Vindinge herredsfoged 1908-1919

Afskrift af register til skifteprotokol
Vindinge herredsfoged 1908-1919
Copyright © Lotte Brændegaaard Hvid www.virgo-fyn-dk 

1908, Andersdatter, Ane – gift, Paarup, Skellerup, husmand Rasmus Danielsen, I 181, XIX 32
1908, Andersdatter, Ane Kristine – enke, Nordenhuse, Aunslev, arbejdsmand Niels Hansen, II 5
1908, Andersen, Dines – fhv. landmand, Skrøbeshave, Aunslev, II 14, XIX 133
1908, Andersen, Hans Carl Laurits – søn af ugift Laura Hansine Jørgensen, Ørbæk, II 4
1908, Andersen, Johanne – gift, Kogsbølle, Vindinge, skomager Christian Jacobsen, I 179, XIX 24
1908, Andersen, Johanne Marie – enke, Taarup, Frørup, husmand Peder Larsen, II 14, XVIII 125
1908, Andersen, Johannes – søn af fodermester Anders Andersen, Kullerup, Flødstrup, II 10
1908, Andersen, Kirsten – enke, Nordenhuse, Aunslev, husmand Niels Andresen, II 12, XIX 120
1908, Andersen, Maren Kirstine – gift, Aunslev, gaardmand Rasmus Andersen, I 180, XIX 38
1908, Andreasen, Anna – datter af Laura Larsen, Skovballegaard, Skellerup, I 178
1908, Andreasen, Edith Mathilde – datter af husmand Niels Peder Andreasen, Bækstrup, Ellinge, II 3
1908, Beck, Søren Hansen – husmand, Skellerup, I 178, XIX 25
1908, Bendixen, Ane Marie – gift, Aunslev Mark, Aunslev, husmand Lars Hansen, II 5, XIX 108
1908, Bendt, Frederik – skrædder, Saaderup, Kullerup, I 178, XIX 51
1908, Bondesen, Niels Larsen – smed, Paarup, Ellinge, I 183, XIX 56
1908, Bonnén, Andreas – landvæsenselev, Lykkesholm, Ellested, II 7, XIX 108
1908, Borg, Erik – søn af gaardbestyrer August Teodor Ejnar Borg, Frørup, II 20
1908, Christensen, Anders – ungkarl, Kogsbølle, Vindinge, I 182, XIX 38
1908, Christensen, August Frederik – søn af smed Frederik Christensen, Skellerup, II 6
1908, Christensen, Christen – aftægtsmand, Saaderup, Kullerup, II 9, XIX 108
1908, Christensen, Claus Øhlerik – husmand, Refsvindinge, II 6, XIX 111
1908, Christensen, Grete – gift, Frørup, husfæster Jørgen Christensen, II 7, XIX 105
1908, Christensen, Hans – husmand, Eskildstrup, Søllinge, II 6, XIX 111
1908, Christensen, Jørgen – husfæster, Taarup, Frørup, II 9, XIX 105
1908, Christensen, Maren – enke, Haundrup, Hellerup, gaardmand Hintze Sørensen, Kappendrup, II 3, XIX 74
1908, Christensen, Rasmus – gaardmand, Sønder Højrup, I 179, XIX 38
1908, Christensen, Rasmus – partikulier, Slipshavn, Aunslev, II 20, XIX 162
1908, Christiansen, Carl Ove – søn af indsidder Frederik Christian Christiansen, Aarslev, I 182
1908, Christiansen, Sofie – gift, Villumstrup, Herrested, aftægtshusmand Lars Jensen, I 180, XIX 60
1908, Christoffersen, Ludvig Johan Enevold – Lamdrup, Vindinge, I 183, XIX 50
1908, Christoffersen, Martha Sophie – datter af husmand Jens Peder Christoffersen, Flødstrup, I 179
1908, Clausen, Lars – tømrer, Aunslev, II 19, XIX 163
1908, Clemensen, Ida Cathrine – etatsraadinde, Dyrehaven, Aunslev, II 2, XIX 57
1908, Conrau, Gesche Ernestine – fedeikommisbesidderinde, Dyrehavegaard, Nyborg Landsogn, II 8, XIX 106
1908, Conrau, Gustav Adolf Frederik Ludvig – fedeikommisbesidder, Dyrehavegaard, Nyborg Landsogn, II 5, XIX 95
1908, Copmann, … - udøbt dreng, søn af godsinpsektør J. F. A. Copmann, II 3
1908, Dahl, Karen Kirstine Hansen – gift, Haundrup, Hellerup, snedker Rs. Poulsen, II 22, XIX 166
1908, Dinesen, Nielsine – datter af husmand Niels Peder Dinesen, Ellinge, I 179
1908, Frederiksen, Anders Lang – gaardmand, Frørup Mark, Frørup, II 10, XIX 115
1908, Frederiksen, Johanne Marie – ugift, Taarup, Frørup, II 182
1908, Frederiksen, Mathias – fhv. gaardmand, Aarslev, II 180, XIX 39
1908, Frigast, Maren Kristine – Dyrehaven, Aunslev, II 184, XIX 61
1908, Hansdatter, Johanne – aftægtsenke, Dinestrup, Flødstrup, gaardmand Hans Jensen, I 181, XIX 34
1908, Hansdatter, Johanne – enke og indsidderske, Frørup, indsidder Anders Larsen, I 181, XIX 34
1908, Hansdatter, Johanne – enke, Sønder Højrup, husmand Niels Jensen, I 179, XIX 46
1908, Hansdatter, Karen – enke, Aunslev, tømrer Knud Rasmussen, I 183, XIX 49
1908, Hansdatter, Maren – enke, Ullerslev, husmand Jørgen Rasmussen, II 13, XIX 120
1908, Hansdatter, Mette – enke, Ørbæk, husmand Hans Madsen, II 21, XIX 165
1908, Hansen, Alfred Lindeskov – søn af landpost Knud Hansen, Sønder Højrup, II 22
1908, Hansen, Anders – husejer, Ørbæk, II 7, XIX 106
1908, Hansen, Anders – husmand, Aarslev, II 21, XIX 178
1908, Hansen, Anne Johanne –enke, Aarslev, sognefoged Hans Larsen, II 4, XIX 111
1908, Hansen, Arne Lindahl – søn af husmand Hans Peter Hansen, Skalkendrup, Aunslev, II 20
1908, Hansen, Christen – husmand, Flødstrup, II 18, XIX 161
1908, Hansen, Ejner Edvin – søn af brøndgraver Anders Chr. Hansen, Kullerup, Ellested, Ellested, II 5
1908, Hansen, Ester – datter af ledvogter Hans Peder Hansen, Ørbæk, II 7
1908, Hansen, Gerda Mary Josefine – datter af snedker Hans Peter Hansen, Aunslev, II 4
1908, Hansen, Hans – boelsmand, Taarup Mark, Frørup, II 15, XIX 133
1908, Hansen, Hans – fhv. gaardmand, Ellinge, I 181, XIX 45
1908, Hansen, Hans – fhv. gaardmand, Søllinge, I 182, XIX 49
1908, Hansen, Hans – fhv. slagter, Ørbæk, II 1, XIX 57
1908, Hansen, Hans – gaardmand, Hjulby, Nyborg Landsogn, I 182, XIX 43
1908, Hansen, Hans – husmand, Kattekilde, Hellerup, I 180, XIX 33
1908, Hansen, Hans Carl Christian – søn af gaardmand Christen Hansen, Haundrup, Hellerup, II 18
1908, Hansen, Hans Christian – søn af ugift Secta Hansen, Kogsbølle, Vindinge, I 180
1908, Hansen, Hartvig Hieronymus – tømrer, Kullerup, II 21, XIX 177
1908, Hansen, Helene Bothilde Elisabeth – enke, Bogense, ingen sidehenvisning
1908, Hansen, Ingeborg Dorthea – gift, Hjulby, Nyborg Landsogn, gaardmand og gartner Rasmus Madsen, I 182, XIX 44
1908, Hansen, Ingvard – søn af husejer Vilh. Hansen, Refsvindinge, II 11
1908, Hansen, Jørgen – ungkarl, Korkendrup, Aunslev, II 17, XIX 143
1908, Hansen, Karen –enke, Blankenborg, Vindinge, husfæster Poul Jakobsen, I 182, XIX 59
1908, Hansen, Ketty Elisabeth Magda – datter af arbejdsmand Iver Christian Hansen, Aalehuset, Aunslev, I 179
1908, Hansen, Kristine Mathilde – gift, Herrested, mejeribestyrer Carl Hansen Sørensen, II 21, XIX 175
1908, Hansen, Lars – fhv. husejer, Kastel, Herrested, II 16, XIX 135
1908, Hansen, Laura Frederikke – gift, Bovense Mark, Bovense, husmand Christian Christensen, II 23, XIX 178
1908, Hansen, Maren – gift, Skellerup, husmand Hans Jørgen Rasmussen, II 17, XIX 157
1908, Hansen, Maren Kirstine –enke, Rosilde, Vindinge, boelsmand Hans Petersen, II 1, XIX 57
1908, Hansen, Mette Marie - gift, Frørup, gaardmand Niels Nielsen, I 182, XIX 47
1908, Hansen, Peder – boelsmand, Saaderup, Kullerup, I 182, XIX 46
1908, Hansen, Peder – partikulier, Villumstrup, Herrested, I 183, XIX 50
1908, Hansen, Rasmus Peter Marinus – søn af sypige Anna Hansen, Saaderup, Kullerup, II 12
1908, Hansen, Richard – søn af postpakmester Peter Hansen, Dyrehaven, Aunslev, II 21
1908, Hansen, Sanna Thomasine – gift, Skellerup, husmand Anders Hansen, II 14, XIX 133
1908, Hansen, Søren – fhv. husmand, Ullerslev, II 2, XIX 60
1908, Henriksen, Jørgen – husmand, Pederstrup, Sønder Højrup, I 183, XIX 50
1908, Jacobsen, Ellen Margrethe – datter af murer Jens Marius Jacobsen, Refsvindinge, II 20
1908, Jensdatter, Karen Sofie – enke, Saaderup, Kullerup, gaardejer Ole Rasmussen, II 15, XIX 132
1908, Jensen, Andreas – gaardmand, Kogsbølle, Vindinge, I 182, XIX 48
1908, Jensen, Elisa – ugift, Ellested Kullerup, Ellested, II 2
1908, Jensen, Erna Sørine – datter af arbejdsmand Jens Peder Jensen, Rejstrup, Aunslev, I 183, XIX …
1908, Jensen, Jens – arbejdsmand, Reistrup, Aunslev, II 19, XIX 162
1908, Jensen, Jensine – gift, Sulkendrup, Vindinge, træskomand Knud Christiansen, II 4, XIX 64, 584
1908, Jensen, Johan – husmand, Flødstrup, I 183, XIX 61
1908, Jensen, Johanne – gift, Ullerslev, snedker Jens Pedersen, II 1, XIX 100
1908, Jensen, Kirsten – enke, Refsvindinge, gaardmand Anders Kristiansen, I 180, XIX 51
1908, Jensen, Lars – husmand, Aarslev, I 180, XIX 64
1908, Jensen, Peder Georg – søn af hjulmand Jens Peder Jensen, Ullerslev, II 14
1908, Jensen, Rasmus Marius – Jagtvej 8, Odense, II 13
1908, Jespersen, Mette Marie – husejerske, Bovense, manden Peder Nielsen bortrejst, II 4, XIX 113
1908, Jonasdotter, Josefine – gift, Ullerslev, husmand Jens Peder Jensen, I 179, XIX 30
1908, Juel, Knud Frederik – kammerherre, Juelsberg, Aunslev, II 19, XIX 177
1908, Jørgensen, Anders – skrædder, Paarup, Ellinge, II 9, XIX 115
1908, Jørgensen, Ane Kirstine – enke, Sønder Højrup, tømrer Hans Rasmussen, II 8, XIX 109
1908, Jørgensen, Hans – gaardmand, Aalykke, Aunslev, I 179, XIX 31
1908, Jørgensen, Johanne – ugift, Herrested, II 10, XIX 116
1908, Jørgensen, Jørgen Peter – søn af møller Hans Chr. Jørgensen, Rørbæk, Flødstrup, II 13
1908, Jørgensen, Niels – aftægtsmand, Strandtved, Ullerslev, I 182, XIX 40
1908, Jørgensen, Niels – husmand, Hagenborghuset, I 181, XIX 33
1908, Jørgensen, Peder – husmand, Bovense Mark, Bovense, II 6, XIX 101
1908, Kildegaard, Hans Hansen – aftægtsmand, Søllinge, II 3, XIX 100
1908, Kjeldsen, Hans – husmand, Vindinge, I 181, XIX 36
1908, Klemmensen, Kristen – landvæsenselev, Holckenhavn, Vindinge, II 2, XIX 100
1908, Knudsdatter, Ane Margrethe – gift, Haundrup, Hellerup, gaardmand og sognefoged P. Clausen, II 2, XIX 100
1908, Knudsdatter, Karen – fattiglem, Saaderup, Kullerup, I 179
1908, Knudsen, … - udøbt dreng, søn af Hans Peter Laurits Knudsen, Reistrup, Aunslev, II 11
1908, Knudsen, Anna Sofie – gift, Ullerslev, tømrer Frederik Valdemar Henningsen, II 8
1908, Knudsen, Hedvig – datter af arbejdsmand Rasmus Peter Knudsen, Dyrehaven, Aunslev, II 12
1908, Knudsen, Johan – fhv. husmand, Taarup Mark, Frørup, I 178, XIX 37
1908, Knudsen, Marie – ugift, Frørup, II 9, XIX 107
1908, Knudsen, Rasmus – husmand, Vindinge, II 18, XIX 160
1908, Kreutzman, … - nyfødt barn af Jensine Marie Kreutzman, Herrested, II 16
1908, Kühnel, Axel – husmand, Saaderup, Kullerup, II 9
1908, Larsen, Ane – ugift, Lindeskov, Ellested, I 182, XIX 46
1908, Larsen, Ane Marie – aftægtsenke, Hjulby, Nyborg landsogn, II 15, XIX 129
1908, Larsen, Ane Marie – gift, Sønder Højrup Mark, Sønder Højrup, partikulier Hans Jørgen Larsen, II 15, XIX 131
1908, Larsen, Clara – datter af husmand Laurits Larsen, Risingehoved, Flødstrup, I 179
1908, Larsen, Dorthea – gift, Skalkendrup, Aunslev, aftægtsgaardmand Peder Nielsen, II 18, XIX 161
1908, Larsen, Hans Olaf – søn af smed Lars Kristian Larsen, Mullerup, Flødstrup, II 8
1908, Larsen, Jørgen – aftægtsmand, Hjulby, Nyborg Landsogn, I 182, XIX 34
1908, Larsen, Jørgen – husmand, Kogsbølle, Vindinge, I 176, XIX 17
1908, Larsen, Karen – ugift, Bovense, II 19
1908, Larsen, Knud – husmand, Kissendrup, Flødstrup, II 5, XIX 112
1908, Larsen, Lars – aftægtsmand, Aunslev, II 22, XIX 186
1908, Larsen, Maren – gift, Sulkendrup, Vindinge, husmand Lars Pedersen, II 5, XIX 110
1908, Larsen, Niels – væver, Hjulby, Nyborg landsogn, II 9, XIX 118
1908, Larsen, Peder – fattiglem, Ullerslev, II 13
1908, Larsen, Peter – pens. lods, Flødstrup, II 1, XIX 60
1908, Larsen, Søren Christian – particulier, Pederstrup, Sønder Højrup, I 183, XIX 47
1908, Lohmann, Christian – søn af arbejdsmand Rasmus Elias Lohmann, Dyrehaven, Aunslev, II 16
1908, Lohmann, Lili Carola Elisabeth – datter af arbejdsmand Rasmus Elias Lohmann, Dyrehaven, Aunslev, I 178
1908, Madsen, Johanne – ugift, Ellinge, II 7, XIX 111
1908, Madsen, Jørgen – husmand, Haundrup, Hellerup, II 16, XIX 135
1908, Madsen, Kirsten – gift, Flødstrup, smed Jakob Pedersen, II 5, XIX 103
1908, Madsen, Lars Christensen – snedker, Taarup, Frørup, II 21, XIX 166
1908, Madsen, Maren – gift, Hjulby, Nyborg Landsogn, murer Poul Madsen, II 4, XIX 67
1908, Madsen, Niels Peter – øltapper, Ullerslev, i 179, XIX 62
1908, Magnussen, Ane Margrethe – enke, Dyrehaven, Aunslev, husfæster … Nørregaard, I 182, XIX 37
1908, Mathiesen, Georg Julius – købmand, Aarslev, II 22, XIX 180
1908, Mortensen, Hans – arbejdsmand, Pilevad, Aunslev, II 19, XIX 159
1908, Mortensen, Lars – ungkarl, Kragelund, Herrested, i 180, XIX 36
1908, Nielsdatter, Karen Dorthea – gift, Eskildstrup, Søllinge, husmand Johan Hansen, II 4, XIX 101
1908, Nielsdatter, Maren – enke, Ullerslev, indsidder Andreas Andersen, II 17, XIX 143
1908, Nielsen, Ane Cathrine – gift, Bækstrup, Ellinge, husmand Hans Nielsen, II 19, XIX 161
1908, Nielsen, Ane Marie Cathrine – gift, Ellinge, gaardmand Hans Christian Hansen, II 1, XIX 62
1908, Nielsen, Elna Augusta – datter af baneformand Niels Nielsen, Refsvindinge, II 3
1908, Nielsen, Else Marie – gift, Ullerslev, husmand Frederik Jensen, II 22, XIX 175
1908, Nielsen, Frederik – indsidder, Sønder Højrup, II 16, XIX 133
1908, Nielsen, Hans Peder – søn af telefonarbejder Jørgen Nielsen, Korkendrup, Aunslev, I 181
1908, Nielsen, Johanne – enke, Ørbæk, gaardmand Rasmus Rasmussen, I 178, XIX 21
1908, Nielsen, Jørgen – gaardmand, Søllinge, II 2, XIX 65
1908, Nielsen, Karen – enke, Refsvindinge, snedker Jørgen Rasmussen, I 179, XIX 31
1908, Nielsen, Karen – gift, Refsvindinge, husmand Jens Poulsen, I 177, XIX 17, 647
1908, Nielsen, Karen Marie – gift, Ellinge, skovfoged Jørgen Hansen Neuhaus, I 181, XIX 25
1908, Nielsen, Marie – datter af husmand Hans Nielsen, Saaderup, Kullerup, II 10, XIX 110
1908, Nielsen, Niels – husmand, Ørbæk, II 16, XIX 156
1908, Nielsen, Niels – sømand, Skellerup, I 183, XIX 61
1908, Nielsen, Niels – væver, Villumstrup, Herrested, II 1, XIX 100
1908, Nielsen, Niels Christian – snedkersvend, Søllinge Mark, Søllinge, I 178, XIX 30
1908, Nielsen, Niels Jacob – gaardmand, Saaderup, Kullerup, II 22, XIX 178
1908, Nielsen, Valborg Marie – gift, Mullerup, Flødstrup, husmand Knud Hansen, I 181, XIX 36
1908, Olsen, Adolf – søn af fodermester Carl Anton Julius Olsen, Ravnholt, Herrested, II 11
1908, Olsen, Ane – enke, Søllinge, husmand C. Christensen, II 10, XIX 115
1908, Olsen, Johannes Frederik – søn af ugift Karen Marie Kathrine Olsen, Søllinge, I 183
1908, Olsen, Rasmus – husejer, Flødstrup, II 18, XIX 161
1908, Ottosen, Hans Laurits – søn af husmand Hans Chr. Ottosen, Ullerslev, I 180
1908, Pedersdatter, Ane Kirstine – gift, Hjulby, Nyborg Landsogn, husmand Søren Jensen, II 13, XIX 121
1908, Pedersen, Hans Christoffer – ungkarl, Skellerup, II 7, XIX 107
1908, Pedersen, Hans Jørgen – ungkarl, Rosilde, Vindinge, I 178, XIX 29
1908, Pedersen, Helga Petrea – datter af smed Peter Jacob Pedersen, Skalkendrup, Aunslev, II 14
1908, Pedersen, Karen – ugift, Aunslev Nederby, Aunslev, II 14, XIX 156
1908, Pedersen, Kirsten – enke, Ellinge, husmand Niels Rasmussen, I 179
1908, Pedersen, Kirsten – gift, Kastel, Herrested, gaardmand Rasmus Jeppesen, I 180, XIX 56
1908, Pedersen, Kirsten – gift, Ullerslev, gaardmand Peder Larsen, II 3, XIX 95
1908, Pedersen, Knud – husmand, Flødstrup, I 179, XIX 35
1908, Pedersen, Marie – datter af husmand Peder Laurits Pedersen, Mullerup Mark, Flødstrup, I 183
1908, Pedersen, Mette Kirstine – enke, Frørup, husmand Peder Larsen, II 11, XIX 112
1908, Pedersen, Niels – husmand, Flødstrup Mark, Flødstrup, I 183, XIX 65
1908, Pedersen, Poul – indsidder, Skellerup, II 12, XIX 120
1908, Pedersen, Rasmus Johannes – søn af husmand Anders Pedersen, Søllinge, I 180
1908, Petersen, … - udøbt dreng, søn af Emilie Petersen, Korkendrup, Aunslev, II 12
1908, Petersen, Ane Kirstine – enke, Skalkendrup, Aunslev, gaardejer Jens Pedersen, II 16, XIX 136
1908, Petersen, Johanne Marie – gift, Frørup, bødker Niels Eriksen, II 12, XIX 116
1908, Petersen, Johannes Peter – indsidder, Ullerslev, II 17
1908, Petersen, Paul Hilmer – søn af ingeniør … Petersen, Dyrehaven, Aunslev, II 6
1908, Petersen, Peter Johannes – søn af maler Rasmus Peter Petersen, Aunslev, II 13
1908, Poulsen, Ane Dorthea – gift, Mullerup, Flødstrup, skrædder Anders Christiansen, I 181, XIX 57
1908, Poulsen, Niels – husmand, Flødstrup, i 178, XIX 19
1908, Rasmusdatter, Laurentine Christiane Axela – enke, Søllinge, husejer Anders Rasmussen, II 10, XIX 115
1908, Rasmussen, Anders Henry – søn af uddeler Rasmus Jørgen Rasmussen, Skellerup, II 15
1908, Rasmussen, Ane – enke, Nordenhuse, Aunslev, husmand Hans Hansen, I 178, XIX 19
1908, Rasmussen, Anne Laurine – ugift, Taarup, Frørup, II 11, XIX 112
1908, Rasmussen, Christian – murer, Kragelund, Herrested, I 181, XIX 57
1908, Rasmussen, Else – enke, Taarup, Frørup, gaardmand Rs. Andersen, II 8, XIX 109
1908, Rasmussen, Hans Jørgen – fhv. husmand, Sønder Højrup, II 11, XVIII 125, XIX 191
1908, Rasmussen, Johanne Kirstine – Søllinge, fhv. husmand Hans Poulsen, II 20, XIX 176
1908, Rasmussen, Kaj Edmond Lindhart – Lindenborg, Aunslev, II 7
1908, Rasmussen, Karen – hospitalslem, Aunslev, I 180
1908, Rasmussen, Kirsten – gift, Frørup, husmand Claus Rasmussen, I 180, XVIII 33
1908, Rasmussen, Kristine Marie – datter af slagter Hans Rasmussen, Frørup, II 12
1908, Rasmussen, Maren – aftægtsenke, Aarslev, husmand Kristen Hansen, II 22, XIX 175
1908, Rasmussen, Niels – gaardmand, Bækstrup, Ellinge, II 8, XIX 106
1908, Rasmussen, Rasmus Lauritz – arbejdsmand, Blankenborg, II 8, XIX 102
1908, Rasmussen, Sidsel – gift, Ørbæk, partikulier Kristian Ovesen, II 15, XIX 132
1908, Rasmussen, Viggo Marius – søn af maler Peter Rasmussen, Ørbæk, I 181
1908, Riise, Mette Cathrine – enke, Slipshavn, Aunslev, lods… Niels Nielsen, II 6, XIX 96
1908, Rudolf, Ane Kirstine – gift, Ellested Kullerup, Ellested, smed Hans Jensen, I 179, XIX 24
1908, Skov, Karla Alfrida Hansen – datter af pens. baneformand Herman Martin Hansen Skov, Aarslev Mark, Aarslev, i 18
1908, Skov, Levy Christian Frederik Hansen – søn af pens. baneformand Herman Martin Hansen Skov, Aarslev Mark, Aarslev, II 18
1908, Stanizenski, Lina – gift, Biskoptorup, arbejdsmand Josef Stanizenski, II 20, XIX 164
1908, Steffensdatter, Kirsten – gift, Flødstrup, gaardmand Lars Madsen, II 16, XIX 142
1908, Sørensen, Anna – enke, Avernakke, Aunslev, husmand Christen Pedersen, I 181, XIX 35
1908, Sørensen, Christian Lorentzen – husmand, Paarup, Ellinge, II 3, XIX 66
1908, Sørensen, Hans – husmand, Refsvindinge, II 9, XIX 119
1908, Sørensen, Hans Christian – ungkarl, Ullerslev, I 181, XIX 48
1908, Sørensen, Meta Kristine – datter af lærer og kirkesanger Peder Christian Sørensen, Ellested, I 183
1908, Sørensen, Niels – aftægtsgaardmand, Bækstrup, Ellinge, I 183, XIX 44
1908, Termansen, Jens Laurids – søn af ugift Jensine Larsen, Hindsholm. I pleje i Bovense, II 17
1908, Thrane, Rasmus Larsen – søn af arbejdsmand Peter Thrane, Skellerup, II 13
1908 Tønnesen, Hans Hansen – husmand, Aunslev, II 1, XIX 58
1908, Vedel, Frederik Eduard – fhv. proprietær, Dyrehaven, Aunslev, II 2, XIX 61
1908, Windinge, Anna Marie Hansdatter – enke, Søllinge Mark, Søllinge, husejer Morten Ovesen, I 180, XIX 38
1909, Andersen, Anne Marie – enke, Haundrup, Hellerup, husmand Anders Jensen, II 34, XIX 215
1909, Andersen, Edith Stæhr – datter af husmand Laurits Andersen, Skellerup, II 24
1909, Andersen, Einer Peder – dreng, Vaadager, Søllinge, II 50
1909, Andersen, Ellen Bechmand – datter af husmand og smed Hans Peter Bechmand Andersen, Haundrup, Hellerup, II 39
1909, Andersen, Erna Elna Boline – datter af skovopsynsmand Peter Andersen, Vaadager, Søllinge, II 44
1909, Andersen, Maren – aftægtsenke, Slude, Frørup, gaardmand Lars Rasmussen, II 17, XIX 137
1909, Andersen, Marie Johanne – ugift, Sentved, Ørbæk, II 41, XIX 261
1909, Andersen, Martha Marie – datter af røgter Hans Peter Andersen, Ellinge, II 36
1909, Andersen, Vilhelm Lund Theodor – tjenestekarl, Refsvindinge, II 42
1909, Andersen, Viola Kirstine Sørine – datter af skovopsynsmand Peter Andersen, Søllinge, II 49
1909, Andreasen, Kaj Lindholm – søn af brøndgraver Jens Marius Andreasen, Skellerup, II 30
1909, Brinkmann, Amalie Julie – datter af ugift Mariane Andersen, Herrested, II 34
1909, Bøjsen, Lovise Frederikke – gift, Ørbæk, husmand Hans Rasmussen, II 41, XIX 259
1909, Carlsen, Vilhelmine – gift, Strandtved, Bovense, indsidder Rasmus Nielsen, II 42, XIX 260
1909, Christensen, Anne Marie Christine – gift, Bovense, husmand P. Hansen, II 36, XIX 231, 652
1909, Christensen, Hans – gaardmand, Taarup, Frørup, II 37, XIX 251
1909, Christensen, Rasmus Christian – søn af montør Niels Andersen Christensen, Ørbæk, II 43
1909, Christensen, Rigborg Kirstine – gift, Dyrehaven, Aunslev, fhv. skibsfører … Albertsen, II 39, XIX 251
1909, Christiansdatter, Ane Lisbeth – enke, Refsvindinge, indsidder Lars Hansen, II 37
1909, Christiansen, Anders (Kempe) – huusmand, Flødstrup, II 43, XIX 281
1909, Christiansen, Hans – fhv. tømrer, Ørbæk, II 25, XIX 187
1909, Christiansen, Hans Christian – sognefoged, Kullerup, II 28, XIX 211
1909, Christiansen, Marie – datter af banearbejder Christen Vilhelm Christiansen, Ullerslev, II 51
1909, Christiansen, Vilhelm – arbejdsmand, Bovense, II 47, XIX 295
1909, Christoffersen, Karl Richard – søn af gaardforpagter Christian Marius Fa… Christoffersen, Slipshavn, Aunslev, II 46
1909, Christoffersen, Margrethe – enke, Slipshavn, Aunslev, forpagter Søren Christoffersen, II 50, XIX 337
1909, Christoffersen, Rasmus – tjenestekarl, Aarslev, II 37, XIX 270
1909, Clausdatter, Dorthea – aftægtsenke, Maare Mark, Herrested, gaardmand Anders Christiansen, II 24, XIX 185
1909, Clausen, Karen – gift, Herrested, husmand Hans Andersen, II 27, XIX 193
1909, Clausen, Peder – fhv. sognefoged, Havndrup, Hellerup, II 29, XIX 233
1909, Conradsen, Hans Peter – ungkarl, Ellested, II 31, XIX 111
1909, Delf, Anders Pt. Theodor – fattiglem, Skovballe, Skellerup, II 50, XIX 253
1909, Dyhr, Marcus Christian – søn af indsidder Christian Marcus Dyhr, Taarup, Frørup, II 22
1909, Frandsdatter, Maren – enke, Bækstrup, Ellinge, husmand Anders Johansen, II 25, XIX 196, 187
1909, Frandsen, Karen Marie – gift, Havndrup, Hellerup, indsidder Anders Andersen, II 32, XIX 213
1909, Frederiksen, Chr. Johannes – søn af gaardbestyrer Fred. Hansen Frederiksen, Sentved, Ørbæk, II 43
1909, Grøn, Emil Ankersen – tjenestekarl, Bækstrup Mark, Ellinge, II 29, XIX 193
1909, Hansdatter, Maren – enke, Refsvindinge, husmand Niels Peter Christian Jørgensen, II 23, XIX 180
1909, Hansdatter, Maren – gift, Kissendrup, Flødstrup, husmand Hintze Rasmussen, II 29, XIX 192
1909, Hansdatter, Mette Kirstine – enke, Mullerup, Flødstrup, husmand Johan Henrik Larsen, II 53, XIX 358
1909, Hansen, Anders Christian – husmand, Blankenborg, II 53, XIX 353
1909, Hansen, Ane – enke, Lamdrup, Vindinge, husmand Christian Hansen, II 37, XIX 232
1909, Hansen, Ane Karoline – enke, Skalkendrup, Aunslev, indsidder Niels Rasmussen, II 30, XIX 196
1909, Hansen, Ane Kirstine – enke, Sulkendrup, Vindinge, husmand Peter Jensen, II 45, XIX 281
1909, Hansen, Ane Marie – enke, Langtved, Flødstrup, gaardmand Anders Andersen, II 38, XIX 251
1909, Hansen, Ane Marie – ugift, Pederstrup, Sønder Højrup, II 31, XIX 199
1909, Hansen, Anna – ugift, Sludegaard, Frørup, II 26, XIX 187
1909, Hansen, Anna Dorthea – enke, Ullerslev, arbejdsmand Niels Christensen, II 26, XIX 190
1909, Hansen, Anna Marie Elise – gift, Ullerslev, husejer Hans Christian Ottosen, II 25, XIX 188
1909, Hansen, Anne – enke, Saaderup, Kullerup, husmand Poul Nielsen, II 30, XIX 204
1909, Hansen, Carl Valdemar – søn af murer Rasmus Peder Hansen, Taarup, Frørup, II 41
1909, Hansen, Christoffer – husmand, Kogsbølle, Vindinge, II 38, XIX 253
1909, Hansen, Hans Christian – søn af ugift Camilla Hansen, Holsemose, II 50
1909, Hansen, Jens – gaardejer, Lindeskov, Aarslev, II 53, XIX 360
1909, Hansen, Jens Laurits – søn af gaardbestyrer Mads Hansen, Frørup, II 30
1909, Hansen, Johan – aftægtsmand, Eskildstrup, Søllinge, II 53, XIX 359
1909, Hansen, Karl Adolf – husmand, Vesterskov, Søllinge, II 42, XIX 279
1909, Hansen, Katrine Anne – enke, Kragelund, Herrested, grisehandler Anders Larsen, II 43, XIX 271
1909, Hansen, Lars – husmand, Hjulby, Nyborg Landsogn, II 36, XIX 251
1909, Hansen, Maren – enke, Ullerslev, uddeler Erik Peter Windeballe, II 49, XIX 310
1909, Hansen, Marie – enke, Aunslev, snedker Rasmus Hansen, II 33, XIX 210
1909, Hansen, Marie Sofie – enke og fattiglem, Saaderup, Skellerup, arbejdsmand Hans Andersen, II 54
1909, Hansen, Mette Kristine – aftægtsenke, Frørup, gaardmand Niels Søren Nielsen Saxdorf, II 52, XIX 339
1909, Hansen, Mette Marie – enke, Refsvindinge, husmand Niels Jeppesen, II 52, XIX 342
1909, Hansen, Niels Jørgen – husmand, Kullerup, II 24, XIX 186
1909, Hansen, Niels Peter – søn af gaardmand Christen Hansen, Ullerslev Mark, Ullerslev, II 32
1909, Hansen, Niels Peter Sørensen – bødker, Frørup, II 54, XIX 368
1909, Hansen, Peter – gaardmand, Mullerup, Flødstrup, II 51, XIX 347
1909, Hansen, Rasmus – aftægtsmand, Eskildstrup, Søllinge, II 26, XIX 192
1909, Hansen, Rasmus – arbejdsmand, Maareskov, Herrested, II 23, XIX 184
1909, Hansen, Rasmus Johannes Marius – søn af murer Martin Hansen, Refsvindinge, II 51
1909, Hansen, Svend Aage – søn af skrædder H. Hansen, Ørbæk, II 39
1909, Hansen, Valborg Severine Emilie – datter af smedesvend Marius Hansen, Ullerslev, II 45
1909, Hansen, Aage Rasmus – søn af fornikler Niels Hansen, Vinkelvej, Aunslev Sogn, II 47
1909, Hellesen, Otto – møller, Ny Mølle, Ellested, II 38, XIX 250
1909, Hendriksdatter, Ane Marie – enke, Skalkendrup, Aunslev, gaardfæster Niels Nielsen, II 32, XIX 246
1909, Jacobsdatter, Albertine – enke, Kullerup, Ellested, arbejdsmand Johan Jørgensen, II 33
1909, Jacobsen, Mary Kristiane – ugift, Ullerslev, II 48, XIX 293
1909, Jacobsen, Rasmus – aftægtsmand, Haundrup, Hellerup, II 54, XIX 369
1909, Jensen, … - udøbt dreng, søn af Jens Chr. Juul Jensen, Ørbæklunde, Ørbæk, II 33
1909, Jensen, Ane – gift, Bovense, aftægtsmand og væver Lars Nielsen, II 52, XIX 343
1909, Jensen, Anna Elisabeth – ugift, Skellerup, II 38, XIX 234
1909, Jensen, Hans – gaardmand, Langtved, Flødstrup, II 47, XIX 294
1909, Jensen, Hans Oluf – tjenestekarl, Refsvindinge, II 27, XIX 188
1909, Jensen, Jens – arbejdsmand, Kragelund, Ørbæk, II 54, XIX 359
1909, Jensen, Johanne Dorthea – ugift, Sønder Højrup, II 31, XIX 215
1909, Johansen, Niels – aftægtsmand, Mullerup, Flødstrup, II 41, XIX 261
1909, Johansen, Thomas – aftægtsmand, Frørup, II 36, XIX 231
1909, Jørgensen, Ane Katrine – enke, Aaskov, Aunslev, gaardmand Peder Andersen, II 33, XIX 215
1909, Jørgensen, Anna Marie – gift, Vindinge, arbejdsmand Anders Nielsen, II 45, XIX 295
1909, Jørgensen, Christian – fhv. smed, Slude, Frørup, II 30, XIX 204
1909, Jørgensen, Edith – datter af gaardmand Hans Jørgensen, Kogsbølle, Vindinge, II 27
1909, Jørgensen, Elise Sophie – enke, Herrested, gaardmand og sognefoged Chr. Sørensen, II 52, XIX 353
