Sadelmager- og tapetsererlav 1685-1931, Odense

Afskrift af register til lavsprotokol
Sadelmager- og tapetsererlav 1685-1931, Odense
© Lotte BrændegaardHvid www.virgo-fyn.dk

Side 3-90 vedrører lavsprotokollerne I-III

Side 91-110 vedrører lavsprotokollerne IV-V som først er registrerede i 1984

I protokol V optages der mestre fra følgende byer:
Haderslev
Hillerød
Korsør
Nykøbing Falster
Sakskøbing
Slagelse

Mestrene bor disse steder men er indskrevet i Odenselavet

Indskrevet (protokol IV-V) anføres som reglen var omrejsende svende optages i lavet. Kan dog også være henvisning til den dag en person bliver svend.

Udskrevet (protokol IV-V) betyder at personen rejser fra byen.

Der optages tilsyneladende også sadelmagre i smedlavet. Se. bl.a. dette lavs register vedr. Poul Jørgensen, Jochum Sch…dz, samt lavsbog I de 2-3 første sider

Abraham, Christian Moritz – født i Jelling, svend 7.10.1861, III 97 (lært i Odense)
Abraham, Louis Lorentz Christian Hermann – født i Jels, svend 8.10.1860, III 93 (lært i Odense)
Achdam, Harald Ejner – født 1895 i Odense, tapetserersvend 16.10.1913, III 187
Albeck, Poul Christensen – i lære 29.9.1746, I 207, svend 30.10.1752, I 218
Als, Christian – fra Vorrenborg, indskrevet 27.4.1787, IV 28
Andersen, Adolph Storm, svend 19.4.1881, III 131 (lært i Odense)
Andersen, Anders – født i Nykøbing, i Forbundt Paasken 1738, I 185, svend 28.9.1739, I 187 (søn af afdøde Anders Remsnider)
Andersen, Anders – svend 30.3.1869, III 114 (lært i Assens)
Andersen, Andreas – svend 7.10.1878, III 128 (lært i Odense)
Andersen, Axel Viggo – født 1887 i Odense, svend 16.3.1907, III 179
Andersen, Christian – født i Odense, svend 29.3.1853, III 71 (lært i Odense)
Andersen, Claus Villiam – født 1896 i Odense, tapetserersvend 14.4.1914, III 189 (lært hos faderen Carl Andersen)
Andersen, Erik – i lære 2.1.1760, I 73 (søn af Andreas Eriksen)
Andersen, Frederik – født 1887 i Odense, svend 1.11.1906, III 179
Andersen, Frits – svend 25.4.1865, III 104 (lært i Odense)
Andersen, Hans Jørgen – svend 26.6.1876, III 125 (lært i Odense)
Andersen, Henrik Eduard – svend 3.4.1888, III 146 (lært hos faderen Frits Eduard Andersen i Odense)
Andersen, Jens – i Forbundt i Hillerød Paasken 1793, II 76, svend 7.4.1795, II 77 (søn af daglejer Anders Larsen i Hillerød)
Andersen, Jens – i lære i Assens 29.9.1825, II 211, svend 21.4.1829, II 212
Andersen, Johan Christian Frederik – svend 26.6.1854, III 75 (søn af snedker Anders Christensen), (lært i Odense)
Andersen, Lars – svend 2.1.1872, III 117 (lært i Odense)
Andersen, Lars Christian – svend 2.1.1858, III 86 (lært i Odense)
Andersen, Lars Henrik – født 1880 i Odense, svend 4.4.1899, III 164 (lært i Odense)
Andersen, Martin – født i Odense, svend 10.4.1849, III 60 (lært i Odense)
Andersen, Martin Sophus – født 1891 i Odense, svend 10.10.1910, III 184
Andersen, Mikkel – fra København, indskrevet 4.5.1761, IV 7
Andersen, Niels – af Middelfart, i lære i Middelfart 29.9.1825, II 186, svend 5.4.1825, II 187
Andersen, Niels – født 1878 i Jordløse, svend 12.4.1898, III 161 (lært i Odense)
Andersen, Niels – født i Odense, svend 2.10.1858, III 90 (lært i Odense)
Andersen, Niels Christian – svend 15.4.1884, III 137 (lært i Odense)
Andersen, Niels Peder Lars – svend 9.4.1901, III 169
Andersen, Paul Frederik Marius – født 1891 i Odense, svend 4.4.1910, III 182
Andersen, Peder Martin – født 1875 i Ørsbjerg, svend 16.4.1895, III 154 (lært i Odense)
Andersen, Rasmus – i lære i Bogense Paasken 1831, II 269, svend 6.10.1836, II 270 (søn af træskomand Anders Rasmussen)
Andersen, Rasmus – svend 2.1.1868, III 109 (lært i Odense)
Andersen, Rasmus Peder – svend 4.10.1889, III 148 (lært i Odense)
Andersen, Richardt – født 1905 i Odense, svend 30.9.1824, III 203
Andersen, Samuel Johan – svend 12.4.1887, III 142 (lært i Odense)
Andersen, Thorvald Anton – født 1872 i Odense, svend 31.3.1891, III 150 (lært i Odense)
Andersen, Valdemar – født i Svendborg, svend 3.10.1859, III 91 (lært i Svendborg)
Andre, Frederik – fra Leipzig, indskrevet 20.11.1809, IV 44
Andreasen, Andreas – i lære 1.1.1728, I 146, svend 9.1.1734, I 148 (søn af hattemager Andreas Olesen i Odense)
Andreasen, Henrik Villy – født 1888 i Odense, svend 14.3.1908, III 180
Andreasen, Johan – i lære i Bogense 14.7.1824, II 190, svend 17.4.1827, II 190
Andreasen, Johannes Ole – af Odense, svend 12.4.1898, III 161
Appeldorn, Frederik Christian – i lære i Kerteminde 9.10.1804, II 116, svend 13.10.1809, 117
Arendt, Johan Daniel – indskrevet 19.10.1761, IV 8
Arendt, Ole Mathias – i lære i Assens 1.6.1832, II 261, svend 3.7.1837, II 262 (søn af skibstømrer Mathias Hansen Arendt i Assens)
Bahr, (Johan Georg Theodor) – i Assens, er mester i lavet 1814, V 27
Bahr, Christian – svend 6.2.1869, III 113, (lært i Odense)
Bahr, Lars – svend 22.12.1821, II 179 (lært hos faderen Bahr i Odense)
Bakke, Hans Larsen – fra Christiania, indskrevet 29.1.1787, IV 28
Balser, Jørgen – fra Odense, indskrevet 27.6.1785, IV 25
Baltzersen (Beck), Lars – født i Nyborg, svend 6.6.1735, I 174, mester i Odense 10.7.1747, I 207 (kaldes adskillige gange ogsaa Beck i tiden 1750-1772, X 1-14), (søn af sadelmager Baltzer Jensen)
Baltzersen, Andreas Christian – svend 4.2.1745, I 195 (søn af sadelmager Baltzer Jensen i Nyborg)
Baltzersen, Jens – svend 18.6.1740, i I95 (søn af sadelmager Baltzer Jensen i Nyborg)
Bang, Jens Christian – i lære 2.3.1779, II 22
Bardal, Egon Arthur – født 1909 i Vejle, tapetserersvend 16.1.1929, III 207
Bardram, Christian – i lære Julen 1827, II 218, svend 5.4.1832, II 219 (søn af murermester H. Bardram i Odense)
Bardram, Hannibal – svend 29.3.1853, III 72 (lært i Odense)
Bardram, Jørgen Carl Christian – født i Odense, svend 8.10.1856, III 82 (lært i Odense)
Bartels, Henrik – fra Braunswich, indskrevet 24.4.1786, IV 27
Barth, Johan Godtfred – fra Dessau, indskrevet 22.5.1786, IV 27
Baumgart, Otto Ludvig – i Assens, mester 29.9.1817, V 43
Baumgarten, Carl Christian – svend 28.12.1840, III 19 (lært hos faderen O. L. Baumgarten i Assens)
Baumgarten, Reinholt A. – svend 28.3.1837, III 1b (lært hos faderen O. L. Baumgarten i Assens)
Bech, Peder Jensen – i lære 1.11.1731, I 156, 158, svend 26.11.1737, I 159 (søn af kyrasser Jens Pedersen Bech)
Bech, Thomas Biørensen – fra København, indskrevet 21.5.1787, IV 29
Beck, Andreas Christian – i Nykøbing F., er mester der 1774, V 17 (død før 1781, V 20 og enken Anne Birgitte … fortsætter forretningen i mange aar efter, se bl.a. 1792, V 22)
Beck, Baltzer Larsen – i Forbundt 1.12.1788, II 57, svend 1.11.1790, II 58
Beck, Hans Jacob – sadelmager i Faaborg, mester 2.8.1745, I 200, er mester i Sakskøbing 1770, V 13
Beck, Jørgen – svend 9.7.1770, I 240 (søn af sadelmager Hans Jacob Beck i Sakskøbing, fh. i Faaborg)
Beck, Jørgen Larsen – i lære 10.4.1774, II 2, svend 24.4.1776, II 2 (søn af sadelmager Lars Baltzersen i Odense)
Beck, Lorents Andersen – svend i Nykøbing 29.9.1774, II 3 (søn af sadelmager Andreas Christian Bech i Nykøbing)
Beck, Magnus – svend i Nykøbing 14.7.1783, II 34
Beck, Peder Jensen – i lære 1.11.1731, I 156, 158, svend 26.11.1737, I 159 (søn af kyrasser Jens Pedersen Bech)
Beck, Villads Martin – svend i Saxkøbing 25.6.1781, II 29, er mester i Hillerød 1791, V 23 (søn af sadelmager Hans Jacob Beck i Saxkøbing)
Bendorff, Godtfred – fra Altenburg, indskrevet 3.7.1799, IV 39
Bendtsen, Bendt – i lære i Bogense 29.4.1831, II 246, svend 15.4.1833, II 246
Berch, Frederik – fra København, indskrevet 29.1.1787, IV 28
Berchval, Erik – fra Geval, indskrevet 6.11.1786, IV 28
Berg, Frederik Christian – af Sandagergaard Gods, i lære 24.6.1770, I 242, svend 3.7.1775, I 243
Bergmann, Ferdinand Frederik – i lære i Middelfart 1.1.1830, II 235, svend 24.4.1832, II 237 (søn af rokkedrejer Ole Bergmann i Fredericia)
Bertelsen, Martin Bertel Henning – født 1876, svend 16.4.1895, III 154 (lært i Odense)
Bierring, Thomas Pedersen – i lære i Haderslev 1.4.1814, II 146, svend 12.5.1818, II 147
Blangsted, Johan Christopher – i lære 24.6.1775, II 4, svend 13.7.1778, II 4
Blig, Christian – fra Ny Brandenburg, indskrevet 31.7.1809, IV 43
Blumberch, Mathias Martin – fra Stokholm, indskrevet 24.4.1786, IV 27
Blutz, Ernst – indskrevet 6.7.1795, IV 37
Bodde, Johan Godtlieb – fra Brentzlou, indskrevet 20.5.1788, IV 30
Boe, Jens Andersen – født i Svendborg, i lære 24.6.1760, I 80, svend 25.6.1764, I 81 (søn af Andreas Rasmussen Boe)
Boesen, Jørgen – i lære 29.9.1820, II 180, svend 9.4.1822, II 180
Bohold?, Niels Peder – fra Roskilde, indskrevet 23.9.1810, IV 44
Bok, Jacob Frederik – fra Aabenraa, indskrevet 13.8.1787, IV 29
Bolt, Lorents – i lære 1.11.1787, II 51, svend 14.5.1792, II 52 (søn af bager Johan Frederik Bolt i Assens)
Bonnemann, Thomas Christian – i lære i Assens 24.6.1797, II 93, svend 25.6.1804, II 94 (søn af skomager Martin Jensen Bonnemann i Assens)
Bonnesen, Andreas – født i Odense, i Forbundt i Nyborg Paasken 1826, II 208, svend 9.4.1828, II 209 (søn af sadelmager Bonnesen)
Bonnesen, Hans – født i Odense, i lære i Nyborg Paasken 1826, II 206, svend 17.4.1827, II 207 (søn af sadelmager Bonnesen)
Bonnesen, Jens – i Forbund t i Kerteminde Paasken 1825, II 205, svend 28.3.1826, II 206
Bonnesen, Jens Peder Emil – svend 15.4.1884, III 136 (lært i Odense)
Bowitz, Frands Pedersen – i lære Paasken 1736, I 181 ophævet, i lære 1.1.1740, I 191 (søn af Anne Kirstine Bowitz)
Bowitz, Peder Pedersen – i lære 29.9.1740, I 196, svend 26.4.1745, I 196 (søn af Anne Kirstine Bowitz)
Boye, Lars Hansen – født i Odense, i lære 24.6.1764, I 225, svend 20.6.1768, I 226
Bredberg, Jonas – Gøteborg, indskrevet 28.10.1792, IV 35
Bremer, Lorents Christiansen – født i Nyborg, i lære 29.9.1715, I 123, svend 3.5.1719, I 125, mester i Svendborg 17.3.1721, I 20 (søn af farver Christian Lorentsen Bremer)
Bremer, Peder Jørgensen – i lære 11.11.1738, I 190, svend 19.11.1743, I 191 (søn af Jørgen Bolbroe)
Brinck, Frederik Gotlieb – fra ’Donah by Dresden’, indskrevet 2.6.1809, IV 43
Brischt, Frederik – fra Leipzig, indskrevet 20.11.1809, IV 44
Bruderman, Jochum Diderich – indskrevet 21.9.1761, IV 8
Brumm, Johan Gabriel – fra Refall, indskrevet 11.9.1786, IV 27
Bruun, Hans Jacob – svend 22.4.1851, III 68 (lært i Assens)
Bruun, Niels Carlsen – født i Højme, svend 2.1.1860, III 92 (lært i Odense)
Bruun, Povel – fra Braunschweig, indskrevet 4.11.1776, IV 21
Brænder, Egon – født 1905 i Brudager, tapetserersvend 22.4.1924, III 202
Braadt, Søren Adolph – i lære 24.6.1826, II 212, svend 27.6.1831, II 213 (søn af sadelmager H. Braadt i Odense)
Buschner, Christian Frederik – fra Schwichkou, indskrevet 12.7.1788, IV 33
Buschner, Frederik – fra Zwicau, indskrevet 20.11.1809, IV 44
Busck, Jens Nielsen – i lære i Assens Paasken 1802, II 106, svend 13.4.1807, II 107 (søn af Niels Jensen Busck)
Bøgelund, Carl Vilhelm Einor – født 1885 i Odense, tapetserersvend 1.11.1904, III 175 (lært i Odense)
Bøgh, Valdemar – født i Odense, svend 1.10.1908, III 181 (lært i Odense)
Bøtcher, Christian – svend 11.3.1811, II 134 (lært hos faderen Johan Henrik Bøtcher i Kerteminde)
Bøtcher, Johan Carl – svend 4.7.1805, II 116 (lært hos faderen Johan Henrik Bøtcher i Kerteminde)
Bøtcher, Johan Henrik – svend 2.4.1872, III 118 (lært i Odense)
Bøtcher, Johan Henrik – svend 8.1.1796, II 86, er mester 1798, V 23 (lært hos faderen Johan Henrik Bøtcher i Kerteminde)
Bøtcher, Niels Andreas Henrik – født 1889 i Sønder Næraa, svend 21.4.1908, III 180
Baagøe, Christian Pedersen – i lære i Assens 25.12.1794, II 79, svend 8.1.1802, II 80 (søn af Ebbe Christensen Lundbye i Assens)
Carsten, Henrik – svend 3.4.1888, III 144 (lært i Odense)
Christensen, Alexander – født i Tommerup, i lære 27.12.1722, I 138, svend 8.1.1728, I 139
Christensen, Andreas – født i Bred, i lære 3.6.1715, I 122, svend 17.5.1720, I 129 (søn af Dorthea Andreasdatter)
Christensen, Carl – født i København, svend 10.4.1849, III 59 (lært i Odense)
Christensen, Christen Holger – svend 3.4.1888, III 145 (lært i Odense)
Christensen, Christian – født 1885 i Brylle, svend 19.4.1906, III 177
Christensen, Christian – svend 3.4.1877, III 125 (lært i Odense)
Christensen, Hans Jochum – født i Odense, i lære Paasken 1759, I 70, svend 30.4.1764, I 71
Christensen, Jens – svend 12.8.1754, I 220
Christensen, Lars – fra Odense, indskrevet 4.11.1771, IV 18 (identisk med Lars Christensen svend 1768?)
