian – i Forbundt Paaske 1853, svend 10.4.1855, II 70
Mahl, Andreas Hastrup – i lære Paaske 1794, I 53 (stedfader løjtnant Knud Tommerup)
Marcussen, Peder – svend Paaske 1856, II 73 (søn af Marcus Pedersen)
Martins, Christian Gotthelf Sørensen – i lære Paaske 1828, svend 9.4.1833, II 4 (søn af jordemoder Anne Elise Martins i Odense)
Mathou- Frits – i lære Paaske 1844, svend 10.4.1849, II 47
Mazanti, Carl – svend 27.3.1883, III 112
Meier, Petter – født i Nyborg, i lære i Nyborg 1.1.1791, I 49 (søn af Dorthea Christensdatter Meier)
Meilstrup, Christen Jensen – født 18.8.1830 i Veggerslev, Svend 22.4.1851, II 57 (søn af gørtler Meilstrup)
Meyer, Jørgen Ernst – i lære 24.6.1816, I 85 (søn af T. Meier)
Mikkelsen, Frederik – født i Odense, i lære 24.6.1822, I 101
Mikkelsen, Michael – født 19.12.1832 i Kerteminde, svend 13.4.1852, II 60 (søn af handskemager Mikkelsen)
Milo, Hans Peter – i lære 29.9.1812, I 82 (søn af Fr. Milo i Odense)
Mohn, Frederik Ludvig Christian – født 10.9.1828 paa Fødselsstiftelsen i København, svend 29.9.1847, II 42
Mortensen, Morten – i lære Paaske 1831, svend 2.1.1835, II 16 (søn af spisevært C. Mortensen i Odense)
Møen, Christen Pedersen – svend 8.10.1770, I 27
Møller, Christian – født 20.3.1824 i Fredericia, svend 30.9.1846, II 38 (søn af havnefoged Peder Andersen Møller)
Møller, Christian Frederik – født i Vissenbjerg, indskreven 26.9.1828, II 35, III 157, svend 29.9.1829, II 35
Møller, Christian Hansen – født i Assens, i lære i Assens 20.3.1780, I 35, svend 22.10.1787, I 45
Møller, Christian Jensen (Rasmussen) – i lære 29.9.1786, I 44, svend 29.9.1791, I 51
Møller, Christian Rasmussen – i lære 29.9.1786, I 44, svend 29.9.1791, I 51
Møller, Jens Christensen – født i Assens, i lære i Assens 14.4.1773, I 29, svend 21.3.1780, I 35, mester i Assens 29.9.1794, III 27, 127 (stedfader Axel Kierumgaard)
Møller, Jens Christensen – født i Assens, i lære i Assens 14.4.1773, I 29, svend 21.3.1780, I 35, mester i Assens 29.9.1794, III 27, 127 (stedfader Axel Kierumgaard)
Møller, Lars Peder – født 19.9.1832 i København, svend 30.9.1852, II 60 (søn af skræddersvend Peder Lars Møller)
Møller, Lorentz – i lære 1.1.1817, I 88
Mørch, Christian Frederik – i lære i Nyborg 30.6.1769, I 27, svend 5.7.1774, I 31 (stedsøn? af maler Michael Christian Ludvig Rander i Svendborg)
Mørch, Lars Bille Mensing – i lære i Faaborg 1.5.1817, I 85, svendestykke ikke antaget Paaske 1821, nyt svendestykke antaget 26.4.1821, I 98 (søn af bagersvend Hans Mørch i Faaborg)
Naschou, Jørgen Nicolaisen – i lære 24.6.1793, I 52 (søn af Nicolai Jørgensen Naschou)
Nicolaisen, Conrad – i lære 29.9.1767, I 25 (søn af aftakket rytter Nicolai Jensen i Odense)
Nicolaisen, Frands – i lære 29.9.1817, I 89 (søn af pottemager Jens Nicolaisen)
Nicolaisen, Peder Larsen – indskreven til svendestykke 27.12.1858, II 77