1909, Jørgensen, Jens – ungkarl, Aalykke, Aunslev, II 50, XIX 334
1909, Jørgensen, Johannes Vilhelm – Middelfart Sindssygeanstalt, II 30, XIX 199
1909, Jørgensen, Kjeld Aage – søn af forpagter Niels Kristian Jørgensen, Biskoptorp, Skellerup, II 35
1909, Jørgensen, Marie – gift, Flødstrup, murer Henrik Jensen, II 42, XIX 269
1909, Jørgensen, Marthe Marie – datter af boelsmand Jørgen Jørgensen, Kullerup, II 40
1909, Jørgensen, Ole – husmand, Skalkendrup, Aunslev, II 43, XIX 293
1909, Jørgensen, Søren – aftægtsmand, Kissendrup, Flødstrup, II 45, XIX 287
1909, Kampmeyer, Ernst Friederich Wilhelm – gaardejer, Søllinge, II 35, XIX 234
1909, Kisbye, Sophie Frederikke Eleonora – enke, Aunslev, lærer P. Chr. Torup, II 48, XIX 308
1909, Kjær, Ane Vilhelmine Elisabeth – ugift pilelærerinde, Ullerslev, II 25, XIX 193
1909, Knudsdatter, Christiane – enke, Ellinge, husmand Mads Rasmussen, II 54, XIX 359
1909, Knudsdatter, Karen – aftægtsenke, Ørbæk, gaardmand Lars Rasmussen, II 47, XIX 292
1909, Knudsen, … - udøbt barn af Louise Caroline Knudsen, Dyrehaven, Aunslev, II 24
1909, Knudsen, Knud Kjær – søn af tømrer Hans Knudsen, Sønder Højrup, II 48
1909, Knudsen, Søren – husmand, Sentved, Ørbæk, II 42, XIX 268
1909, Kristiansen, … - udøbt dreng, søn af Hans Peter Kristiansen, Maare, Herrested, II 50
1909, Krogh, Birthe Kirstine Nielsdatter – enke, Sønder Højrup, husmand Jens Villadsen, II 33, XIX 226
1909, Larsen, Alma Marie – ugift og fhv. sygeplejerske, Langtved, Flødstrup, II 35, XIX 228, XX 202
1909, Larsen, Gerda Esther Johanne – datter af arbejdsmand Lars Peter Larsen, Ullerslev, II 28
1909, Larsen, Hans Vest – søn af smed Hans Vest Larsen, Kullerup, II 23
1909, Larsen, Karen – gift, Sønder Højrup, indsidder Peder Christian Rasmussen, II 39, XIX 254
1909, Larsen, Kirstine Abelone – enke, Frørup, gartner Jens Peder Rasmussen, II 53, XIX 363
1909, Larsen, Niels Henrik – søn af skovløber Chr. Larsen, Rønninge Søgaard, Skellerup, II 29
1909, Larsen, Ove – søn af smed Lars Kristian Larsen, Mullerup, Flødstrup, II 46
1909, Lewald, Clara – gift, Nyborg, oberstløjtnant … Lewald, II 39
1909, Lindhardtsen, Marie – ugift, Taarup, Frørup, II 48, XIX 295
1909, Lindholm, Peter Andersen – arbejdsmand, Ørbæk, II 38, XIX 234
1909, Lundtofte, Hs. Hansen – skomager, Frørup, II 43, XIX 286
1909, Lyngdal, Hans Peter Thorkild – søn af gaardmand Jens Peter Christoffersen Lyngdal, Flødstrup, II 24
1909, Madsen, Anders – arbejdsmand, Ullerslev, II 52, XIX 240
1909, Madsen, Helge Johannes – søn af husmand Anders Madsen, Frørup, II 45
1909, Madsen, Johanne – gift, Frørup, gaardbestyrer Rasmus Knudsen, II 47, XIX 293
1909, Madsen, Johanne Karoline – ugift, Ellinge, II 45, XIX 287
1909, Madsen, Maren – gift, Kogsbølle, Vindinge, aftægtsmand Jens Rasmussen, II 53, XIX 353
1909, Madsen, Maren – gift, Maale, Store Viby Sogn, gaardmand Christen Petersen, II 44
1909, Madsen, Niels – husmand, Ellinge, II 44, XIX 282
1909, Madsen, Rasmus – gartner, Hjulby, Nyborg Landsogn, II 37, XIX 231
1909, Madsen, Rasmus – gaardejer, Willumstrup, Herrested, II 52, XIX 345
1909, Maegaard, Maren Kirstine Jensen – gift, Søllinge, gaardmand Jørgen Pedersen, II 33, XIX 210, 639
1909, Magnussen, Johanne Elisabeth – gift, ’Rosenvang’, Ellested, gaardmand Henrik Pedersen, II 41, XIX 269
1909, Markussen, Maren Kirstine – gift, Kogsbølle, Vindinge, gaardmand Hans Mogensen, II 44, XIX 282
1909, Michaelsen, Kirstine – gift, Søllinge, bager Anders Hansen, II 30, XIX 214
1909, Mikkelsen, Hans – gaardmand, Vindinge, II 34, XIX 227
1909, Nielsdatter, Ane Kirstine – gift, Sønder Højrup, gaardmand Rasmus Jørgensen, II 47, XIX 293
1909, Nielsdatter, Johanne Kirstine – gift, Kullerup, arbejdsmand Rasmus Larsen, II 25, XIX 188
1909, Nielsen, … - udøbt dreng, søn af Anders Christian Nielsen, Paarup, II 51
1909, Nielsen, Ane Kirstine – gift, Søllinge, husmand Niels Henrik Jensen, II 38, XIX 244
1909, Nielsen, Anna – ugift, Æble, Refsvindinge, II 25, XIX 187
1909, Nielsen, Christian – snedker, Frørup, II 51, XIX 325
1909, Nielsen, Ellen Kirstine – datter af arbejdsmand Hans Christian Nielsen, Refsvindinge, II 54
1909, Nielsen, Jørgen – husmand, Hjulby, Nyborg Landsogn, II 42, XIX 267
1909, Nielsen, Mads – husmand, Korkendrup, Aunslev, II 27, XIX 188
1909, Nielsen, Ole – fattiglem, Skalkendrup, Aunslev, II 39, XIX 258
1909, Nielsen, Svend – søn af arbejdsmand Hans Nielsen, Kogsbølle, Vindinge, II 40
1909, Nielsen, Verner Emil – søn af arbejdsmand Niels Chr. Nielsen, Søllinge, II 48
1909, Nykær, Lars – søn af husmand Niels Nykjær, Sentved, Ørbæk, II 26 3.3.1909
1909, Nørregaard, H. P. – manufakturhandler, Dyrehaven, Aunslev, akkordbo XIX 336
1909, Nørregaard, Maren Andersdatter – ugift, Frørup, II 47
1909, Olesdatter, Birthe Marie – gift, Flødstrup, aftægtsmand og fhv. skrædder Peder Larsen, II 45, XIX 282
1909, Olsen, Adolph – søn af fodermester Carl Anton Julius Olsen, Ravnholt, Herrested, II 44
1909, Olsen, Just – husmand, Kragelund, Herrested, II 31, XIX 226
1909, Olsen, Peder – husmand, Ørbæk, II 41, XIX 272
1909, Ovesen, Gertrud Marie – gift, Ørbæk, gaardmand Just Andersen, II 32, XIX 212
1909, Pedersdatter, Gertrud – enke, Maare, Herrested, gaardmand Hans Nielsen, II 24, XIX 186
1909, Pedersdatter, Karen – gift, Refsvindinge, murer Hans Hansen, II 46, XIX 291
1909, Pedersen, Betty – enke, Frørup, husmand Johan Andersen, II 35, XIX 228
1909, Pedersen, Hans – aftægtsmand, Aarslev, II 31, XIX 205
1909, Pedersen, Hans – gaardejer, Hjulby, Nyborg Landsogn, II 36, XIX 232
1909, Pedersen, Hans – træskomand, Refsvindinge, II 48, XIX 315
1909, Pedersen, Hans Herløv – søn af gaardmand Ole Emil Pedersen, Refsvindinge, II 53
1909, Pedersen, Laurits Bernhard – søn af gaardmand Anders Peder Pedersen, Kogsbølle, Vindinge, II 27
1909, Pedersen, Laurits Martin – søn af ugift Mathilde Larsen, Kullerup, II 29
1909, Pedersen, Maren Dorthea – enke, Aarslev, husejer Anton Jespersen, II 24, XIX 185
1909, Pedersen, Maren Kirstine – gift, Maare, Herrested, husmand Just Jensen, II 25, XIX 191
1909, Pedersen, Niels – søn af mælkehandler Christen Pedersen, Dyrehaven, Hjulby Sogn, II 28
1909, Pedersen, Niels Peder – søn af gaardmand Jens Pedersen, Biskopstaarup, Skellerup, II 28
1909, Pedersen, Peder Laurits – gaardejer, Skalkendrup, Aunslev, II 36, XIX 237
1909, Pedersen, Peter – indsidder, Skellerup, II 35, XIX 228
1909, Pedersen, Rasmus – fhv. husmand, Maare, Herrested, II 31, XIX 200
1909, Pedersen, Valborg – datter af mælkekusk Christen Pedersen, Dyrehaven, Hjulby Sogn, II 34
1909, Petersen, Ane Kirstine – gift, Kullerup, boelsmand Jørgen Jørgensen, II 40, XIX 253
1909, Petersen, Ane Marie – gift, Aunslev, sognefoged P. Rasmussen, II 37, XIX 250
1909, Petersen, Carl Christian – skibsfører, Rheden ved Dyrehaven, Aunslev, II 26
1909, Petersen, Christian Clausen – arbejdsmand, Ørbæk, II 40, XIX 254
1909, Petersen, Ernst Viggo Ludvig Kjærulf – barn, Aunslev, II 46
1909, Petersen, Hans – aftægtshusmand, Aarslev, II 46, XIX 291
1909, Petersen, Hans Jacob – søn af husmand Anders Petersen, Søllinge, II 28
1909, Petersen, Hjalmar Olaf – søn af husmand Karl Petersen, Skovhave, II 27
1909, Petersen, Maren – husmandskone, Saaderup Mark, Skellerup, II 20, XIX 163
1909, Petersen, Niels – aftægtsgaardmand, Biskopstaarup, Skellerup, II 23, XIX 232
1909, Petersen, Rasmus – maler, Mullerup, Flødstrup, II 29, XIX 204
1909, Poulsdatter, Mette Kirstine – aftægtsenke, Maare, Herrested, gaardmand Hans Nielsen, II 52, XIX 343
1909, Poulsen, Rasmus – aftægtsmand, Haundrup, Hellerup, II 37, XIX 243
1909, Rasmusdatter, Ane Kirstine – enke, Søllinge, gaardmand Jens Larsen, II 29, XIX 192
1909, Rasmusdatter, Karen – enke, Taarup, Frørup, indsidder Jens Hansen, II 36, XIX 231
1909, Rasmusdatter, Maren – enke, Frørup, husmand Lars Christensen, II 50, XIX 326
1909, Rasmussen, Anders – sadelmagersvend, Bønkel, Vindinge, II 35, XIX 228
1909, Rasmussen, Ane – gift, Ellinge, gaardmand Rasmus Jeppesen, II 41, XIX 261
1909, Rasmussen, Ane Hedvig – enke, Kongshøj, Frørup, gaardmand Hans Hansen, II 33, XIX 227
1909, Rasmussen, Ane Kirstine – enke, Vindinge, husmand Peder Jørgensen, II 38, XIX 234
1909, Rasmussen, Anne Marie – enke, Rosilde, Vindinge, II 23, gaardmand Chr. Larsen, XIX 177
1909, Rasmussen, Hans – aftægtsmand, Sulkendrup, Vindinge, II 50, XIX 320
1909, Rasmussen, Henry Elith – søn af boelsmand Søren Rasmussen, Sentved, Ørbæk, II 43
1909, Rasmussen, Hintze – husmand, Kissendrup, Flødstrup, II 44, XIX 272
1909, Rasmussen, Karen – datter af fragtmand Claus Rasmussen, Taarup, Frørup, II 31
1909, Rasmussen, Lars – gaardmand, Flødegaarden, Aunslev, II 28, XIX 192
1909, Rasmussen, Manny – datter af gaardmand Rs. Pt. Rasmussen, Ellested, II 54
1909, Rasmussen, Maren – gift, Mullerup Mark, Flødstrup, husmand Niels Johansen, II 26, XIX 189
1909, Rasmussen, Maren – ugift fattiglem, Skovballe, Skellerup, II 39
1909, Rasmussen, Marie Lovise Bøjsen – datter af slagter Hans Bøjesen Rasmussen, Ørbæk, II 40
1909, Rasmussen, Peder – gaardfæster, Carlsmindegaard, Nyborg Landsogn, II 32, XIX 212
1909, Rasmussen, Peter – husejer, Ullerslev, II 34, XIX 226
1909, Ringer, Chr. Christensen – gaardmand, Frørup, II 48, XIX 314
1909, Ringer, Hs. Ns. Kristensen – gaardejer, Frørup, II 46, XIX 292
1909, Rudolph, Karen Kirstine – enke, Herrested, aftægtsmand Jens Kristian Hansen, II 49, XIX 320
1909, Skov, Levi Frederik Hansen – søn af pens. baneformand Herman Martin Hansen Skov, Aarslev, II 51
1909, Steffensen, Hans – husmand, Aarslev, II 49, XIX 311
1909, Stephansen, Anton – musiker, Ullerslev, II 28, XIX 199
1909, Sørensdatter, Johanne – enke, Nordenhuse, Aunslev, fisker Jacob Hansen, II 23, XIX 179
1909, Sørensen, Hans Christian – fisker, Slipshavn, Aunslev, II 49, XIX 307
1909, Sørensen, Peter – søn af lærer Peter Christian Sørensen, Ellested, Kullerup, II 42
1909, Thomasdatter, Mette – enke, Ørbæk, husmand Jørgen Pedersen, II 32, XIX 203
1909, Thrane, Svend Aage – søn af slagtermester Chr. Thrane, Aarslev, II 40
1909, Thygesen, Thomas Valdemar – smedelærling, Kullerup, II 49, XIX 310
1909, Tobberup, Jens Søren – søn af indsidder Peder Jensen Tobberup, Aarslev, II 27
1909, Tymbolack, Anna – datter af ugift Martha Tymbolack, Hindemae, II 44
1909, Welling, Andreasine Øllegaard – ugift, Vindinge, II 26, XIX 192
1910, Andersdatter, Ane – aftægtsenke, Refsvindinge, gaardmand Hans Pedersen, II 64, XIX 402
1910, Andersen, Anders – snedker, Sønder Højrup, II 57, XIX 370
1910, Andersen, Anders Peter – slagtersvend, Nyborg, II 68
1910, Andersen, Carsten – boelsmand, Herrested, II 74, XIX 480
1910, Andersen, Frederikke – ugift, Mullerup, Flødstrup, II 73, XIX 460
1910, Andersen, Hans – ejendomsbesidder, Pederstrup, Sønder Højrup, II 57
1910, Andersen, Karen Marie – gift, Aarslev, husmand og vejmand Peder Pedersen, II 57, XIX 368
1910, Andersen, Maja Kathrine Møller – datter af … Anders Møller Andersen, Ørbæk, II 63
1910, Andersen, Maren – gift, Lysemose, Bovense, gaardejer Dines Larsen, II 59, XIX 370
1910, Andersen, Marie Kirstine – datter af husmand Anders Andersen, Mullerup, Flødstrup, II 65
1910, Andersen, Peder – indsidder, Skellerup, II 57, XIX 368
1910, Andersen, Peter Petersen – aftægtshusmand, Aarslev, II 79, XIX 501
1910, Andersen, Pouline – gift, Dyrehaven, Aunslev, arbejdsmand Jg. Chr. Andersen, II 74, XIX 460
1910, Andersen, Rasmus – gaardmand, Kullerup, Ellested, II 65, XIX 419
1910, Andersen, Svend – søn af husmand Anders Christian Andersen, Aarslev, II 59
1910, Andreasen, Jørgen Lindholm – søn af husmand Hans Peder Andreasen, Skellerup, II 74
1910, Bjørch, Johs. Peter Bestin – karusselejer, Nyborg, II 69
1910, Brandt, Maren Nikoline – ugift, Sønder Højrup, II 70, XIX 433
1910, Bæk, Anders Rasmussen – pumpemager, Refsvindinge, II 59, XIX 378
1910, Christensdatter, Mette – aftægtsenke, Frørup, gaardmand Niels Jensen, II 71, XIX 442, 494
1910, Christensen, Hans – smed, Aarslev, II 59
1910, Christensen, Holger – søn af husmand Christen Christensen, Sulkendrup, Vindinge, II 55
1910, Christensen, Jens – aftægtsmand, Maare, Herrested, II 63, XIX 403
1910, Christensen, Lars – aftægtsmand, Skalkendrup, Aunslev, II 51, XIX 333
1910, Christiansen, Claus – aftægtshusmand, Maare, Herrested, II 62, XIX 398
1910, Christoffersen, Marius – mejerist, Ørbæk, II 79, XIX 498
1910, Clausen, Knud Peder Carl – husmand, Eskildstrup, Søllinge, II 79, XIX 498
1910, Conradsen, Rs. Julius – ungkarl, Ellested Kullerup, Ellested, II 59, XIX 378
1910, Danielsen, Viggo – søn af karetmager Niels Danielsen, Ellinge, II 49
1910, Dembinski, Karorinse – polsk arbejder, Stuppendrup, II 56
1910, Eriksen, Jørgen – sognefoged og væver, Refsvindinge, II 76, XIX 511
1910, Eskeholm, Johanne Hansdatter – ugift, Frørup, II 66, XIX 409
1910, Eskelund, Ane Kirstine Hansen – aftægtsenke, Vesterskov, gaardmand Hans Peter Hansen, II 78, XIX 488
1910, Eskildsen, Christian (tvilling)– søn af fodermester … Eskildsen, Kissendrup, Flødstrup, II 71
1910, Eskildsen, Karl (tvilling) – søn af fodermester … Eskildsen, Kissendrup, Flødstrup, II 72
1910, Frandsen, Peder – aftægtsgaardmand, Aarslev, II 78, XIX 493
1910, Frederiksen, Ane Kirstine – enke, Kogsbølle, Vindinge, arbejdsmand Mathias Hermann (Hermansen), II 56, XIX 364
1910, Frederiksen, Peter – fhv. smed, Kissendrup, Flødstrup, II 70, XIX 458
1910, Gudme, Peder Pedersen – fattiglem, Haundrup, Hellerup, II 72
1910, Halberg, Klara Alfride – gift, Sentved, Ørbæk, fragtmand Niels Nykjær, II 70, XIX 442
1910, Hansdatter, Ane – enke, Aarslev, handelsmand Hans Christensen af Høve, II 63, XIX 402
1910, Hansdatter, Cathrine – aftægtsenke, Refsvindinge, boelsmand Knud Kristensen, II 58, XIX 368
1910, Hansdatter, Johanne Katrine – gift, Ullerslev, husmand Hans Rasmussen, II 68, XIX 423
1910, Hansdatter, Maren – aftægtsenke, Ullerslev, gaardejer Rasmus Andersen, II 55, XIX 364
1910, Hansen, Andreas – ungkarl, Kissendrup, Flødstrup, II 64, XIX 407
1910, Hansen, Ane Margrethe – enke, Ullerslev, husmand Niels Rasmussen, II 77, XIX 488
1910, Hansen, Carl Sigurd – søn af skibstømrer Hans Christian Hansen, Bønkel, Vindinge, II 66
1910, Hansen, Christen – gaardejer, Visby, Flødstrup, II 70, XIX 549
1910, Hansen, Christiane – gift, Kullerup, aftægtshusmand Jørgen Hansen, II 81, XIX 500
1910, Hansen, Gunnar – søn af sadelmager Julius Marius Hansen, Pilevad, Nyborg Landsogn, II 55
1910, Hansen, Hans Konrad – søn af gaardmand Lars Kristian Hansen, Pederstrup, Sønder Højrup, II 56
1910, Hansen, Helga Dorthea – datter af arbejdsmand Simon Peder Hansen, Ullerslev, II 81
1910, Hansen, Ida Marie Johanne – datter af slagter Hans Hansen, Ullerslev, II 71
1910, Hansen, Ingeborg – datter af skrædder Hans Christian Hansen, Frørup, II 61
1910, Hansen, Johannes Vind – søn af gaardmand Hans Jørgen Hansen, Ullerslev, II 75
1910, Hansen, Jørgen – tømrer, Aunslev, II 67, XIX 420
1910, Hansen, Karen – enke, Dyrehaven, Aunslev, fisker Peder Hansen, II 76, XIX 480
1910, Hansen, Karen Bertha Hariet – datter af arbejdsmand Niels Christian Hansen, Ullerslev, II 65
1910, Hansen, Kirsten – gift, Lindeskov, Aarslev, smed Martin Andersen, II 66, XIX 408
1910, Hansen, Lovise Sofie – ugift, Refsvindinge, II 62, XIX 392
1910, Hansen, Marie Boltine – enke, Vindinge, gaardmand Hans Mikkelsen, II 74, XIX 468
1910, Hansen, Niels – sognefoged og gaardejer, Aarslev, II 72, XIX 452
1910, Hansen, Niels Juul – søn af ugift Olga Hansen, Odense. I pleje i Flødstrup, II 64
1910, Hansen, Peter – husmand, Søllinge, II 59, XIX 398
1910, Hansen, Rasmus Carl – baadebygger, Dyrehaven, Aunslev, II 68, XIX 432
1910, Holm, Laura Elise Hansen – boelsmandskone, Saaderup, Kullerup, II 65, XIX 404
1910, Jacobsen, Ellen Margrethe – datter af murer Marius Jacobsen, Refsvindinge, II 67
1910, Jacobsen, Hilda Kirstine – datter af forpagter Christen Herman Jacobsen, Taarup, Frørup, II 69
1910, Jacobsen, Karla Hansine – datter af sadelmager Rasmus Jakobsen, Refsvindinge, II 63
1910, Jensdatter, Maren – aftægtsenke, Vindinge, gaardmand Jens Andersen, II 60, XIX 380
1910, Jensdatter, Mette Marie – aftægtsenke, Maare, Herrested, træskomand Jens Christensen, II 79, XIX 496
1910, Jensen, Anders – aftægtshusmand, Eskildstrup, Søllinge, II 77, XIX 488
1910, Jensen, Ane Kirstine – enke, Nordenhuse, Aunslev, indsidder Frederik Jensen, II 63
1910, Jensen, Anna – ugift, Maareskov, Herrested, II 71
1910, Jensen, Erik Schreener – søn af maskinmester Axel Jensen, Be..toftegade 2, 2., København, Dyrehaven, Aunslev, II 65
1910, Jensen, Hans Peter – røgter, Vindinge, II 72, XIX 480
1910, Jensen, Josephine – ugift, Kullerup Ellested, Ellested, II 58, XIX 369
1910, Jensen, Jørgen – ungkarl, Skalkendrup, Aunslev, II 69, XIX 433
1910, Jensen, Karen Marie – datter af gaardejer Niels Jensen, Ullerslev, II 77
1910, Jensen, Nielsine – enke, Bovense, hjulmand Jg. Nielsen, II 59, XIX 374
1910, Jensen, Valborg Christiane – datter af gaardmand Chr. Jensen, Ørbæk, II 73
1910, Jensen, Aage Johannes – søn af husmand Lars Peder Jensen, Sønder Højrup, II 62
1910, Jespersen, Gertrud Petrea – gift, Paarup, Ellinge, husmand Hans Rasmussen, II 70, XIX 434
1910, Johansen, Sidsel – ugift husholderske, Pederstrup, Sønder Højrup, II 56, XIX 373
1910, Justdatter, Dorthea – enke, Kogsbølle, Vindinge, husfæster Chr. Frederiksen, II 68, XIX 436
1910, Justesen, Mette Kirstine – gift, Maare, Herrested, gaardmand Hans Nielsen, II 66, XIX 421
1910, Jørgensen, … - udøbt barn af Caroline Frederikke Jørgensen, Ellested, II 77
1910, Jørgensen, Anna – enke, Vindinge, arbejdsmand Anders Andersen, II 58, XIX 369
1910, Jørgensen, Asta Marie – datter af banearbejder Hans Jørgensen, Dyrehavevej, Aunslev, II 58
1910, Jørgensen, Hans – skomager, Mullerup, Flødstrup, II 61, XIX 380
1910, Jørgensen, Jens Peter – husmand, Aarslev, II 69, XIX 443
1910, Jørgensen, Peder – fisker, Kabinettet, Bovense, II 71, XIX 441
1910, Jørgensen, Peder – lejehusmand, Pilshuse, Vindinge, II 76, XIX 508
1910, Jørgensen, Poul Marius Møller – arbejdskarl, Nyborg, II 68
1910, Jørgensen, Rasmus – aftægtsgaardmand, Sønder Højrup, II 61, XIX 397
1910, Knudsen, Johan – aftægtshusmand, Bækstrup, Ellinge, II 76, XIX 481
1910, Knudsen, Jørgen Knud Christian – søn af fragtmand Christian Jørgen Knudsen, Refsvindinge, II 76
1910, Knudsen, Peder Christian – murer, Bøllevænge, II 80, XIX 502
1910, Kolbye, Inger Marie – ugift, Aunslev, II 56, XIX 377
1910, Larsdatter, Ane – enke, Korkendrup, aftægtsgaardmand Hans Pedersen, II 75, XIX 479
1910, Larsdatter, Dorthea – gift, Søllinge, aftægtsgaardmand, Hans Poulsen, II 70, XIX 483
1910, Larsdatter, Karen – enke, Aarslev, husmand Rs. Hansen, II 55, XIX 364
1910, Larsen, … - udøbt dreng, søn af købmand … Larsen, Ellested, II 57
1910, Larsen, … - udøbt pige, datter af Julius Larsen, Ullerslev, II 64
1910, Larsen, Anne Marie – ugift, Kissendrup, Flødstrup, II 60
1910, Larsen, Bodil Camilla Marie – datter af husmand Niels Chr. Larsen, Lamdrup, Vindinge, II 77
1910, Larsen, Carl Christian – søn af murer Hans Christian Larsen, Magelund, II 75
1910, Larsen, Gunnar – søn af landmand Carl Christian Larsen, Korkendrup, Aunslev, II 63
1910, Larsen, Hans – husmand, Kogsbølle, Vindinge, II 60, XIX 380
1910, Larsen, Hans Jørgen – gaardmand, Slude, Vindinge, II 67, XIX 421
1910, Larsen, Hans Peter – rekrut no 585, Aunslev, II 80, XIX 501
1910, Larsen, Johanne – enke, Ørbæk, husmand Søren Knudsen, II 80, XIX 499
1910, Larsen, Johanne Marie – ugift, Langtved, Flødstrup, II 80, XIX 497
1910, Larsen, Johannes Herman – søn af ugift Christine Larsen, Refsvindinge, II 77
1910, Larsen, Laurits Otto – tjenestekarl, Sulkendrup, Vindinge, II 69, XIX 480
1910, Larsen, Maren – gift, Kullerup Mark, Ellested, aftægtsmand Kristoffer Kristoffersen, II 65, XIX 420
1910, Larsen, Rasmus – husmand, Aarslev, II 61, XIX 434
1910, Lohmann, Carl Lauritz – indsidder, Pilevad, Nyborg Landsogn, II 56, XIX 366
1910, Lunding, Niels Hansen – snedker, Ellinge, II 69, XIX 478
1910, Madsen, Carl – søn af ledvogter Rasmus Madsen, Ullerslev, II 78
1910, Madsen, Elna Dorthea – datter af husmand Lars Madsen, Kogsbølle, Vindinge, II 71
1910, Madsen, Jens – husmand, Pederstrup, II 78, XIX 495
1910, Madsen, Johanne Marie – gift, Vindinge, fhv. skomager Ole Madsen, II 65, XIX 414
1910, Madsen, Lars – aftægtsgaardmand, Flødstrup, II 61, XIX 394
1910, Madsen, Maren – enke, Ellinge, gaardmand Hans Rasmussen, II 80, XIX 500
1910, Madsen, Sigrid – datter af skrædder Kristian Madsen, Herrested, II 72
1910, Melchior, Fanny Alvilda – ugift, Dyrehaven, Aunslev, II 79, XIX 493
1910, Mortensdatter, Frederikke – aftægtsenke, Ellinge, husmand Hans Johansen, II 66, XIX 408
1910, Mortensen, Peter – ungkarl, Vindinge, II 73, XIX 451
1910, Nielsdatter, Karen – enke, Ullerslev Mark, husmand Anders Hansen, II 57, XIX 367
1910, Nielsen, Ane – gift, Pilshuse, Vindinge, lejehusmand Peder Jørgensen, II 76, XIX 508
1910, Nielsen, Jens Peter – søn af arbejdsmand Jg. Chr. Nielsen, Kogsbølle, Vindinge, II 74
1910, Nielsen, Maren – enke og jordemoder, Saaderup, Kullerup, træskomand Jørgen Henriksen, II 74, XIX 466
1910, Nielsen, Mette Kirstine – aftægtsenke, Refsvindinge, husmand Rs. Rasmussen, II 58, XIX 373
1910, Nielsen, Otto Johannes – søn af ugift Johanne Nielsen, Maare, Herrested, II 60
1910, Nikolajsdatter, Anne – aftægtsenke, Taarup, Frørup, gaardmand Rasmus Hansen, II 60, XIX 380
1910, Olsen, Anna Marie – datter af ugift Mathilde Kirstine Nielsine Andersen, Villumstrup, Herrested, II 62
1910, Olsen, Hans – gaardmand, Ellinge, II 61, XIX 392
1910, Ottesen, Chr. – møller, Grønne Mølle, Skellerup, konkursbo XIX 403, 406, 408, 440, 455, 495, 531
1910, Pedersdatter, Mette Marie – aftægtsenke, Kullerup, husmand Mads Hansen, II 80, XIX 495
1910, Pedersen, Hans – aftægtsmand, Skellerup, II 55, XIX 364
1910, Pedersen, Hans – fhv. husejer, Lamdrup, Vindinge, II 78, XIX 502
1910, Pedersen, Hans Peder – søn af arbejdsmand Jens Chr. Pedersen, Maare, Herrested, II 76
1910, Pedersen, Johanne Marie – gift, Skellerup, gaardmand Rasmus Peter Andreasen, II 66, XIX 409
1910, Pedersen, Jørgen Villy – søn af murer Rasmus Pedersen, Kragelund, Herrested, II 78
1910, Pedersen, Karen – gift, Ørbæk, fhv. gaardmand Hans Hansen, II 80, XIX 517
1910, Pedersen, Lars Christian – fhv. husmand, Refvindinge, II 63, XIX 405
1910, Pedersen, Niels – murer, Vindinge, II 58, XIX 369
1910, Pedersen, Rasmus – gaardmand, Aunslev, II 70, XIX 435
1910, Petersen, … - udøbt dreng, søn af murer Johannes Petersen, Rosilde, Vindinge, II 72
1910, Petersen, Julie Frederikke Bæk – datter af gaardbestyrer Julius Petersen, Ørbæk, II 75
1910, Petersen, Karen – enke, Øxendrup, død i Slude, Frørup, smed Hans Sørensen, II 79
1910, Petersen, Karen Larsine – lærerinde, Kogsbølle, Vindinge, II 62, XIX 398
1910, Petersen, Svend Aage – søn af murer Pet. Petersen, Saaderup, Skellerup, II 69
1910, Poulsdatter, Edel – enke, Kragelund, Ørbæk, fhv. husmand Jens Nielsen, II 57, XIX 366
1910, Poulsdatter, Johanne – aftægtsenke, Kastel, Herrested, gaardmand Peder Andersen, II 55, XIX 361
1910, Poulsen, Ane Kirstine – enke, Flødstrup, fyrbøder Hans Vilhelm Gregersen, II 68, XIX 459
1910, Poulsen, Anna Kirstine – datter af ugift Maren Kirstine Madsen, Rosilde, Vindinge, II 67
1910, Poulsen, Gertrud Marie – gift, Ullerslev, gaardmand Hans Nielsen, II 60, XIX 379
1910, Poulsen, Hanne B. Elisabeth – ugift, Ellinge, II 60, XIX 385
1910, Poulsen, Jeppe – fhv. husejer, Paarup, Ellinge, II 77, XIX 482
1910, Poulsen, Rasmus – aftægtshusmand, Flødstrup, II 74, XIX 466
1910, Rasmussen, Anna Marie – datter af arbejdsmand Johannes Rasmussen, Kogsbølle, Vindinge, II 67
1910, Rasmussen, Hans Jørgen – fhv. husmand, Ørbæk, II 75, XIX 479
1910, Rasmussen, Jens – staldkarl, Juulskov, II 67, XIX 445
1910, Rasmussen, Jensine Johanne – gift, Haundrup, Hellerup, husmand Niels Peter Nielsen, II 58, XIX 370
1910, Rasmussen, Karen – gift, Sulkendrup, Vindinge, husmand Ole Hansen Hasselbo, II 71, XIX 450
1910, Rasmussen, Knud – aftægtsgaardmand, Frørup, II 66, XIX 408
1910, Rasmussen, Niels Hansen – slagter, Bønkel, Vindinge, II 64, XIX 422
1910, Rasmussen, Rasmine – datter af gaardmand Rasmus Marius Gerhard Rasmussen, Korkendrup, Aunslev, II 78
1910, Rasmussen, Rasmus – husejer, Ullerslev, II 73, XIX 470
1910, Rasmussen, Rasmus – søn af gaardejer Rasmus Rasmussne, Ørbæk, II 75, XIX 495
1910, Rasmussen, Søren – fhv. husmand, Kragelund, Ørbæk, II 55, XIX 367
1910, Schelcke, Alma Berta Clara – datter af opsynsmand Vilhelm Sørensen, Hellerup, II 75
1910, Schjær, Margrethe Christence – enke, Søllinge, lærer Hans Frederik Jacobsen, II 64, XIX 407
1910, Steffensen, Abelone – enke, Ullerslev, snedker og husmand Konig Rasmus Christiansen, II 67, XIX 420
1910, Søndergaard, Peter Christensen – husmand, Søllinge, II 79, XIX 824
1910, Sørensen, Ane Marie Gertrud – datter af husmand Lars Sørensen, Taarup, Frørup, II 61
1910, Sørensen, Gertrud Marie – datter af gaardbestyrer Hans Søren Marius Sørensen, Villumstrup, Herrested, II 56
1910, Sørensen, Jens Adam Laurids – søn af husmand Lars Sørensen, Taarup, Frørup, II 62
1910, Sørensen, Johanne Marie – gift, Maare, Herrested, husmand Peder Hansen, II 73, XIX 458
1910, Sørensen, Karen – enke, Slipshavn, Aunslev, forpagter Chr. Faber Christoffersen, II 68, XIX 425
1910, Vestergaard, Ane K. Hansen – gift, Ullerslev, gaardmand Knud Peter Grønvold Ottesen, II 62, XIX 394
1910, Vrønding, Sofie Augusta – gift, Taarup, Frørup, blikkenslager Lars Larsen, II 73, XIX 456
1910, Walberg, Niels Peter – lærer, Hellerup, II 72, XIX 452
1910, Østergaard, Karen Mortensdatter – gift, Haundrup, Hellerup, gaardmand Peder Knudsen, II 73, XIX 466
1911, Adolfsdatter, Karen – aftægtsenke, Vesterskov, gaardmand Peder Jørgensen, II 93, XIX 556
1911, Andersen, … - udøbt dreng, søn af Niels Andersen, Skrøbeshave, Aunslev, II 88
1911, Andersen, Anders – kusk, Juelsberg, Aunslev, II 104, XIX 592
1911, Andersen, Anders Karl – søn af husmand Hans Anders Martin Andersen, Paarup, Ellinge, II 89
1911, Andersen, Annert Jørgen – søn af skovarbejder Niels Christian Andersen, Kogsbølle, Vindinge, II 108
1911, Andersen, Christine Birgitte – tjenestepige, Refsvindinge, II 85, XIX 520
1911, Andersen, Gunnar – søn af ugift tjenestepige Marie Jørgine Andreasen, Strandtved, Bovense, II 101
1911, Andersen, Henry Ove – søn af cyclehandler Jens Marius Andersen, Aarslev, II 92
1911, Andersen, Herman – søn af smed Morten Andersen, Lindskov, Ellested, II 103
1911, Andersen, Johanne Benedikte – gift, Vindinge, husmand Chr. Pedersen, II 89, XIX 528