Christensen, Lars – fra Odense, indskrevet 9.12.1765, IV 12
Christensen, Lars – i lære Pinsen 1765, I 229, svend 20.6.1768, I 229 (ogsaa kaldet Lars Christensen Huus IV 13), (søn af Christen Larsen paa Langeland)
Christensen, Lars – svend 6.4.1847, III 54 (lært i Odense)
Christensen, Mikkel – født i Middelfart, i lære 4.3.1715, I 119, svend 21.1.1720, I 128 (moder Ellen Andersdatter)
Christensen, Morten – født i Lumby, svend 3.10.1857, III 84 (lært i Odense)
Christensen, Niels – i lære 1.1.1833, II 257, svend 2.1.1838, II 258 (søn af smaahandler Niels Christensen i Odense)
Christiansen, Andreas – i lære 24.6.1825, II 196, svend 3.1.1831, II 198 (søn af afskediget dragon Christian f. Larsen i Odense)
Christiansen, Isaak Hans – i lære i Faaborg Paasken 1837, III 27, svend 29.3.1842, III 28 (søn af Daniel Isaak i Faaborg)
Christiansen, Jens – fra Kolding, indskrevet 14.7.1777, IV 22 og igen 26.1.1777, IV 22
Christiansen, Magnus – i Forbundt i Odense, svend 6.10.1846, III 53
Christiansen, Niels – svend 7.4.1863, III 101 (lært i Odense)
Christophersen, Hans – født i Odense, i lære 1.10.1783, II 35, svend 5.10.1789, II 61, rejst? og igen indskrevet 23.12.1793, IV 36
Chron, Johannes – fra Durchlach, indskrevet 1.8.1808, IV 42
Clausen, Christian – født i Norge, i Forbundet 24.6.1828, II 221, død 19.4.1829, II 222 (lært i Vordingborg)
Clausen, Johan N. – i lære 11.10.1819, II 175, svend 6.10.1823, II 176 (søn af garvermester Diderik Clausen i Bogense)
Clausen, Lars – født i Assens, i lære i Faaborg 24.6.1712, I 122, svend 8.1.1718, I 125
Clausen, Peder Henrik Brylle – svend 4.10.1875, III 123 (lært i Odense)
Clemensen, Axel – født 1895 i Odense, svend 14.4.1914, III 189 (lært hos faderen Chr. Clemensen)
Clemensen, Christian – i lære 24.6.1840, III 45, svend 24.6.1845, III 46 (søn af garver M. Clemensen)
Clemensen, Christian Johannes Blom – svend 11.4.1882, III 133 (lært i Odense)
Conrady, Jacob Leopold – fra Riga, indskrevet 23.4.1770, IV 17
Corell, Jørgen – i Forbundt i Odense 1.1.1784, II 38, svend 27.6.1785, II 39 (lærling i Slagelse)
Cotibi, Elias Alexandersen – i lære i Nyborg 29.9.1705, I 9 (søn af Alexander Cotibi)
Damgaard, Lars Pedersen – i lære Paasken 1751, I 39, svend 24.6.1756, I 40 (søn af underofficer Peder Larsen Damgaard i Kavslund)
Dansklok (el. Dandzglock, Danschglök), Johannes – indskrevet 7.6.1807, IV 42 og igen 13.2.1809, IV 43 og 21.10.1811, IV 45
Degenkolb, Johan Adam – i lære Paasken 1776, II 13, svend 3.4.1780, II 14 (søn af Johan Degenkolb)
Deichmann, Johan Christopher – fra København, er svend 1760, IV 1
Deihl, Georg Henrik – sadelmager i Odense, mester 12.6.1741, I 199
Deil, Johan Christopher – fra Leibtzig, indskrevet 1.1.1776, IV 21
Deisener, Christian Gotlob – fra Deszo, indskrevet 23.11.1795, IV 37
Dengler, Otto Andreas – i Forbundt i Rudkøbing 16.10.1841, III 30, svend 17.5.1842, III 30 (lært hos faderen Andreas Dengler i Rudkøbing)
Dichmann, Christian – i lære 29.9.1808, II 126, svend 29.9.1817, II 127
Dichmann, Nicolai Hartvig – i Forbundt i Odense, svend 10.4.1849, III 60
Diffendæller, Andreas – i lære 4.12.1757, I 60, svend 1.6.1767, I 61
Dindler, Frederik Christian – født i Rudkøbing, i Forbundt i Svendborg 1.1.1829, II 230, svend 8.7.1829, II 230
Dippe, Wilhelm – fra Halverstat, indskrevet 28.10.1792, IV 35
Ditlevsen, Knud – født 1890 i Næsbyhovedbroby, svend 5.11.1910, III 184 (lært i Søndersø og Odense)
Dreyer, Carl Christian Frederik – svend 28.3.1837, III 1b (lært hos faderen Henrik Dreyer i Odense)
Dreyer, Frits Ludvig Jacob – svend 29.3.1842, III 25 (lært hos faderen Henrik Dreyer i Odense)
Dreyer, Henrik – fra Oldenborg, indskrevet 2.6.1809, IV 43, er mester i lavet 1819, V 46
Dreyer, Henrik Ferdinand Gotfred – svend 28.3.1837, III 1b (lært hos faderen Henrik Dreyer i Odense)
Duck, Theodor Sophus – født i Odense, svend 6.4.1858, III 87 (lært i Odense)
Duhs, Christopher – fra Königsberg, indskrevet 19.8.1769, IV 16
Dæhring, Christopher Diderich – fra Wittstoch, indskrevet 2.10.1772, IV 19
Døcher, Gerhard Henrik – i lære 29.9.1789, II 61, svend 30.9.1793, II 62 (søn af handelsmand Johan Bernt Døcher i Odense)
Ebbendorff, Ludvig Gehlet – i lære Paasken 1838, III 36, svend 18.4.1843, III 37 (søn af sadelmager Hansen i Middelfart)
Ebbesen, Christian – fra Horsens, indskrevet 22.3.1773, IV 19
Ebel, Mikkel – fra Elbind, er svend 1760, IV 1, indskrevet 11.1.1762, IV 8 og 16.9.1765, IV 12
Elert, Frederik Wilhelm – fra København, indskrevet 8.9.1788, IV 31
Ellbert, Johan Andreas – fra Haderslev, indskrevet 8.7.1793, IV 35
Engelmann, Wilhelm – fra Berlin, indskrevet 29.6.1807, IV 42
Eriksen, Bjørn – i lære 1.5.1765, I 84, svend 28.4.1770, I 85
Eriksen, Rasmus – født i Øksendrup, i lære i Nyborg 24.6.1713, I 116, svend 14.7.1718, I 117, mester i Assens 17.3.1732, I 23 (søn af Erik Hansen)
Eriksen, Villum – født i Øksendrup, i lære i Assens 11.11.1732, I 162, svend 4.4.1736, I 163 (søn af Erik Hansen)
Ernst, Johan Jacob – fra Danzig, indskrevet 19.6.1775, IV 21
Eschler, Mathias Mathiasen – i lære 1.5.1777, II 19, svend 28.4.1783, II 19
Exener, Johan – fra Stockholm, indskrevet 22.9.1760, IV 1, 7
Faber, Christian – fra Odense, indskrevet 11.11.1784, IV 24 (identisk med Chr. Faber, svend 1769?)
Faber, Christian – i lære Paasken 1766, I 234, svend 24.4.1769, I 234 (søn af Frederik Faber i Odense)
Falck, Hans Christian – i lære 24.6.1805, II 118, svend 2.7.1810, II 118 (søn af politibetjent Hans Christian Falck i Odense)
Fanøe, Jørgen Jeppesen – født i Hjadstrup, svend 8.10.1860, III 93 (lært i Odense)
Fauben?, Christian – indskrevet 22.5.1769, IV 15
Fette, Ernst – fra Göttingen, indskrevet 1.8.1808, IV 42
Fich, Normann – født 1909 i Jordløse, tapetserersvend 11.4.1928, III 205
Finick, Niels – i lære 29.9.811, II 154, svend 7.10.1816, II 154
Fischer, Hans Andersen – i lære 29.4.175, I 45
Fischer, Johan Andersen – i lære 25.4.1749, I 37, svend 24.6.1755, I 38
Flemming, Christian – fra København, indskrevet 1.11.1791, IV 34
Fosberg, Albert – fra København, indskrevet 21.11.1796, IV 38
Frederiksen, Frederik – i lære i Slagelse 24.6.1809, II 128, svend 15.6.1816, II 129
Friedrich, Johan Christopher – fra Zwickou, indskrevet 13.8.1770, IV 17
Frigge, Christian Conrad – svend 27.6.1870, III 115 (lært i Odense)
Fromoldt, Hans Peder – født i Slagelse, i lære Julen 1697, I 105, svend 19.1.1703, I 107 (søn sadelmager af Jørgen Philip Fromoldt)
Fromoldt, Hans Philip – født i Slagelse, i lære Julen 1699, I 106 (søn af sadelmager Jørgen Philip Fromoldt)
Frosell, Erik – fra Sverige, i Forbundt 6.1.1806, II 119, svend 27.10.1806, II 119
Frøesang, Christian Christiansen – i lære i Haderslev 1815, II 98, svend 24.4.1821, II 98
Funch, Johan – svend 30.9.1873, III 120 (lært i Odense)
Fundt, Johan Christian – født i Vester Aaby, i lære Pinsen 1728, I 149, svend 9.1.1734, I 151 (søn af Johan Christian Fundt og Maren Christensdatter)
Føns, Harald Sophus Victor – svend 14.8.1865, III 105 (lært i Odense)
Genstmann, Gotlieb – fra Glatz, indskrevet 4.6.1810, IV 44
Germann, Jochum Knudsen – i lære Paasken 1740, I 193, svend 26.4.1745, I 201 (svoger Andreas Melsboe i Odense)
Gilian, Anton – i Svendborg, er mester i lavet 1767, V 12
Goltermann, Peder – født 1890 i Tranekær, svend 29.8.1910, III 183
Goltermann, Peder Henrik – fra Langeland, svend 13.5.1844, III 43
Gormsen, Ludvig – svend i Assens 28.9.1812, II 144
Gotfredsen, Hans – svend 4.7.1855, III 79 (lært i Rudkøbing)
Grass, Christopher – født i Kønigsberg, mester 25.8.1724, I 21
Grauning, Thyge Christian – i lære i Middelfart Paasken 1834, II 265, svend 30.9.1839, II 266 (søn af gørtlermester J. C. Grauning i Middelfart)
Grauning, Victor A. – svend 12.4.1875, III 122 (lært i Odense)
Gredsted, Anders Hansen – i lære Paasken 1827, II 223, svend 6.10.1830, II 224 (søn af Hans Gredsted i Odense)
Gregersen, Johannes Emil – født 1882, tapetserersvend 2.10.1899, III 165
Gregersen, L. E.  – svend 7.4.1874, III 122 (lært i Odense)
Griessentroch?, Johan – fra Rinsenburg?, indskrevet 28.4.1768, IV 13
Grost, Axel – født 1910 i Odense, tapetserersvend 6.5.1930, III 208
Grube, Ludvig – fra Münster, indskrevet 1.8.1808, IV 42
H…?, C…? B…? – fra rothchild, indskrevet 14.7.1773, IV 19
Haberch, Svend – fra Malmø, indskrevet 27.3.1786, IV 26
Halbergsen, Carl Christian – i lære 1.1.1824, II 193, svend ?.1.1829, II 194
Halbey, Adam Gotlieb – i Forbundt 1.5.1780, II 25, svend 30.4.1781, II 26, rejst og igen indskrevet 8.9.1788, IV 31 (søn af sadelmager Frands Halbey i Odense)
Halbey, Frands – i lære 14.10.1744, I 204, svend 7.6.1748, I 203 (søn af løjtnant Halbey)
Hamerstein, Peder – fra Jønkøbing, indskrevet 6.2.1764, IV 10
Hamle, Hans Rasmussen – født i Vejstrup, i lære Paasken 1726, I 144, svend 17.3.1731, I 145
Hansen, Abraham – fra Middelfart, indskrevet 18.11.1807, IV 42 og 23.9.1810, IV 44
Hansen, Anders – i lære 1.1.1786, II 45, svend 7.5.1792, II 71, er mester i Faaborg 1815, V 28
Hansen, Andreas – fra Munkebo, svend 12.4.1898, III 160
Hansen, Asger Bech – født 1907 i Ørbæk, tapetserersvend 5.10.1926, III 205
Hansen, Bruno – født 1877, svend 9.10.1895, III 155
Hansen, Carl – i lære 1.1.1831, II 247, svend 28.3.1837, II 231
Hansen, Carl – svend 8.7.1863, III 102 (lært i Odense)
Hansen, Carl August – svend 2.1.1838, III 3 (lært hos faderen A. Hansen i Faaborg)
Hansen, Carl Joseph – i Forbundt i Faaborg, 1.1.1829, II 226, svend 6.9.1830, II 227 (søn af sadelmager Hans Christophersen, Brahetrolleborg)
Hansen, Christian Frederik – i lære 29.9.1827, II 220, svend 4.10.1828, II 221 (søn af sadelmager Hans Christophersen, Brahetrolleborg)
Hansen, Christopher – i lære i Faaborg, 20.12.1833, II 255, svend 21.4.1835, II 256 (søn af sadelmager Hans Christophersen, Brahetrolleborg)
Hansen, Diderik Christian – svend 13.2.1843, III 36 (lært i Rørby)
Hansen, Erik – i lære i Faaborg 28.5.1836, II 269, svend 26.6.1837, III 3 (søn af sadelmager Hans Christophersen, Brahetrolleborg)
Hansen, Erik Martin – svend 27.4.1886, III 141 (lært i Odense)
Hansen, Frands – født 1903 i Odense, svend18.4.1922, III 199
Hansen, Frederik Christian – svend 1.4.1823, II 84 (lært hos faderen Anders Hansen i Faaborg)
Hansen, Frederik Ferdinand – svend 12.3.1827, II 214 (lært hos faderen Ole Hansen i Odense)
Hansen, Gunner Evald – født 1902 i Kappendrup, tapetserersvend 6.10.1921, III 198
Hansen, Gustav – svend 12.4.1862, III 97 (lært i Odense)
Hansen, H. P. svend 30.3.1880, III 130 (lært i Odense)