Nielsen, Anders Peder – født 30.1.1863 i Odense, svend 19.4.1881, III 111
Nielsen, Boe – født i Emtekær, Tranderup, i Forbundt Paaske 1840, svend 13.4.1841, II 28
Nielsen, Carl – i lære Paaske 1845, svend 2.4.1850, II 52 (søn af naalemager Nielsen i Køng)
Nielsen, Carl Ferdinand – i Forbundt 29.9.1847, svend 2.1.1849, II 46 (søn af trompeter J. Nielsen)
Nielsen, Christian Frederik – født 30.7.1830 i Fredericia, svend 1849, II 50 (søn af sergeant Chr. Nielsen)
Nielsen, Christian Frederik – i lære i Assens 29.9.1817, I 87 (søn af toldbetjent Hans Nielsen i Assens)
Nielsen, Emil Joachim – født i København, svend 1858, II 75
Nielsen, Hans Peder – født 15.12.1826 i Vester Skerninge, svend 14.4.1846, II 37 (søn af skolelærer Peder Nielsen)
Nielsen, Johan Martin – af Solevad, i lære Paaske 1852, svend 29.9.1756, II 67
Nielsen, Mathias – i lære 24.6.1823, svend 8.4.1828, I 104 (søn af murer Niels Rasmussen i Odense)
Nielsen, Niels – i lære i Middelfart 1.1.1817, I 84 (søn af tømmermand Niels Nielsen i Viby)
Nordberg, Carl Ferdinand – født 5.4.1826 i København, svend 30.9.1846, II 38
Nyeborg, Niels Sophus – født i Nyborg, i lære 28.3.1837, II 20
Nølcke, Carl Ludvig Frederik – i lære 29.9.1836, svend 24.6.1841, III 28 (plejefader assessor og eskadronskirurg Nølcke i Odense)
Olsen, Christen – i lære i Assens Paaske 1829, svend 6.4.1833, II 10 (søn af bud Ole Christensen i Brunshuse i Dreslette)
Olsen, Jeppe – i lære 24.6.1818, I 94 (søn af husmand Ole Jeppesen i Tommerup)
Olsen, Niels Jacob – født i Stege, svend 1844, II 33 (søn af slagter Ole Hemmesen, lært i Stege)
Olsen, Peder Christian – født 26.6.1825 i Odense, svend 2.1.1846, II 36 (søn af møllersvend Søren Olsen Tving)
Olsen, Rasmus – lover at begynde mesterstykke 23.6.1732, III 7
Ottesen, Julius – født ca 1807 i Odense, mesterstykke 16.1.1834, mester 26.3.1834, III 38
Paltz, Peder Casper Felix – svend 1.9.1830, II 7
Pedersen, Anders – i lære Paaske 1853, svend 30.9.1854, II 69 (søn af Peder Andersen i Haare)
Pedersen, Christian – i lære Paaske 1845, svend 29.9.1849, II 50 (søn af enken Anne Margrethe Pedersen)
Pedersen, Claus – født i Odense, i lære 24.6.1823, svend 24.6.1827, II 2, mesterstykke 2.1.1836, mester 21.3.1836, III 40 (søn af spisevært Niels Pedersen i Odense)
Pedersen, Frederik Daniel Brunn – i lære Paaske 1830, II 8, svend 2.1.1835, II 9 (søn af jomfru Ursula Pouline Ramus og student Pedersen)
Pedersen, Georg Christian Anton – af Nyborg, svend 24.6.1857, II 75
Pedersen, Hans Carl – født i Odense, i lære 1838, svend 3.1.1842, II 29, mesterstykke 2.1.1852, III 52, mester 19.2.1852, III 53 (søn af gartner J. Pedersen)
Pedersen, Hans Rasmussen – født 13.2.1828 i Svendborg, svend 10.4.1849, II 47 (søn af slagter Rasmus Pedersen
Pedersen, Ivar – i Faaborg, medstifter af Lauget 6.2.1704, III 2