1911, Andersen, Karen Marie – enke, Flødstrup, husmand Niels Pedersen, II 102, XIX 584
1911, Andersen, Laurits – søn af ugift Anna Marie Andersen, Ørbæk, II 92
1911, Andersen, Maren – datter af gaardmand Mads Andersen, Rejstrup, Aunslev, II 100
1911, Andersen, Maren Katrine – gift, Sct. Hansgade 9, Odense, skrædersvend Frits Nielsen, II 88
1911, Andersen, Ove – fattiglem, Refsvindinge, II 98
1911, Bang, Anna Marie – enke, Dyrehaven, Aunslev, bryggeriejer … Jørgensen, II 81, XIX 506
1911, Bertelsen, Anders – gaardmand, Ørbæk, II 83, XIX 506
1911, Borring, Anna Boronea Sylvestra – gift, Vindinge, førstelærer Sophus Carl Frederik Torup, II 93, XIX 555
1911, Buch, Karl Johs. – tjenestekarl, Saaderup, Skellerup, II 99, XIX 568
1911, Bæk, Jens Jørgensen – arbejdsmand, Pilshuse, Vindinge, II 108, XIX 611
1911, Bøjlesen, Marie – datter af ugift Rasmine Hansine Cecilie Larsen, Kogsbølle, Vindinge, II 100
1911, Christensdatter, Gertrud – aftægtsenke, Paarup, Ellinge, husmand Mads Pedersen, II 83, XIX 505
1911, Christensen, Andrea – datter af ugift Hansine Dorthea Acker, Frørup, II 109
1911, Christensen, Hans Henrik – sognefoged, Sønder Højrup, II 81, XIX 515
1911, Christensen, Kirsten – gift, Saaderup, Kullerup, boelsmand Jens Pedersen, II 83, XIX 507
1911, Christensen, Niels Peder Christian - husejer, Hundslev Mark, Bovense, XIX 609
1911, Christiansdatter, Christiane – enke, Aarslev, husmand Hans Chr. Rasmussen, II 104, XIX 593
1911, Christiansen, Maren – gift, Kissendrup, Flødstrup, væver Jg. Hansen, II 94, XIX 552
1911, Christiansen, Sara Kirstine – gift, Sulkendrup, Vindinge, gaardmand Niels Jensen, II 102, XIX 586
1911, Corfitzen, Caroline Marie – enke, Mullerup, Flødstrup, gaardmand Peder Hansen, II 109, XIX 615
1911, Dahl, Lucie Charlotte – gift, Ørbæk, husmand og tømrer Mads Pedersen, II 102
1911, Damsgaard, Hans Nielsen – aftægtsgaardmand, Haundrup, Hellerup, II 101, XIX 584
1911, Danielsen, Daniel Ejner – søn af gaardmand Ns. Danielsen, Hjulby, II 90
1911, Dyhr, Hans – gaardmand, Taarup, Frørup, II 101
1911, Eriksen, Marie Cecilie – ugift, Søllinge, II 94, XIX 561
1911, Ernstdatter, Karen Helene – enke, Hjulby, hørbereder Jørgen Christian Nielsen, II 102, XIX 584
1911, Frandsen, Peder Christian – søn af ugift Mathilde Pedersen, Taarup, Frørup, II 102
1911, Frederiksdatter, Ane Sofie – enke, Søllinge, husmand Jørgen Hansen, II 83, XIX 504
1911, Frederiksen, Peter Oscar Eike – søn af slagter Hans Christian Frederiksen, Ellested, Kullerup, II 102
1911, Frederiksen, Peter Oskar Eicke – søn af slagter Hans Christian Frederiksen, Ellested, Kullerup, II 111
1911, Gylling, Niels – strandkontrollør, Slipshavn, Aunslev, II 99, XIX 591
1911, Hansdatter, Ane Marie – aftægtsenke, Ullerslev, væver Peder Andersen, II 84, XIX 508
1911, Hansdatter, Gertrud – enke, Ørbæk, husmand Jørgen Nielsen, II 87, XIX 525
1911, Hansen, Anders – enkemand, Skjellerup, II 109, XIX 612
1911, Hansen, Andrea Christiane – ugift, Ullerslev, II 86, XIX 524
1911, Hansen, Ane Marie – datter af arbejdsmand Simon Peder Hansen, Ullerslev, II 91
1911, Hansen, Ane Marie – ugift, Lamdrup, Vindinge, II 106, XIX 595
1911, Hansen, Carl – maler, Refsvindinge, II 96, XIX 566
1911, Hansen, Edvard – søn af arbejdsmand Edvard Hansen, Hannesborg, Flødstrup, II 99
1911, Hansen, Hans – fhv. husmand, Eskildstrup, Søllinge, II 95, XIX 561
1911, Hansen, Hans – gaardmand, Kullerup, II 82, XIX 505
1911, Hansen, Hans Ejnar – søn af husmand Hans Hansen, Ullerslev, II 105
1911, Hansen, Hansine Caroline Amalie – gift, Kragelund, Herrested, husmand Lars Jakobsen, II 105, XIX 594
1911, Hansen, Jens – drejer, Flødstrup, II 82, XIX 504
1911, Hansen, Jens – gaardejer, Rosilde, Vindinge, II 92, XIX 553
1911, Hansen, Jens Ingvard Johannes – søn af ugift Johanne Clausine Christine Hansen, Frørup, II 106
1911, Hansen, Johannes Carl – forpagter, Ørbæk, II 101, XIX 583
1911, Hansen, Jørgen – søn af skomager Carl Marius Hansen, Aunslev, II 82
1911, Hansen, Karen – aftægtsenke, Mullerup, Flødstrup, husmand Søren Hansen, II 91, XIX 553
1911, Hansen, Karen Johanne – gift, Paarup, Ellinge, murer Hans Christian Henriksen, II 91, XIX 531
1911, Hansen, Karen Marie Kirstine – datter af ugift Edeline Kirstine Helene Møller, Taarup, Frørup, II 101
1911, Hansen, Lars – fhv. landpost, Ullerslev, II 97, XIX 567
1911, Hansen, Lars – skomager, Taarup, Frørup, II 107, XIX 607
1911, Hansen, Marie – datter af murer Peder Hansen, Sønder Højrup, II 84
1911, Hansen, Niels – fhv. gaardmand, Ellested, Kullerup, II 100, XIX 569
1911, Hansen, Niels – gaardmand, Ullerslev, II 84, XIX 523
1911, Hansen, Peder – husmand, Saaderup, Skellerup, II 84, XIX 570
1911, Hansen, Rasmus – fhv. ledvogter, Ørbæk, II 85, XIX 527
1911, Hansen, Rasmus – søn af snedker Marius Hansen, Skellerup, II 95
1911, Hansen, Rasmus Peter Marius – søn af arbejdsmand Jens Hansen, Kogsbølle, Vindinge, II 96
1911, Hermansen, Johannes – lærer, Herrested, II 100
1911, Hjort, Benth Christoph Wilkens Lind – fhv. provst, Dyrehaven, Aunslev, II 109, XIX 621, 627
1911, Høyer, Engel Helene – gift, Langtved, Flødstrup, husmand Lars Larsen, II 105, XIX 594
1911, Jacobsen, Amalie Marie – ugift, Refsvindinge, II 100, XIX 570
1911, Jacobsen, Henry Werner Edmund – søn af fisker Simon Jacobsen, Nordenhuse, Aunslev, II 96
1911, Jensdatter, Kirsten – aftægtsenke, Taarup, Frørup, gaardmand Kristian Hansen, II 97, XIX 564
1911, Jensen, Anders – tømrer, Saaderup, Kullerup, II 90, XIX 534
1911, Jensen, Ane Katrine Mathilde – gift, Kogsbølle, Vindinge, husmand Rasmus Jørgen Larsen, II 93, XIX 552
1911, Jensen, Christen – aftægtsmand, Maare, Herrested, II 90, XIX 531
1911, Jensen, Fr. Sigfred – husfæster, Maareskov, Herrested, II 98, XIX 572
1911, Jensen, Hans – aftægtsmand, Saaderup, Skellerup, II 87, XIX 536
1911, Jensen, Hans Andersen – statshusmand, Aunslev, II 93, XIX 537, XX 300, 301, 536
1911, Jensen, Hans Chr. – bødker, Refsvindinge, II 84, XIX 507
1911, Jensen, Kristian August Julius – arbejdsmand, Rørbæk, Flødstrup, II 103, XIX 588
1911, Jensen, Marie – enke, Ollerup, død i Aunslev, landpost Christian Rasmussen, II 108
1911, Jensen, Marie – enke, Rejstrup, Aunslev, gaardmand Jg. Rasmussen, II 93, XIX 556
1911, Jensen, Mette Kirstine – gift, Pebertved, Flødstrup, husmand Jørgen Larsen, II 103, XIX 590
1911, Jensen, Rasmus – baneformand, Lamdrup, Vindinge, II 95, XIX 560
1911, Jensen, Rasmus – gaardejer, Kallehavegaard, II 107, XIX 608
1911, Jensen, Rasmus – indsidder, Sulkendrup, Vindinge, II 84, XIX 521
1911, Jensen, Robert Christian Juul – søn af arbejdsmand Jens Chr. Juul Jensen, Juelsberg, Aunslev, II 104
1911, Jensen, Stine – gift, Skjellerup, tømrer Christian Rasmussen, II 106, XIX 595
1911, Johansen, Martha Marie Gusta – datter af skomager Lars Johansen, Eskildstrup, Søllinge, II 88
1911, Jørgensdatter, Johanne Kirstine – gift, Saaderup, Kullerup, husmand Hans Rasmussen, II 86, XIX 521
1911, Jørgensen, Agnes Margrethe – datter af forpagter … Jørgensen, Biskoptorp, Skellerup, II 88
1911, Jørgensen, Ane Marie – gift, Nordenhuse, Aunslev, bødker Johan Jensen, II 83, XIX 505
1911, Jørgensen, Anna – datter af gaardmand Lars Jørgensen, Rosilde, Vindinge, II 93
1911, Jørgensen, Ingeborg Johanne Jensine – datter af ugift Johanne Clausine Christine Hansen, Frørup, II 82
1911, Jørgensen, Niels – skomager, Hagensborg, Frørup, II 107, XIX 609
1911, Jørgensen, Søren – fhv. husmand, Aarslev, II 103, XIX 592
1911, Jørgensen, Aage – søn af gaardejer Niels Peder Jørgensen, Sønder Højrup, II 86
1911, Kjeldsen, Jens – vejmand, Vindinge, II 100, XIX 573
1911, Knudsdatter, Johanne Marie – enke, Maare, Herrested, arbejdsmand Lars Jensen, II 88
1911, Knudsdatter, Karen Dorthea – enke, Ørbæk, indsidder Jens Larsen, II 110, XIX 610
1911, Knudsen, Jens – aftægtsmand, Ullerslev, II 103, XIX 590
1911, Kobberø, Stella Harriet – datter af købmand P. Kobberø, Aarslev, II 92
1911, Kristensen, Kirsten – enke, Kissendrup, Flødstrup, skrædder Hans Hansen, Ullerslev, II 107, XIX 613
1911, Larsen, Ane Sofie – gift, Aarslev, husmand Jg. Ulrik Rasmussen, II 84, XIX 508
1911, Larsen, Anna Caroline Mathilde – datter af husmand Eiler Larsen, Kogsbølle, Vindinge, II 89
1911, Larsen, Gunhild Karla Emilie – datter af husmand Anders Cilius Larsen, Kogsbølle, Vindinge, II 83
1911, Larsen, Peder – lejehusmand, Kogsbølle, Vindinge, II 87, XIX 527
1911, Larsen, Rasmus – gartner, Aarslev, II 87, XIX 525
1911, Larsen, Rasmus – gaardejer, Frørup, II 102, XIX 586
1911, Larsen, Sidsel Marie – enke, Taarup, Frørup, indsidder Hans Nielsen, II 106
1911, Lynge, … - udøbt pige, datter af Lars Pedersen Lynge, Kattekilde, II 89
1911, Madsdatter, Karen – enke, Refsvindinge, fhv. husmand Christen Andersen, II 109, XIX 612
1911, Madsen, Anders – husfæster, Mullerup, Flødstrup, II 108, XIX 611, 624
1911, Madsen, Ane Kirstine – enke, Dyrehaven, Aunslev, skibstømrer Poul Frederiksen, II 103, XIX 587
1911, Madsen, Hans – partikulier, Aunslev, II 92, XIX 561, 563, 584, 604, 610, 612, 613, 622, 624, 665, 684, 688
1911, Madsen, Karen Elisabeth – gift, Kogsbølle, Vindinge, husmand Lars Madsen, II 110, XIX 610, 733
1911, Madsen, Mette – gift, Haundrup, Hellerup, aftægtsmand Hans Petersen, II 81, XIX 499
1911, Madsen, Steffen – gaardejer, Ellinge, II 97, XIX 566, 568, 569, 571, 618, 620, 630
1911, Madsen, Valther Johannes – søn af arbejdsmand Chr. Vald. Madsen, Maare, Herrested, II 104
1911, Martinussen, Agathe Martine – datter af ugift Johanne Rasmine Jørgensen, Maareskov, Herrested, II 107
1911, Mikkelsen, Petra – gift, Herrested, pastor Vilhelm Hansen, II 90, XIX 537
1911, Mogensen, Hans – gartner, Rosilde, Vindinge, II 95, XIX 558
1911, Mogensen, Hans – gaardmand, Rosilde, Vindinge, II 83, XIX 506
1911, Mortensen, Karen Ingrid – datter af husmand Niels Mortensen, Saaderup, Kullerup, II 108
1911, Myhldorff, Elisabeth Marie Louise – hustru, Raunholt Skyttebolig, Hellerup, skytte Peder Valdemar Jacobsen, II 109, XIX 611
1911, Møller, Sophie – gift, Pilevej, Aunslev, telegrafist J. Torup, II 111, XIX 617
1911, Nielsdatter, Ane – enke, Hjulby, aftægtshusmand Rasmus Knudsen, II 85, XIX 504
1911, Nielsdatter, Johanne Marie – gift, Søllinge, husmand Hans Lykke Rasmussen, II 88, XIX 528
1911, Nielsen, Anders – fhv. bestyrer, Ørbæk, II 86, XIX 527
1911, Nielsen, Anne Kirstine – gift, Maareskov, Herrested, sadelmager Niels Kristiansen, II 98, XIX 571
1911, Nielsen, Christiane Catrine – enke, Søllinge Mark, Søllinge, gaardejer Hans Christensen, II 92, XIX 546
1911, Nielsen, Elly Magda – gift, Dyrehaven, Aunslev, lokomotivfyrbøder Carl Thomsen, II 96, XIX 563
1911, Nielsen, Hans – husmand, Saaderup, Kullerup, II 86, XIX 526
1911, Nielsen, Hans Peter – vejmand, Refsvindinge, II 108, XIX 609
1911, Nielsen, Jens Alfred – søn af ugift Christiane Nielsen, Langtved, Flødstrup, II 89
1911, Nielsen, Karen – gift, Skellerup, husmand Erik Mortensen, II 100, XIX 582
1911, Nielsen, Knud – gaardejer, Sønder Højrup, II 85, XIX 512, 656
1911, Nielsen, Lars Dinesen – kontorist, Vindinge, II 99, XIX 568
1911, Nielsen, Laurits Albert – søn af indsidder og arbejdsmand Kristen Nielsen, Haundrup, Hellerup, II 95
1911, Nielsen, Niels – husmand, Sentved, Ørbæk, II 109, XIX 614, 625
1911, Nielsen, Niels Peter – søn af murer Peder Søren Nielsen, Skalkendrup, Aunslev, II 81
1911, Nielsen, Peder – gaardejer, Skalkendrup, Aunslev, II 108, XIX 615
1911, Nielsen, Peder – ungkarl, Aunslev, II 96, XIX 560
1911, Nielsen, Vagn Harald Michael – søn af ugift Christiane Kirstine Nielsen, Lading pr. Mundelstrup, II 90
1911, Olsen, Mads – aftægtsmand, Flødstrup, II 87, XIX 525
1911, Olsen, Mads – arbejdsmand, Vindinge, II 106, XIX 603
1911, Ovesen, Rasmus – gaardmand, Lindeskov, Ellested, II 86, XIX 511
1911, Pedersdatter, Maren Kirstine – gift, Haundrup, Hellerup, hjulmand Rasmus Larsen, II 88, XIX 528
1911, Pedersen, Anders – husmand, Taarup, Frørup, II 93, XIX 559
1911, Pedersen, Ane – gift, Skellerup, fhv. husmand Peder Knudsen, II 92, XIX 535
1911, Pedersen, Ane – gift, Ullerslev, husmand Peder Nielsen, II 103, XIX 589
1911, Pedersen, Hans – fyrbøder, Juelsberg, Aunslev, II 91, XIX 535
1911, Pedersen, Hans – husmand, Aarslev, II 97
1911, Pedersen, Jørgen – ungkarl, Korkendrup, Aunslev, II 97, XIX 565
1911, Pedersen, Karl Villy – søn af indsidder Ole Pedersen, Kragelund, Herrested, II 97
1911, Pedersen, Karla Eleonora – datter af barber Laurids Marius Pedersen, Sønder Højrup, II 104
1911, Pedersen, Lars Peder – ungkarl, Lindeskov, Ellested, II 105, XIX 593
1911, Pedersen, Laura Emilie Kristine – datter af gartner Johs. Marius Pedersen, Haundrup, Hellerup, II 106
1911, Pedersen, Maren – datter af gaardmand Jens Pedersen, Biskopstorp, Skellerup, II 104
1911, Pedersen, Marna Jørgine – datter af gaardmand Rasmus Pedersen, Hjulby, II 103
1911, Petersen, Hans – arbejdsmand, Skellerup, II 105, XIX 592
1911, Petersen, Johanne Kristine – gift, Langtved, Flødstrup, husmand Jeppe Larsen, II 105, XIX 598
1911, Petersen, Mette Kirstine – gift, Haundrup, Hellerup, sognefoged Rasmus Andersen, II 98, XIX 566
1911, Petersen, Aage – søn af gaardmand … Petersen, Eskemosegaard, Frørup, II 105
1911, Posselt, Wilhelmine Ludovica Sofie – frøken, Flødstrup, II 87
1911, Poulsen, Karl Aksel – søn af ugift Gertrud Pouline Andersen, Ullerslev, II 82
1911, Poulsen, Maren Kirstine – aftægtsenke, Flødstrup, gaardmand Hans Nielsen, II 91, XIX 534
1911, Poulsen, Marie – aftægtsenke, Herrested, gaardmand Rs. Andersen, II 89, XIX 535
1911, Poulsen, Susanne Dorthea – gift, Kattekilde, husmand Hans Chr. Nielsen, II 96, XIX 565
1911, Rasmusdatter, Ane Marie – aftægtsenke, Villumstrup, Herrested, gaardmand Peder Rasmussen, II 101, XIX 583
1911, Rasmusdatter, Karen – enke, Aunslev, væver Knud Nielsen, II 82, XIX 505
1911, Rasmusdatter, Kirsten – enke, Vindinge, arbejdsmand Mads Olsen, II 107, XIX 608
1911, Rasmussen, Ane Kirstine – gift, Kogsbølle, Vindinge, arbejdsmand Johs. Rasmussen, II 99, XIX 568
1911, Rasmussen, Anne Katrine Hansine – datter af karetmager Lars Rasmussen, Aunslev, II 106
1911, Rasmussen, Arndt Thorkild – søn af arbejdsmand N. Chr. Rasmussen, Hellerup, II 85
1911, Rasmussen, Christian – gaardejer, Maare, Herrested, II 95, XIX 557
1911, Rasmussen, Elisabeth – ugift, Frørup, II 94, XIX 553
1911, Rasmussen, Erasmine Bolettine Julie – gift, Dyrehaven, Aunslev, strandkontrollør … Leisner, II 96, XIX 560
1911, Rasmussen, Hans – fhv. husmand, Mullerup, Flødstrup, II 94, XIX 556
1911, Rasmussen, Jens – aftægtshusmand, Mullerup, Flødstrup, II 97, XIX 564
1911, Rasmussen, Karen – gift, Saaderup, Kullerup, aftægtsgaardmand Mads Christensen, II 95, XIX 557
1911, Rasmussen, Karen Sofie – gift, Frørup, husmand Hans Pedersen, II 82, XIX 503
1911, Rasmussen, Marie – aftægtsenke, Kissendrup, Flødstrup, husmand Søren Hansen, II 98, XIX 569
1911, Rasmussen, Rasmus Christian – elektricitetsbestyrer, Søllinge, II 107, XIX 607
1911, Seiwda (Kszywda), Stanislavs – søn af polsk arbejderske Wiktoria Krzywda, paa Ørnfeldt. I pleje hos en polsk familie, Biskoptorp, Skellerup, II 94
1911, Storgaard, Karen Marie Hansen – datter af gaardmand Hans Chr. Storgaard, Kogsbølle, Vindinge, II 85
1911, Switliska, Anna – datter af ugift mejeripige Maria Switliskabarn, Frederikshøj, Frørup, II 104
1911, Sørensen, Gerda – datter af skolelærer Peder Christian Sørensen, Ellested, II 94
1911, Sørensen, Hans – aftægtshusmand, Frørup, II 86, XIX 526
1911, Sørensen, Jens – aftægtsgaardmand, Aunslev, II 110, XIX 610, XX 504, 511
1911, Sørensen, Karen Marie – datter af husmand Jens Sørensen, Langtved, Flødstrup, II 85
1911, Sørensen, Lars Peter – husmand, Saaderup, Kullerup, II 99, XIX 572
1911, Sørensen, Marius August – søn af arbejdsmand Theodor Sørensen, Auernakke, Aunslev, II 81
1911, Tagesen, Erna – datter af arbejdsmand Peder Tagesen, Hellerup, II 90
1911, Thomasen, Alfred Skov – søn af arbejdsmand Jeppe Skov Sørensen, Borgeskov, Aunslev, II 89
1911, Thomsen, Ester Pouly – datter af fyrbøder Carl Thomsen, Dyrehaven, Aunslev, II 91 (der står i dødsanm. Dyrehavevej)
1911, Thomsen, Jens – arbejdsmand, Frørup, II 98, XIX 572
1911, Tønnesen, … - udøbt barn af N. Henrik Marius Tønnesen, Maareskov, Herrested, II 87
1911, Tønnesen, Anders Hansen – gaardejer, Frørup, II 101, XIX 582
1912, Andersdatter, Karen – enke, Hjulby, Nyborg Landsogn, husmand Jg. Nielsen, II 119, XIX 645
1912, Andersen, Anders – aftægtsmand, Refsvindinge, II 125, XIX 666
1912, Andersen, Anders Christian – søn af skovfoged Jens Andersen, Rørbæk, Flødstrup, II 116
1912, Andersen, Ane Kirstine – enke, Ørbæk, skrædder Anders Pedersen, II 110, XIX 610
1912, Andersen, Hanne Marie – aftægtsenke, Eskildstrup, husmand Frands Jørgensen Eskelund, II 136, XIX 698
1912, Andersen, Ingeborg Jensine – datter af arbejdsmand Chr. Andersen, Haundrup, Hellerup, II 127
1912, Andersen, Jens Holger – søn af murer Carl Chr. Andersen, Frørup, II 126
1912, Andersen, Maren Kirstine – gift, Refsvindinge, husmand Martin Christian Krum, II 119, XIX 646
1912, Andreasen, Ane Sofie – ugift, Aunslev, II 113, XIX 619
1912, Andreasen, Erna Valborg Katrine – datter af fodermester Jacob Henrik Andreasen, Maareskov, Herrested, II 113
1912, Augustinussen, Julius Adolf – søn af ugift Anna Marie Hansen, Sulkendrup, Vindinge, XIX 639
1912, Borch, Ane Margrethe Hansine – gift, Dyrehaven, Nyborg Landsogn, bøssemager Emil Jensen, II 120, XIX 667
1912, Brogaard, Mads – gaardmand, Rosilde, Vindinge, II 120, XIX 652
1912, Brøndum, Gerda Margrethe Betty – Flødstrup, XIX 683
1912, Buch, Ejler Friis – søn af sadelmager Jørgen Friis Buch, Ullerslev, II 125
1912, Bæk, Arne – søn af maskinbygger Carl Bæk, Ellinge, II 123
1912, Bæk, Johannes – søn af husmand Hans Bæk, Ørbæk, II 136
1912, Bæk, Karen Hansdatter – gift, Frørup, snedker Lars Vilhelm Rasmussen, II 136, XIX 686
1912, Christensen, Ane – enke, Møllegyden, Ullerslev, fhv. gaardejer Niels Hansen, II 136, XIX 699
1912, Christensen, Anna Kirstine – enke, Nordenhuse, Aunslev, træskomand Hans Larsen, II 110, XIX 613
1912, Christensen, Hansine Sofie Christine – gift, Flødstrup, husmand Hans Peder Christoffersen, II 122, XIX 656
1912, Christensen, Harald – tjenestekarl, Kogsbølle, Vindinge, II 124, XIX 671
1912, Christensen, Johanne – gift, Skellerup, gaardmand Jørgen Hansen, II 119, XIX 646
1912, Christensen, Karl Peter – husmand, Flødstrup, XIX 667
1912, Christensen, Mads – husmand, Refsvindinge, II 137, XIX 688, 697
1912, Christensen, Rasmine – datter af husmand Thomas Christensen, Maare, Herrested, II 119
1912, Christiansen, Ane – gift, Kragelund, Herrested, aftægtsgaardmand Niels Christian Ottesen, II 138, XIX 701
1912, Christiansen, Hans – aftægtsgaardmand, Aarslev, II 116, XIX 641
1912, Christiansen, Hans Vilhelm – arbejdsmand, Ullerslev, II 138, XIX 701
1912, Christiansen, Maren Christine – gift, Frørup, murer P. Rasmussen, II 114, XIX 620
1912, Christoffersen, Christoffer Søren – søn af husmand Niels Christoffersen, Kullerup, II 115
1912, Clausen, Niels – forvalter, Juelskov, Refsvindinge, XIX 672
1912, Czykoniska, Anna – gift, Strandskov, Bovense, polsk arbejder Josef Koseiw, II 136, XIX 987
1912, Danielsdatter, Ane – enke, Æble Mølle, Ørbæk Sogn, møller Jens Peter Rasmussen, II 124, XIX 665
1912, Davidsen, Hans Peder – søn af murer Hans Peter Davidsen, Refsvindinge, II 116
1912, Dylmer, Christian Marius – bestyrer, Ullerslev, II 111, XIX 616
1912, Eriksen, Harry Holst – søn af banearbejder Hans Eriksen, Refsvindinge, II 133
1912, Frandsdatter, Dorthea Marie – enke, Haundrup, Hellerup, aftægtsgaardmand Rs. Jacobsen, II 121, XIX 652
1912, Frandsen, Anna Margrethe – gift, Nordenhuse, Aunslev, fisker Hans Peder Hansen, II 114, XIX 621
1912, Frederiksen, Anne Kirstine – enke, Ørbæk, fhv. gaardfæster Hans Eriksen, II 129, XIX 676, 784, 803
1912, Frederiksen, Hansine – fattiglem, Skovballe, Skellerup, II 140
1912, Hansdatter, Ane – aftægtsenke, Maare, Herrested, gaardmand Just Hansen, II 136
1912, Hansen, Anders Jesper – aftægtshusmand, Flødstrup, II 125, XIX 665
1912, Hansen, Andrea Susanne Margrethe – datter af husmand Jørgen Hansen, Ellested Kullerup, Ellested, XIX 693
1912, Hansen, Ane Marie – gift, Refsvindinge, gaardmand Reinhold Christoffersen, II 132, XIX 682
1912, Hansen, Anna Karoline - enke, Kogsbølle, Vindinge, stenhugger Hans Christensen, II 117, XIX 641
1912, Hansen, Anna Marie – gift, Kogsbølle, Vindinge, arbejdsmand Jens Larsen, II 123, XIX 654
1912, Hansen, Arne Hougaard Skytte – søn af gaardmand Lauritz Hansen, Taarup, Frørup, II 128
1912, Hansen, Birthe – enke, Slude, Frørup, II 113, smed Chr. Jørgensen, XIX 619
1912, Hansen, Christen – husmand, Refsvindinge, II 128, XIX 670
1912, Hansen, Christian Thorvald – søn af husmand Jens Marius Hansen, Paarup, Ellinge, II 132
1912, Hansen, Hans Chr. – aftægtsmand, Kragelund, Herrested, II 133, XIX 688
1912, Hansen, Hans Peter Erk – skomager, Frørup, II 135
1912, Hansen, Hansine Karoline Henriette – Flødstrup, XIX 704
1912, Hansen, Hulda – datter af husmand Rasmus Hansen, Saaderup, Skellerup, II 116
1912, Hansen, Ingrid – barn, Hjulby, Nyborg Landsogn, værge XIX 684
1912, Hansen, Ingrid Elisabeth – datter af fisker Chr. Hansen, Nordenhuse, Aunslev, II 129
1912, Hansen, Johanne – gift, Ørbæk, partikulier Niels Pedersen, II 122, XIX 663, 779
1912, Hansen, Johanne Margrethe Sara – datter af væver Rasmus Christian Hansen, Mullerup, Flødstrup, II 130
1912, Hansen, Karen – gift, Sulkendrup, Vindinge, husfæster Jacob Jensen, II 133, XIX 683
1912, Hansen, Karen Kathrine – aftægtsenke, Haundrup, Hellerup, gaardejer P. Chr. Nielsen, II 138, XIX 700
1912, Hansen, Karla Marie – datter af ugift Marie Hansen (nu gift med fiskehandler Lars Petersen), Bovense, II 131
1912, Hansen, Kristian Andreas – Kissendrup, Flødstrup, XIX 702
1912, Hansen, Kristine Helene – gift, Aarslev, husmand Niels Peter Andersen, II 121, XIX 654
1912, Hansen, Laura Christiane Cecilie Marie – datter af gaardmand Hans Hansen, Skovballe, Skellerup, II 124
1912, Hansen, Laura Elfrida – frøken, Maare, Herrested, XIX 687
1912, Hansen, Maren – enke, Maare, Herrested, II 113, gaardmand Hans Rasmussen, XIX 622, 636
1912, Hansen, Marie –enke, Frørup, aftægtsgaardmand Thomas Johansen, II 126, XIX 668
1912, Hansen, Marie Karoline – ugift, Æble, Refsvindinge, II 120, XIX 646
1912, Hansen, Marie Kirstine – gift, Ørbæk, skovfoged Thomas Nielsen, II 128, XIX 670
1912, Hansen, Niels – husmand, Ellinge, II 137
1912, Hansen, Peder – aftægtshusmand, Kissendrup, Flødstrup, II 113
1912, Hansen, Peder – ugift, Refsvindinge, XIX 655
1912, Hansen, Peter – skrædder, Skellerup, II 135, XIX 686, 695
1912, Hansen, Rasmus – husmand, Kragelund, Herrested, II 116, XIX 641
1912, Hansen, Rasmus – husmand, Ørbæk, XIX 700
1912, Hansen, Rasmus – indsidder, Saaderup, Kullerup, II 130, XIX 679
1912, Hansen, Rasmus Conrad – slagter, Ullerslev, II 124, XIX 666, 683
1912, Hansen, Søren – husmand, Langtved, Flødstrup, II 123
1912, Hansen, Søren – husmand, Refsvindinge, II 115, XIX 639
1912, Hansen, Theodor – barn, Hjulby, Nyborg Landsogn, værge XIX 684
1912, Henriksen, Gertrud Petrine – frøken, Sønder Højrup, XIX 668
1912, Jacobsen, Anna Nicoline – gift, Dyrehaven, Aunslev, driftsinspektør Valdemar Jacobsen, II 139, XIX 708
1912, Jacobsen, Gertrud Marie – enke, Ullerslev, II 130, XIX indsidder Niels Chr. Nielsen, af Rynkeby, 679
1912, Jacobsen, Kaj – søn af murer Marius Jacobsen, Refsvindinge, II 137
1912, Jacobsen, Lars – arbejdsmand, Villumstrup, Herrested, II 112
1912, Jacobsen, Laura Erika – datter af gaardmand Jacob Jacobsen, Refsvindinge, II 117
1912, Jensdatter, Abelone – enke, Refsvindinge, husmand Peder Sørensen, II 117, XIX 644
1912, Jensdatter, Maren – gift, Hjulby, Nyborg Landsogn, husmand Morten Larsen, II 132, XIX 687, 696
1912, Jensen, Caroline – aftægtsenke, Villumstrup, Herrested, gaardmand Rasmus Madsen, II 129
1912, Jensen, Frederik Vilh. – murer, Sønder Højrup, II 115, XIX 638, 648
1912, Jensen, Johan – fiskehandler, Nordenhuse, Aunslev, II 125, XIX 673
1912, Jensen, Johanne – aftægtsenke, Paarup, Ellinge, væver Poul Andersen, II 130, XIX 686, 696
1912, Jensen, Johanne – gift, Paarup, Ellinge, gaardmand Jens Pedersen, II 122, XIX 664
1912, Jensen, Karen – gift, Taarup, Frørup, husmand Vilhelm Madsen, II 112, XIX 619, 632
1912, Jensen, Karen Hansine – ugift, Ullerslev, II 116, XIX 640
1912, Jensen, Karen Marie – ugift, Ørbæk, II 140, XIX 706
1912, Jensen, Marie Kirstine – ugift husholderske, Hjulby, Nyborg Landsogn, II 120, XIX 648
1912, Jensen, Mette Kirstine – gift, Aarslev, kalkbrænder Hans Frandsen, II 125 XIX 665
1912, Jensen, Petra Cecilia - kancelliraadinde, Dyrehaven, Nyborg Landsogn, expeditionsassistent Marcus Christian Heinrich Dumili, II 131, XIX 650
1912, Jensen, Søren – aftægtsmand, Hjulby, Nyborg Landsogn, II 133, XIX 683
1912, Jeppesdatter, Maren – ugift, Refsvindinge, II 113, XIX 621
1912, Jeppesen, Ellen Mary – datter af ugift Ane Kirstine Jeppesen, Kissendrup, Flødstrup, II 112
1912, Jeppesen, Jensine Marie – gift, Kragelund, Herrested, husmand Anton Gærtsen, II 129, XIX 680
1912, Johansen, Anna Elisabeth – Ørbæk, XIX 685
1912, Johansen, Niels – stenhugger, Refsvindinge, II 144
1912, Johansen, Ole – husmand, Haundrup, Hellerup, II 110, XIX 61
1912, Johansen, Sofie Magdalene – gift, Hjulby, Nyborg Landsogn, II 134
1912, Jørgensdatter, Karen – enke, Maareskov, Herrested, husmand Rasmus Mogensen, II 137, XIX 698
1912, Jørgensen, Anders – gaardejer, Kragelund, Herrested, II 138
1912, Jørgensen, Carl Marius – fodermester, Ellinge, XIX 668
1912, Jørgensen, Hans – vejmand, Ellinge, II 148
1912, Jørgensen, Karen Pouline Alfrida – gift, Kabinettet, Bovense, fisker Carl Bernhard Rasmussen, II 117, XIX 644
1912, Jørgensen, Kirstine Dorthea – Haundrup, Hellerup, XIX 654
1912, Jørgensen, Marie Dorthea – datter af forpagter Peter Valdemar Jørgensen, Herrested, II 141
1912, Jørgensen, Rasmus Chr. – søn af gaardmand Niels Jørgensen, Søllinge, II 123
1912, Jørgensen, Rasmus Martin – søn af arbejdsmand Niels Peter Jørgensen, Kullerup, Ellested, II 123
1912, Kisby, Ingeborg – gift, Juelsberg, Aunslev, godsforvalter F. Jacobsen, II 132, XIX 684, 908, 920
1912, Kjær, Elise Marie Kristine – gift, Ullerslev, arbejdsmand Poul Christiansen, II 157
1912, Klemmensen, Jensine – enke, Ørbæk, tømrer Christian Madsen, II 131, XIX 680
1912, Kneppel, Johanne Sofie – gift, Ullerslev, stationsforstander Hans Carl Ferdinand Victor Snadecani, II 134, XIX 685
1912, Knudsdatter, Ane Marie – enke, Refsvindinge, gaardbestyrer Hans Larsen, II 119, XIX 668
1912, Knudsdatter, Hanne – gift, Søllinge, husmand Niels Chr. Pedersen, II 133, XIX 682, 693