Hansen, Hans – fra Haarslev, i lære 1.1.1772, I 244
Hansen, Hans – født i Odense, svend 16.10.1848, III 57 (søn af afdøde brændevinsbrænder Niels Hansen, lært i Odense)
Hansen, Hans – født i Rønninge, i lære 24.6.1759, I 71
Hansen, Hans – født i Turup, svend 10.4.1855, III 78 (lært i Assens)
Hansen, Hans – i Forbundt i Mosegaard 1.1.1829, II 231, svend 6.10.1830, II 232
Hansen, Hans – i lære i Middelfart 29.9.1825, II 199, svend 6.10.1826, II 200 (søn af bryggerkarl Hans Nilsen i Odense)
Hansen, Hans – svend 30.9.1881, III 132 (lært i Odense)
Hansen, Hans – svend 7.3.1868, III 110 (lært i Odense)
Hansen, Hans Adolph – i lære i Middelfart Paasken 1842, III 33, svend 29.3.1845, III 34 (søn af C. A. Hansen)
Hansen, Hans Jørgen – født Skovborg, svend 30.12.1846, III 53
Hansen, Hans Jørgen – svend 3.4.1888, III 145 (lært i Odense)
Hansen, Hans Jørgen –svend 2.4.1872, III 118 (lært i Odense)
Hansen, Hans Peder – født 1874 i Munkebo, svend 19.4.1892, III 151 (lært i Odense)
Hansen, Hans Peder – i lære i Middelfart Paasken 1813, II 170, svend 4.4.1820, II 171 (søn af murermester Hans Adolph Christensen i Middelfart)
Hansen, Hans Peder Julius – svend 7.4.1863, III 102 (lært i Odense)
Hansen, Henrik – født 1884 København, svend 9.3.1904, III 174 (opdraget i Nyborg, lært i Odense)
Hansen, Henry – født 1910, tapetserersvend 1.10.1931, III 209
Hansen, Jacob – i lære 1.3.1837, III 5, svend 7.2.1842, III 6 (søn af smaahandler Hans Jacobsen i Odense)
Hansen, Jacob – i lære i Assens 29.9.1838, III 18, svend 9. 10.1843, III 19 (mon søn af snedker L. Hansen i Faaborg)
Hansen, Jens – født Søby, i lære i Assens 11.12.1792, I 164
Hansen, Jens – i lære 29.9.1812, II 145, svend 24.4.1821, II 146 (søn af Anne Jensdatter i Odense)
Hansen, Jens – i lære i Svendborg Paasken 1820, II 178, svend 28.7.1824, II 179
Hansen, Jens Christian – i lære i Slagelse 29.7.1824, II 192, svend 3.10.1829, II 193
Hansen, Jeppe – fra Colreg., indskrevet 13.5.1777, IV 22
Hansen, Jeppe – svend 11.4.1882, III 134 (lært i Odense)
Hansen, Johan Jacob – i Forbundt 24.6.1803, II 110, svend 25.6.1804, II …
Hansen, Johannes Carl – født 1893 i Odense, svend 9.4.1912, III 186
Hansen, Julius Marius født 1877, af Avnslev, svend 20.4.1897, III 158 (lært i Odense)
Hansen, Just Henrik – svend 13.12.1750, I 219
Hansen, Just Niels – svend 23.7.1764, I 83 (søn af sadelmager Anton Gilian i Svendborg)
Hansen, Jørgen – født i Odense, i lære 24.6.1768, I 235, svend 3.7.1775, I 237
Hansen, Jørgen Vilhelm – svend 27.3.1883, III 135 (lært i Odense)
Hansen, Knud – født i Odense, svend 5.2.1707, I 108, mester 12.11.1712, I 14 (søn af sadelmager Hans Knudsen)
Hansen, Lars – svend 24.4.1867, III 108 (lært i Odense)
Hansen, Lars Christian – svend 12.1.1872, III 117 (lært i Odense)
Hansen, Lars? – indskrevet 22.12.1800, IV 40
Hansen, Ludvig Ditlev – i Forbundt i Faaborg 24.6.1825, II 195, svend 7.8.1826, II 196, bor i Rødby da han 8.1.1839, blev indskrevet som udenbys mester V 107 (søn af sadelmager Hans Christophersen, Brahetrolleborg)
Hansen, M. Christian – svend 3.4.1877, III 126 (lært i Odense)
Hansen, Marius Alfred – født 1898, svend 10.4.1917, III 193
Hansen, Niels – fra Aarhus, er svend 1760 IV 1
Hansen, Niels – født i Gamst, svend 3.1.1848, III 55 (lært i Middelfart)
Hansen, Niels Julius – svend 24.6.1865, III 104 (lært i Odense)
Hansen, Niels Ludvig – svend 15.3.1826, II 204 (lært hos faderen Ole Hansen i Odense)
Hansen, Niels Marius – af Odense, lært i Odense 17.4.1900, III 167
Hansen, Niels Marius Carlo – født 1908 i Odense, tapetserersvend 11.4.1928, III …
Hansen, Niels Michael – født 1900 i Odense, tapetserersvend 22.4.1919, III 196
Hansen, Ole – i lære 18.2.1787, ii 48, svend 3.3.1794, II 49, er mester i Lavet 1803, V 25
Hansen, Peder – i lære i Kerteminde 24.6.1837, III 2, svend 28.6.1841, III 2
Hansen, Peder – indskrevet 22.12.1800, IV 40
Hansen, Peder Diderik – invalid af Vindinge, i lære Paasken 1850, III 66, svend 29.3.1853, III 70
Hansen, Peder Jørgensen – i lære Paasken 1842, III 26, svend 14.4.1846, III 50 (søn af Marie Lindhardt i Bogense)
Hansen, Poul – fra Taasinge, i lære 29.9.1792, II 75
Hansen, Poul – i lære i Bogense 29.9.1817, II 156, svend 2.10.1820, II 156
Hansen, Rasmus – fra Tryggelev, svend 29.3.1853, III 73
Hansen, Rasmus – i lære i Nyborg, 8.7.1754, I 47 (søn af bager Hans Pedersen i Nyborg)
Hansen, Rasmus Christian Sandermann – svend 8.4.1890, III 150 (lært i Odense)
Hansen, Samuel Gotlieb – svend 27.11.1815, II 152 (lært hos faderen Anders Hansen i Faaborg)
Hansen, Theodor Vilhelm – svend 14.4.1868, III 112 (lært i Odense)
Hansen, Thomas – fra Horsens, indskrevet 18.6.1770, IV 17
Hansen, Thorvald Valdemar – af Odense, svend 1.11.1906, III 178 (lært i Odense)
Hansen, Viggo Helge Anker – født 1902 i Odense, svend 6.10.1921, III 198
Hansen, Viggo Ingvard – født 1896 i Odense, svend 6.4.1915, III 191
Hansen, Vilhelm – af Allerup, svend 1.11.1901, III 170 (lært i Odense)
Hansen, Aage Christian Sophus – født 1897 i Odense, svend 7.10.1915, III 192
Hartin, Christian – fra Moring, indskrevet 10.7.1792, IV 35
Hartvig, Johan – i lære 29.9.1829, II 234, svend 6.10.1834, II 235 (søn af bagermester J. F. Hartvig i Odense)
Hasse, Johan Adam – indskrevet 7.2.1763, IV 9
Heegaard, Anton – i lære i Rudkøbing Pinsen 1837, III 16, svend 9.6.1840, III 17 (søn af jæger Otto Heegaard paa Hou)
Hehrman, Mertien – fra Menel, indskrevet 17.11.1760, IV 7
Heide, Jacob Madsen – i Forbundt i Slagelse Paasken 1818, II 161, svend 28.9.1818, II 162
Heimann, Henrik – i lære i Assens 1.1.1834, II 260, svend 8.2.1837, II 261 (søn af handelsmand Abraham Heimann i Assens)
Hein, Jens Nordtorp – svend 14.10.1865, III 105 (lært i Odense)
Heise, Johan Henrik – født i Oberhausen i Deüringen, i lære Pinsen 1764, I 230, svend 30.9.1768, I 230
Heiser, Johan Conrad – fra Mansfeld, indskrevet 22.3.1789, IV 32
Hennicke, Johan Frederik – fra Hannover, indskrevet 21.5.1787, IV 29
Henriksen, Hans – født i Paarup, i lære 29.9.1722, I 136, svend 29.9.1728, I 137 (søn af Henrik Nielsen)
Herman, Carl – fra Asserleben, indskrevet 3.11.1788, IV 31
Herman, Gotlieb Bernhardt – fra Königsberg, indskrevet 14.8.17863 IV 27
Hermansen, Ludvig Ernst Thorvald Østrup – født 1894 i Odense, tapetserersvend 14.4.1914, III 188
Hesse, Anthon – fra Cölleda, indskrevet 1.8.1808, IV 42
Hesse, Johan Ernst – indskrevet 23.8.1762, IV 9
Hevert, Johan Godtfred – fra Kesselin, indskrevet 16.7.1787, IV 29
Hieraunmus, Peder Vilhelm – svend 3.4.1866, III 106 (lært i Odense)
Hiessing, … ? – fra Randers, indskrevet 7.7.1806, IV 42
Hildebran, Johan Samuel – fra Braunschweig, indskrevet 12.8.1775, IV 21
Hiort, Frederik – i lære Paasken 1770, I 249, svend 24.5.1773, I 249 (søn af Hans Jørgen Hiort)
Hjorteberg, Christian Jensen – født udenfor Nørreport, Odense, i lære 24.6.1801, II 108, i Forbundt 29.9.1806, II 120, svend 12.8.1807, II 120 (søn af vægter Jens Christensen Hjorteberg)
Hjorteberg, Jørgen Jensen – i lære Paasken 1811, II 135, svend 16.4.1816, II 136 (søn af vægter Jens Hjorteberg i Odense)
Hjorteberg, Peder Christian Jensen – i lære ?.1.1816, II 128, svend 20.1.1817, II 157 (plejesøn af sadelmager Ole Hansen i Odense)
Hochvalt, Johan Carl – fra Königsberg, indskrevet 18.7.1785, IV 25
Hoffmann, Andreas – fra Magdeburg, indskrevet 31.7.1809, IV 43
Holm, Jens – i lære 3.10.1795, II 84, svend 4.2.1799, II 84
Holm, Jørgen Andersen – i lære 2.4.1773, I 246
Holm, Michael – i lære 1.5.1781, II 29, svend 5.11.1787, II 30 (søn af S. Holm
Holm, Rasmus Johan Michael – af Odense, svend 30.9.1897, III 159
Holst, Christian Albert – født 1895 i Odense, svend 14.4.1914, III 190 (lært i Odense)
Homle, Hans Rasmussen – født i Vejstrup, i lære Paasken 1726, I 144, svend 17.3.1731, I 145
Horn, Johan Christopher – er mester i lavet 1750, V 3
Horn, Johan Henrik – fra Königsberg, indskrevet 18.7.1774, IV 20
Horn, Mathias Johansen – svend 22.5.1775, II 3 (søn af sadelmager Johan Christopher Horn)
Hundertmark, Johan Conrad – indskrevet 1.4.1765, IV 11 og 24.4.1769, IV 15
Hundmarck, Christopher – indskrevet 30.1.1769, IV 15
Huntiern, Isak – indskrevet 27.2.1769, IV 15
Huus, Mogens Christensen – født i Longelse, i Forbundt i Svendborg Paasken 1778, II 21, svend 27.9.1779, II 21
Hübel, Johan Frederik – fra ’Mölden’, indskrevet 15.11.1762, IV 9
Høgh, Christian Pedersen – født i Oure Mølle ved Frederiksværk, i lære i Roskilde Pinsen 1770, I 243, svend 24.5.1773, I 244 (søn af Peder Pedersen Høgh)
Høgh, Johannes – fra Næstved, svend 13.10.1866, III 107 (lært i Odense)
Høilund, Erik Ferdinand – født 1815 i København, i lære i Korsør 1.10.1829, II 237
Hørløkke, Peder Larsen – svend 15.3.1826, II 181 (lært i Haderslev)
Høybye, Hans Jørgen – i lære 24.6.1775, II 9, svend 1.11.1779, II 10, ermester i Assens 1794, V 22 (søn af matros Jens Sørensen Høybye)
Indland, Frederik – fra København, indskrevet 31.7.1809, IV 44
Isaak, Hans Christiansen – i lære i Faaborg Paasken 1837, III 27, svend 29.3.1842, III 28 (søn af Daniel Isaak, Faaborg)
Jacobsen, Alfred Bernhart Ivan – født 1883 i Odense, tapetserersvend 5.10.1902, III 173
Jacobsen, Frederik – født i Odense, i lære 28.6.1822, II 183, svend 3.1.1875, II 184 (søn af smaahandler Hans Jacobsen)
Jacobsen, Hans Peder – født 1892 i Fredericia, tapetserersvend 8.8.1912, III 187 (lært i Middelfart og Odense)
Jacobsen, Johannes Peder – af Nordenhuse, svend 3.5.1902, III 172 (lært i Skalkendrup og Odense)
Jacobsen, Peder – fra Horsens, indskrevet 30.12.1776, IV 22 og igen 13.5.1776, IV 22
Jantzen, Marius Peder Lars – svend 19.4.1870, III 114 (lært i Odense)
Jariis, Johan Frederik – født i Bogense, i lære Bogense 1.1.1770, I 239, svend 27.6.1774, I 240
Jensen, Alfred Jacob – af Odense, svend 7.4.1896, III 157
Jensen, Anders – fra Horsens, indskrevet 5.8.1805, IV 41
Jensen, Anders Christian Julius – svend 30.9.1885, III 140 (lært i Odense)
Jensen, Andreas – født i Kingstrup, i lære i Assens 21.4.1791, II 77, svend 12.5.1794, II 78 (søn af Jens Andersen)
Jensen, Andreas – svend 24.6.1757, I 220
Jensen, Axel Julius Martin – født 1897 i Odense, tapetserersvend 5.10.1916, III 193
Jensen, Axel Viggo Valdemar – svend 14.4.1868, III 111 (lært i Odense)
Jensen, Baltzer – født i Horsens, mester i Nyborg 26.6.1713, I 15, kaldes ogsaa Beck V 9 (lært i Horsens)
Jensen, Bonne – i lære 27.3.1785, II 42, svend 14.5.1792, II 43, er mester i Lavet 1805, V 25 (søn af Jens Bonnesen?)