Pedersen, Jens – i lære 1.1.1843, svend 2.1.1847, II 30 (søn af murer Jens Pedersen i Odense)
Pedersen, Johannes – svend 27.3.1883, III 112
Pedersen, Julius Edvard Theodor – født 25.7.1825 i København, svend 2.1.1846, II 36 (søn af daglejer Hans Pedersen i Kerteminde)
Pedersen, Lars – i Bogense, laugsmester 24.4.1741, III 13
Pedersen, N. – svend i Svendborg, mesterstykke kasseret 14.3.1857, III 64
Pedersen, Niels Peder – i lære Paaske 1833, svend 17.4.1838, II 12 (søn af afdøde sæbesyder Pedersen)
Pedersen, Peder – i lære 29.9.1761, i 20, svend 13.10.1766, I 22 (vinhandler i Odense Christopher Schous søstersøn)
Pedersen, Peder Carl – født 13.4.1833 i Odense, svend 30.9.1852, II 60 (søn af bogbindersvend Frederik Pedersen)
Pedersen, Peder Mortensen – svend 24.6.1844, II 34 (søn af Jesper Pedersen i Svendborg)
Pedersen, Stephen – i Bogense, laugsmester 24.4.1741, III 13
Pedersen, Valdemar J. – svend Paaske 1858, II 77 (lært hos faderen C. Pedersen i Odense)
Pelck, Johan Bernhardt – i lære i Nyborg 1844, svend 24.6.1849, II 50 (søn af afdøde blikkenslager Pelck i Nyborg)
Peo, Johannes Joachim – i lære 26.7.1834, svend 29.9.1836, II 15 (søn af tobaksfabrikant B. Peo i Assens)
Pommer, Daniel – født i Assens, i lære Paaske 1832, svend 28.3.1837, II 19 (søn af Grethe Andersen)
Poulsen, Christian – indskreven til svendestykke 2.4.1858, II 77
Poulsen, Peder – i lære Paasken 1843, svend 2.1.1847, II 38, mesterstykke 20.2.1854, III 57, mester 1.3.1854, III 60 (søn af spækhøker Hans Poulsen i Odense)
Prange, Christian Ludvig – i lære Paaske 1828, II 5, mesterstykke 27.11.1839, mester 1.2.1840, III 42 (søn af afdøde barber Gotfred Prange i Odense)
Rademacher, Niels Grønbek – født i Nyborg, lært i Nyborg i 5 aar, i Forbundt Paaske 1832, svend 19.5.1832, II 10
Rasmussen, Carl – svend Paaske 1856, II 74 (søn af Rasmus Knudsen)
Rasmussen, Carl Emil – i lære 24.6.1842, svend 2.1.1847, II 39 (søn af konditor H. Rasmussen)
Rasmussen, Christian – født 11.6.1863 i Odense, svend 19.4.1881, III 111
Rasmussen, Christian – i lære Paaske 1844, II 34 (søn af arbejdsmand Christopher Rasmussen
Rasmussen, Frederik Carl Christian – født 1828 i Odense, i lære 1.1.1844, svend 25.4.1848, II 32 (søn af afdøde brændevinskarl Poul Rasmussen)
Rasmussen, Hans – født i Lamdrup, i lære i Svendborg 24.6.1741, I 8
Rasmussen, Hans Jensen – i Forbundt i Assens 29.9.1794, I 55
Rasmussen, Henrik – født i Bogense, svend 1843, II 31 (søn af Rasmus Larsen)
Rasmussen, Johan Carl Claudi – i lære Paasken 1786, I 43, svend 8.4.1790, I 47, mesterstykke 20.4.1802, mester i Odense 11.5.1802, III 29
Rasmussen, Julius – født i Odense, i lære Paaske 1845, svend 10.4.1849, II 48, mesterstykke 16.1.1857, mester 17.2.1857, III 63
Rasmussen, Mads – født ca 1803 i Odense, svend 1.4.1823, I 102, mesterstykke 28.7.1827, III 36, mesterstykket forevist 16.10.1827, mester 14.12.1827, III 37