1912, Knudsen, Anders Peter – arbejdsmand, Ullerslev, II 156, XIX 753
1912, Knudsen, Ane Kirstine – gift, Kullerup, husmand Niels Andersen, II 163
1912, Knudsen, Gertrud Marie – gift, Maare, Herrested, smed Rasmus Anders Madsen, II 158, XIX 770
1912, Knudsen, Hans – gaardmand, Sønder Højrup, II 154, XIX 757
1912, Knudsen, Jørgen Daniel – tjenestekarl, Vindinge, XIX 664
1912, Knudsen, Rasmus – aftægtshusmand, Sentved, Ørbæk, II 122, XIX 659
1912, Knudsen, Selma Helene – datter af skrædder Niels KNudsen, Maare, Herrested, II 140
1912, Kruuse, Margrethe – frk., Dyrehaven, Nyborg Landsogn, XIX 769, 775
1912, Lange, Ejner Langkilde – landmand, Ørbæk, II 115, XIX 648
1912, Larsen, Ane Kirstine – enke, Aunslev, arbejdsmand Søren Hansen boede i Nyborg, II 134
1912, Larsen, Berthe Marie – husmandsenke, Haundrup, Hellerup, husmand Jørgen Madsen, II 137, XIX 699
1912, Larsen, Christen Julius – arbejdsmand, Søllinge, II 126, XIX 672
1912, Larsen, Ejner Johannes – søn af husmand Lars Jørgen Larsen, Lindeskov, Ellested, II 152
1912, Larsen, Jens – aftægtshusmand, Ullerslev, II 129, XIX 675
1912, Larsen, Jens Peder Alfred – Maare, Herrested, XIX 668
1912, Larsen, Johanne – ugift, Frørup, II 138, XIX 701
1912, Larsen, Johanne Andrea – Maare, Herrested, kurator XIX 668
1912, Larsen, Jørgen – arbejdsmand, Borgeskov, Aunslev, II 117, XIX 642
1912, Larsen, Knud Rasmus – vejmand, Taarup, Frørup, XIX 654
1912, Larsen, Kristine - Lindeskov, Ellested, kurator XIX 654
1912, Larsen, Lars – detaillist, Ellested, II 128, XIX 673, 675
1912, Larsen, Laurits Peter – Aarslev, XIX 667
1912, Larsen, Mads – tømrer, Skalkendrup, Aunslev, II 114, XIX 637
1912, Larsen, Maren Kirstine – gift, Taarup, Frørup, aftægtshusmand Lars Eriksen, II 128, XIX 672, 692
1912, Larsen, Niels – fattiglem, Ullerslev, II 118, XIX 645
1912, Larsen, Niels – husejer, Skalkendrup, Aunslev, II 127, XIX 685, 694
1912, Larsen, Olaf (tvilling) – søn af gaardmand Martin Larsen, Kissendrup, Flødstrup, II 135
1912, Larsen, Peder – aftægtsgaardmand, Skalkendrup, Aunslev, II 127, XIX 685
1912, Larsen, Rasmus – partikulier, Ørbæk, II 127, XIX 669
1912, Larsen, Robert Højgaard – søn af gaardejer Rasmus Laurits Larsen, Sulkendrup, Vindinge, II 136
1912, Larsen, Søren (tvilling) – søn af gaardmand Martin Larsen, Kissendrup, Flødstrup, II 135
1912, Larsen, Villiam Julius – søn af arbejdsmand Søren Larsen, Blankenborg, Frørup, II 120
1912, Lauridsen, Kathrine Margrethe – ugift, Aarslev, II 112, XIX 613
1912, Laursen, Rasmus Anton Rikard – søn af pige Karen Kirstine Larsen, Haundrup, Hellerup, II 144
1912, Lindholm, Peder Nielsen – aftægtsgaardmand, Søllinge, II 138, XIX 702
1912, Madsdatter, Ane Sofie – aftægtsenke, Frørup, husmand Knud Tønnesen, II 121, XIX 653
1912, Madsdatter, Kirsten – enke, Grøfteskov, Skellerup, aftægtsmand Thomas Joansen, II 126, XIX 669
1912, Madsdatter, Maren – aftægtsenke, Refsvindinge, aftægtsmand Anders Andersen, II 132, XIX 681
1912, Madsen, Ane Marie – gift, Langeskov, Sønder Højrup, fhv. husmand Peder Olsen, II 122, XIX 662
1912, Madsen, Gertrud Marie – enke, Aarslev, husmand Niels Larsen, II 121, XIX 662
1912, Madsen, Maren – enke og fraskilt hustru, Sønder Højrup, arbejdsmand Lars Larsen, II 131, XIX 680
1912, Madsen, Rasmus – aftægtshusmand, Haundrup, Hellerup, II 114, XIX 622
1912, Madsen, Svend Georg – søn af træskomand Mads Peder Madsen, Taarup, Frørup, II 114
1912, Markvardsen, Frants Theodor Gustav – fattiglem, Skovballe, Skellerup, II 126
1912, Mogensen, Hans – gaardmand, Kogsbølle, Vindinge, II 132, XIX 681
1912, Mortensen, Helga Marie – datter af sadelmager Carl Christian Mortensen, Refsvindinge, II 140
1912, Nielsdatter, Dortea – enke, Ullerslev, gaardejer Hans Jørgen Hansen, II 138, XIX 702
1912, Nielsen, Andrea Christine Abelone – gift, Refsvindinge, skrædder Anders Peter Hansen, II 128, XIX 675 [kirkebog er efternavnet Kristensen]
1912, Nielsen, Ane Marie – datter af husmand Niels Peder Nielsen, Haundrup, Hellerup, II 130
1912, Nielsen, Elisabeth Nicoline – gift, Aarslev, murer Anders Nikolajsen, II 134, XIX 685
1912, Nielsen, Hans – fhv. husmand, Refsvindinge, II 135, XIX 686
1912, Nielsen, Jens – aftægtsgaardmand, Bovense, II 134, XIX 687
1912, Nielsen, Jens – træhandler, Aarslev, II 137
1912, Nielsen, Johanne Dorthea – gift, Ellinge, slagter Rasmus Jørgen Sørensen, II 115, XIX 644
1912, Nielsen, Jørgen – husmand, Skalkendrup, Aunslev, II 120, XIX 671
1912, Nielsen, Karen – gift, Refsvindinge, aftægtshusmand Hans Jacobsen, II 124, XIX 663
1912, Nielsen, Karen Karoline – gift, Sønder Højrup, sadelmager Lars Pedersen, II 127, XIX 669
1912, Nielsen, Karen Marie – Aunslev, kurator XIX 687
1912, Nielsen, Karoline – enke, Ørbæk, stenhugger Hans Christensen, II 112, XIX 616
1912, Nielsen, Laura Margrethe – datter af gaardejer … Nielsen, Skellerup, II 134
1912, Nielsen, Mads (tvilling) – søn af tjenestekarl Hans Peter Marius Nielsen, Haundrup, Hellerup, II 135
1912, Nielsen, Mads Christian – bager, Ullerslev, II 121, XIX 663
1912, Nielsen, Marius (tvilling) – søn af tjenestekarl Hans Peter Marius Nielsen, Haundrup, Hellerup, II 135
1912, Nielsen, Peder – aftægtsgaardmand, Skalkendrup, Aunslev, II 137
1912, Nielsen, Peder – aftægtshusmand, Frørup, II 112, XIX 617
1912, Nielsen, Poul Martin – søn af fotograf H. Nielsen, Aunslev, II 139
1912, Nielsen, Rasmus – søn af arbejdsmand Jens Peter Nielsen, Rejstrup, Aunslev, II 112
1912, Nielsen, Søren – husmand, Ullerslev, II 117, XIX 646
1912, Nielsen, Aage Ludvig – søn af baneformand Niels Nielsen, Refsvindinge, II 124
1912, Olsen, Rasmus Frederik – Ørbæk, kurator XIX 687
1912, Pedersen, Ane Henriette – datter af gaardmand Anders Peder Pedersen, Kogsbølle, Vindinge, II 125
1912, Pedersen, Anton Carl Chr. – murer, Rosilde, Vindinge, II 122, XIX 662
1912, Pedersen, Astrid Laura – datter af afdøde gaardmand Peder Laurits Pedersen, Skalkendrup, Aunslev, XIX 667
1912, Pedersen, Bøge Vilhelm – søn af arbejdsmand Frederik Kristian Pedersenbarn, Maare, Herrested, II 116
1912, Pedersen, Christian – landmand, søn af huusmand Jørgen Pedersen, Ørbæk, II 130, XIX 680
1912, Pedersen, Hans – fhv. husmand, Slude, Frørup, II 114, XIX 622
1912, Pedersen, Hans Chr. – fhv. gaardejer, Dyrehaven, Aunslev, II 131, XIX 679
1912, Pedersen, Holger – søn af elektricitetsbestyrer Jørgen P. V. Pedersen, Kissendrup, Flødstrup, II 122
1912, Pedersen, Jens – fæstegaardmand, Skalkendrup, Aunslev, II 118, XIX 645
1912, Pedersen, Jens Rikard – søn af afdøde gaardmand Peder Laurits Pedersen Skalkendrup, Aunslev, XIX 667
1912, Pedersen, Jørgen – boelsmand, Kullerup, II 115, XIX 637, 647
1912, Pedersen, Karen – enke, Skalkendrup, Aunslev, snedker Niels Jensen, II 119, XIX 645
1912, Pedersen, Karen Jensine Helene – frøken, Aarslev, XIX 665
1912, Pedersen, Karen Marie – gift, Sønder Højrup, husmand Hans Frederiksen, II 111, XIX 653, 664
1912, Pedersen, Maren – Kullerup, Ellested, kurator XIX 655
1912, Pedersen, Maren Kristine – datter af ugift Karoline Kathrine Petersen, Aunslev, II 131
1912, Pedersen, Petrine – gift, Bovense, brødkusk Jakob Hansen Jakobsen, XIX 654
1912, Pedersen, Rasmus – aftægtsgaardmand, Sønder Højrup, II 111, XIX 613
1912, Pedersen, Rasmus – gaardmand, Aunslev, XIX 669
1912, Pedersen, Rasmus Thomas – Kullerup, Ellested, kurator XIX 655
1912, Pedersen, Rigborg Nathalie – datter af afdøde gaardmand Peder Laurits Pedersen Skalkendrup, Aunslev, XIX 667
1912, Petersen, Hans Chr. – tjenestekarl, Paarup, Ellinge, II 133, XIX 699
1912, Petersen, Karen Olga Elisabeth – datter af arbejdsmand Hans Laurits Petersen, Holckenhavn, Vindinge, II 111
1912, Poulsen, Chr. – fhv. husejer, Maare, Herrested, II 133, XIX 682
1912, Rasmusdatter, Kristiane – enke, Ellested Kullerup, Ellested, gaardmand Peter Jørgensen, II 126, XIX 670
1912, Rasmussen, Anders – husmand, Paarup, Ellinge, II 111, XIX 615, 628
1912, Rasmussen, Anders Christian – ungkarl, Frørup, II 148, XIX 708
1912, Rasmussen, Angelica Augusta Julie – Raunholt, Herrested, kurator XIX 676
1912, Rasmussen, Anna Marie – gift, Refsvindinge, husmand Hans Nielsen, II 118, XIX 646
1912, Rasmussen, Erik Christian – husejer, Flødstrup, II 128
1912, Rasmussen, Hans – fisker, Skaboeshuse, Aunslev, II 123, XIX 663
1912, Rasmussen, Hansine Sofie – datter af arbejdsmand Henrik Rasmussen, Strandskov, Bovense, II 120
1912, Rasmussen, Johan Evald – Skellerup, XIX 654
1912, Rasmussen, Johanne Marie – enke, Kissendrup, Flødstrup, gaardmand Peder Hansen, II 121, XIX 671
1912, Rasmussen, Kaj Marinus – søn af ugift Anna Marie Hansine Rasmussen, Rosilde, Vindinge, II 129
1912, Rasmussen, Karen – aftægtsenke, Blæsenborg, Frørup, gaardmand Hans Andreasen, II 124, XIX 664
1912, Rasmussen, Knud – mejerist, Kissendrup, Flødstrup, II 127, XIX 668
1912, Rasmussen, Knud Valdemar – søn af gaardejer Knud Rasmussen, Saaderup, Skellerup, II 131
1912, Rasmussen, Marie – aftægtsenke, Bækstrup, Ellinge, aftægtshusmand Erik Andersen, II 115, XIX 621
1912, Rasmussen, Mathilde Cecilie – ugift, Vindinge Mark, II 125, XIX 675
1912, Rasmussen, Rasmine Christine – datter af arbejdsmand Johannes Rasmussen, Kogsbølle, Vindinge, II 117
1912, Simonsen, Magdalene – gift, Pederstrup, banearbejder Emil Steffensen, II 121, XIX 667
1912, Skougmann, Helga Amalie Johnsen – datter af arbejdsmand Viktor Johnsen Skougmann, Borgeskov, Aunslev, II 139
1912, Skregeskov, Hans Pedersen – husmand, Eskildstrup, Søllinge, II 113, XIX 620, 634
1912, Strømberg, Sophus – disponent, Dyrehaven, Aunslev, II 111, XIX 621, 629
1912, Svendsen, Kristine – enke, Refsvindinge, arbejdsmand Christen Jørgensen, II 114, XIX 620
1912, Sørensen, Ane Dorthea – enke, Skalkendrup, Aunslev, gaardejer Peter Nielsen, II 134
1912, Sørensen, Hans Christian – væver, Sønder Højrup, II 115, XIX 637
1912, Sørensen, Johannes Marius – søn af husmand Niels Peter Sørensen, Aarslev, II 132
1912, Sørensen, Karen Marie – gift, Mullerup, Flødstrup, husmand Hans Hansen, II 128, XIX 670
1912, Topperup, Jens Sørensen – søn af arbejdsmand Peder Jensen Tobberup, Sønder Højrup, II 141
1912, Vestergaard, Edle Johanne Kathrine – datter af husmand Carl Vestergaard, Aarslev, II 110
1912, Weinschenck, Ingeborg – datter af bogholder Harald Friedleif Weinschenck, Dyrehaven, Nyborg Landsogn, II 138
1912, Aagaard, Emil Madsenius - oberstlieutenant, Dyrehaven, Aunslev, II 148, XIX 785, 762, 913, 946
1912, Åhl, Anna Kamma Agnete Andreasen – datter af arbejdsmand Johan Andreasen Åhl, Carlsmindegaard, Nyborg Landsogn, II 131
1913, Andersen, Hans - husmand, Taarup, Frørup, II 142, XIX 709
1913, Andersen, Karen – gift, Taarup, Frørup, indsidder Christen Olsen, II 167, XIX 812
1913, Andersen, Laura – datter af husmand Hans Anders Martin Andersen, Paarup, Ellinge, II 145
1913, Andersen, Lovise Mettine – Ørbæk, XIX 776
1913, Andersen, Mads – fhv. hørbereder, Mullerup, Flødstrup, II 148, XIX 718
1913, Andersen, Mads Chr. – fhv. gaardmand, Aunslev, II 163
1913, Andersen, Søren – enkemand og tømrer, Kissendrup, Aunslev, II 167, XIX 801
1913, Andreasen, Gunner – søn af ugift Martha Andreasen, Kissendrup, Flødstrup, II 162
1913, Andreasen, Ida Lindholm – datter af husmand Hans Peter Andreasen, Skellerup, II 145
1913, Augustinussen, Julius Adolf – Rosilde, Vindinge, XIX 775
1913, Bjørnø, Anders Jørgen Chr. Andersen – savskærer, Ørbæk, II 159, XIX 773
1913, Bondo, Simon Hempel – fuldm., Juelsberg, Aunslev, II 147
1913, Carlsen, Johanne – gift, Ørbæk, arbejdsmand … Hansen, II 151
1913, Christensen, Andrea Hansine – husjomfru, Kogsbølle, Vindinge, II 167, XIX 858
1913, Christensen, Ane Sofie Amalie – enke, Flødstrup, brøndgraver Anders Jensen, II 170, XIX 82
1913, Christensen, Hans – slagter, Flødstrup, II 164, XIX 794
1913, Christensen, Hans Chr. Vilh. – skrædder, Søllinge, II 168, XIX 831
1913, Christensen, Hans Johan – arbejdsmand, Skovballe, Skellerup, II 164, XIX 817
1913, Christensen, Karen – gift, Pederstrup, Sønder Højrup, gaardmand Karen Christensen, II 150, XIX 731
1913, Christensen, Karen Laurine Bolette – Taarup, Frørup, XIX 824
1913, Christensen, Karl Ejner – søn af husmand Christen Peder Christensen, Søllinge, II 151
1913, Christensen, Mads Peder – husmand, Bækstrup, Ellinge, II 168, XIX 820
1913, Christensen, Marie Kathrine – gift, Refsvindinge, husejer Lars Hansen, II 139
1913, Christensen, Ove Peter – søn af statshusmand Hans Peder Christensen, Ullerslev, II 146
1913, Christiansdatter, Maren – aftægtsenke, Søllinge, gaardmand Jg. Christensen, II 151, XIX 739
1913, Christiansen, Mads – husfæster, Sulkendrup, Vindinge, II 141, XIX 707
1913, Christiansen, Marie Kirstine – datter af arbejdsmand Hans Andersen, Paarup, Ellinge, II 144
1913, Christoffersen, Hans – fisker, Skaboehuse, Aunslev, II 162, XIX 802
1913, Crone, Annette Frederikke Louise – gift, Lykkesholm, Ellested, hofjægermester Peter Salomon Lindegaard, II 146, XIX 719
1913, Danielsen, Ingeborg Marie – datter af karetmager Lars Peter Danielsen, Ellinge, II 147
1913, Erichsen, Birthe – husmandsenke, Ørbæk, husmand Niels Hansen, II 143, XIX 708
1913, Eriksen, Gunnar Peter Thomas – tjenestekarl, Ullerslev, II 155, XIX 749
1913, Eriksen, Harald Holst – søn af banearbejder Hans Eriksen, Refsvindinge, II 143
1913, Eriksen, Henrik Edv. Ferdinand – husmand, Paarup, Ellinge, II 157, XIX 765
1913, Frederiksen, Chr. Vilh. – murer, Refsvindinge, II 155, XIX 750
1913, Frederiksen, Johanne – enke, Haundrup, Hellerup, fattiglem Hans Jørgen Lorensen, II 143
1913, Frost, Johanne Oluffa – frøken, Dyrehaven, Aunslev Sogn, II 169
1913, Gudbjerg, Lykke Kristiane – gift, Statenehusene, Sønder Højrup, arbejdsmand Mads Nielsen, II 160, XIX 774
1913, Hammerich, Augusta Frederikke – enke, Dyrehaven, Nyborg Landsogn, forpagter Poul Poulsen, II 158, XIX 767
1913, Hansen, Abelone – enke, Skalkendrup, Aunslev, gaardmand Lars Danielsen, II 163, XIX 800
1913, Hansen, Anders – gaardmand, Aarslev, II 168, XIX 821
1913, Hansen, Anders – murer, Sønder Højrup, II 165, XIX 816
1913, Hansen, Andrea Susanne Margrethe – Kullerup, Ellested, XIX 792
1913, Hansen, Ane Dorthea – gift, Ullerslev, slagter Alfred Jensen, II 167, XIX 810
1913, Hansen, Ane Kathrine – aftægtsenke, Skellerup, gaardmand Knud Pedersen, II 154, XIX 745
1913, Hansen, Ane Kristine – gift, Skellerup, husmand Hans Peder Rasmussen, II 143, XIX 711
1913, Hansen, Anna Mathilde – datter af smed Marius Hansen, Ullerslev, II 156
1913, Hansen, Carl Frederik – tjenestekarl, Refsvindinge, II 162, XIX 795
1913, Hansen, Christoffer – husmand, Refsvindinge, II 148, XIX 717
1913, Hansen, David Emanuel – Slude, Frørup, II 153
1913, Hansen, Edith – ugift, Hjulby, II 162, XIX 779
1913, Hansen, Frands Vilhelm – søn af husmand Hans Frandsen Hansen, Søllinge, II 150
1913, Hansen, Hans (Ladefoged) – fhv. gaardejer, Ørbæk, II 146, XIX 714
1913, Hansen, Hans Chr. – slagter, Slude, Frørup, XIX 738
1913, Hansen, Hans Laurits – Ullerslev, XIX 753
1913, Hansen, Hans Marius – ungkarl, Ringholm, Herrested, XIX 822
1913, Hansen, Hans Søren – søn af husmand Rasmus Hansen, Bønderskov, Skellerup, II 144
1913, Hansen, Jens Laurits – Bøgeskov, Ullerup, II 153
1913, Hansen, Johannes Friis – søn af husmand Laurits Hansen, Haundrup, Hellerup, II 149
1913, Hansen, Karen Marie – tjenestepige, Hjulby, Nyborg Landsogn, II 149, XIX 731
1913, Hansen, Karen Marie Emilie – datter af gaardmand Jørgen Hansen, Kogsbølle, Vindinge, II 145, XIX 718
1913, Hansen, Ketty Kirstine Hansine – datter af ugift Maren Kirstine Larsen, Korkendrup, Aunslev, II 153
1913, Hansen, Kirsten Sørine – frk, Ullerslev, XIX 756
1913, Hansen, Lars – husmand, Refsvindinge, II 157, XIX 767
1913, Hansen, Mads – husmand, Haundrup, Hellerup, II 142, XIX 712
1913, Hansen, Maren – enke, Frørup, fhv. gaardmand Johannes Hansen, II 151, XIX 737
1913, Hansen, Maren – umyndigerklæret, Flødstrup, XIX 824
1913, Hansen, Mathilde Kathrine – frøken, Maare, Herrested, XIX 766
1913, Hansen, Mette Marie – enke, Aarslev, gartner Rasmus Larsen, II 142, XIX 717
1913, Hansen, Niels – aftægtshusmand, Ellinge, II 141, XIX 709
1913, Hansen, Niels Peder – ugift, Ullerslev, XIX 766
1913, Hansen, Peder – gaardmand, Ørbæk, II 147
1913, Hansen, Peter – smed, Sulkendrup, Vindinge, II 152, XIX 734
1913, Hansen, Rasmus – fhv. boelsmand, Refvindinge, II 142, XIX 709
1913, Hansen, Rasmus – pensionist, Dyrehaven, Nyborg Landsogn, II 159, XIX 770
1913, Henningdatter, Kirsten – enke, Dyrehaven, Nyborg Landsogn, smed Christian Petersen, II 156
1913, Henningsdatter, Kirsten – enke, boende ’Villa Orion’, Vinkelvej, Aunslev Sogn, smed Carl Christian Petersen, Saaderup, II 156
1913, Henriksdatter, Karen – aftægtsenke, Hjulby, Nyborg Landsogn, gaardejer Christen Larsen, II 167, XIX 819
1913, Holck, Johan Jørgensen – tømrer, Hjulby, II 153, XIX 758
1913, Holmegaard, Anne Christine – ugift, Skalkendrup, Aunslev, II 148, XIX 716
1913, Holmgaard, Christen Rasmussen – ungkarl, Frørup, II 158, XIX 767
1913, Horn, Erna Petersen – datter af kusk Christian Pedersen Horn, Risinge, Flødstrup, II 168
1913, Jacobsdatter, Kirsten – enke, Aunslev, husmand Peder Johansen, II 150, XIX 220
1913, Jacobsen, Eli Jenny – datter af gaardbestyrer Herman Jacobsen, Taarup, Frørup, II 144
1913, Jacobsen, Jacob Carl – slagter, Bovense, XIX 794
1913, Jacobsen, Jens – aftægtshusmand, Frørup, II 165, XIX 799
1913, Jacobsen, Johanne Charlotte – Dyrehaven, Nyborg Landsogn, XIX 801
1913, Jacobsen, Marie Kirstine – ugift, Taarup, Frørup, XIX 794
1913, Jacobsen, Valdemar – driftsinspektør, Dyrehaven, Nyborg Landsogn, II 166, XIX 800
1913, Jensen, Anders – husejer, Aarslev, II 142, XIX 709
1913, Jensen, Ane – aftægtsenke, Eskildstrup, Søllinge, husmand Rs. Andersen, II 157, XIX 769
1913, Jensen, Ane – aftægtsenke, Hjulby, Nyborg Landsogn, aftægtshusmand Chr. Hansen, II 143, XIX 709
1913, Jensen, Ane Sofie – enke, Frørup, gaardfæster Christen Christensen, II 141, XIX 707
1913, Jensen, Bertel Andreas – arbejdsmand, Saaderup, Kullerup, II 169, XIX 830
1913, Jensen, Carl Theodor – fisker, Kerteminde, II 165
1913, Jensen, Hans Carl – søn af gaardejer Frederik Jensen, Skalkendrup, Aunslev, II 152
1913, Jensen, Hans Chr. Lars Georg – søn af ugift Karen Marie Johanne Rasmussen, Vindinge, II 166
1913, Jensen, Helga – datter af fyrbøder og arbejdsmand Jens Johannes Jensen, Refsvindinge, II 146
1913, Jensen, Jens Peter – Herrested, XIX 738
1913, Jensen, Jens Peter – slagter, Frørup, II 146, XIX 715
1913, Jensen, Johan Marinus Vilhelm – tjenestekarl, Dyrehaven, Nyborg Landsogn, II 164
1913, Jensen, Marie Martine – gift, Hjulby, Nyborg Landsogn, murer … Simonsen, II 165, XIX 798
1913, Jensen, Niels – drejer, Flødstrup, II 142, XIX 725
1913, Jensen, Peder – fisker, Nordenhuse, Aunslev, II 144
1913, Jensen, Rs. – aftægtsgaardmand, Refsvindinge, II 144
1913, Jensen, Rs. – husmand, Ørbæk, II 155, XIX 753
1913, Jeppesen, Niels – gaardmand, Grobelevlunde, XIX 780
1913, Jepsen, M. – pens. lærer, Refsvindinge, II 150, XIX 719
1913, Johansen, Hans – husmand, Flødstrup, II 162, XIX 802
1913, Johansen, Mads – gaardejer, Maare, Herrested, II 152, XIX 739
1913, Johansen, Niels Juuel Richard – søn af husmand Hans Johansen, Flødstrup, II 149
1913, Jørgensen, Carl – søn af husmand Anders Chr. Jørgensen, Ullerslev, II 141
1913, Jørgensen, Hans – aftægtshusmand, Saaderup, Kullerup, II 155, XIX 754
1913, Jørgensen, Hans – ringer, Ullerslev, II 169, XIX 821
1913, Jørgensen, Hans Ejner – søn af gaardbestyrer Carl Vilhelm Jørgensen, Villumstrup, Herrested, II 168
1913, Jørgensen, Herma Agnete Valborg – datter af ugift Camilla Jørgensen, Maareskov, Herrested, II 151
1913, Jørgensen, Johannes Jacob – murerarbejdsmand, Rosilde, Vindinge, II 163, XIX 799
1913, Jørgensen, Karen Kirstine – enke, Mullerup, Flødstrup, landpostbud Erik Frederiksen, II 161, XIX 776
1913, Jørgensen, Niels – Amerika, XIX 713
1913, Jørgensen, Niels – snedker, Skovballe, Skellerup, II 146, XIX 714
1913, Jørgensen, Rasmus – gaardejer, Flødstrup, II 171, XIX 825
1913, Lang, Margrethe Jensdatter – enke og gaardejerske, Taarup, Frørup, smed Niels Larsen Bondesen, II 161, XIX 794
1913, Larsen, Ane – gift, Taarup, Frørup, husmand Hermand Mads Christensen, II 170, XIX 824
1913, Larsen, Ane Dorthea – gift, Refsvindinge, husmand Chr. Petersen, II 155, XIX 771
1913, Larsen, Ane Sofie – enke, Ørbæk, høker Lorentz Samuelsen, II 161, XIX 780
1913, Larsen, Dorthea Marie Kristine Frederikke – gift, Skovhave, Søllinge, husmand Karl Pedersen, II 165, XIX 810
1913, Larsen, Morten – husmand, Hjulby, Nyborg Landsogn, II 164, XIX 798
1913, Larsen, Peder – søn af husmand Mads Larsen, Taarup, Frørup, II 166
1913, Larsen, Rasmus – hjulmand, Haundrup, Hellerup, II 178, XIX 823
1913, Lindhardsen, Hans Peter Olaf – lokomotivfyrbøder, Dyrehaven, Nyborg Landsogn, II 166, XIX 801
1913, Longe, Josepha Laurense Andrea Charlotte – gift, Dyrehaven, Vindinge, fisker Peter Nørregaard, II 165, XIX 800
1913, Madsen, Anders – aftægtshusmand, Kullerup, Ellested, II 154, XIX 754
1913, Madsen, Hans – husmand, Kogsbølle, Vindinge, II 178
1913, Madsen, Johanne – enke, Lamdrup, Vindinge, arbejdsmand Niels Hansen, II 159, XIX 769
1913, Mommesen, Andreas – skomager, Skellerup, II 147, XIX 715
1913, Mortensen, Hans Niels – tjenestekarl, Sulkendrup, Vindinge, II 159, XIX 768
1913, Mortensen, Martin Christine – frøken, Skovballe, Skellerup, XIX 765
1913, Mortensen, Aage – tjenestekarl, Langtved, II 145
1913, Møllegaard, Hanne Nielsen – gift, Søllinge, indsidder Jens Rasmussen Holmegaard, II 155, XIX 766
1913, Møller, Eigil – søn af gaardejer Hans Chr. Møller, Ringholm, Herrested, II 156
1913, Møller, Magda Franciska – frøken, Dyrehaven, Aunslev, XIX 758
1913, Nicolajsen, Niels Peter Albert – fisker, Dyrehaven, Vindinge, XIX 758
1913, Nielsen, Ane Marie Dorthea – enke, Taarup, Frørup, husmand Rs. Rasmussen, II 163, XIX 795
1913, Nielsen, Ellen Margrethe – datter af arbejdsmand Rasmus Nielsen, Taarup, Frørup, II 166
1913, Nielsen, Hans – ungkarl, Aunslev, II 152, XIX 758, 781, 791, 793
1913, Nielsen, Hans Frederik – murer, Flødstrup, II 143
1913, Nielsen, Ingvard Christian – søn af snedker Niels Marius Nielsen, Bønkel, Vindinge, II 148
1913, Nielsen, Jakobine – gift, Refsvindinge, murer Christian Vilhelm Frederiksen, II 155, XIX 750
1913, Nielsen, Laura – gift, Rosilde, Vindinge, gaardmand Lars Jørgensen, II 160, XIX 778
1913, Nielsen, Mary Andrea – datter af arbejdsmand Niels Christian Nielsen, Taarup, Frørup, II 152
1913, Nielsen, Peder Søren – arbejdsmand, Ullerslev, II 158, XIX 792, 818
1913, Nielsen, Rebekka – husmandskone, Langtved, Mullerup, husmand Knud Jørgensen, II 160, XIX 776
1913, Olsen, Mariane Cecilie Asta – gift, Haundrup, Hellerup, snedker Niels Schroll, II 159, XIX 774
1913, Olsen, Peder Christian – gaardejer, Flødstrup, II 166, XIX 803
1913, Ottosen, Niels – gaardejer, Aaskov, Aunslev, II 145, XIX 713
1913, Ovesen, Hans Chr. – fhv. tømrer, Kullerup, Ellested, II 157, XIX 765
1913, Ovesen, Mette Kirstine – ugift, Kullerup, Ellested, datter af afdøde tømrer Hans Ovesen, II 164, XIX 799
1913, Ovesen, Niels – husmand, Kragelund, Herrested, XIX 822
1913, Pedersdatter, Lisbeth – fraskilt hustru, Hjulby, Nyborg Landsogn, fraskilt husmand Fr. Thomasen, Aunslev, II 143, XIX 712
1913, Pedersen, Alma Christine – Bovense, XIX 753
1913, Pedersen, Anders – fhv. gaardmand, Bovense, II 158, XIX 775
1913, Pedersen, Ane Kirstine – forladt hustru, Taarup, Frørup, murer Thomas Hansen, Tørring, II 171, XIX 824
1913, Pedersen, Frederikke – gift, Skellerup, husmand Hans Jørgensen, II 163, XIX 796
1913, Pedersen, Gertrud – gift, Frørup, gaardmand Niels Johansen, II 161, XIX 780
1913, Pedersen, Hans – gaardejer, Korkendrup, Aunslev, II 154, XIX 757
1913, Pedersen, Jens – gaardejer, Saaderup, Kullerup, II 170, XIX 822
1913, Pedersen, Johannes – Villumstrup, Herrested, XIX 817
1913, Pedersen, Kirsten – enke, Lindeskov, Ellested, gaardmand Hans Pedersen, II 147, XIX 716
1913, Pedersen, Lars – fhv. husmand, Flødstrup, II 167, XIX 801
1913, Pedersen, Maren Christiansdatter – enke, Søllinge, gaardmand Jørgen Christensen, II 151, XIX 739
1913, Pedersen, Marie Kirstine – gift, Flødstrup, husmand Hans Johansen, II 155, XIX 758
1913, Pedersen, Niels – ungkarl, Kissendrup, Flødstrup, II 171, XIX 823
1913, Pedersen, Olga Kristine – datter af fodermester Hans Peder Pedersen, Ullerslev, II 145
1913, Pedersen, Peder Niels – ugift, Kullerup, Ellested, XIX 758
1913, Petersen, Else – aftægtsenke, Aunslev, husmand Kristian Petersen, II 153, XIX 739
1913, Petersen, Hans Emil – søn af vejmand Lars Peder Pedersen, Ellinge, II 143
1913, Petersen, Hans Peter – søn af husmand N. G. Petersen, Rejstrup, Aunslev, II 145
1913, Petersen, Magdalene – enke, Aunslev, møller P. Madsen, Pilevad, II 153, XIX 746
1913, Petersen, Peder – smed, Taarup, Frørup, II 146, XIX 719
1913, Petersen, Peder Johannes – Flødstrup, XIX 713
1913, Petersen, Rudolf Bang – søn af gaardmand Rs. Pedersen, Hjulby, Nyborg landsogn, II 144
1913, Poulsen, Chr. – aftægtshusmand, Kogsbølle, Vindinge, II 168, XIX 819
1913, Poulsen, Dines – aandssvag, Aunslev, II 166, XIX 800
1913, Poulsen, Harald Peter – tjenestekarl, Rosilde, Vindinge, XIX 775
1913, Poulsen, Maren – gift, Kullerup, Ellested, arbejdsmand Jg. Chr. Poulsen, II 164, XIX 798
1913, Poulsen, Ove – gaardejer, Maare, Herrested, II 159, XIX 770
1913, Rasmussen, Abelone – ugift husholderske, Flødstrup, II 153, XIX 756
1913, Rasmussen, Anna Sofie Jacobine – gift, Slude, Frørup, gaardejer Rasmus Larsen, II 150, XIX 734, 979
1913, Rasmussen, Axel – arbejdsmand, Aunslev, II 148, XIX 732
1913, Rasmussen, Hans Sørensen – husmand, Refsvindinge, II 169
1913, Rasmussen, Jacob Alfred – fisker, Skaboeshuse, Aunslev, II 163, XIX 797, 803
1913, Rasmussen, Jens – aftægtsgaardmand, Ullerslev, II 148
1913, Rasmussen, Jens – husmand, Maare, Herrested, II 157, XIX 775
1913, Rasmussen, Karen Marie – gift, Bovense, husmand Knud Nielsen, II 154, XIX 749
1913, Rasmussen, Maren – enke, Ullerslev, gaardejer Poul Hansen, II 160, XIX 773
1913, Rasmussen, Marie Kirstine – gift, Aarslev, husmand Hans Jensen, II 160, XIX 778
1913, Rasmussen, Mette Marie – enke, Sulkendrup, Vindinge, møller Markus Bech, II 149
1913, Rasmussen, Nicolaj – forpagter, Kongshøj, Frørup, II 169, XIX 823
1913, Rasmussen, Rasmus Chr. – fattiglem, Saaderup, Kullerup, II 159, XIX 768
1913, Rasmussen, Rasmus Marius – tjenestekarl, Hindemae, Skellerup, XIX 766
1913, Rasmussen, Søren – gaardmand, Skovballe, Skellerup, II 147, XIX 714
1913, Simonsen, Nielsine Christine – gift, Ørbæk, skrædder Hans Hansen, II 147, XIX 786
1913, Skov, Anna Johanne Nikoline Hansdatter – enke, Søllinge, husmand Peder Christensen Søndergaard, I 141