Jensen, Charles – født 1895 i Odense, tapetserersvend 14.4.1914, III 188
Jensen, Christian – fra Odense, indskrevet 1.8.1808, IV 42
Jensen, Hans Christian Christopher – i lære i Bogense 29.9.1838, III 946, svend 6.10.1845, III 47 (søn af skomager Jens Jespersen i Bogense)
Jensen, Hans Ole – født 1892 i Odense, svend 23.10.1911, III 185
Jensen, Jens Peder – svend 6.4.1847, III 54 (lært i Odense)
Jensen, Julius – i lære i Kerteminde Paasken 1841, III 22, svend 9.4.1844, III 23 (søn af slagter M. Jensen i Kerteminde)
Jensen, Jørgen – født i Odense, svend 2.4.11861, III 94 (lært i Odense)
Jensen, Knud – født i Odense, svend 2.4.1861, III 94 (lært i Odense)
Jensen, Ludvig – svend 18.4.1876, III 124 (lært i Odense)
Jensen, Niels – født i Seden?, i lære 1.5.1781, II 28, svend 26.4.1784, II 28
Jensen, Ole – i lære 29.9.1837, III 31, svend 10.10.1842, III 32 (søn af husmand Jens Pedersen, Tommerup)
Jensen, Ole Peder – født i Odense, svend 27.6.1848, III 56 (lært i Odense)
Jensen, Peder – i lære 24.6.1816, II 153, svend 25.6.1820, II 153 (søn af skomagersvend Jens Knudsen i Odense)
Jensen, Peder – svend 10.4.1855, III 77 (lært i Odense)
Jensen, Valdemar – af Odense, svend 1.11.1901, III 171 (lært i Odense)
Jeppesen, Hans – af Øksendrup, i lære 12.11.1762, I 84, svend 3.2.1767, I 231
Jeppesen, Viggo – født 1896 i Odense, tapetserersvend 6.4.1915, III 191
Jespersen, Rasmus – født i Egeskov, i lære 29.9.1759, I 75
Jobben, Frederik – i lære i Bogense 1.1.1805, II 115, svend 2.1.1808, II 115 (søn af Maren Jobben)
Joel, Johan Gotfred – fra Reichenback, indskrevet 14.3.1796, IV 37
Johansen, Christian – født i Turup, i Forbundt i Assens 1.11.1791, II 78, svend 10.11.1794, II 79 (søn af Johan Andreasen), (Christian Gotlieb Johansen iv 36)
Johansen, Christian Albrech – fra Kiel, indskrevet 5.8.1805, IV 41
Johansen, Frands – i lære i Haderslev Paasken 1804, II 112, svend 9.4.1810, II 113 (søn af Johan Frandsen i Haderslev)
Johansen, Morten – født i Turup, svend 23.11.1857, III 85 (lært i Assens)
Johansen, Niels Christian – født i Kerteminde, svend 24.6.1857, III 83 (lært i Kerteminde)
Johansen, Vermuth Christian – født i Bogense, i lære 8.5.1777, II 12, svend 3.11.1781, II 13 (søn af Johan Christopher Vermuth)
Johansen, Vilhelm – i lære i Haderslev Paasken 1819, II 168, svend 1.4.1823, II 169
Joseph, Salomon – i Rudkøbing, indskrevet som udenbys mester 1839, V 111
Junch, Johan – indskrevet 3.6.1799, IV 39 (identisk med Johan Jung?)
Juncher, Hans Henrik – svend 11.10.1864, III 103 (lært i Odense)
Jung, Johan – fra Neuese, indskrevet 21.11.1796, IV 38
Jungdahl, Peder Clausen – i lære i Haderslev Paasken 1818, II 163, svend 18.3.1822, II 164
Just, Frands – fra Aalborg, indskrevet 13.10.1766, IV 12
Just, Henrik Hansen – svend 13.12.1750, I 219
Just, Niels Hansen – svend 23.7.1764, I 83 (stedsøn af sadelmager Anton Gilian i Svendborg)
Justesen, Hans – sadelmager og remsnider i Svendborg, mester 26.4.1741, I 198
Justesen, Lars – født i Odense, svend 4.4.1899, III 163
Juul, Jens Henrik – født i Aarslev, i lære 1.9.1724, I 140, svend 10.9.1729, I 141 (stedsøn af Johan Lorents Range)
Jørgen(sen?), Peder – indskrevet 25.7.1763, IV 10
Jørgensen, Carl Christian – født i Odense, svend 2.4.1861, III 96 (lært i Odense)
Jørgensen, Hans – i lære 1.1.1843, III 50, svend 24.6.1846, III 51 (søn af sadelmager J. Jørgensen i Fredericia)
Jørgensen, Hans Jacob – født i Heden, i lære Paasken 1735, I 177, svend 3.2.1739, I 178 (søn af skomager Jørgen Andersen)
Jørgensen, Harald – svend 23.4.1878, III 127 (lært i Odense)
Jørgensen, Jesper – født i Nyborg, i lære 22.4.1783, II 33, svend 26.4.1789, II 60
Jørgensen, Jørgen – i Forbundt 1.1.1760, I 77, svend 6.4.1761, I 78
Jørgensen, Lars – svend 2.1.1852, III 69 (lært i Odense)
Jørgensen, Michael – i lære i Faaborg, 29.9.1757, I 63, svend 10.7.1764, I 64 (søn af sadelmager Jørgen Rasmussen i Faaborg)
Jørgensen, Niels – i lære Paasken 1787, II 56, svend 18.3.1793, II 57 (søn af afdøde stenhugger Jørgen … i Odense)
Jørgensen, Peder – fra Hemmerslev, i lære Pinsen 1720, I 130, svend 23.6.1725, I 131, agter at nedsætte sig som mester i Attendorph i ’Landet Harde’ 14.4.1731, I 131
Jørgensen, Peder – født i Søby, i lære 29.9.1782, II 34, svend 6.10.1788, II 36 (søn af Jørgen Hansen)
Jørgensen, Peder – i lære i Middelfart 1.1.1831, II 241, svend 29.12.1833, II 242
Jørgensen, Svend – født 1903 i Odense, svend 11.10.1923, III 201
Kahlov, Benjamin – fra Königsberg, indskrevet 17.4.1805, IV 41
Kaig, Johan Henrik – fra Braunschweig, indskrevet 13.7.1778, IV 23
Kamp, Frederik Christian – i lære 29.9.1796, II 90, svend 15.4.1800, II 91 (stedfader Jørgen Hansen Møller i Odense)
Kampfert, Johan Georg – fra Dresten, indskrevet 17.5.1779, IV 23
Kappel, Aron Bendix – i lære 1.5.1814, II 147, svend 5.5.1817, II 148, er mester i Lavet 1828, V 55 (søn af B. Kappel i Nyborg)
Karlinchen, … - fra Franckfurt, indskrevet 17.4.19805, IV 41
Katze, Carl Johansen – svend 6.10.1788, II 52 (stedfader Jørgen Georg Flyger)
Kehl, Johan Jacob – i lære 1.10.1756, I 65, svend 1.3.1762, I 66, skrevet som Jacob Keill 8.3.1762, IV 8 (søn af Johan Frederik Kehl)
Keill, Jacob – indskrevet 8.3.1762, IV 8
Ketzkou, Carl – fra Sverin, er svend 1760, IV 1
Kingo, Androv Bitton – i lære 24.6.1786, II 49, svend 9.6.1792, II 50, er 6.8.1792, IV 35 skrevet som Andro Bito Kenko
Kirbach, Johan Samuel – fra Horsens?, indskrevet 17.5.1779, IV 24
Kirchring, … - fra Dresten, indskrevet 28.9.1806, IV 42
Kirkegaard, Ernst Adam – svend 7.4.1885, III 138 (lært hos faderen Peder Theodor Kirkegaard i Odense)
Kiær, Hans Christensen – i Nyborg, mester 5.4.1825, V 1 og 42
Kiærulff, Frederik Hansen – født i Næraa, i lære Paasken 1715, I 120, svend 17.5.1720, I 129
Klemme, Bernhard Henrik – i Forbundt i Nyborg 8.11.1806, II 125, svend 11.5.1807, 125
Klevert, Hans Johansen – i lære 7.7.1782, II 32, svend 25.6.1787, II 32
Klot, Johan – fra Elbing, indskrevet 9.7.1807, IV 42
Klug, Christian Gotfred – svend 21.11.1838, III 11 (lært hos moderen A. Klugs enke i Odense)
Klug, Christopher – svend 31.3.1807, II 124 (lært hos svogeren Simon Schmidt i Middelfart)
Klug, David Gotlieb – fra Odense, indskrevet 11.11.1765, IV 12
Klug, David Gotlieb – født i Sachen, i lære Paasken 1754, I 53, svend 9.5.1757, I 54
Klug, David Gotlieb Rosenkrands – svend 1.10.1832, II 250 (lært hos faderen Peder Ambus Klugh i Odense)
Klug, Henrik Lindegaard – svend 24.3.1800, II 99 (lært hos faderen David Gotlieb Klug i Odense)
Klug, Johan Christopher – fra Odense, indskrevet 20.11.1809, IV 44, er mester i lavet 1819, V 46
Klug, Peder Ambus – svend 20.2.1792, II 70, bliver mester i lavet og er det i 1819, V 46 (død 1832, enken fører forretningen videre, se bl.a. v 59), (lært hos faderen David Gotlieb Klug i Odense)
Knap, Andreas Mathiasen – født i Haderslev, i lære i Haderslev Paasken 1798, II 94, svend 5.12.1803, II 95 (søn af Mathias Knap)
Knap, Johan Ludvig – født i Haderslev, i lære i Haderslev 1.12.1797, II 96, svend 14.7.1800, II 96 (søn af Mathias Knap)
Knob, Peder – fra Horsens, indskrevet 24.4.1786, IV 27
Knosbye, Gotlieb – fra Berlin?, indskrevet 21.11.1796, IV 38
Knudsen, Axel Bernhardt – født 1908 i Lumby, tapetserersvend 1.10.1926, III 204
Knudsen, Hans – af Odense, svend 12.4.1898, III 162
Knudsen, Jørgen – født 1878, svend 25.5.1900, III 168 (lært i Vejle Sogn og Odense)
Koch, Frederik – fra Einbech, indskrevet 2.12.1787, IV 29
Kol, Johan Frederik – fra Horsens, indskrevet 11.8.1788, IV 31 og 26.1.1789, IV 32
Koll, Johan Frederik – fra Haderslev, indskrevet 23.7.1764, IV 11
Korel, Jørgen – fra Odense, indskrevet 18.7.1785, IV 25
Kortz, Daniel – fra Königsberg, indskrevet 3.8.1795, IV 37
Krag, Andreas Martin – født i Odense, i lære 18.4.1802, II 104, svend 16.4.1805, II 105
Krag, Knud – i lære 1.1.1793, II 82, svend 26.9.1796, II 83 (søn af afdøde slagter Peder Krag i Odense)
Krey, Henrik Hansen – i lære 1.12.1684, I 100 (søn af Hans Krey i Odense)
Kriedt, Dietrich Gebhardt – indskrevet 20.4.1802, IV 40
Krog, Hans Christian – fra Horsens, er svend 1760, IV 1
Krüger, Johan – fra Berlin, indskrevet 13.2.1809, IV 43
Kæhne, Theodor – i lære Pinsen 1839, III 20, svend 26.6.1843, III 21 (søn af raadstuetjener Kæhne i Odense)
Kämerer, Johan Conrad – fra ’Klütz’, indskrevet 24.6.1765, IV 11
Kæstel, Christopher Ditlev – svend 4.10.1850, III 65 (lært i Middelfart)
Kæstel, Georg Vilhelm – i lære 29.9.1839, III 24, svend 29.3.1842, III 25 (søn af urmager G. D. Kæstel i Middelfart)
Köhler, Anton Wichart – fra Valtenbuge, indskrevet 26.2.1770, IV 16
Köschneider, Johan Gotlieb – indskrevet 9.12.1765, IV 12
Landsel, Jonas Christopher – fra Helsingør, indskrevet 17.7.1786, IV 27
Langbeck, Jens Christian – fra Slagelse, indskrevet 5.8.1804, IV 41
Larsen, … - mester i lavet 26.8.1805, V 25
Larsen, Anders – af Middelfart, i lære i Middelfart 1805, kontrakt dat. 29.9.1811, II 142, svend 7.11.1812, II 143
Larsen, Anton Nicolai – svend 22.4.1862, III 98 (lært i Odense)
Larsen, Christen – født i Vindeby, Lindelse, i lære i Rudkøbing 16.3.1744, I 33 (søn af Lars Knudsen)
Larsen, Christen – svend 12.2.1714, I 114 (søn af sadelmager Lars Larsen)
Larsen, Christian – født i Nykøbing Falster, i Forbundt i Nykøbing Paasken 1790, II 72, svend 9.7.1792, II 73
Larsen, Christian Erland – født 1904 i Espe, svend 11.10.1923, III 201
Larsen, Hans Christian – svend 26.6.1854, III 75 (lært i Odense)
Larsen, Hans Peder – født i Bellinge, svend 3.10.1857, III 84 (lært i Odense)
Larsen, Hans Peder – svend 15.7.1878, III 127 (lært i Odense)
Larsen, Hans Peder Anton Lars – af Odense, svend 9.2.1898, III 160
Larsen, Hans Vilhelm – svend 19.4.1881, III 131 (lært i Odense)
Larsen, Jens – svend i Assens 29.9.1817, II 102
Larsen, Johan Daniel – fra ’Hündelzrükden’?, indskrevet 11.11.1765, IV 12
Larsen, Johan Daniel – i Nyborg, er mester i lavet 1781, V 20
Larsen, Johan Daniel – indskrevet 8.10. 1770, IV 17