Rasmussen, Mathias – i lære 24.6.1823, svend 8.4.1828, I 104 (søn af murer Niels Rasmussen i Odense
Rasmussen, Niels – i Forbundt i Odense 1.1.1837, svend 24.6.1837, II 20 (søn af børstenbinder Christian Rasmussen, lært i Faaborg)
Rasmussen, Poul – i lære Paaske 1847, svend 10.4.1849, II 49 (søn af afdøde husmand Rasmus Poulsen, Lundager Mark)
Rasmussen, Rasmus – i lære i Faaborg Paaske 1831, svend5.4.1836, II 8 (søn af Lars Rasmussen)
Rasmussen, Søren – i Forbundt i Nyborg 24.6.1848, svend 24.6.1850, II 53 (søn af tjenestekarl Rasmus Knudsen)
Rasmussen, Søren Andreas – født 25.7.1833 i Nyborg, svend 13.4.1852, II 60 (søn af tømrersvend Rasmus Rasmussen)
Raun, Christian – i lære 1755, svend 22.5.1759, I 18 (søn af afdøde hollænder Raun paa Brahesborg)
Remin, Frederik Christian Johansen – i Forbundt i Odense Paaske 1777, svend 29.9.1777, I 33 (lært hos sin nu afdøde fader Johan Christian Remin i Fredericia)
Remin, Johan Christian – svend 24.10.1750, I 14
Remin, Johan Christian Johansen – i Forbundt i Odense 24.6.1778, svend 24.6.1779, I 34 (søn af afdøde maler Johan Christian Remin i Fredericia)
Remin, Nicolai Christian – født i Nyborg, mester 10.3.1723, III 2, 7
Remin, Nicolai Christian Nicolaisen – i lære 12.3.1731, svend 30.5.1734, I 6, III 9, mesteraar 2.6.1738, III 10, 11, mester 19.8.1750, III 19 (søn af maler Nicolai Christian Remin)
Rex, Julius Ferdinand – i lære 1847, svend 22.4.1851, II 57, mesterstykke 16.1.1857, III 63, mester 27.3.1857, III 64 (søn af skomager J. Rex)
Rohrbach, Johan Martin – af Nyborg, i lære i Nyborg Paasken 1795, I 55
Rude, Niels Carl Olsen – født i Kerteminde, svend Paaske 1851, II 58 (søn af Lars Niels Olsen)
Rønner, Oberg Christian Kehler – i lære Paaske 1841, svend 2.1.1847, II 34 (under Fattigvæsenet i Odense)
Sander, August – i Forbundt Paaske 1836, svend 17.4.1838, II 22 (søn af afdøde skrædder Carl August Henrik Sander i Faaborg)
Schaumburg, Joachim Henrik – i lære Paaske 1818, I 95 (søn af afdøde … Schaumburg)
Schiellerup, Henrik – i lære i Svendborg Paasken 1821, I 100 (søn af afdøde … Schiellerup i Odense)
Schiøt, Henrik Eriksen – født i Bred, i lære i Assens 7.4.1765, I 21, 23, svend 13.4.1772, I 27 (søn af Erik Hansen Schiøt i Assens)
Schiøt, Vilhelm Henrik – i lære Paaske 1847, svend 13.4.1852, II 59 (under Odense attigvæsen)
Schmidt, Gregers Christian – i lære 24.6.1842, svend 24.6.1842, II 29 (søn af afdøde snedker Schmidt)
Schrøder, Carl Julius – lært i Svendborg i 2 aar, i Forbundt i Odense til 1844, svend 24.7.1844, II 33 (søn af trompeter Schrøder ved 16. Dragonregiment paa Fyen)
Schrøder, Caspar Frederik Vegener – i lære Paaske 1746, I 11, mesteraar 9.4.1754, III 19, mesterstykke 26.11.1759, mester 9.1.1760, III 20 (søn af Ernst Schrøder i Nørre Lyndelse)