1913, Svendsen, Ina – datter af ugift Ane Kathrine Gertrud Hansen, Skellerup, II 149
1913, Syben, Cecilie Sofie Amalie Albertine v. – enke og jægermesterinde, Rørbæk, Flødstrup, jægermester Rudolf Henry Malthe Wright Engelsted, II 162, XIX 781, 790, 946
1913, Sørensdatter, Maren – aftægtsenke, Ellinge, gaardmand Hans Rasmussen, II 158, XIX 767
1913, Sørensen, Else Kristine – gift, Kissendrup, Flødstrup, smed Christen Andersen, XIX 739
1913, Sørensen, Evald – søn af lærer Peder Chr. Sørensen, Ellested, II 149
1913, Sørensen, Jørgen Ingvard – søn af gaardmand Jørgen Frederik Sørensen Ellegaard, Saaderup, Kullerup, XIX 798
1913, Thomasen, Johanne – ugift, Frørup, II 152
1913, Thrane, Erna Marie Kristine – datter af slagter Henrik Chr. Martin Thrane, Aarslev, II 151
1913, Torup, Anna Karoline – datter af telegrafist J. Torup, Dyrehaven, Aunslev, II 149
1913, Welling, Eleonore Elise – frøken, Vindinge, II 148
1913, Wessel, Ellen Margrethe – datter af arbejdsmand Carl Vilhelm Wessel, Flødstrup, II 181
1913, Ærenlund, Svend Edmund Christensen – søn af husejer Hans Christensen Ærenlund, Ørbæk, II 154
1914, Andersen, Anders Leo – bagersvend, Frørup, II 184, XIX 895
1914, Andersen, Ane – gift, Flødstrup, husmand Knud Madsen, II 168, XIX 821
1914, Andersen, Caroline Amalie – gift, Blankenborg, Vindinge, murer Hans Chr. Rasmussen, II 199
1914, Andersen, Karen Kristine – gift, Sønder Højrup, husmand Rasmus Steffensen, II 172, XIX 834
1914, Andersen, Knud – brygger, Pederstrup, Sønder Højrup, XIX 917, 943, 925, 927, ?? 896, 897, 298, 403, 406, 412
1914, Andersen, Lars – aftægtshusmand, Ullerslev, II 182, XIX 85o
1914, Andersen, Martha – tjenestepige, Flødstrup, II 194, XIX 937
1914, Andersen, Osvald – Aunslev, XIX 869
1914, Andersen, Peder – gaardmand, Kogsbølle, Vindinge, II 174, XIX 932
1914, Andersen, Rasmus – gartner, Aunslev, II 187, XIX 897
1914, Andersen, Sofie – enke, Frørup, husmand Anders Andersen, II 179, XIX 846
1914, Andersen, Aage Richard – søn af arbejdsmand Anders Andersen, Mullerup, Flødstrup, II 197
1914, Bendixen, Niels – tækkemand, Refsvindinge, II 180, XIX 867
1914, Bøjsen, Louise Frederikke – husmandskone, Ørbæk, husmand Hans Rasmussen, XIX 825
1914, Christensdatter, Caroline – enke, Hjulby, Nyborg Landsogn, vejmand Christen Larsen, II 176, XIX 848
1914, Christensen, Ane Margrethe – aftægtsenke, Kullerup, Ellested, husmand Knud Hansen, II 176, XIX 841
1914, Christensen, Hans – gaardmand, Paarup, Ellinge, II 185, XIX 905
1914, Christensen, Hans – murer, Vindinge, II 186, XIX 892
1914, Christensen, Harald Martin Levi – chauffør, Holckenhavn, Vindinge, II 177, XIX 840
1914, Christensen, Jens Chr. Niels Peder – Ørbæk, XIX 936
1914, Christensen, Karen Margrethe – datter af postexpedient … Christensen, Dyrehaven, Aunslev, II 186
1914, Christensen, Mads – fhv. gaardmand, Saaderup, Kullerup, II 177, XIX 841
1914, Christensen, Peder – fattiglem, Skovballe, Skellerup, II 181, XIX 850
1914, Christoffersen, Ane – enke, Dyrehaven, Aunslev, gartner Thøger Hansen, II 172, XIX 826
1914, Clemmensen, Søren – fhv. husmand, Ørbæk, II 196, XIX 939
1914, Danielsen, Ane Cathrine – gift, Refsvindinge, smed Søren Danielsen, II 174, XIX 835
1914, Danielsen, Rasmus – aftægtshusmand, Paarup, Ellinge, II 175, XIX 833
1914, Dinesen, Lars – aftægtsmand, Hjulby, II 123, XIX 837
1914, Ditlevsen, Rasmine Frederikke – gift, Villumstrup, Herrested, husmand Rasmus Christian Rasmussen, II 197, XIX 942
1914, Dyhrberg, Mads Peder – sadelmager, Aarslev, XIX 777, 779, 782, 815, 817
1914, Ejlsø, … - datter af gaardejer Karl Jensenius Ejlsø, Ørbæk, II 186
1914, Elmer, Johan – Chicago, U.S.A., XIX 893
1914, Fog, Lars Bjørn – Dyrehaven, Nyborg Landsogn, kurator XIX 901
1914, Frederiksdatter, Ane – aftægtsenke, Søllinge, husmand Lars Christensen, II 183, XIX 874
1914, Fricke, Mathea Kirstine – enke, Ellested, detaillist Lars Larsen, II 183, XIX 895
1914, Frisk, Sofie Lovise – enke, Eskildstrup, Søllinge, arbejdsmand Peder Pedersen, Gudme, II 171, XX 824
1914, Gudme, Karen Marie Pedersen – gift, Kullerup, husmand Jens Frederiksen, II 173, XIX 848
1914, Hansen, Anders – skomager, Ellinge, II 198, XIX 958
1914, Hansen, Ane Dorthea – enke, Haundrup, Hellerup, fhv. gaardmand Niels Hansen, II 182, XIX 875
1914, Hansen, Anna – datter af gaardmand Christen Hansen, Haundrup, Hellerup, II 190
1914, Hansen, Anna Marie – Ullerslev, XIX 934
1914, Hansen, Carl Julius - savværksarbejder, Taarup, Ullerslev, XIX 935
1914, Hansen, Hans – aftægtsgaardmand, Ellinge, II 178, XIX 848
1914, Hansen, Hans – aftægtshusmand, Refsvindinge, II 183, XIX 871
1914, Hansen, Hans – fhv. gaardfæster, Korkendrup, Aunslev, II 177, XIX 847
1914, Hansen, Hans Carl – Taarup, Frørup, XIX 934
1914, Hansen, Hans –gaardmand, Aunslev, II 194, XIX 934
1914, Hansen, Ingeborg Johanne – datter af husmand Hans Frederik Hansen, Maare, Herrested, II 182
1914, Hansen, Johannes Christian – Maare, Herrested, XIX 869
1914, Hansen, Kirsten – gift, Kastel, Herrested, snedker Rasmus Jørgen Larsen, II 190, XIX 917
1914, Hansen, Lise Pouline – ugift, Villumstrup, Herrested, II 173, XIX 832
1914, Hansen, Mads – fhv. væver, Kissendrup, Flødstrup, II 195, XIX 935
1914, Hansen, Mads – sognefoged, Ellinge, II 175, XIX 837
1914, Hansen, Marie – datter murer Laurits Hansen, Refsvindinge, II 188
1914, Hansen, Marie Oline – ugift, Dyrehaven, Aunslev, II 189
1914, Hansen, Morten Kalmar – Frørup, XIX 850
1914, Hansen, Niels – gaardmand, Lamdrup, Vindinge, II 178, XIX 847
1914, Hansen, Niels Michael – bødker, Bovense, II 177, XIX 847
1914, Hansen, Peder – arbejdsmand, Ullerslev, II 169
1914, Hansen, Peder – husmand, Refsvindinge, II 179, XIX 843
1914, Hansen, Peder Thorvald – barn, Sønder Højrup, II 188
1914, Hansen, Preben Helge Richardt – søn af fragtmand Rasmus Hansen, Maare, Herrested, II 189
1914, Hansen, Rasmus – fattiglem, Kragelund, Herrested, II 199, XIX 959
1914, Hansen, Rasmus – skrædder, Søllinge, II 198, XIX 967
1914, Hansen, Rasmus Frederik – gaardmand, Ringholm, Herrested, II 188, XIX 906
1914, Hansen, Sofie Elisabeth – gift, Refsvindinge, husmand Christen Christiansen, II 191, XIX 918
1914, Henriksen, Georg Sander – søn af arbejdsmand Kristian Thorvald Henriksen, Sønder Højrup, II 179
1914, Hjort, Marie – ugift, Dyrehaven, Aunslev, II 194, XIX 934
1914, Isaksen, Birthe Kirstine – enke, Kragelund, Herrested, murer Christian Rasmussen, II 181, XIX 865
1914, Jacobsen, Carl Emil – søn af gaardmand Heiman Jacobsen, Taarup, Frørup, II 185
1914, Jacobsen, Ivar Axel – ungkarl, Marslev, Dyrehaven, II 182
1914, Jacobsen, Rasmus – sadelmager, Refsvindinge, II 193, XIX 924, 927, 948
1914, Jensen, Alfred Julius – maler, Ellinge, XIX 890
1914, Jensen, Ane Marie – husejerske, Sønder Højrup, gaardejer Rasmus Johansen, II 175, XIX 838
1914, Jensen, Anna Marie – datter af husejer Jens Jacobsen, Taarup, Frørup, XIX 901
1914, Jensen, Anna Marie Josephine – frasep. hustru, Dyrehaven, Nyborg Landsogn, II 190, XIX 910
1914, Jensen, Christian – husmand, Bovense, II 175, XIX 839
1914, Jensen, Christiane Albertine – enke, Søllinge, arbejdsmand Knud Andersen, II 172, XIX 834
1914, Jensen, Gunnar Juul – søn af skrædder Jens Marius Jensen, Haundrup, Hellerup, II 186
1914, Jensen, Hansine Pouline Erikke – datter af skovarbejder Søren Jensen, Kallekilde, Hellerup, II 190
1914, Jensen, Jens Peder – husmand, Skellerup, II 193, XIX 929
1914, Jensen, Johannes – søn af husejer Jens Jacobsen, Taarup, Frørup, XIX 901
1914, Jensen, Karen – aftægtsenke, Frørup, husmand Peder Jensen, II 192, XIX 918
1914, Jensen, Karen Kirstine – aftægtsenke, Paarup, Ellinge, gaardmand Hans Andersen, II 182, XIX 876
1914, Jensen, Maren Christine – gift, Taarup, Frørup, partilulier Laurits Hansen, II 186, XIX 904
1914, Jensen, Niels – indsidder, Aarslev, II 178, XIX 894
1914, Jensen, Niels Peter – søn af husejer Jens Jacobsen, Taarup, Frørup, XIX 901
1914, Jensen, Peder – hjulmand, Ullerslev, II 189, XIX 908
1914, Jensen, Peder – søn af husejer Jens Jacobsen, Taarup, Frørup, XIX 901
1914, Jensen, Thomas – husmand, Flødstrup, II 189, XIX 910
1914, Jeppesen, Knud – husmand, Skellerup, II 188, XIX 912
1914, Jeppesen, Lars – aftægtsgaardmand, Maare, Herrested, II 181, XIX 866
1914, Jespersen, Valborg – gift, Aarslev, husmand Rasmus Johansen, II 185, XIX 893
1914, Johansen, Arne Immanuel – søn af ugift Laurine Jensen, Frørup, II 177
1914, Johansen, Hans – vægter, Hjulby, II 198, XIX 943
1914, Johansen, Hans Peter – ungkarl, Kullerup, II 173, XIX 826
1914, Justesen, Christian Frederik – Maareskov, Herrested, XIX 897
1914, Justesen, Dagmar Augusta - datter af husmand Hans Justesen, Maareskov, XIX 901
1914, Justesen, Georg Nicolaj – søn af husmand Hans Justesen, Maareskov, XIX 901
1914, Justesen, Hans Hjalmar - søn af husmand Hans Justesen, Maareskov, XIX 901
1914, Justesen, Johannes Antonius – søn af husmand Hans Justesen, Maareskov, XIX 901
1914, Jørgensen, Anna Bolette – gift, Villumstrup, Herrested, partikulier Søren Jensen, II 189, XIX 908
1914, Jørgensen, Carl Christian – søn af boelsmand Jørgen Jørgensen, Kullerup, Ellested, II 177, XIX 844
1914, Jørgensen, Dorthea – gift, Sulkendrup, Vindinge, husmand Johannes Rasmussen, II 193, XIX 927
1914, Jørgensen, Gjertrud Marie – aftægtsenke, Bovense, kreaturhandler Lars Hansen, II 191, XIX 921
1914, Jørgensen, Hans Marius Lundsgaard – søn af gaardejer Theodor Jørgensen, Kastel, Herrested, II 189
1914, Jørgensen, Hans Vilhelm – tjenestekarl, Markusminde, Vindinge, II 197, XIX 945
1914, Jørgensen, Johanne – enke, Kullerup, Ellested, stenhugger Carl Edvard Graff, Gislev, II 176, XIX 836
1914, Jørgensen, Johanne – gift, Kogsbølle, Vindinge, gaardmand Niels Madsen, II 185, XIX 893
1914, Jørgensen, Karen – enke, Bønkel, Frørup, slagter Niels Rasmussen, II 178, XIX 845
1914, Jørgensen, Karen – enke, Refsvindinge, bødker Hans Chr. Jensen, II 181, XIX 858
1914, Jørgensen, Karen – gift, Skalkendrup, Aunslev, gaardmand Rasmus Rasmussen, II 197
1914, Kelstofte, Peder Pedersen – murer, Tolvshave, Søllinge, II 129, XIX 956
1914, Kisbye, Ingeborg – gift, Juelsberg, Aunslev, godsforvalter J. Jacobsen, XIX 908, 920, 947, 949
1914, Kjær, Kristiane Marie Kristine – fraskilt, Ullerslev, slagter Peder Jensen, II 174, XIX 836
1914, Knudsen, Ellen – ugift, Ullerslev, XIX 828
1914, Knudsen, Jørgen – arbejdsmand, Maareskov, Herrested, II 167, XIX 811
1914, Knudsen, Karen – enke, Skellerup, husmand og snedker Peder Hansen, II 190, XIX 907
1914, Knudsen, Peder – arbejdsmand, Skovballe, Skellerup, II 192, XIX 924
1914, Knudsen, Aage – søn af landpost Knud Kristian Knudsen, Ullerslev, II 176
1914, Kristensen, Helge Johannes Langkjær – søn af husmand Niels Laurits Kristensen, Paarup, Ellinge, II 180
1914, Krogh, Johanne Marie Andrea Jørgensen – ugift, Langæble, Frørup, II 173, XIX 831
1914, Larsen, Agnes Dagny – Skalkendrup, Aunslev, kurator XIX 893
1914, Larsen, Anders Christian – indsidder, Kogsbølle, Vindinge, II 182, XIX 874
1914, Larsen, Ane – enke, Hindemae, Skellerup, bødker Dines Peter Dinesen, II 185, XIX 895
1914, Larsen, Carl Valdemar – uldhandler, Ullerslev, XIX 892
1914, Larsen, Chr. – snedker, Maare, Herrested, II 180, XIX 869
1914, Larsen, Hans – slagter, Ullerslev, II 199
1914, Larsen, Hans Gerhard – søn af snedker Anders Laurits Larsen, Maare, Herrested, II 187
1914, Larsen, L. P. – ostehandler, Aarslev, konkursbo XIX 838, 839, 842, 846, 850
1914, Larsen, Laura Olivia – ugift husholderske, Lamdrup, Vindinge, II 193, XIX 923
1914, Larsen, Maren Mathilde – ugift, Skovballe, Skellerup, II 182, XIX 874
1914, Larsen, Maren Sophie Cathrine – frøken, Taarup, Frørup, XIX 948
1914, Larsen, Marie Pouline – gift, Kullerup, Ellested, husmand Jørgen Hansen, II 176, XIX 850
1914, Leisner, Carl Christoffer – fhv. strandkontr., Dyrehaven, Nyborg Landsogn, II 183, XIX 837
1914, Lindhardsen, Peder – skrædder, Skrøbeshave, Aunslev, II 191, XIX 929
1914, Lund, Maren Jensen – gift, Ørbæk, fhv. gaardejer Niels Møller Hansen, II 187, XIX 902
1914, Madsdatter, Johanne – gift, Strandtved, Bovense, husmand Jesper Jensen, II 196, XIX 942
1914, Madsen, Johan Chr. – fhv. skomager, Dyrehaven, Aunslev, II 196, XIX 942
1914, Madsen, Johanne Kirstine – enke, Skalkendrup, Aunslev, væver Lars Christensen, II 191, XIX 920
1914, Madsen, Mads – husmand, Frørup, II 186, XIX 900
1914, Madsen, Mads Chr. – arbejdsmand, Ørbæk, II 195, XIX 939
1914, Marcussen, Abelone Cathrine – gift, Bovense, husmand Jens Christian Ottosen, II 172, XIX 838
1914, Marcussen, Lise – aftægtsenke, Sulkendrup, Vindinge, gaardmand Rasmus Petersen, II 173, XIX 835
1914, Martinussen, Ane Marie – gift, Hjulby, fhv. vægter Mads Johansen, II 197, XIX 943
1914, Mogensen, Hansine Nielsine – gift, Dyrehaven, Nyborg Landsogn, skibsreder Søren Emil Nielsen, II 178, XIX 844
1914, Mortensdatter, Kirsten – gift, Pederstrup, Sønder Højrup Sogn, fhv. væver Jørgen Nielsen, II 191, XIX 910
1914, Mortensdatter, Mette – enke, Maare, Herrested, husmand Knud Knudsen, II 174, XIX 836
1914, Mortensen, Hans – enkemand og fhv. husejer, Kragelund, Herrested, II 171
1914, Nielsen, Anders Jørgen – snedkerlærling, Lamdrup, Vindinge, II 180, XIX 866
1914, Nielsen, Ane Kristine – gift, Søllinge, gaardejer Niels Henrik Jensen, XIX 870, XX 139
1914, Nielsen, August Martin Ferdinand – kreaturhandler, Pilshuse, Vindinge, II 193, XIX 928
1914, Nielsen, Christian – fodermester, Sønder Højrup, II 195
1914, Nielsen, Christian – snedker, Ullerslev, II 184, XIX 875
1914, Nielsen, Christian Frederik – søn af indsidder Jens Peder Nielsen, Kattekilde, Hellerup, II 183
1914, Nielsen, Dorthea Marie – gift, Aunslev, husmand Lars Nielsen, II 183, XIX 877
1914, Nielsen, Hans – aftægtsmand, Ullerslev, II 195, XIX 938
1914, Nielsen, Hans – fhv. gaardmand, Ellinge, II 187, XIX 901
1914, Nielsen, Johannes – søn af arbejdsmand Peder Laurits Nielsen, Ullerslev, II 185
1914, Nielsen, Jørgen – aftægtsgaardmand, Pederstrup, Sønder Højrup, II 196, XIX 942
1914, Nielsen, Karen Marie – datter af husmand Karl Sigvald Nielsen, Herrested, II 178
1914, Nielsen, Maren – gift, Maare, Herrested, husmand Hans Hansen, II 180, XIX 856
1914, Nielsen, Maren Kirstine – enke, Maare, Herrested, husmand Niels Pedersen, II 175, XIX 834
1914, Nielsen, Marie Elisabeth – enke, Dyrehaven, Nyborg Landsogn, gaardmand Jens Christensen, II 184, XIX 878
1914, Nielsen, Niels – husmand, Aarslev, II 198, XIX 947
1914, Nielsen, Niels Peter – gaardforpagter, Taarup, Frørup, XIX 926, 930, 933, 935, 936, 947, 965, 986, 995, XX 7, 14, 28, 30, 35, 49, … ulæselig
1914, Nielsen, Rasmine Johanne – gift, Ullerslev, arbejdsmand Peder Laurits Nielsen, II 171, XIX 831
1914, Nielsen, Rasmus – fhv. gaardmand, Ørbæk, II 192, XIX 922
1914, Olsen, Amalie Margrethe – ugift, Saaderup, Skellerup, II 191, XIX 913
1914, Olsen, Hans – aftægtshusmand, Refsvindinge, II 184, XIX 896, 961
1914, Olsen, Jørgen Julius – Langtved, Flødstrup, XIX 843
1914, Olsen, Peder – husfæster, Vædenhuset, Frørup, II 174, XIX 832
1914, Paulsen, Marie Dorthea – datter af murer Poul Christian Poulsen, Mullerup, Flødstrup, II 191
1914, Pedersdatter, Elisabeth – enke, Ullerslev, indsidder Rasmus Jacobsen, II 195, XIX 934
1914, Pedersdatter, Karen – gift, Sønder Højrup, husmand Hans Jakob Valdemar Johansen, II 183, XIX 877
1914, Pedersen, Andreas – gaardmand, Refsvindinge, II 177, XIX 840
1914, Pedersen, Dagmar – Dyrehaven, Hjulby, XIX 874
1914, Pedersen, Hans Chr. – gaardejer, Sønder Højrup, II 181, XIX 869
1914, Pedersen, Helga – Bovense, kurator XIX 945
1914, Pedersen, Karen Marie – enke, Taarup, Frørup, husmand Henrik Jensen, II 196, XIX 939
1914, Pedersen, Knud – gaardejer, Maare, Herrested, II 184, XIX 875
1914, Pedersen, Lars – husmand, Refsvindinge, II 196, XIX 940
1914, Pedersen, Mads – fæstehusmand, Ørbæk, II 183, XIX 871
1914, Pedersen, Martha Hansine – datter af vejmand Anders Pedersen, Søllinge, II 178
1914, Pedersen, Niels Laurits – Maeholm, Kullerup, XIX 830
1914, Pedersen, Peder Marius – Aalykke, Aunslev, XIX 934
1914, Petersen, Johanne Dorthea Bæk – datter af gaardbestyrer Carl Julius Petersen, Ørbæk, II 181
1914, Petersen, Kamilla Kirstine – datter af gaardmand Jens Petersen, Korkendrup, Aunslev, II 195, XIX 931
1914, Poulsen, Ane Kirstine – enke, Sulkendrup, Vindinge, gaardmand Rs. Andersen, II 195, XIX 930
1914, Poulsen, Pouline Hansine – Refsvindinge, kurator XIX 934
1914, Rasmussen, Ane Kristine – gift, Visby, Flødstrup, partikulier Peter Hansen, II 174, XIX 839
1914, Rasmussen, Anna Kristine – datter af husmand Lars Rasmusen, Karolinebjerg, Aarslev, II 186, XIX 904
1914, Rasmussen, Anne Hansine – gift, Paarup, Ellinge, husmand …, XX 275, 276, 285
1914, Rasmussen, Carl Christian – barn, Ellinge, curator XIX 901
1914, Rasmussen, Carl Christian – slagter, Ellinge, XIX 901
1914, Rasmussen, Caroline Christine – gift, Flødstrup, husmand Anders Rasmussen, II 187, XIX 915
1914, Rasmussen, Christian Frederik Ferdinand – søn af fodermester Mads Chr. Rasmussen, Stuppendrup, II 198
1914, Rasmussen, Hans – Ellinge, umyndighedserkl., XIX 948, XX 494
1914, Rasmussen, Henrik – aftægtsmand, Skellerup, II 177, XIX 840
1914, Rasmussen, Jensine Caroline – gift, Kastel, Herrested, pens. lærer Otto Jørgensen, II 188, XIX 905
1914, Rasmussen, Karl Gustav Brandt – søn af chauffør Valdemar Rasmussen, Maare, Herrested, II 180
1914, Rasmussen, Lars – fhv. husmand, Kullerup, Ellested, II 173, XIX 828
1914, Rasmussen, Lars Chr. – husmand, Refsvindinge, II 190, XIX 931
1914, Rasmussen, Maren Kristine – ugift, Skellerup, XIX 869
1914, Rasmussen, Maren Sofie – aftægtsenke, Ullerslev, husmand Hans Nielsen, II 192, XIX 920
1914, Rasmussen, Marie Elisabeth – enke, Ellinge, husmand Jacob Nielsen, II 197, XIX 941
1914, Rasmussen, Niels – husmand, Kogsbølle, Vindinge, II 185, XIX 893
1914, Rasmussen, Ove – hjulmand, Maare, Herrested, II 187, XIX 903
1914, Rasmussen, Peder – indsidder, Frørup, II 175, XIX 834
1914, Rasmussen, Peder Jacob Theodor – maler, Ørbæk, XIX 897, 899, 902, 909, 918, 919, 928, XX 30
1914, Rasmussen, Rasmus Chr. – husmand, Blankenborg, Vindinge, II 187, XIX 900
1914, Rasmussen, Rasmus Thorvald – Skellerup, XIX 869
1914, Rasmussen, Sigurd Johannes – søn af gaardmand Hans Chr. Rasmussen, Ellested, II 188
1914, Salomonsen, Karen Kirstine – enke, Kragelund, Herrested, husmand Rasmus Jørgensen, II 175, XIX 837
1914, Steffensen, Ane Marie – aftægtsenke, Dinestrup, Flødstrup, gaardmand Anders Andersen, II 193, XIX 923
1914, Sware, Henrik Gottlieb – fhv. proprietær, Flødstrup, II 184, XIX 877
1914, Søndergaard, Nanny Nathalie – gift, Stærmosehuset, Hellerup, arbejdsmand Jens Chr. Otto Knudsen, II 199, XX 240, 271, 282
1914, Sørensen, Jørgen – smed, Flødstrup, II 198
1914, Sørensen, Maren – enke, Kullerup, murer Jørgen Jørgensen, II 197, XIX 942
1914, Sørensen, Marie – Hellerup, kurator XIX 893
1914, Tagesen, Tage Peter – murersvend, Hellerup, II 192, XIX 923
1914, Thomsen, Johanne Emilie – gift, Rejstrup, Aunslev, lærer Hans Peter Hansen, II 194, XIX 935
1914, Thomsen, Karen Hansine – Frørup, kurator XIX 869, 877
1914, Tofte, Hans Christensen – gaardejer, Taarup, Frørup, II 189, XIX 938
1915, Adolph, Rasmine Georgine Frederikke – gift, Ullerslev, klodsemager Rasmus Rasmussen, II 228, XX 87
1915, Albertsen, Aage – søn af mejeribestyrer H. Albertsen, Ellinge, II 225
1915, Andersen, Annette Marie – ugift husholderske, Kaaslundehuset, Flødstrup, II 202, XIX 962
1915, Andersen, Edvard Chr. – ungkarl, Ellested, II 224
1915, Andersen, Hans – aftægtshusmand, Birkebjerg, Aarslev, II 222, XX 65
1915, Andersen, Hs. Chr. – arbejdsmand, Ørbæk, II 227, XX 86
1915, Andersen, Johanne Malmkvist – datter af husmand Anders Andersen, Lykkesholm, Søllested, II 203
1915, Andersen, Jørgen Christian – arbejdsmand, Dyrehaven, Vindinge, II 202, XIX 764
1915, Andersen, Karoline – enke, Mullerup, Flødstrup, husmand Rasmus Knudsen, II 218, XX 62
1915, Andersen, Osvald Ferdinand - smedesvend, Bovense, II 225, XX 84
1915, Andersen, Peder – murer, Aunslev, II 209, XX 25
1915, Andersen, Sofie – gift, Frørup, husmand Peder Pedersen, II 226, XX 85
1915, Andersen, Thomasine Andrea – hustru, Bækstrup, Ellinge, arbejdsmand Anders Andersen, II 204, XIX 980
1915, Andreasen, Axel – søn af arbejdsmand Emil Andreasen, Kullerup, Ellested, II 217
1915, Axelsdatter, Sofie – aftægtsenke, Mullerup, Flødstrup, husmand Peder Andersen, II 209, XIX 1000
1915, Bæk, Magnus Knudsen – søn af arbejdsmand Jens Pedersen Bæk, Frørup, II 219
1915, Bæklund, Carl Helms Rasmussen – gaardejer, Bækstrup, Ellinge, XX 86
1915, Bæklund, Marie Helene Rasmussen – frk., Bækstrup, Ellinge, XX 86
1915, Bæklund, Nanny Theodora H. R. – frk., Bækstrup, Ellinge, XX 86
1915, Caspersen, Petrine Christiane – enke, Søllinge, maler Herman Esmann, II 199, XIX 961
1915, Christensen, Hans Frederik - smedemester, Kragelund, Herrested, II 202, XIX 966
1915, Christensen, Karen Christine Jensigne – gift, Taarup, Frørup, boelsmand Rasmus Chr. Poulsen, II 203, XIX 963
1915, Christensen, Karen Martine – gift, Skaboeshuse, Aunslev, fisker Rasmus Christoffersen, II 200, XIX 967
1915, Christiansen, Anna Kirstine Helene – datter af gaardmand Peder Christiansen, Mullerup, Flødstrup, II 215
1915, Christiansen, Emma Charlotte Karoline – datter af æghandler Peder Christensen, Saaderup, Skellerup, II 220, XX 63
1915, Christiansen, Johs. – Mullerup, Flødstrup, II 229, XX 93
1915, Christiansen, Karen Marie – gift, Frørup, gaardmand Mads Jørgensen, II 201, XIX 964
1915, Christiansen, Maren Dorthea – gaardmandskone, Sønder Højrup, gaardejer Niels Julius Hansen, II 217, XX 34
1915, Christoffersen, Svend Peder – tjenestekarl, Skalkendrup, Aunslev, II 224, XX 70
1915, Dyhr, Marcus Rasmussen – gaardejer, Taarup, Frørup, II 218, XX 41
1915, Dyrehauge, Johanne Nielsine Christine Andersen – tjenestepige, Bovense, II 219, XX 57
1915, Eriksen, Erik Mads Peter – Taarup, Frørup, XX 9
1915, Eskeby, Hans Peder Hansen – søn af gaardejer Niels Hansen, Eskildstrup, Søllinge, XX 59
1915, Eskeby, Rs. Viggo Hansen – søn af gaardejer Niels Hansen, Eskildstrup, Søllinge, XX 59
1915, Espensen, Søren – snedker, Eskildstrup, Søllinge, II 228, XX 101
1915, Frederiksen, Ane Kirstine – gift, Søllinge, møllersvend Anton Andersen, II 223, XX 73
1915, Frederiksen, Ejnar Frederik – lærer, Aarslev, II 208, XIX 995
1915, Gylling, Anna Conradine Joachime – fru, Dyrehaven, Aunslev, II 211
1915, Hansdatter, Sidsel – aftægtsenke, Skellerup, husmand Christian Rasmussen, II 225, XX 73
1915, Hansen, Abelone – aftægtsenke, Aunslev, aftægtsgaardmand Christian Pedersen, II 201
1915, Hansen, Agnes – datter af arbejdsmand Mads Jørgen Anton Hansen, Paarup, Ellinge, II 212
1915, Hansen, Anders – fhv. gaardmand, Lamdrup, Vindinge, II 219, XX 54
1915, Hansen, Anders – ungkarl, Refsvindinge, II 199, XIX 958
1915, Hansen, Ane Marie – gift, Kullerup, fhv. forpagter Just Rasmussen, II 207, XIX 993
1915, Hansen, Anna Cathrine – gift, Refsvindinge, vejmand Andreas Niels Petersen, II 219, XX 54
1915, Hansen, Anna Gollin Cathrine – datter af slagter Hans Hansen, Hjulby, Nyborg Landsogn, II 215
1915, Hansen, Birthe – aftægtskone, Bovense, fhv. husmand og væver Anders Jakobsen, II 230, XX 96
1915, Hansen, Charles Henry Edvard – Kragelund, Herrested, XX 59
1915, Hansen, Elly Margrethe – datter af husmand Rasmus Hansen, Frørup, II 218
1915, Hansen, Gertrud – enke, Vindinge, gaardfæster P. Rasmussen, II 208, XIX 997
1915, Hansen, Hans – skomager, Kullerup, Ellested, II 222, XX 92
1915, Hansen, Hans Chr. – søn af arbejdsmand Hans Peter Hansen, Rosilde, Vindinge, II 225
1915, Hansen, Johan – fæstehusmand, Lysemose, Bovense, II 226, XX 88
1915, Hansen, Johanne – gift, Refsvindinge, husmand Hans Poulsen, II 209, XX 3
1915, Hansen, Johs. – banearbejder, Refsvindinge, II 229, XX 101
1915, Hansen, Jørgen – aftægtshusmand, Kullerup, II 226, XX 76
1915, Hansen, Jørgen – væver, Kissendrup, Flødstrup, II 210, XIX 968
1915, Hansen, Jørgine Henriette – gift, Taarup, Frørup, fiskehandler Hans Jørgensen, II 224, XX 96
1915, Hansen, Karen – gift, Kragelund, Herrested, husmand Mads Christoffersen, II 222, XX 61
1915, Hansen, Karl Henry Kalmar – søn af snedker Marten Hansen, Taarup, Frørup, II 206
1915, Hansen, Karoline Rasmine – aftægtsenke, Bovense, husmand Rasmus Hansen, II 229, XX 95
1915, Hansen, Kirsten – gift, Maeholm, Kullerup, gaardmand Peder Nielsen, II 219, XX 56
1915, Hansen, Maren – enke, Aarslev, husmand Peder Hansen, XX 15
1915, Hansen, Maren – husholderske, Ørbæk, II 201, XIX 963
1915, Hansen, Maren Karoline – gift, Mullerup, Flødstrup, bødker Hans Hansen, II 205
1915, Hansen, Maren Kirstine – gift, Kullerup, Ellested, II 200, XIX 959, boelsmand Chr. Jørgensen Them
1915, Hansen, Peder – husmand, Aarslev, II 214, XX 15
1915, Hansen, Peter – fhv. gartner, Ørbæk, II 211, XX 3
1915, Hansen, Rasmus – aftægtsgaardmand, Frørup, II 204, XIX 978
1915, Hansen, Rasmus – arbejdsmand, Bovense, II 220, XX 70
1915, Hansen, Rasmus – gaardejer, Kullerup, Ellested, II 224, XX 73
1915, Hansen, Rasmus – husmand, Refsvindinge, II 214, XX 17
1915, Hansen, Theodor – tjenestekarl, Aunslev, XX 65
1915, Hellesen, Hans Herman – søn af gaardejer Helge Hellesen, Ørbæk, II 215
1915, Henningsen, Sigrid – datter af skrædder Lauritz Henningsen, Aunslev, II 208
1915, Henriksdatter, Johanne – aftægtsenke, Refsvindinge, husmand Thomas Jensen, II 200, XIX 960
1915, Henriksen, Anna – gift, Maareskov, Herrested, forpagter Gregers Mortensen, II 223, XX 73
1915, Henriksen, Karl – søn af husmand Karl Henriksen, Saaderup, Kullerup, II 207
1915, Henriksen, Rasmus – fæstehusmand, Aarslev, II 202, XIX 963
1915, Hjerne, Karen Marie Sørensdatter – aftægtsenke, Søllinge, husmand og bødker Christen Hansen, II 205, XIX 982
1915, Holgersen, Ole – husmand, Frørup, II 223, XX 71
1915, Holm, Jørgen - savskærer, Pederstrup, Sønder Højrup, II 224, XX 74
1915, Iversen, Christiane – enke, Nordenhuse, Aunslev, fisker Jacob Madsen, II 202, XIX 964
1915, Jacobsen, Carl Emil Helsengren – søn af murer Marius Jacobsen, Taarup, Frørup, II 201
1915, Jacobsen, Kirsten – enke, Ullerslev, klodsemager Peder Pedersen, II 208, XIX 994
1915, Jacobsen, Niels – husmand, Aunslev, II 217, XX 62
1915, Jensdatter, Johanne Marie – enke, Mullerup, Flødstrup, boelsmand Hans Christian Hansen, II 229, XX 89
1915, Jensdatter, Kirsten – enke, Flødstrup, skrædder Lars Hansen, II 205, XIX 966
1915, Jensen, Ane Christine – ugift husholderske, Kogsbølle, Vindinge, II 210, XIX 997
1915, Jensen, Ane Marie – gift, Ullerslev, gaardmand Hans Frederik Johansen, II 213, XX 26