Larsen, Johan Jørgen Carl – svend 11.4.1882, III 134 (lært i Odense)
Larsen, Johannes – født i Hjorslev, svend 3.1.1857, III 83 (lært i Odense)
Larsen, Lars – fra Jordløse, i lære 29.9.1814, II 149, svend 28.9.1818, II 149
Larsen, Lars – født i Bellinge, svend 2.4.1861, III 95 (lært i Odense)
Larsen, Lars – svend 7.1.1705, I 107 (søn af sadelmager Lars Larsen)
Larsen, Lars Ole – svend 4.10.1889, III 148 (lært hos faderen Hans Christian Larsen)
Larsen, Marius Lars Andreas – født 1880 i Odense, svend 2.10.1899, III 164 (lært i Odense)
Larsen, Martin Christopher – er mester i lavet 1767, V 12
Larsen, Martin Christopher – svend 9.5.1791, II 68 (lært hos faderen Johan Daniel Larsen i Nyborg)
Larsen, Niels Martin Charles – svend 14.4.1846, III 49 (lært i Odense)
Larsen, Peder – svend 13.2.1843, III 36 (lært i Rødby)
Larsen, Peder Godtfred – i Forbundt Paasken 1820, II 174, svend 24.4.1821, II 175, mester 20.3.1826, V 1 og 16
Larsen, Poul – født i Tranekær, i lære i Rudkøbing Paasken 1738, I 192, svend 9.6.1742, I 194
Larsen, Rasmus – født i Stenløse, svend 6.4.1858, III 88 (lært i Odense)
Larsen, Rasmus – svend 3.4.1877, III 126 (lært i Odense)
Larsen, Rasmus Armbak – svend 2.1.1872, III 116 (lært i Odense)
Larsen, Rasmus Georg – født 1887 i Odense, svend 2.4.1907, III 179
Larsen, Sigfred henry – født 1903 i Odense, svend 3.4.1923, III 200
Larsen, Vilhelm Christian – født i Odense, svend 27.6.1848, III 57 (lært i Odense)
Lehmann, Gotfred Vilhelm – født i Hjørring, svend 29.3.1853, III 72 (lært i Odense)
Lehmann, Ludvig August Christian – fra Hjørring, i lære 1.5.1832, II 251, svend 21.4.1835, II 252
Lemme, Johan Adam – fra Machteburg, indskrevet 17.11.1760, IV 7
Leppel, Johan (Jochum) Christian – i lære Paasken1751, I 43, svend 14.4.1755, I 44 (søn af rytter Johan Leppel)
Levin, Isaak – født i Faaborg, svend 2.5.1848, III 46 (lært i Rudkøbing)
Limkilde, Jørgen Rasmussen – i lære 29.9.1776, II 20, svend 14.10.1782, II 20, rejst? og igen indskrevet 21.6.1784, IV 24 (søn af Rasmus Christensen Limkilde?)
Lindberg, Mogens Peder – i lære 24.6.1774, II 6, svend 1778, II 7 (søn af sadelmager Carl Lindberg i Slagelse)
Lindberg, Niels Aman – i lære 29.4.1753, I 34
Lindegaard, Holger – i Forbundt Paasken 1817, II 157, svend 24.3.1818, II 157 (lært hos plejefaderen Peuschel i Svendborg)
Lindholm, Ole – født 1891 i Bogense, tapetserersvend 19.4.1911, III 185
Lucht, Daniel Frederik – fra Anckland, indskrevet 15.8.1774, IV 20
Lumbye, Theodor Marius – svend 11.4.1871, III 115 (lært i Odense)
Lund, Anders (?) – svend 29.6.1840, III 17 (lært hos faderen M. Lund i Bogense)
Lund, Christian Peder – født i Odense, svend 31.1.1856, III 80 (lært i Odense)
Lund, Jacob Pedersen – svend 24.9.1810, II 130 (lært hos faderen Peder Pedersen Lund i Bogense)
Lund, Mads Pedersen – i lære 29.9.1775, II 8, svend 21.4.1777, II 8 (søn af Peder Madsen Lund, Billesbølle Gods)
Lund, Mads Pedersen – svend 16.2.1807, II 124, indskrevet som udenbys mester i Lavet 26.9.1831, V 2, boede og var borger i Bogense (lært hos faderen Peder Pedersen Lund i Bogense)
Lund, Nicolai – fra København, indskrevet 2.11.1778, IV 23
Lund, Peder – svend 9.10.1831, II 248 (lært hos faderen Mads Pedersen Lund i Bogense)
Lund, Peder Pedersen – i lære 29.9.1780, II 26, svend 29.4.1782, II 27, er mester i Lavet 1803, V 24, bor i Bogense (søn af Mads? Pedersen Lund, mon ikke søn af Peder Madsen Lund?)
Lund, Peder Pedersen – svend 21.3.1803, II 105 (lært hos faderen Peder Pedersen Lund i Bogense)
Lundberg, Hans Adolph – i lære i Assens Paasken 1827, II 215, svend 6.10.1830, II 216 (søn af urmager Lundberg)
Lutz, Johan Frederik – fra ’Kreihen’, indskrevet 19.6.1769, IV 15
Lühsen, Hans – remsnidersvend i Forbundt 4.6.1764, I 223
Lykke, Christian Pedersen – født 1872 i Odense, svend 3.10.1891, III 151 (lært i Odense)
Lyng, Svend Aage – født 1906 i Odense, svend 1.11.1925, III 204
Løsch, Johan – indskrevet 30.10.1803, IV 40
Löschert, Johannes – fra Wien, indskrevet 20.1.1774, IV 20
Madsen, Alexander – svend 13.4.1819, II 164 (lært hos faderen Jacob Madsen i Slagelse)
Madsen, Anders Christian Andreas – svend 3.4.1866, III 106 (lært i Odense)
Madsen, Bertel – i lære i Slagelse 1.1.1791, II 65, svend 25.3.1796, II 66
Madsen, Carl – født 1904 i Bred, svend 3.4.1923, III 200
Madsen, Carl Christian – svend 29.6.1881, III 132 (lært i Odense)
Madsen, Carl Vilhelm – født i Køng, tapetserersvend 1.11.1904, III 17
Madsen, Carl Vilhelm – svend 14.4.1868, III 110 (lært i Odense)
Madsen, Diderik Anders – i lære i Slagelse 27.3.1819, II 165, svend 15.3.1826, II 166
Madsen, Hans P. – svend 3.6.1873, III 119 (lært i Odense)
Madsen, Henry Skytte – født 1900 i Odense, tapetserersvend 6.4.1920, III 196
Madsen, Jacob – i lære 24.6.1777, II 11, svend 25.6.1781, II 12, er mester i Slagelse 1789, V 23
Madsen, Jørgen – født i Vindinge, i lære i Nyborg 16.7.1730, I 154, svend 6.6.1735, I 174
Madsen, Lars Christian – født 1896 i Odense, tapetserersvend 31.10.914, III 190
Madsen, Mads Bertel – svend 2.1.1808, II 126 (lært hos faderen Jacob Madsen i Slagelse)
Madsen, Mads Peder – født 1878 i Rørup, tapetserersvend 4.4.1899, III 163
Madsen, Marius – født 1905 i Odense, svend 4.4.1924, III 202
Madsen, N. Chr. – svend 2.1.1874, III 121 (lært i Odense)
Madsen, Nis Christian – født 1892 i Odense, svend 5.8.1910, III 183
Madsen, Rasmus Rudolph – svend 19.9.1825, II 198 (lært hos faderen Jacob Madsen i Slagelse)
Madsen, Søren – i lære i Faaborg Paasken 1811, II 134, svend 8.4.1817, II 135 (stedfader skomager Johan Anton Berentsen i Faaborg)
Magenus, Frederik Anton – fra København, indskrevet 29.7.1799, IV 39
Maien, Johan – fra Marienburg, indskrevet 7.6.1807, IV 42
Mandheim, Johan Frederik – fra Helsingør, indskrevet 5.8.1805, IV 41
Massacki, Johan Rudolph Carl Domaeniro – født i Odense, svend 10.4.1860, III 92 (lært i Odense)
Mejer, Andreas Justesen – i lære i Nyborg 1.7.1751, I 49, er mester 1783, V 21 (søn af Just Larsen Mejer i Assens)
Mejer, August – i Forbundt 20.9.1809, II 127, svend 20.11.1809, II 128
Mejer, Christopher – i lære i Assens Paasken 1813, II 92, svend 24.3.1818, II 92
Mejer, Lars – i Forbundt 1.1.1837, III 1a, svend 2.1.1839, III 12
Melderup, Thomas Jespersen – i lære i Haderslev 21.6.1822, II 182, svend 25.9.1827, II 182
Meyer, Johan Gotfred – fra Zeitz, indskrevet 3.11.1777, IV 22
Miede, Georg Henrik – i Forbundt 29.9.1801, II 100, svend 4.10.1802, II 101, rejst og igen indskrevet 10.4.1809, IV 43 (søn af sadelmager Johan Peder Miede i Odense)
Miede, Johan Daniel – svend 29.4.1822, II 181 (lært hos faderen Johan P. Miede i Odense)
Mietzscherling, Johan Gotlieb – indskrevet 8.12.1766, IV 13
Mikal, Johan – fra København, indskrevet 20.5.1788, IV 30
Mikkelsen, Hans – i lære 24.6.1804, II 114, svend 3.7.1809, II 114
Mikkelsen, Peder – i lære i Assens 2.2.1770, I 241, svend 13.10.1773, I 242 (søn af Mikkel Pedersen i Haderslev)
Mikkelsen, T. C. J. T. – svend 30.9.1873, III 120 (lært i Odense)
Miller, Pohler Johannes – fra Horsens, indskrevet 25.1.1771, IV 18
Moberg, Joachim – fra Falund, indskrevet 22.4.1776, IV 21
Moberg, Lars – fra Karlskrona, indskrevet 15.8.1779, IV 24
Moberg, Peder Frederik – fra Karlskrona, indskrevet 18.7.1785, IV 25 og 10.8.1789, IV 33
Momberg, Ernst Christian – i lære Paasken 1819, II 169, svend 5.4.1825, II 170
Momberg, Frederik Christian Landt – i Forbundt i Odense, svend 24.6.1852, III 69
Momberg, Jørgen Julius – i lære 1.9.1759, I 78, svend 8.3.1762, I 79 (søn af Johan Henrik Momberg)
Mortensen, Frederik Ludvig – i lære 29.9.1822, II 202, svend 6.10.1826, II 204 (søn af biløber Svend Mortensen)
Mortensen, Sivert – laugsmester 1.5.1690, I 4
Müller, Christian Andreasen – indskrevet 25.5.1768, IV 13
Müller, Martin – fra Danzig, indskrevet 2.7.1798, IV 38
Møller, Andreas Alexandersen – i lære Paasken 1754, i 57, svend 6.5.1759, I 221
Møller, Bertel Meier – født i Nykøbing Falster, i lære 29.9.1738, I 186, svend 21.7.1750, I 216 (søn af rytter Christopher Bimølle)
Møller, Christopher Sørensen – i lære i Kerteminde 29.9.1830, II 244, svend 12.10.1835, II 245
Møller, Hans Peder – i lære i Haderslev Paasken 1810, II 129, svend 18.3.1815, II 129
Møller, Herløv – født i Odense, svend 29.3.1853, III 73 (lært i Odense)
Møller, Jens Holgersen – i Forbundt 24.4.1791, II 69, svend 14.5.1792, II 70 (søn af afdøde sadelmager Holger Møller i Aarhus)
Møller, Johan Jensen – i lære Paasken 1835, III 4, svend 13.4.1841, III 5 (søn af afdøde korporal Møller i Odense)
Møller, Johannes Thomasen – født 1898 i Odense, tapetserersvend 2.11.1917, III 194
Møller, Lars Olesen – født i Odense, i lære 29.9.1801, II 103, svend 26.9.1808, II 104
Møller, Peder Thomasen – født 1909 i Odense, tapetserersvend 22.12.1928, III 207
Møller, Thyge Christensen – fra Ribe, indskrevet 10.10.1765, IV 12
Mørck, Joseph – født i Ringe, svend 3.1.1857, III 82 (lært i Odense)
Møtzel, Martin Jørgen – i lære 31.3.1731, I 157 (søn af trompeter Christian Møtzel)
Nakskov, Hans Jørgen – indskrevet 27.10.1805, IV 41
Naumann, Gotfred – fra Oschatz, indskrevet 14.5.1773, IV 20
Nelander, Niels Henning Hjalmar – af Odense, tapetserersvend 1.10.1901, III 170
Neumann, Julius Theodor – svend 3.10.1868, III 112 (lært hos faderen afdøde Adam Neumann i Assens)
Nicolaisen, Johan Edvard Sophus Marius – født 1889 i Odense, svend 13.4.1909, III 182
Nielsen, Anders Martin – i Forbundet i Kerteminde Paasken 1831, II 247, svend 26.6.1832, II 248
Nielsen, Anders Peder – svend 18.4.1876, III 124 (lært i Odense)
Nielsen, Andreas – fra Hobro, indskrevet 15.8.1785, IV 25
Nielsen, Carl – af Odense, tapetserersvend 9.4.19014, III 169
Nielsen, Carl Chr. – født 1910 i Dalum, tapetserersvend 8.12.1928, III 206
Nielsen, Carl Henry – født 1897 i Odense, svend 31.1.1916, III 192
Nielsen, Carl Martin – svend 15.4.1884, III 136 (lært i Odense)
Nielsen, Carl Vilhelm – svend 2.1.1846, III 48 (lært i Odense)
Nielsen, Edvin Arnfeldt Bredbjerg – født 1903 i Odense, svend 28.9.1922, III 199