Schrøder, Christian – i lære 7.10.1754, svend 7.10.1758, I 17, mesteraar hos broderen Casper Frederik Vegner Schrøder 10.4.1766, I 24, mester 18.4.1770, III 22
Schrøder, Claus – svend 26.6.1773, I 28
Schrøder, Niels Johansen – i lære Paaske 1796, I 59
Schønberg, Edvard Frederik – svend Paaske 1856, II 73 (søn af graver Schønberg)
Schønberg, Johan Jochum Johansen – i lære 29.9.1795, I 56, kontrakten ophævet 5.3.1797, ny lære Paaske 1797, I 62 (søn af graver Johan Christian Schønberg, ved Sct. Knuds Kirke i Odense)
Sivert, David – født i Odense, i lære 1.1.1837, svend 21.4.1840, II 20 (søn af musikus Nicolai Sivert)
Soelberg, Vilhelm Carl – i lære 29.9.1842, svend 6.4.1847, II 41 (søn af bendrejer Soelberg)
Steenbeck, Frederik – født i Odense, svend 2.1.1841, II 26
Stephansen, Henrik – svend 16.5.1747, I 12 (lært hos faderen Stephan Pedersen i Bogense)
Storch, Hans Philip Hannibal – i lære Paaske 1852, svend 11.4.1854, II 61 (søn af pastor Christian Storck i Køng)
Strasborg, Poul Stephensen – i lære 30.5.1736, svend 11.4.1740, I 7, bødebetaling 17.9.1742, III 15, mester 14.5.1745, III 17 (søn af Stephan Pedersen i Bogense)
Stub, Iver Henriksen – i lære i Assens 29.9.1768, I 26, svend 6.10.1773, I 31 (søn af Henrik Iversen i Assens)
Støhr, Vilhelm – født ca 1784 i Berlin, mesterstykke 7.8.1812, mester 8.9.1812, III 32 (lært i Berlin)
Svendsen, Svend Christian – i lære Paaske 1855, II 71 (søn af Anne Marie Svendsen)
Svinding, Christen Riising – født i Faaborg, svend 29.9.1838, II 23
Sørensen, Hans Jacob – i lære Paaske 1844, svend 3.1.1848, II 44, mesterstykke 24.1.1854, III 58, mester 4.3.1854, III 60 (søn af skomager S. Sørensen)
Sørensen, Hans Severin – født i Odense, i lære 29.9.1825, svend 13.4.1830, I 105
Sørensen, Peder – i lære Paaske 1833, svend17.4.1838, II 14 (søn af Caroline Thorning i Odense)
Sørensen, Søren Peder – født 1813 i Faaborg, svend 29.9.1833, II 11
Thieme, Edvard Gotfried – født i Odense, svend 1843, II 32 (søn af dyrlæge Thieme i Kerteminde)
Thieme, Julius Theodor – født 8.6.1821 i Odense, svend 2.1.1843, II 30 (søn af dyrlæge Georg Thieme)
Thierlin, Anders Christian – svend 10.10.1881, III 11
Thomsen, Jens Peder – født i Nyborg, svend 17.4.1838, II 21
Thrane, Niels Frederik – født i Odense, svend 1844, II 33, mesterstykke 21.12.1853, III 56, mesterstykke ikke antager 3.2.1854, III 58, mester 14.2.1854, III 59 (søn af felbereder Hans Jacob Thrane)
Tommerup, Anders – af Mucadell Gods, i lære i Faaborg 29.9.1788, I 46, kontrakten ophævet
Tornøe, Sophus Emilius Ludvig Ventzel – i Forbundt 1.3.1847, svend 29.9.1847, II 42 (søn af birkedommer J. V. Tornøe, Lehns Birk)
Trabolt, Hans Frederik – i lære i Nyborg Paasken 1803, svend 8.4.1806, I 71 (søn af Mikkel Trabolt)
Trabolt, Johannes Vilhelm – i lære Paaske 1849, svend 29.9.1851, II 58 (stedfader væver J. Teubner i Fredericia)