1915, Jensen, Carl Henry Damsgaard – søn af boelsmand Knud Christian Jensen, Bovense, II 204
1915, Jensen, Erna Qvist – datter af ugift Christiane Marie Christensen, Bovense, II 214
1915, Jensen, Gertrud Marie – datter af gaardmand Jens Peder Jensen, Flødstrup, II 208
1915, Jensen, Gunnar Samuel – søn af fodermester Laurits Peder Marius Jensen, Juulskov, Kullerup, II 212
1915, Jensen, Hans – husmand, Maare, Herrested, II 203, XIX 983
1915, Jensen, Jens Chr. – husmand, Saaderup, Skellerup, II 210, XX 8
1915, Jensen, Jens Halkjær – tjenestekarl, Sønder Højrup, XX 16
1915, Jensen, Jens Peter – tjenestekarl, Frørup, II 201, XIX 960
1915, Jensen, Karen Gerda – datter af sergent Theodor Jensen, Vordingborg. I pleje hos husmand Chr. Rasmussen, Vindinge, II 211
1915, Jensen, Mads – murer, Hjulby, Nyborg Landsogn, II 217, XX 40
1915, Jensen, Niels Fred. Marius – gaardejer, Kogsbølle, Vindinge, II 213, XX 6
1915, Jensen, Peder – baadebygger, Dyrehaven, Aunslev, II 227, XX 94
1915, Jensen, Rasmine – aftægtsenke, Taarup, Frørup, gaardmand Poul Petersen, II 212, XX 26
1915, Jensen, Sidsel – gift, Refsvindinge, gaardejer Lars Hansen, II 208, XIX 1000
1915, Jensen, Thora – Søllinge, XX 171
1915, Jensen, Viggo Ejner – søn af ugift Margrethe Jensen, Svendstrup. I pleje hos arbejdsmand Hans Peder Krog, Juelsberg, Aunslev, II 229
1915, Jeppesen, Hans Chr. Hansen – gartner, Refsvindinge, II 220, XX 57
1915, Jeppesen, Niels – fæstehusmand, Aunslev, II 230, XX 116
1915, Johansen, Anders – husmand, Mullerup, Flødstrup, II 211, XX 2
1915, Johansen, Marius Sofus – snedker, Refsvindinge, II 226, XX 76
1915, Johansen, Rasmus – aftægtsmand, Frørup, II 231, XX 30
1915, Jonassen, Ingeborg Christine – datter af husmand Gustav Jonassen, Ellinge, II 206
1915, Juul, Karen Abelone Andersen – enke, Aarslev, husmand Mads Nielsen, II 232, XX 111
1915, Jørgensen, Anna Cathrine – gift, Ullerslev, sadelmager Lars Christensen Kjær, II 221, XX 61
1915, Jørgensen, Hans – aftægtshusmand, Korkendrup, Aunslev, II 226, XX 75
1915, Jørgensen, Hans Arne – søn af skovfoged Lars Jørgensen, Hindemae Skov, Skellerup, II 213
1915, Jørgensen, Johanne – gift, Kogsbølle, Vindinge, fæstegaardmand Niels Madsen, XX 167
1915, Jørgensen, Kaj Harry – søn af vognmand Laurits Jørgensen, Refsvindinge, II 207
1915, Jørgensen, Keld Otto – søn af forpagter Niels Kristian Jørgensen, Biskoptorp, Skellerup, II 206
1915, Jørgensen, Lilly Anna – datter af arbejdsmand Carl Johan Jørgensen, Søllinge, II 215
1915, Jørgensen, Mathilde Olivia – ugift, Taarup, Frørup, XX 41
1915, Jørgensen, Niels – gaardejer, Søllinge, II 224, XX 75
1915, Kjærgaard, Christian – møller, Pilevad, Aunslev, konkursbo … 230, 124, 125, 127, 195, …, osv. 79, 89, 95, 98, 114, 225, …, 496, 575 ulæseligt
1915, Kjærsig, Jens – Refsvindinge, XX 35
1915, Knudsen, Ane Lisbeth – enke og husejerske, Refsvindinge, husejer Peder Hansen, II 216, XX 28
1915, Knudsen, Bertha Johanne Marie Katrine – Skalkendrup, Aunslev, kurator XX 12
1915, Knudsen, Chr. – husmand, Kirstinebjerg, Aarslev, II 225, XX 78
1915, Knudsen, Christian August – gaardeier, Holckenhavn, Vindinge, XX 60
1915, Knudsen, Hans – aftægtshusmand, Refsvindinge, II 221, XX 74
1915, Knudsen, Johanne Marie – aftægtsenke, Mullerup, Flødstrup, aftægtshusmand Hans Rasmussen, II 205, XIX 982
1915, Knudsen, Johannes – gaardejer, Frørup, II 205, XIX 981, XX 566, 567, 570
1915, Knudsen, Mads – landmand, Sønder Højrup, II 209, XX 6
1915, Knudsen, Marius Christian – søn af ølhandler Chr. Georg Frits Knudsen, Pederstrup, Sønder Højrup, II 216
1915, Knudsen, Niels – aftægtshusmand, Møllegyden, Ullerslev, II 226, XX 102
1915, Knudsen, Rasmus – aftægtsgaardmand, Frørup, II 206
1915, Kristensen, Tage Verner Langkær – søn af husmand Niels Laurits Kristensen, Paarup, Ellinge, II 215
1915, Krogh, Gerda Sofie Pedersen – datter af arbejdsmand Hans Pedersen Krogh, Skellerup, II 215
1915, Larsen, Anna Laurine – enke og fattiglem, Skalkendrup, Aunslev, … Petersen, II 216, XX 30
1915, Larsen, Astrid Sigrid – datter af arbejdsmand Jens Peter Larsen, Eskildstrup, Søllinge, II 199
1915, Larsen, Else Marie – enke, Kissendrup, Flødstrup, murer Niels Rasmussen, II 218, XX 56
1915, Larsen, Erik – skomager, Skalkendrup, Aunslev, II 203, XIX 963
1915, Larsen, Hans – arbejdsmand, Mullerup, Flødstrup, II 225, XX 84
1915, Larsen, Hans – skibstømrer, Dyrehaven, Nyborg Landsogn, II 221, XX 58
1915, Larsen, Hansine Laurense Kirstine – gift, Ellested, købmand Hans Larsen, II 216, XX 30
1915, Larsen, Johanne – gift, Refsvindinge, aftægtsgaardmand Hans Frederiksen, II 212, XX 8
1915, Larsen, Johanne Eline – gift, Dyrehaven, Aunslev, lærer Carl Holger Kobbek Olsen, II 200, XIX 960, XX 535, 555
1915, Larsen, Johannes Emanuel – landmand, Ullerslev, XX 12
1915, Larsen, Kirstine Marie – datter af arbejdsmand Jørgen Larsen, Frørup, II 228
1915, Larsen, Laurenze Julie – Lindeskov, Ellested, kurator XX 9
1915, Larsen, Peder – skrædder, Flødstrup, II 214, XX 14
1915, Larsen, Rasmus Chr. – husmand, Maare, Herresrted, II 211, XX 19
1915, Larsen, Robert Højberg – søn af gaardmand Rasmus Laurits Larsen, Sulkendrup, Vindinge, II 227
1915, Larsen, Sidsel – gift, Frørup, husmand Knud Jensen, II 212, XX 13
1915, Larsen, Svend Laurits – søn af arbejdsmand Svend Laurits Larsen, Dyrehaven, Vindinge, II 228
1915, Leerbæk, Hans Jørgensen – husmand, Kragelund, Herrested, II 206, XIX 982
1915, Lund, Niels Juel – partikulier, Dyrehaven, Hjulby, II 215, XX 27
1915, Madsen, Hans Chr. – husmand, Pilevad, Aunslev, II 205, XIX 983
1915, Madsen, Niels Chr. – søn af arbejdsmand Hans Peter Madsen, Ørbæk, II 204
1915, Marcussen, Hans Chr. – aftægtsgaardmand, Sulkendrup, Vindinge, II 210, XX 13
1915, Mathiesen, Anna Marie – gift, Saaderup, Kullerup, gaardmand Jørgen Madsen, II 223, XX 165
1915, Mikkelsen, Ejnar – søn af portør Hans Peter Mikkelsen, Hjulby, II 207
1915, Mogensen, Sofie – gift, Blankenborg, Vindinge, husmand Niels Hansen, II 207
1915, Mortensen, Martine Christine – Saaderup, Skellerup, XX 9, 27
1915, Mott, Carl Larsen – søn af maler Carl Christian Larsen Mott, Ørbæk, II 211
1915, Nielsdatter, Johanne – enke, Pederstrup, Sønder Højrup, partikulier Lars Nielsen, II 223, XX 70
1915, Nielsen, Ane Marie – aftægtsenke, Korkendrup, Aunslev, gaardmand Hans Hansen, II 204, XIX 978
1915, Nielsen, Carl Marius – landvæsenselev, Rabenlyst, Aunslev, XX 17
1915, Nielsen, Christian Martinus – tjenestekarl, Ellinge, II 230, XX 112
1915, Nielsen, Dagmar – datter af arbejdsmand Niels Christian Nielsen, Borgeskov, Aunslev, II 222
1915, Nielsen, Hans – fattiglem, Saaderup, Skellerup, II 227, XX 101
1915, Nielsen, Hans Chr. – gaardejer, Ullerslev, II 209, XIX 998
1915, Nielsen, Ingeborg Elisabeth Rasmine – datter af husmand Ole Nielsen, Ørbæk, II 210
1915, Nielsen, Ingvard – tjenestedreng, Bovense, XIX 992
1915, Nielsen, Ingvard Kristian – søn af detailhandler Niels Marius Nielsen, Bønkel, Vindinge, II 220
1915, Nielsen, Jørgen – fhv. væver, Pederstrup, Vindinge, II 221, XX 61
1915, Nielsen, Lars – husejer, Ørbæk, II 200, XIX 960
1915, Nielsen, Lars – partikulier, Pederstrup, Sønder Højrup, II 219, XX 59
1915, Nielsen, Niels Chr. – gartner, Kissendrup, Flødstrup, II 228, XX 90, 91, 115, 229
1915, Nielsen, Peder – søn af skomager Jens Peder Nielsen, Skellerup, II 229
1915, Nielsen, Rasmus – partikulier, Ørbæk, II 217, XX 38
1915, Nielsen, Rasmus – Pederstrup, Sønder Højrup, umyndigerkl. XX 37
1915, Nielsen, Rasmus Peter – søn af husmand Niels Peter Nielsen, Hellerup, II 201, XIX 967
1915, Olsen, Axel Andreas – havemand, Ørbæklunde, Ørbæk, II 218, XX 40
1915, Olsen, Christen – indsidder, Taarup, Frørup, II 213, XX 16
1915, Olsen, Maren – enke, Ørbæk, husmand Knud Pedersen, II 201, XIX 961
1915, Olsen, Olivia Kirstine – hustru, Ellinge, maskinbygger Carl Andersen Bæk, II 230, XX 108
1915, Pedersen, Ane Kristine – enke, Sulkendrup, Vindinge, husmand Hans Rasmussen, II 227, XX 86
1915, Pedersen, Hans – skomager, Flødstrup, II 230, XX 94, 107, 113, 127, 348, 416, 429, 463
1915, Pedersen, Hans Knud Christian – søn af tømrer Peder Chr. Pedersen, Refsvindinge, II 224
1915, Pedersen, Jens – musiker, Ullerslev, II 221, XX 59
1915, Pedersen, Jørgen – aftægtsgaardmand, Aunslev, II 216, XX 35
1915, Pedersen, Karen – enke, Refsvindinge, smed Peder Pedersen, II 227, XX 84
1915, Pedersen, Kristine – enke, Refsvindinge, gaardmand Hans Hansen, II 222
1915, Pedersen, Lars – smed, Hjulby, Nyborg Landsogn, II 211, XX 5
1915, Pedersen, Laurits Bernhard – søn af gaardmand Anders Peder Pedersen, Kogsbølle, Vindinge, II 227, XX 84
1915, Pedersen, Martinus – aftægtsgaardmand, Aaløkke, Aunslev, II 217, XX 63
1915, Pedersen, Peder Chr. – murer, Aunslev, II 228, XX 97
1915, Pedersen, Søren – ungkarl, Rejstrup, Aunslev, II 222, XX 63
1915, Petersen, Ane Marie – ugift husejerske, Kullerup, II 207, XX 3, 7, 64, 68
1915, Petersen, Christian – gaardfæster, Bovense, II 208
1915, Petersen, Ellen – datter af arbejdsmand Marius Petersen, Skellerup, II 203
1915, Petersen, Hans – aftægtsgaardmand, Haundrup, Hellerup, II 206, XIX 979
1915, Petersen, Henriette Helene – datter af gaardmand Anders Peter Petersen, Kogsbølle, Vindinge, II 202
1915, Petersen, Rasmus Marius – husmand, Flødstrup, II 204, XIX 984
1915, Poulsen, Anna Kirstine – Refsvindinge, kurator XX 74
1915, Poulsen, Lars – fhv. husfæster, Skaboeshuse, Aunslev, II 223, XX 63
1915, Poulsen, Lars Peder – fodermester, Kullerup, XX 186
1915, Poulsen, Rasmus – fattiglem, Frørup, II 218, XX 39
1915, Povlsen, Karl – søn af ugift Else Povlsen, Maare, Herrested, II 209
1915, Rasmussen, Anders Christian – aftægtsgaardmand, Frørup, II 207, XX 2
1915, Rasmussen, Ane Kathrine – gift, Aarslev, II 200, husmand Hans Jensen, XIX 959
1915, Rasmussen, Anna – gift, Korkendrup, Aunslev, aftægtshusmand Hans Jørgensen, II 204, XIX 965
1915, Rasmussen, Anne Johanne – enke, Sønder Højrup, smed Niels Christian Eriksen, II 202, XX 5
1915, Rasmussen, Henrik Hans – arbejdsmand, Rosilde, Vindinge, II 214, XX 19
1915, Rasmussen, Ingeborg Marie – datter af husmand Carl Rasmussen, Ørbæk, II 205
1915, Rasmussen, Jens – fhv. gaardmand, Kogsbølle, Vindinge, II 225, XX 79
1915, Rasmussen, Jørgen Christian – gaardmand, Bovense, II 208, XIX 965
1915, Rasmussen, Kaj Arne Emil – søn af arbejdsmand Anders Rasmussen, Dyrehaven, Aunslev, II 213
1915, Rasmussen, Karen Marie Christiane – Refsvindinge, kurator XX 9
1915, Rasmussen, Kathrine Amanda Nicoline – tjenestepige, Haundrup, Hellerup, II 222, XX 75
1915, Rasmussen, Kirsten – enke, Pederstrup, Sønder Højrup, husmand Poul Nielsen, II 212
1915, Rasmussen, Lars – aftægtshusmand, Kullerup, Ellested, II 223, XX 77
1915, Rasmussen, Mary Cecilie – datter af gaardbestyrer Rasmus Nicolaj Rasmussen, Kongshøj, Frørup, II 213
1915, Rasmussen, Mathilde – gift, Skalkendrup, Aunslev, gaardmand Fred. Jensen, II 213, XX 15
1915, Rasmussen, Peder – tjenestekarl, Saaderup, Skellerup, II 206, XX 119
1915, Rasmussen, Rasmus Peder – skovarbejder, Bøllevænge, Vindinge, II 220, XX 65, .. S 2. litr. 159
1915, Rasmussen, Thorolf Børge – søn af maler Marius Emil Rasmussen, Ellested, II 203
1915, Saxdorff, Gjertrud Mathilde Nielsen – gift, Frørup, gaardmand Julius Vilhelm Brinkmand, II 226, XX 88, 217, 220
1915, Schjær, Karen – enke, Søllinge, husmand Rasmus Hansen Slot, II 214, XX 27
1915, Smagacz, Zofia – polsk arbejderske, Hellerup, II 212, XX 58, 138
1915, Sørensen, Christian Prebenhardt – søn af staldkarl Andreas Sørensen, Hannesborg, Flødstrup, II 217
1915, Sørensen, Jesper – fhv. smed, Saaderup, Kullerup, II 210, XX 3
1915, Sørensen, Peter – ungkarl, Saaderup, Skellerup, II 228
1915, Thomsen, Karen Hansine – Frørup, kurator XX 9
1915, Thygesen, Frederik Chr. – husmand, Refsvindinge, II 216, XX 26
1915, Torup, Laus Ditlev Vilhelm – lærer, Bovense, II 219, XX 41
1915, Wessel, Jørgen Thomas – søn af arbejdsmand Carl Vilhelm Wessel, Flødstrup, II 216
1916, Albæk, Johanne Rasmussen – gift, Eskildstrup, husmand Jens Eriksen, II 261, XX 300
1916, Andersdatter, Maren - aftægtsenke, Skellerup, gaardmand Christen Johansen, II 251, XX 210
1916, Andersen, Axel – søn af arbejdsmand Laurits Andersen, Skalkendrup, Aunslev, II 231
1916, Andersen, Berthe – enke, Ellinge, husmand Jacob Jensen, II 236, XX 143
1916, Andersen, Christian – maler, Maare, Herrested, II 231, XX 98
1916, Andersen, Jens Christian – tjenestekarl, Skalkendrup, Aunslev, XX 230
1916, Andersen, Johan – fhv. husmand, Ellinge, II 246, XX 196
1916, Andersen, Jørgen – gaardejer, Kogsbølle, Vindinge, II 254, XX 244
1916, Andersen, Mads Frederik – Aarslev, XX 166
1916, Andersen, Maren Kirstine – gift, Aunslev, husejer og slagter Peter Thulesen, II 239, XX 166
1916, Andersen, Margrethe – Slude, Frørup, XX 137
1916, Andreasen, Rasmus – fisker, Nordenhuse, Aunslev, II 256, XX 244
1916, Axelsen, Gertrud Kirstine – enke, Ullerslev, husmand Peder Pedersen, II 252, XX 247
1916, Bengtsson, Harald Ejnar – søn af arbejdsmand Carl Gustav Bengtsson, Aunslev, II 251
1916, Brunck, Anders Hansen – aftægtsgaardmand, Frørup, II 168, XX 124
1916, Budas, Jawdocha – polsk arbejderske, Ørbæklunde, Ørbæk, II 255, XX 272
1916, Budas, Michael – landarbejder, Ørbæklunde, Ørbæk, II 255, XX 272
1916, Bæk, Johannes Andersen – maler, Refsvindinge, II 260, XX 301
1916, Bæk, Rs. Rasmussen – indsidder, Møllerlund, Frørup, II 245, XX 198
1916, Christensen, … - barn af forpagter Julius Christensen, Søllinge, II 250
1916, Christensen, Astrid Margrethe – datter af husmand Christen Peder Christensen, Søllinge, II 238
1916, Christensen, Carl Johannes – søn af husmand Emil Christensen, Lamdrup Mark, Vindinge, II 234
1916, Christensen, Karen Kirstine – Aarslev, XX 192
1916, Christiansen, Ane Marie – enke, Polshuse, Kissendrup, husmand og pumpemager Niels Jensen, II 258, XX 294, 295, 366, 390, 458, 469
1916, Christiansen, Karen – gift, Herrested, husmand Ole Christensen, II 242, XX 140
1916, Clausdatter, Edel Kirstine – aftægtsenke, Refsvindinge, husmand Jørgen Peter Hansen, II 239, XX 110
1916, Clemensen, P. – aftægtsgaardmand, Ørbæk, II 247
1916, Davidsen, Svend Vilhelm – søn af murer Hans Davidsen, Refsvindinge, II 246
1916, Dinesen, Lars Christian – aftægtshusmand, Vindinge Mark, Vindinge, II 256, XX 269
1916, Ditlevsen, Johanne – gift, Villumstrup, Herrested, slagter Johannes Ditlevsen, XX 128, 137
1916, Eggers, Ester Magdalene Hansen – datter af fængselsbetjent … Eggers Hansen, Vindinge, II 235
1916, Eriksen, Laurine Kirstine – ugift, Taarup, Frørup, XX 269
1916, Eskildsen, Peter Thorvald Severin Valdemar – tjenestekarl, Kissendrup, Flødstrup, II 20, XX 168
1916, Frederiksen, Anna Hovgaard – datter af arbejdsmand Alfred Marius Frederiksen, Ørbæk, II 257, XX 279
1916, Frederiksen, Chr. Vilh. – murer, Refsvindinge, II 249, XX 202
1916, Frederiksen, Erna Christine – ugift, Avnslev, XX 295
1916, Frederiksen, Hans Christian – murer, Ullerslev, II 260, XX 318
1916, Frederiksen, Rasmine Cathrine – tjenestepige, Sentved, Ørbæk, II 239, XX 168
1916, Hansdatter, Dorthea – aftægtsgaardmandsenke, Saaderup, Hellerup, gaardmand Jørgen Pedersen, II 240, XX 160
1916, Hansdatter, Kirsten – aftægtsenke, Kissendrup, Flødstrup, gaardmand Jacob Larsen, II 233, XX 113
1916, Hansen, … - udøbt pige, datter af snedker Kalmar Hansen, Taarup, Frørup, II 249
1916, Hansen, Anders Christian – fhv. restauratør, Aarslev, II 232, XX 118
1916, Hansen, Ane – aftægtsenke, Skalkendrup, Aunslev, gaardmand Peder Hansen, II 244, XX 191
1916, Hansen, Ane Johanne – ugift, Herrested, II 257, XX 279
1916, Hansen, Ane Marie – aftægtenke, Paarup, Ellinge, gaardmand Hans Christensen, II 258, XX 287
1916, Hansen, Ane Marie Dorthea – gift, Ullerslev, klodsemager Anders Hansen, II 260, XX 316
1916, Hansen, Bernt – aftægtsmand, Maare, Herrested, II 233, XX 131
1916, Hansen, Betty Christine – ugift, Aarslev, II 240, XX 174
1916, Hansen, Cecilie – gift, Aunslev, gaardejer Jørgen Hansen, II 253, XX 226
1916, Hansen, Christen – husmand, Langtved, Flødstrup, II 240, XX 188
1916, Hansen, Christian – søn af gaardejer Anton Hansen, Maare, Herrested, II 234
1916, Hansen, Christian Marius Sofus – gaardejer, Longgaarden, Refsvindinge, II 231, XX 96
1916, Hansen, Ejnar Aksel – Ørbæk, kuratorbeskikkelse XX 203
1916, Hansen, Ella Valborg - Ørbæk, kuratorbeskikkelse XX 203
1916, Hansen, Hanne Petrine – enke, Ullerslev, gaardejer Niels Andersen, II 255, XX 245
1916, Hansen, Hans – fhv. husmand, Taarup, Frørup, II 258, XX 291
1916, Hansen, Hans – indsidder, Ullerslev, II 234, XX 25
1916, Hansen, Hans Peter Frederik Vilhelm – Bovense, XX 297
1916, Hansen, Hansine Kirstine – Ullerslev, XX 269
1916, Hansen, Henrik – husmand, Maare, Herrested, II 236, XX 134
1916, Hansen, Holger – søn af maler Otto Hansen, Sønder Højrup, II 240
1916, Hansen, Inger Kathrine – Saaderup, Skellerup, XX 203
1916, Hansen, Jens – fæstehusmand, Sønder Højrup, II 242, XX 185, 392, 402, 407, 428, 458
1916, Hansen, Johan – fhv. slagter, Ørbæk, II 256, XX 315
1916, Hansen, Johanne – aftægtsenke, Ellested, gaardmand Mads Hansen, II 260, XX 301
1916, Hansen, Johanne Marie – enke, Ørbæk, smed Fred. Hansen. II 255, XX 254
1916, Hansen, Karen – enke, Ullerslev, smed Corfitz Jørgensen, II 243, XX 169
1916, Hansen, Karen – ugift, Frørup, II 246, XX 196
1916, Hansen, Karla Jensine Marie – Ørbæk, kuratorbeskikkelse XX 203  
1916, Hansen, Kirstine Marie – enke, Nordenhuse, fisker Hans Peter Gregersen, Aunslev, II 257, XX 274
1916, Hansen, Knud – fhv. væver, Ørbæk, II 253, XX 232
1916, Hansen, Kristian Ejnar – søn af detaillist Jens Peter Hansen, Maare, Herrested, II 233
1916, Hansen, Ludvig Nicolaj – Ørbæk, kuratorbeskikkelse XX 203
1916, Hansen, Mads – landpostbud, Pederstrup, Sønder Højrup, II 236, XX 143
1916, Hansen, Maren – ugift, Ellinge, II 236, XX 144
1916, Hansen, Morten – aftægtsmand, Flødstrup, II 238, XX 146
1916, Hansen, Niels – husmand, Blankenborg, Vindinge, II 236, XX 137
1916, Hansen, Niels Chr. – aftægtsmand, Pederstrup, Sønder Højrup, II 237, XX 144
1916, Hansen, Niels Julius – gaardmand, Sønder Højrup, II 249, XX 206, 219, 241, 243, 293, 296, 437, 249, 478, 514, 515, 451, 470, 485, 516
1916, Hansen, Peder – drejer, Ullerslev, II 246, XX 195
1916, Hansen, Peder – høker, Skellerup, II 232, XX 112
1916, Hansen, Peder Marius – søn af ugift Dorthea Christine Madsen, Holckenhavn, Vindinge, II 252
1916, Hansen, Rasmine – gift, Aarslev, bødker Mads Rasmussen, II 235, XX 144
1916, Hansen, Rasmus – aftægtsmand, Ullerslev, II 236, XX 132
1916, Hansen, Rasmus – husmand, Skrøbeshave, Aunslev, II 242, XX 188
1916, Hansen, Sofie – enke, Ørbæk, gaardmand Niels Rasmussen, II 246, XX 185
1916, Hansen, Thora – datter af fragtmand Hans Hansen, Møllegyden, Ullerslev, II 254, XX …
1916, Harfod, Theodor Hugo Marius – arbejdsmand, Ullerslev, Nicoline Christensen, Bagergade 25, København, II 230
1916, Henriksen, Karen – gift, Ellinge, smed Anders Pedersen, II 246, XX 193
1916, Jacobsen, Knud – partikulier, Sønder Højrup, II 254, XX 236, 261, 299, 417, 432
1916, Jacobsen, Maren Kirstine – gift, Kissendrup, Flødstrup, fodermester Christian Nielsen, II 254, XX 226
1916, Jansen, Ejnar – Taarup, Frørup, XX 192
1916, Jensdatter, Bodil – gift, Skalkendrup, Aunslev, fhv. husmand Lars Peter Nielsen, II 244, XX 184
1916, Jensdatter, Karen – aftægtsenke, Aarslev, aftægtsmand Hans Pedersen, II 241, XX 188
1916, Jensen, Ena Margrethe – Sønder Højrup, II 250
1916, Jensen, Hans – aftægtsmand, Herrested, II 237, XX 168
1916, Jensen, Hans Jørgen – Ullerslev, XX 269
1916, Jensen, Helga Sofie – datter af arbejdsmand Jens Johannes Jensen, Refsvindinge, II 245
1916, Jensen, Jens Chr. Marius – tjenestekarl, Frørup, II 252, XX 217
1916, Jensen, Jesper – aftægtshusmand, Strandtved, Bovense, II 259, XX 314
1916, Jensen, Laurits Anton – gaardejer, Skellerup, II 250, XX 208
1916, Jensen, Marentine Amanda Caroline – ugift, Refsvindinge, II 252, XX 213
1916, Jensen, Niels – handelsmand, Ullerslev, II 235, XX 133
1916, Jensen, Olaf Johannes – søn af maler J. P. Jensen, Flødstrup, II 249
1916, Jensen, Peter – aftægtsmand, Mullerup, Flødstrup, II 253, XX 232
1916, Jensen, Rikke – ugift, Lille Juelsberg, Aunslev, II 244, XX 183
1916, Jensen, Søren Peter – aftægtsmand, Flødstrup, II 248, XX 208
1916, Jeppesen, Mads – gaardmand, Frørup, II 238, XX 184
1916, Johansen, Daniel – fhv. husfæster, Aunslev, II 251, XX 214
1916, Johansen, Inge Elisabeth Buchtrup – datter af ugift Marie Elisabeth Johansen, Aarslev, II 252
1916, Johansen, Rasmus – fhv. husmand, Flødstrup, II 248, XX 204
1916, Jørgensen, Ane Cathrine – gift, Maare, Herrested, arbejdsmand Nicolaj Ovesen, II 253, XX 225
1916, Jørgensen, Anton Jacob Peter – tjenestekarl, Ørbæk, II 258, XX 296
1916, Jørgensen, Hans – aftægtsmand, Haundrup, Hellerup, II 251, XX 214
1916, Jørgensen, Hans Christian Axel – søn af ugift Agnes Sofie Kühnel, Saaderup, Kullerup, II 237
1916, Jørgensen, Johanne Marie – aftægtsenke, Skalkendrup, Aunslev, husmand Ole Jørgensen,II 235, XX 126
1916, Jørgensen, Marie – datter af gaardmand Jørgen Jørgensen, Haundrup, Hellerup, II 253
1916, Jørgensen, Mette – gift, Rejstrup, Aunslev, gaardejer Hans Jørgensen, II 254, XX 242
1916, Jørgensen, Pouline Christine – enke, Mullerup, Flødstrup, husmand Lars Peder Pedersen, II 244, XX 209
1916, Kildegaard, Poul Thorvald – detaillist, Søllinge, II 232, XX 118
1916, Kjøge, Sofie Elise Margrethe – enke, Flødstrup, tømrer Anders Knudsen, II 248, XX 194
1916, Klemmensen, Hansine Margrethe – gift, Ørbæk, husmand Hans Christensen Ærenlund, II 238
1916, Klyver, Hans Georg – Strandskov, Bovense, kurator XX 146
1916, Knudsen, Jenny Laurentine Lyshøj – datter af bager Laurits Ferdinand Knudsen, Ullerslev, II 237
1916, Knudsen, Karen Dorthea – gift, Frørup, gaardmand Lars Marius Knudsen, II 240, XX 146
1916, Knudsen, Mads Mikal – Sønder Højrup, XX 269
1916, Knudsen, Nicoline – Sønder Højrup, XX 269
1916, Kozik, Katazyna – polsk arbejderske, Sludegaard, Frørup, II 255, XX 245
1916, Kristensen, … - udøbt pige af snedker Marius Kristensen, Kragelund, Herrested, II 259
1916, Krog, Carl Ejnar Hermann – søn af gaardmand Jørgen Krogh, Aunslev, II 243
1916, Ladegaard, Jens Christian Boesen – maskinfabrikant, Dyrehaven, Hjulby, konkursbo XX 202, 215, 216, 233, 298, 337, 3??, 3??, 439, 500, 575 utydelig/ulæselig
1916, Larsdatter, Karen – aftægtsenke, Herrested, aftægtsmand Peder Christian Ærenlund, II 239, XX 160
1916, Larsen, Alfred – Paarup, Ellinge, XX 171
1916, Larsen, Anna Marie Frederikke Andersine – ugift, Frørup, II 248, XX 270
1916, Larsen, Christiane Frederikke – gift, Dyrehaven, Nyborg Landsogn, pens. lokonotivfører Christen Christensen, II 256, XX 269
1916, Larsen, Dagmar Augusta – Lindeskov, Ellested, kurator XX 166
1916, Larsen, Gerda Kirstine – datter af snedker Anders Laurits Larsen, Maare, Herrested, II 234
1916, Larsen, Hans – banearbejder, Vindinge, II 233, XX 131
1916, Larsen, Hans – husmand, Ullerslev, II 232, XX 117
1916, Larsen, Hans Laurits – Ullerslev, XX 294
1916, Larsen, Kathinka Laurine Thekla – husjomfru, Raunholt, Herrested, II 243, XX 195
1916, Larsen, Laurids Peter – Aarslev, XX 268
1916, Larsen, Olivie – gift, Ørbæk Mark, Ørbæk, gaardmand Jens Peter Iversen, II 257, XX 276
1916, Larsen, Vilhelmine – fraskilt og aftægtskone, Grønholt, Bovense, II 241, XX 184
1916, Lindholm, Gertrud Lisbeth Hansdatter – gift, Frørup, aftægtsmand Anders Hansen Brink, II 233, XX 128
1916, Lunding, Mette Hansen – enke, Frørup, snedker Niels Olsen, II 250, XX 226
1916, Madsen, Johanne Jørgine – datter af gaardmand Niels Madsen, Kogsbølle, Vindinge, II 259
1916, Madsen, Poul – murer, Hjulby, II 255, XX 244
1916, Madsen, Rs. – fhv. gaardejer, Aarslev, II 243, XX 170, 198, 526
1916, Madsen, Sidsel Nielsine – gift, Villumstrup, Herrested, husmand Rasmus Andersen, II 245, XX 190
1916, Martinussen, Jens Peter – arbejdsmand, Mullerup, Flødstrup, II 233, XX 138
1916, Michelsen, Thomas Bruun – landmand, Ørbæk, II 253, XX 230
1916, Mikkelsen, Christen Rejnart Rudbind – søn af fodermester Peder Christian Mikkelsen, Kogsbøllegaard, Vindinge, II 259
1916, Møllegaard, L. Chr. – proprietær, Kissendrup, Flødstrup, II 245, XX 192
1916, Møller, Frederik – gæstgiver, Ørbæk, II 235, XX 136
1916, Nicolajsen, Anna Margrethe Elisabeth – datter af fodermester Johan Kristian Nikolajsen, Maareskov, Herrested, II 241
1916, Nielsen, Agnes Marie Christine – Hellerup, kurator XX 270
1916, Nielsen, Anders Chr. – skibsfører, Aarhus, II 242
1916, Nielsen, Ane Marie Elisabeth – Vindinge, arbejdsmand Lars Nielsen, II 231, XX 100, 333
1916, Nielsen, Anne Marie – enke, Pilevad, Aunslev, husfæster Jens Petersen, II 236, XX 143
1916, Nielsen, Bertha Margrethe – Ørbæk, XX 146
1916, Nielsen, Erna Elvira – datter af ugift polsk tjenestepige Katarzyna Bzezencka, Ellested, II 241
1916, Nielsen, Hans – fhv. boelsmand, Ellested, II 255, XX 274
1916, Nielsen, Hans – gaardmand, Aunslev, II 257, XX 289
1916, Nielsen, Hans – husmand, Mullerup, Flødstrup, II 240, XX 168
1916, Nielsen, Hans – partikulier, Sønder Højrup, II 231, XX 119
1916, Nielsen, Hans – væver, Ellinge, II 247, XX 197
1916, Nielsen, Helga Hovgaard – datter af pastor Christen Nielsen, Eskildstrup, Søllinge, XX 189
1916, Nielsen, Holger Thorvald Chr. – maskinlærling, Dyrehaven, Aunslev, II 248, XX 197
1916, Nielsen, Jens Christian – korporal, Knudshoved, Aunslev, II 250
1916, Nielsen, Jesper – husejer og karetmager, Ellested, II 258, XX 287
1916, Nielsen, Johanne Caroline Laurentine Marie – gift, Kragelund, Herrested, husmand Rasmus Peter Hansen, II 235, XX 143
1916, Nielsen, Jørgen – tjenestekarl, Taarup, Frørup, II 256, XX 274
1916, Nielsen, Kaj Ejner – søn af snedker Magnus Frederik August Nielsen, Flødstrup, II 249
1916, Nielsen, Karoline – gift, Lindeskov, Ellested, sognefoged Søren Jensen, II 250, XX 222
1916, Nielsen, Knud – tjener, Aunslev, II 241, XX 168
1916, Nielsen, Lars – murer, Bovense, II 237, XX 169
1916, Nielsen, Lars – partikulier, Sønder Højrup, II 243, XX 170
1916, Nielsen, Laurids Otto – fodermester, Ullerslev, II 257, XX 292
1916, Nielsen, Mads Lohmann – tjenestekarl, Søllinge, XX 241
1916, Nielsen, Mette Sofie – aftægtsenke, Kullerup, Ellested, smed Peder Hansen, II 250, XX 208
1916, Nielsen, Niels Christian – søn af husmand Hans Christian Nielsen, Kullerup, Ellested, II 238
1916, Nielsen, Rasmus – tømrer, Rosilde, Vindinge, II 260, XX 305
1916, Olsen, Karen Marie – gift, Dyrehaven, Nyborg Landsogn, lokomotivfører Carl S. Christensen, II 253, XX 225, 444
1916, Olsen, Kirstine – datter af snedker Carl Olsen, Ellested, II 232