Nielsen, Ejvind Teofilius Johan Erhardt – født 1911, tapetserersvend 1.10.1931, III 210
Nielsen, Emanuel – fra Aabenraa, indskrevet 20.8.1764, IV 11 og 27.2.1775, IV 20
Nielsen, Erik Carl – født 1911 i Heidelberg, tapetserersvend 8.1.1931, III 209
Nielsen, Erik Emil Sophus – svend 14.4.1868, III 111 (lært i Odense)
Nielsen, Eskild – sadelmager i Bogense 25.8.1733, mester i Bogense 20.4.1741, I 180
Nielsen, Frederik Christian – svend 8.10.1867, III 109 (lært i Odense)
Nielsen, Frederik Liebert – af Odense, svend 8.10.1862, III 99 (lært i Odense)
Nielsen, Hans – født i Odense, i lære 12.9.1720, I 132, svend 6.10.1725, I 133
Nielsen, Hans – født i Slagelse, i lære 29.9.1690, I 101, svend 26.11.1695, I 104 (søn af Niels Hansen)
Nielsen, Hans – sadelmager i Kerteminde, mester 29.4.1741, I 199
Nielsen, Hans – svend 24.6.1850, III 65 (lært i Odense)
Nielsen, Hans – svend 5.4.1825, II 187 (lært i Nyborg)
Nielsen, Hans Christian – i lære i Assens 29.9.1817, II 159, svend 3.5.1824?, II 159
Nielsen, Hans Peder Villiam – svend 3.4.1888, III 145 (lært i Odense)
Nielsen, Henrik Christian – af Odense, svend 1.4.1902, III 171 (lært i Odense)
Nielsen, Holger Thorvald Conrad – født 1899 i Odense, tapetserersvend 22.4.1919, III 195
Nielsen, Jens – fra Søndersø, svend 2.10.1899, III 165 (lært i Odense)
Nielsen, Jens Peder – i lære 24.6.1839, III 43, svend 24.6.1844, III 44 (søn af skomager Niels Pedersen i Trøstrup Korup)
Nielsen, Johan Ernst – født i Aaby, i lære i Faaborg 23.7.1713, I 115
Nielsen, Julius Marius – svend 11.10.1864, III 103 (lært i Odense)
Nielsen, Jørgen – fra Odense, er svend 1760, IV 1
Nielsen, Jørgen – fra Vejle, indskrevet 23.4.1770, IV 17
Nielsen, Jørgen – i Forbundt 2.5.1745, I 202, svend 10.2.1747, I 202, er mester i Nyborg 1767, V 12
Nielsen, Jørgen – svend 8.10.1855, III 79 (lært i Odense)
Nielsen, Jørgen Ludvig – svend 15.4.1879, III 128 (lært i Odense)
Nielsen, Lars Peder – i lære Paasken 1839, III 40, svend 9.4.1844, III 41 (søn af værtshusholder Niels Nielsen i Odense)
Nielsen, Mads – i lære i Faaborg 29.9.1839, III 35, svend 24.10.1842, III 35 (søn af Niels Madsen i Allesø)
Nielsen, Marius – født 1877 i Brylle, svend 11.1.1899, III 162 (lært i Odense)
Nielsen, Martin – svend 25.6.1855, III 78 (lært i Odense)
Nielsen, Niels – født i Kaadekilde, svend 25.3.1856, III 81 (lært i Odense)
Nielsen, Niels – født i Odense, i lære 1.5.1815, II 150, svend 4.4.1820, II 151
Nielsen, Niels – i lære 29.5.1757, I 61
Nielsen, Niels Christian – født i Odense, svend 6.4.1858, III 89 (lært i Odense)
Nielsen, Niels Marius – født 1892 i Asperup, tapetserersvend 8.8.1912, III 186
Nielsen, Niels Peder – født i Tarup, Paarup Sogn, svend 3.5.1902, III 172 (lært i Odense)
Nielsen, Niels Peder – i lære Paasken 1824, II 188, svend 18.11.1828, II 189 (søn af daglejer Niels Pedersen i Odense)
Nielsen, Niels Peder Christian – svend 24.6.1852, III 70 (lært i Kerteminde)
Nielsen, Orla Andreas – født 1907 i odense, tapetserersvend 1.5.1926, III 204
Nielsen, Peder Chr. – fra karhusene, svend 22.4.1862, III 98 (lært i Odense)
Nielsen, Peder Christian – født 1876 i Brylle, svend 5.1.1896, III 156 (lært i Odense)
Nielsen, Peder Christian – i lære 1.1.1836, II 267, svend 28.12.1840, II 268 (plejefader smaahandler Niels Christensen Størring i Odense)
Nielsen, Peder Martin – født 1873 i Allerup, svend 19.4.1892, III 152 (lært i Odense)
Nielsen, Rasmus – født i Odense, i lære Paasken 1765, I 228, svend 25.3.1771, I 227 (søn af felbereder Niels Pedersen Kock)
Nielsen, Søren – i lære Paasken 1811, II 155, svend 13.4.1819, II 156 (søn af daglejer Niels Hansen i Odense)
Nielsen, Søren Christian – svend 11.4.1882, III 133 (lært i Odense)
Nielsen, Viggo – svend 10.11.1908, III 181
Nissen, Thomas – født i Haderslev, i lære i Haderslev Paasken 1799, II 97
Nyboe, Søren – i lære Paasken 1833, II 229, svend 18.4.1838, III 7 (søn af snedker Nyboe i Allerup)
Nühuus (Nühines), Poul Nielsen – født i Odense, i lære 7.1.1705, I 8, svend 12.1.1709, I 110 (søn af kandestøber Niels Giertsen og hustru Regine)
Nødholm, Niels Frederik – i lære 24.6.1816, II 159, svend 9.7.1821, II 160 (søn af Rasmus C. Nødholm i Odense)
Ogge, Albert Christopher – fra Odense, indskrevet 18.5.1789, IV 33
Oldgreen, Lars – indskrevet 27.10.1805, IV 41
Olesen, Carl – svend 7.4.1874, III 121 (lært i Odense)
Olesen, Christian – født i Odense, i lære 30.11.1789, II 63, svend 8.2.1796, II 63
Olesen, Corfitz Peder Martin – svend 24.6.1847, III 55 (lært i Kerteminde)
Olesen, Jens – svend 8.4.1890, III 149 (lært i Odense)
Olik, Henrik – fra Pedersburg, indskrevet 15.8.1785, IV 25
Olivarius, Andreas – af Hindemaegods, i lære 11.6.1810, II 130, svend 12.6.1815, II 131
Pabstoff, Johan Andreas – fra København, indskrevet 15.10.1764, IV 11 og 11.11.1765, samt 3.2.1766, IV 12
Pagh, Christian – svend 8.10.1849, III 62 (lært i Odense)
Peder, Johan – fra København, indskrevet 13.8.1787, IV 29
Pedersen, Anders – fra Odense, i lære i Nyborg 29.9.1791, II 71, svend 6.10.1795, II 72, kaldes i IV 37 Andreas
Pedersen, Andreas – født i Hesselager, i lære i Nyborg 1.1.1725, i 142 (søn af Peder Andreasen)
Pedersen, Andreas – sadelmager i Faaborg, mester 26.4.1741, i 198
Pedersen, Arnold Butho – af Odense, 18 aar, tapetserersvend 5.10.1902, III 173
Pedersen, Bonde – i lære i Middelfart 29.9.1809, II 138, svend 28.9.1818, II 139
Pedersen, Carl Fremløv – af Odense, svend 1.10.1896, III 158
Pedersen, Carl Marius – født 1875 i Erritsø, svend 1.10.1894, III 153 (lært i Odense)
Pedersen, Carl Vilhelm – født 1874 i Odense, svend 5.10.1893, III 153 (lært i Odense)
Pedersen, Christian – svend 18.4.1854, III 74 (lært i Odense)
Pedersen, Christian – svend 29.9.1886, III 142 (lært i Odense)
Pedersen, Christian Ludvig – svend 2.4.1850, III 64 (lært i Middelfart)
Pedersen, Erik – af Søllested, svend 26.4.1859, III 90 (lært i Assens)
Pedersen, Frits – i lære 1.1.1832, II 249, svend 2.1.1837, II 249
Pedersen, Hans – fra Vigerslev Sogn, svend 24.6.1846, III 52, svendestykket blev først kasseret, men senere godkendt (lært i Odense)
Pedersen, Hans – i lære 29.9.1787, II 54, svend 29.5.1792, II 55 (søn af afdøde Peder Hansen i Odense)
Pedersen, Hans – i lære 30.10.1752, I 51, svend 30.7.1759, I 52 (søn af urtemand Peder Hansen i Odense)
Pedersen, Hans Peder Erik Høpner – født 1898 i Store Hedinge, tapetserersvend 2.11.1917, III 194
Pedersen, Jacob – i lære i Middelfart 28.8.1825, II 200, svend 13.4.1830, II 201 (søn af sømand Jørgen Pedersen i Fredericia)
Pedersen, Johan – fra Stokholm, indskrevet 19.11.1798, IV 38
Pedersen, Johan Christopher – i lære i Middelfart 29.9.1839, III 32, svend 10.10.1842, III 33
Pedersen, Johan Peder – i lære ?/?1830, II 217, svend 22.2.1841, III 20 (søn af skytte Peder Johansen Nislevgaard
Pedersen, Johannes – født i Odense, i lære 29.9.1795, II 85, svend 15.4.1800, II 86 (søn af høker Peder Jørgensen)
Pedersen, Julius – svend 30.3.1880, III 129 (lært i Odense)
Pedersen, Jørgen – født i Nyborg, i lære i Nyborg 21.7.1719, I 126, svend 5.8.1724, I 128
Pedersen, Lars – svend 3.4.1888, III 147 (lært i Odense)
Pedersen, Lars – svend 8.10.1849, III 62 (lært i Middelfart)
Pedersen, Lars Christian – svend 3.1.1856, III 80 (lært i Odense)
Pedersen, Mads Christian – svend27.3.1883, III 135 (lært i Odense)
Pedersen, Michael Lund – i lære Paasken 1838, III 7, svend 29.3.1842, III 9 (søn af afdøde Peder Hansen i Bogense)
Pedersen, Morten – født i Bogense, i lære i Bogense Paasken 1790, II 64, svend 16.2.1795, II 64
Pedersen, Niels – født i Odense, svend 2.10.1858, III 89 (lært i Odense)
Pedersen, Niels – i lære 29.9.1811, II 141, svend 29.6.1818, II 142 (søn af tømrersvend Peder Nielsen i Odense)
Pedersen, Niels – svend 12.4.1875, III 123 (lært i Odense)
Pedersen, Ole – i lære i Middelfart Paasken 1838, III 39, svend 9.4.1844, III 40 (søn af arbejdsmand Peder Larsen)
Pedersen, Peder – født i Haderslev, i lære i Haderslev 30.4.1800, II 101 (moderen enke Sophie Pedersen)
Pedersen, Peder – født i Kalundborg, i lære i Assens 10.7.1738, I 183, svend 10.7.1743, I 184 (søn af Peder Pedersen Møller nu i Slagelse)
Pedersen, Peder – født i Odense, svend 10.4.1849, III 58 (lært i Odense), (søn af skomager Poul Pedersen)
Pedersen, Peder – indskrevet 20.4.1802, IV 40
Pedersen, Peder – svend 2.1.1851, III 66 (lært i Odense)
Pedersen, Peder Christian – svend 9.10.1854, III 76 (lært i Odense)
Pedersen, Peder Ludvig – svend 8.4.1890, III 149 (lært i Odense)
Pedersen, Poul Christian – svend 27.4.1886, III 140 (lært i Odense)
Pedersen, Rasmus – fra Odense, indskrevet 21.11.1796, IV 38
Pedersen, Rasmus – i lære 11.11.1784, II 43, svend 1.12.1788, II 54, er mester i Lavet 1805, V 25-26, boede i Faaborg
Pedersen, Theodor Peder Christian – svend 11.6.1884, III 137 (lært hos faderen P. Chr. Pedersen i Odense)
Pein, Claus von – fra Elmshorn, er svend 1760, IV 1
Peitter?, Vilhelm – fra Darnstadt, indskrevet 4.9?, 1767, IV 16
Peltz, Frederik – fra Riesenbong, indskrevet 4.6.1810, IV 44
Perradt, Johan Frederik – i lære i Middelfart 1.11.1813, II 158, svend 27.12.1818, II 158
Peuschel, Niels Rasmussen – svend 1.4.1834, II 256 (lært hos stedfaderen Christian Peuschel i Svendborg)
Peuschell, Christian Poul – i Svendborg, mester i lavet 6.1.1812, v 27
Pfeiffer, Johan Christian – i lære 29.9.1728, I 152 (søn af kyrasser Johan Jacob Pfeiffer)
Pflug, Mathias Vilhelm – i lære 24.6.1830, II 246, svend 24.6.1834, II 243 (søn af glarmester Pflug i Odense)
Pflüger, Jørgen Valentin – fra Bremen, indskrevet 22.8?,1763, IV 10, er mester i lavet 1766, V 10
Plesner, Anders Jespersen – født i Kerteminde, i lære 24.6.1720, I 134, svend 23.6.1725, I 135
Pockel, Christian – fra Magdeburg, indskrevet 17.4.1805, IV 41
Politz, Peder Wilhelm – fra Haderslev, indskrevet 22.12.1797 og 14.1.1799, IV 38
Poulsen, … - i Faaborg, er mester i lavet 1767, V 12