Tripsen, Johan Lars – født 6.3.1814 i Nakskov, svend 9.4.1833, II 11
Trolle, Johan – i lære i Faaborg 1.10.1811, I 80 (søn af afdøde møller Trolle i Gundestrup Mølle)
Tving, Johan Christopher Lorentzen – i lære i Nyborg 24.4.1724, I 4, svend 16.5.1729, I 5
Ulrichsen, Gustav – i lære 1.1.1841, svend 24.6.1845, II 27
Vander, Severin Vilhelm – født 1824 i Odense, i lære Paasken 1840, svend 15.12.1841, II 29 (konfirmeret i Kerteminde, søn af afdøde sadelmager Johannes Conrad Vander, stedfader skomager Poul Frederiksen i Kerteminde)
Vangberg, Carl Adolph – i lære 29.9.1829, svend 29.9.1833, II 6 (plejefader proprietær Langkilde, Ejby Mølle)
Vegener (Schrøder), Casper Frederik – i lære Paaske 1746, I 11, mesteraar 9.4.1754, III 19, mesterstykke 26.11.1759, mester 9.1.1760, III 20 (søn af Ernst Schrøder i Nørre Lyndelse)
Vessel, Carl Vilhelm – født i Aarhus, i lære 29.9.1841, svend 29.9.1843, II 32, mesterstykke 24.1.1852, III 53, mester 25.2.1852, III 54 (stedsøn af toldbetjent H. H. Vessel)
Vestermann, Christian – i lære Paaske 1855, svend Paaske 1857, II 70 (stedfader kontorist Jantzen)
Vey, Hans Christian – svend 17.5.1752, I 15 (lært i Assens)
Vilms, Johan Henrik – i lære Paaske 1827, svend 9.4.1833, II 11 (søn af urmager E. F. Vilms i Bogense)
Vils, Vilhelm Bernhard – svend 24.6.1856, II 75 (søn af … Vils i Odense)
Vind, Christian Carl Frederik – i lære Paaske 1844, svend 10.4.1849, II 49 (søn af sadelmager Niels Johansen Vind i Odense)
Vinning, Hans Jacob – i lære i Faaborg 24.6.1792, I 51 (stedfader købmand Jørgen Møller i Faaborg)
Vinther, Jørgen Gronvold – i lære Paaske 1838, svend 29.9.1842, II 22 (søn af madam C. Vinther i Odense)
Vrede, Aage – i Assens, laugsmester 24.4.1741, I 13
Vulf, Rasmus – oldermand, 15.7.1739, III 12
Væcther, Christian Frederik Johansen – i lære i Odense Paaske 1816, I 83, ny lære i Bogense 29.9.1819, I 97, svend 24.6.1823, I 102 (søn af fattigfoged Johan Frederik Væcther i Odense)
Væcther, Christian Frederik Johansen – i lære i Odense Paasken 1816, I 83, ny lære i Bogense 29.9.1819, I 97, svend 24.6.1823, I 102 (søn af fattigfoged Johan Frederik Wæcther i Odense)
Zengraf, Christian Antoni – i lære Paaske 1831, svend 29.9.1835, II 9 (søn af skrædder Johannes Balthazar Zengraf i Svendborg)
Østerbye, Niels Rask – mesterstykke i København, laugsmester i Odense 19.2.1852, III 53
Aagaard, Carl Frederik – i lære Paaske 1848, svend 13.4.1852, II 60 (søn af skomager O. Aagaard)
Aagaard, Niels Martin – født i Odense, i lære Paaske 1843, svend 25.4.1848, II 35, mesterstykke 2.1.1855, mester 6.2.1855, III 61 (søn af O. Aagaard)
Aarestrup, Christen Nielsen – svend 19.4.1808, I 77 (lært hos faderen Niels Christensen Aarestrup i Odense)
Aarestrup, Niels Christensen – mesterstykke 28.6.1784, I 40, mester 14.7.1784, III 25 (lært i København)