1916, Olsen, Martha – gift, Kissendrup, Flødstrup, sadelmager Laurits Marcussen, II 246, XX 193
1916, Olsen, Rasmus – gaardmand, Herrested, II 259, XX 297
1916, Ottosen, Hans Thorvald Johannes – søn af gaardejer Hans Christian Ottosen, Kragelund, Herrested, II 247
1916, Ottosen, Lars Jacob – husmand, Strandtved, Flødstrup, II 254, XX 235
1916, Ottosen, Niels Christian – aftægtsmand, Kragelund, Herrested, II 243, XX 185
1916, Ovesen, Juliane Korfitz – datter af husmand Niels Ovesen, Ringholm, Herrested, II 252
1916, Ovesen, Maren – gift, Aarslev, aftægtsmand Carl Christensen, II 254, XX 240
1916, Pedersen, Ane Margrethe – aftægtsenke, Søllinge, slagter Lars Jensen, II 234, XX 126
1916, Pedersen, Christian – skrædder, Bækstrup, Ellinge, II 260, XX 329
1916, Pedersen, Dorthea – umyndighedserkl., Bovense, XX 203, 310, 339
1916, Pedersen, Helge Vilhelm – søn af cyclefabrikant H. J. Pedersen, Pederstrup, Sønder Højrup, II 245
1916, Pedersen, Johan – fhv. husmand, Ellinge, II 246, XX 196
1916, Pedersen, Jørgen Harald – søn af gaardmand Rasmus Pedersen, Hjulby, Nyborg Landsogn, II 241
1916, Pedersen, Karen – enke, Flødstrup, husmand Mads Hansen, II 239, XX 161
1916, Pedersen, Vilhelm – husejer, Haundrup, Hellerup, II 254, XX 244
1916, Petersen, Chr. – husmand, Vindinge, II 252, XX 215
1916, Petersen, Hans – stationsforstander, Lamdrup, Vindinge, II 259
1916, Petersen, Hans Christian – ungkarl, Flødstrup, II 258, XX 276
1916, Petersen, Jørgine Petrine – gift, Vindinge, karetmager Jens Anders Laurits Andersen, II 233, XX 117
1916, Petersen, Rasmus Clausen – søn af gaardejer Rasmus Petersen, Hjulby, Nyborg Landsogn, II 235
1916, Poulsen, Ane – enke, Ullerslev Mark, Ullerslev, slagter P. Hansen, II 256, XX 247
1916, Poulsen, Johanne – gift, Margrethelund, Frørup, gartner Thomas Thomsen, II 260, XX 301
1916, Poulsen, Karen Margrethe – datter af ugift Marie Nielsen, Kissendrup, Flødstrup, II 248
1916, Qvarfot, Carl Jonas – smed, Taarup, Frørup, I 47, XVII 426
1916, Rasmussen, Anders – murer, Skovballe, Skellerup, II 245
1916, Rasmussen, Ane Sofie – enke, Bøllevænge, Vindinge, murer Peder Knudsen, II 251, XX 208
1916, Rasmussen, Ane Sofie – enke, Vindinge, murer Peder Knudsen, Bøllevænge, II 251, XX 208
1916, Rasmussen, Anna Margrethe – Ørbæk, kurator XX 277
1916, Rasmussen, Christiane – aftægtsenke, Saaderup, Kullerup, boelsmand Hans Jørgensen, II 253 XX 225
1916, Rasmussen, Elna Rasmine – Herrested, kurator XX 269
1916, Rasmussen, Gertrud Marie – enke, Ullerslev, husmand og ringer Hans Jørgensen, II 231, XX 96
1916, Rasmussen, Hans – husmand, Møllegyden, Ullerslev, II 232, XX 112
1916, Rasmussen, Hans Peder – Frørup, kurator XX 277
1916, Rasmussen, Hilda Frida Martha – datter af arbejdsmand Hans Peter Rasmussen, Frederikshøj, Frørup, II 259
1916, Rasmussen, Inger – datter af boelsmand Chr. Peder Rasmussen, Vesterskov, Søllinge, II 249
1916, Rasmussen, Jeppe – tømrer, Ørbæk, II 252
1916, Rasmussen, Johannes – fhv. husmand, Sulkendrup, Vindinge, II 243, XX 190
1916, Rasmussen, Johannes (tvilling) – søn af mælkehandler Johannes Rasmussen, Dyrehavengaard, Nyborg Landsogn, II 247
1916, Rasmussen, Karen Marie – aftægtsenke, Hjulby, Nyborg Landsogn, gaardmand Hans Dinesen, II 251, XX 272
1916, Rasmussen, Kirstine Marie Boline – ugift, Vindinge, II 238, XX 139
1916, Rasmussen, Maren – enke, Aarslev, husmand Jens Pedersen, II 251, XX 208
1916, Rasmussen, Maren Kristine Frederikke – gift, Vindinge Mark, Vindinge, fodermester Johannes Nicolaj Larsen, II 256, XX 247
1916, Rasmussen, Margrethe – Dyrehaven, Aunslev, II 242
1916, Rasmussen, Mariane - aftægtsenke, Eskildstrup, Søllinge, sognefoged Niels Christensen, II 242, XX 189
1916, Rasmussen, Marie (tvilling)– datter af mælkehandler Johannes Rasmussen, Dyrehavengaard, Nyborg Landsogn, II 247
1916, Rasmussen, Otto – fhv. gaardmand, Søllinge, II 254, XX 274
1916, Rasmussen, Rasmus – aftægtsgaardmand, Skalkendrup, Aunslev, II 247
1916, Sasack, Michael – tjenestekarl, Strandskov, II 246, XX 194, 340
1916, Stenholt, Niels Theodor Sørensen – søn af arbejdsmand Fred. Vilh. Stenholt, Nordenhuse, Aunslev, II 244
1916, Sørensen, Ane – enke, Frørup, snedker Nicolaj Mortensen Bruun, II 247, XX 194
1916, Sørensen, Ane Marie – enke, Flødstrup, slagter Hans Christensen, II 230, XX 93
1916, Sørensen, Peter – aftægtsgaardmand og væver, Saaderup, Kullerup, II 256, XX 278
1916, Thomasen, Frederik Andreas – husmand, Pederstrup, Sønder Højrup, II 248, XX 214
1916, Thomsen, Jens Brixen – søn af arbejdsmand Niels Laurits Thomsen, Refsvindinge, II 249
1916, Thygesen, Frederik – fattiglem, Skovballe, Skellerup, II 244, XX 192
1916, Viereck, Marie Kirstine – gift, Bønkel, Vindinge, snedker Niels Marius Nielsen, II 234, XX 134
1916, Wierciak, Julia – datter af ugift polsk pige Zofie Wierciak, Juulskov, Refsvindinge, II 241
1916, Wolaszezyk, Joanna – datter af ugift Joanna Voloazezyk, Hellerup, II 255
1916, Wæhrs, Carl Ludvig – snedker, Kogsbølle, Vindinge, II 245, XX 197
1916, Østergaard, Rasmus Johan Rasmussen – gaardmand, Ørbæk, II 258, XX 297
1917, Andersen, Anders – gaardejer, Sønder Højrup, II 269
1917, Andersen, Anders Christian Søvind Møller – søn af arbejdsmand Peter Andersen, Juulskov, Kullerup, II 290
1917, Andersen, Anna Marie – Ellinge Skovgaard, Ellinge, XX 364
1917, Andersen, Anna Petrea – Ørbæk, XX 404
1917, Andersen, Ernst Sigfrid – søn af arbejdsmand Peder Andreas Andersen, Juulskov, Kullerup, II 280
1917, Andersen, Gerda Jensine Karoline Marie – gift, Kissendrup, Flødstrup, husmand Peder Frandsen, II 285, XX 445
1917, Andersen, Karen – datter af ugift Ane Hansine Andersen, Vindinge, II 278
1917, Andersen, Karen Johanne Marie – datter af røgter Peter Andreas Andersen, Kullerup, II 286
1917, Andersen, Maren – enke, Ørbæk, ledvogter Rasmus Hansen, II 291, XX 485
1917, Andersen, Maren Kirstine – aftægtsenke, Pilevad, Nyborg Landsogn, husmand Hans Christian Madsen, II 279, XX 404
1917, Andersen, Niels – husmand, Sønder Højrup Mark, Sønder Højrup, II 287, XX 466
1917, Andreasen, Christian – husmand, Skjellerup, II 262, XX 328
1917, Andreasen, Jensine – gift, Nordenhuse, Aunslev, fisker Otte Rasmussen, II 282, XX 413
1917, Arum, Hans Frederik – lokomotivfører, Dyrehaven, Nyborg Landsogn, II 263, XX 326
1917, Bahr, Theodora Frederikke – gift, Ørbæk, snedker … Jacobsen, II 261, XX 305
1917, Bech, Kirstine Marie – enke, Ullerslev Mark, Ullerslev, husmand Jens Nielsen, II 268, XX 338
1917, Beck, Otto – søn af arbejdsmand Jens Beck, Frederikshøj, Frørup, II 270
1917, Bendixen, Elisabeth – aftægtsenke, Aarslev, husmand Knud Nielsen, II 276, XX 398
1917, Bæk, Martin Syvtinus – søn af arbejdsmand Jens Bæk, Frederikshøj, Frørup, II 267
1917, Christensdatter, Ane Dorthea – aftægtsenke, Kissendrup, Flødstrup, husmand Chr. Jensen, II 281, XX 407
1917, Christensdatter, Mette Kirstine – enke, Ullerslev, husmand Peder Jensen, II 274, XX 369
1917, Christensen, Anders – pens. lærer, Pederstrup, II 271, XX 364, 382, 624
1917, Christensen, Ane Emilie – datter af smed Jørgen Christensen, Bovense, II 278
1917, Christensen, Ane Margrethe – enke, Saaderup, Kullerup, husmand Peder Hansen, II 293, XX 497
1917, Christensen, Christian Bondo – Taarup, Frørup, XX 70
1917, Christensen, Gertrud – enke, Skalkendrup, Aunslev, gaardmand Niels Larsen, II 289, XX 520, 529
1917, Christensen, Hans Martin – ungkarl og styrmand, af Marstal, funden druknet udfor Kajberg, II 290
1917, Christensen, Helge Marius Christen – boghandlermedhjælper, Dyrehaven, Nyborg Landsogn, XX 444
1917, Christensen, Karen Kirstine – gift, Kogsbølle, Vindinge, husmand Peder Madsen, II 287, XX 451
1917, Christensen, Laura Amalie – enke, Dyrehaven, Aunslev, smedemester … Weile, II 277, XX 396
1917, Christensen, Rasmus – søn af ugift Eline Sørensen, Taarup, Frørup, II 261
1917, Christiansen, Rasmus – møller, Aarslev, II 289, XX 490
1917, Clausen, Holger – søn af banearbejder Hans Peder Villiam Clausen, Refsvindinge, II 287
1917, Clausen, Minna – datter af banearbejder Hans Peder William Clausen, Refsvindinge, II 288
1917, Clausen, Ove Christian – husmand, Herrested, II 278, XX 406
1917, Corfitzen, Jacob – partikulier, Ringholm, Herrested, II 292, XX 490
1917, Danielsen, Anna Kirstine Rasmine – gift, Ullerslev, gaardejer Hans Søren Hansen, II 275, XX 397
1917, Danielsen, Svend Hans Peter – maskinmester, Hjulby, Aunslev, II 285, XX 445
1917, Dinesen, Anna – ugift, Taarup, Frørup, II 282, XX 410
1917, Drøschler, Hans Alfred – forkarl, Juelsberg, Aunslev, XX 485
1917, Engelund, Karen Nielsdatter – gift, Ørbæk, sognefoged Hans Jensen Lund, II 280, XX 410
1917, Eriksen, Ejnar – søn af gaardmand Hans Peter Eriksen, Bækstrup, Ellinge, II 286
1917, Eriksen, Niels Peter – Taarup, Frørup, XX 468
1917, Eriksen, Peder – aftægtshusmand, Bækstrup Skole, Ellinge, II 261, XX 305
1917, Eskegaard, Kirsten Nielsdatter – enke, Taarup, Frørup, gaardmand Erik Mortensen, II 275, XX 368
1917, Frederiksen, Hans – aftægtsmand, Refsvindinge, II 284, XX 464
1917, Frederiksen, Maren Kirstine – enke, Haundrup, Hellerup, husmand Lars Madsen, II 263, XX 315
1917, Frisch, Ejgil Valdemar – søn af maler Jørgen Johannes Frisch, Haundrup, Hellerup, II 277
1917, Gregersen, Bertha Kirstine – aftægtsenke, Aunslev Mark, Aunslev, husmand Søren Mortensen, II 273, XX 362
1917, Hansdatter, Johanne Marie – enke, Taarup, Frørup, arbejdsmand Anders Nielsen, II 265, XX 327
1917, Hansdatter, Maren – aftægtsenke, Refsvindinge, husmand Jens Larsen, II 269, XX 338
1917, Hansen, Amalie Frederikke – enke og distriktsjordemoder, Ørbæk, slagter Johan Hansen, II 263, XX 315
1917, Hansen, Andreas – partikulier, Blæsenborg, Frørup, II 272, XX 359
1917, Hansen, Augusta Marie – datter af murer Mads Hansen, Ørbæk, II 284
1917, Hansen, Axel Bruun – mejerist, Frørup, II 274, XX 398
1917, Hansen, Cecilie – enke, Aarslev Mark, Aarslev, smed Hans Christensen, II 273, XX 496
1917, Hansen, Christen – husmand, Vindinge, II 266, XX 338
1917, Hansen, Dorthea – aftægtsenke, Ellinge, aftægtshusmand Christen Hansen, II 283, XX 411
1917, Hansen, Dorthea – enke, Mullerup Mark, Flødstrup, husmand Rs. Jensen, II 274, XX 363
1917, Hansen, Elna Marie – Maare, Herrested, XX 362
1917, Hansen, Else Marie – gift, ’Rosvang’ Dyrehaven, Aunslev, arbejdsmand Søren Sørensen, II 273, XX 363
1917, Hansen, Hans – aftægtshusmand, Herrested Mark, Herrested, II 276, XX 397
1917, Hansen, Hans – fisker, Nordenhuse, Aunslev, II 266, XX 325
1917, Hansen, Hans Christian – gaardmand, Bønderskov, Kullerup, II 284, XX 436, 441
1917, Hansen, Hans Laurits – Maare, Herrested, XX 74
1917, Hansen, Hans Peder – Eskely, Eskildstrup, XX 59
1917, Hansen, Hans Peter – kreaturhandler, Slude, Frørup, II 281, XX 406, 419
1917, Hansen, Hansine Sofie – datter af gartner Chr. Hansen, Bovense, II 282
1917, Hansen, Helge Frede – søn af ugift tjenestepige Marie Kathrine Hansen, Ullerslev, II 268
1917, Hansen, Inge Marie Worm – datter af slagtermester Aug. Hansen, Dyrehaven, Aunslev, II 275
1917, Hansen, Inger Petra – barn, Flødstrup, XX 88
1917, Hansen, Jenny Augusta – ugift, Aarslev, II 290, XX 472
1917, Hansen, Johanne Kirstine – fraskilt hustru, Paarup, Ellinge, II 292, XX 475
1917, Hansen, Julius – landmand, Sønder Højrup Mark, Sønder Højrup, XX 361
1917, Hansen, Kaj – søn af gaardmand Marius Hansen, Skovbygaard, Aarslev, II 271
1917, Hansen, Karen Kirstine – gift, Refsvindinge, smed Niels Andersen, II 292, XX 486
1917, Hansen, Karl Kristian – tjenestekarl, Flødstrup, II 275, XX 391
1917, Hansen, Kirsten – gaardejer, Villumstrup, Herrested, II 279, XX 408
1917, Hansen, Lars Peder – tømrer, Ellested, II 279, XX 448
1917, Hansen, Maren – …, umyndigerklæret, XX 193
1917, Hansen, Maren – ugift, Ørbæk, II 288, XX 447
1917, Hansen, Marie Kirstine – gift, Søllinge, murer Hans Christian Nielsen, II 279, XX 404
1917, Hansen, Marie Kirstine – gift, Aarslev, gaardmand Knud Hansen, II 274, XX 387
1917, Hansen, Martha Christiane – Flødstrup, XX 87, 414
1917, Hansen, Mette Kirstine – enke, Rejstrup, Aunslev, ledvogter Hans Larsen, II 288, XX 447
1917, Hansen, Peter – gaardejer, Kogsbølle, Vindinge, II 285, XX 449
1917, Hansen, Peter Laurits – Kullerup, Ellested, XX 74
1917, Hansen, Ragnhild Helene – datter af røgter Hans Peder Hansen, Maareskov, Herrested, II 278
1917, Hansen, Rasmine Hanne – gift, Ørbæk, arbejdsmand Alfred Heine, II 286, XX 459
1917, Hansen, Rasmus – malersvend, Aarslev, XX 405
1917, Hansen, Rasmus Viggo – Eskely, Eskildstrup, XX 59
1917, Hansen, Sigrid Agnete – datter af husejer Knud Hansen, Mullerup, Flødstrup, XX 456
1917, Hansen, Svend Valdemar – søn af arbejdsmand Hs. Peter Hansen, Taarup, Frørup, II 275
1917, Hansen, Aase Juel Ebbesen – datter af lærer Ebbe Ebbesen Hansen, Ullerslev, II 286
1917, Hassum, Christen – lærer, Taarup, Frørup, II 264
1917, Henriksen, Hertha Marie Bolette – datter af husmand Herman Henriksen, Skellerup, II 278
1917, Hintzesen, Hildeborg Hansine Dorthea – ugift, Langtved, Flødstrup, II 294, XX 497
1917, Holmegaard, Jens Rasmussen – indsidder, Eskildstrup, Søllinge, II 285, XX 452
1917, Høyer, Marie Rasmusdatter – gift, Haundrup, Hellerup, husmand Niels Espensen, II 280, XX 410
1917, Iversen, Hansine Vilhelmine – gift, Aunslev, ostehandler Rasmus Rasmussen, II 292, XX 496
1917, Iversen, Karen – enke, Aaledhuset, Aunslev, gaardfæster Hans Andreas Hansen, II 272, XX 354
1917, Jacobsen, Ane Kirstine – enke, Nordenhuse, Aunslev, fisker Peder Jensen, II 279, XX 403
1917, Jacobsen, Bodil Dorthea Kisby – datter af godsforvalter Eduard Ferdinand Jacobsen, Juelsberg, Aunslev, kurator XX 361
1917, Jacobsen, Lars – skrædder, Ellinge, II 284, XX 438
1917, Jensen, Anders Martin – træskomand, Flødstrup, II 292, XX 489
1917, Jensen, Ane Kirstine – gift, Refsvindinge, husmand Rasmus Clausen, II 293, XX 489
1917, Jensen, Ane Marie – gift, Herrested, arbejdsmand Lars Nielsen, II 265, XX 327
1917, Jensen, Ane Marie – gift, Villumstrup, Herrested, arbejdsmand Jens Hansen, II 271, XX 392
1917, Jensen, Anne Kirstine – ugift, Kogsbølle, Vindinge, II 290, XX 487
1917, Jensen, Børge August Frede – søn af ugift Johanne Marie Margrethe Jensen, Flødstrup, II 265
1917, Jensen, Ejnar Holmegaard – søn af arbejdsmand Anders Jensen, Refsvindinge Mark, Refsvindinge, II 287
1917, Jensen, Hans – arbejdsmand, Villa ’Pax’ Vinkelvej, Aunslev, II 272, XX 362
1917, Jensen, Hans Andersen – statshusmand, Aunslev, XX 300, 326
1917, Jensen, Harald – søn af ugift Olga Jensen, Maare, Herrested, II 282
1917, Jensen, Jens Jørgen – hjulmand, Flødstrup, II 287, XX 449
1917, Jensen, Jens Peder Egon – søn af ugift Amne Kathrine Pedersen, Aarslev, II 270
1917, Jensen, Johanne Louise – ugift, Skovballe Fattiggaard, Skjellerup, II 277, XX …
1917, Jensen, Johannes – handelsmedhjælper, Refsvindinge, XX 444
1917, Jensen, Johannes – maler, Taarup, Frørup, XX 443
1917, Jensen, Karen – aftægtsenke, Ullerslev, gaardejer Jens Rasmussen, II 270, XX 358
1917, Jensen, Niels Peder – gaardejer, Sønder Højrup, II 267, XX 336
1917, Jensen, Ove – husmand, Refsvindinge, II 271, XX 365
1917, Jensen, Peter – fhv. skrædder, Skaboeshuse, Aunslev, II 291, XX 472
1917, Johansen, Karen – gift, Ullerslev Mark, Ullerslev, husmand Anders Jørgensen, II 281, XX 413
1917, Johansen, Karen Marie – gift, Frørup, husmand Anders Christian Jensen, II 283, XX 416
1917, Johansen, Karoline Anine Kirstine – gift, Ørbæk, boelsmand Ulrik Olsen, II 281, XX 412, 578, 582
1917, Justesen, Anders Jørgen – Skalkendrup, Aunslev, XX 408
1917, Jørgensen, Ane Marie – gift, Ellested, Kullerup, banearbejder Anders Laurits Henriksen, II 270, XX 345
1917, Jørgensen, Annie Axel Nielsen – søn af bogholder Gustav Jørgensen, Ullerslev, II 264, XX 335
1917, Jørgensen, Bodil Marie – gift, Aunslev, fhv. gaardejer Niels Rasmussen, II 263
1917, Jørgensen, Elfrida Sofie – enke, Kullerup, arbejdsmand Niels Peter Jørgensen, lavværge XX 447
1917, Jørgensen, Jens – partikulier, Pederstrup, II 277, XX 397
1917, Jørgensen, Kirsten Elisabeth – datter af forpagter … Jørgensen, Biskopstorp, Skellerup, II 268
1917, Jørgensen, Niels – husmand, Taarup, Frørup, II 267
1917, Jørgensen, Niels Peter – arbejdsmand, Kullerup, II 228, XX 463
1917, Jørgensen, Søren – godsfuldmægtig, Holckenhavn, Nyborg Landsogn, II 283, XX 414, 422
1917, Kjær, Hans Christen Hørby Bernhard – søn af elektriker Martin Valdemar Kjær, Ullerslev, II 276
1917, Kjærulff, Maren Sofie Kathrine – ugift, Paarup, Ellinge, II 264, XX 316
1917, Knudsen, Anders – væver, Søllinge, II 276, XX 398
1917, Knudsen, Ejnar Bæk – tjenestekarl, Ørbæk, XX 398
1917, Knudsen, Knud – Sønder Højrup, XX 465
1917, Knudsen, Lars – træskomand, Vindinge, II 264
1917, Knudsen, Marie Elisabeth – datter af afdøde boelsmand Lars Knudsen, Sønder Højrup, kurator XX 465
1917, Knudsen, Peder – aftægtsmand, Refsvindinge, II 267, XX 330
1917, Kristensen, Marna Kristine – datter af fragtmand Niels Andreas Kristensen, Flødstrup, II 271
1917, Larsen, Agnes Esther – datter af arbejdsmand Frederik Larsen, Slude, Frørup, II 281
1917, Larsen, Anders Peter – gaardejer, Dyrehaven, Aunslev, II 272, XX 361
1917, Larsen, Ane – aftægtsenke, Aunslev, II 270, gasardmand Thomas Petersen, XX 339
1917, Larsen, Ane – aftægtsenke, Hjulby, gaardejer Dines Henriksen, II 269, XX 341
1917, Larsen, Ane – aftægtsenke, Skalkendrup, Aunslev, gaardfæster Peder Nielsen, II 269, XX 339
1917, Larsen, Dines – partikulier, Dyrehaven, Nyborg Landsogn, II 266, XX 349
1917, Larsen, Gotfred Heiman – søn af arbejdsmand Lars N. Larsen, Bakkehuset, Aunslev, II 263
1917, Larsen, Hans – aftægtshusmand, Flødstrup Mark, Flødstrup, II 274, XX 392
1917, Larsen, Jørgen Reinholdt – søn af gaardmand Laurits Larsen, Refsvindinge, II 284
1917, Larsen, Karen – gift, Sønder Højrup, husmand Jens Madsen, II 287, XX 459
1917, Larsen, Knud Johannes Magnus – søn af arbejdsmand Jørgen Larsen, Frørup, II 289
1917, Larsen, Laura Johanne – datter af arbejdsmand Peder Albert Larsen, Ellinge, II 282
1917, Larsen, Marie Cecilie – gift, Skalkendrup, Aunslev, gaardmand Laurits Larsen, II 290, XX 491
1917, Larsen, Mette Kathrine – gift, Havndrup, Hellerup, gaardmand Hans Kristiansen, II 285, XX 449
1917, Larsen, Peder – gaardmand, Frørup Mark, Frørup, II 262, XX 312
1917, Larsen, Simon – smed, Mullerup, Flødstrup, XX 247
1917, Lundtofte, Ernst Hansen – søn af papirarbejder Hans Jacob Hansen Lindtofte, Frørup, II 275
1917, Madsdatter, Johanne – aftægtsenke, Bovense, aftægtsgaardmand Anders Pedersen, II 265
1917, Madsen, Ane Sofie Frederikke – ugift, Flødstrup, II 261
1917, Madsen, Cecilie Kirstine – Skellerup, kurator XX 362
1917, Madsen, Hanne Caroline Kirstine – gift, Maareskov, Herrested, arbejdsmand Chr. Christiansen, II 276, XX 398
1917, Madsen, Hans Peter – aftægtsgaardmand, Mullerup, Flødstrup, II 283, XX 415, 424
1917, Madsen, Maria – gift, Aarslev, forsøgsleder Niels Anton Hansen, II 291, XX 471
1917, Madsen, Peder Marius Christian – maskinarbejder, Saaderup, Kullerup, II 280, XX 410
1917, Madsen, Peter Christian – fhv. hotelejer, Vindingevej, Dyrehaven, Nyborg Landsogn, II 266, 6.2. til Sunds Gudme bopæl i Ringe
1917, Madsen, Sigrid Marie Skram – datter af fragtmand Christian Madsen, Taarup, Frørup, II 272
1917, Melchior, Christian Valdemar – entreprenør, Dyrehaven, Nyborg Landsogn, II 285, XX 443, 537
1917, Mikkelsen, Jacob Valdemar – tjenestekarl, Ellinge, II 262, XX 314
1917, Mogensen, Helene – datter af gaardmand Sofus Mogensen, Ullerslev, II 291
1917, Moldenhawer, Kai Vilhelm Carl Brasen – Skovlyst, Pederstrup, XX 405
1917, Mortensen, Ane Margrethe – ugift, Vindinge, II 269, XX 339, 342, 349, 494, 516, 523, 569
1917, Mortensen, Rasmus – boelsmand, Eskildstrup Mark, Eskildstrup, II 286, XX 450
1917, Mortensen, Søren – aftægtshusmand, Hjulby, II 268, XX 338
1917, Müller, Edel Frederikke Rostrup – barn, Dyrehaven, Nyborg Landsogn, XX 247
1917, Møller, Sofie – gift, Dyrehaven, Nyborg Landsogn, telegrafist Jens Sofus Gertsen Torup, XX 135, 219, 245, 222
1917, Nielsen, Anders Peter – kroejer, Ellinge, II 288, XX 451, 453
1917, Nielsen, Ane – aftægtsenke, Langtved, Flødstrup, boelsmand Lars Jørgensen, II 287, XX 445
1917, Nielsen, Ane Kathrine – gift, Flødstrup, gartner Laurits Hansen, II 270, XX 358, 665, 670
1917, Nielsen, Ane Kirstine – aftægtsenke, Ellinge, tømrer Hans Rasmussen, II 267, XX 335
1917, Nielsen, Ane Margrethe – gift, Flødstrup, arbejdsmand Hans Pedersen, II 283, XX 413
1917, Nielsen, Ane Marie – gift, Taarup, Frørup, husejer Jørgen Rasmussen, II 261, XX 317
1917, Nielsen, Christian – snedkersvend, Pederstrup, Sønder Højrup, II 293, XX 534
1917, Nielsen, Claus – murer, Kissendrup, Flødstrup, II 263, XX 360
1917, Nielsen, Hans – aftægtsgaardmand, ’Dalsgaard’, Vindinge, II 283, XX 467
1917, Nielsen, Hans – søn af gaardejer Hans Nielsen, Flødstrup, II 279
1917, Nielsen, Ida – Vangnæsgaard, Ullerslev, II 453
1917, Nielsen, Karen – enke, Maare, Herrested, husmand Hans Jensen, II 265, XX 334
1917, Nielsen, Karen – ugift, Ullerslev, II 268, XX 336
1917, Nielsen, Kirstine – ugift, Ullerslev, II 262, XX 301
1917, Nielsen, Knud Preben – søn af købmand L. Nielsen, Aarslev, II 292
1917, Nielsen, Laura Augusta – murerhustru, Ringholm, Herrested, murer Jørgen Rasmussen, II 282, XX 418
1917, Nielsen, Maren – gift, Bønkel, Vindinge, murer Jacob Olsen, II 290, XX 472
1917, Nielsen, Martha Marie – gift, Sønder Højrup, husmand Markus Christensen, II 267, XX 315
1917, Nielsen, Sofie Hedevig – ugift, Aarslev, II 294, XX 489
1917, Nielsen, Thorkild Louis Børge – søn af arbejdsmand Niels M. Nielsen, Refsvindinge Mark, Refsvindinge, II 273
1917, Nielsen, Thorvald Vilhelm – konstabel, Nydamshuset, Aunslev, II 271, XX 3
1917, Nielsen, Valborg Elisabeth – datter af enke Helga Nielsen, Rejstrup, Aunslev, II 289
1917, Nordvig, Niels Jørgen Laursen – fhv. lærer, Aarslev, II 276, XX 461, 473
1917, Pedersdatter, Karen – aftægtsenke, Skalkendrup, Aunslev, husmand Jørgen Rasmussen, II 262, XX 305
1917, Pedersen, Anna Marie – datter af gaardmand Peder Pedersen, Sønder Højrup, II 274, XX 411
1917, Pedersen, Axel – Dyrehaven, Nyborg, Landsogn, kurator XX 443
1917, Pedersen, Dorthea – enke, Bovense, gaardejer Jørgen Pedersen, II 263, XX 310, 320, 339
1917, Pedersen, Ellen – Dyrehaven, Nyborg Landsogn, kurator XX 444
1917, Pedersen, Hans Peder – ungkarl, Taarup, Frørup, II 268, XX 340
1917, Pedersen, Ingeborg Louise – Dyrehaven, Nyborg Landsogn, kurator XX 443
1917, Pedersen, Johannes Emil – tjenestekarl, Bøgeskov, Ullerslev, II 277, 278, XX 397
1917, Pedersen, Karoline – enke og husejerske, Aarslev, handelsmand Jens Nielsen, II 261, XX 313
1917, Pedersen, Maren – husejerske, Sønder Højrup, husmand Lars Larsen Balle, II 266, XX 327
1917, Pedersen, Maren – ugift husejerske, Nordenhuse, Aunslev, II 269, XX 350, 371, 467, 475
1917, Pedersen, Niels – fyrbøder, Herrested, II 288, XX 456
1917, Pedersen, Niels Christian – fotograf, Sønder Højrup, II 272, XX 365
1917, Pedersen, Peder – fhv. smed, Skalkendrup, Aunslev, II 265, XX 314
1917, Pedersen, Peder – husfæster, Aunslev, II 289, XX 463
1917, Pedersen, Rasmus – fhv. smed, Refsvindinge, II 270, XX 345
1917, Petersen, Anders – aftægtsmand, Kissendrup, Flødstrup, II 280, XX 415
1917, Petersen, Ane Elisabeth – gift, Ravnekjærgaarden, Vindinge Mark, gaardejer Peter Rasmussen, II 268, XX 354
1917, Petersen, Børge Christian – søn af arbejdsmand Harald Petersen, Mullerup Mark, Flødstrup, II 290
1917, Petersen, Emil Valdemar – tjenestekarl, Hjulby, Nyborg Landsogn, XX 128
1917, Petersen, Frederik – ungkarl og landmand, Sønder Højrup, II 283, XX 446
1917, Petersen, Hans Svend – søn af gaardmand Ole Petersen, Refsvindinge, II 291
1917, Petersen, Inger Sofie – gift, Refsvindinge, gaardmand Christen Larsen, II 273, XX 365
1917, Petersen, Jacob – smed, Ullerslev, II 281, XX 407
1917, Petersen, Johanne – enke, Bovense, murer Lars Nielsen, II 266, XX 332, 491, 492
1917, Poetzsch, Anna – ugift, Kullerup, II 284, XX 443
1917, Poulsen, Anders – murer, Skellerup, II 274, XX 363
1917, Poulsen, Kirsten – enke, Kogsbølle, Vindinge, gaardmand Niels Hansen, II 277, XX 464
1917, Poulsen, Knud – aftægtsmand, Biskopstorp, Skellerup, II 264, XX 326
1917, Rasmusdatter, Karen Marie – aftægtsenke, Maare, Herrested, husmand Anders Jørgensen, II 281, XX 414
1917, Rasmusdatter, Rebekka – gift, Ellinge, aftægtsgaardmand Rasmus Hansen, II 284, XX 459
1917, Rasmussen, Alma Marie – ugift, Nordenhuse, Aunslev, II 289, XX 475
1917, Rasmussen, Anders Peter – Maare, Ørbæk, kurator XX 472
1917, Rasmussen, Hans Gram – søn af husmand Rasmus Hansen Rasmussen, Taarup, Frørup, II 279
1917, Rasmussen, Ingeborg Petra – gift, Ullerslev, gaardmand Niels Peter Nielsen, II 272, XX 362
1917, Rasmussen, Jens Christian – stenhugger, Refsvindinge, II 291, XX 473
1917, Rasmussen, Johanne – aftægtsenke, Taarup, Frørup, fhv. gaardmand Hans Christensen, II 262, XX 306
1917, Rasmussen, Johanne – gift, Villumstrup, Herrested, aftægtsmand Niels Hansen, II 266, XX 335
1917, Rasmussen, Johanne Marie – gift, Bovense, gaardmand Ole Nielsen, II 278, XX 402
1917, Rasmussen, Marius – ugift landmand, Biskopstaarup, Skellerup, II 288, XX 463
1917, Rasmussen, Niels – fhv. husmand, Aarslev, II 289, XX 460
1917, Rasmussen, Peder – væver, Ullerslev, II 293, XX 485
1917, Rasmussen, Peder Christian – Aaskov, Aunslev, XX 468
1917, Rasmussen, Poul – gaardmand, Maeholm, Kullerup, II 280, XX 411
1917, Skovgaard, Signe – ugift, Søllinge, XX 220
1917, Skovgaards, Hans Jørgensen – husmand, Ellinge, II 262, XX 343
1917, Snitkier, Kristian Hansen – aftægtshusmand, Ellinge, II 265  
1917, Steffensen, Rasmus – huusmand, Sønder Højrup, II 277, XX 408, 426
1917, Sørensen, Alfred – træskomand, Saaderup, Kullerup, XX 128
1917, Sørensen, Birthe Marie – enke, Kissendrup, Flødstrup, møllebygger Anders Pedersen, II 293 XX 489
1917, Sørensen, Christian – husmand, Frørup, II 275, XX 439
1917, Sørensen, Elvira Emilie – datter af ugift Johanne Amalie Sørensen, Odense. I pleje hos arbejdsmand Søren A. Sørensen, Saaderup, Kullerup, II 292, XX 488
1917, Sørensen, M. U. – teglværksejer, Lerseys Teglværk, Frørup, XX 409, 412, 413, 426, 440, 442, 445, 450, 453, 459, 460, 465, 467, 487, 499, 506, ??, 593 ?? ulæselig
1917, Sørensen, Marie Elisabeth – ugift, Aunslev, XX 462
1917, Talvidie, … - udøbt dreng, søn af ugift Margrethe Talvidie, Havrevænget, Sønder Højrup, II 280
1917, Thomsen, Laurine Rasmine – enke, Refsvindinge, boelsmand Hans Jensen, II 285, XX 446
1917, Thomsen, Niels Peter – baneformand, Frørup, II 286, XX 463
1917, Thott, Axel Reedtz – baron, Biskoptorp, Skellerup, II 264, XX 318
1917, Tofte, Karen Christensen – enke, Kullerup, Ellested, sognefoged Hans Christian Christiansen, II 271, XX 361