Poulsen, Adam Christopher – født i Holstenshus Gods, i lære 31.12.1777, II 17, svend 27.5.1782, II 18
Poulsen, Anders Lars – født 1873 i Bregnør, svend 5.10.1893, III 152 (lært i Odense)
Poulsen, Carl – svend 4.7.1885, III 139 (lært i Odense)
Poulsen, Christian – født i Assens, i lære i Assens 28.4.1784, II 37, svend 21.7.1788, II 38 (søn af afdøde Poul Madsen)
Poulsen, Ditlev – i lære 22.4.1764, I 224, svend 5.12.1768, I 224 (onkel købmand Hans Frederik Poulsen i Itzehoe)
Poulsen, Erik Ernst – svend 27.12.1839, III 15 (lært hos faderen J. F. Poulsen i Faaborg)
Poulsen, Hans – i lære 24.6.1811, II 140, svend 13.4.1819, II 141 (søn af afdøde spækhøker Poul Rasmussen i Odense, stedfader Jørgen Knudsen)
Poulsen, Johan Christian – i lære Paasken 1782, II 31, svend 11.10.1784, II 31 (søn af sadelmager Frederik Poulsen i Faaborg)
Poulsen, Johan Frederik – svend 27.12.1803, II 111, indskrevet som udenbys mester i Lavet 3.4.1830, V 2 og 30, boede i Faaborg (lært hos stedfaderen Rasmus Pedersen i Faaborg)
Poulsen, Lars Christian – svend 29.6.1867, III 108 (lært i Odense)
Poulsen, Rasmus – født i Odense, i Forbundt i Faaborg Paasken 1821, II 177, svend 30.9.1822, II 178
Predorius, Joachim Conrad – indskrevet 4.11.1776, IV 22
Prøbstler, Herman – fra Dantzig, indskrevet 22.9.1760, IV 1 og 7
Pubstorf, Johan Andreas – fra København, indskrevet 14.5.1773, IV 19
Puck, Gabriel Henriksen – i lære i Middelfart 1836, III 14, svend 12.10.1840, III 15 (søn af rebslager Henrik Puck)
Pultz, Wilhelm – indskrevet 24.2.1811, IV 44
Rabi, Johan Christof – fra Freiberch i Saxen, indskrevet 27.4.1787, IV 28 og igen 8.9.1788, IV 31
Radloff, Johan Christopher – fra Strasburg, indskrevet 15.8.1768, IV 14
Rasch, Frederik Jensen – svend 28.6.1760, I 82
Rasch, Hans – i lære 29.9.1734, I 169, svend 28.9.1739, I 170, mester 17.1.1747, I 206
Rasmussen, Carl Adam – fra ’Friderichsburg’, indskrevet 12.1.1761, IV 7
Rasmussen, Carl Christian – født i Svendborg, i lære i Svendborg, svend 3.10.1859, III 91
Rasmussen, Emil Vilhelm Hermann – født 1879, af Vejlby, tapetserersvend 20.4.1897, III 159
Rasmussen, Hans Johan – svend 27.4.1886, III 141 (lært i Odense)
Rasmussen, Hans Jørgen – svend 2.4.1850, III 64 (lært i Odense)
Rasmussen, Hans Peder – født i Odense, svend 6.4.1858, III 88 (lært i Odense)
Rasmussen, Jens – i lære 25.5.1806, II 121, svend 6.5.1811, II 121 (moder enken Sophie Rasmussen)
Rasmussen, Jens Christian – i lære 1.1.1834, II 263, svend 22.7.1839, II 264
Rasmussen, Jens Peder – af Bred, svend 8.10.1862, III 99 (lært i Assens)
Rasmussen, Lars – indskrevet 30.10.1803, IV 40
Rasmussen, Lars Christian – født i Vester Lunde, svend 3.10.1857, III 85 (lært i Odense)
Rasmussen, Lavord – født 1901 i Odense, tapetserersvend 26.10.1920, III 197
Rasmussen, Ludvig Albertus – i lære Paasken 1841, III 28, svend 6.10.1845, III 48 (søn af vagtmester Anders Rasmussen i Odense)
Rasmussen, Niels Ludvig – svend 2.1.1850, III 63 (lært i Odense)
Rasmussen, Niels Peder – svend 2.1.1869, III 113 (lært i Odense)
Rasmussen, Otto – født 1881, af Odense, tapetserersvend 2.10.1900, III 168
Rasmussen, Rasmus – født i Odense, svend 29.3.1853, III 71 (lært i Odense)
Rasmussen, Rasmus – i lære 29.9.1784, II 40
Rasmussen, Rasmus – indskrevet 18.2.1805, IV 41
Rasmussen, Rasmus – svend 21.10.1905, III 177
Rasmussen, Rasmus Stephen – født i Odense, svend 31.1.1856, III 81 (lært i Odense)
Ratker, Rasmus Wensel – fra København, indskrevet 30.1.1786, IV 26
Regel, Christian – svend 28.3.1751, I 41
Regel, Johan Henrik – i lære 29.9.1741, I 197, svend 25.9.1746, I 201 (stedsøn af vagtmester Johan Knøpper)
Regneer, Johan J… - fra Stokholm, indskrevet 21.9.1761, IV 8
Reichell, Adam Johan – fra Reval, indskrevet 22.3.1771, IV 19
Reinback, Johan Mekal – fra København, indskrevet 1.12.1788, IV 32
Reinicke, Johan – fra Flensborg, indskrevet 24.10.1808, IV 43
Reisf, Gerhardt – indskrevet 6.6.1797, IV 38
Reist?, Andreas – fra Aabenraa, er svend 1760, IV 1
Remsøe, Søren Jacobsen – remsmedesvend, i lære 25.2.1732, I 160, svend 9.3.1734, I 161
Rielling, Hans Frederik – mester 25.8.1735, i 175, V 16, bor i Roskilde 1773?, V 16
Roe, Hans Christian Nielsen – i lære 24.6.1820, II 173, svend 6.2.1826, II 174, er mester i Lavet 1835, V 61
Rohde, Claus – i Forbundt i Odense Paasken 1792, II 74, svend 18.3.1793, II 75 (lærling i Nakskov)
Rosback, Frands Carl – født i København, i lære 11.11.1705, I 10 (søn af parykmager Hans Jørgen Rosback)
Rosenberg, Johan Frederik – født i Næstved, i lære i Faaborg 24.6.1749, I 55, svend 9.7.1756, I 221 (søn af trompeter Christopher Rosenberg)
Rosendahl, Knud – svend 9.3.1846, III 49 (lært i Odense)
Rotter, Knud – i lære 29.9.1796, II 91 (broder dragon Lars Rotter)
Rüberg, Axel Axel – født i Viby, Skaane, i lære 29.9.1748, I 42, svend 30.10.1752, I 217
Rød, Adolph Jensen – af Hillerød, i lære i Hillerød Paasken 1791, II 67, svend 7.4.1795, (3.4.1795), II 68
Røhr, hans Carl Mørch – svend 26.6.1871, III 116 (lært i Odense)
Røselm?, Tobios Christopher – født i Haderslev, i lære 29.9.1778, II 24, svend 10.12.1781, II 24
Salberg, Peder Lorentzen – svend 7.1.1705, I 108 (søn af sadelmager Lorentz Salberg)
Salomonsen, Isidor – svend 2.1.1854, III 74 (lært hos plejefaderen A. B. Kappel i Odense)
Samsøe, Jens – i lære i Middelfart 13.3.1819, II 171, svend 1.4.1823, II 172 (søn af jordemoder Kirstine Samsøe)
Sander, Carl Henrik – i Forbundt i Svendborg 29.9.1830, II 240, svend 26.9.1831, II 240
Sander, Valdemar Christopher – svend 10.4.1855, III 77 (lært i Odense)
Saur, Johannes – i lære Slagelse 8.2.1803, II 107, svend 5.3.1810, II 108
Scharfe, Hans Frederiksen – født 1884 i Odense, tapetserersvend 26.9.1903, III 174
Schau, Niels Clemensen – født i Toftlund, i lære i Haderslev 24.6.1805, II 123, svend 4.6.1810, II 123
Scheel, Hans – i lære i Assens Paasken 1815, II 155, svend 29.4.1822, II 155
Schermacher, Jens Johansen – født i Slangerup, i lære i Hillerød Paasken 1795, II 81, mester i Lavet 26.6.1810, v 27, bor i Korsør, atter indskrevet som udenbys mester 13.4.1830, V 37
Schiang, Hans Jørgen – piskemagersvend 4.10.1887, III 143 (lært i Lunghøj)
Schiødt, Hans Mossin – af Verninge, i Forbundt 1.9.1842, III 38, svend 26.6.1843, III 38
Schmidt, Georg Frederik – i lære i Haderslev 29.9.1811, II 137, svend 19.9.1815, II 137
Schmidt, Henrik – fra Hannover, i lære i Haderslev 12.8.1801, II 99, svend 16.4.1805, II 100
Schmidt, Jens Gotlieb – i Forbundt 1.10.1788, II 59, svend 20.4.1789, II 59, er mester i Lavet 1798, V 25, bor i Haderslev (søn af regimentsadelmager Johan Georg Schmidt)
Schmidt, Johan Georg – svend 5.12.1803, II 111 (lært hos faderen Jørgen Gotlieb Schmidt i Haderslev)
Schmidt, Johan Poul Frederik – i lære i Svendborg ?.?.1837, III 42 svend 29.4.1844, III 42
Schmidt, Jørgen Gotlieb – i lære 24.6.1776, II 10, svend 22.3.1779, II 11, er mester i Haderslev 1796, V 24 (søn af Johan Georg Schmidt)
Schmidt, Jørgen Henrik – født i Rønninge, i lære 29.9.1690, I 102, svend 27.7.1695, I 103 (søn af trompeter Jørgen Schmidt)
Schmidt, Lars Christensen – i lære 29.9.1762, I 222, svend 14.10.1765, I 222 (søn af Christen Rasmussen Schmidt i Odense)
Schmidt, Marius Christian – svend 23.4.1889, III 147 (lært i Odense)
Schmidt, Peder Christian – i lære 29.9.1786, II 47, svend 14.5.1792, II 48 (søn af Johan Gotlieb Schmidt)
Schou, Niels Clemensen – født i Toftlund, i lære i Haderslev 24.6.1805, II 123, svend 4.6.1810, II 123
Schult, Claus Jochumsen – indkaldt 17.11.1692, I 5
Schultz, Christen – svend 23.6.1764, I 83 (stedsøn af sadelmager Anton Gilian i Svendborg)
Schultz, Peder – i Forbundt 9.5.1811, II 136, svend 7.11.1812, II 137 (søn af sadelmager Henrik Schultz)
Schumann, Elias – fra Zitz, indskrevet 27.1.1777, IV 22
Schæfer, Johan Henrik – fra Hannover, indskrevet 30.4.1764, IV 10 og igen 13.10.1766, IV 12
Schäffer, Johan Ludvig Valdemar – svend 5.1.1863, III 100 (lært i Odense)
Seidenflod, Christian Vilhelm – svend 6.2.1826, II 202, er mester i Lavet 1837, V 63 (lært hos faderen Andreas Seidenflod i Odense)
Seinfluch (el. Seidenflod), Andreas – indskrevet 16.6.1791, IV 34, er mester i lavet 1803, V 25 (død 1833, enken fører forretningen videre, se bl.a. v 59)
Selmeyer, Johan Gotfred – fra Bremen, indskrevet 10.8.1778, IV 23
Sengknegt, Sarmuel Frederik – fra Norkøbing, indskrevet 13.8.1787, IV 29
Seutzge, Joseph – indskrevet 24.2.1811, IV 44
Shrøder, Nicolai Lautrup Knoph – svend 26.6.1866, III 107 (lært i Odense)
Sibbern, Christopher – laugsmester 5.7.1690, I 4
Sibbern, Christopher – svend 20.3.1748, I 153 (søn af sadelmager Frederik Sibbern i Odense)
Sibbern, Frederik Christophersen – født i Odense, svend 5.10.1712, I 114, mester 28.6.1720, I 19 (søn af sadelmager Christopher Sibbern)
Sibbern, Henrik – svend 1.10.1750, I 217 (søn af sadelmager Frederik Sibbern i Odense)
Signer, Gotfred – indskrevet 18.5.1772, IV 18
Simonsen, Christian – fra Aarhus, indskrevet 30.4.1764, IV 10
Simonsen, Peder – i lære 18.12.1765, I 232, svend 8.10.1770, I 232 (søn af Simon Pedersen i Odense)
Sivertsen, Lars – svend 12.2.1714, I 118 (søn af sadelmager Sivert Mortensen)
Sivertsen, Morten – født i Odense, i lære 29.9.1710, I 111, svend 28.9.1714, I 118 (søn af sadelmager Sivert Mortensen)
Sivertsen, Nicolai – i lære 24.6.1765, I 231, svend 19.6.1769, I 232 (søn af fanesmed Valentin Sivertsen)
Skovby, Niels Hansen – i lære i Slagelse 7.3.1796, II 88, svend 13.2.1804, II 88
Skaarup, Rasmus – fra Horsens, indskrevet 9.9.1776, IV 21
Sloshen, Michael – fra Altheim i Østrig, indskrevet 12.1.1811, IV 44
Soelberg, Jørgen Larsen – i lære 6.1.1773, I 247, svend 8.9.1777, I 248 (søn af stolemager Lars Jørgensen i Odense)
Sommer, Johan Carl – fra Karlsruhe, indskrevet 27.10.1794, IV 36
Sonnenborg, Frederik Gotlieb – fra Horsens, indskrevet 7.11.1785, IV 26 og 25.2.1788, IV 30
Sperling, Andreas – mester i Faaborg 5.2.1708, I 12, senere i Odense, mesterstykke forevist 7.9.1715, I 19