1917, Ussing, Laurits Carl Christian – pastor, Ørbæk, II 264, XX 328
1917, Wessel, Helge Villum – søn af arbejdsmand Vilhelm Wessel, Flødstrup, II 269, 11/2 17 anmeldt for Sunds Gudme
1918, Andersdatter, Ane Marie – enke, Pederstrup, Sønder Højrup, arbejdsmand Hans Jakob Hansen, II 304, XX 561, 564
1918, Andersdatter, Johanne – enke, Flødstrup, aftægtsmand Lars Jensen, II 298, XX 523
1918, Andersen, … - udøbt, barn af Hans Peter Andersen, Eskildstrup, II 299 se kirkebog Sønder Højrup
1918, Andersen, Albertine – ugift husholderske, ’Stella Maris’, hjemmehørende i Svindinge, II 315
1918, Andersen, Anders – søn af arbejdsmand Hans Peter Andersen, Eskildstrup, Sønder Højrup, II 311
1918, Andersen, Anna Petrea – ugift, Ørbæk, II 318, XX 629
1918, Andersen, Carl Rohde Vogelius – ugift handelsbetjent, Dyrehaven, Aunslev, II 314, XX 614
1918, Andersen, Elise – gift, Aarslev, husmand Carl Hansen, II 297, XX 509
1918, Andersen, Hans Johannes – Ringholm, Herrested, XX 551
1918, Andersen, Hans Peter – gaardfæster, Aunslev, II 305, XX 563
1918, Andersen, Johanne – gift, Haundrup, Hellerup, aftægtsgaardmand Knud Jørgensen, II 301, XX 534
1918, Andersen, Johanne – gift, Refsvindinge, husmand Anders Rasmussen, II 302, XX 536
1918, Andersen, Kirsten – enke, Refsvindinge, husmand Hans Olsen, II 295, XX 503
1918, Andersen, Kristen – træskomand, Søllinge, II 305, XX 588
1918, Andersen, Lars – murer, Frørup, II 312, XX 640
1918, Andersen, Niels – lejehusmand, Ørbæk, II 317, XX 677
1918, Andersen, Niels Theodor – husmand, Kastel, Ørbæk, II 314, XX 613
1918, Andersen, Rasmus – fhv. hestehandler, Ørbæk, død paa Middelfart Singssygehospital, II 316
1918, Bang, Meta Marie Kirstine – gift, Lindegaarden, Frørup, gaardejer Valdemar Emil Jensen, II 318, XX 631
1918, Biernat, Josefa – gift, Frederikshøj, Frørup, landarbejder Wladislaw Mis, II 317, XX 630
1918, Birkelund, Mathies Nielsen – arbejdsmand, Dyrehaven, Aunslev, II 303, XX 587
1918, Bizezinska, Katarzyna – Lykkesholm, Ellested, XX 296
1918, Bonnesen, Bonne Johannes – landmand, departhementet Knudshoved, Nybølle, Espe, II 315
1918, Boye, Laurits Andreas – letmatros, Slipshavn, antages omkommen, II 299, XX 513, 578
1918, Christensdatter, Karen –aftægtsenke, Ellinge, gaardmand Hans Hansen, II 313, XX 552
1918, Christensen, Anders – fhv. gaardejer, Pilshuse, Vindinge, II 309, XX 593
1918, Christensen, Anders Peter – barber, Refsvindinge, XX 488
1918, Christensen, Ane Marie – aftægtsenke, Saaderup, Kullerup, væver Niels Nielsen, II 298, XX 521, 531
1918, Christensen, Anna Sofie Kristine – gift, Pilshuse, Aunslev, slagter Anders Christoffer Knudsen, II 320, XX 632
1918, Christensen, Jensine Marie – gift, Ullerslev Mark, Ullerslev, murer Jacob Jacobsen, II 320, XX 633
1918, Christensen, Ole Daniel – møller, Sulkendrup, Vindinge, II 296, XX 499
1918, Christiansen, Christen – aftægtsmand, Refsvindinge Mark, Refsvindinge, II 298, XX 522
1918, Christiansen, Edith Marie – datter af murer Carl Peter Christiansen, Mullerup, Flødstrup, II 297
1918, Christiansen, Hans – murer, Ullerslev, II 295, XX 594, 601
1918, Christiansen, Hans Peter Johannes – ugift tjenestekarl, Frørup, II 312, XX 631
1918, Christoffersen, Bertha – gift, Skaboeshuse, husmand Jens Jensen, II 317, XX 631
1918, Dalgaard, Niels Rosenberg – controlbestyrer, Aarslev, II 303, XX 570
1918, Eriksen, Albert – direktør, ’Villa Alfa’, Aunslev, konkursbo XX 552
1918, Frandsen, Rasmus – smed, Langtved Mark, Flødstrup, II 305, XX 563
1918, Frederiksen, Christian Andreas – gartner, Strandtved, Flødstrup, II 315, XX 614
1918, Frederiksen, Karoline Marie Sønderby – gift, Refsvindinge, arbejdsmand Niels Marius Nielsen, II 315, XX 630
1918, Grønbæk, Karen Nielsdatter – aftægtsenke, Søllinge, aftægtsgaardmand Erik Pedersen, II 303, XX 550, 586
1918, Gylling, Harald – forulykket sømand, Slipshavn, Aunslev, II 300, XX 517, 586, 590, 636, 645
1918, Hansen, Anders Christian – møller, Bovense Mølle, Bovense, II 306, XX 579
1918, Hansen, Anders Jørgen – væver, Skellerup, II 304, XX 563
1918, Hansen, Anders Martin – tjenestekarl, Flødstrup, II 316, XX 629
1918, Hansen, Ane Cathrine Johanne – gift, Frørup, husmand Just Andersen, II 307, XX 577
1918, Hansen, Asta Viola – datter af arbejdsmand Kristian Emil Hansen, Maareskov, Ørbæk, II 311
1918, Hansen, Christian – gaardejer, Søllinge, II 307, XX 575
1918, Hansen, Christiane – gift, Sønder Højrup, aftægtshusmand Chr. Svendsen, II 310, XX 597
1918, Hansen, Dorthea – enke, Ørbæk, gaardmand Anders Hansen, II 300, XX 533
1918, Hansen, Emma Martha Christine – tjenestepige, Lerseygaard, Frørup, II 316, XX 629
1918, Hansen, Gertrud – enke, Frørup, II 308, husmand Simon Hansen, XX 581
1918, Hansen, Gudrun Carla Nielsine – gift, hjemmehørende Strandvejen, Nyborg, død paa Stelle Maris, arbejdsmand Jørgen Asmussen, II 316, XX …
1918, Hansen, Hans – fhv. friskolelærer, Maare, Ørbæk, II 312, XX 674, 689
1918, Hansen, Hans Peter – arbejdsmand, Hindemae, Ullerslev, II 318, XX 620
1918, Hansen, Hans Peter – fisker, Nordenhuse, Aunslev, II 298, XX 548, 550, 555, 588, 614, 619, 620
1918, Hansen, Hans Ulrik – skrædder, Aarslev, II 307, XX 576, 575
1918, Hansen, Jens Christian – smed, Maare, Herrested, II 303, XX 560
1918, Hansen, Jens Peter – søn af gaardmand Theodor Hansen, Aunslev, II 300
1918, Hansen, Johanne – gift, Ellinge, gaardmand Jens Christensen, II 308, XX 587
1918, Hansen, Johanne Kirstine – enke, Aunslev, arbejdsmand J. H. Sørensen, II 299, XX 522
1918, Hansen, Kirsten – gift, Dyrehaven, Aunslev, fiskehandler Peder Christoffersen, II 305, XX 575
1918, Hansen, Kirsten – ugift, Ellinge, II 299, XX 518, 528
1918, Hansen, Lars – husmand, Kogsbølle Mark, Vindinge, II 311, XX 612
1918, Hansen, Laurits – landpost, Ullerslev, II 312, XX 612
1918, Hansen, Laurits Christian – søn af forpagter Mads Hansen, Frørup, II 294
1918, Hansen, Maren – gift, Kogsbølle, Nyborg Landsogn, væver Lars Larsen, II 300, XX 553
1918, Hansen, Maren – ugift, Mullerup, Flødstrup, II 310, XX 610
1918, Hansen, Maren Dorthea – gift, Frørup, smed Hans Madsen, II 318, XX 622
1918, Hansen, Maren Kathrine – enke, Ullerslev, husmand Hans Peter Hansen, II 297, XX 515
1918, Hansen, Marie Kirstine – ugift, Ellested, II 319, XX 631
1918, Hansen, Peder – tjenestekarl, Raunholt, II 320, XX 631
1918, Hansen, Poul Valder – søn af smed Marius Hansen, Ullerslev, II 321
1918, Hansen, Rasmine Marie – ugift, Ørbæk, II 318, XX 640
1918, Hansen, Rasmus – aftægtsgaardmand, Ellinge, II 317, XX 635
1918, Hansen, Rasmus – fhv. væver, Kogsbølle Mark, Vindinge, II 304, XX 560
1918, Hansen, Rasmus – husmand, Skellerup, II 309, XX 591
1918, Hansen, Sidsel – gift, Korkendrup Mark, Aunslev, aftægtsmand Søren Larsen, II 310, XX 598
1918, Hansen, Thorvald – snedkersvend, Aunslev, II 304, XX 562
1918, Harms, Henriette Vilhelmine – enke, Aunslev, H. P. Andersen, XX 562
1918, Henriksen, Erna Emilie – datter af arbejdsmand Kristian Thorvald Henriksen, Skellerup, II 296
1918, Henriksen, Villy Børge Emil – søn af arbejdsmand Erik Henriksen, Slude, Frørup, II 318
1918, Iversen, Helga Vilhelmine – ugift tjenestepige, Bovense, II 300, XX 533
1918, Jacobsen, Ejnar Immanuel Valdemar – ugift tjenestekarl, Aunslev, II 319, XX 633
1918, Jensen, Ane Sofie – fraskilt hustru, Dyrehaven, Aunslev, II 313, XX 598
1918, Jensen, Christian – arbejdsmand, Vindinge, II 311, XX 599
1918, Jensen, Dagny Hansine Metha – datter af ugift Anna Cecilie Karoline Jensen, Kværndrup, II 298
1918, Jensen, Ellen Margrethe Kirstine – barn, Refsvindinge, II 304
1918, Jensen, Gerda Marguerite – tjenestepige, Aunslev, XX 501
1918, Jensen, Gertrud – Ullerslev, kurator XX 551
1918, Jensen, Henry Andreasen – maskinist, Dyrehaven, Aunslev, II 315, XX 621
1918, Jensen, Inger Kirstine – Aarslev, kurator XX 580
1918, Jensen, Kaj Harald – søn af smed Lars Chr. Jensen, Taarup, Frørup, II 299
1918, Jensen, Lars Jørgen – husmand, Refsvindinge, XX 551
1918, Jensen, Niels Aage – søn af maskinarbejder Vald. Jensen, Flødstrup, II 296
1918, Jensen, Peder – søn af husmand Jens Peder Jensen, Saaderup, Kullerup, II 306
1918, Jensen, Rigmor Margrethe – datter af husmand Jens Peder Jensen, Maare Mark, Herrested, II 307
1918, Jensen, Viggo Emil Villiam – mindreaarig, Ullerslev, XX 534
1918, Johansen, Kristiane – gift, Bækstrup, Ellinge, husmand Thomas Ankersen Grøn, II 295, XX 498
1918, Johansen, Marie Katrine – ugift og fhv. husholderske, Skaboeshusevej, Aunslev, II 305, XX 566
1918, Johansen, Niels Peter Hougaard – søn af gaardejer Harald Johansen, Bovense, kurator XX 580
1918, Johansson, Niels Simon – arbejdsmand, Biskoptorp, Ullerslev, II 317
1918, Jørgensdatter, Ane Sofie – enke, Bovense, aftægtsgaardmand Jens Nielsen, II 294, XX 496
1918, Jørgensen, Emmeline Christine – gift, Frørup, gartner Erik Peter Eriksen, II 320, XX 633
1918, Jørgensen, Johanne Marie – enke, Vindinge, smed Henrik Sørensen, II 296, XX 508
1918, Jørgensen, Jørgen – blikkenslager, Ørbæk, II 308, XX 588
1918, Jørgensen, Peder – aftægtsgaardmand, Maare Mark, Ørbæk, II 304, XX 563
1918, Jørgensen, Rasmus – skomagersvend, Skellerup, II 308, XX 584
1918, Jørgensen, Reinholt – umyndighedserkl., Refsvindinge, XX 487
1918, Jørgensen, Thora Edmonda – hustru, Aarslev, arbejdsmand Rasmus Petersen, II 309, XX 598
1918, Kjellerup, Juliane Andrea – enke, Refsvindinge, væver Ole Andersen, II 310, XX 600, 605
1918, Knudsen, Anna Kristine – datter af husmand Knud Knudsen, Søllinge, II 302
1918, Knudsen, Dorthea – enke, Refsvindinge Mark, Refsvindinge, pumpemager Anders Rasmussen Bæk, II 296, XX 501
1918, Knudsen, Dorthea – enke, Ørbæk, skomager Carl Casper Knudsen, II 315, XX 613
1918, Knudsen, Helene – datter af ugift Elna Rasmine Knudsen, Vindinge, II 300
1918, Knudsen, Knud – Sønder Højrup, XX 551
1918, Larsdatter, Ane Margrethe – aftægtsenke, Pederstrup, Sønder Højrup, gaardejer Jesper Hansen, II 306, XX 573
1918, Larsen, Christian Alfred – snedkersvend, Pebertved, Flødstrup, II 301, XX 534
1918, Larsen, Frederik Kristoffer – landvæsenselev, Hellerup, hjemmehørende Hellum, Brønderslev, Børglund Herred, II 319
1918, Larsen, Gerda Anina – gift, Aunslev, Hjulby, gaardmand Niels Peder Pedersen, II 306, XX 567
1918, Larsen, Hans – aftægtshusmand, Frørup, II 294, XX 491
1918, Larsen, Niels Chr. – arbejdsmand, Ullerslev, II 307, XX 580
1918, Lindekilde, Hans Jensen – landmand, Hindemae, Ullerslev, II 316, XX 652
1918, Madsen, Hans – smed, Frørup, II 319, XX 622, 627
1918, Madsen, Mikkel Laurits – ledvogter, Hjulby, II 312, XX 601
1918, Madsen, Peder – husmand, Ullerslev, II 309, XX 612
1918, Mygdal, Aage Madsen – proprietær, Rabenlyst, Aunslev, XX 442, 514, 521, 580
1918, Møller, Karl Martin – ugift tjenestekarl, Aarslev, II 314, XX 630
1918, Møller, Magda Franziska – gift, Dyrehaven, Aunslev, maler Georg Petersen, II 313, XX 604
1918, Nielsen, Anna Marie – gift, Saaderup Mark, Ullerslev, husmand Jens Jensen, II 311, XX 599
1918, Nielsen, Carl – Ørbæk, XX 491 [søn af husejerske Anna Nielsen, kurator for sønnen]
1918, Nielsen, Else Marie – gift, Ullerslev, husmand Anders Jørgensen, II 295, XX 499
1918, Nielsen, Hans – husmand, Flødstrup, II 297, XX 519
1918, Nielsen, Karen – aftægtsenke, Sønder Højrup, tømrer Jørgen Hansen, II 295, XX 498
1918, Nielsen, Lars – aftægtshusmand, Bovense Mark, Ullerslev, II 303, XX 561
1918, Nielsen, Lars Christian – søn af boelsmand Niels Peter Nielsen, Haundrup, Hellerup, II 320
1918, Nielsen, Laura Dorthea – gift, Ullerslev, smed Marius Hansen, II 321, XX 649
1918, Nielsen, Mads – pens. baneformand, Ullerslev, II 309, XX 592, 596
1918, Nielsen, Marie Rasmine – gift, Nordenhuse, Aunslev, fisker Søren Peter Jacobsen, II 307, XX 581
1918, Nielsen, Niels Christian – ledvogter, Nydamshuset, Aunslev, II 299, XX 522
1918, Nielsen, Thogo Rudolf – søn af skovfoged Knud Henrik Nielsen, Rørbæk, Flødstrup, II 294
1918, Olesen, Anders Peter – søn af husmand Laurits Olesen, Refsvindinge, II 302
1918, Olesen, Kristian Frederik – tjenestekarl, Langtved, Flødstrup, II 314, XX 621
1918, Olsen, Christiane – gift, Ringholm, Herrested, gaardmand Jens Andersen, II 314, XX 611
1918, Olsen, Johanne Marie – enke, Dyrehaven, Nyborg Landsogn, baadebygger Rasmus Carl Hansen, II 297, XX 504
1918, Olsen, Johanne Sofie – aftægtsenke, Frørup, gaardmand Hans Niels Christensen Ringer, II 299, XX 533
1918, Olsen, Knud Alfred – gartner, Sulkendrup, Vindinge, XX 567
1918, Paulsen, Karl Søren – tjenestekarl, Ørbæk, II 320, XX 629
1918, Pedersdatter, Cecilie Marie – gift, Ellinge, teglværksejer Jens Hansen, II 296, XX 500
1918, Pedersen, Ane Marie – husmandsenke, Bovense, II 294, XX 495, 505
1918, Pedersen, Else Marie – enke, Saaderup Mark, Ullerslev, gaardmand Lars Hansen, II 312, XX 609, 615
1918, Pedersen, Ester – datter af gaardmand Rs. Pedersen, Ullerslev, II 295
1918, Pedersen, Eva – datter af gaardmand Rasm. Pedersen, Ullerslev, II 295
1918, Pedersen, Georg – maler, Dyrehaven, Aunslev, II 314, XX 604
1918, Pedersen, Gertrud Marie – enke, Aunslev, husmand Peter Petersen, II 310, XX 603
1918, Pedersen, Hans – aftægtsmand, Refsvindinge, II 302, XX 551
1918, Pedersen, Ingeborg – husholdningselev, Frørup, II 313, XX 639
1918, Pedersen, Jensine Christine – mindreaarig, Sønder Højrup, XX 486
1918, Pedersen, Johanne – aftægtsenke, Flødstrup, husmand Søren Peder Jensen, II 297, XX 511
1918, Pedersen, Johannes – landmand, Villumstrup, Ørbæk, II 316, XX 636
1918, Pedersen, Karen Elisabeth – gift, Refsvindinge, husejer Lars Hansen, II 298, XX 522
1918, Pedersen, Lars – søn af gaardmand Jens Pedersen, Biskoptorp, Ullerslev, II 319
1918, Pedersen, Marie Sørine – aftægtsenke, Kissendrup, Flødstrup, gaardmand Hans Petersen, II 312, XX 608
1918, Pedersen, Mette Kirstine – gift, Ullerslev, snedker Niels Jørgensen, II 312, XX 601
1918, Pedersen, Niels Christian – husmand, Søllinge, II 309, XX 597, 604
1918, Petersen, Ejnar – søn af husmand Rasmus Petersen, Ellinge Mark, Ellinge, II 314
1918, Petersen, Finn Rasmus Hessler – søn af maler Georg Petersen, Dyrehaven, Nyborg Landsogn, II 297
1918, Poulsen, Johanne – gift, Ullerslev, hjulmand Claus Andersen, II 306, XX 576
1918, Poulsen, Karen Kirstine – gift, Flødstrup, tjenestekarl Søren Valdemar Hansen, II 305, XX 590
1918, Rasmussen, Anders Hansen – fhv. rebslager, Søllinge Vesterskov, Søllinge, II 306, XX 569
1918, Rasmussen, Ane Kirstine – enke, Skovballe Asyl, Skellerup, ostehandler Hans Larsen, II 301, XX 554
1918, Rasmussen, Ane Marie – enke og gaardejerske, Ullerslev, gaardmand Niels Hansen, II 309, XX 592
1918, Rasmussen, Astrid – datter af fodermester Andreas Rasmussen, Maareskov, Ørbæk, II 313
1918, Rasmussen, Emilie – datter af fodermester Andreas Rasmussen, Maareskov, Ørbæk, II 313
1918, Rasmussen, Hans Peter – tjenestekarl, Ellinge Mark, Ellinge, II 320, XX 632
1918, Rasmussen, Karen Kirstine – gift, Pederstrup, Sønder Højrup, husmand Hans Knudsen, II 298, XX 532
1918, Rasmussen, Lars – væver, Refsvindinge, II 306, XX 567, 572
1918, Rasmussen, Mads – gaardejer, Kragenshøj, Frørup, II 311, XX 600
1918, Rasmussen, Maren – gift, Lindenborg, Hjulby, gaardmand Jacob Hansen, II 302, XX 536
1918, Rasmussen, Maren Kirstine – ugift tjenestepige, Ullerslev, II 319, XX 632
1918, Rasmussen, Marie – gift, Ullerslev, bager B. Rasmussen, II 310, XX 603
1918, Rasmussen, Peter Christian – boelsmand, Maare Mark, Ørbæk, II 308, XX 308
1918, Rasmussen, Poul Hermann – søn af slagter Hans Rasmussen, Søllinge, II 302
1918, Rasmussen, Rasmine – ugift fattiglem, Frørup, II 300, XX 521
1918, Rasmussen, Rasmus – gaardmand, Taarup, Frørup, II 303, XX 552, 556
1918, Rasmussen, Rasmus Alfred – Haundrup, Hellerup, XX 551
1918, Saul, Mathias Frederik Henrik – seminarieelev, Frørup, II 304, XX 561
1918, Schmidt, Jørgen Jacobsen – kontorist, Dyrehaven, Aunslev, II 315, XX 628
1918, Simonsdatter, Maren – gift, Refsvindinge, 1. gaardejer Knud Christensen, 2. aftægtsgaardmand Jens Jacobsen, II 308, XX 585
1918, Simonsen, Peder – aftægtsgaardmand, Korkendrup, Aunslev, II 296, XX 502, 507, 509, 518, 524, 570
1918, Skøt, Alfred – mejerielev, Ellinge, II 319, XX 630
1918, Steffensen, Caroline Frederikke – Ellinge, arvinger, XX 499
1918, Sørensen, Christen – fhv. husmand, Paarup, Ellinge, II 315, XX 630
1918, Sørensen, Johanne – gift, Villumstrup, Herrested, husmand Just Andersen, II 307, XX 581, 584
1918, Sørensen, Niels Michael – stud. polyt., Bovense, II 311, XX 598
1918, Thomsen, Hans Marius – søn af gaardmand Anders Tønne Thomsen, Sentved, Ørbæk, II 308
1918, Thomsen, Karen – enke, Kattekilde, Hellerup, husfæster Hans Hansen, II 312, XX 608, 624, 637
1918, Tofte, Mette Kirstine – enke, Kullerup Mark, Vindinge, gaardmand Jørgen Petersen, II 310, XX 598, 600
1918, Uglebjerg, Anders Emil Valdemar – søn af skovarbejder Henrik Thorvald Uglebjerg, Bøllevænge, Nyborg Landsogn, II 305
1918, Uller, Anna Marie Hansen – ugift, Ullerslev, II 317, XX 628
1918, Vestringe, Sofie – enke, Flødstrup, husmand Thomas Jensen, II 318, XX 625, 640
1918, Wasygyk, Theresa – ugift arbejderske, Juelsberg, Aunslev, II 313, XX 652
1919, Albertsen, Albert Andersen – fhv. sømand, Dyrehaven, Aunslev, II 327, XX 683
1919, Andersen, Ane – gift, Kullerup, Ellested, husmand Markus Jensen, II 329, XX 685
1919, Andersen, Ane Marie – gift, Risingshoved, Skjellerup, husmand Jens Chr. Rasmussen, II 332, XX 696
1919, Andersen, Hans – aftægtsmand, Haundrup, Hellerup, II 324, XX 650
1919, Andersen, Karoline Amalie – gift, Taarup, Frørup, partikulier Rasmus Pedersen, II 324, XX 651
1919, Andersen, Maren Cathrine – enke, Søllinge, arbejdsmand Peder Konrad Nielsen, II 334, XX 698
1919, Andersen, Maren Kirstine – gift, Sønder Høirup, gaardmand Jens Ditlev Nielsen Krogh, II 321, XX 635, 642
1919, Andreasen, Ane Kirstine – gift, Kogsbølle, Vindinge, partikulier Niels Andersen, II 327, XX 656
1919, Bech, Niels Rasmussen – arbejdsmand, Maare, Herrested, II 332, XX 697
1919, Christensen, Anna Margrethe – enke, Aunslev, tømrer Js. Hansen, II 324, XX 648
1919, Christensen, Carl Christian Julius – Aarslev, II 327, XX 667
1919, Christensen, Hansine Rasmine – gift, Frørup, maler Laurits Larsen, II 324, XX 654
1919, Christensen, Klara Vilhelmine Caroline – ugift, Hjulby, XX 595
1919, Christensen, Sofus Martinus – Bovense, XX 649
1919, Christiansen, Ane Marie – gift, Frørup, træskomand Peder Marius Hansen, II 331, XX 683
1919, Christiansen, Anna Christine – ugift, Langtved, Flødstrup, II 322, XX 668
1919, Christiansen, Hans – fhv. gaardmand, Haundrup, Hellerup, II 329, XX 684
1919, Christiansen, Nora Amalie – datter af arbejdsmand Niels Peter Christiansen, Holckenhavn, Vindinge, II 321
1919, Christoffersen, Reinholdt – fhv. gaardejer, Refsvindinge, II 323, XX 645, 660
1919, Clausen, Erik Briand – Stuppendrup, Sønder Højrup, XX 689
1919, Frederiksen, Kristine Marie – ugift, Strandtved, Bovense, III 333, XX 695
1919, Granhøj, Johanne Hansen – ugift, Frørup, II 331, XX 679
1919, Hansen, Anna Nielsine – datter af ugift Christine Nielsen, Kogsbølle, Vindinge, II 327
1919, Hansen, Anne Kathrine – gift, Søllinge, murer Hans Peder Nielsen Lindholm, II 325, XX 655
1919, Hansen, Asta Emilie – ugift, Maare, Ørbæk, XX 595
1919, Hansen, Hans – husmand, Skellerup, II 326, XX 650
1919, Hansen, Hans Frederik Skøt – Villumstrup, Herrested, XX 601
1919, Hansen, Hans Peter – Bovense, XX 689
1919, Hansen, Ingeborg Helene – ugift, Bred, XX 591
1919, Hansen, Jens Peter – Lamdrup, Vindinge, XX 689
1919, Hansen, Johanne – enke, Kullerup, Ellested, husmand Niels Andersen, II 323, XX 639
1919, Hansen, Johanne – gift, Mullerup Mark, Flødstrup, væver Christian Hansen, II 331, XX 678, 680
1919, Hansen, Johannes Søndergaard – søn af gaardejer Hans Georg Hansen, Kullerup, Ellested, II 331
1919, Hansen, Karen Marie – gift, Refsvindinge, gaardejer P. Chr. Nielsen, II 322, XX 636
1919, Hansen, Kristiane Rudolfine – enke, Flødstrup, husmand Jørgen Juhl, II 323, XX 643, 647
1919, Hansen, Mette Marie – enke, Refsvindinge, stenhugger Jens Christian Rasmussen, II 333, XX 690
1919, Hansen, Mogens Kaj Ejnar – tjenestekarl, Hjulby, II 322, XX 635
1919, Hansen, Niels Marius – søn af husmand Axel Hansen, Ellinge, II 325, XX …
1919, Hansen, Rasmus – træskomand, Ellinge, II 333, XX 697
1919, Hansen, Tove Irene Moth – datter af formand Iver Hansen, Svanedamshuset Øen, Aunslev, II 323
1919, Hansen, Aage – Dyrehaven, Aunslev, XX 689
1919, Hvid, Ane Kirstine Hansen – Ellinge, husmand Lars Sørensen, II 329, XX 682
1919, Højer, Ane – enke, Flødstrup, fhv. husmand Anders Christiansen, II 329, XX 666
1919, Jacobsen, Marie – enke, ’Villa Landlyst’, Dyrehaven, Nyborg Landsogn, baadebygger P. Jensen, II 325, XX 677
1919, Jensen, Ane Kirstine – enke, Lysemose, Ullerslev, gaardfæster Hans Christiansen, II 333, XX 692
1919, Jensen, Christian – bødker, Ullerslev, konkursbo XX 621, 623, 627, 632, 639, 685
1919, Jensen, Ellen Hansine – datter af gaardmand Jens Peter Jensen, Flødstrup, II 322
1919, Jensen, Frederik Ferdinand – fhv. husmand, Refsvindinge, II 321, XX 626
1919, Jensen, Harry Ejvind – søn af malkepige Andrea Cathrine Jensen, Risinge, Flødstrup, II 323
1919, Jensen, Jenny Gudrun – Eskildstrup, Ørbæk, kurator XX 620
1919, Jensen, Karen – gift, Kragelund, Ørbæk, aftægtsmand Jens Jørgensen, II 328, XX 667
1919, Jensen, Marius Theodor – jernbaneassistent, Aarslev, XX 639
1919, Jensen, Peder – Frørup, XX 595
1919, Jensen, Peder Skole – Eskildstrup, Ørbæk, kurator XX 620
1919, Jensen, Poul – søn af gaardmand Hans Christian Jensen, Refsvindinge, II 329
1919, Jensen, Thea Ingeborg – Søllinge, kurator XX 689
1919, Jespersen, Karen Louise Dorothea – tjenestepige, Holckenhavn, II 332, XX 682
1919, Johansen, Anders – arbejdsmand, Nordenhuse, Aunslev, II 325, XX 648
1919, Johansen, Karla – ugift, Refsvindinge, XX 686
1919, Johansen, Lars – fattiglem, Skovballe, Skellerup, II 331, XX 669
1919, Johansen, Niels Nordberg Richard – søn af husmand Hans Johansen, Flødstrup, II 328
1919, Jørgensdatter, Kirstine – aftægtsenke, Taarup, Frørup, gaardmand Hans Christensen, II 322, XX 645
1919, Jørgensen, Carl Frederik – fhv. smed, Ørbæk, II 332, XX 680
1919, Jørgensen, Hans Harald – Skellerup, XX 682
1919, Jørgensen, Johannes Aage – søn af ugift tjenestepige Maren Sofie Jørgensen, Søllinge, II 330
1919, Jørgensen, Peter – arbejdsmand, Ellinge Mark, Ellinge, II 333, XX 699
1919, Knudsen, Anna Johanne – Sønder Højrup, kurator XX 689
1919, Kruse, Henrik Emmanuel – søn af arbejdsmand Henrik Andreas Chr. Kruse, Skalkendrup, Hjulby, II 329
1919, Larsen, Dagmar Gumering Mathilde – Holckenhavn, Vindinge, datter af enke Karen Marie Larsen, Sct. Jørgensgade 163, Odense, kurator XX 678
1919, Larsen, Johanne – ugift, Holmegaarden, XX 676
1919, Larsen, Karen Emilie – ugift, Taarup, Frørup, II 325, XX 648
1919, Larsen, Karen Kirstine – Lindeskov, Ellested, kurator XX 689
1919, Larsen, Laura Anine – ugift tjenestepige, Sulkendrup, Vindinge, II 326, XX 650
1919, Larsen, Louise Johanne – Refsvindinge, kurator XX 689
1919, Larsen, Rasmus – indsidder, Saaderup Mark, Ullerslev, II 328, XX 668
1919, Lindhartsen, Jens – gaardejer, Taarup, Frørup, II 334, XX 698
1919, Lund, Martin Jens Petersen – ingeniør, Dyrehaven, Aunslev, XX 633
1919, Madsen, Frederikke Kirstine – ugift, Aunslev, II 323, XX 657, 667, 672
1919, Markussen, Ane Kirstine – aftægtsenke, Kullerup, husmand Peder Hansen, II 334, XX 721
1919, Martinsen, Niels Anker – søn af arbejdsmand Frederik Valdemar Mortensen, Sønder Højrup, II 327
1919, Møller, Anna Caroline Christine – gift, Flødstrup, pastor Christen Alfred Brøndum, II 333, XX 720
1919, Nielsdatter, Karen – enke, Saaderup, lejehusmand Rasmus Hansen, II 328, XX 683
1919, Nielsen, Anna – ugift, Ullerslev, II 334, XX 696
1919, Nielsen, Christence – ugift, Ellinge, II 326, XX 669, 679
1919, Nielsen, Hans – aftægtshusmand, Langtved Mark, Ullerslev, II 329, XX 683
1919, Nielsen, Lars – indsidder, Herrested, II 327, XX 667
1919, Nielsen, Lars Christian – kusk, Hannesborg, Ullerslev, II 332, XX 698
1919, Nielsen, Maren – gift, Jyllandsgyden, Sønder Højrup, boelsmand Kristian Hansen Kohave, II 326, XX 659, 664
1919, Nielsen, Niels Marius – ungkarl, Ullerslev Mark, Ullerslev, II 321, XX 644
1919, Nielsen, Peder – fhv. husmand, Taarup, Frørup, II 326, XX 669
1919, Nielsen, Sidsel – aftægtsenke, Kullerup, Ellested, husmand Lars Rasmussen, II 327, XX 667
1919, Nygaard, Dorthea Kathrine – gift, Kirstinebjerg, Aarslev, assistent Laurids Nissen, II 328
1919, Pedersen, Anders – indsidder, Kogsbølle, Vindinge, II 333
1919, Pedersen, Anna Marie – enke, Herrested, husmand Hans Rasmussen, II 328, XX 668
1919, Pedersen, Elsken Dorthea – ugift, Korkendrup, Aunslev, II 324, XX 650
1919, Pedersen, Emilie Kathrine – ugift, Aaløkke, Aunslev, XX 595
1919, Pedersen, Jørgen – fhv. husmand, Skiftemose, Ullerslev, II 324, XX 653
1919, Pedersen, Kirstine – gift, Søllinge, smed Gregers Henrik Andersen, II 330, XX 683
1919, Pedersen, Lida Kristine – tjenestepige, Kullerup, kurator XX 595
1919, Pedersen, Morten – fhv. husmand, Ellinge, II 330, XX 684
1919, Pedersen, Aase Hesle – Dyrehaven, Aunslev, værge XX 620
1919, Poulsen, Signe Pouline Kirstine – Lindeskov, Ørbæk, kurator XX 688
1919, Rasmussen, Anders – aftægtshusmand, Refsvindinge, II 322, XX 649
1919, Rasmussen, Ane Marie – gift, Refsvindinge, snedker Hans Jensen, II 334, XX 721
1919, Rasmussen, Anna Julie – gift, Kattekilde, hjemmehørende Mejlskov, Ore Sogn, tømrer Peder Hansen, II 321
1919, Rasmussen, Karen Marie – gift, Kirstinebjerg, Aarslev, husmand Peder Pedersen, II 325, XX 651
1919, Rasmussen, Karen Marie – ugift, Hjulby, II 332, XX 685
1919, Rasmussen, Maren Kirstine – gift, Bovense, husmand Christen Christensen, II 323, II 649
1919, Rasmussen, Peder – fæstehusmand, Kogsbølle, Vindinge, II 325, XX 654, 661
1919, Rasmussen, Rasmine Hedvig – ugift, Maare, Herrested, II 331, XX 697
1919, Stjerbeck, Marie Louise – fraskilt hustru, Dyrehaven, Aunslev, ingeniør Julius Lehrmann, II 322, XX 640
1919, Stockbæk, Anna Hansen – ugift, Sønder Højrup, XX 685
1919, Sørensen, Niels – fhv. husmand, Ellinge, II 324, XX 677
1919, Sørensen, Niels Otto – tjenestekarl, Ellested, II 332, XX 697
1919, Sørensen, Rikart Emil – sømand, Slipshavn, Aunslev, XX 595
1919, Thomsen, Hans – fhv. gaardejer, Herrested, II 330, XX 866
1919, Wengrzyn, Joanna – gift, Dyrehaven, polsk arbejder Gregor Wengrzyn, Holckenhavn, II 326, XX 651
1919, Winkler, Søren – fhv. lodsformand, Dyrehaven, Aunslev, II 334, XX 698
1919, Wolden, Ellen Margrethe – toldmedhjælper, Dyrehaven, Aunslev, kurator XX 655