Sperling, Andreas Andreasen – i lære 16.4.1720, I 127, svend 19.4.1724, I 127 (søn af sadelmager Andreas Sperling i Odense)
Sperling, Lars Andreasen – svend 18.4.1740, I 183 (søn af sadelmager Andreas Sperling i Odense)
Stadig, Gustav – fra Lovise?, indskrevet 2.1.1786, IV 26
Staulund, Gotlieb Joachim – født i Bregninge, Taasinge, i lære 24.6.1775, II 5, svend 21.5.1781, II 6
Stefgen, Jørgen David – født i ’Hyfgen’, Holsten, i lære Paasken 1710, I 112, svend 25.4.1715, I 113 (søn af Johan Casper Stefgen)
Stein, Mathias – fra Braunschwig, indskrevet ?/?1804?, IV 40
Steinlein, Lars Christian – i lære i Hillerød 29.9.1796, II 89 (stedfader Frederik Carl Dalschov i Hillerød)
Stelsen, Johan Gotlieb – fra Berlin, indskrevet 11.6.1792, IV 35
Stenbrock, Schiønsted – født i Odense, i lære 24.6.1764, I 226
Steneche, Johan Frederik – i lære Paasken 1734, I 173, svend 3.4.1741, I 182, er mester i Lavet 1767, V 12 (søn af rytter Johan David Steneche)
Stinck, Abraham – fra Gottenbo, indskrevet 14.12.1807, IV 42
Strausp, Johan Gotfred – fra Reval, indskrevet 14.11.1776, IV 21
Stulmacher, Carl Frederik – fra Stolp, indskrevet 11.9.1786, IV 27
Stüntz, Johan Frederik – i lære 18.2.1759, I 68
Stützer, Johan August – fra Magdeburg, indskrevet 27.10.1794, IV 36
Stætting, Johan Christian – fra Kiel, indskrevet 26.8.1799, IV 39
Stöltzer, Johan Gotlieb – fra Bretin, indskrevet 30.9.1794, IV 36
Suhr, Hans Larsen – født 1886 i Odense, svend 1.11.1905, III 176
Sunn, Jørgen Christensen – i lære 1.6.1767, I 237, svend 1.6.1772, I 238 (søn af Christen Christensen Sunn)
Svendsen, Hagen – i lære 26.11.1734, I 171, svend 3.10.1740, I 172
Syrajbrovski, August Bernhard – født 1911 i Hamborg, tapetserersvend 17.10.1929, III 208
Søeberg, Jacob Larsen – i lære 2.1.1777, II 16, svend 21.7.1783, II 17, rejst? indskrevet 2.12.1787, IV 29 (søn af skomager Lars Søebjerg i Odense)
Sølver, Christopher Johansen – i lære 12.5.1744, I 203
Sørensen, Jacob – indskrevet 22.12.1800, IV 40
Sørensen, Jens Christian – fra Aarhus, indskrevet 14.8.1786, IV 27
Sørensen, Julius Theodor – født i Odense, svend 2.4.1861, III 95 (lært i Assens)
Sørensen, Poul Christian – født 1877, svend 17.11.1895, III 155
Tauch, Frederik – fra Riga, indskrevet 28.3.1768, IV 13 og igen 19.6.1769, IV 15
Teisen, Engelbert – svend 8.10.1849, III 61 (lært i Odense)
Terkildsen, Anders Christian – født 1876, fra Sønderbæk Sogn, svend 17.4.1900, III 166
Thane, Christian Bruun – svend 1.10.1792, II 73, er mester i Lavet 1802, V 24 (lært hos faderen Lars Thane i Bogense)
Thane, Erik – svend 1.10.1792, II 73, er mester i Lavet 1805, V 25 (lært hos faderen Lars Thane i Bogense)
Thiel, Christian Frederik – i lære 1.1.1829, II 232, svend 22.7.1833, II 233 (stedfader skrædermester Peder Varberg i Odense)
Thomasen, August – i lære 24.6.1838, III 12, svend 26.6.1843, III 13 (søn af toldbetjent Hans Thomasen i Odense)
Thorenfelt, Jens Christian – remsnider i Rudkøbing 19.2.1738, mester i Rudkøbing 1.4.1741, I 180
Thrane, Herman Diderik – i lære i Slagelse 24.6.1826, II 209, svend 27.6.1831, II 210
Thrane, Jørgen Olesen – i lære i Bogense 29.9.1834, II 258, svend 7.10.1839, II 259 (søn af afdøde felbereder Ole Thrane i Bogense)
Thrane, Lars – i Bogense, mester i lavet fra før 1764, V 20
Thrane, Lars Eriksen – fra København, indskrevet 25.6.1764, IV 10
Thrane, Lorentz – fra København, indskrevet 20.9.1762, IV 9
Tiechendähler, Adreas (Andreas?) – fra Odense, indskrevet 18.4.1773, IV 19
Tillebeck, Peder – i Forbundt i Faaborg 3.2.1830, II 239, svend 13.4.1831, II 240
Tofte, Philip Jacob – i lære i Korsør 29.9.1812, II 132, svend 25.1.1813 II 132
Trebst, Johan Godtfred – fra Hamborg, indskrevet 28.3.1768, IV 13
Triebek, Heinberch – fra Halberstad, indskrevet 24.4.1786, IV 27
Tröue, Johan Frederik – fra Berlin, indskrevet 28.2.1785, IV 25
Tröyer, Glaubicb Christlich – fra Demin i Pommern, indskrevet ?/?.1791, IV 34
Tønners, Anders Christian – svend 27.6.1884, III 138 (lært i Odense)
Tønners, Jens Nicolai – i Forbundt Paasken 1815, II 151, svend 8.4.1817, II 152
Tønners, Lars – i lære 1.1.1818, II 160, svend 6.1.1823, II 161
Tønnesen, Carl Ludvig – fra Vejstrup, svend 2.1.1858, III 87 (lært i Odense)
Tønnesen, Lars – fra Svindinge, svend 2.1.1858, III 86 (lært i Odense)
Ucher, Albert Christopher – i lære 24.6.1785, II 46, svend 15.6.1789, II 60
Ulmitz, … - er mester i lavet 1805, V 25
Ulrich, Johan Henrik Christian – fra ’Ostervik’, indskrevet 29.4.1765, IV 11
Unertman, Christopher – fra Hanover, indskrevet 4.3.1765, IV 11
Vagner, Ferdinand – i lære 1.1.1828, II 224, svend 27.12.1832, II 225 (søn af handelsmand P. H. Vagner i Odense)
Vagner, Julius P. – i lære 20.9.1819, II 166, svend 6.10.1823, II 168 (søn af købmand P. H. Vagner i Odense)
Valentin, Nicolai – fra Odense, indskrevet 17.7.1769, IV 16
Vander, Johannes Conrad – født i Odense, i lære Paasken 1809, II 133, svend 8.4.1811, II 133 (stedfaderen Lars Christensen)
Vantinge, [Lars] – i Bogense, indskrevet som udenbys mester 15.4.1833, V 107
Vantinge, Peder – svend 10.4.1849, III 61, svendestykket kasseret (lært hos faderen L. Vantinge i Bogense)
Veber, Søren Clausen – i Forbundt i Svendborg 24.6.1812, II 143, svend 4.1.1813, II 143
Vecke, Just Hermann – svendestykket kasseret 20.3.1850, III 63 (stedsøn af købmand Probst i Rudkøbing)
Vellejus, Nicolai – svend 26.6.1854, III 76 (lært i Kerteminde)
Venus, Martin – fra Braunsburg, indskrevet 13.7.1778, IV 23
Vermuth, Andreas – i Forbundt i Bogense, 23.7.1824, II 191, svend 27.6.1825, II 191
Vermuth, Christian Johansen – født i Bogense, i lære 8.5.1777, II 12, svend 3.11.1781, II 13 (søn af Johan Christopher Vermuth)
Vermuth, Gotlieb – i Bogense, mester 15.4.1833, V 45
Vermuth, Gotlieb – i lære i Bogense 1.5.1795, II 87, svend 19.5.1800, II 87 (næppe den person med samme navn der blev mester i Lavet 15.4.1833, V 45?), (stedsøn af Andreas Brunselius i Bogense)
Vermuth, Hans Henrik – svend 15.4.1833, II 252 (lært hos G. Vermuth i Bogense)
Vermuth, Johan Henrik – svend 6.10.1836, II 271 (lært hos faderen Gotlieb Vermuth i Bogense)
Vermuth, Niels Christian – svend 3.1.1842, III 22 (lært hos faderen G. Vermuth i Bogense)
Viemann, Ernst August – svend 7.10.1880, III 130 (lært i Odense)
Viemann, Louis – født i Kerteminde, svend 7.4.1885, III 139 (lært i Odense)
Vigerslev, Anders Larsen – sadelmager i Middelfart, mester 29.5.1744, I 200
Vilcken, Hans – laugsmester 15.10.1686, I 4, var borger i Nyborg 1701, I 5
Vilcken, Hans Hansen – i lære 1.9.1704, I 7, svend 7.9.1707, I 107, mester i Faaborg 29.7.1713, I 17 (søn af sadelmager Hans Vilcken i Nyborg)
Vilcken, Peder – svend 9.3.1708, I 109 (søn af sadelmager Hans Vilcken)
Ville, Christopher Johansen – i lære i Middelfart 29.9.1833, II 253, svend 5.4.1836, II 254 (søn af daglejer Johan Ville i Fredericia)
Vilmann, Johan Johansen – svend 17.3.1731, I 156 (søn af sadelmager Johan Lorentsen Vilmann i Odense)
Vilmann, Johan Lorentsen – laugsmester 23.7.1711, I 12 (lært i Frederiksborg)
Vilmann, Lorents Johansen – mester 25.8.1735, I 175
Vilmann, Lorents Nielsen – svend 11.10.1784, II 40, rejst? og igen indskrevet 6.7.1795, IV 37
Vilmann, Niels Lorens – svend 9.5.1757, I 58, rejst? og indskrevet igen 3.5.1762, IV 8, er mester i Lavet 1766, V 10
Vinckler, Gabriel – sadelmager i Bogense, mester 25.4.1748, I 210
Vind, Johan Eriksen – svend 11.9.1769, I 235
Vind, Lorents Eriksen – svend 25.5.1768, I 218 (stedfader sadelmager Hans Frederik Rielling i Odense)
Vinslev, Harry Orla – født 1886 i Lodbjerg, tapetserersvend 1.11.1904, III 175
Voigt, Anders Sørensen – i lære i Haderslev Paasken 1823, II 185, svend 12.3.1827, II 185
Volcken, Hans Hansen – i lære 1.9.1704, i 7, svend 7.9.1707, I 109, mester i Faaborg 29.7.1713, I 17 (søn af sadelmager Hans Vilcken i Nyborg)
Volder, Niels Ernst – svend 2.4.1872, III 119 (lært i Odense)
Vulff, Hertz – i lære i Assens, 1.1.1818, II 162, svend 7.1.1822, II 163
Vulff, Peder – i lære i Korsør 29.9.1824, II 227, svend 13.4.1831, II 228
Væhle, Joseph – i Forbundt i Middelfart 29.9.1811, II 138 (lært i Middelfart)
Wahlstrøm, Andreas – fra Aaboe, indskrevet 5.12.1785, IV 26
Walther, Philip – i lære 24.8.1756, I 58
Wannelius, Erik – fra Christiania, indskrevet 2.12.1787, IV 29 og 3.11.1788, IV 31
Wanschura, Poul – fra Bremen, indskrevet 1.7.1811, IV 45
Warnick, Claus – indskrevet 3.5.1762, IV 9
Weilert, Andreas – fra Horsens, indskrevet 22.10.1796, IV 37
Welav, Eilert? – indskrevet 3.5.1762, IV 8
Welsch, Johan – fra Reval, indskrevet 20.6.1774, IV 20 og igen 15.8.1774
Wennerstrøm, Anton – indskrevet 20.4.1800, IV 40
Werner, Johan Frederik – fra Berlin, indskrevet 13.7.1778, IV 23
Werniche, Claus – født i Nyborg, i lære i Nyborg 29.9.1757, I 67, svend 18.4.1762, I 68
Westphaal, Christian Frederik – fra Berlin, indskrevet 18.10.1793 og igen 4.8.1794, IV 36
Westrøm, Erik – indskrevet ?/?, 1791, IV 34
Wiecke, August Ludvig – fra Hannover, indskrevet ?/?.1772, IV 18 og 14.5.1773, IV 19
Wiede, Henrik – indskrevet 24.2.1811, IV 44
Wiese, Henrik – indskrevet 30.10.1803, IV 40
Wilcken, Mathias – fra København, indskrevet 3.3.1766, IV 12
Wilmann, Niels – indskrevet 3.5.1762, IV 8
Winckelmann, Johan – indskrevet 1.4.1765, IV 11
Windefeldt, Zacharias Hansen – fra Gottland, indskrevet 17.7.1769, IV 16
Wipcke, Johan Ludvig – fra Hannover, indskrevet 13.5.1777, IV 22
Zesche, Johan Frederik – fra Lomatz i Saxen, indskrevet 5.8.1805, IV 41
Ølander, Jacob – i lære 24.6.1811, II 139, svend 17.1.1814, II 140
Øltien, Frederik Christian – født i Flehnsborg, i lære i Assens 29.8.1777, II 14, svend 26.4.1784, II 15, er mester i Lavet 1788 V 22, boede da i Assens (stedfader korporal Niels Christensen p.t. Kolding)
Øltien, Johan Jacob – svend 26.4.1791, II 66 (lært hos broderen Frederik Christian Øltien i Assens)
Øltien, Niels Christian – født i Assens, i lære i Haderslev 1.5.1803, II 122, svend 13.2.1809, II 122
Aagaard, Andreas – i lære i Svendborg 1815, II 158, svend 17.4.1820, II 158